Archiwum 2019
Konfrontacje Zespołów Mażoretkowych

31.08.2019

Chełmiński Dom Kultury zaprasza na Konfrontacje Zespołów Mażoretkowych, które odbędą się 7 września na Rynku w Chełmnie.

Wydarzeniu towarzyszy konkurs skierowany do zespołów mażoretkowych oraz tanecznych, których układy wykonywane są z towarzyszeniem rekwizytów.

Zachęcamy wszystkich mieszkańców do uczestnictwa i zapoznania się ze sztuką taneczną mażoretek.

Program

Zapraszamy także drugiego dnia do Kinoteatru RONDO na dodatkowy pokaz tańca sportowego – zaprezentowanego przez zespół TAJFUN z Ukrainy. (8 września, godz. 16.00, wstęp wolny)
Galeria z zajęć wakacyjnych

31.08.2019

Podczas warsztatów zorganizowanych w naszym domu kultury dzieci na zajęcia tworzyły m.in. własne instrumenty – zaklinacze deszczu, wykorzystały technikę dot paintingu na kubkach, malowały obrazy w stylu malowideł ściennych, odkrywały słowiańskie motywy, korzystały z zajęć tanecznych, a także pojawiali się w Europejskim Centrum Wymiany Młodzieży nad Jeziorem Starogrodzkim, aby poznać kulturę i języki.

Dziękujemy za udział i widzimy się za rok, na kolejnych wakacyjnych przygodach.
Grupa taneczna z Kaniova w Chełmnie

31.08.2019

Już 5 września, na zaproszenie Stowarzyszenia Kulturalnego Puzon i Chełmińskiego Domu Kultury, przyjedzie do Chełmna grupa dzieci i młodzieży z partnerskiego Kaniova, łącznie 30 osób. Obok spotkań z młodzieżą, zwiedzania Chełmna i Torunia goście z Ukrainy zaprezentują się podczas Konfrontacji Zespołów Mażoretkowych w dniach 7 i 8 września.
Zakończenie wakacji

21.08.2019

Rynek, 1 września (niedziela)

Program:

Ponadto:
Wyjazd ZPiT do Kaniova

17.08.2019

21 sierpnia 2019 roku Zespół Pieśni i Tańca Pomorze z Chełmińskiego Domu Kultury udaje się do Kaniova na Ukrainie. Nasi tancerze będą prezentowali nasz folklor i miasto podczas koncertów indywidualnych, ale także we wspólnym występie z zespołami z Kaniova podczas uroczystych obchodów Dnia Niepodległości Ukrainy. W programie, oprócz zwiedzania Kaniova, zaplanowano wizytę w Kijowie. Wyjazd do miasta partnerskiego Chełmna jest organizowany we współpracy z Fundacją Europejskiego Centrum Wymiany Młodzieży w Chełmnie i jest wynikiem wymiany kulturalnej z zespołem Kanivchanka. Oprócz członków zespołu do Kaniova uda się delegacja Rady Miasta Chełmna i nauczycieli z naszych szkół. Wyjazd jest dofinansowany że środków Gminy Miasta Chełmna.
"Poprawa warunków pracy w Europejskim Centrum Wymiany Młodzieży"

30.07.2019

W Europejskim Centrum Wymiany Młodzieży w Chełmnie zakończono realizację projektu „Poprawa warunków pracy w Europejskim Centrum Wymiany Młodzieży’’. O dofinansowanie do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wystąpił Chełmiński Dom Kultury. Zadanie dotyczyło utrzymania zdolności pracowników do pracy przez cały okres aktywności zawodowej.

Realizacja zadania obejmowała m.in. zakup i montaż wentylacji nawiewno - wywiewnej z klimatyzacją, montaż instalacji elektrycznej oraz oświetlenia pomieszczeń kuchennych, wykonanie pomiarów i badanie materialnych czynników środowiska pracy, analizę i dokonanie aktualizacji oceny ryzyka zawodowego na stanowisku kucharza.

Rezultatem wykonanych prac jest poprawa warunków pracy na stanowisku kucharza poprzez usunięcie czynników szkodliwych takich jak wysoka temperatura, hałas i nadmierna wilgotność powietrza, a przez to zminimalizowanie ryzyka wystąpienia wypadków przy pracy i chorób zawodowych oraz utrzymanie gotowości pracowników do pracy przez cały okres aktywności zawodowej.

Dofinansowanie kosztów zadania przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyniosło 138 355,26 zł. Całkowity koszt zadania to 208 935,85 zł. Wkład własny do projektu został pokryty ze środków Gminy Miasto Chełmno i Chełmińskiego Domu Kultury.

Bezpłatny bus nad jezioro

30.07.2019

Zapraszamy do korzystania z bezpłatnych przejazdów busem nad Jezioro Starogrodzkie. Szczegóły na grafice poniżej.
Koncert pt „Dla swej ziemi macierzystej”

26.07.2019

Od 1 sierpnia zapraszamy do odbioru w Kinoteatrze Rondo bezpłatnych zaproszeń na koncert pt. "Na swej ziemi ojczystej" w wykonaniu solistów operowych z Bydgoszczy.

Organizator: 3 Włocławski Batalion Drogowo-Mostowy

Współorganizator: Chełmiński Dom Kultury
Konkurs na przedsięwzięcia kulturalne!

26.07.2019

Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy w ramach zadania Bardzo Młoda Kultura 2019 – kujawsko-pomorskie ogłasza konkurs na realizację przedsięwzięć z zakresu edukacji kulturowej.

Szczegółowe informacje na stronach:
Kino Plenerowe

23.07.2019

Zapraszamy na kino plenerowe w Chełmnie.

27 lipca 2019 o godz. 20.00
Plac przed Bramą Grudziądzką.

Obejrzymy dwa filmy:

"Dzika droga", reż. Jean-Marc Vallée
"W drodze", reż. Walter Salles
Warsztaty Słowiańskie Fantazje

18.07.2019

8 i 9 sierpnia zapraszamy dzieci na warsztaty pn. "Słowiańskie fantazje".

Proponujemy dwa dni kreatywnej zabawy i dawki wiedzy, przekazanej przez animatorki kultury: Ewelinę Wolską i Sarę Orzechowską. Wszystkie warsztaty przeznaczone są dla dzieci od 7 lat a zajęcia będą odbywać się w godzinach 10:00 - 14:30. Koszt jednodniowego udziału to 5 zł za osobę.

Zapisy pod numerem 531 314 420 lub mailowo: edyta.zarebska@chdk.pl.

W programie:

8 sierpnia (czwartek)
10:00 – 14:30

 • Gimnastyka wyobraźni

Wyobraźnia w ruch, wyostrzmy zmysły! Jak na gimnastykę przystało, na początku czeka nas intensywna rozgrzewka.

W trakcie zajęć poznamy symbole, znaki, kolorystykę i estetykę dominującą w czasach naszych słowiańskich przodków. Wszystko po to, by podczas głównych ćwiczeń odnaleźć w naszym otoczeniu elementy przyrody, którymi dawniej się inspirowano, w których odkrywano nieoczywiste piękno. W trakcie zajęć uczestnicy dowiedzą się więcej o naszym dziedzictwie kulturowym i stworzą wyjątkowe prace inspirowane kulturą słowiańską. Wszystko bez użycia pędzla!

 • Dąb bajkę Ci powie

Po przerwie udamy się z dziećmi na wyjątkowy i nieco bajkowy spacer. Poznamy świat roślinnych baśni i legend.

Na każdym etapie naszej wycieczki czeka na nas masa ciekawostek, liczne zadania ruchowe, łamigłówki i przede wszystkim dobra zabawa!

9 sierpnia (piątek)
10:00 – 14:30

 • Chełmińskie okoliczności przyrody

Tego dnia dzieci stworzą i zaprojektują własne zielniki Ziemi Chełmińskiej, inspirowane lokalną tradycją.

 • Słowiańskie stwory to nie potwory

Uczestnicy wkroczą do świata słowiańskich stworów, w które wierzyli nasi przodkowie. Może dowiemy się kto mógł ukraść ubrania gdy byliśmy dla niego nieżyczliwi? Kto pomagał w odnalezieniu drogi w lesie i czy to prawda, ze licho nie śpi? W trakcie tych zajęć odkryjemy, że wszystko zależy od naszej wyobraźni i że nie taki diabeł straszny, gdy rogi zamienimy mu na kitki z kokardką.

Następnie w czasie zorganizowanych podchodów, zasięgniemy dawnej wiedzy ludowej oraz poznamy sposoby naszych przodków na pomyślne życie, ze sporą dozą dobrego humoru.
Ankieta poświęcona jakości życia

11.07.2019

Chełmno znalazło się na liście 122 średnich i małych polskich miast będących w kryzysie społeczno-gospodarczym.

Jako władze miasta podejmujemy szereg działań mających na celu zmianę tej niekorzystnej sytuacji. Jednym z nich jest ubieganie się o środki na rozwój miasta w ramach programu „Rozwój lokalny” finansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021.

Aby móc realizować przedsięwzięcia prowadzące do podniesienia standardu życia mieszkańców w zakresie społecznym, gospodarczym, środowiskowym i instytucjonalnym, musimy przeprowadzić dokładną diagnozę problemów, z jakimi boryka się nasze miasto. Kierując się przekonaniem, że to Państwo jako jego mieszkańcy i użytkownicy najlepiej znają te problemy, zwracamy się z prośbą o pomoc w ich zidentyfikowaniu oraz o opinię na temat zauważalnych, negatywnych zjawisk wstrzymujących rozwój Chełmna.

W tym celu prosimy Państwa o uzupełnienie niniejszej ankiety https://bit.ly/2XtlVBq (ankieta będzie aktywna do 15 lipca).

Jesteśmy przekonani, że dzięki współpracy z Państwem uda nam się stworzyć rzeczową diagnozę problemów, w efekcie – celnie rozpoznać Państwa potrzeby i podejmować działania podnoszące jakość życia w mieście, na miarę Państwa oczekiwań.

Ankieta jest anonimowa, a zgromadzone dane posłużą nam do opracowania wniosku w ramach programu "Rozwój lokalny".

Z wyrazami szacunku
Burmistrz Miasta Chełmna
Artur Mikiewicz

Fot. Marek Kowalski
Weekend pełen atrakcji

29.06.2019

21 czerwca obchodziliśmy w Chełmnie Noc Świętojańską. Dla najmłodszych na ulicy Grudziądzkiej odbyły się zabawy i animacje. Mieszkańcy także włączyli się we wspólne plecenie wianków oraz potańcówkę z Zespołem Pieśni i Tańca "Pomorze". Następnie przenieśliśmy się nad Jezioro Starogrodzkie, gdzie odbył się koncert Orkiestry Dętej ChDK oraz nastąpił obrzęd nocy wianków w wykonaniu ZPiT "Pomorze". Tę piękną noc zwieńczył pokaz ognia zaprezentowany przez grupę Synergy Art.

W weekend 22 i 23 czerwca hucznie powitaliśmy lato. W sobotę mieszkańcy rozpoczęli dzień od wspólnego śniadania w Osadzie Rycerskiej. Niedziela natomiast upłynęła pod hasłem: Lato, muzyka, zabawa. Wakacyjna trasa Dwójki wystartowała właśnie w naszym mieście. Na scenie zagrali: Urszula, Blue Cafe, Sound'n'Grace, Andrzej Piaseczny, Cleo, Masejah, Zouzy, Monika Lewczuk, Brave, Weekend oraz Boys.
Koncert zespołu CHŁOPCY KONTRA BASIA

20.06.2019

Koncert odbędzie się na zakończenie drugiego dnia XX Chełmińskiego Jarmarku Jaszczurczego - Lato Dialogu Kultur! (6 lipca, godz. 20:00)

Chłopcy kontra Basia starają się tworzyć muzykę świeżą, nieuchwytną; dbają o tę swoistość, lubują się w nieoczywistych rozwiązaniach muzycznych i tekstowych, rozsmakowują się w szeleszczących głoskach, baśniowych historiach, długich frazach kontrabasu, nieregularnych rytmach. Czasami czerpią z tradycji jazzu, ale na tyle subtelnie, aby nie wpaść w jego ramy. Fascynują się dawnymi melodiami kościelnymi, surowymi pieśniami obrzędowymi, balladami, ale zaraz wykonują stylistyczny zwrot, tak że nie sposób określić ich jak zespół folkowy. Ich serce stanowi akustyczne brzmienie kontrabasu, perkusji i dziewczęcego głosu. I tekst. Chłopcy kontra Basia bowiem szczególnie upodobali sobie formułę piosenki-opowieści. Snują więc swoje historie z morałem, dziejące się w krajobrazach dawnej wsi, zaczarowanego miasta, bajkowego „za górami, za lasami”, nadając starym ludowym motywom nowe życie i sensy.

Chłopcy kontra Basia wydali dotychczas EP i dwie płyty („Oj tak!” i „O”) obydwie nominowane do nagrody muzycznej Fryderyk. Obecnie przygotowują trzeci album pt. „Legendy miejskie”.

Są autorami i wykonawcami muzyki do spektakli Eweliny Marciniak: „Morfina” w Teatrze Śląskim, „Portret Damy” w Teatrze Wybrzeże i „W 80 dni dookoła świata. Tam i z powrotem” w Teatrze Śląskim w reżyserii Roberta Talarczyka. Mają na koncie 8 lat wspólnego grania, mnóstwo koncertów i spektakli i dużo - z tytułu ich wszystkich – radości.
Plan wakacji w ChDK

20.06.2019

Przedstawiamy plakat z rozpiską zajęć wakacyjnych. Już niedługo podamy szczegóły a już od 28 czerwca ruszają zapisy.

Chełmiński Dom Kultury w okresie wakacyjnym (24.06-30.08) będzie otwarty w godzinach: 7:00-15:00.
"Kultura lokalnie - Chełmnianie i ich pasje"

20.06.2019

W ubiegłym tygodniu w Kinoteatrze Rondo odbyło się ostatnie spotkanie z cyklu "Kultura lokalnie - Chełmnianie i ich pasje".

Gościem tego wyjątkowego wieczoru był Andrzej Skupniewicz wraz z zespołami i solistami, z którymi na co dzień współpracuje:
Wakacyjna trasa Dwójki 2019 - regulaminy i karty zgłoszeń

13.06.2019

23 czerwca organizowane jest wydarzenie „Lato, muzyka, zabawa. Wakacyjna trasa Dwójki 2019” we współpracy z TVP. Zapraszamy wystawców, sprzedawców i foodtrucki do udziału w wydarzeniu. Poniżej dokumenty (regulaminy, karty zgłoszeń, formularze) do pobrania.
Bezpłatna mammografia

12.06.2019
XX Festiwal Orkiestr Dętych

12.06.2019

Orkiestra Dęta ChDK z zespołem mażoretek na XX Festiwalu Orkiestr Dętych w Śliwicach zdobyła nagrodę publiczności. Gratulujemy.
Prezentacja z X-lecia UTW

06.06.2019
Poszukujemy Food Trucków!

06.06.2019

Poszukujemy najciekawszych, najsmaczniejszych, pozytywnych i zakręconych food trucków, które przyjadą do Chełmna 23 czerwca 2019 i zagoszczą w Strefie Food Truck Culm, w ramach wydarzenia „Lato, muzyka, zabawa. Wakacyjna trasa Dwójki 2019” organizowanego we współpracy z TVP.

Jak się zgłosić?

Na zgłoszenia czekamy do 14 czerwca. Wszelkie pytania kierujcie na adres mailowy: edyta.zarebska@chdk.pl

Zapraszamy do współpracy!
Dzień Kultowych Bajek

06.06.2019

2 czerwca w Kinoteatrze Rondo odbył się Dzień Kultowych Bajek.

Prezentujemy prace młodych uczestników, powstałe podczas warsztatów filmowych w ramach pokazów Reksio oraz Bolek i Lolek.

REKSIO odkrywał różne zawody. Stał się strażakiem, policjantem, stylistą paznokci, baletnicą, nauczycielem, weterynarzem, jeźdźcem konnym i piratem. Bolek i Lolek natomiast przyjechali na wakacje do Chełmna, aby odkryć ciekawe zakątki i przeżyć nowe przygody.
Festiwal Piosenki Religijnej

04.06.2019

Festiwal Piosenki Religijnej „W ramionach Matki” odbędzie się w Chełmnie po raz szósty.

Do udziału w Festiwalu zapraszamy solistów i zespoły działające przy parafiach, szkołach, przedszkolach, świetlicach osiedlowych, domach kultury oraz innych grupach środowiskowych.

Zespoły mogą liczyć maksymalnie 25 osób.

Uczestnicy Festiwalu podzieleni są na następujące kategorie: soliści i duety, zespoły i schole; oraz grupy wiekowe: dzieci (przedszkolaki, szkoła podstawowa), młodzież (gimnazjum i szkoły średnie), dorośli.

Przedsięwzięcie to ma na celu uświetnienie obchodów odpustu chełmińskiego, którego historia sięga połowy XVII w. W dniach 1 i 2 lipca co roku przybywają rzesze pielgrzymów, by wziąć udział w uroczystościach odpustowych ku czci Matki Bożej Bolesnej Chełmińskiej, zanosząc modlitwy, podziękowania i prośby szczególnie o zdrowie, gdyż Matka Bolesna Chełmińska jest opiekunką ludzi chorych i cierpiących.
Sielski Dzień Dziecka

04.06.2019

Dziękujemy Wam za wspaniały Sielski klimat podczas Dnia Dziecka 2019 oraz piękne żywe posągi w ramach Festiwalu Żywych Posągów. Były występy zespołów taneczno-wokalnych z Mińska i Stołp, animacje z grupą FUNimiki, konkurencje zręcznościowe, dmuchany park rozrywki, foto stoisko, odkrywanie rzeczywistości wirtualnej za pomocą okularów VR i słodkie poczęstunki :)
Festiwal Żywych Posągów 2019

04.06.2019

1 czerwca w ramach Dnia Dziecka, po raz kolejny ulica Grudziądzka na dwie godziny zamieniła się w ulicę żywych posągów.

W tym roku zaprezentowały się i zdobyły nagrody:

Dziękujemy za udział wszystkim uczestnikom i gratulujemy wygranych.
13.07 | Oriental Lake

03.06.2019

Ośrodek Wypoczynkowy nad Jeziorem Starogrodzkim zlokalizowany jest w malowniczym otoczeniu Doliny Dolnej Wisły, nad samą krawędzią Wysoczyzny Chełmińskiej w województwie kujawsko-pomorskim, w gminie Chełmno. To idealne miejsce położone niedaleko Chełmna, w którym zorganizujemy dla Was przestrzeń do letniego relaksu na świeżym powietrzu przy elektronicznych dźwiękach z orientalnymi wstawkami, etnicznymi zdobieniami.

Klimatu dodadzą ręcznie robione dekoracje i wizualizację od Tom Skof.

Czeka nas wspólna magiczna podróż nad brzegiem jeziora i tańce na plaży do wczesnych godzin porannych :)

My już nie możemy się doczekać!

Zagrają:

Na terenie Ośrodka znajduję się pole namiotowe oraz miejsca noclegowe w Ośrodku. Rezerwacja telefonicznie pod numerem telefonu 56 679 02 30 lub mailowo pod adresem ecwm@chdk.pl.
23.06 | Wakacyjna trasa Dwójki 2019

03.06.2019

23 czerwca na chełmińskim rynku odbędzie się koncert inaugurujący tegoroczną trasę realizowaną przez Telewizję Polską.

Wystąpią:

Do zobaczenia! Będzie się działo!
Występ Zespołu Tańca HERETI

30.05.2019

Zapraszamy 29 czerwca na występ Zespołu Tańca HERETI z Lagodechii – Gruzja.

O zespole

W 2003 roku choreograf absolwent tbiliskiej szkoły tańca Kaxa Kobakhidze stworzył zespół, który pierwotnie nazywał się „Imedi”, co znaczy po gruzińsku „nadzieja”. Wkrótce zajęciami z młodzieżą zajęła się Sopho Themaladze. Do zespołu zgłosiło się kilkadziesiąt osób z Lagodechi i sąsiednich miejscowości, takich jak Shroma, Ninigora, Vardisubani i Gelati. Po kilku miesiącach pracy zespół uczestniczył w wielu koncertach na terenie Kakhetii, w tym w Telavi, Signaghi, Alvano, a następnie na festiwalu zespołów dziecięcych w Tbilisi. Potem kariera zespołu zaczęła nabierać tempa. Zespół wyjeżdżał na turnee do Turcji, Grecji, Bułgarii oraz Hiszpanii. W 2009 roku zespół uczestniczył w Bydgoskich Impresjach Muzycznych. Zdobył nagrodę Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. W programie zespołu występują tańce ze wszystkich regionów Gruzji, a wiec tańce kachetyńskie, imeretyńskie, adżarskie, a także abchaskie.

To niezwykła młodzież, która kocha taniec i lubi występować.

W bieżącym roku po 10 latach przerwy zespół Hereti będzie uczestniczył w występach, w tym m.in. w Chełmnie.
"Kultura lokalnie - Chełmnianie i ich pasje"

27.05.2019

Naszym gościem z pasją będzie Andrzej Skupniewicz!
Prezentacje artystyczne "Okno na wschód"

23.05.2019

W ramach Międzynarodowej Wymiany Młodzieży „Okno na Wschód”, w Kinoteatr RONDO będziemy gościć zespoły taneczne z Mińska oraz Grodna.

Na scenie zaprezentują się grupy dziecięce oraz młodzieżowe:

 • STUDIO TAŃCA WSPÓŁCZESNEGO „MAGIA” (Mińsk)
 • DZIECIĘCE STUDIO TAŃCA „BIAŁE KROPLE ROSY” (Grodno)
 • MENADA DANCE SCHOOL (Mińsk)

O zespołach

STUDIO TAŃCA WSPÓŁCZESNEGO „MAGIA”

Studio tańca współczesnego „Magia” istnieje od ponad 15 lat na bazie Centrum Dzieci i Młodzieży „Victoria” w Mińsku. W studiu uczestniczą dzieci od 4 – 17 lat.

Od momentu swojego istnienia, zespół aktywnie bierze udział w wydarzeniach miasta, koncertach, konkursach i festiwalach także w akcjach charytatywnych i socjalnych projektach, musicalach.

Uczestnicy Studia Tańca Współczesnego „Magia” wielokrotnie zdobyli nagrody na konkursach republikańskich i międzynarodowych.

Studio tańca współczesnego „Magia” – to kreatywna rodzina, w której każdy uczestnik ma możliwość rozwoju.

DZIECIĘCE STUDIO TAŃCA „BIAŁE KROPLE ROSY”

Dziecięce studio tańca „Białe krople rosy” utworzono w 2013 roku na bazie Zasłużonego zespołu Republiki Białoruś, o nazwie Zespół Tańca, Muzyki i Pieśni „Biała rosa” (Grodno, Białoruś).

Studio składa się z 10 grup w różnych przedziałach wiekowych, z łączną liczbą uczestników 180 osób.

Przez wszystkie lata pracy studio prezentowało wiele kompozycji choreograficznych, które były gorąco przyjmowane przez widzów na rozlicznych scenach koncertowych. Wśród nich takie jak: białoruski taniec narodowy „Ziemniak”, stylizowany białoruski taniec „Młyn”, tańce rosyjskie, tańce żydowskie, taniec w stylu retro „Marusieczka”, „Lato”, „Polka amerykanka” i wiele innych.

Wychowankowie aktywnie uczestniczą w wielu miejskich i okręgowych wydarzeniach kulturalnych (w tym również charytatywnych), w koncertach, konkursach i festiwalach tak na Białorusi, jak i za granicą. Zespół nieraz zajmował miejsca na podium, a także zdobył Grand Prix.

MENADA DANCE SCHOOL

Menada Dance School prowadzi działalność artystyczną od 2000 roku. Obecnie zespół liczy ok. 1000 osób, a najlepsi uczniowie stają się uczestnikami koncertowych występów. Zespół został założony w Mińsku, jednak obecnie w skład Menada Dance School wchodzą również uczestnicy z takich obwodowych miast Białorusi jak Witebsk, Grodno i Brześć.

Zespół aktywnie uczestniczy w konkursach, koncertach i festiwalach zarówno w Republice Białorusi, jak i za granicą. Uczniowie wielokrotnie wygrywali nagrody, a także Grand Prix.

Menada Dance School to duża i wspaniała rodzina. To również zespół oddanych twórczości dzieci, rodziców i choreografów.
Wybory UE

17.05.2019

Zachęcamy do udziału w wyborach do Parlamentu Europejskiego 26 maja. Chełmno ma szansę zyskać 50 tys. zł na oprawę artystyczną przyszłorocznych wydarzeń masowych. To jedna z nagród przygotowanych przez samorząd województwa, która czeka na miasta z największą frekwencją wyborczą. Więcej informacji o kampanii dostępnych jest pod adresem: www.kujawsko-pomorskie.pl
Muzyka w zabytkach Chełmna

16.05.2019

Szesnasty Letni Festiwal „Muzyka w zabytkach Chełmna”.
Wstęp na wszystkie koncerty jest wolny.
Wieczory organowe

16.05.2019

Zapraszamy na XVII Chełmińskie Wieczory Organowe.
Wstęp na wszystkie koncerty jest wolny.
Sielski Dzień Dziecka

15.05.2019

Zapraszamy na Sielski Dzień Dziecka!

Ten wspaniały i radosny dzień rozpoczniemy od Festiwalu Żywych Posągów na ulicy Grudziądzkiej. Następnie zapraszamy najmłodszych na piknik w urokliwej Osadzie Rycerskiej.

W programie m.in.:

... i wiele innych.

Zabierajcie koce, dużo energii i uśmiechy na twarzach. Szykuje się dobra zabawa!
Bezpłatne badania mammograficzne

14.05.2019
Przegląd Piosenki Przedszkolnej

11.05.2019

Przegląd Piosenki Przedszkolnej odbył się 8 maja 2019 r. W jego ramach swoje muzyczne umiejętności zaprezentowali podopieczni z: Przedszkola Calineczka, Przedszkola Niepublicznego Bajka, Miejskiego Przedszkola Tęczowy Zakątek, Niepublicznego Przedszkola Brzdąc, Przedszkola Niepublicznego Pinokio oraz Oddziału Przedszkolnego przy Szkole Podstawowej nr 4.
Plener malarski dla najmłodszych

11.05.2019

W ramach święta Konstytucji 3 Maja odbył się plener malarski dla najmłodszych
Koncert z okazji święta 3 Maja

11.05.2019

Orkiestra Dęta Chełmińskiego Domu Kultury wykonała koncert w towarzystwie Mażoretek z okazji 228. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
Obchody majowe

20.04.2019
Warsztaty DJskie

20.04.2019

Świetna oferta dla młodych ludzi poszukujących swojej muzycznej drogi!

Warsztaty DJ'skie podzielone będą na dwie części: teoretyczną i praktyczną.

TEORETYCZNA:

 • podstawowa wiedza o sprzęcie DJ-skim;
 • podłączanie sprzętu;
 • budowa CD-playera;
 • budowa gramofonu;
 • budowa miksera;
 • podstawowa wiedza o muzyce elektronicznej;
 • historia muzyki elektronicznej;
 • rozróżnianie oraz geneza gatunków muzycznych;
 • budowa utworu - frazy, bity, takty;
 • budowa SET-a.

PRAKTYCZNA:

 • zapoznanie ze sprzętem;
 • podstawowe funkcje i obsługa sprzętu;
 • zasady działania nagłośnienia;
 • technika miksowania:
 • nauka miksowania;
 • podstawy scratchu;
 • różne rodzaje miksowania utworów.

Data i miejsce 02 - 05.07.2019 r.
godz. 12:00 - 14:00
sala nr 28


Uczestnicy
12 lat i więcej.


Koszt udziału w warsztatach
50 zł/os

Zapisy: Chełmiński Dom Kultury, ul. Dworcowa 40a, 86-200 Chełmno, tel: 56 686 48 08, Kamila Cieślewicz: 530 674 882.

UWAGA: Zapisy telefoniczne nie są jednoznaczne z udziałem w warsztatach. Koniecznym jest do 30 kwietnia 2019 opłacenie udziału w warsztatach oraz podpisanie niezbędnych dokumentów (RODO).

ANE (XLNT RECORDS)

Animator kultury, kolekcjonerka płyt winylowych, promotorka kultury, organizatorka imprez. Związana ze sceną elektroniczną i kolektywem XLNT od ponad 10 lat.

Każdy jej set to pewna opowieść zbudowana ze starannie wyselekcjonowanych utworów, którą koniecznie trzeba wysłuchać od początku do końca. Wychowana na dźwiękach mocnego techno ze stajni Tresora oraz muzyce house lat 90-tych, w swoich setach łączy techno, tech-house i deep house w tempie 126-128bpm. Od zawsze zafascynowana technicznym bassem, głębokimi vocalami, tribalowymi dźwiękami z melodyjnymi etnicznymi motywami oraz instrumentalnymi dodatkami, które są nieodłącznym elementów jej setów.

Swoje zamiłowanie do muzyki przekazuje młodym ludziom jako instruktor warsztatów muzycznych, współpracując z kilkoma instytucjami kulturalnymi. Grała w wielu ciekawych miejscach w Polsce, a jej sety można było usłyszeć m.in. w rts.fm, Kluboterapii, Radiofonii, microwave.fm oraz houseradio.pl, gdzie od stycznia 2014 prowadzi raz w miesiącu własną autorską audycję. Ma na koncie trzy EPki - „Run away” i „ Follow the nature” „Stratosphere” oraz remix dla Ayako Mori czy BMD. Jej track „Unsettling” znalazł się na kompilacji WMC od Cubek Records z Kolumbii. Od 2016 roku współtworzy projekt muzyczny UHA UHA z siostrami Kępisty, w którym łączą muzykę elektroniczną z akustyczną (wibrafon, wiolonczela, cazzu).

Dyskografia:

 • Ayako Mori - Hello Gravition (Ane remix) - Cubek Records
 • Ane - Run away EP - XLNT rec.
 • Ane - Unsettling - Cubek Records
 • Ane - Follow the nature EP -XLNT rec.
 • BMD- Funk it up (Ane remix)
 • Ane - Stratosphere EP - Tripplepoint Distribution

FB: https://www.facebook.com/ane.xlnt
Eliminacje Festiwalu Piosenki rozstrzygnięte

20.04.2019

Eliminacje
do 25 Kujawsko-Pomorskiego Festiwalu Piosenki
Awans
rozstrzygnięte.

W minioną sobotę Jury w składzie Roman Fieberg, Małgorzata Michalczyk i Bartek Michalczyk wręczyło awans do finału 25 Kujawsko-Pomorskiego Festiwalu Piosenki "AWANS '19", który odbędzie się 13 kwietnia w Żnińskim Domu Kultury.

Reprezentować będą nas:

w kat. 10-13 lat
🎶 Stanisław Rysiewski

w kat. 14-16 lat
🎶 Natalia Gołębiewska
🎶 Julia Hoffmann
🎶 Judyta Semrau
🎶 duet: Weronika Wiśniewska i Jakub Orłowicz.

Wyróżnienia powędrowały do:
Mileny Łój
Marty Kruszewskiej
Barbary Porożyńskiej
Leny Panek i Agnieszki Dąbrowskiej.
Tańce, arie i duety Europy

15.04.2019

Niezwykła podróż po muzycznej Europie
Burmistrz Miasta Chełmna
Artur Mikiewicz
zaprasza na uroczysty koncert z okazji
XV ROCZNICY WSTĄPIENIA POLSKI DO UNII EUROPEJSKIEJ
„TAŃCE, ARIE I DUETY EUROPY”

Kinoteatr RONDO w Chełmnie, ul. Dworcowa 23
Termin: 1 maja, godzina 19:00
Bezpłatne zaproszenia do odbioru w kinoteatrze Rondo
od dnia 17 kwietnia w godzinach pracy obiektu

Wystąpią przed Państwem:

 • Agata Sava - mezzosopran
 • Nazar Tatsyshyn - tenor
 • Woytek Mrozek - klarnet solo
 • Katarzyna Nowaczewska - fortepian
 • Radosław Manthey - kontrabas

Program wykonają znani całej Polsce a także światowej scenie artyści. Wśród wybranych utworów usłyszymy np. parafrazę z musicalu J. Bocka „Skrzypek na dachu”, czy też tańce węgierskie Brahmsa, tradycyjne mołdawskie, klezmerskie, rumuńskie, greckie. Nie zabraknie również arii, jak znana całemu światu „Granada”, czy przebój Jana Kiepury „Brunetki, blondynki”, włoskie pieśni neapolitańskie „O sole mio” oraz „Mamma”. Repertuar uświetnią arie i duety wiedeńskich kompozytorów, które przeniosą słuchaczy do romantycznego i roztańczonego Wiednia. Usłyszymy „Czardasza”, arie „Wielka sława to żart”, czy też duet „Usta milczą dusza śpiewa”. Przepiękne utwory przeniosą słuchaczy do wielu pięknych miejsc i miast Europy, ukazując jednocześnie ich kulturę i stylistykę. Jest to program dla każdego słuchacza, dlatego serdecznie zapraszamy dzieci, młodzież i dorosłych na niezwykły muzyczny wieczór - podróż po muzycznej Europie...
Festiwal Żywych Posągów

14.04.2019

CHEŁMIŃSKI DOM KULTURY
SPECJALNY OŚRODEK SZKOLNO-WYCHOWAWCZY
zapraszają do uczestnictwa w
FESTIWALU ŻYWYCH POSĄGÓW 2019

To czas, w którym ulica Grudziądzka na dwie godziny od kilku lat zamienia się w ulicę żywych posągów.

Festiwal Żywych Posągów realizowany jest w ramach Dnia Dziecka, do udziału w nim zapraszamy podopiecznych przedszkoli, instytucji opiekuńczo-wychowawczych, uczniów szkół podstawowych, średnich i osoby indywidualne z terenu miasta i powiatu chełmińskiego, czyli jednym słowem wszystkich.

W tym roku łączna pula nagród to 1000 zł.

Zgłoszenie na adres e-mail - papala@op.pl przyjmowane będą do 20.05.2019 r.

Więcej informacji w Regulaminie (do pobrania poniżej).
Wyniki konkursu wielkanocnego

09.04.2019

Zapraszamy do zapoznania się z wynikami konkursu plastycznego na "Najpiękniejszą pisankę i kartkę wielkanocną". Plik z wynikami do pobrania poniżej.
Recital "Piosenki z dobrym tekstem" odwołany

09.04.2019

Recital Katarzyny Żak "Piosenki z dobrym tekstem" - ODWOŁANY.
Za utrudnienia przepraszamy.
Zwrot biletów w kasie Kinoteatr RONDO w godzinach pracy obiektu.
Zachęcamy do skorzystania z innej oferty Kinoteatr RONDO.
XX Chełmiński Jarmark Jaszczurczy

01.04.2019

Już od 1999 roku zapraszamy Państwa do udziału w Jarmarku Jaszczurczym - kiermaszu sztuki ludowej, któremu towarzyszą zabawy plebejskie, prezentacje rzemiosła średniowiecznego, targi kolekcjonerskie oraz wystawy. W tym samym czasie mają miejsce prezentacje zespołów artystycznych. Główna część imprezy odbywa się na rynku i deptaku starego miasta, w pobliżu malowniczo położonych, zabytkowych murów obronnych. Mieszkańcy, jak i przebywający w mieście turyści, mają możliwość odwiedzenia stoisk kolekcjonerskich, bursztynniczych, kowalskich, garncarskich, wikliniarskich, biżuterii artystycznej, twórców ceramiki prasłowiańskiej, rzeźbiarzy i wielu innych. Dużą atrakcją są tzw. "żywe prezentacje", polegające na wytwarzaniu różnych produktów bezpośrednio w miejscu odbywania się imprezy. Daje to możliwość publiczności spróbowania swoich sił w biciu monet, toczeniu na kole garncarskim czy czerpaniu papieru starymi, historycznymi metodami. Całości dopełniają stoiska z wyrobami spożywczymi, na których każdy ma możliwość spróbowania swojskiego chleba ze smalcem, kiszonych ogórków, obwarzanków, miodu lub grzanego wina.

Serdecznie zapraszamy do udziału w jarmarku i odwiedzania stoisk.
Rozkładówka na kwiecień

26.03.2019
Dźwięk popiołu

20.03.2019

"Dźwięk popiołu" to współczesne interpretacje starodawnych pieśni wielkopostnych, pochodzących głównie z XVI i XVII wieku. Wokalistka Katarzyny Warno zaprosiła znakomitych muzyków jazzowych: Bogdana Hołownię (fortepian), Roberta Murakowskiego (trąbka, flugelhorn) i Michała Jarosa(kontrabas). Całość tworzą ascetyczne, oryginalne, współczesne aranżacje wielkopostnych pieśni sakralnych. Co roku przez 40 dni Wielkiego Postu, to spotkanie muzyczne ożywa, przybierając nowe formy dzięki wyjątkowym gościom, zapraszanym do kolejnych edycji projektu, a także nieustannie poszerzanemu repertuarowi. Program w ciągu ostatniej dekady grany był i transmitowany wielokrotnie na żywo m.in. w Studiu Koncertowym im. Agnieszki Osieckiej w radiowej Trójce, w warszawskim Teatrze Ateneum, oraz w kościołach i sanktuariach w całej Polsce.

Niespieszne, wyważone dźwięki, umiejętnie rozłożone w ciszy, ocierające się o tajemnicę Wiary, Nadziei i Miłości - dla tych, którzy mają w sobie miejsce na coś więcej niż muzyka... Zapraszamy!

Kościół Świętego Józefa, Chełmno, ul. Dworcowa 38
Termin: Sobota 6 kwietnia, godzina 19:00
Wstęp wolny
www.katarzynawarno.art.pl

Bogdan Hołownia, fortepian

Zyskał miano "wybitnego poety pianistyki jazzowej". Ukończył z wyróżnieniem prestiżową Berklee College of Music w Bostonie. Współpracował z Davem Clarkiem, Skippem Haddenem, George Zoncem, Larrym Kohutem, Jeffem Stitelym, Bronkiem Suchankiem, Grażyną Auguścik, Jerzym Głodem, Michałem Urbaniakiem i Urszulą Dudziak, Lorą Szafran, Ewą Bem, Anną Marią Jopek, Agą Zaryan, Magdą Umer, Januszem Muniakiem, Janem Ptaszynem Wróblewskim. Uhonorowany nagrodą FRYDERYKA, za solowy album “Don’t Ask Why”. Jest również cenionym znawcą muzyki Jerzego Wasowskiego, a także innych wielkich polskich kompozytorów takich jak Szpilman, Abratowski, Wars.

Michał Jaros, kontrabas

Powiedzieć kontrabasista to za mało. Michał należy do ścisłej czołówki polskich kontrabasistów, a przy tym jest skromny, solidny, świetnie osadzony w czasie, a do tego podlany nietuzinkowym poczuciem humoru. Koncertował z czołowymi muzykami polskiej i zagranicznej sceny jazzowej, takimi jak: Ishmael Wadada Leo Smith, Ronnie Cuber, Judy Bady, David Linx, Patricia Barber, Dorużka, Jerome Sabbagh, Janusz Muniak, Zbigniew Namysłowski, Piotr Wojtasik, Maciej Sikała, Piotr Baron, Grażyna Auguścik, Aga Zaryan, Grzegorz Karnas, Bernard Maseli, Michał Tokaj, Marek Dyjak. Do ostatnich nagrań płytowych należą: "Radek Nowicki Quartet Live", "Number One" (Shockolad), "I Remember" (Michał Wróblewski Trio), "Karnas" (Grzegorz Karnas), "Kolędy i Sczedrivki" (Babooshki), "Starsi Panowie" (Maciej Maleńczuk, Paweł Kukiz, Kayah, Ewelina Flinta, Renata Przemyk).

Robert Murakowski, trąbka

Absolutny diament wśród trębaczy - mistrz poruszających dźwięków o niepowtarzalnej, przejmującej barwie. Brał udział w nagraniach ponad 80 płyt, oraz niezliczonej ilości ścieżek dźwiękowych do polskich filmów. Współpracował m.in. z Rayem Charlesem, Anną Marią Jopek, Ewą Bem, Andrzejem Jagodzińskim, Zbigniewem Namysłowskim, Janem Ptaszynem Wróblewskim, Zbigniewem Wegehauptem, Andrzejem Dąbrowskim, Krzysztofem Herdzinem, Włodkiem Pawlikiem, Wojciechem Karolakiem a także big bandem Marie Schneider.
Międzynarodowy Dzień Teatru

18.03.2019
Jarmark Wielkanocny

16.03.2019
Najpiękniejsza Pisanka i Kartka Wielkanocna

03.03.2019

Chełmiński Dom Kultury

zaprasza dzieci, młodzież oraz osoby dorosłe do udziału

w XXI REGIONALNYM KONKURSIE

„NAJPIĘKNIEJSZA PISANKA I KARTKA WIELKANOCNA”

Chełmno 2019

Nagrodzone prace będą wyeksponowane na wystawie pokonkursowej w dniu 14.04.2019 r. (niedziela) o godz. 14.00 w Kinoteatrze Rondo, gdzie nastąpi wręczenie nagród.

Organizator: Chełmiński Dom Kultury
ul. Dworcowa 40 a, 86-200 Chełmno
tel. (56) 686 48 08
www.chdk.pl; e-mail: pracownia@chdk.pl

Współorganizator: Muzeum Ziemi Chełmińskiej

Burmistrz Miasta Chełmna zaprasza na VII Jarmark Wielkanocny, który odbędzie się 14 kwietnia 2019 r. (niedziela) – Rynek miejski od godz. 9.00.
Tesco "DECYDUJESZ, POMAGAMY"

03.03.2019
Chełmno Komiksem Malowane 2019

06.03.2019

I miejsce
Katarzyna Mairer
z Jaworzna
Miłosny sekret

II miejsce
Leszek Narloch
z Starogardu Gdańskiego
Zakochany Złodziej


III miejsce
Kaja Jóźwińska
z Bydgoszczy
Sygnał z Ziemii

Wyróżnienie
Klaudia Jaskólska
z Inowrocławia
Chełmno, miasto zakochanych

Wyróżnienie
Marta Krysiak
z Warszawy
Niebezpieczne zwiazki

Wyróżnienie
Roksana Barańska
z Podwieska Chełmno
Chełmiński rzeźnik

Wyróżnienie
Dorota Domańska
z Katowic
Zofia Skórka
z Sosnowca
Tajemnica Miłosnego Sekretarza
Święto Kobiet

03.03.2019
Rozliczenie WOŚP

28.02.2019

Dziś dotarło oficjalne rozliczenie Sztabu WOŚP w Chełmnie. Po raz kolejny pobiliśmy rekord! Oficjalnie potwierdzona kwota to 80 286,82 zł oraz 22,5 l. krwi. Wszystko dzięki Waszej hojności. Przy pracach organizacyjnych i merytorycznych 27 Finału WOŚP uczestniczyła niezliczona ilość Wolontariuszy, 56 z nich kwestowało 13 stycznia w Chełmnie i okolicznych miejscowościach, oprócz tego w wielu miejscach znajdowały się puszki stacjonarne, przekazaliście na licytację wiele rzeczy, które uczyniły naszą zbiórkę niezwykle szczególną. Wspólnie uczestniczyliśmy w wielu wydarzeniach. Otworzyliśmy ten dzień występami i licytacjami na rynku, uczestniczyliśmy w koncertach w Kinoteatrze Rondo i zamknęliśmy to wydarzenie “światełkiem do nieba” na osadzie rycerskiej oraz koncertem w Kręgielni Grawitacja.

Z dniem dzisiejszym Sztab #5030 w Chełmnie zostaje rozwiązany aby ponownie wrócić z planami na przyszły rok.
Recital "Piosenki z dobrym tekstem"

28.02.2019

Katarzyna Żak
Recital "Piosenki z dobrym tekstem"

Kinoteatr RONDO w Chełmnie, ul. Dworcowa 23
Termin: 25 kwietnia, godzina 19:00
Bilety do nabycia w kinoteatrze RONDO lub przez internet od dnia 1 marca.

Ceny biletów
30 złotych – rzędy: I - XVI
25 złotych – rzędy XVII - XVIII

Informacje o biletach: 570 202 738; kasa.rondo@chdk.pl

Wyjątkowy, ponad godzinny recital, w którym usłyszymy piosenki z płyty „Bardzo przyjemnie jest żyć”, a także utwory autorstwa Agnieszki Osieckiej (m.in. „Okularnicy”, „Szpetni czterdziestoletni”), Jana Jakuba Należytego (np.”Czas młodości”), Wojciecha Młynarskiego, Magdy Czapińskiej. Recital przeplatany jest opowieściami i anegdotami. Całość jest pełna pozytywnej energii ale również zmusza widza do refleksji a różnorodny repertuar jest doskonale odbierany przez publiczność
Spektakl pt. Spróbujmy jeszcze raz

27.02.2019

Elżbieta Zającówna
Marek Siudym
oraz Jan Kobuszewski jako Dr Oliovski (głos)

Kinoteatr RONDO w Chełmnie, ul. Dworcowa 23
Termin: 22 marca, godzina 19:00
Bilety do nabycia w kinoteatrze RONDO lub przez internet od dnia 1 marca.

Ceny biletów
70 złotych – rzędy: I - XVI
60 złotych – rzędy XVII - XVIII

Informacje o biletach: 570 202 738; kasa.rondo@chdk.pl

Spróbujmy jeszcze raz to przezabawna, brawurowa komedia w dwóch aktach, z których każdy jest oddzielną historią, opowiadającą o perypetiach par w średnim wieku. Tekst Murraya F. Schisgalla to światowy hit komediowy, napisany przez autora niezapominanego filmu Tootsie (z Dustinem Hoffmanem w roli głównej). Spektakl obfituje w niebywale śmieszne sytuacje i dialogi, poruszając jednocześnie ważne i trudne damsko-męskie tematy.

W części pierwszej On - niespełniony aktor, którego kariera sprowadza się obecnie do reklamowania karmy dla kotów i Ona - rozczarowana i zmęczona życiem policjantka spotykają się w dość nieprzyjemnej sytuacji. Okazuje się jednak, że twardej policjantce i wrażliwemu artyście może być do siebie bliżej, niż się wydaje. Trzeba tylko pokonać strach i spróbować jeszcze raz… W drugiej części On - znudzony mąż skupiający się na ignorowaniu marudzenia żony i Ona - niespełniona i niedopieszczona gospodyni domowa, która stara się jeszcze raz pobudzić stygnące uczucia i namiętności nowoczesnymi metodami terapii pewnego kontrowersyjnego seksuologa.

Reżyseria – Marcin Sławiński
Scenografia – Wojciech Stefaniak
Kostiumy – Joanna Snopek
Muzyka – Mamadou Diouf i Sama Yoon
Producent – Joanna Cywińska
Twórcze spotkania wieczorową porą

25.02.2019
Rozkładówka na marzec

25.02.2019
„Kultura lokalnie - Chełmnianie i ich pasje”

20.02.2019

„Kultura lokalnie - Chełmnianie i ich pasje”
Recital instrumentalny - Woytek Mrozek
MUZYKA I PASJE
- wirtuoz klarnetu, dyrygent, kompozytor, manager -

Kinoteatr RONDO w Chełmnie, ul. Dworcowa 23
Termin: 1 kwietnia, godzina 19:00
Bilety do nabycia w kinoteatrze RONDO lub przez internet od dnia 1 marca.

Ceny biletów
10 zł

Informacje o biletach: 570 202 738; kasa.rondo@chdk.pl

Woytek Mrozek - instrumentalista, kompozytor, aranżer, dyrygent.

Należy do grona najwybitniejszych współczesnych klarnecistów.

Wykształcenie zdobył w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie (dyplom z wyróżnieniem) oraz w Hochschule fur Musik w Monachium (dyplom mistrzowski z wyróżnieniem). Artysta jest zdobywcą dwóch prestiżowych stypendiów: DAAD - Dwuletnie Stypendium Rządu Niemiec, które przyznano mu dwukrotnie oraz YAMAHA Music Foundation of Europe. Jest także laureatem wielu prestiżowych konkursów, m. in, III Nagrody w Międzynarodowym Konkursie Klarnetowym we Włoszakowicach oraz I Nagrody w Międzyuczelnianym Konkursie Klarnetowym w Monachium. Otrzymał także nagrodę specjalną Rektora Akademii Poznańskiej za najlepsze wykonanie utworu polskiego, oraz nagrodę specjalną dziennikarzy i krytyków Województwa Kujawsko-Pomorskiego Złota Trąbka Eustachiusza". W latach 1992-1998 związany był z organizacją Yehudi Menuhin Liye Music Now (LMN)

„...Gra tego artysty wyróżnia się oprócz znakomitej techniki dużą inteligencją muzyczną oraz ciepłym dźwiękiem, spontanicznością i uczuciowością. Dwa razy występował w renomowanej sali Prinzregententheater w Monachium na uroczystych koncertach LMN w obecności Lorda Yehudi Menuhina i Profesora Augusta Everdinga. Nie tylko z powodu jego wysokich kwalifikacji lecz także wielkiej autentyczności i miłego sposobu bycia - polecam jak najgoręcej Pana Wojtka Mrozka wszystkim kolegom muzykom, impresariom i sponsorom" (rekomendacja Yehudi Menuhina, Monachium, 10.03.1997)

„...należy do grona poszukiwanych na świecie artystów..." (artykuł w Suddeutsche Zeitung)

Artysta słynie z niekonwencjonalnych pomysłów i nieposkromionej wyobraźni. Nieustannie poszukuje nowych środków wyrazu, konsekwentnie przekraczając tradycyjne podejście do profesji muzyka-instrumentalisty. Wciąż poszerza zakres swej twórczej aktywności. Z właściwą sobie dynamiką wykracza poza schematy dzielące muzykę na popularną i elitarną. W swoich zaskakujących projektach łączy role wszechstronnego instrumentalisty, kompozytora, aranżera i dyrygenta. Wojciech Mrozek koncertuje na całym świecie (Europa, Azja, Australia, Afryka, Ameryka Południowa i Ameryka Północna). Bierze udział w wielu międzynarodowych festiwalach muzycznych, w programach TV oraz nagraniach dla rozgłośni radiowych. Współpracuje z licznymi polskimi i zagranicznymi orkiestrami filharmonicznymi, a także z orkiestrami: Sinfonia Varsovia, Amadeus Chamber Orchestra, Leopoldinum, Capella Bydgostiensis, Wielka Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie, International Orchestra of European Union, oraz z kwartetami: Camerata, Henschel, Rodin. Współpracuje także z artystami takimi jak: Krzesimir Dębski, Konstanty Andrzej Kulka, Michał Nesterowicz, Nigel Kennedy, Wolfgang Meyer, Bill Prince, Eddie Daniels, Charles Naidich, Andrzej Ratusiński, lngolf Turban, Konstanty Vileński, Krzysztof Herdzin, Zbigniew Namysłowski, Andrzej Jagodziński, Ewa Bem. W latach 2002 - 2006 pełnił funkcję głównego dyrygenta Chamber Philharmonic Orchestra Leopolis. Jego dyrygencki debiut miał miejsce w Paryżu. Wkrótce po nim pojawiły się liczne propozycje koncertowe oraz oferta nagrania dla paryskiej firmy fonograficznej EROL płyty CD „Dworzak i Czajkowski - Serenady na orkiestrę smyczkową". Od 2003 roku pełni funkcję dyrektora artystycznego międzynarodowego festiwalu „Muzyka w Sandomierzu", gdzie w roku 2007 za skomponowanie Missa Solemnis Sandomiriensis „Beati Mundo Corde" otrzymał zaszczytny tytuł „Honorowego Obywatela i Mecenasa Kultury Ziemi Sandomierskiej". Od 2013 roku pełni również funkcję dyrektora artystycznego Festiwalu Ełckie Krople Dźwięków.

Od 2010 roku na stanowisku adiunkta prowadzi klasę klarnetu na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie na Wydziale Instrumentalno-Pedagogicznym w Białymstoku.

Wojciech Mrozek ma w swoim dorobku nagranie 28 płyt CD i 9 płyt DVD. Wśród jego kompozycji na szczególną uwagę zasługują: Missa Solemnis Sandomiriensis, Kantata Culmiensis, Gaude Mater Polonia, Totus Tuus, Koncert na klarnet nr 1, Humoresque na 3 klarnety i orkiestrę oraz cykle kilkudziesięciu Tańców na klarnet solo i orkiestrę symfoniczną, kameralną lub smyczkową.
Polska zobacz więcej - weekend za pół ceny

19.02.2019

Miło nam poinformować, że Europejskie Centrum Wymiany Młodzieży nad Jeziorem Starogrodzkim bierze w tym roku udział w akcji "POLSKA ZOBACZ WIĘCEJ - WEEKEND ZA PÓŁ CENY".

Rezerwując nocleg w dniach od 15 do 17 marca zapłacą Państwo za niego tylko połowę ceny! Jest to świetna okazja aby spędzić niesamowity weekend w mieście zakochanych!

Serdecznie zapraszamy.

Więcej informacji oraz rezerwacje pod numerem telefonu 56 679 02 30 lub mailowo ecwm@chdk.pl.

Więcej informacji o akcji "POLSKA ZOBACZ WIĘCEJ - WEEKEND ZA PÓŁ CENY", można znaleźć pod adresem www.polskazobaczwiecej.pl.
Wieczór na obcasach

19.02.2019
18. Walentynki Chełmińskie - zapowiedź

02.02.2019

Jedyne takie wydarzenie w środku zimy!

Tegoroczne Walentynki Chełmińskie zaplanowane są na 14-16 lutego, ich główny punkt to tradycyjnie koncert gwiazdy, którą w tym roku będzie MARGARET. Święto Zakochanych rozpoczniemy 14 lutego na rynku, w sercu Chełmna – Miasta Zakochanych, w otoczce JARMARKU ŚW. WALENTEGO, zbiórki krwi „KROPLA MIŁOŚCI - KOCHAM, POMAGAM, RATUJĘ”, happeningu „ZBUDUJEMY SERCE”, FESTIWALU PIOSENKI MIŁOSNEJ. Na scenie walentynkowej wystąpią również DAWID OKOŃSKI oraz zespół MYASTA. Nieodzowną częścią tego wydarzenia są uroczystości odpustowe w kościele farnym pw. Wniebowzięcia NMP gdzie znajdują się relikwie Św. Walentego oraz konkurs kulinarny „ALCHEMIA I AMORY W KUCHNI”. Kolejnego dnia propozycją na wieczór będzie koncert muzyki filmowej oraz nocny maraton filmowy. 16 lutego otworzymy wystawę pokonkursową „CHEŁMNO KOMIKSEM MALOWANE” IM. TOMASZA MARCINIAKA, a całe wydarzenie zakończymy koncertem „WAŻNE PIOSENKI” zespołu RAZ, DWA, TRZY.

Mamy nadzieję, że nie zabraknie Was w najgorętszym mieście Chełmnie – Mieście Zakochanych!
Bal Karnawałowy w ECWM

31.01.2019
Plan wykładów UTW

29.01.2019
Gwiazdorskie Walentynki

26.01.2019

Gwiazdorskie Walentynki
Najpiękniejsze arie, pieśni i duety miłosne
muzyki filmowej, musicalowej i operetkowej.

Dzień św. Walentego często znajduje oddźwięk w dedykowanych mu programach koncertowych. Rygoryści tradycji narzekają, iż to zapożyczenie z Ameryki. Jednak kultura amerykańska oddziałuje na nas przecież od dawna, choćby poprzez sztukę filmową, której emblematem jest Hollywood i jego świetne działające od ponad stulecia studia. Muzyka tworzona do filmów przez znakomitych kompozytorów nierzadko autonomicznie wkracza w obieg koncertowy i fonograficzny, także do najpoważniejszych sal koncertowych. Filmy zapożyczają też dla swoich potrzeb wiele popularnych motywów muzyki klasycznej – one też dopełnią atrakcyjny i różnorodny repertuar. Program koncertu walentynkowego stwarza więc wymarzoną okazję, by zakochane pary, z których tylko jedna osoba jest wytrwanym melomanem zaprosiła tę drugą na piękny koncert – może po raz pierwszy i – po tak miłym doświadczeniu – z pewnością nie ostatni!

W programie usłyszymy najpiękniejsze miłosne duety , pieśni i arie operetkowe, muzyki filmowej oraz musicalowej. Koncert bisów w pigułce.

W programie między innymi:

 • Nacio Herb Brown – “Singing in the rain” z mus. “Singin in the rain”
 • Jerry Bock – „Gdybym był bogaty” z mus. „Skrzypek na dachu”
 • Mitch Leigh – „Śnić sen” z mus. Człowiek z La Manchy
 • Imre Kalman - "W rytm walczyka" z operetki "Księżniczka czardasza"
 • Franz Lehar - "Usta milczą, dusza śpiewa" z operetki "Wesoła wdówka"
 • Franz Lehar – duet „Nikt nie kocha tak jak ty” z operetki „Paganini”
 • Imre Kalman - "Świat mieni się setkami barw" z operetki "Hrabina Marica"
 • Paul Abraham - "Pardon Madame" z operetki "Wiktoria i jej huzar"
 • Weber Andrew Lloyd mus. Upiór w operze duet All I ask of you
 • Francesco Sartori - "Time to say goodbye"
 • Andrew Lloyd Webber - "Amigos para siempre"
 • Carlo Fernandez - "Cielito Lindo"
 • Consuelo Velasquez - "Besame mucho"
 • R. Stolz „Brunetki, blondynki”
 • B. Kaper “Ninon, ach uśmiechnij się” (z filmu „Zdobyć Cię muszę”)
 • B. Kaper „Signorina”
 • E. di Capua „O sole mio”

Kinoteatr RONDO w Chełmnie, ul. Dworcowa 23
Termin: 15 lutego, godzina 18:00
Bilety do nabycia w kinoteatrze RONDO lub przez internet od dnia 26 stycznia.

Ceny biletów
25 zł

Informacje o biletach: 570 202 738; kasa.rondo@chdk.pl
Koncert męskiego kwartetu wokalnego ACCORD

26.01.2019

Zapraszamy serdecznie wszystkich melomanów
i miłośników wokalistyki w klimatyczną podróż
Z MĘSKIM KWARTETEM WOKALNYM ACCORD
laureatem programu Must Be The Music.

Grupa ACCORD a capella zachwyca!

Grupa Accord z Ukrainy składa się z czwórki śpiewaków i jest na najlepszej drodze, aby podbić świat. To co sprawia, że grupa jest wyjątkowa, to to, że wszystkie ich piosenki są wykonywane w całości a cappella. Grupa Accord jest finalistą programu TVP Must be the Music.

Grupa powstała w 1998 roku – stworzyli ją absolwenci Narodowego Uniwersytetu Pedagogicznego w Tarnopolu, którzy w swoim życiu łączą edukację z twórczością muzyczną. W okresie swojej działalności zespół zdobył przychylność i uznanie ukraińskiej i europejskiej publiczności. W roku 2004 uzyskał stał się solistycznym zespołem wokalnym Tarnopolskiej Filharmonii Obwodowej. Kwartet wokalny “Akord” śpiewa w stylu “A Cappella”. Repertuar grupy liczy około 200 dzieł, na który składają się ukraińskie pieśni ludowe, pieśni narodów świata, dzieła muzyki klasycznej a także muzyka duchowna.

Artyści Grupy ACCORD

 • Włodzimierz Futorski – tenor I
 • Włodzimierz Gapij – tenor II
 • Jarosław Jakymczuk – baryton
 • Andrij Zatoński – bas

Kierownikiem artystycznym zespołu jest zasłużony artysta Ukrainy, docent Narodowego Uniwersytetu Pedagogicznego w Tarnopolu – Jewgen Guńko, wymagający interpretator i aranżer miniatury wokalnej.

PROGRAM KONCERU:

 • 1. Oj, czyj to koń stoi - Pieśń tradycyjna
 • 2. Ponury - J. Barnicz (tango)
 • 3. Ej,przelecial ptaszek - Tekst ludowy/muzyka Sygietyński
 • 4. Polonez - M. K. Ogiński
 • 5. Nieudane Zaloty - Wiązanka tradycyjnych pieśni ukraińskich
 • 6. Na kieleckim polu - W. Lachman
 • 7. Oj Mariczko - Pieśń tradycyjna aranż I. Żuk
 • 8. Kolomyjka - A. Gnatyshina
 • 9. Umarł Maciek umarł - Polska pieśń ludowa
 • 10. Kosił Jaś koniczynę - Białoruska piosenka ludowa

PRZERWA

 • 11. El condor pasa - D. A. Robles
 • 12. Taniec małych łabędzi - P. Czajkowski / parafraza
 • 13. Heaven is a Wonderful place - Spirituals / K. Koperski
 • 14. How deep is your love - B Gees
 • 15. Les champs elysees - Pierre Delanoëм/ Michael
 • 16. Besame Mucho - C. Velazques
 • 17. Turna di Sorrento
 • 18. Щедрик - Arr. L. Leontovich
 • 19. O Sole mio - E. Capua

Kinoteatr RONDO w Chełmnie, ul. Dworcowa 23
Termin: 9 marca, godzina 19:00
Bilety do nabycia w kinoteatrze RONDO lub przez internet od dnia 24 stycznia.

Ceny biletów:
35 złotych - rzędy I - XVI
30 złotych - rzędy XVII - XVIII

Informacje o biletach: 570 202 738; kasa.rondo@chdk.pl

Filmy promocyjne

Rozkładówka na luty

26.01.2019
Film dokumentalny "Króliki z Ravensbrück"

19.01.2019

Dokument w reżyserii Sebastiana Batkowskiego przedstawia historię młodych Polek poddanych eksperymentom pseudomedycznym w kobiecym obozie Ravensbruck. Autorzy dotarli do żyjących jeszcze świadków tych wydarzeń a także do wielu źródeł archiwalnych. Produkcja ukazuje losy więźniarek oraz niemieckich oprawców.
Kinoteatr RONDO w Chełmnie, ul. Dworcowa 23
Terminy:
26 stycznia, godzina 20:00
27 stycznia, godzina 20:30
Wstęp wolny. Bezpłatne zaproszenia do odbioru w kinoteatrze RONDO
Walentynkowa zbiórka krwi

16.01.2019

IV AKCJA ZBIÓRKI KRWI
DLA CENTRUM ONKOLOGII
im. prof. F. Łukaszczyka w Bydgoszczy
"KROPLA MIŁOŚCI - KOCHAM, POMAGAM, RATUJĘ"
14 luty 2019 roku od godz. 12.30 Rynek Chełmno

Zapraszamy mieszkańców Chełmna, gości i turystów do włączenia się w akcję zbiórki krwi z przeznaczeniem dla pacjentów Centrum Onkologii im. prof. F. Łukaszczyka w Bydgoszczy. Liczymy na poparcie tej szlachetnej idei i pomoc osobom dotkniętym chorobą nowotworową. Już 14 lutego (czwartek) od godziny 12.30 na rynku w Chełmnie stanie specjalny ambulans z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy - Oddział w Grudziądzu. Każdy honorowy dawca otrzyma upominek, a dla 15 osób będą wylosowane nagrody, m.in. album "Chełmno malowane". Nagrodą główna będzie romantyczna kolacja dla dwojga w pensjonacie Stary Spichrz. Losowanie nagród ok. godziny 18.00 – scena.

Przyjdź i pomóż ratować życie!!!

Informacje szczegółowe: Janusz Napora - Chełmiński Dom Kultury, 56 6864808, e-mail: dyrektor@chdk.pl
Awans '19

16.01.2019

Zapraszamy dzieci i młodzież z terenu powiatu chełmińskiego
do udziału w elimanacjach
25 KUJAWSKO-POMORSKIEGO
FESTIWALU PIOSENKI „AWANS’19”

Festiwal skierowany jest do młodych artystów solistów, duetów i zespołów wokalnych (festiwal nie dotyczy chórów). Uczestnicy zaprezentują się w trzech grupach wiekowych: 7-9 lat, 10-13 lat oraz 14-16 lat.

Celem Festiwalu jest prezentacja dorobku artystycznego solistów i dziecięcych zespołów wokalnych, promocja dziecięcej twórczości muzycznej, wyłonienie utalentowanych wykonawców przez stworzenie możliwości wszechstronnego prezentowania ich uzdolnień, pomoc w podnoszeniu umiejętności artystycznych.

Jury szczególną uwagę zwróci na warunki głosowe, muzykalność, dobór repertuaru, dykcję, interpretację oraz ogólny wyraz artystyczny.

Koszty związane z przygotowaniem do prezentacji, przyjazdem i pobytem oraz ubezpieczeniem pokrywają uczestnicy lub sponsorujące instytucje. Opłata akredytacyjna dotyczy koncertu finałowego.

Festiwal odbędzie się 30 marca 2019 roku godz. 10.00 w Kinoteatrze RONDO w Chełmnie, ul. Dworcowa 23.

Informacje szczegółowe, regulamin i karta zgłoszenia do pobrania tutaj.

Zgłoszenia przygotowane według wzoru należy kierować na adres organizatora eliminacji: Chełmiński Dom Kultury, ul. Dworcowa 40a, 86-200 Chełmno do dnia 15 marca 2019 roku. Prosimy o załączenie zgody na przetwarzanie danych osobowych – jej brak uniemożliwia udział w festiwalu.

Informacje szczegółowe: Janusz Napora, Chełmiński Dom Kultury – 566864808, e-mail: dyrektor@chdk.pl
64. Ogólnopolski Konkurs Recytatorski

14.01.2019
Jarmark Świętego Walentego

14.01.2019

Poniżej zamieszczamy kartę zgłoszenia oraz regulamin Jarmarku Świętego Walentego, który po raz kolejny realizowany będzie w ramach Walentynek Chełmińskich.

Do udziału w Jarmarku w szczególności zapraszamy twórców, rękodzielników, wystawców, którzy swoim asortymentem wpisują się w tematykę walentynkową i tym samym staną się tego dnia jedną z atrakcji dla mieszkańców oraz turystów.
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w Chełmnie!

08.01.2019
Rozkładówka na styczeń cz. 2

05.01.2019
Ferie zimowe 2019

02.01.2019
Wykonanie: A. Nowak