Archiwum 2018
Piknik rodzinny

27.08.2018

W sobotę 25 sierpnia w chełmińskim amfiteatrze odbył się kolejny piknik rodzinny. Dla publiczności wystąpiły zespoły ANADOLUNUN RENKLERI z Turcji, kapela „GÓRALSKA HORA”, „M.JAY” - grupa disco - polo/dance. Mieszkańcy gorąco oklaskiwali grupę Bingo, która podczas pikniku obchodziła jubileusz 20 – lecia powstania. Na zakończenie, w ramach letniego kina plenerowego, odbyła się projekcja filmu „JUMANJI. PRZYGODA W DŻUNGLI”
Koncert Orkiestry Dętej ChDK

22.08.2018
Goście z Turcji na Pikniku Rodzinnym!

22.08.2018

Podczas PIKNIKU RODZINNEGO w chełmińskim amfiteatrze 25 sierpnia, dzięki Stowarzyszeniu Kulturalnemu „Kundzia” wystąpi dla Państwa grupa

ANADOLUNUN RENKLERI z Turcji

Zespół powstał w sierpniu 2013 roku. Tańczą w nim dzieci, młodzież i dorośli. Z zespołem pracuje sześciu instruktorów. Choreografem i kierownikiem artystycznym jest TIMUR TORGAY. W tym roku w Turcji prezentowali ogromne show z udziałem 350 tancerzy. W repertuarze zespołu są tańce z większości regionów Turcji. Poza tańcami tureckimi zespół prezentuje też wiele utworów z okolicznych krajów. Zespół występował na festiwalach w Polsce, Hiszpanii, Czarnogórze.

Życzymy miłej zabawy – spotykamy się od godziny 17.00
Spotkanie Rady Programowej UTW

22.08.2018
Senior też badacz!

21.08.2018

„Senior też badacz! Podnoszenie kompetencji osób starszych i włączanie ich w działania badawcze i analityczne z zakresu nauk społecznych, medioznawstwa i nauk o dziennikarstwie”

21 sierpnia w Chełmińskim Domu Kultury odbyły się kolejne warsztaty realizowane w ramach projektu. Słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku dokonali podsumowania, wyciągali wnioski i analizowali spotkania z dziennikarzami telewizyjnymi, radiowymi i prasowymi, które odbyły się w ramach zadania.

Ponadto, celem projektu jest wsparcie infrastrukturalno-sprzętowe dla każdego z partnerskich UTW uczestniczących w projekcie (zakup laptopów, tabletów, drukarek, projektorów multimedialnych, modemów do internetu, prenumerat gazet itp.). Sprzęt zakupiony w ramach projektu będzie dostosowany do konkretnych, zindywidualizowanych potrzeb każdego uniwersytetu, a następnie przekazany każdemu z nich w formie darowizny. Wyposażenie dotarło już do naszego UTW- trwa wykańczanie sali dydaktycznej dla Seniorów w domu kultury.

Projekt finansowany jest przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, a realizowany przez Instytut Dyskursu i Dialogu przy współpracy z Chełmińskim Domem Kultury i Uniwersytetem Trzeciego Wieku.
Spektakl pt. Józef i Maria

08.08.2018

Zapraszamy na spektakl teatralny „Józef i Maria”
Kinoteatr RONDO
12 września 2018 roku, godzina 19.00

Zbliża się Wigilia. Dwoje obcych ludzi, sprzątaczka i stróż nocny, spotyka się w pustym centrum handlowym zamkniętym na czas Bożego Narodzenia. O czym rozmawiają? Co ich w życiu rozczarowało, co okazało się złudną nadzieją? „Józef i Maria” Petera Turriniego to poruszająca opowieść o samotności oraz gorzki wyrzut wobec kapitalistycznego świata, w którym nie dla wszystkich znajdzie się miejsce.

Spektakl powstał w ramach Sceny Propozycji Aktorskich.

Występują: Teresa Stępień-Nowicka, Paweł Tchórzelski

Czas trwania: 1 godzina (bez przerwy)

Bilety do nabycia w kinoteatrze RONDO / także przez internet

Ceny biletów:
20 złotych – bilet normalny
15 złotych – bilet ulgowy i grupowy

Plakat i zdjęcia: Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu

Informacje o spektaklu: http://teatr.torun.pl/spektakle/jozef-i-maria/
Bezpłatne badania mammograficzne

07.08.2018

Masz 50-69 lat? Zrobiłaś już mammografię?

Niespełna połowa uprawionych Polek zgłasza się co roku na badania mammograficzne w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi nadzorowanego przez Ministerstwo Zdrowia. To niewielki odsetek w porównaniu do innych państw, gdzie w badaniach mammograficznych uczestniczy ponad 70 % uprawnionych pań. Warunkiem skuteczności Programu jest jego masowość, długoterminowość i wysoka jakość. Jego waga i znaczenie dla zdrowia i życia Polek jest nie do przecenienia. Kobiety w wieku 50 – 69 lat są bowiem najbardziej narażone na ryzyko zachorowania.

Zbadaj się i zyskaj spokój!

Mammografia trwa tylko kilka minut i polega na zrobieniu 4 zdjęć rentgenowskich. Badanie pozwala na rozpoznanie i wykrycie zmian bezobjawowych (guzków i innych nieprawidłowości) w bardzo wczesnym etapie rozwoju, kiedy nie są one wyczuwalne podczas samokontroli piersi lub badań palpacyjnych. Wcześnie wykryty nowotwór piersi pozwala zaś rozpocząć natychmiastowe i skuteczne leczenie oraz daje niemal 100 % gwarancję powrotu do zdrowia.

Badanie jest bezpłatne - refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Nie jest wymagane skierowanie lekarskie. Można się na nie zgłosić w dowolnej miejscowości niezależnie od miejsca zamieszkania.

Mogą w nim uczestniczyć ubezpieczone panie w wieku od 50 do 69 lat, które nie były leczone z powodu raka piersi i jednocześnie:

 • w ciągu ostatnich 2 lat nie miały wykonanej mammografii w ramach Programu
 • lub otrzymały wynik ze wskazaniem do wykonania badania po 12 miesiącach ( dotyczy kobiet, u których w rodzinie wykryto raka piersi u matki, siostry, córki lub w badaniu genetycznym stwierdzono mutacje w genach BRCA 1 i BRCA 2 )

Badania mammograficzne w mobilnej pracowni mammograficznej (mammobusie) odbędą się w miejscowości:
Chełmno – 7 września 2018 plac przed Urzędem Miasta, ul. Dworcowa 1

Uprzejmie prosimy o wcześniejszą rejestrację pod nr tel. 58 666 24 44 lub na http://www.mammo.pl/formularz. Call Center czynne jest od poniedziałku do soboty.

Istotnym elementem badania jest ocena porównawcza wyników z poprzednich badań, dlatego prosimy o przyniesienie na badanie zdjęć/płyt z poprzednich mammografii.

W dniu dzisiejszym zamieszczamy zaktualizowane regulaminy kąpieliska i wypożyczalni sprzętu wodnego nad jeziorem Starogrodzkim. Zapraszamy do zapoznania się z nimi.
Wyróżnienie Orkiestry Dętej ChDK

01.08.2018

Wyróżnienie Orkiestry Dętej Chełmińskiego Domu Kultury
- Gala Nagród Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego -

Orkiestra Dęta Chełmińskiego Domu Kultury została wyróżniona podczas Gali Nagród Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego, która odbyła się 19 czerwca 2018 r., na scenie letniej przy CKK Jordanki w Toruniu. Nagroda przyznana została muzykom w jednej z 13 kategorii - promocja województwa.

„Orkiestra Dęta Chełmińskiego Domu Kultury – za 45-letnią działalność na rzecz promocji województwa poprzez organizację Ogólnopolskiego Festiwalu Amatorskich Orkiestr Dętych w Chełmnie oraz liczne występy na festiwalach i przeglądach w kraju i za granicą.”

Orkiestra znalazła się w zaszczytnym gronie laureatów - 22 zasłużonych osób, zespołów i instytucji, 38 wyróżnień, i wyróżnienia specjalnego dla Centrum Szkolenia Sił Połączonych (Joint Force Training Centre) w Bydgoszczy za podniesienie rangi województwa kujawsko-pomorskiego jako ważnego ośrodka szkoleniowego w strukturze NATO.

Oprócz uznania i prestiżu, Orkiestra otrzymała również nagrodę pieniężną, dzięki której będzie mogła rozwijać i promować swoją działalność.

fot. Andrzej Goiński, źródło i więcej informacji:
https://www.kujawsko-pomorskie.pl/informacje-prasowe/32755-gala-nagrod-marszalka-2018

Lista nagrodzonych i wyróżnionych:
https://www.kujawsko-pomorskie.pl/pliki/2018/wiadomosci/20180619_gala/nagrody_marszalka_2018.pdf
Rozkładówka na sierpień

30.07.2018
Wystawa prac UTW w Kinoteatrze Rondo

23.07.2018

Uzdolnieni plastycznie słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku wystawiają swoje prace w KINOTEATRZE RONDO, pn. „Twórczość Słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy Chełmińskim Domu Kultury”.

Wcześniej prezentowane były na wernisażu w ramach DNI CHEŁMNA w Muzeum Ziemi Chełmińskiej. Obrazy, tak jak osobowości są różnorodne i interesujące. Wystawa ma na celu ukazanie możliwości twórczych seniorów, którzy poprzez swoje dokonania artystyczne zwracają na siebie uwagę otoczenia. Dzięki temu postrzegamy ich jako twórczych członków naszej lokalnej społeczności.

Tym razem swoja twórczość prezentują: Lidia Piesik, Roman Marks, Henryk Polasik, Czesław Natkański, Renata Gruźlewska, Krystyna Steczeń, Krystyna Witos, Marta Ruszkiewicz, Ewa Grabowska, Elżbieta Danielewska.

Wystawę można oglądać do końca sierpnia. Zapraszamy do jej zwiedzania w godzinach otwarcia Kinoteatru Rondo w Chełmnie.

Obok seniorów, swoje prace „ŚWIAT AKWARELI” przedstawiły także dzieci uczęszczające na zajęcia plastyczne w ramach Wakacji 2018.
XIX Jarmark Jaszczurczy

13.07.2018

Kilkudniowy, niezwykle barwny, przepełniony kulturą, sztuką ludową, rękodziełem i swojskim jedzeniem XIX Chełmiński Jarmark Jaszczurczy – Lato Dialogu Kultur jest już historią.

Przedsmakiem spotkania był piątkowy wieczorny koncert w Kinoteatrze RONDO gdzie zaprezentowały się zespoły z Litwy, Ukrainy i Białorusi. W sobotę od samego rana na mieszkańców i turystów czekały stoiska kolekcjonerskie, bursztynnicze, kowalskie, garncarskie, wikliniarskie, biżuterii artystycznej, twórców ceramiki prasłowiańskiej, rzeźbiarzy i wiele innych. Natomiast po barwnym korowodzie ulicami Chełmna rynek do późnego wieczora tętnił żywą kulturą z różnych zakątków świata, których przedstawicielami byli: Zespół Pieśni i Tańca Solczanie – Litwa, Neposedy, Kalejdoskop, Darling – Białoruś, Bursa Saglik Galinsanlari Dernegi – Turcja, Kalakar Institution of Dance – Indie, Zespół Tańca Ludowego Kanivchanka, Zdorovenki Buły, Lubystok - Ukraina, Zespół Pieśni i Tańca Pomorze – Chełmno, Zespół Tańca Ludowego Kundzia – Chełmno, Nowalijki – Chełmno i Zespół folklorystyczny Gniewkowianie – Gniewkowo, Zespół Pieśni i Tańca „Powiśle” – Kwidzyn. Zakończeniem sobotniego długiego dnia była potańcówka z Zespołem Przodki. Kolejnego dnia na ulicach miasta również można było podziwiać stoiska wystawców, zespoły z Litwy i Ukrainy uświetniły uroczystość kościelną po czym po raz ostatni wraz z zespołami z Indii i Białorusi wystąpiły przed publicznością na chełmińskim rynku.

Organizatorzy

Chełmiński Dom Kultury
Fundacja "Centrum Dialogu Kultur im. Jakuba Kołasa w Chełmnie

Współorganizatorzy

Urząd Miasta Chełmna
Fundacja Europejskiego Centrum Wymiany Młodzieży
Stowarzyszenie Kultury Ludowej Kundzia
Muzeum Ziemi Chełmińskiej

Projekt dofinansowany ze środków:

Gminy Miasta Chełmno
Starostwa Powiatowego w Chełmnie

Patronat medialny:

TVP 3 Bydgoszcz
Gazeta Pomorska, Radio PIK
MMS Studio, Gazeta Chełmińska
portal internetowy: www.e-chelmno.pl
Dni Chełmna - podsumowanie

05.07.2018

Dni Chełmna każdego roku są ucztą dla melomanów, miłośników sztuki, dobrego humoru i rozrywki. Tak było i w tym, roku. Za nami kilka świątecznych dni naszego miasta, w programie umieściliśmy dla Was wraz z współorganizatorami wystawy „Galeria jednego obrazu”, „Dedykacje autorskie w zbiorach chełmińskiej biblioteki”, którą można podziwiać do 7 września, „Obiekty” – płaskorzeźby w metalu Anny Wysockiej, „Kwitnące barwy Ukrainy” czy też IX Wernisaż Twórczości Słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy Chełmińskim Domu Kultury. Na naszej scenie Festynu Rodzinnego „Śpiewajmu razem w Mieście Zakochanych” wystąpili Teachre’s Crew, Ludmila Saltykowa oraz Olena Smilianska, Stefano Terrazino, Rock Cover Band Momenty i gwiazda tego piątkowego wieczoru Jary Oddział Zamknięty. W sobotę wszystkim fanom dobrego poczucia humoru w minikabaterowym programie towarzyszyli Szymon Łątkowski oraz połączone Kabarety FiFa- RaFa i Kałasznikof.

W odpustową niedzielę gościliśmy w Chełmnie uczestników V Festiwalu Piosenki Religijnej „W ramionach Matki” i zespół U Studni, który wieczorową porą zabrał każdego z osobna do głębi wrażliwości. Dni Chełmna 2018 zakończyliśmy koncertem Zespołu Pieśni i Tańca „Pomorze”, której przygrywała Kapela ZPiT „Pomorze”.

Dziękujemy wszystkim współorganizatorom, sponsorom i patronom medialnym, dzięki którym te szczególne Dni Chełmna stały się dla mieszkańców i turystów ciekawą atrakcją i formą spędzenia czasu.

Organizatorzy

CHEŁMIŃSKI DOM KULTURY
Fundacja Europejskie Centrum Wymiany Młodzieży
Koło Przewodników PTTK Chełmno
Koło Wędkarskie „RECORD”
Miejska Biblioteka Publiczna
Muzeum Ziemi Chełmińskiej
Rzymsko-Katolicka Parafia pw. Wniebowzięcia NMP
Stowarzyszenie Integracja i Współpraca
Stowarzyszenie Kulturalne „Puzon”
Urząd Miasta Chełmna

Sponsorzy

ADRIANA S.A.
Intermarche Chełmno
MONDI BAGS ŚWIECIE SP. Z .O.O.
P.P.H. MEDOS Sp. j.
STIEGELMEYER Sp. z o.o.
Zakład Usług Miejskich w Chełmnie

Patronat Medialny

Czas Chełmna
Gazeta Chełmińska
Gazeta Pomorska
MMS Studio
Polskie Radio Pomorza i Kujaw
Serwis internetowy e-chelmno.pl
Serwis internetowy www.chelmno.com.pl
TVP3 Bydgoszcz
Bezpłatny autobus nad jezioro

03.07.2018
XIX Jarmark Jaszczurczy

03.07.2018

Już od 6 lipca mieszkańcy Chełmna i turyści będą mieli okazję podziwiać kulturę wielu narodów. Już od 1999 roku zapraszamy mieszkańców Chełmna, regionu i turystów do udziału w Jarmarku Jaszczurczym - kiermaszu sztuki ludowej, któremu towarzyszą zabawy plebejskie, prezentacje rzemiosła średniowiecznego, targi kolekcjonerskie oraz wystawy. W tym samym czasie mają miejsce prezentacje zespołów artystycznych. Wydarzenie odbędzie się od 6 do 8 lipca.

Główna część imprezy odbędzie się na rynku i deptaku starego miasta, w pobliżu malowniczo położonych, zabytkowych murów obronnych. Mieszkańcy, jak i przebywający w mieście turyści, mają możliwość odwiedzenia stoisk kolekcjonerskich, bursztynniczych, kowalskich, garncarskich, wikliniarskich, biżuterii artystycznej, twórców ceramiki prasłowiańskiej, rzeźbiarzy i wielu innych. Atrakcją stały się tzw. "żywe prezentacje", polegające na wytwarzaniu różnych produktów bezpośrednio w miejscu odbywania się imprezy. Daje to możliwość publiczności spróbowania swoich sił w biciu monet, toczeniu na kole garncarskim czy czerpaniu papieru starymi, historycznymi metodami. Całości dopełniają stoiska z wyrobami spożywczymi, na których każdy ma możliwość spróbowania swojskiego chleba ze smalcem, kiszonych ogórków, obwarzanków, miodu lub grzanego wina.

Każda edycja Jarmarku przyciąga do pięknego Chełmna coraz większą ilość wystawców jak i turystów, którzy doskonale czują się wśród barwnych straganów, pięknego folkloru i tradycji. W tym roku podczas Jarmarku Jaszczurczego zaprezentują się grupy z Białorusi, Ukrainy, Litwy, Indii, Turcji i Polski, m.in.:

Zespół Pieśni i Tańca SOLCZANIE – Litwa, Neposedy, Kalejdoskop, Zasławie, Darling – Białoruś, Bursa Saglik Galinsanlari Dernegi – Turcja, Kalakar Institution of Dance – Indie, Zespół Tańca Ludowego Kanivchanka i Zdorovenki Buły - Ukraina, Zespół Pieśni i Tańca Pomorze – Chełmno, Zespół Tańca Ludowego Kundzia – Chełmno, Nowalijki – Chełmno i Zespół folklorystyczny Gniewkowianie – Gniewkowo, Zespół Pieśni i Tańca „Powiśle” – Kwidzyn, Zespół Przodki - Polska.
Plan wakacyjny

27.06.2018
Zabawy dla dzieci

26.06.2018
Koncert "U Studni"

20.06.2018
Rozkładówka na lipiec

12.06.2018
Festiwal Orkiestr za nami!

12.06.2018

XVIII Ogólnopolski Festiwal Amatorskich Orkiestr Dętych
z paradą mażoretek
„100 lat wolnej Polski”

Za nami kolejna edycja Festiwalu, w ramach którego prezentacje odbyły się 9 i 10 czerwca. W spotkaniu gościnnie brały udział dwie orkiestry: „TUTTA FORZA” z Budapesztu /Węgry/ i Orkiestra Dęta Kaniowskiego Koledżu Kultury i Sztuki w Kaniowie /Ukraina/, które zagrały dla mieszkańców podczas sobotniej akcji MOTOSERCE, pomagając zbierać krew na osadzie rycerskiej i na rynku.

W niedzielnych paradach ulicami miasta i koncertach konkursowych wzięło udział dziewięć zespołów. Orkiestry i tańczące mażoretki rywalizowały w marszu i na scenie o tytuły: "ORKIESTRY ROKU MIASTA ZAKOCHANYCH" i „GRAND PRIX PARADY MAŻORTEK”.

Jury przyznało następujące nagrody:

Grand Prix Parady Mażoretek
Mażoretki przy Orkiestrze Dętej Chełmińskiego Domu Kultury

Wyróżnienie
Mażoretki przy Młodzieżowej Orkiestrze Dętej przy Zarządzie Gminnym OSP Waganiec

Nagroda główna i tytuł Orkiestry Roku Miasta Zakochanych – puchar zwycięski oraz puchar Prezesa Europejskiego Centrum Wymiany Młodzieży
Młodzieżowa Orkiestra przy Zarządzie Gminnym Waganiec

Wyróżnienie I stopnia – puchar przewodniczącego komiski oświaty, kultury, sportu i turystyki Rady Miasta Chełmna
Orkiestra Dęta Chełmińskiego Domu Kultury

Wyróżnienie I stopnia – puchar Dyrektora Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia
Orkiestra Dęta Inowrocławskich Kopalń Soli „Solino” S.A.

Wyróżnienie II stopnia – puchar Przewodniczącego Rady Miasta Chełmna
Młodzieżowa Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Świekatowie

Puchar Prezesa Stowarzyszenia Kulturalnego „Puzon”
Orkiestra Dęta im. Ziemi Sławieńskiej przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Sławnie

Puchar Dyrektora Muzeum Ziemi Chełmińskiej
Młodzieżowa Orkiestra Dęta Gminy Zławieś Wielka przy SP w Rzęczkowie

Puchar Dyrektora Chełmińskiego Domu Kultury
Orkiestra Dęta OSP ,,SEMPER FIDELIS’’ z Osięcin

Nagrody specjalne:

Puchar Burmistrza Miasta Chełmna
Orkiestra Dęta Kaniowskiego Koledżu Kultury i Sztuki z Kaniowa /Ukraina/

Puchar Starosty Powiatu Chełmińskiego
Młodzieżowa Orkiestra Kameralna TUTTA FORZA z Budapesztu /Węgry/

Puchar portalu e-chelmno.pl
Młodzieżowa Orkiestra przy Zarządzie Gminnym Waganiec
Rondo - rozkładówka na czerwiec

12.06.2018
Dni Chełmna

12.06.2018
Festiwal Żywych Posągów

04.06.2018

Publikujemy kilka zdjęć Uczestników Festiwalu Żywych Posągów, które mogliście oglądać w miniony piątek.
Zakończenie roku UTW

04.06.2018

W ubiegłą środę Uniwersytet Trzeciego Wieku przy Chełmińskim Domu Kultury zakończył kolejny rok akademicki.

Były podziękowania, dyplomy uznania, poczęstunek i kilka słów o planach na przyszłość. Wystąpił również Chór Collegium Cantorum "od kuchni".

Koniec roku w przypadku Słuchaczy wcale nie oznacza przerwy od atrakcji, które ma dla nich Uniwersytet - przed nimi jeszcze wycieczki i 2 spotkania warsztatowe w ramach projektu "Senior też badacz".

Przyszły rok będzie rokiem jubileuszowym, ponieważ Uniwersytet Trzeciego Wieku przy Chełmińskim Domu Kultury będzie obchodził swoje dziesięciolecie istnienia.
Zaktualizowane regulaminy

04.06.2018

W dniu dzisiejszym zamieszczamy zaktualizowane regulaminy kąpieliska i wypożyczalni sprzętu wodnego nad jeziorem Starogrodzkim. Zapraszamy do zapoznania się z nimi.
Warsztaty wokalne

03.06.2018

Warsztaty wokalne z Ludmiłą Sałtykową
dla uczestników zajęć Chełmińskiego domu Kultury

Termin: 18, 21, 25, 28.06 godz. 18.00-20.00
Koszt: 20 zł za cały cykl zajęć

Chełmiński Dom Kultury, sala nr 39

Zapisy w Chełmińskim Domu Kultury / 56 686 48 08
(przy dużym zainteresowaniu możliwa II grupa o godz. 16.00-18.00)

Celem warsztatów jest zapoznanie się z nowymi technikami śpiewu, praca nad emisją głosu, dykcją.

Warsztaty poprowadzi Ludmiła Sałtykowa
dyrektor dziecięcej kaniowskiej (Ukraina) szkoły muzycznej, nauczyciel śpiewu, specjalista muzykolog.

Uczniowie Ludmiły Sałtykowej uczestniczą w różnych programach artystycznych, festiwalach miejskich, powiatowych i krajowych. Biorą również udział w profesjonalnych konkursach międzynarodowych, gdzie są wysoko oceniani przez jury i zdobywają prestiżowe miejsca.

Zespół chóralny składający się z wykładowców szkoły muzycznej, pod kierunkiem Pani Ludmiły, jest laureatem ogólnokrajowych i wojewódzkich konkursów.

W celu osiągnięcia wysokich wyników, w swojej pracy wykorzystuje różnorodne, nowoczesne metody i techniki. Z przyjemnością dzieli się swoją wiedzą i praktyką z uczniami, służy im pomocą i wsparciem. Jako wykonawca bierze udział w regionalnych i krajowych wydarzeniach artystycznych. Stara się popularyzować kulturę i piosenki ludowe wśród młodego pokolenia.

Ludmiła znana jest także w Chełmnie z wielokrotnych występów na organizowanych tu koncertach i festiwalach.

Warsztaty otwarte realizowane będą w lipcu.
Spektakl Koziołek Matołek wyrusza w świat

30.05.2018
Wielki sukces Mażoretek!

23.05.2018

W dniach 19 - 20 maja 2018 roku Orkiestra Dęta Chełmińskiego Domu Kultury i zespół taneczny Mażoretki uczestniczyli w jubileuszowym 50 Festiwalu Orkiestr Dętych w Sławnie. Po sobotnim wypoczynku w nadmorskim Jarosławcu, muzycy i tancerki udali się na niedzielne pokazy zespołów. W trakcie przemarszu i koncertu scenicznego oba zespoły cieszyły się dużym zainteresowaniem publiczności, a talent naszych tancerek został doceniony przez jury konkursu tanecznego „Show Parada”, w którym Mażoretki zajęły I miejsce.

Zdjęcia oraz film: Marzena

Senior też badacz

20.05.2018
Dzień Dziecka

17.05.2018

Serdecznie zapraszamy całe rodziny 1 czerwca od godz. 16.00 na wspólny piknik do Osady Rycerskiej

W programie:

Bądźcie z nami!
Festiwal Orkiestr Dętych

10.05.2018

ZAPROSZENIE
NA „XVIII OGÓLNOPOLSKI FESTIWAL AMATORSKICH ORKIESTR DĘTYCH
z PARADĄ MAŻORETEK”
„100 LAT WOLNEJ POLSKI”
CHEŁMNO 2018

W imieniu organizatorów „XVIII Ogólnopolskiego Festiwalu Amatorskich Orkiestr Dętych z Paradą Mażoretek” zapraszamy serdecznie do udziału w imprezie. Koncerty zespołów zaplanowano na 9 i 10 czerwca.

Niedzielne prezentacje festiwalowe poprzedzi sobotni koncert o godz. 18.00 na chełmińskim rynku dwóch zaproszonych gości: Orkiestry „TUTTA FORZA” z Budapesztu /Węgry/ i Orkiestry Dętej Kaniowskiego Koledżu Kultury i Sztuki w Kaniowie /Ukraina/.

W niedzielnych paradach ulicami miasta (od godz. 10.00 od Bramy Grudziądzkiej do rynku) i koncertach konkursowych na scenie (od godz. 10.45 na płycie rynku), weźmie udział dziewięć zespołów:

 • Młodzieżowa Orkiestra Dęta przy Zarządzie Gminnym OSP w Wagańcu
 • Młodzieżowa Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Świekatowie
 • Orkiestra Dęta Inowrocławskich Kopalń Soli „Solino” S.A. w Inowrocławiu
 • Młodzieżowa Orkiestra Dęta Gminy Zławieś Wielka przy SP w Rzęczkowie
 • Orkiestra Dęta OSP ,,SEMPER FIDELIS’’ z Osięcin
 • Orkiestra Dęta im. Ziemi Sławieńskiej przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Sławnie
 • Orkiestra Dęta Kaniowskiego Koledżu Kultury i Sztuki z Kaniowa /Ukraina/
 • Młodzieżowa Orkiestra Kameralna TUTTA FORZA z Budapesztu /Węgry/
 • Orkiestra Dęta Chełmińskiego Domu Kultury

Zespoły orkiestrowe i tańczące „Mażoretki” rywalizować będą w marszu i na scenie o tytuły: "ORKIESTRA ROKU MIASTA ZAKOCHANYCH" i „GRAND PRIX MUSZTRY PARADNEJ”. Wręczenie pucharów i nagród nastąpi w niedzielę - 10 czerwca ok. godz. 18.00 na scenie głównej.
XIX Jarmark Jaszczurczy

08.05.2018

Już od 1999 roku zapraszamy Państwa do udziału w Jarmarku Jaszczurczym - kiermaszu sztuki ludowej, któremu towarzyszą zabawy plebejskie, prezentacje rzemiosła średniowiecznego, targi kolekcjonerskie oraz wystawy. W tym samym czasie mają miejsce prezentacje zespołów artystycznych. Wszystko to stwarza niepowtarzalną atmosferę dla turystów i mieszkańców Chełmna.

Główna część imprezy odbywa się na rynku i deptaku starego miasta, w pobliżu malowniczo położonych, zabytkowych murów obronnych. Mieszkańcy, jak i przebywający w mieście turyści, mają możliwość odwiedzenia stoisk kolekcjonerskich, bursztynniczych, kowalskich, garncarskich, wikliniarskich, biżuterii artystycznej, twórców ceramiki prasłowiańskiej, rzeźbiarzy i wielu innych. Dużą atrakcją są tzw. "żywe prezentacje", polegające na wytwarzaniu różnych produktów bezpośrednio w miejscu odbywania się imprezy. Daje to możliwość publiczności spróbowania swoich sił w biciu monet, toczeniu na kole garncarskim czy czerpaniu papieru starymi, historycznymi metodami. Całości dopełniają stoiska z wyrobami spożywczymi, na których każdy ma możliwość spróbowania swojskiego chleba ze smalcem, kiszonych ogórków, obwarzanków, miodu lub grzanego wina.
Sukces chóru "COLLEGIUM CANTORUM"

07.05.2018

Dnia 22 kwietnia br. chór "Collegium Cantorum" z Chełmińskiego Domu Kultury wziął udział w X Jubileuszowym Wojciechowym Festiwalu Pieśni Chóralnej w Starogardzie Gdańskim i wyśpiewał Srebrne Pasmo. Gościnnie chórem zadyrygował Michał Rajewski. W konkursie wystąpiło 12 chórów.

Serdecznie zapraszamy osoby lubiące śpiewać do wstąpienia w szeregi zespołu.

Próby odbywają się w Chełmińskim Domu Kultury w każdy piątek o godzinie 18.30.
Festiwal Żywych Posągów

01.05.2018

Serdecznie zapraszamy do udziału w niepowtarzalnym Festiwalu Żywych Posągów, który odbędzie się 1 czerwca 2018, w godz. 13.00-15.00, w Chełmnie - ul. Grudziądzka (główny deptak).

Posągi można zgłaszać do 20 maja na adres papala@op.pl.
Różne oblicza miłości w ECWM

20.04.2018

RÓŻNE OBLICZA MIŁOŚCI – spektakl komediowo-muzyczny, na który zapraszamy przede wszystkim Panie z okazji zbliżającego się Dnia Matki.

„O czym warto pamiętać szukając partnera, jak flirtować z emerytem i nigdy nie wyjść za mąż?” w zabawny sposób przedstawi nam Monika Nowogrodzka. Jeżeli chcecie się tego dowiedzieć zapraszamy do Europejskiego Centrum Wymiany Młodzieży w dniu 25.05.2018 r. (piątek) o godz. 19.00.

Spektaklowi towarzyszyć będą pokazy rękodzielnicze, porady kosmetyczne, brafitterskie, konkursy i zabawy.

RÓŻNE OBLICZA MIŁOŚCI to słodkogorzkie historie o niespełnionych miłościach, absurdalnych flirtach, próbach budowania dojrzałego związku i dobrej relacji z samą sobą.

Monika dzieli się prawdziwymi historiami z życia, które publiczności też wydają się dziwnie znajome. Niemal trzydzieści lat miłosnych doświadczeń zebranych w godzinny spektakl, który nie tylko bawi, ale także uczy jak poprawić swoje życie miłosne i odkryć, co się w nim naprawdę liczy.

Wystąpią:

- MONIKA NOWOGRODZKA - artystka komediowa oraz aktorka. Absolwentka The Improv Olympic Theater w Chicago. Swoje doświadczenie sceniczne zdobywała m.in. w Teatrze Klasyki Rosyjskiej, Teatrze Pijana Sypialnia oraz na deskach Klubu Komediowego w Warszawie. Współpracuje z Fundacją DramaWay oraz ze Studiem Artystycznym DramaPoint.

- ZUZANNA KŁOSIŃSKA - gitarzystka, wokalistka. Oprócz akompaniowania prowadzi solowy projekt muzyczny pod pseudonimem Suzia. Laureatka m.in. 45. Festiwalu FAMA oraz Nagrody im. Małgosi Zwierzchowskiej 42. YAPA 2017.
V Festiwal Piosenki Religijnej

20.04.2018

Ruszyliśmy z naborem do V Festiwalu Piosenki Religijnej „W ramionach Matki”, na Wasze zgłoszenia czekamy do 15 czerwca. W tym roku mamy niespodziankę, koncert Orkiestry Dętej Chełmińskiego Domu Kultury, a na finał zespół „U Studni”.

Więcej informacji w Regulaminie.
Koncert Orkiestry Dętej ChDK i Mażoretek

19.04.2018

MAJOWY KONCERT MUZYKÓW i TANCEREK Z CHDK

Chełmiński Dom Kultury zaprasza na koncert ORKIESTRY DĘTEJ oraz MAżORETEK pt. „Witaj Majowa Jutrzenko”, który odbędzie się w czwartek 3 maja przy Bramie Grudziądzkiej o godz. 11.00. W programie usłyszymy utwory okolicznościowe oraz znane przeboje polskiej i światowej muzyki rozrywkowej. Tuż po koncercie od godz. 12.00 przy Grobie Nieznanego Żołnierza, rozpoczną się uroczystości związane z „ROCZNICĄ UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA”
„DZIEŃ ZABAW Z FRISBEE!!!”

19.04.2018

Tradycyjnie już, w imieniu głównego organizatora - KS „NINE HILLS” Chełmno, zapraszamy na cykl zabaw sportowych pn. „FRISBEE DAY”. Impreza odbędzie się we wtorek 1 maja o godz. 12.00 na BOISKU „ORLIK” przy AL. 3 MAJA.
III Bieg Zakochanych Par

19.04.2018

III Bieg Zakochanych Par, który odbył się w ramach 47 Ogólnopolskich Biegów Ulicznych „Memoriał Jana Schmeltera” to już historia, a tak wyglądają wyniki:

Pięknie dziękujemy, za to, że biegacie!

Do zobaczenia za rok!
Wesoła Nutka

09.04.2018

KOLEJNE ZMAGANIA MŁODYCH POSENKARZY Z CHEŁMNA I POWIATU CHEŁMIŃSKIEGO.

W niedzielę (8 kwietnia) w Europejskim Centrum Wymiany Młodzieży nad J. Starogrodzkim, już po raz dwudziesty trzeci gościliśmy młodych piosenkarzy w ramach POWIATOWEGO PRZEGLĄDU PIOSENKI DZIECIĘCEJ I MŁODZIEŻOWEJ „WESOŁA NUTKA”. Po eliminacjach wstępnych, które odbywały się w lutym i marcu b.r. w Chełmnie i gminach naszego powiatu, na scenie zaprezentowało się prawie 60. wykonawców w kategoriach: soliści 7 – 12 lat, zespoły wokalne 7 – 12 lat, soliści 13 – 16 lat, zespoły wokalne 13-16 lat oraz soliści powyżej 16 lat. Prezentacje sceniczne oceniało fachowe jury w składzie: Roman Fieberg - przewodniczący (muzyk z Kujawsko – Pomorskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy), Aleksandra Gasin (muzyk, nauczyciel w Państwowej Szkole Muzycznej I st. w Chełmnie) oraz Magdalena Witkowska (pedagog z Katolickiego Liceum i Gimnazjum Ks. Pallotynów w Chełmnie). Po wysłuchaniu wszystkich prezentacji i wyjątkowo zgodnych obradach jurorzy postanowili:

 • w kategorii „soliści 7 – 12 lat” I miejsce przyznać Stasiowi Rysiewskiemu (Szkoła Podstawowa Kijewo Królewskie), II miejsce – Marcie Kwaśnik (Szkoła Podstawowa Krusin) i III miejsce - Marcie Kruszewskiej (GOK Unisław).
 • w kategorii „soliści 13 – 18 lat” - I miejsce trafiło do Klaudii Wawszczyk (GOK Papowo Biskupie) , II miejsce do Natalii Gołębiewskiej (GOK Papowo Biskupie) i III miejsce do Patrycji Płocińskiej (Szkoła Podstawowa nr 1 Chełmno). Wyróżniono Weronikę Wiśniewską (GOK Papowo Biskupie).
 • w kategorii „zespoły wokalne 7 – 12 lat” I miejsce przyznano Trio Wokalnemu z Katolickiej Szkoły Podstawowej w Chełmnie zaś II miejsce Zespołowi Wokalnemu ze Szkoły Podstawowej z Trzebcza.
 • w kategorii „zespoły wokalne 13 - 16 lat” przyznano tylko wyróżnienie dla Zespołu Wokalnego ze Szkoły Podstawowej z Kijewa Królewskiego.
 • w kategorii „soliści powyżej 16 lat” I miejsca „ex aequo” trafiły do Patrycji Rutkowskiej (ChDK Chełmno) i Jakuba Góreckiego.
 • STASZEK RYSIEWSKI, KLAUDIA WAWSZCZYK I NATALIA PŁOCIŃSKA REPREZENTOWAĆ BĘDĄ NASZ POWIAT PODCZAS 24. FESTIWALU PIOSENKI „AWANS’18” W ŻNINIE A PATRYCJA RUTKOWSKA I JAKUB GÓRECKI PODCZAS KUJAWSKO – POMORSKIEGO FESTIWALU PIOSENKI „DEBIUT’18” W CIECHOCINKU.

  Oprócz atrakcyjnych nagród dla zwycięzców, wszyscy piosenkarze otrzymali pamiątkowe dyplomy a w czasie przerwy i obrad jury zaprezentowały się zespoły taneczne z ChDK. Nagrody w postaci sprzętu muzycznego i nominacje do wojewódzkich edycji naszego przeglądu wręczyli jurorzy wraz z Dyrektorem ChDK Januszem Naporą. Przegląd zorganizował Chełmiński Dom Kultury z udziałem środków finansowych Starostwa Powiatowego w Chełmnie.
Senior też badacz

08.04.2018

Za nami pierwsze spotkanie w ramach projektu "Senior też badacz!" Instytut Dyskursu i Dialogu.

O tym czym socjologia nie jest, wykładał dr Łukasz Afeltowicz.

Zapraszamy do nas wszystkich Seniorów, którzy jeszcze chcieliby dołączyć.
Twórcze spotkania wieczorową porą

04.04.2018

Warsztaty Filcowania

Zapraszamy na wiosenne twórcze spotkania wieczorową porą:

Warsztaty poprowadzi: Andżelika Jarych "Moja Filcownia". Organizator zapewnia materiały do zajęć. Zapisy w Europejskim Centrum Wymiany Młodzieży, tel. 56 679 02 30, e-mail: ecwm@chdk.pl
Senior też badacz!

29.03.2018

„Senior też badacz! Podnoszenie kompetencji osób starszych i włączanie ich
w działania badawcze i analityczne z zakresu nauk społecznych, medioznawstwa
i nauk o dziennikarstwie”

Celem głównym projektu jest wyposażenie osób 60+, skupionych w sześciu Uniwersytetach Trzeciego Wieku z województwa kujawsko-pomorskiego, w wiedzę i praktyczne umiejętności w zakresie nauk społecznych, badań socjologicznych, medioznawstwa oraz nauk o dziennikarstwie i komunikowaniu społecznym, które następnie przełożą się na konkretne działania seniorów w zależności od ich potrzeb i preferencji. Owe działania (produkty) projektu, które zostaną wytworzone przez jego uczestników, to przykładowo: przeprowadzone badanie socjologiczne wraz z opublikowaniem raportu, przeprowadzenie analizy danych zastanych (desk research), monitoring przekazów medialnych itp. (wszystko zależy od inwencji i pomysłowości uczestników). Będą to mogły być również formy działalności, które przetrwają na długo po zakończeniu projektu: kółko/sekcja socjologiczna, kółko/sekcja dziennikarska, powołanie medium obywatelskiego (np. gazetka, blog itp.), itp.
Podsumowanie konkursu Wielkanocnego

26.03.2018

XX Regionalny Konkurs Plastyczny na „Najpiękniejszą Pisankę i Kartkę Wielkanocną" rozstrzygnięty, nagrody rozdane, teraz można szykować święconkę!

Jeszcze raz gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy za zgłoszone prace
Jarmark Wielkanocny

26.03.2018

Już od wczesnych godzin porannych, w ubiegłą sobotę na chełmińskim rynku przebiegał „VI JARMARK WIELKANOCNY”, zorganizowany przez Chełmiński Dom Kultury, Urząd Miasta Chełmna i Muzeum Ziemi Chełmińskiej. Jak jarmark to wiadomo wystawcy, twórcy ludowi m.in. z rzeźbami i stroikami świątecznymi oraz gastronomia ze swojskimi wyrobami mięsnymi. Nie zabrakło również występów naszej Orkiestry Dętej i Zespołu wokalnego „Nowalijki”.

Uroczystego otwarcia dokonał Burmistrz Chełmna Mariusz Kędzierski, a prowadzący Władysław Flieger, oraz przedstawiciele Chorągwi Ziemi Chełmińskiej przedstawiali mniej znane fakty i anegdoty, związane z historią naszego miasta, początki jego powstania i związane z miastem zwyczaje oraz obrzędy wielkanocne.
Sukces Miss Ziemi Świeckiej i Chełmińskiej

20.03.2018

Weronika Bartkowska mieszkanka Trzebcza Królewskiego, uczennica Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Chełmnie i w końcu jedna z wokalistek zespołu Teacher’s Crew, będąc jeszcze panującą Miss Ziemi Świeckiej i Chełmińskiej zdobyła kolejny sukces! W sobotę do rąk Weroniki trafił tytuł I wicemiss Ziemi Słupskiej i Lęborskiej. Warto zaznaczyć, że w roku 2017 odniosła podobne sukcesy występując podczas imprez wojewódzkich i krajowych Miss Polski. W październiku swą urodą zachwyci Turcję w konkursie Top Models of Poland. Drogie Panie!

Jesień tego roku będzie piękna bo przed nami, jubileuszowy XXV Konkurs Miss Ziemi Świeckiej i Chełmińskiej i dużo czasu na przygotowania. Weronice serdecznie gratulujemy, a resztę płci pięknej zapraszamy do udziału w konkursie.

Czekajcie na szczegóły!
Podsumowanie konkursu wielkanocnego

20.03.2018

Miło jest nam poinformować o rozstrzygnięciu naszego XX Regionalnego Konkursu Plastycznego na „Najpiękniejszą Pisankę i Kartkę Wielkanocną”. W tym roku do udziału w konkursie zgłoszono 123 prace pisankowe oraz 188 kartek wielkanocnych. Jury konkursu, złożone z przedstawicieli Chełmińskiego Domu Kultury oraz Muzeum Ziemi Chełmińskiej, postanowiło nagrodzić następujące prace:

pisanka /kat. dzieci do lat 6/

 • I miejsce - Olga Korczak /Miejskie Przedszkole „Tęczowy Zakątek” w Chełmnie/
 • II miejsce – Nikodem Gimiński /GOK w Papowie Biskupim/
 • III miejsce – Olga Machała /Przedszkole Niepubliczne „Bajka” w Chełmnie/
 • Wyróżnienie - Jakub Wałęga /Niepubliczne Przedszkole „Brzdąc” w Chełmnie/
 • Wyróżnienie - Martyna Skorupska /Miejskie Przedszkole „Tęczowy Zakątek” w Chełmnie/

pisanka /kat. dzieci - szkoły podstawowe/

 • I miejsce – Tomasz Zaremba /Szkoła Podstawowa w Starogrodzie/
 • II miejsce – Mikołaj Paczkowski /Szkoła Podstawowa nr 4 w Chełmnie/
 • III miejsce – Julia Glaubert /Szkoła Podstawowa nr 4 w Chełmnie/
 • Wyróżnienie - Marta Matyja /Szkoła Podstawowa nr 4 w Chełmnie/
 • Wyróżnienie - Martyna Tajs /Szkoła Podstawowa w Małych Łunawach/
 • Wyróżnienie - Anna Liszewska /Szkoła Podstawowa nr 2 w Chełmnie/

pisanka /kat. dorośli/

 • I miejsce – Danuta Mądrzejewska /Brzozowo/
 • II miejsce – Alina Chojnicka /GOK w Papowie Biskupim/
 • III miejsce – Aleksandra Piasecka /Małe Czyste/

kartka wielkanocna /kat. dzieci/

 • I miejsce – Karolina Cetnarska /Szkoła Podstawowa w Kolnie/
 • II miejsce – Alicja Górecka /Szkoła Podstawowa w Trzebczyku/
 • III miejsce – Wiktoria Kujawa /Szkoła Podstawowa nr 2 w Chełmnie/
 • Wyróżnienie - Vanessa Han /Przedszkole Niepubliczne „Bajka” w Chełmnie/
 • Wyróżnienie - Liliana Szklanowska /Niepubliczne Przedszkole „Brzdąc” w Chełmnie/
 • Wyróżnienie - Hubert Wałęga /Szkoła Podstawowa nr 4 w Chełmnie/
 • Wyróżnienie - Zofia Klemańska /Miejskie Przedszkole „Tęczowy Zakątek” w Chełmnie/

kartka wielkanocna /kat. dorośli/

 • Wyróżnienie - Krystyna Wyroślak /Środowiskowy Dom Samopomocy Caritas Diecezji Toruńskiej w Chełmnie/
 • Wyróżnienie - Wiesława Śliwińska /Środowiskowy Dom Samopomocy Caritas Diecezji Toruńskiej w Chełmnie/

Gratulujemy laureatom i dziękujemy wszystkim za tak szerokie zainteresowanie konkursem. Chełmiński Dom Kultury dla nagrodzonych ufundował nagrody rzeczowe i przygotował okolicznościowe dyplomy. Uroczystość wręczenia nagród oraz wystawa prac odbędzie się podczas Jarmarku Wielkanocnego w sobotę 24 marca 2018 r. o godz. 13.00 w Muzeum Ziemi Chełmińskiej.
Serdecznie zapraszamy!
Spotkanie Koordynatorów

15.03.2018

W dniach 9 - 11 marca 2018 roku w Europejskim Centrum Wymiany Młodzieży odbyło się spotkanie koordynatorów wymian międzynarodowych z udziałem przedstawicieli miast partnerskich Hann. Münden (Niemcy) i Letovice (Czechy). Uczestnicy podsumowali wspólne przedsięwzięcia zorganizowane w roku 2017 oraz omówili wymiany międzynarodowe - szkolne, kulturalne i sportowe, które odbędą się w roku 2018 Był też czas na zwiedzanie Chełmna oraz poznanie polskich tradycji ludowych z Zespołem Tańca Ludowego "Kundzia" / ChDK /. Spotkanie zostało zorganizowane przez Fundację Europejskiego Centrum Wymiany Młodzieży, dofinansowane przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży.
Film z Walentynek Chełmińskich

12.03.2018
Senior też badacz!

12.03.2018

Wraz z Instytutem Dyskursu i Dialogu będziemy realizować projekt „Senior też badacz! Podnoszenie kompetencji osób starszych i włączanie ich w działania badawcze i analityczne z zakresu nauk społecznych, medioznawstwa i nauk o dziennikarstwie”

Już wkrótce więcej szczegółów.

"Celem głównym projektu jest wyposażenie osób 60+, skupionych w sześciu Uniwersytetach Trzeciego Wieku z województwa kujawsko-pomorskiego, w wiedzę i praktyczne umiejętności w zakresie nauk społecznych, badań socjologicznych, medioznawstwa oraz nauk o dziennikarstwie i komunikowaniu społecznym, które następnie przełożą się na konkretne działania seniorów w zależności od ich potrzeb i preferencji. Owe działania (produkty) projektu, które zostaną wytworzone przez jego uczestników, to przykładowo: przeprowadzone badanie socjologiczne wraz z opublikowaniem raportu, przeprowadzenie analizy danych zastanych (desk research), monitoring przekazów medialnych itp. (wszystko zależy od inwencji i pomysłowości uczestników). Będą to mogły być również formy działalności, które przetrwają na długo po zakończeniu projektu: kółko/sekcja socjologiczna, kółko/sekcja dziennikarska, powołanie medium obywatelskiego (np. gazetka, blog itp.), itp.

Ponadto, celem projektu jest wsparcie infrastrukturalno-sprzętowe dla każdego z partnerskich UTW uczestniczących w projekcie (zakup laptopów, tabletów, drukarek, projektorów multimedialnych, modemów do internetu, prenumerat gazet itp.). Sprzęt zakupiony w ramach projektu będzie dostosowany do konkretnych, zindywidualizowanych potrzeb każdego uniwersytetu, a następnie przekazany każdemu z nich w formie darowizny, jeśli będzie służył dalszym działaniom i pomysłom wypracowanym w ramach projektu już po jego zakończeniu (trwałość projektu)."

Źródło: Instytut Dyskursu i Dialogu
Zbiórka Harcerska w ChDK

08.03.2018

Wszystkich, którzy chcą przeżyć swe pierwsze przygody na pieszych wycieczkach, pod namiotem, na warcie nocą w leśnej głuszy, nad jeziorem czy w górach zapraszamy do nowo powstałej Chełmińskiej Drużyny Harcerskiej. Pierwsza zbiórka odbędzie się w nowej „harcówce” w siedzibie Chełmińskiego Domu Kultury (III piętro, sala nr 41) 16 marca o godz. 17.00.

ZAPRASZAMY - CZUWAJ!
Eliminacje Konkursu Recytatorskiego odwołane

28.02.2018

W sobotę (3 marca) w Sali Ślubów chełmińskiego ratusza, miały odbyć się Eliminacje Powiatowe do 63. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego, który przebiega pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Niestety - małe zainteresowanie „Konkursem” zmusiło organizatorów do odwołania tegorocznych eliminacji w Chełmnie. Jednak dla osób, które zgłosiły swój udział mamy dobrą wiadomość. Weronika Makowska z Katolickiego Liceum Księży Pallotynów w Chełmnie, Zuzanna Latańska z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Praktycznego w Grubnie oraz Marta Kubacka i Oliwia Ośmiałowska z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Chełmnie reprezentować będą nasze miasto na „Eliminacjach Rejonowych”, które odbędą się 16 marca o godz. 10.00 w siedzibie Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Toruniu przy ul. Szpitalnej 8.
Ferie zimowe

28.02.2018

Umieszczamy kilka zdjęć aby w wielkim skrócie przedstawić Wam przyjemną i kreatywną pracę dzieci w zajęciach dodatkowych, czyli dwa tygodnie i sześć twórczych i rozwijających spotkań.

Poza warsztatami z fotorelacji w czasie ferii odbyło się wiele spotkań zespołów, które na co dzień spotykają się by tworzyć i rozwijać się! Pamiętajcie, że do udziału w części z nich można zapisywać się przez cały rok!

Więcej informacji pod numerem 56 686 48 08.
Wieczór na obcasach

26.02.2018
Harmonogram wykładów UTW

20.02.2018

Słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy Chełmińskim Domu Kultury rozpoczynają II semestr roku akademickiego 2017/2018.

Oto harmonogram wykładów na najbliższe miesiące!
Jarmark Wielkanocny

20.02.2018

Urząd Miasta Chełmna, Chełmiński Dom Kultury i Muzeum Ziemi Chełmińskiej zapraszają do udziału w tegorocznym „JARMARKU WIELKANOCNYM”, który odbędzie się 24 marca b.r. na chełmińskim rynku. Jak co roku planujemy, oprócz uruchomienia stoisk handlowych, występy naszych instrumentalistów, wokalistów i prezentacje rycerstwa. W trakcie „Jarmarku” o godz. 13.00 w Muzeum Ziemi Chełmińskiej, odbędzie się podsumowanie XX REGIONALNEGO KONKURSU „NA NAJPIĘKNIEJSZĄ PISANKĘ I KARTKĘ WIELKANOCNĄ”, któremu towarzyszyć będzie występ kapeli ZPiT „Pomorze”.
Podsumowanie Walentynek Chełmińskich

20.02.2018

Chełmno nazywane jest „Miastem Zakochanych” za sprawą przechowywanych od stuleci w Kościele Farnym pw. Wniebowzięcia NMP relikwii św. Walentego oraz corocznie obchodzonego w dniu 14 lutego – Dnia Świętego Walentego. Właśnie 14 lutego 2002 roku, prawie po 200 latach, relikwie Świętego Walentego ponownie zostały wystawione w Kościele PW WNMP.

Cykl imprez, związany z tegorocznym świętem rozpoczął się już w czwartek /8 lutego/ w Kościele pw. św. Józefa, gdzie wieczorem odbyły się „Rekolekcje dla narzeczonych” i w piątek /9 lutego/ w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Praktycznego z VI Konkursem dla Szkół Gastronomicznych pn. „Alchemia i Amory w kuchni”.

W sobotę /10 lutego/ od rana nad Jeziorem Starogrodzkim spotkali się miłośnicy zimowych kąpieli i pod hasłem „Kocham życie! Walentynkowe Morsowanie” zanurzyli się w specjalnie wykonanym przeręblu. Dla chętnych mieszkańców miasta i oczywiście turystów, otwarte zostały i udostępnione do zwiedzania nasze najważniejsze zabytki tj. Ratusz - Muzeum Ziemi Chełmińskiej (z otwarciem wystawy „Spoglądając na piękno” Mariusza Kałdowskiego), Kościół Farny pw. Wniebowzięcia NMP, Kościół pw. św. Józefa (tu otwarto wystawę prac XIII Ogólnopolskiego Konkursu Plastyczno - Literackiego „Na św. Walentego - różne oblicza miłości”), Basztę Panieńską (z wybijaniem denara chełmińskiego), Kościół pw. św. Piotra i św. Pawła (gdzie otwarto wystawę „Chełmno komiksem malowane” z warsztatami komiksowymi), Kościół Garnizonowy (tu otwarto wernisaż prac plastycznych słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy ChDK) oraz Kościół pw. św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty w zespole klasztornym. Na terenie Osady Rycerskiej przy ul. Kościelnej odbywały się zabawy w średniowiecznej izbie tortur pn. „Sprawdź Swoją Walentynkę” z pokazem narzędzi i wspólnym ogniskiem z Zastępem Rycerskim.

Od wczesnych godzin porannych na płycie rynku, uruchomione zostały stoiska handlowe w ramach „Jarmarku św. Walentego”. Przed godziną 15.00 rozpoczął się cykl imprez na scenie głównej, poprzedzony happeningiem „„ZBUDUJEMY SERCE”. W trakcie części scenicznej imprezy, podsumowano konkursy i plebiscyty walentynkowe (m.in. „Najpiękniejsza Witryna Walentynkowa”, „Chełmno komiksem malowane” oraz „Kropla Miłości – Kocham, Pomagam, Ratuję”, zorganizowany w podstawionym przy płycie rynku ambulansie Centrum Onkologii im. prof. F. Łukaszczyka z Bydgoszczy). Zaprezentowali się także finaliści „XI Festiwalu Piosenki Miłosnej”, gdzie I miejsce i Nagrodę Marszałka Województwa Kujawsko – Pomorskiego „wyśpiewała” Paulina Pasternak z Piły. Niezwykle gorąco przyjęto żeńskie trio „THE CHANCE”, wystąpili też piosenkarze z grupy „Teacher’s Crew”, działającej przy ChDK oraz nasi goście z Kaniowa na Ukrainie - Ludmiła Saltykowa, Olena Smilianska z towarzyszeniem tancerzy zespołu „Kanivczanka”. Jako gwiazda wieczoru, dla bardzo licznej grupy fanów z całej Polski wystąpiła PATRYCJA MARKOWSKA z zespołem. W trakcie imprezy działała konna POLICJA HUSARSKA, w którą wcielili się rycerze z Chorągwi Ziemi Chełmińskiej. Jak co roku od samego rana relacje o „Mieście Zakochanych”, pojawiały się w wielu krajowych stacjach radiowych i telewizyjnych.

W niedzielę /11 lutego/ w Kościele św. Józefa ks. Pallotynów w niezwykle owacyjnie przyjętym koncercie zaprezentował się BYDGOSKI CHÓR GOSPEL, natomiast w poniedziałek /12 lutego/ w Kościele Garnizonowym odbyła się chełmińska premiera - projekcja klasyku filmowego „GENERAŁ” z Busterem Keatonem, do którego podkład muzyczny „na żywo” zrealizował i wykonał Marcin Pukaluk z Warszawy. We wtorek /13 lutego/ w Europejskim Centrum Wymiany Młodzieży nad J. Starogrodzkim w programie pt. Dzień Singla „Miłość kroczy po ziemi” wystąpili artyści z Ukrainy, a w środę /14 lutego/ na zakończenie cyklu imprez w Kościele Farnym PW WNMP dla kompletu publiczności zaprezentowała się jak zawsze od wielu lat w doskonałej formie „WOLNA GRUPA BUKOWINA”.

Organizatorami tegorocznych „Walentynek” byli: Chełmiński Dom Kultury, Urząd Miasta Chełmna, Parafia pw. Wniebowzięcia NMP

PATRONAT HONOROWY objęli: Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki, Burmistrz Chełmna Mariusz Kędzierski, Burmistrz Świecia Tadeusz Pogoda, Kujawsko-Pomorska Organizacja Turystyczna

Współorganizatorzy to: Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko – Pomorskiego, Urząd Miejski w Świeciu, Arriva Bus Transport Polska Sp. z o.o., Centrum Onkologii im. prof. F. Łukaszczyka w Bydgoszczy, Chorągiew Ziemi Chełmińskiej, Europejskie Centrum Wymiany Młodzieży w Chełmnie, Katolickie Liceum i Szkoła Podstawowa Księży Pallotynów, Muzeum Ziemi Chełmińskiej, Ochotnicza Straż Pożarna w Chełmnie, Parafia Świętego Józefa w Chełmnie, Parafia wojskowa Matki Boskiej Częstochowskiej w Chełmnie, Pensjonat Stary Spichrz, Poczta Polska S.A., Polskie Wydawnictwa Reklamowe w Toruniu, Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy, O. w Grudziądzu, Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Chełmnie, Stowarzyszenie Muzyczne "Chorus Culmensis", Stowarzyszenie NIJO, Szkoły Podstawowe nr 1 i 2 w Chełmnie, Środowiskowy Dom Samopomocy Caritas Diecezji Toruńskiej w Chełmnie,Uniwersytet Trzeciego Wieku przy Chełmińskim Domu Kultury, Zastęp Rycerski z Chełmna ,Zespół Szkół Centrum Kształcenia Praktycznego w Grubnie, Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia Wincentego a Paulo

Impreza współfinansowana przez: Miasto Chełmno, Województwo Kujawsko-Pomorskie, Chełmiński Dom Kultury, Gminę Świecie, Agro-Sieć Sp. z o.o , Bistro Chlebem i Solą, Dobry Dietetyk, Firma MEDOS, IMS „Sofa" Sp. z o.o. ,Intermarche Chełmno, Karczma Chełmińska, Mondi Świecie S.A.Motocykle & Skutery Czarnecki, STIEGELMEYER Sp. z o.o., Toruńska Piernikarnia Mistrza Bogumiła, Totalizator Sportowy Sp. z o.o. Oddział w Bydgoszczy, Zakład Mleczarski PROMLECZ, Zakład Usług Miejskich w Chełmnie

Patronat Medialny nad imprezą sprawowali:Telewizja Polska S.A. Oddział w Bydgoszczy, Polskie Radio Pomorza i Kujaw - Radio PIK , Gazeta Pomorska, Gazeta Chełmińska, Czas Chełmna, MMS Studio, www.chelmno.pl, www.kujawsko-pomoskie.travel, www.chelmno.com.pl, www.e-chelmno.pl, www.kujawsko-pomorskie.travel, www.chelmno.pl
Konkurs Wielkanocny

16.02.2018

KONKURS pn. „NAJPIĘKNIEJSZA PISANKA i KARTKA WIELKANOCNA”

Chełmiński Dom Kultury już po raz dwudziesty ogłasza konkurs plastyczny pn. „Najpiękniejsza Pisanka i Kartka Wielkanocna”, którego celem jest: propagowanie lokalnego i narodowego folkloru poprzez popularyzację twórczości własnej związanej z tematyką Świąt Wielkanocnych, kultywowanie tradycji Wielkanocnych, zapoznanie się z technikami zdobienia i malowania jaj, rozwijanie i kształtowanie wyobraźni plastycznej i ocalenie od zapomnienia typowych form twórczości ludowej. W konkursie mogą wziąć udział prace przygotowane indywidualnie w ustalonych przez organizatora kategoriach wiekowych. Na wręczenie nagród i wystawę pokonkursową zapraszamy w sobotę 24 marca b.r. o godz. 13.00 do Muzeum Ziemi Chełmińskiej. Oprawę muzyczną zapewni KAPELA Zespołu Pieśni i Tańca „POMORZE” z ChDK.
Wesoła Nutka 2018

16.02.2018

23. PREZENTACJE MŁODYCH ARTYSTÓW Z CHEŁMNA I GMIN POWIATU CHEŁMIŃSKIEGO

W niedzielę 8 kwietnia b.r. Chełmno gościć będzie artystów z Powiatu Chełmińskiego. Tym razem o godz. 11.00 w EUROPEJSKIM CENTRUM WYMIANY MŁODZIEŻY nad J. Starogrodzkim już po raz dwudziesty trzeci spotkają się młodzi piosenkarze w ramach POWIATOWEGO PRZEGLĄDU PIOSENKI DZIECIĘCEJ I MŁODZIEŻOWEJ pn. „WESOŁA NUTKA”. Po eliminacjach w Chełmnie i gminach naszego powiatu, które odbędą się w lutym i marcu b.r., na scenie zaprezentują się młodzi wykonawcy w kategoriach: soliści 7 – 12 lat, zespoły wokalne 7 – 12 lat, soliści 13 – 16 lat, zespoły wokalne 13 – 16 lat oraz soliści powyżej 16 lat. Najlepsi piosenkarze reprezentować będą Chełmno i powiat chełmiński na wiosenno/letnich Wojewódzkich Przeglądach Piosenki „Awans” i „Debiut”. Przegląd powiatowy organizuje Chełmiński Dom Kultury z udziałem środków finansowych Starostwa Powiatowego w Chełmnie. Zapraszamy!!!
XI Festiwal Piosenki Miłosnej - podsumowanie

13.02.2018

Podczas trwania „Walentynek Chełmińskich’2018” rozstrzygnięte zostały wcześniej ogłoszone konkursy tematyczne, odbył się także „Festiwal Piosenki Miłosnej”.

We wtorek (30.01.) w siedzibie Chełmińskiego Domu Kultury, odbyły się przesłuchania wstępne nadesłanych z całej Polski materiałów dźwiękowych „demo” piosenkarzy chętnych do udziału w „XI Festiwalu Piosenki Miłosnej”.

Jury w składzie: Mieczysław Żelazko (muzyk, Dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Chełmnie), Aleksandra Gasin (muzyk, nauczyciel w Państwowej Szkole Muzycznej I st. w Chełmnie) i Marcin Dombrowski (instruktor muzyczny w Chełmińskim Domu Kultury) miało jak co roku wyjątkowo dużo pracy i spośród 25 wykonawców musiało wybrać tych najbardziej interesujących. Po trwającym prawie dwie godziny przesłuchaniu stojących na dość wysokim poziomie utworów postanowiono, iż podczas tegorocznej, jedenastej edycji „Festiwalu”, zaprezentują się następujący piosenkarze: Daniel Nitecki (Konin), Andrzej Płuciniczak (Przemęt), Ewelina Leszek (Chełmno), Radosław Supeł (Bydgoszcz), Paulina Pasternak (Piła), Patrycja Ciernicka(Łasin), Tatiana Siwicka (Świecie n/W), Marta Kręplewska (Radziejów), Barbara Kuhn (Jabłonowo Pomorskie) i Zuza Jurkiewicz(Warszawa).

Podczas WIELKIEGO FINAŁU w sobotę 10 lutego podczas „17. Obchodów Dnia św. Walentego” na scenie, ustawionej na płycie rynku, artyści wykonali po jednej piosence o tematyce miłosnej i tym razem jury w składzie: Roman Fieberg (instruktor muzyczny z Kujawsko – Pomorskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy) i Aleksandra Gasin z Mieczysławem Żelazko (Państwowa Szkoła Muzyczna I st. w Chełmnie), przyznało nagrody pieniężne: I miejsce /1000 zł ufundowane przez Urząd Marszałkowski Woj. Kuj. – Pom./ - Paulinie Pasternak z Piły, II miejsce /700 zł/ - Tatianie Siwickiej ze Świecia i III miejsce /500 zł/ - Radosławowi Supeł z Bydgoszczy. Wyróżnienia przypadły: Ewelinie Leszek z Chełmna i Marcie Kręplewskiej z Radziejowa . W koncercie galowym, jeszcze raz zaprezentowała się zwyciężczyni tegorocznego „Festiwalu”, a wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy, gadżety od sponsorów i materiały promujące Chełmno. Nagrody wręczali: Burmistrz Miasta Chełmna - Mariusz Kędzierski z Katarzyną Lubańską - radną Sejmiku Woj. Kuj. - Pomorskiego i Markiem Świeblewskim - z- cą Dyrektora Regionu Sieci Poczty Polskiej w Bydgoszczy.
Rozstrzygnięcie komiksowego konkursu

11.02.2018

I miejsce
Miriam Pieniek
z Chorzowa
Walentynki w Chełmnie

II miejsce
Joanna Cypriak vel Czupryniak
z Gliwic
Nazywam się Beka


III miejsce
Piotr Kotecki
z Bełchatowa
Tak kocha się tylko w Chełmnie

Wyróżnienie
Anna Matwiejczyk - Sokółka
z Gdańska
Zwykła historia

Wyróżnienie
Scenariusz
Krzysztof Churski
z Torunia
Rysunki
Krzysztof Otorowski
z Angli
Walentynkowy przypadek babci Ireny
Najpiękniejsze Witryny Walentynkowe - Zwycięzcy

11.02.2018

PLEBISCYT NA „NAJPIĘKNIEJSZĄ WITRYNĘ WALENTYNKOWĄ’ 2018” OGŁOSZONY PRZEZ BURMISTRZÓW MIAST CHEŁMNA I ŚWIECIA ORAZ GAZETĘ POMORSKĄ ROZSTRZYGNIĘTY!!!

Komisja Plebiscytowa, złożona z przedstawicieli organizatora - Chełmińskiego Domu Kultury w składzie: Marcin Dombrowski, Regina Gargol, Kamila Cieślewicz, Natalia Chachowska i Joanna Kurzyńska, po przeliczeniu kuponów konkursowych, drukowanych w „Gazecie Pomorskiej” i oddanych głosów na 20 zgłoszonych do „Plebiscytu” witryn, postanowiła przyznać:

CHEŁMNO

Miejsce 1 i nagroda 450 zł
WITRYNA NR 9 - FIRMA HANDLOWA „WIR”, ul. Grudziądzka 22, Robert Grędzicki

Miejsce 2 i nagroda 350 zł
WITRYNA NR 3 - KWIACIARNIA „VICTORIA”, ul. Młyńska 7, Maria Matia

Miejsce 3 i nagroda 300 zł
WITRYNA NR 6 - AGRESOR CENOWY „1001 DROBIAZGÓW”, ul. Grudziądzka 34, Agnieszka i Adam Sztaba

ŚWIECIE

Miejsce 1 i nagroda 450 zł
WITRYNA NR 3 - ODZIEŻ „U BENI”, ul. Klasztorna 27, Benedykta Lewandowska

Miejsce 2 i nagroda 350 zł
WITRYNA NR 4 - SKLEP PASMANTERYJNY, ul. Jana Pawła II, Ewa Sosnowska

Miejsce 3 i nagroda 300 zł
WITRYNA NR 1 - CUKIERNIA F&F, ul. Klasztorna 29, Joanna Fryckowska
Po przesłuchaniach XI Festiwal Piosenki Miłosnej

31.01.2018

We wtorek (30.01.2018) w siedzibie Chełmińskiego Domu Kultury, odbyły się przesłuchania wstępne nadesłanych z całej Polski materiałów dźwiękowych „demo” piosenkarzy chętnych do udziału w „XI Festiwalu Piosenki Miłosnej”.

Jury w składzie: Mieczysław Żelazko (muzyk, Dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Chełmnie), Aleksandra Gasin (muzyk, nauczyciel w Państwowej Szkole Muzycznej I st. w Chełmnie) i Marcin Dombrowski (instruktor muzyczny w Chełmińskim Domu Kultury) musiało wybrać finałową, najbardziej interesującą „jedenastkę”, która zaprezentuje się w walentynkową sobotę na chełmińskim rynku. Po przesłuchaniu stojących na dość wysokim poziomie utworów postanowiono, iż podczas tegorocznej, jedenastej edycji „Festiwalu”, zaprezentują się następujący piosenkarze: EWELINA LESZEK (CHEŁMNO), ANDRZEJ PŁUCINICZAK (PRZEMĘT), BARBARA KUHN (JABŁONOWO POMORSKIE), DANIEL NITECKI (KONIN), MARTA KRĘPLEWSKA (RADZIEJÓW), PATRYCJA CIERNICKA (ŁASIN), PAULINA PASTERNAK (PIŁA), RADOSŁAW SUPEŁ (BYDGOSZCZ), TATIANA SIWICKA (ŚWIECIE n/W), ZUZA JURKIEWICZ (WARSZAWA) i KAROL KALISZEWSKI (LASKOWICE POMORSKIE).

Wielki Finał „XI Festiwalu Piosenki Miłosnej Chełmno’ 2018” odbędzie się 10 lutego w sobotę na chełmińskim rynku podczas obchodów „Walentynek Chełmińskich” tuż przed gwiazdą wieczoru – PATRYCJĄ MARKOWSKĄ z zespołem.
SUKCESY „BREAK - DANCOWCÓW” Z CHDK

31.01.2018

W sobotę - 20 stycznia w Brodnickim Domu Kultury odbył się Ogólnopolski Turniej Taneczny o nazwie ,, DAY OF STREET" . Były to kolejne zawody taneczne gdzie nasze dziewczyny wraz z instruktorem pokazały, że ciężka praca popłaca.

Instruktor Mariusz Brzozowski wystawił do rywalizacji nasze dziewczyny w kategorii „BREAK DANCE DUETY” - Kingę Orenkiewicz i Nadię Krygier, które zdobyły I miejsce oraz indywidualnie Nadię Krygier, która nie miała sobie równych w swojej kategorii wiekowej. Również trener stanął na wysokości zadania i pokonał wielu, dochodząc do finału, gdzie zajął ostatecznie II miejsce w kategorii ,,PRO" (powyżej 4 lat stażu tanecznego). Był to owocny turniej dla naszych tancerzy i już wiemy, że warto kształcić i inwestować w zdolne dzieciaki.

Trener Mariusz zaprasza na zajęcia równie zmotywowanych chętnych miłośników „break - dance” i „hip hop”, którzy chcą oderwania od komputera i nauczyć się tańca, zabawy , dyscypliny i zdrowej rywalizacji.
Uroczystości z okazji powrotu Chełmna do Macierzy

29.01.2018

ORKIESTRA DĘTA W UROCZYSTOŚCIACH MIEJSKICH

W sobotę /27.01./ Orkiestra Dęta Chełmińskiego Domu Kultury brała udział w „UROCZYSTOŚCIACH Z OKAZJI POWROTU CHEŁMNA DO MACIERZY PO 148 LATACH NIEWOLI ORAZ W ROCZNICĘ WYZWOLENIA SPOD OKUPACJI HITLEROWSKIEJ”, które odbyły się przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Po części oficjalnej, złożeniu wiązanek i defiladzie Kompanii Honorowej 3 Batalionu Drogowo - Mostowego, nasi muzycy odprowadzili przybyłych gości ulicą Grudziądzką do Ratusza na koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu członków Klubu Jazdy Konnej „Joker” z Działowa.
Plan Ferii Zimowych 2018

26.01.2018
Plakat i program 17. Walentynek Chełmińskich

22.01.2018
Koncert na Dzień Babci i Dziadka

22.01.2018
Koncert Kolęd

20.01.2018
Ogólnopolski Konkurs Recytatorski

16.01.2018

SZANOWNI PAŃSTWO !!!

Wzorem lat ubiegłych w imieniu Chełmińskiego Domu Kultury, Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Toruniu i Muzeum Ziemi Chełmińskiej mamy przyjemność zaprosić uczniów szkół ponadgimnazjalnych oraz dorosłych do udziału w Eliminacjach Powiatowych „63. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego”. Uczestnicy rywalizować będą w czterech kategoriach: „TURNIEJU RECYTATORSKIM”, TURNIEJU „WYWIEDZIONE ZE SŁOWA”, „TURNIEJU TEATRÓW JEDNEGO AKTORA” i „TURNIEJU POEZJI ŚPIEWANEJ”.

Regulaminy i karty zgłoszeń otrzymały już wszystkie placówki ponadgimnazjalne z powiatu chełmińskiego. Karty zgłoszeń można dostarczać lub przesyłać do dnia 24 lutego b.r. na adres Chełmińskiego Domu Kultury. Dokładne informacje dla wszystkich zainteresowanych i pliki do ściągnięcia (m.in. karty zgłoszeń) dostępne są na stronie www.woak.torun.pl W razie jakichkolwiek wątpliwości, prosimy o kontakt – ChDK, Marcin Dombrowski, tel. 531 314 420, e-mail imprezy@chdk.pl Laureaci zostaną zaproszeni do udziału w Eliminacjach Rejonowych 63. OKR, które odbędą się 16 marca w Toruniu.

Chełmińskie Eliminacje Powiatowe „63. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego” odbędą się 3 marca 2018 r. /sobota/ o godz. 10.00 w Muzeum Ziemi Chełmińskiej.
Zbieramy nakrętki dla Kornelii!

18.01.2018

Dołącz do wydarzenia:
https://www.facebook.com/events/763707113827413/

Nasza Bohaterka – Kornelia to radosna, pełna chęci do życia i woli walki dziewczynka. Urodziła się 2011 roku z rozszczepem kręgosłupa i wodogłowiem. Skutkami choroby są niewładne nóżki, pęcherz neurogenny, uszkodzona w 80% nerka, co wiąże się z koniecznością poruszania się na wózku inwalidzkim. Odkąd ukończyła 1,5 roku porusza się na wózku inwalidzkim, który stał się pierwszym impulsem do samodzielności, aby doskonalić swój rozwój fizyczny intensywnie uczestniczy w zajęciach FUNDACJI AKTYWNEJ REHABILITACJI dla dzieci poruszających się na wózkach, zawodach sportowych oraz aktywnie uczestniczy w wykonywaniu codziennych obowiązków szkolnych i zajęć rehabilitacyjnych. Kornelia brała udział w OGÓLNOPOLSKIEJ SPARTAKIADZIE FAR 2015 W SPALE oraz w SPARTAKIADACH WOJEWÓDZKICH FAR i TURNIEJACH MIAST, aby utrzymać swój rozwój fizyczny uczestniczy w zajęciach rehabilitacyjnych, których koszt kształtuje się na poziomie 2.000zł miesięcznie oraz trzykrotnie w ciągu roku uczestniczy w dwutygodniowych turnusach rehabilitacyjnych, których koszt wynosi 15.000zł rocznie. Zwracamy się z prośbą o wsparcie rehabilitacji Kornelii i dalszego jej rozwoju poprzez pomoc w uzbieraniu kwoty potrzebnej na opłacenie dwóch turnusów rehabilitacyjnych. Kornelia za każdą wpłatę z całego serca dziękuje i obiecuje intensywnie ćwiczyć w celu coraz większego usamodzielnienia się.
WOŚP 2018 - podsumowanie

18.01.2018

W CHEŁMNIE ZEBRALIŚMY PRAWIE 60.000 zł!!!
XXVI FINAŁ WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY

Po raz dwudziesty szósty w Chełmnie zagrała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Od 1997 roku Chełmno zebrało ponad 550 tysięcy złotych i jak zawsze podkreślamy - chełmiński szpital otrzymał dotychczas urządzenia i sprzęt medyczny za ponad 350.000! Cały nasz oddział pediatryczny i oddział noworodkowy, wyposażone są przez Fundację WOŚP, ratując zdrowie i życie najmłodszych. Część środków przeznaczonych została także na godną opiekę medyczną seniorów. W Chełmnie, przedsięwzięcia związane z XXVI Finałem WOŚP, tradycyjnie odbywały się w chełmińskim szpitalu, na płycie rynku oraz w Kręgielni „Grawitacja”. W działania włączyły się też: Gmina Stolno i Gmina Chełmno.

Już drugi rok z rzędu od rana w Hali Sportowej Zespołu Szkół nr 1 w Stolnie walczyli piłkarze w Halowym Turnieju Piłki Nożnej o Puchar Ośrodka Szkoleniowo - Doradczego „Campus”, a dochód z turnieju trafił oczywiście do puszek wolontariuszy. Chełmiński szpital tradycyjnie już w swojej siedzibie przeprowadzał badania poziomu cukru, ciśnienia, chorób płuc i porady w zakresie ginekologii. Na płycie od godz. 12.00 mimo mroźnej aury, mieszkańcy bawili się wspólnie na ćwiczeniach ze strażakami, korzystali też z przejażdżek konnych z „Bractwem Kurkowym”. Tym razem na scenie, jak co roku - otwarcia dokonała Orkiestra Dęta ChDK oraz najmłodsi z przedszkola „Brzdąc”, następnie prezentowały się chełmińskie „podstawówki”, gimnazjaliści i szkoły średnie. Serwowano grochówkę, którą ugotowały panie ze Szkoły Podstawowej nr 2 oraz bigos, przygotowany przez Miejskie Przedszkole „Tęczowy Zakątek”. W namiocie, rozstawionym przez naszą Ochotniczą Straż Pożarną odbywała się loteria fantowa, przygotowana przez panie z Klubu Seniora „Zgoda” z ChDK. Na scenie odbywały się licytacje złotych i srebrnych serduszek oraz zegarków, ufundowanych przez chełmińskich złotników - jubilerów oraz zegarmistrzów. Złote serce nr 1 z brylantem zakupiono za 3.500 zł, nie zabrakło pamiątkowych gadżetów Fundacji WOŚP, obrazów, prac seniorów z sekcji plastycznej Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy ChDK, „voucherów” na bilet miesięczny od „ARRIVY” oraz do gabinetów masażu, odchudzania i odnowy biologicznej oraz pamiątek od osób prywatnych. Wielkim zainteresowaniem cieszył się „Kiermasz Książek”, przygotowany przez naszą bibliotekę. Rekordowe ceny osiągnęły m.in. koszulka WOŚP /500 zł/ i pamiątkowy „kordzik” od Bractwa Kurkowego /900 zł/. Nowym elementem był specjalistyczny ambulans do poboru krwi - tym razem dostępny dla chętnych przy płycie rynku. W tym dniu zebrano jej ponad 8 litrów. Cała suma ze sprzedaży gadżetów i serduszek to prawie 11.000,00 zł.

Hasło MIŁOŚĆ, PRZYJAŹŃ, MUZYKA i koncerty dla młodzieży od samego początku wiążą się z Fundacją WOŚP. Ponownie rock’n’rollowe działania przenieśliśmy do Kręgielni „GRAWITACJA”. W koncercie bardzo różnych gatunków muzycznych zaprezentowały się grupy: „MYASTA” z Bydgoszczy i Chełmna, „NEW WAY” z Golubia Dobrzynia, „PRICE OF LIFE” z Grudziądza oraz „B.W.A.” + młodzi przyjaciele z Chełmna.

I, jak co roku od 22 już lat, rzecz najważniejsza!!! Największe podziękowania należą się 60. wolontariuszom za wytrwałość w kweście ulicznej. To oni w ciągu całego mroźnego i wietrznego dnia w towarzystwie swoich opiekunów zbierali pieniądze do puszek. W miejscu komisyjnego liczenia, dzięki uprzejmości Urzędu Miasta Chełmna, w nagrodę czekała na nich gorąca pizza i napoje. Podczas całodniowej kwesty ulicznej zebrano ponad 45 tysięcy zł!!! W puszkach Szkoły Podstawowej nr 1 (z Gimnazjum nr 2) było ponad 4.700 zł, Szkoły Podstawowej nr 2 (z Gimnazjum nr 1 i wolontariuszami „Effatha”) – ponad 6.500 zł, Szkoły Podstawowej nr 4 – ponad 5.000 zł, Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego – około 2.000 zł, Zespołu Szkół nr 1 – ponad 6.000 zł (z kwesty i licytacji), Zespołu Szkół nr 2 – prawie 5.000 zł, Zespołu Szkół CKP Grubno – ponad 5.000 zł i Katolickiego Liceum i Gimnazjum – prawie 4.000 zł. Oprócz tego w zbiórkę poprzez turniej piłki nożnej i mniejsze działania, licytacje, aukcje w tygodniu, poprzedzającym Finał, włączyli się i dołożyli do puszek wolontariuszy: organizatorzy turnieju piłki nożnej(ponad 2.000 zł), działań w Zespole Szkół nr 1 (około 3.000 zł), loteria Klubu Seniora „Zgoda” (ponad 1.000 zł), pan Tomasz ze stoiska z balonami (100 zł) a także Sklep „GLOBI” (200 zł). Dziękujemy również wszystkim sponsorom i współorganizatorom a w szczególności Firmom: „Medos” i „Adriana” za wsparcie finansowe, niezbędne podczas organizacji imprezy oraz Gminie Chełmno, gdzie działania związane z „Finałem” prowadził Hubert Sierociński. Największe kwoty w puszkach kwestarskich uzbierali: Jakub Guzek (3.076,22 zł), Magdalena Tomaszewska (3.066,75 zł), Krzysztof Zaporowicz (2.513,90 zł) i Oskar Piękoś (2.127,02 zł). Oskarowi należą się szczególne brawa i wielkie dzięki za przeprowadzanie licytacji podczas koncertu rockowego w „Kręgielni”.

W TYM ROKU ZBIERALIŚMY ŚRODKI PIENIĘŻNE „DLA WYRÓWNANIA SZANS W LECZENIU NOWORODKÓW”.
W SUMIE PODCZAS NASZEGO XXVI FINAŁU PADŁ KOLEJNY REKORD! MIASTO CHEŁMNO ZEBRAŁO KWOTĘ – 59.046,35 PLN !!!
Walentynki Chełmińskie - Zapowiedź

16.01.2018
WOŚP 2018 - To już jutro!

13.01.2018

W tym roku jak zwykle, nie zabraknie gadżetów do licytacji. Dzięki chełmińskim firmom i instytucjom mamy w tym roku wyjątkowo dużo przedmiotów, przeznaczonych do nabycia przez Państwa. Są to m.in. gadżety z Fundacji WOŚP, serduszko złote z brylantem, serduszka, wisiorki i bransoletki srebrne, „vouchery” na bilety miesięczne i do gabinetów odnowy oraz wiele, wiele innych. Zapraszamy w dzień XXVI Finału w niedzielę 14 stycznia na chełmiński rynek o godz. 12.00!!!
“The Fresh Kids” zaprasza!

10.01.2018

Grupa taneczna breakdance “The Fresh Kids” zaprasza na noworoczny nabór.

Jeśli waszą pasją jest taniec, a do tej pory nie zdecydowaliście się na podjęcie wyzwania to zapraszamy do “The Fresh Kids”. Treningi odbywają się dwa razy w tygodniu, a dyplomowany instruktor B-boy Mario obiecuje, że wydusi z was ostatnie poty w imię tanecznej pasji. Więcej informacji: Chełmiński Dom Kultury, tel: 56 686 48 08 lub u Instruktora.
III Bieg Zakochanych Par

07.01.2018
WOŚP 2018

03.01.2018
Wykonanie: A. Nowak