Archiwum 2014
23 Finał WOŚP w Chełmnie

31.12.2014

Podobnie jak w latach ubiegłych w tym roku również przy Chełmińskim Domu Kultury zawiązał się sztab XXIII Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. 26 listopada w Urzędzie Miasta Chełmna odbyło się spotkanie organizacyjne, na którym dyskutowano nad przebiegiem całości imprezy. Licznie przybyli przedstawiciele instytucji oraz szkół byli zgodni, iż tegoroczny finał może przebiegać w podobnej formie do ubiegłorocznej edycji. Od rana w hali sportowej Zespołu Szkół nr 2 rywalizować będą piłkarze w „III Turnieju Halowej Piłki Nożnej o Puchar Komendanta Powiatowego PSP”. O tej samej godzinie w chełmińskim szpitalu rozpoczną się fachowe badania profilaktyczne. Na płycie rynku od godz. 12:00 swoje umiejętności zaprezentują zespoły muzyczne, odbędą się licytacje okolicznościowych złotych i srebrnych serduszek oraz obrazów. Nie zabraknie także degustacji grochówki i bigosu, przejażdżek konnych, pokazów militariów, motocykli, oręża rycerskiego, prezentacji chełmińskich szkół i wielu innych atrakcji.

Od samego początku „Finały” związane były z rock’n’rollem oraz hasłem „Miłość, Przyjaźń, Muzyka” dlatego już od godziny 16:30 miłośnicy "mocniejszych brzmień" będą mogli uczestniczyć w koncercie rockowym, w kinoteatrze „RONDO”. W tym roku wystąpią: PURE LAND SCHOOL z Chełmna, HIPNOZA z Bydgoszczy i GOODWAY z Lisewa. Koncert zakończy się o godz. 20:00 symbolicznym ogólnopolskim „światełkiem do nieba” na terenie Placu Wolności.

To jednak nie koniec wydarzeń - we wtorek (13 stycznia) w Punkcie Honorowego Krwiodawstwa, pobierana będzie krew, a każdy dawca otrzyma pamiątkowy kalendarz.

PODCZAS XXIII FINAŁU WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY, GRAMY „DLA PODTRZYMANIA WYSOKICH STANDARDÓW LECZENIA DZIECI NA ODDZIAŁACH PEDIATRYCZNYCH I ONKOLOGICZNYCH ORAZ DLA GODNEJ OPIEKI MEDYCZNEJ SENIORÓW”

Podsumowując dotychczasowe działania Sztabu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Chełmnie w latach 1997 - 2014:
1. Miasto Chełmno zebrało na rzecz fundacji WOŚP prawie 440. 000 zł.!
2. Chełmińscy honorowi dawcy oddali 500 litrów krwi!
3. Chełmiński szpital otrzymał dotychczas z ramienia fundacji WOŚP urządzenia medyczne (w tym całe wyposażenie oddziału pediatrycznego i części noworodkowego) za ponad 200.000 zł.!
Kalednarz imprez na 2015 rok

24.12.2014

Oddajemy do Państwa dyspozycji kalendarz imprez kulturalnych i rekreacyjnych zaplanowanych do realizacji w Chełmnie w roku 2015. Udało się go stworzyć dzięki współpracy wielu ludzi, animatorów życia kulturalnego naszego miasta. Mamy nadzieję, że nasza wspólna praca pozwoli Państwu planować inne działania oraz ułatwi promowanie Waszych przedsięwzięć. Jest to również cenne źródło informacji dla gości odwiedzających Chełmno. Kalendarz będzie aktualizowany w trakcie roku. Informację o nowych zadaniach, o wszelkich zmianach bardzo proszę kierować na adres: chelmno@chdk.pl. Jeszcze w tym roku pojawi się w mieście plakat w formie papierowej.
Najpiękniejsze Witryny Walentynkowe

24.12.2014

Szanowni Państwo! Mieszkańcy Chełmna i Świecia!

Dnia 14 lutego 2015 roku będziemy wspólnie uroczyście obchodzić kolejne „Walentynki Chełmińskie”. W związku z tym chcielibyśmy zaprosić Państwa do współuczestnictwa w tej imprezie, która stała się wspaniałą wizytówką naszych miast. Możecie stać się osobami, które współtworzą tę imprezę poprzez przygotowanie w swoich sklepach, instytucjach witryny walentynkowej. Przygotowanie takich wystaw pozwoli na stworzenie niepowtarzalnego klimatu w Chełmnie i Świeciu. Zasady uczestnictwa są bardzo proste, a dla najpiękniejszych witryn ufundowane zostaną nagrody. Ogłoszenie wyników konkursu odbędzie się 14 lutego podczas imprezy na rynku w Chełmnie w ramach obchodów Dnia Świętego Walentego.
Jarmark Św. Walentego

22.12.2014

Zapraszamy wystawców do udziału w kolejnym Jarmarku Świętego Walentego, który odbędzie się 14 lutego 2015 r. w godzinach od 08.00 do 20.00 na rynku w Chełmnie. Termin zgłoszeń upływa 23 stycznia 2014 roku. Szczegółowe informacje w załączniku poniżej.
Jarmark Świąteczny za nami

16.12.2014

14 grudnia w Chełmnie odbył się już trzeci, poprzedzający Święta Bożego Narodzenia Jarmark Świąteczny , który uroczyście otworzył Burmistrz Miasta Chełmna - Mariusz Kędzierski. Głównym elementem jarmarku były oczywiście stoiska, na których można było zakupić za bardzo przystępne ceny różnego rodzaju produkty świąteczne m.in. piękne ozdoby, miody, pieczywo, produkty mięsne i wiele innych. Jak co roku, przybyli goście mieli w swojej ofercie głównie wyroby rękodzielnicze, które cieszą się zawsze bardzo dużym zainteresowaniem. Gorącym barszczem z pasztecikami bezpłatnie częstowała przy swoim stoisku Lokalna Grupa Działania Vistula -Terra Culmensis. Równie wspaniałe potrawy serwowali m.in. uczniowie z Zespołu szkół - Centrum Kształcenia Praktycznego w Grubnie.

Obok licznych wystawców, przed publicznością prezentowały się zespoły artystyczne i grupy odtworzeniowe. Wystąpiła Orkiestra Dęta i zespół Nowalijki z Chełmińskiego Domu Kultury, chóry Chorus Culmensis i Collegium Cantorum. Wśród stoisk wyróżniali się rycerze z Zastępu Rycerskiego i Chorągwi Ziemi Chełmińskiej oraz miłośnicy militariów ze Stowarzyszenia Twierdza Chełmno. Miłą niespodzianką dla wszystkich po raz drugi były specjalne koksowniki przygotowane przez Klub Motocyklowy Fenix, przy których każdy mógł się w tym chłodnym dniu choć trochę ogrzać. Jak zawsze, nie zabrakło prawdziwego Świętego Mikołaja w towarzystwie Elfa. Każde dziecko mogło zrobić sobie z nimi pamiątkowe zdjęcie, poczęstować się słodkościami i otrzymać specjalny, okolicznościowy certyfikat. Tradycyjnie Jarmark poprowadził zawsze uśmiechnięty Władysław Flieger.
Zaproszenie na Koncert Noworoczny

15.12.2014

Burmistrz Miasta Chełmna

Chełmiński Dom Kultury
Muzeum Ziemi Chełmińskiej
Bank Spółdzielczy w Chełmnie
Państwowa Szkoła Muzyczna w Chełmnie

zapraszają Państwa na wyjątkowe powitanie Nowego Roku '2015

KONCERT NOWOROCZNY
"Od Budapesztu do Wiednia"

w wykonaniu
artystów Filharmonii Lwowskiej
pod dyrekcją wirtuoza skrzypiec Johanna Kruka
Prowadzenie koncertu i śpiew - Diva Renata Johnson /sopran /
Michailo Malafij / tenor /
Balet - soliści Teatru Narodowego i Opery Lwowskiej

2 stycznia 2015 roku, godzina 18.00
sala koncertowa Państwowej Szkoły Muzycznej w Chełmnie

Zaproszenia w cenie 10 zł do nabycia od 19 grudnia 2014 roku
w Chełmińskim Domu Kultury i Muzeum Ziemi Chełmińskiej
- ilość miejsc ograniczona -

SERDECZNIE ZAPRASZAMY

Święty Mikołaj w ECWM

14.12.2014

W dniu 5.12.2014 z Europejskiego Centrum Wymiany Młodzieży Święty Mikołaj wyruszył do 11-osobowej rodziny z powiatu chełmińskiego. W worku z prezentami pojawiły się słodycze, artykuły spożywcze, chemiczne, przybory szkolne, zabawki, odzież oraz obuwie. Bardzo dziękujemy Pani Hani, która dała nam kontakt do rodziny oraz wszystkim osobom, które wsparły naszą inicjatywę.
Świąteczne warsztaty decopage

12.12.2014

Wtorkowe popołudnie (09.12) w Chełmińskim Domu Kultury ogarnął przedświąteczny klimat. Uczestniczki warsztatów decoupage zgłębiały praktyczne umiejętności wykonywania bombek z użyciem past strukturalnych. Pod okiem Ani Pawlak panie wykonały piękne ozdoby choinkowe z motywami nawiązującymi do klimatu Świąt Bożego Narodzenia. Wszystkie opruszone połyskującym brokatem, urokliwe, śnieżne na złotych wieszakach, będą zdobiły świąteczne stoły i przypominały o spotkaniu, które było okazją nie tylko do wspólnego „dekupażowania”, ale również miłej rozmowy. „Takie mamy czasy” - pracujemy, pędzimy, czas nas goni, brakuje chwil, przystanków i okazji do rozmów i spotkań… zachęcamy więc do oderwania się od tej pędzącej rzeczywistości na spotkania z rękodziełem w Chełmińskim Domu Kultury, które planujemy kontynuować również w nadchodzącym roku.
Mikołajki

08.12.2014

Uroczyste Mikołajki na Rynku w Chełmnie to już tradycja. 6 grudnia wspólnie z zebranymi dziećmi oraz ich rodzinami zapaliliśmy lampki na ogromnej choince ustawionej na płycie rynku. Elfy Mikołaja - dzieci i młodzież z teatru Agrafka, częstowały wszystkich słodyczami podczas programu "Sąsiadka św. Mikołaja". Tego roku wszyscy chcieli zaśpiewać świąteczną piosenkę w podziękowaniu za prezenty. Było z nami Bractwo Kurkowe, motocykliści, Chorągiew Ziemi Chełmińskiej. Przed licznie zgromadzoną publicznością na scenie zaprezentowała się grupa Teacher's Crew Tomasza Jarmółkiewicza, czyli Anna Kubina, Kasia Seehaber, Roksana Kaszewska, Jagoda Liśkiewicz i Patrycja Latuszek. Wystąpiły również Milena Rezmer i Agata Wielgosz z ChDK. Najważniejszy był jednak św. Mikołaj, który odwiedził wszystkie dzieci w Chełmnie. Dla wszystkich miał przygotowane specjalne prezenty. Każdy mógł wziąć udział w przygotowanych zabawach i konkursach. W rolę św. Mikołaja wcielił się Waldemar Orenkiewicz.

W piątek (5 grudnia) przygotowaliśmy muzyczny prezent dla miłośników dobrej muzyki. W kinoteatrze „Rondo” odbył się koncert „MIKOŁAJKOWY WIECZÓR ROCK/BLUES”. Na scenie zaprezentował się zespół „PURE LAND SCHOOL” z ChDK - zdobywca I miejsca i nagrody publiczności Chełmińskiego Przeglądu Kapel Rockowych AMATOROCK’2014” i wyróżnienia na JASZCZUR MUSIC FESTIVAL – LISEWO’2014. Tuż po nim zagrała legendarna już grupa bluesowa - „TORTILLA”. Wcześniej, dla podopiecznych MOPS, zaprezentowały się dzieci z świetlicy działającej w Klasztorze Sióstr Miłosierdzia w Chełmnie.
Rozstrzygnięcie konkursów

08.12.2014

W czwartek 4 grudnia w Europejskim Centrum Wymiany Młodzieży w Chełmnie odbyło się rozstrzygniecie konkursów: na projekt ścieżki edukacyjnej nad Jeziorem Starogrodzkim oraz plastycznego i fotograficznego „Chełmno w jesiennej szacie” ogłoszonych przez Chełmiński Dom Kultury. Jury starało się bardzo wnikliwie i rzetelnie ocenić prace biorąc pod uwagę przede wszystkim zaangażowanie, pomysłowość, estetykę wykonania pracy i jej zgodność z tematyką. Na konkurs „Chełmno w jesiennej szacie” wpłynęło 95 prac plastycznych oraz 56 prac fotograficznych. Laureaci otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe. Z kolei w konkursie na projekt ścieżki edukacyjnej główną nagrodę zdobyli uczniowie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Praktycznego w Grubnie. Ich projekt „Szlak starego grodu” zostanie w przyszłości wykorzystany do wykonania ścieżki nad Jeziorem Starogrodzkim.


Lista Laureatów:

KONKURS PLASTYCZNY
Kategoria: Przedszkola
I miejsce - Klara Motylewska /Niepubliczne Przedszkole „Brzdąc” Chełmno/
wyróżnienie:
1. Maciej Cyganek /Niepubliczne Przedszkole „Brzdąc” Chełmno/
2. Marysia Kleszczyńska /Przedszkole Niepubliczne „Bajka” Chełmno/
3. Carmen Nehring /Przedszkole Niepubliczne „Bajka” Chełmno/

Kategoria: Szkoły podstawowe
I miejsce - Kalina Karwowska /Szkoła Podstawowa nr 2 Chełmno/
II miejsce - Zuzanna Krych /Szkoła Podstawowa nr 2 Chełmno/
III miejsce - Hanna Murawska /Katolicka Szkoła Podstawowa Chełmno/
wyróżnienie:
1. Beata Jabłczyńska /ChDK Chełmno/
2. Bartosz Cetnarski /Szkoła Podstawowa Kolno/
3. Agata Jaworska / Szkoła Podstawowa Trzebczyk/
4. Remigia Jaworska /Szkoła Podstawowa nr 2 Chełmno/
5. Oskar Adamek /Szkoła Podstawowa nr 4 Chełmno/

Kategoria: Gimnazja
I miejsce – Anna Dąbrowska /ZSO nr 1 Gimnazjum nr 4 Chełmno/
II miejsce – Wiktoria Szydłowska /ZPS - Gimnazjum Kijewo Królewskie/
III miejsce – Kamil Flis /ZPS - Gimnazjum Kijewo Królewskie/
wyróżnienie:
1. Sebastian Szydłowski /ZPS - Gimnazjum Kijewo Królewskie/
2. Paulina Szarafińska /Publiczne Gimnazjum Podwiesk/
3. Klaudia Żmijewska /ZPS - Gimnazjum Kijewo Królewskie/

Kategoria: Dorośli
I miejsce – Emilia Drążkowska /Chełmno/
II miejsce – Andżelina Antoszewska /Klamry/

KONKURS FOTOGRAFICZNY
Kategoria do 18 lat
I miejsce - Helena Prause /ZSO nr 1 Gimnazjum nr 4 Chełmno/
II miejsce - Miłosz Ratowski /ZSO nr 1 Gimnazjum nr 4 Chełmno/
III miejsce - Weronika Głowacka /Publiczne Gimnazjum Podwiesk/
wyróżnienie:
1. Anna Ryckowska /ZSO nr 1 Gimnazjum nr 4 Chełmno/
2. Mateusz Osiński /ZSO nr 1 Gimnazjum nr 4 Chełmno/
3. Agata Rokicińska /ZSO nr 1 Gimnazjum nr 4 Chełmno/
4. Karolina Szarafińska /Publiczne Gimnazjum Podwiesk/

KONKURS NA ŚCIEŻKĘ EDUKACYJNĄ NAD JEZIOREM STAROGRODZKIM
I miejsce - za projekt „Szlak Starego Grodu” - Uczniowie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Praktycznego w Grubnie, w składzie:
1) Sylwia Drążkowska-Murak (opiekun)
2) Marta Przybylska (opiekun)
3) Andżelika Antoszewska
4) Agnieszka Małkowska
5) Kinga Madzielewska
6) Joanna Wójcik
7) Szymon Marchlewski
8) Dawid Witkowski
9) Dominika Wiatrowska

Zwycięzcom gratulujemy. Zdjęcia z wydarzenia można znaleźć w dziale Galerie zdjęć.
Wystawa prac UTW

04.12.2014

3 grudnia 2014 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Chełmnie odbyło się otwarcie niecodziennej wystawy podsumowującej cykl prezentacji prac Słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy Chełmińskim Domu Kultury. Przez dwa lata w bibliotekach czytelnicy mogli podziwiać twórczość naszych artystów. Tym razem dwunastu malarzy działających aktywnie jako słuchacze UTW zaprezentowało swoje prace, których szeroko pojętym tematem było Chełmno.

Prace w bibliotece prezentowali:

 • Alicja Dąbrowska,
 • Elżbieta Czerniecka,
 • Ewa Grabowska,
 • Renata Gruźlewska,
 • Czesław Natkański,
 • Lidia Piesik,
 • Jadwiga Prełowska,
 • Marta Ruszkiewicz,
 • Krystyna Steczeń,
 • Krystyna Wesołowska,
 • Krystyna Witos,
 • Elżbieta Wysocka.

Poniżej opis wystawy jednej z autorek prac.

W imieniu koleżeństwa (przekazując ich sugestie) składam serdeczne podziękowania za dwuletnią współpracę przy wystawianiu naszych prac plastycznych.

Możliwość pokazania swojego dorobku większemu gronu mieszkańców Chełmna w miejscu, do którego przychodzą ludzie o różnym statusie społecznym i w różnym przekroju wiekowym jest dla nas wielką nobilitacją. Dwumiesięczne indywidualne ekspozycje w bibliotece były szansą na „dłuższe wyjście” z pracowni plastycznej w ChDK. Pozytywne recenzje oglądających dodały nam wiary we własne możliwości; że warto malować i nadal doskonalić swoje umiejętności.

Jesteśmy za to bardzo wdzięczni p. dyr. Marzannie Pieniążek za pomysł i nadzór. Dziękujemy za wspaniałą oprawę, podczas otwieranych wystaw. Pani Dyrektor stwarzała taką atmosferę, że każda z nas przy „otwarciu” swojej wystawy czuła się kimś ważnym, prawie „artystą”. Traktowała nas tak samo, jak zaproszone na cykliczne spotkania biblioteczne znane osobistości.

Szczególne podziękowania za trud, wytrwałość, cierpliwość, zrozumienie, piękne dekoracje towarzyszące całej koncepcji wystaw składamy p. Iwonie Wróbel.

Wiemy, że w czasie naszej dwuletniej współpracy pomagali również pozostali pracownicy. Dziękujemy za wszystko, za pomoc i szczerą sympatię.

Osobne bardzo osobiste podziękowania mamy dla „naszej Pani” Reginy Gargol z ChDK.

Cykl naszych prezentacji rozpoczęliśmy tematyką dotyczącą Chełmna. Każdy przedstawił jedną pracę. Dzisiaj „spinamy klamką” całe przedsięwzięcie prezentując również po jednej pracy - obrazy o tematyce Chełmna. Jest nam niezmiernie miło, że Pani dyrektor zaproponowała nam pozostawienie tych prac na stałe w bibliotece. Jesteśmy z tego dumni, bo spełniło się nam to o czym marzył poeta K.J. Gałczyński. „Chciałbym aby i mój ślad na drogach ocalić od zapomnienia”.

Mamy nadzieję, że to nie koniec naszej współpracy i znajomości. Chyba jeszcze kiedyś wspólnie coś zrobimy?!

Renata Gruźlewska - UTW przy ChDK
Bal sylwestrowy

30.11.2014

Mamy zaszczyt zaprosić Państwa na Bal Sylwestrowy 2014/2015 do Europejskiego Centrum Wymiany Młodzieży.

W programie:
- zabawa w rytmach muzyki Zespołu Magical Music
- konkursy z nagrodami
- bogate menu
- lampka szampana o północy

Cena za uczestnictwo w Balu - 160 zł / os., nocleg ze śniadaniem - 50 zł / os.

Do pobrania: Sylwestrowe menu

Dla osób chętnych, po zakończonym Balu, oferujemy transport z ECWM do centrum miasta.

Rezerwacje i informacje szczegółowe: Europejskie Centrum Wymiany Młodzieży, tel.: 56 679 02 30; e-mail: ecwm@chdk.pl.
Zaproszenie Sztabu WOŚP

20.11.2014

Mamy przyjemność poinformować Państwo, iż w dniu 4 listopada 2014 r. przy Chełmińskim Domu Kultury utworzył się Sztab XXIII Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Finał odbędzie się w niedzielę 11 stycznia 2015 r., a przyświecającym mu hasłem jest: „DLA PODTRZYMANIA WYSOKICH STANDARDÓW LECZENIA DZIECI NA ODDZIAŁACH PEDIATRYCZNYCH I ONKOLOGICZNYCH ORAZ DLA GODNEJ OPIEKI MEDYCZNEJ SENIORÓW”.

Pragniemy zaprosić Państwo do udziału w pracach Sztabu XXIII Finału WOŚP w Chełmnie i tym samym zwrócić się o pomoc w organizacji planowanych przedsięwzięć. W szczególności, zwracamy się do wolontariuszy – ludzi z pomysłem, którzy chcą uatrakcyjnić przebieg tegorocznego finału. Spotkanie organizacyjne odbędzie się 26.11.2014 r. /środa/ o godz. 14.00 w Urzędzie Miasta Chełmna /sala konferencyjna, parter/.
Zaproszenie na Mikołajki

18.11.2014

Chełmiński Dom Kultury zaprasza na kocerty i występy artystyczne z okazji Mikołajek. W tym roku z atrakcji będą mogły skorzystać nie tylko dzieci, ale też młodzież i dorośli. Już w piątek (5 grudnia) przygotowaliśmy muzyczny prezent dla miłośników dobrej muzyki. W kinoteatrze „Rondo” odbędzie się koncert „MIKOŁAJKOWY WIECZÓR ROCK/BLUES”. Na scenie zaprezentuje się zespół „PURE LAND SCHOOL” z ChDK - zdobywca I miejsca i nagrody publiczności Chełmińskiego Przeglądu Kapel Rockowych AMATOROCK ’2014” i wyróżnienia na JASZCZUR MUSIC FESTIVAL – LISEWO’2014. Tuż po nim zagra legendarna już grupa bluesowa - „TORTILLA” z Torunia. Początek koncertu – godz. 18.00, wstęp wolny.

W sobotę (6 grudnia) od godz. 15.30 do wspólnej zabawy zaprosimy najmłodszych z całymi rodzinami na program „SĄSIADKA ŚW. MIKOŁAJA” w wykonaniu Teatru „AGRAFKA”. Przy choince na chełmińskim rynku przewidujemy też dużo muzyki, mnóstwo słodkości i oczywiście - wizytę Świętego Mikołaja w towarzystwie Śnieżynek. Zaprezentuje się także „Teacher’s Crew” oraz zespoły wokalne z ChDK.
Ogólnopolski dzień seniora

17.11.2014

14 listopada obchodziliśmy uroczyście Ogólnopolski Dzień Seniora. W tym roku miał on bardzo wyjątkowy charakter. Obok słuchaczy UTW w Chełmnie, w spotkaniu wzięli udział członkowie klubu "Aktywni 55+" z Dobrzynia nad Wisłą oraz pierwsi słuchacze UTW w Dobrzyniu, który kilka dni temu został powołany do życia. Do Chełmna przyjechał również zespół muzyczny z klubu "Aktywni 55+", który umilił wszystkim ten szczególny wieczór. Delegacji przewodniczył zastępca burmistrza Dobrzynia nad Wisła - p. Ryszard Bartoszewski.

Uroczystość przebiegała pod hasłem Z BIEGIEM WISŁY. Goście zostali powitani w Muzeum Ziemi Chełmińskiej, zwiedzili nasze miasto, a następnie udali się do Europejskiego Centrum Wymiany Młodzieży , gdzie czekały na nich wykłady, występy artystyczne i wspólna zabawa. Dodatkową atrakcją był występ zespołu tanecznego ze Studia Choreograficznego "INSPIRACJA" z Czerniachowska / Rosja / , który przebywa w Chełmnie w ramach międzynarodowej wymiany młodzieży zorganizowanej przez Fundację Centrum Dialogu Kultur.

Już od kilkuset lat miasta mają ze sobą wiele wspólnego. Oprócz Wisły, łączy je m.in. fakt lokowania Dobrzynia nad Wisłą na PRAWIE CHEŁMIŃSKIM. Już w maju planowane jest kolejne spotkanie - tym razem u naszych gości.
Świąteczne warsztaty decoupage

14.11.2014

Zapraszamy na świąteczne warsztaty decoupage, które odbędą się 9 grudnia o godz. 16.00 w sali nr 7 Chełmińskiego Domu Kultury. Uczestnicy wykonają bombki wklęsłe z użyciem pasty strukturalnej i szablonów na metalowym wieszaczku. Organizator zapewnia materiały i narzędzia do pracy. Koszt 45 zł. Zapisy w sekretariacie ChDK. Warsztaty poprowadzi Anna Pawlak.
Jarmark Świąteczny

12.11.2014

Zapraszamy do udziału w Jarmarku Świątecznym, który odbędzie się 14 grudnia 2014 roku w godzinach od 9.00 do 15.00 na stoiskach na płycie rynku w Chełmnie. Sprzedawane i wystawiane produkty powinny nawiązywać do tematyki świątecznej - Bożonarodzeniowej tj. ozdoby świąteczne, choinkowe, rękodzieło, regionalne produkty spożywcze i mała gastronomia.

Wystawcy mogą zgłaszać się do 11 grudnia 2014 roku.
Nowa propozycja ChDK

07.11.2014

Kreatywność to zdolność tworzenia czegoś nowego, zdolność, której rozwijanie proponuje Studio KreaTYwy!

To u nas z reguły proste pomysły komplikujemy tak by stały się bardziej innowacyjne.

Więc człowieku jeśli rysujesz, masz zdolności manualne, lubisz sztukę performatywną, żyjesz kiedy świat kręci się wokół Ciebie, a może po prostu chcesz poznać ciekawych ludzi... Jeśli masz własny pomysł na sztukę i czas wolny odwiedź Studio KreaTYwy, postaramy się ten pomysł skomplikować by on i Twoje życie stały się pasjonujące.

Do zobaczenia!
Wybory Rady Słuchaczy UTW

07.11.2014

Jeszcze tak niedawno obchodziliśmy uroczyście jubileusz 5-lecia Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Chełmnie. 5 listopada 2014 roku w gościnnych murach Zespołu Szkół nr 2 w Chełmnie odbył się kolejny wykład dla naszych Słuchaczy, który poprowadził Kamil Dźwinel z Koła Naukowego Badaczy Kultury Czeskiej "Guzikowcy" działającego przy Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Tym razem zajęliśmy się alchemią i muzyką w Czechach (od wczoraj do dziś).

Uniwersytet w Chełmnie skupia już blisko 140 osób. To właśnie one zdecydowały o wyborze nowej / ale starej / Rady Słuchaczy. Tworzą ja nadal: Mieczysław Majewski, Paweł Sehnke, Halina Łapczyńska, Barbara Kalinowska - Rosińska, Elwira Stożek. Wybór ten jest dowodem uznania za dotychczasową pracę na rzecz naszych Seniorów. Kolejne spotkanie już 14 listopada - w ramach obchodów DNIA SENIORA „Z biegiem Wisły”. Naszymi gośćmi będą władze miasta i Seniorzy z Dobrzynia nad Wisłą.
Konkurs Chełmno komiksem malowane '2015

02.11.2014

Zapraszamy do udziału w kolejnym walentynkowym konkursie "Chełmno komiksem malowane". Jego przedmiotem jest wykonanie komiksu nawiązującego do Chełmna jako Miasta Zakochanych. Temat prac może odwoływać się do historii, legend, zabytków może również dotyczyć wydarzenia z życia autora lub zasłyszanego opowiadania. Fabuła musi być ściśle związana z Chełmnem. Zapraszamy do obejrzenia komiksu "Uważaj, jesteś w Chełmnie" Szczepana Atroszko. Można go pobrać klikając tutaj.
Festiwal Piosenki Miłosnej - Chełmno '2015

02.11.2014

Już kolejny raz będziemy wspólnie bawić się podczas OBCHODÓW DNIA ŚW. WALENTEGO w Chełmnie. Nasze miasto tradycyjnie gościć będzie zespoły muzyczne z gwiazdą wieczoru, rozstrzygniemy też ogłoszone wcześniej konkursy tematyczne m.in. „Najpiękniejsza Witryna Walentynowa” czy „Chełmno komiksem malowane".

W trakcie imprezy zaprezentują się również wokaliści – finaliści „VIII Festiwalu Piosenki Miłosnej”. Chętni do uczestnictwa w Festiwalu już od dziś mogą przesyłać nagrania „demo” o tematyce miłosnej. Jury, po przesłuchaniu nadesłanych materiałów, wybierze finałową „dziesiątkę” najlepszych i najciekawszych piosenkarzy. Mamy nadzieję, iż poziom prezentacji będzie jak zwykle wysoki i wyrównany. Oprócz werdyktu jury, publiczność również weźmie udział w naszej zabawie, wybierając swoich faworytów i przyznając nagrodę publiczności.
"Źle ma się kraj"

28.10.2014

W ramach projektu „TEATR POLSKA” w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej, odbył się spektakl teatralny pt. „Źle ma się kraj" w reżyserii Weroniki Szczawińskiej. Mimo powagi tematu przedstawienia, którym były współczesny konsumpcjonizm i zysk materialny, dominował komizm z humorystycznymi dialogami, przeplatanymi zabawnymi żartami sytuacyjnymi.

Całość uzupełniała naprawdę świetna gra aktorska. W sobotni wieczór mięliśmy okazję podziwiać znakomitych aktorów, którzy oprócz ról teatralnych zagrali w wielu filmach i serialach: Michała Czachora /m.in. Dlaczego nie!, Prawo Agaty, Ekipa/, Mirosława Guzowskiego /m.in Lekarze, Show, Prawo Agaty/, Małgorzatę Witkowską /m.in. Samo życie, Na dobre i na złe, Pit Bull /, Jakuba Ulewicza /m.in. Supermarket, Generał Nil, Na krawędzi, Prawo Agaty/ i Julię Wyszyńską /m.in. Lekarze, Czas honoru, Obywatel /. Przed spektaklem odbyły się bardzo ciekawe warsztaty dla wszystkich miłośników gry aktorskiej, które poprowadziła Marietta Maciąg z Teatru Polskiego w Bydgoszczy. Warsztaty miały być zachętą dla uczestników spektaklu do podjęcia działań, pobudzić refleksję, dyskusję, dać doświadczenie, które pozwoliło głębiej wejść w przedstawienie, przełamać tradycyjnie bierną rolę widza i stawiać aktorom śmiałe pytania.

Więcej zdjęć można obejrzeć w dziale Galerie zdjęć.
Jubileuszowy koncert galowy

28.10.2014

Zespół Pieśni i Tańca "Pomorze" obchodził w tym roku jubileusz 35-lecia swojego istnienia. Powstał w 1979 r. przy Młodzieżowym Domu Kultury w Chełmnie. Od 1993 r. działa w strukturach Chełmińskiego Domu Kultury.

Jego założycielem i długoletnim choreografem był Stanisław Nowak. Dzięki ciężkiej pracy wyrobił on u młodzieży nie tylko umiejętności taneczne i wokalne, ale przede wszystkim ukazał piękno oraz wartość polskiego folkloru. O stronę muzyczną dbali: Ewa Marowska, Grzegorz Jabłoński oraz Franciszek Strugielski, który był autorem większości opracowań muzycznych. W tym czasie zakupiono pierwsze kostiumy ludowe, w których młodzi tancerze podbijali serca publiczności zdobywając uznanie w środowisku chełmińskim, jak i poza jego granicami.

Obecnym kierownikiem artystycznym i choreografem jest Anna Fijałkowska-Wyrosławska, pełniąca również funkcję organizatora w zespole. Tancerze w większości rekrutujący się z chełmińskich podstawowych i ponadpodstawowych szkół, tworzą pięć grup tanecznych. Przynależność do danej grupy uzależniona jest od umiejętności tanecznych, wokalnych oraz wieku. Uczestnicy zespołu ćwiczą przy tzw. „żywej muzyce”, która umożliwia pełniejszy rozwój taneczny. Podczas edukacji tanecznej wdrażane są różne techniki tańca, takie jak rytmika, technika wolna, technika klasyczna, elementy tańców towarzyskich oraz szeroki zakres tańców ludowych( od narodowych po tańce regionalne z czternastu regionów Polski). Kapelę prowadzi Sławomir Wyrosławski. Dba o zachowanie autentycznej muzyki ludowej, opracowuje repertuar, a także zajmuje się sprawami organizacyjnymi. W skład kapeli wchodzą absolwenci i uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej w Chełmnie, uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej II st. w Grudziądzu, studenci bydgoskiej i łódzkiej Akademii Muzycznej oraz muzycy zawodowi związani z bydgoską Operą „Nova” i Łódzkim Teatrem Muzycznym.

W skład zespołu wchodzi pięć grup wiekowych od sześciolatków po osoby dorosłe. Aby stworzyć możliwość pełnej integracji uczestników poszczególnych grup oraz możliwość podnoszenia umiejętności tanecznych, każdego roku organizowane są obozy szkoleniowe w okresie ferii zimowych i wakacji. ZPiT „Pomorze" swoje umiejętności prezentuje podczas różnego rodzaju koncertów w Polsce i festiwali międzynarodowych. Dzięki pełnej zaangażowania pracy ludzi związanych z tancerzami, "POMORZE" stało się piękną wizytówką naszego miasta. uczestnicząc w wielu krajowych oraz międzynarodowych festiwalach m.in. w Bułgarii, Turcji, na Węgrzech, Litwie, Słowacji, w Czechach, Niemczech, Holandii, Macedonii, Serbii, Chorwacji, Włoszech.

W okresie trzydziestu pięciu lat działalności, zespół zjednał sobie wielu wielbicieli i przyjaciół. Do ludzi szczególnie związanych z zespołem należy Ś.†P. Jerzy Lewandowski, który przez wiele lat pełnił rolę akompaniatora oraz był członkiem kapeli "Pomorza". Obecnie jego rolę pełni Jan Januszewski. Z inicjatywy wieloletniego przyjaciela i tancerza zespołu Romana Przystupa, w listopadzie 1998 r. powstało Stowarzyszenie Miłośników Kultury i Sztuki Ludowej "Pomorze", które czynnie wspiera działalność zespołu na wielu płaszczyznach, m.in. w pozyskiwaniu środków finansowych, pomocy w organizowaniu wyjazdów, czy popularyzacji folkloru i zespołu. Dzięki współpracy wielu osób związanych z zespołem, "Pomorze" miało okazję zaprezentować się na deskach scen międzynarodowych, Polski i regionu.

Zespół jest gospodarzem Międzynarodowych Spotkań z Folklorem. Spotkania organizowane są od 1997 roku, a obecnie stanowią jedna z najbardziej atrakcyjnych imprez kulturalnych na terenie Ziemi Chełmińskiej. W trakcie festiwalu na scenie prezentują się zespoły folklorystyczne z całej Europy. Koncertom na scenie towarzyszy Chełmiński Jarmark Jaszczurczy. W ostatnim okresie Udało się odtworzyć strój chełmiński, stworzyć fragment programu taneczno - muzycznego opartego o zachowane autentyczne materiały źródłowe.

Zespół ma na swoim koncie wiele nagród i osiągnięć, a każdy występ jest dla widowni niezapomnianym przeżyciem. Na fantastyczny efekt tych koncertów składa się żywiołowa muzyka, regionalne stroje, kunszt tancerzy i przede wszystkim ich młodość. Dzisiaj głównym celem prowadzących zespół jest inicjowanie działań prowadzących do odkrywania tożsamości regionalnej Ziemi Chełmińskiej, jak również do edukacji młodego pokolenia z zakresu folkloru.

Zdjęcia z koncertu można znaleźć w dziale Galerie zdjęć.
Wielki rockowy sukces

17.10.2014

W sobotę (11 października) chełmiński zespół rockowy „PURE LAND SCHOOL”, brał udział w V OGÓLNOPOLSKIM FESTIWALU MUZYCZNYM „JASZCZUR MUSIC FESTIVAL”, który odbył się w Lisewie. Grupa, działająca na co dzień w pracowni muzycznej ChDK pod opieką Marcina Dombrowskiego zdobyła II miejsce, a jej gitarzysta – leader Szymon Pieniążek otrzymał wyróżnienie pn. „Osobowość Sceniczna Festiwalu”. Nagrody są naprawdę znaczące bo przyznane przez bardzo znanych muzyków: Sławka Wierzcholskiego z „Nocnej Zmiany Bluesa” i Mieczysława Jureckiego z „Budki Suflera”. Warto tu dodać, iż we wrześniu zespół wygrał ósmą edycję „Chełmińskiego Przeglądu Kapel Rockowych AMATOROCK’ 2014” w kinoteatrze „Rondo”. Gratulacje!!!
Chełmno w jesiennej szacie

17.10.2014

Chełmiński Dom Kultury zaprasza dzieci, młodzież i dorosłych z Chełmna i gmin Powiatu Chełmińskiego do udziału w VI edycji konkursu plastycznego i fotograficznego pt. “CHEŁMNO W JESIENNEJ SZACIE”


CELE KONKURSU:

- propagowanie różnych technik malarskich i fotograficznych jako środka własnej wypowiedzi oraz zwrócenie uwagi na walory krajobrazowe i piękno przyrody,

- rozwijanie wyobraźni plastycznej i fotograficznej poprzez twórczą interpretację przyrody,

- stworzenie możliwości wymiany doświadczeń artystycznych poprzez zorganizowanie integracyjnej wystawy wyróżnionych prac dzieci, młodzieży i dorosłych,

- kształtowanie emocjonalnej więzi z przyrodą.


TECHNIKA PRAC:

- konkurs plastyczny: dowolna (np. malarstwo, rysunek, grafika, batik); format max: 50/70 cm,

- konkurs fotograficzny: fot. czarno-biała, fot. kolorowa; format 13/18 cm (max 3 zdjęcia).


PRACE POWINNY ZAWIERAĆ:

- imię i nazwisko, wiek autora oraz adres i tel.,

- imię i nazwisko opiekuna oraz adres placówki patronującej.


DZIAŁANIA KOMISJI KONKURSOWEJ:

- komisja konkursowa powołana przez organizatora dokona oceny prac w poszczególnych kategoriach wiekowych:
* w konkursie plastycznym / 4 - 6 lat, 7 - 12 lat, 13 - 15 lat, pow. 16 lat /
* w konkursie fotograficznym /do 18 lat, powyżej 18 lat/


NAGRODY:

- w każdej kategorii ufundujemy nagrody rzeczowe oraz dyplomy.


TERMINY:

- prace należy nadsyłać w terminie do 21 listopada 2014 r. na adres: Chełmiński Dom Kultury, ul. Dworcowa 40 a., 86-200 Chełmno

- PODSUMOWANIE, WRĘCZENIE NAGRÓD I WYSTAWA NAGRODZONYCH PRAC odbędzie się w dniu 4 grudnia 2014 r. O godz. 17.00 w Europejskim Centrum Wymiany Młodzieży w Chełmnie, ul. Gen. J. Jastrzębskiego 5


UWAGI:

- organizator nie bierze odpowiedzialności za ewentualne uszkodzenia przesyłek nadesłanych drogą pocztową,

- wykluczamy prace zbiorowe,

- prace plastyczne opisujemy na odwrocie, fotograficzne na dołączonej metryczce (opisane z przodu nie będą oceniane),

- prace nie mogą być zwinięte w rulon,

- prace konkursowe przechodzą na własność organizatora,

- informacje szczegółowe: pracownia plastyczna ChDK; tel. 56 686 48 08; wewn. 27,

- organizator zastrzega sobie prawo do zmian w regulaminie konkursu.

Przystępując do konkursu uczestnicy wyrażają zgodę na publikowanie i przetwarzanie swoich danych osobowych w zakresie wymagań w organizacji konkursu (publikacje, ogłoszenia wyników, upowszechnianie prac na stronach internetowych organizatorów itp.)
Wykład inauguracyjny UTW

17.10.2014

15 października 2014 roku ponad sto osób wzięło udział w inauguracji kolejnego roku akademickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku działającego przy Chełmińskim Domu Kultury. Otwarty wykład inauguracyjny rozpoczął kolejny semestr w naszej historii. A jeszcze kilka miesięcy temu obchodziliśmy jubileusz 5-lecia powstania. Tym razem tematem wykładu była „Muzyka skrzypcowa”, a poprowadził go dr Bolesław Siarkiewicz. Na fortepianie towarzyszyła mu Joanna Czaplińska / Akademia Muzyczna im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy /. Podczas wykładu, z udziałem burmistrza Chełmna Mariusza Kędzierskiego, uroczyście wręczono indeksy naszym nowym Słuchaczom. Wykładowi towarzyszyła wystawa pt. "Ulotne wrażenia z Chełmna". Dzięki dotacji uzyskanej przez ChDK z programu „DZIAŁAJ LOKALNIE 2014”, Chełmno po raz kolejny stało się miejscem artystycznych spotkań plenerowych. Tym razem w impresjach malarsko-fotograficznych wzięli udział artyści amatorzy, którzy chcieli zatrzymać na dłużej „ulotne wrażenia” z naszego pięknego miasta oraz poznać tradycyjny warsztat malarsko-fotograficzny. W projekcie brali udział również słuchacze UTW.

Dziękujemy dyrektorowi Państwowej Szkoły Muzycznej im. G.G. Gorczyckiego w Chełmnie za pomoc w organizacji wykładu.

Więcej zdjęć można obejrzeć w dziale Galerie zdjęć.
Warsztaty "Źle ma się kraj"

15.10.2014

W ramach projektu Teatr Polska, 25 października o godz. 18.00, w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej w Chełmnie wystawiony zostanie spektakl „Źle ma się kraj" w reżyserii Weroniki Szczawińskiej. Z tej okazji chcemy zaprosić widzów na bezpłatne warsztaty teatralne, które odbędą się przed spektaklem w szkole muzycznej. Zapisy - sekretariat Chełmińskiego Domu Kultury - 56 6864808.

UWAGA: Bilety na spektakl w cenie 20 zł już do nabycia w sekretariacie Chełmińskiego Domu Kultury. Osoby, które wcześniej zgłosiły się na warsztaty, otrzymają dodatkowo bezpłatne zaproszenia – prosimy o kontakt z dyrektorem ChDK.

Warsztaty to praktyczna forma wprowadzania widzów w tematykę oraz formę spektaklu, okazja dla nich do eksperymentowania w kontekście i scenografii spektaklu.

Warsztaty korzystają z języka teatralnego, są zachętą dla uczestników do podjęcia działań i sytuacji, które nawiązują do sposobu konstrukcji, motywów, tekstu spektaklu.

Pobudzają refleksję, dyskusję, dają doświadczenie, które pozwala głębiej wejść w spektakl, przełamać tradycyjnie bierną rolę widza, stawiać spektaklowi śmiałe pytania. Warsztaty są także zachętą dla widzów (zwłaszcza młodych) do próbowania własnych sił w twórczym działaniu, używaniu teatru i performance, jako narzędzi komunikacji i badania świata. Są praktycznym wyrazem filozofii TPB, w myśl której teatr ma być otwartą, publiczną przestrzenią dyskusji na ważne tematy.

W przypadku ŹLE MA SIĘ KRAJ warsztaty są okazją do skonfrontowania rzeczywistości ze światem przedstawionym przez twórców spektaklu. Tematyka dotycząca problemów współczesnej Polski, paradoksów życia codziennego i poszukiwania europejskiej tożsamości przedstawiona za pomocą groteskowej komedii tworzy interesujący punkt wyjścia do działań warsztatowych. Przy pomocy dramy oraz innych metod aktywizujących i technik teatralnych, uczestnicy będą mieli możliwość dogłębnego poznania istoty spektaklu traktującego o wspólnocie funkcjonującej w świecie, który przestał być zrozumiały – świecie informacyjnego szumu, enigmatycznych eksperckich pojęć, naruszonych więzi społecznych. Jeśli ekonomia jest nową religią, a egoizm nową etyką, to co nas właściwie łączy ze sobą?

Warsztaty: 25 października g.16.30. Czas trwania: 1,5 h.

Udział w warsztatach jest bezpłatny.

Max. liczba uczestników: 25.

www.teatrpolski.pl

e-mail: marietta.maciag@teatrpolski.pl
Złoty, Jesienny Liść 2014

15.10.2014

W niedzielę 12 października w kinoteatrze „Rondo”odbyła się kolejna, jedenasta już edycja Chełmińskich Spotkań Klubów Seniora. Ponad 300 artystów prezentowało swój bogaty dorobek twórczy. Po uroczystym otwarciu przez Burmistrza Miasta Mariusza Kędzierskiego i wspólnym odśpiewaniu hymnu Chełmna, rozpoczęły się przesłuchania konkursowe, które oceniało jury w składzie: Aleksandra Gasin (nauczyciel z Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Chełmnie), Roman Fieberg (muzyk, pedagog z Kujawsko – Pomorskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy) i Anna Fijałkowska – Wyrosławska (instruktor tańca, specjalista od folkloru z Chełmińskiego Domu Kultury). Publiczność miała okazję obejrzeć różnorodne programy artystyczne, wysłuchać wielu ciekawych interpretacji utworów muzycznych bawiąc się wspólnie z artystami występującymi na scenie. Łącznie zaprezentowało sie ponad trzydzieści zespołów, duetów, solistów. Spotkania miały charakter konkursu, ale dla uczestników liczyła sie przede wszystkim doskonała zabawa, możliwość spotkania, wymiany doświadczeń. Jednocześnie są potwierdzeniem ogromnej aktywności Seniorów.

W kategorii soliści i duety trzecie miejsce trafiło do Ewy Kamrowskiej z Bydgoszczy, drugie przyznano Annie Pawlikowskiej z Bydgoszczy, a najlepszą okazała się Jadwiga Maciejewska z Baruchowa. W kategorii zespołów wokalnych trzecie miejsce wyśpiewał Chór Kameralny „Belcanto” z Bydgoszczy, drugie zespół „Józefinki” ze Świecia nad Osą, pierwsze zaś jednogłośnie przyznano zespołowi „Arioso” ze Świedziebni. W kategorii zespołów wokalno – instrumentalnych drugiego i trzeciego miejsca nie przyznano, a najlepszym okazał się zespół „Dolina” z Lubicza Górnego. Zaszczytna nagroda Grand Prix Burmistrza Miasta Chełmna tegorocznych Spotkań, przyznana została zespołowi „KUJAWY BACHORNE NOWE” z Osięcin. Ponadto postanowiono wyróżnić: Elżbietę Figas z Bądkowa, zespół „Nowalijki” z Chełmna, chór „Retro” z Płocka i zespół „Unisławianki” z Unisławia. W czasie obrad jury zaprezentował się Kabaret „Teatr Form Różnych” z Klubu Seniora „Uniwerek” z Bydgoszczy a na zakończenie biesiadowano wspólnie z duetem „EDEN” z Grębocina. Nagrody wręczali jurorzy w obecności Starosty Powiatu Chełmińskiego Wojciecha Bińczyka i dyrektora ChDK Janusza Napory - organizatora imprezy. Patronat honorowy nad imprezą objął Burmistrz Miasta Chełmna a całość dofinansowali: Gmina Miasta Chełmno, Starostwo Powiatowe w Chełmnie oraz Firma MONDI S.A. Organizatorem „Spotkań” był Chełmiński Dom Kultury a gospodarzem zespół wokalny „Nowalijki” i Klub Seniora „Zgoda” z ChDK. Patronat medialny nad imprezą objęli: Polskie Radio PiK, Gazeta Pomorska, Tygodnik „Nadwiślanin”, „Czas Chełmna”, MMS „Studio” i serwis internetowy www.chelmno.com.pl

Więcej zdjęć można obejrzeć w dziale Galerie zdjęć.
Studio kreaTYwy

09.10.2014

Nowa inicjatywa Studia kreaTYwy rusza już w piątek, 10 października! O godzinie 16:00 pierwsze spotkanie dla dzieci w wieku 8-13 lat, młodzież od 14 roku życia zapraszamy na godz.18:00. Wszystko to w sali 26 w Chełmińskim Domu Kultury.

Czym jest Studio kreaTYwy? To właśnie w nim będziemy się starali budować nowe spojrzenie, szukać nowych rozwiązań i określeń dodając otoczeniu niecodziennego charakteru. Więc, jeśli masz szalone pomysły, trochę wolnego czasu... kreaTYwy są dla Ciebie!
Wycieczka UTW do Bukowiny Tatrzańskiej

08.10.2014

Sobota - godz. 6.00. Grupa słuchaczy UTW wyrusza w góry. W Bukowinie Tatrzańskiej meldujemy się po południu u gospodarzy: Małgorzaty i Andrzeja Pietrasów, którzy witają nas gorącą kolacją. Sprawne zakwaterowanie; pokoje wygodne, dobrze wyposażone, każde z widokiem na góry.

W niedzielę ruszamy na Rusinową Polanę. Po drodze zachwycamy się pięknymi widokami na Tatry. Trasa marszu wiedzie przez las Tatrzańskiego Parku Narodowego. Wstępujemy do kaplicy Matki Bożej Jaworzyńskiej, a na miejsce wypoczynku wybieramy łąkę, gdzie pośród wielu turystów mamy sesje zdjęciowe i smakujemy polecane oscypki.

W poniedziałek autokarem jedziemy do wsi Ząb. Jest to najwyżej położona miejscowość na Podhalu. Traktem papieskim ruszamy na Gubałówkę. Z punktu widokowego podziwiamy Giewont. Wspaniała panorama Zakopanego pozwala robić dobre zdjęcia. Musimy jednak opuścić to piękne miejsce. Do Zakopanego jedna grupa zjeżdża wagonikiem, druga postanawia zejść do miasta pieszo (to tak zwana „parszywa 13-tka”) i to oni słusznie odbierają od grupy gratulacje.

We wtorek - Morskie Oko. Pan Sławek ostrzega- trudna trasa i prosi o rozwagę, aby nie przeceniać swoich możliwości. Do Wodospadów Mickiewicza idziemy całą grupą - dalej część wybiera pieszą trasę czerwonym szlakiem, pozostali korzystają z konnego zaprzęgu. Morskie Oko zachwyca, w jeziorze odbijają się szczyty Tatr - piękne, niezapomniane widoki. Pogoda, która nam sprzyja cały czas wynagradza trudy marszu. Mamy dłuższy czas na wypoczynek - jak zawsze zdjęcia i tradycyjna kawa z szarlotką, która daje nadzieje na pomyślne zejście ze szlaku. I tak się stało- wszyscy czuliśmy się bohaterami.

W środę zwiedzamy z przewodnikiem Zakopane a po południu - 2,5 h hydromasażu i natryski w basenie termalnym. Po kolacji niespodzianka- muzyka, tańce i śpiew w wykonaniu gospodarza p. Andrzeja (aktor, prowadzi Amatorski Zespół Teatralny w Bukowinie Tatrzańskiej), jego córki i p. Sławka (flet!).

W czwartek - Dolina Strążyska - najpiękniejsza i najliczniej odwiedzana dolina tatrzańska. Trudną trasę (czarny szlak) kończymy przy skoczniach narciarskich. Mniej wytrzymali w tym czasie wybrali się na Kasprowy Wierch. Pełni wrażeń dzieliliśmy się na Krupówkach swoimi doznaniami. Pozostały już tylko ostatnie zakupy: oscypki, bunc i góralskie kapcie. Ostatnie spojrzenie na Giewont i żal, że tak szybko upłynął nam czas.

Byliśmy zgraną, zdyscyplinowaną i odpowiedzialną grupą. Dziękujemy p. Sławkowi za sprawną organizację i wspaniałą atmosferę. Warto za rok powtórzyć wspólny wyjazd - może tym razem w Bieszczady?

Do zobaczenia na szlaku. Ahoj !!!

Elwira S.

Zdjęcia z wycieczki można znaleźć w dziale Galerie zdjęć.
Złoty Jesienny Liść 2014

05.10.2014

W niedzielę - 12 października 2014 roku, kolejny raz gościć będziemy w Chełmnie artystów – seniorów z całego regionu. Odbędzie się już jedenasta edycja Chełmińskich Spotkań Klubów Seniora "ZŁOTY, JESIENNY LIŚĆ". Spotkania od samego początku cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród miłośników śpiewu, tańca i dobrego humoru. Swój udział zapowiedziało ponad 300 uczestników, którzy zaprezentują się w kategoriach: soliści i duety, zespoły wokalne (w tym chóry i folklorystyczne) oraz zespoły wokalno - instrumentalne. Zgłosił się też jeden kabaret. W tym roku przesłuchania ponownie będą miały charakter konkursowy a w skład jury ponownie wejdą: Aleksandra Gasin (muzyk, pedagog z Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Chełmnie), Roman Fieberg (muzyk, pedagog z Wojewódzkiego Ośrodka Kultury i Sztuki w Bydgoszczy) i Anna Fijałkowska (instruktor tańca z Chełmińskiego Domu Kultury).

Publiczność będzie miała okazję obejrzeć różnorodne programy artystyczne, bawiąc się wspólnie z artystami w tańcu, z piosenką i przyśpiewkami ludowymi. Atrakcją będzie zapewne wspólna biesiada z duetem „EDEN”. Rozpoczęcie przeglądu o godzinie 10.00.

Patronat honorowy nad imprezą objął Burmistrz Miasta Chełmna Mariusz Kędzierski.

Imprezę wspierają Gmina Miasta Chełmno, Starostwo Powiatowe w Chełmnie oraz Firma MONDI S.A. Organizatorem „Spotkań” jest Chełmiński Dom Kultury, a gospodarzem zespół wokalny „Nowalijki” i Klub Seniora „Zgoda” z ChDK. Patronat medialny nad imprezą objęli: Polskie Radio PiK, Gazeta Pomorska, Tygodnik Nadwiślanin, Czas Chełmna, MMS Studio i serwis internetowy www.chelmno.com.pl

Pełną listę zespołów, które zaprezentują się podczas tegorocznego przeglądu można pobrać klikając na poniższy odnośnik.
Dni Kultury Czeskiej w Chełmnie - podsumowanie

02.10.2014

W dniach 26 - 28 września 2014 roku w Chełmnie odbyły Dni Kultury Czeskiej, które pozwoliły przybliżyć mieszkańcom Chełmna kulturę Czech i Moraw. Od kilku lat miasta goszczą zespoły artystyczne swoich partnerów, wymieniają się doświadczeniami, piszą wspólne projekty. We wrześniu w obu miastach pojawiły się symbole - ławeczka z miasta zakochanych w Letovicach i tablica promocyjno - informacyjna Letovic w Chełmnie, której oficjalne odsłonięcie nastąpiło 28 września. Uczestniczyli w tym wydarzeniu starosta Letovic Vladimir Stejskal i burmistrz Chełmna Mariusz Kędzierski.

W programie obchodów, oprócz koncertów zespołów muzycznych, m.in. Teacher's Crew z Chełmna, Flashpoint z Letovic i zespołów wokalnych ChDK, znalazł się wspólny plener malarski młodzieży z obu miast. Swoje umiejętności zaprezentowały tancerki z zespołu tańca nowoczesnego. Jednym z ważniejszych punktów programu były wykłady na temat kultury czeskiej REPUBLIKA CZESKA – SĄSIAD BLISKI, LECZ NIEZNANY, które poprowadziła dr Joanna Mietła - "Nie tylko Czechy...", "O języku czeskim pół żartem, pół serio" oraz mgr Kamil Dźwinel - "Po czesku również można śpiewać – o pieśniach Jaromíra Nohavicy" z Koła Naukowego Badaczy Kultury Czeskiej Guzikowcy / UMK /.

Wielką przygodą okazała się wspólna nauka tańców polskich i czeskich na chełmińskim rynku z ZPiT Pomorze z ChDK. Nie zabrakło również Teatru Agrafka, który zaprezentował efekty projektu EuropejskimMIMOchodem realizowanego wcześniej z młodzieżą z Letovic. Orkiestra Dęta ChDK zaprezentowała się w programie muzycznym ČESKÁ HUDBA . Koncertowi towarzyszyły pokazy taneczne Mażoretek. Były również spotkania mniej oficjalne, m.in. zwiedzanie zakładu mleczarskiego PROMLECZ w Robakowie oraz spotkanie z myśliwymi z Chełmna, z którymi koło łowieckie z Letovic ma podpisane porozumienie o współpracy.

Organizatorami Dni Kultury Czeskiej były miasta Chełmno i Letovice, a zrealizowane zostały przez Chełmiński Dom Kultury i Stowarzyszenie Kulturalne Puzon.

Więcej zdjęc można znaleźć w Galerii zdjęć.
Zaproszenie na wykład inauguracyjny

01.10.2014

Uniwersytet Trzeciego Wieku działający przy Chełmińskim Domu Kultury zaprasza wszystkich chętnych na otwarty wykład inauguracyjny rozpoczynający kolejny semestr. Tematem wykładu będzie „Muzyka skrzypcowa”, a poprowadzi go dr Bolesław Siarkiewicz / Akademia Muzyczna im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy /. . Podczas wykładu nastąpi też uroczyste wręczenie indeksów naszym nowym słuchaczom. Wszystkich zainteresowanych / nie tylko słuchaczy UTW / zapraszamy 15 października 2014 roku / środa /, do sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej im. G.G. Gorczyckiego w Chełmnie, przy ul. Świętojerskiej 3 na godzinę 17:00.
Zakończenie projektu „Ulotne wrażenia z Chełmna”

29.09.2014

W dniu 11 września odbyło się ostatnie spotkanie w ramach Otwartych Plenerowych Impresji Malarsko-Fotograficznych „Ulotne wrażenia z Chełmna”. Powstałe prace można zobaczyć na wystawach poplenerowych:
16.09 - 30.09 – Urząd Miasta Chełmna - Galeria zdjęć
1 - 6.10 – Kinoteatr Rondo - Galeria zdjęć
6.10 - 13.10 – Liceum Katolickie - Galeria zdjęć
13.10 - 20.10 – Szkoła Muzyczna - Galeria zdjęć
24.10 - 31.10 – Szkoła Podstawowa Nr 2 (biblioteka) - Galeria zdjęć
Rock'n'Rollowe granie w "Rondzie"

26.09.2014

W piątek 19 września kinoteatr „Rondo” już po raz ósmy gościł fanów rockowego grania. Ponad setka miłośników mocnych brzmień, doskonale bawiła się podczas VIII Chełmińskiego Przeglądu Amatorskich Kapel Rockowych „AMATOROCK’2014”. Impreza organizowana przez Chełmiński Dom Kultury cieszy się dużym zainteresowaniem rockmanów z regionu. W tegorocznej edycji do rywalizacji zgłosiło się dziewięć zespołów. Po przesłuchaniu wstępnym przesłanych przez grupy materiałów demo wybrano kapele: PURE LAND SCHOOL i MAJKI /RIDDIM BROTHERS/ z Chełmna, BEZ NAZWY z Szubina i GRAVEL GARDEN z Gostycyna. Młodzi muzycy rywalizowali o „Rock Mikrofon Dyrektora ChDK”, a nagrodę główną przyznawali muzycy z zespołu HOUNSIS na czele z Łukaszem Kleszczyńskim. Według jurorów, najlepszą kapelą w tym roku okazała się chełmińska formacja PURE LAND SCHOOL, ćwicząca na co dzień w Chełmińskim Domu Kultury.

Tradycyjnie również publiczność wybierała swoich ulubieńców i tym razem była w większości zgodna z jury, oddając swoje głosy na „rockowców” z Chełmna. Organizatorzy imprezy nie zapomnieli o płycie - niespodziance dla szczęśliwca biorącego udział w głosowaniu. Otrzymał ją Damian Hering.

Po ogłoszeniu wyników nadszedł czas na koncert dla wszystkich uczestników „Przeglądu” i publiczności. W niezwykle energicznym, „mocno metalowym” koncercie zaprezentowali się tegoroczni jurorzy – grupa HOUNSIS. Wielkie dzięki i do zobaczenia za „rock”!

Więcej zdjęć

Koło sportowo - rekreacyjne

17.09.2014

Chełmiński Dom Kultury zaprasza dorosłych do udziału w zajęciach sportowo – rekreacyjnych z elementami tańca. Poprowadzi je pani Henryka Orłowska - w każdy wtorek o godzinie 18.30 w sali nr 21. Pierwsze spotkanie 7 października.

Ilość miejsc ograniczona. Odpłatność wynosi 10 zł za miesiąc. Zapisy prowadzi sekretariat ChDK; tel. 56 686 48 08; e-mail: sekretariat@chdk.pl
Amatrock 2014

17.09.2014

Chełmiński Dom Kultury zaprasza na kolejny koncert w rytmach rock’n’rolla. To już ósma edycja tej imprezy, która cieszy się dużym zainteresowaniem wśród fanów rocka. Chęć udziału w „Przeglądzie” wyraziło dziewięć zespołów z regionu i po przesłuchaniu materiałów „demo” wybraliśmy najciekawsze. Bawić was będą: PURE LAND SCHOOL, MAJKI /RIDDIM BROTHERS/ z Chełmna, BEZ NAZWY z Szubina oraz GRAVEL GARDEN z Gostycyna. Tym razem członkami jury będą rockmani z grupy HOUNSIS, którzy wystąpią w super koncercie na zakończenie „Przeglądu”. Uczestnicy przeglądu rywalizować będą o nagrodę główną - „ROCK – MIKROFON DYREKTORA CHDK”. Liczymy również na włączenie się w zabawę przybyłych fanów i przyznanie „NAGRODY PUBLICZNOŚCI”.

IMPREZA pn. „VIII CHEŁMIŃSKI PRZEGLĄD KAPEL ROCKOWYCH AMATOROCK’ 2014” ODBĘDZIE SIĘ W PIĄTEK 19 WRZEŚNIA O GODZ. 17.00 W KINOTEATRZE „RONDO”. WSTĘP WOLNY!
„Źle ma się kraj” - spektakl i warsztaty

13.09.2014

W ramach projektu Teatr Polska, 25 października o godz. 18.00, w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej w Chełmnie wystawiony zostanie spektakl „Źle ma się kraj" w reżyserii Weroniki Szczawińskiej. Z tej okazji chcemy zaprosić widzów na bezpłatne warsztaty teatralne, które odbędą się przed spektaklem, w godz. 16.30 – 18.00.

UWAGA: Bilety na spektakl w cenie 20 zł już do nabycia w sekretariacie Chełmińskiego Domu Kultury. Osoby, które wcześniej zgłosiły się na warsztaty, otrzymają dodatkowo bezpłatne zaproszenia – prosimy o kontakt z dyrektorem ChDK.

W przypadku ŹLE MA SIĘ KRAJ warsztaty są okazją do skonfrontowania rzeczywistości ze światem przedstawionym przez twórców spektaklu. Tematyka dotycząca problemów współczesnej Polski, paradoksów życia codziennego i poszukiwania europejskiej tożsamości przedstawiona za pomocą groteskowej komedii tworzy interesujący punkt wyjścia do działań warsztatowych. Przy pomocy dramy oraz innych metod aktywizujących i technik teatralnych, uczestnicy będą mieli możliwość dogłębnego poznania istoty spektaklu traktującego o wspólnocie funkcjonującej w świecie, który przestał być zrozumiały – świecie informacyjnego szumu, enigmatycznych eksperckich pojęć, naruszonych więzi społecznych. Jeśli ekonomia jest nową religią, a egoizm nową etyką, to co nas właściwie łączy ze sobą?

Zapisy na warsztaty: Chełmiński Dom Kultury, tel. 56 686 48 08, e-mail: sekretariat@chdk.pl.

Szczegóły: www.teatrpolski.pl
Konkurs na ścieżkę edukacyjną

13.09.2014

Chełmiński Dom Kultury ogłasza konkurs na projekt ścieżki edukacyjnej nad Jeziorem Starogrodzkim. Konkurs ma na celu zaprezentowanie walorów przyrodniczych i historycznych terenu nad Jeziorem Starogrodzkim w formie ścieżki edukacyjnej o dowolnym temacie, która będzie kreatywna i którą zapamięta się na dłużej niż zwykłą wycieczkę.

Konkurs skierowany jest do klas lub grup (min. 6 osób) dzieci i młodzieży z powiatu chełmińskiego. W konkursie mogą wziąć udział grupy ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich wraz z opiekunem.

Czekamy na ciekawe pomysły. Ścieżka może dotyczyć historii Góry Św. Wawrzyńca, przyrody nad Jeziorem Starogrodzkim lub aktywności sportowej. Tematyka dowolna. Na zwycięzców czekają nagrody pieniężne: 1 miejsce – 800 zł, 2 miejsce – 500 zł, 3 miejsce – 300 zł.

Termin składania prac upływa 21 listopada 2014 r.
Rozwijaj się z ChDK!

05.09.2014

Koniec wakacji to początek czasu rozwoju i to nie tylko tego szkolnego, ale także osobistego. Jak co roku organizujemy nabór do zespołów i kół zainteresowań, w których można rozwijać swoje pasje. Mamy bardzo szeroką ofertę zajęć, wśród których każdy znajdzie coś dla siebie. Zapraszamy do zapoznania się z zaproszeniem, które przygotowaliśmy specjalnie dla dzieci, młodzieży a także dorosłych. Można je pobrać, klikając w poniższy odnośnik.
Dni Kultury Czeskiej w Chełmnie - program

04.09.2014

1 lipca 2012 roku został podpisany układ partnerski pomiędzy Chełmnem a Letovicami. Od tego czasu rozwija się współpraca między naszymi miastami. Obok wizyt oficjalnych, miasta goszczą zespoły artystyczne swoich partnerów, wymieniają się doświadczeniami, piszą wspólne projekty.

W najbliższym czasie w obu miastach pojawia się symbole - ławeczka z miasta zakochanych w Letovicach i tablica promocyjno-informacyjna Letovic w Chełmnie.

W dniach 26 - 28 września 2014 roku w naszym mieście odbędą Dni Kultury Czeskiej, które pozwolą przybliżyć mieszkańcom Chełmna kulturę Czech i Moraw.

W programie obchodów, oprócz koncertów zespołów muzycznych z Chełmna i Letovic, odbędzie się wspólny plener malarski młodzieży z obu miast, wykład na temat kultury czeskiej a także nauka tańców polskich i czeskich na chełmińskim rynku. Nie zabraknie również Teatru Agrafka, który zaprezentuje efekty projektu "EuropejskimMIMOchodem". Dni Kultury Czeskiej zakończy odsłonięcie tablicy promującej Letovice, któremu towarzyszyć będzie koncert "ČESKÁ HUDBA" Orkiestry Dętej ChDK.

Organizatorami Dni Kultury Czeskiej są Miasta Chełmno i Letovice, a realizowane będą przez Chełmiński Dom Kultury i Stowarzyszenie Kulturalne "Puzon".

26.09.2014 - piątek

 • godz. 9.00 – wizyta w Gimnazjum nr 1 w Chełmnie, spotkanie z młodzieżą i Radą Pedagogiczną,
 • godz. 11.00 - zwiedzanie Chełmna z przewodnikiem
 • godz. 17.00 Muzeum Ziemi Chełmińskiej:

Wykłady "REPUBLIKA CZESKA – SĄSIAD BLISKI, LECZ NIEZNANY"

dr Joanna Mietła (UMK Toruń)"Nie tylko Czechy...", "O języku czeskim pół żartem, pół serio" mgr Kamil Dźwinel (UMK Toruń) "Po czesku również można śpiewać – o pieśniach Jaromíra Nohavicy"

Otwarcie wystawy uczniów Szkoły Artystycznej w Letovicach27.09.2014 - sobota

 • godz. 10.00 – plener malarski dla młodzieży z Chełmna i Letovic
 • godz. 16.00 - Rynek – scena:
  • Koncerty zespołów muzycznych: POUPATA (Letovice), Teachers Band i Rosta Gal (Chełmno)
  • Pokaz formacji tanecznych
  • Występ grupy teatralnej AGRAFKA
  • Nauka tańców polskich i czeskich z ZPiT "Pomorze"
  • Prezentacja multimedialna - Letovice
  • Wystawa prac plastycznych


28.09.2014 - niedziela

 • godz. 11.00 - Bramka Grudziądzka:
  • Koncert "ČESKÁ HUDBA" Orkiestry Dętej ChDK
  • Uroczyste odsłonięcie tablicy promocyjnej z Letovic

Organizatorzy:
Miasta Chełmno i Letovice
Chełmiński Dom Kultury
Stowarzyszenie Kulturalne "Puzon"

Współorganizatorzy:
Gimnazjum nr 1 w Chełmnie
Koło Naukowe Badaczy Kultury Czeskiej GUZIKOWCY
Muzeum Ziemi Chełmińskiej
Teacher's Crew
Teatr Agrafka


Wielki test języka angielskiego

02.09.2014

WIELKI TEST JĘZYKA ANGIELSKIEGO. CHEŁMNO ZNA ANGIELSKI. UDOWODNIJMY TO! 14 września 2014 r., godz. 15.00 – 17.00

Zapraszamy do udziału w III Ogólnopolskim Wielkim Teście Języka Angielskiego, który w Chełmnie organizowany będzie po raz pierwszy. Rejestracja do 12 września 2014 r. (konieczna).

Więcej informacji:
Popołudnie z folklorem

28.08.2014

W piątek (29 sierpnia) Chełmno ponownie gościć będzie tancerzy i śpiewaków w ramach ŚWIATOWEGO FESTIWALU FOLKLORU „FATHERS’ VILLAGE”. Tym razem od godziny 17.00 na scenie zaprezentują się grupy: „Darling" z Pińska na Białorusi, oraz "Hendek Folkem" z miasta Hendek w prowincji Sakarya w Turcji. „DARLING” to zespół tańca sportowo-estradowego, który powstał w latach 90-tych XX wieku. Repertuar formacji jest bardzo zróżnicowany i zawiera utwory począwszy od dziecięcych tańców-zabaw do bardzo skomplikowanych dzieł tanecznych z elementami akrobatyki. Zespołem kieruje Wiera Iwanowna Timofiejewa, która w 2012 roku zdobyła zaszczytny tytuł Człowieka Roku.

„HENDEK FOLKEM” natomiast, jak wszystkie tureckie zespoły ludowe, kultywuje folklor turecki, przypomina tradycje swoich przodków, pielęgnuje je, chroni od zapomnienia i uczy ich nowe pokolenia. Ponadto zespół prowadzi różnego rodzaju badania nad tureckim folklorem, dokonując kompilacji wartych uwagi utworów, wprowadzając je do swojego repertuaru. Turecki taniec ludowy i muzyka, a zwłaszcza obcowanie z nimi, pełnią również rolę wychowawczą wobec młodzieży.

Koncert poprowadzi Michał Pilch z Fundacji „Centrum Dialogu Kultur” im. Jakuba Kołasa a organizatorami kolejnej edycji „Festiwalu” są: Stowarzyszenie Kultury Ludowej „Kundzia” oraz Chełmiński Dom Kultury przy wsparciu Burmistrza Miasta Chełmna i Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
Spotkanie z samorządami szkół

26.08.2014

Dyrektor Chełmińskiego Domu Kultury zaprasza na pierwsze w roku szkolnym 2014/2015 spotkanie przedstawicieli samorządów uczniowskich, które odbędzie się 23 września 2014 roku /wtorek/ o godzinie 14.00 w siedzibie ChDK.

Spotkanie ma na celu rozpoznanie potrzeb i oczekiwań młodzieży dotyczących zajęć i przedsięwzięć kulturalnych organizowanych przez miejskie instytucje kultury. Chcielibyśmy dowiedzieć się, jakie zajęcia i przedsięwzięcia kulturalne obecnie najbardziej interesują młodzież, co stanowi cenną wiedzę w zakresie tworzenia dalszego planu działalności placówek. Do rozwiązania pozostaje problem komunikacji między instytucjami kultury a młodzieżą, który uwidocznił się podczas wcześniejszych rozmów. Dlatego na spotkanie zostaną zaproszeni również dyrektorzy Muzeum Ziemi Chełmińskiej oraz Miejskiej Biblioteki Publicznej.

24 września w Europejskim Centrum Wymiany Młodzieży w Chełmnie odbędzie się spotkanie z przedstawicielami organizacji pozarządowych działających na terenie naszego miasta.
Zapraszamy na spotkanie

26.08.2014

W związku z planowaniem przedsięwzięć kulturalnych na rok 2015, dyrektor Chełmińskiego Domu Kultury serdecznie zaprasza na spotkanie , które odbędzie się 24 września 2014 roku o godzinie 18.00 w Europejskim Centrum Wymiany Młodzieży w Chełmnie.

Zaproszenie skierowane jest do przedstawicieli instytucji kulturalnych, edukacyjnych, urzędów, stowarzyszeń, fundacji, grup nieformalnych działających na terenie naszego miasta. Mogą w nim wziąć udział również osoby niezrzeszone.


Proponowane tematy spotkania:
• wypracowanie wspólnego terminarza przedsięwzięć kulturalnych na rok 2015
• organizacja XV WALENTYNEK CHEŁMIŃSKICH,
• przedstawienie oferty ECWM i ośrodka wypoczynkowego nad Jeziorem Starogrodzkim.

Prosimy o potwierdzenie udziału w spotkaniu do dnia 22 września 2014 roku w sekretariacie Chełmińskiego Domu Kultury - tel. 56 6864808, e-mail: sekretariat@chdk.pl

Organizator spotkania zabezpiecza transport - 17.45 rynek / przed budynkiem Poczty Polskiej / - bus ChDK, prosimy o telefoniczne zgłoszenie na numer 56 6864808.
Amatrock 2014

26.08.2014

Chełmiński Dom Kultury ponownie zaprasza formacje rockowe z Chełmna i regionu do udziału w Chełmińskim Przeglądzie Kapel Rockowych "AMATOROCK’ 2014”. Jest to wspaniała okazja do zaprezentowania się przed publicznością.

Grupy, chętne do udziału w naszej imprezie, zgłaszać się mogą drogą mailową na adres imprezy@chdk.pl. Zgłoszenie powinno zawierać: nazwę zespołu, skład, potrzeby techniczne oraz ewentualne osiągnięcia, nagrania, recenzje, foto itp. Konieczne jest dołączenie chociaż jednego nagrania „demo” w formacie MP3.

Czas obecności na scenie – do 30 minut (podłączenie i odegranie programu). Termin zgłaszania zespołów – do 12 września 2014 roku. O udziale w „Przeglądzie” zadecyduje komisja, złożona z instruktorów muzycznych ChDK i powiadomi zainteresowanych.

Uczestnicy rywalizować będą o nagrodę główną – ROCK MIKROFON DYREKTORA CHDK. Zmagania zespołów oceniać będzie jury, powołane przez organizatora.

Szczegółowe informacje - ChDK /M. Dombrowski/, tel. 056 686 48 08 lub 531 314 420.

VIII CHEŁMIŃSKI PRZEGLĄD KAPEL ROCKOWYCH "AMATOROCK’ 2014” ODBĘDZIE SIĘ W PIĄTEK 19 WRZEŚNIA O GODZ. 17.00 W KINOTEATRZE „RONDO”. WSTĘP WOLNY!
EuropejskiMIMOchodem

21.08.2014

W ramach akcji 1.1. – Wymiany Młodzieży, programu „Młodzież w działaniu”, Teatr Agrafka we współpracy z Chełmińskim Domem Kultury realizował w terminie 1 – 10 sierpnia 2014 r. teatralny projekt wymiany polsko - czeskiej „EuropejskiMIMOchodem”.

MIMOwszystko warto... stawiać sobie niełatwe zadania. W sierpniu jako Teatr Agrafka gościliśmy w Polsce przyjaciół z Czech z LMD. Wszystko to za sprawą wymiany "europejskiMIMOchodem". Naszym głównym celem było uczestnictwo w warsztatach pantomimy, na których wspólnie mieliśmy wykształcić międzykulturowy i międzynarodowy sposób komunikacji. Dni od 1 do 4 sierpnia upłynęły na intensywnych zajęciach z zakresu sztuki mimu. Była to ogromna, choć krótka lekcja, która uświadomiła i przypomniała uczestnikom, że istnieje bardzo rozbudowana, wartościowa, niewerbalna forma komunikacji. Dziś wiemy już, że dzięki pantomimie każdą myśl, emocję i reakcję można przekazać bez użycia słów, a jedynie i aż przy pomocy własnego ciała.

Poza warsztatami dzieliliśmy się juz zdobytym doświadczeniem teatralnym, kulturą, tradycją. W Warszawie odwiedziliśmy Teatr Polonia gdzie zobaczyliśmy spektakl "Medea" w reżyserii Doroty Kędzierzawskiej. 8 sierpnia byliśmy widzami spektaklu "Jeszcze bardziej zielona gęś", który odbył się na Scenie Letniej w Gdyni.

Wymiana dała nam szansę zaistnienia w przestrzeni. Podczas tych 10 intensywnych dni stworzyliśmy mniej lub bardziej świadome happeningi i performance w miastach, w których się pojawiliśmy. Warszawa przywitała nas ulicznym grajkiem i wspólnymi tańcami gdzie spontanicznie zebrała się wspaniała i liczna publiczność. Mieszkańcy Chełmna zderzyli się ze sztuką mimu 6 sierpnia, a ich reakcje były różne, od pozytywnych po skrajnie negatywne. Mimo to nie poddawaliśmy się. 7 sierpnia wspólnie z przybyłymi gośćmi na Nowych Plantach Chełmińskich obejrzeliśmy polskie i czeskie bajki oraz filmy; ten wieczór w dużej mierze zawdzięczamy naszym sponsorom. Czwartkową zabawę uświetnił nam również Michał Kowalski pokazem giga baniek mydlanych. 9 sierpnia zaś na Rynku Miejskim spotkaliśmy się z dużym uznaniem spontanicznej publiczności, która nagrodziła brawami oraz wspólną zabawą nasz pokaz przygotowany na podstawie umiejętności zdobytych podczas warszawskich MIMOwarsztatów.

Głownym założeniem programu “Młodzież w działaniu” jest wprowadzenie nieformalnego procesu nauczania. Nie ma zakresu wiedzy ani czasu, w którym uczestnicy powinni ją zdobyć. Nikt nie werifikuje umiejętniości, nie stawia ocen,a mimo to wszyscy wróciliśmy do swoich domów z ogromnym bagażem doświadczeń, mądrzejsi i to tylko dzięki swojemu zaangażowaniu. Wrócilismy z tęsknotą i wspomnieniami ale również ogromnym zapałem do dalszej pracy i nowych wyzwań. Wiemy dziś, że warto stawiać sobie niełatwe zadania, stwarzać niecodzienne sytuacje.

Dziękujemy wszystkim za pomoc i uczestnictwo.

Projekt EuropejskiMIMOchodem był finansowany przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji w programie “Młodzież w działaniu”- Akcja 1. Młdzież dla Europy. Wymiana realizowana przez Teatr Agrafka przy wsparciu Chełmińskiego Domu Kultury.

Sponsorzy: Urząd Miasta Chełmno, Starostwo Powiatowe w Chełmnie, Salon Urody “Carla”, Salon Komputerowy “BitLand”, MEDOS.

Więcej zdjęć

Złoty Jesienny Liść 2014

07.08.2014

W niedzielę 12 października 2014 roku Chełmno gościć będzie Kluby Seniora z naszego regionu podczas kolejnej – jedenastej już edycji Chełmińskich Spotkań Klubów Seniora "ZŁOTY, JESIENNY LIŚĆ". Mamy nadzieję, iż "Spotkania" w naszym mieście ponownie cieszyć się będą olbrzymim zainteresowaniem wśród miłośników śpiewu i tańca. Występy sceniczne oceni fachowe jury, ale całość traktujemy jako doskonałą zabawę, która sprzyjać ma integracji i wymianie doświadczeń. Publiczność będzie miała okazję obejrzeć różnorodne programy artystyczne, bawiąc się wspólnie z artystami w tańcu, z piosenką i przyśpiewkami ludowymi.

Poniżej załączamy regulamin i kartę zgłoszenia dla uczestników imprezy.
UTW zaprasza!

07.08.2014

Informujemy, że od dnia 18 sierpnia 2014 roku rozpoczną się zapisy słuchaczy UTW w Chełmnie na nowy rok akademicki 2014/2015. Zapisy przyjmowane będą do dnia 20 września w sekretariacie Chełmińskiego Domu Kultury, ul. Dworcowa 40a, tel. (56) 686 48 08. Zebranie Rady Programowej odbędzie się 4 września 2014 roku. Bardzo prosimy o zgłaszanie propozycji tematów wykładów na deklaracjach lub poprzez e-mail / sekretariat@chdk.pl /.

Obok szeregu ciekawych wykładów i zajęć, proponujemy Państwu wspólne wyjazdy na wycieczki oraz koncerty. Jest to możliwe dzięki współpracy UTW z takimi instytucjami jak Akademia Muzyczna im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, Ośrodek Chopinowski w Szafarni, Dwór Artusa w Toruniu czy toruńskie planetarium. Słuchacze UTW czynnie włączają się w imprezy organizowane na terenie naszego miasta poprzez prezentacje, wystawy, czy wolontariat. Organizowane są wystawy prac wykonanych podczas warsztatów artystycznych działających przy UTW. W roku 2013 słuchacze UTW czynnie włączyli się w akcję „Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy”. Na stałe współpracują ze stowarzyszeniami niosącymi pomoc, m.in. Ludzie - Ludziom. W maju 2014 roku nasz Uniwersytet uroczyście obchodził rocznicę 5-lecia swojego istnienia. Cały czas poszerzana jest oferta tematyczna i programowa naszego uniwersytetu, co niewątpliwie stwarza nowe możliwości dla osób starszych z terenu naszego miasta. Więcej informacji na stronie: www.chdk.pl/utw.html.

Poniżej pełna treść ogłoszenia oraz deklaracje dla Słuchaczy.
"Pojezierzem brodnickim – Drwęcą – Wisłą"

04.08.2014

W sobotę 2 sierpnia 2014 roku w Chełmnie uroczyście rozpoczął się 54. Międzynarodowy Spływ Kajakowy “Pojezierzem brodnickim – Drwęcą – Wisłą”. Tradycyjnie uświetnił go występ muzyków Orkiestry Dętej Chełmińskiego Domu Kultury z zespołem Mażoretek.

Spływ zakończy się 14 sierpnia 2014 roku. Już 15 sierpnia o godzinie 11.00 orkiestra zaprezentuje się na rynku w Chełmnie, podczas uroczystego apelu z okazji Święta Wojska Polskiego. Uroczystość poprzedzi przemarsz orkiestry i wojska ulicami miasta.

Więcej zdjęć

Vagvillage

13.08.2014

W imieniu Vag Familia, organizatorów zakończenia sezonu motoryzacyjnego 2014 - Vagville zapraszamy na spotkanie fanów marki Volkswagen, która odbędzie się 4 października nad Jeziorem Starogrodzkim.

Poniżej zamieszczamy komunikat organizatorów.

I już wszystko jasne!!!

ZAKOŃCZENIE SEZONU 2014 Z VAG FAMILIA odbędzie się 4 października 2014 w mieście zakochanych czyli w Chełmnie :)

Przy współpracy z NikoPR http://nikopr.pl/ i Chełmińskim Domem Kultury http://www.chdk.pl/ , pod patronatem Burmistrza Miasta Chełmna sezon pożegnamy na terenie Ośrodka wypoczynkowego nad Jeziorem Starogrodzkim.

Rozpoczęcie Sezonu w Iławie dzięki Waszej obecności było niewątpliwym sukcesem a dla nas również cenną lekcją więc teraz będzie jeszcze lepiej!!

Nie zabraknie konkursów w których będziecie mogli pochwalić się swoimi autami, kołem i glebą ale stawiamy przede wszystkim na dobrą zabawę więc przewidujemy również sporo konkurencji zręcznościowych, nagród specjalnych i niespodzianek ;)

Będziemy przeciągać samochody na linie, tańczyć na gazecie i toczyć dojazdówki!

Nagroda specjalna dla największej Ekipy i za najdłuższą trasę też będzie :)

Każdy może zabrać grilla, rozpalimy również ognisko. Jest plac zabaw dla dzieci i boisko do siatkówki.

Gwarantujemy fantastyczną atmosferę i bagaż świetnych wspomnień :)

Bramy otwieramy o godzinie 10:00 a imprezę oficjalnie rozpoczynamy w samo południe :)

Uwaga!! Ponieważ unikamy imprezy masowej ilość miejsc jest ograniczona!!! Kto pierwszy ten lepszy ;)

Koszt wjazdówki 20zł auto z kierowcą + 5zł pasażer, w cenie oczywiście pamiatkowa wlepka.

Wjazdówki można nabywać od 02.08.2014 do wyczerpania miejsc (czyli za jakieś 3 tygodnie :D ), drogą mailową (vag.familia@onet.pl). Po zakupie będą one wysyłane pocztą, a na bramie wymieniane na opaski i numer dla samochodu. Pozwoli to znacznie skrócić czas oczekiwania na wjazd.

W celu zakupu należy wysłać maila na podany wyżej adres, wpisując w temacie "zakończenie - wjazdówka" i podając dane:
- imię i nazwisko kierowcy,
- markę, model i nr rejestracyjny samochodu,
- liczbę pasażerów, ich imiona i nazwiska
- adres do wysyłki.

Uwaga: do ceny doliczamy 3 zł za wysyłkę wjazdówki (w wiadomości zwrotnej podamy łączną kwotę, z doliczoną już przesyłką).

Jeżeli jedziecie ekipą, to również piszcie taką informację - dla największej grupy przewidujemy nagrodę ;)

Ponieważ w październiku już szybciej nadchodzi wieczór imprezę o godzinie 19:00 zakończymy Puszczaniem Lampionów :)

Afterparty?????

Oczywiście będzie ;) Hotel Europejskie Centrum Wymiany Młodzieży zapewnia nam 80 miejsc noclegowych w komfortowych pokojach z łazienkami.

Koszt noclegu od osoby to 50zł z kacowym śniadaniem w niedzielę. W Hotelu mamy również salę z nagłośnieniem więc będą tańce, hulanki, swawola :P a projektor zapewni karaoke ;) będzie epicko!

Chętnych na after z nocegiem (wyłącznie w pakiecie i po wcześniejszej wpłacie) prosimy o dopisywanie takiej informacji w zgłoszeniu.

Regulamin Imprezy można pobrać z linka
https://www.dropbox.com/s/r8c094g2u8iavio/regulamin%20vagvillage.pdf

Udział w Imprezie jest jednoznaczny z jego akceptacją.

Jakby coś nie działało to prosimy o info - linki na Dropboxie czasem się dezaktualizują.

Adres do wydarzenia na portalu Facebook
https://www.facebook.com/events/662228627198606/

Strona Vag Familia
https://www.facebook.com/vag.familia.3
Artystyczne spotkania plenerowe

31.07.2014

Dzięki dotacji uzyskanej z programu „DZIAŁAJ LOKALNIE 2014” Chełmno po raz kolejny stało się miejscem artystycznych spotkań plenerowych. Tym razem w impresjach malarsko-fotograficznych biorą udział artyści amatorzy, którzy chcą zatrzymać na dłużej „ulotne wrażenia” z naszego pięknego miasta oraz poznać tradycyjny warsztat malarsko-fotograficzny.

OTWARTE PLENEROWE IMPRESJE MALARSKO – FOTOGRAFICZNE odbywają się w czwartki (17 i 31 lipca, 14 i 28 sierpnia oraz 11 września) w godz. 10.00 – 15.00 (zbiórka w ChDK o godz. 9.00). W plenerze biorą udział dwie grupy: malarska i fotograficzna, składające się z 10 osób każda. Zapisy do grup prowadzone są w sekretariacie ChDK, tel. 56 686 48 08, e-mail: sekretariat@chdk.pl.

Powstałe prace wystawiane będą podczas poplenerowych prezentacji w różnych częściach miasta. Projekt ma na celu ożywienie życia kulturalnego mieszkańców Chełmna, zachęcenie do tworzenia prac plastycznych i fotograficznych oraz doskonalenie warsztatu twórczego mieszkańców naszego miasta.

Informacje szczegółowe – Regina Gargol – Chełmiński Dom Kultury, pracowania@chdk.pl; 56 6864808

Więcej zdjęć

Festiwal „Fathers’ Village

22.07.2014

Zapraszamy na koncert galowy Światowego Festiwalu Folkloru „Fathers’ Village, który odbędzie się w kinoteatrze Rondo w piątek 1 sierpnia o godzinie 18.00.

W tegorocznej edycji gościmy w Chełmnie sześć znakomitych zespołów tanecznych z Francji, USA, Rosji, Białorusi, Turcji oraz Indii.

Przed występem zespoły w barwnym korowodzie przemaszerują ulicą Grudziądzką od Ratusza do kina Rondo.

Wstęp wolny!

Organizatorzy: Stowarzyszenie Kultury Ludowej „Kundzia” oraz Chełmiński Dom Kultury przy wsparciu Burmistrza Chełmna oraz Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

XV Jarmark Jaszczurczy

18.07.2014

12 lipca (sobota) 2014 r. w Chełmnie odbył się kolejny, bardzo udany i kolorowy Jarmark Jaszczurczy. W imprezie wzięło udział ponad 100 twórców z różnych dziedzin. Jarmark odbywał się równocześnie z „XV Międzynarodowymi Spotkaniami z Folklorem”, co podniosło jego atrakcyjność dla odwiedzających.

W programie znalazły się m.in. kiermasz sztuki ludowej, zabawy plebejskie, prezentacje rzemiosła średniowiecznego, wystawy połączone z prezentacjami zespołów, atrakcje dla dzieci oraz żywe prezentacje rękodzielnicze. Zaprezentowały się zespoły folklorystyczne i kapele prezentujące folklor z różnych regionów Polski. Oprócz zespołów polskich zaprezentują się również zespoły zagraniczne, przebywające w naszym mieście na zaproszenie gospodarza spotkań - Zespołu Pieśni i Tańca „Pomorze". W tym roku były to zespoły "Rucavietis" z Litwy, "Hurusevec Kupljenski" z Chorwacji, "Trencan" ze Słowacji oraz "Linas" z Litwy.

Główna część imprezy odbywała się na rynku i deptaku starego miasta w pobliżu malowniczo położonych, zabytkowych murów obronnych. Dzięki temu pomysłowi można było jednocześnie podziwiać bardzo różne dziedziny twórczości ludowej wraz z prezentacjami rzemiosła średniowiecznego, jak i prezentacje zespołów. Zainteresowani mieszkańcy oraz przebywający w mieście turyści mieli możliwość odwiedzenia stoisk z wyrobami bursztynników, pszczelarzy, twórców ceramiki, hafciarek, rzeźbiarzy, garncarzy, wikliniarzy itp. Były również stoiska i kramy z kuchnią staropolską, witrażem, świecami, malarstwem, pszczelarstwem, wyrobami z sizalu i słomy, stoiska z typową biżuterią wykonaną ze srebra i bursztynu. Zaprezentowali się wytwórcy kuchni regionalnej z terenów naszego powiatu i dalszych regionów.

Atrakcją jak zawsze były tzw. „żywe prezentacje", polegające na wytwarzaniu różnych akcesoriów bezpośrednio w miejscu odbywania się imprezy. Stwarza to możliwość do spróbowania swoich sił w tworzeniu wybranych elementów pod okiem prawdziwych twórców ludowych. Atrakcją dla dzieci była możliwość lepienia garnków na kole garncarskim, popróbowania swoich sił w rzeźbiarstwie, czy plecionkach. Wiele radości naszym maluchom dostarczyły również stoiska z zabawkami drewnianymi, jeżykami ze słomy, drewnianymi kredkami i wiatraczkami, a także wyrobami z chrustu. Na spragnionych i głodnych oczekiwały stoiska z wyrobami kuchni staropolskiej. Wielki kiermasz sztuki ludowej, zabawy plebejskie, prezentacje rzemiosła średniowiecznego, targi kolekcjonerskie oraz wystawy połączone z prezentacjami zespołów folklorystycznych i rycerstwa stwarzają niepowtarzalną atmosferę dla turystów i mieszkańców Chełmna. Serdecznie zapraszamy na kolejny Jarmark w roku 2015.

Więcej zdjęć

Dni Chełmna - podsumowanie

10.07.2014

Tegoroczne Dni Chełmna mimo często deszczowej aury, zaliczyć można do udanych i urozmaiconych. Program imprez był jak najbardziej ciekawy i prezentował duże osiągnięcia naszego miasta w dziedzinie kultury, sportu, rekreacji i turystyki.

Już w piątek /27.06./ w Kościele Farnym PW WNMP odbyły się kolejne, cieszące się rosnącym powodzeniem „XII CHEŁMIŃSKIE WIECZORY ORGANOWE”. Tym razem dla melomanów zaprezentowali się: Marcin Armański na organach i Władysław Kosendiak na saksofonie. W godzinach przedpołudniowych w Miejskiej Bibliotece Publicznej otwarto wystawę fotografii Mariusza Łachowskiego pt. „Ziemia Chełmińska z lotu ptaka”.

W sobotę /28.06./ na boisku sportowym „Orlik” od godzin porannych odbywał się II OGÓLNOPOLSKI MINI TURNIEJ „OBRONA WZGÓRZA” w konkurencji sportowej „FRISBEE”. W drugirj edycji turnieju wzięło udział 8 drużyn. Rywalizacja odbywała się w 2 grupach.

Wyniki grupowe decydowały o tym, o jakie miejsce rywalizowała dana drużyna. W tym roku odwiedziły nas drużyny z Bydgoszczy, Szczytna, Sopotu, Grudziądza, Olsztyna i Gdańska.

Głównym organizatorem turnieju było „Nine Hills” – Chełmno

Na płycie chełmińskiego rynku od godz. 15.15 rozpoczął się cykl imprez. „BAW SIĘ Z NAMI czyli SOBOTNIE POPOŁUDNIE Z CHEŁMIŃSKIM DOMEM KULTURY”. Blok otworzyła „Wielka Parada Motocykli” z Chełmiński Klubem Motocyklowym „Krzyżaki” i zaproszonymi gośćmi. Nie zabrakło zabaw dla dzieci z konkursami i nagrodami w programie „LETNI KOGEL – MOGEL” oraz dobrej piosenki w wykonaniu piosenkarzy – amatorów, którzy po kwietniowych i majowych przesłuchaniach wstępnych, zaprezentowali się w finale KONKURSU PIOSENKI ROZRYWKOWEJ pn. „ROZŚPIEWANA EUROPA”. Zmagania wokalistów oceniało jury w składzie: Sylwester Meck (wokalista i instrumentalista), Aleksandra Gasin (muzyk z Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Chełmnie) i Anna Fijałkowska (instruktor tańca i śpiewu w Chełmińskim Domu Kultury). Po wysłuchaniu 10. Finalistów postanowiono przyznać GRAND PRIX i tytuł WOKALISTKI ROKU – Natalii Majewskiej z Chełmży oraz wyróżnienia: Tomkowi Jarmołkiewiczowi z Chełmna, Karolinie Zielińskiej z Kowalewa Pomorskiego i Patrycji Rutkowskiej z Brzozowa. Pojawiły się też nasze Seniorki z zespołu „NOWALIJKI” a tuż po nich wystąpił zespół „RIDDIM BROTHERS”, w którego utworach dominowały słoneczne rytmy „regga’e”. Po wręczeniu nagród w konkursie piosenki i konkursach sponsorskich na scenie gościliśmy młodych tancerzy, instrumentalistów i śpiewaków z zespołu MAXI BRIZ, którzy przybyli do nas aż z Mińska na Białorusi. Gwiazdą wieczoru tym razem była legenda muzyki rozrywkowej lat ’80 – włoski artysta FRANCESCO NAPOLI z niezapomnianymi przebojami ITALO DISCO: „Marina”, „Ciao Italia” czy „Balla Balla”. Cykl imprez poprzedził „Turniej Szachowy pamięci Marka Gaszkowskiego”, który ze względu na padający deszcz przeniesiony został z rynku do Klubu Żołnierskiego oraz wykład prof. KUL ks. Sławomira Pawłowskiego pt. „Czym jest ekumenizm?” w sali sądowej Ratusza.

W niedzielny poranek miłośnicy wędkarstwa spotkali się nad Jeziorem Czystym i rywalizowali w corocznych „Otwartych Zawodach Spławikowych o Puchar Dyrektora ChDK” a dla mieszkańców i turystów zorganizowano SPACERKI PO CHEŁMNIE pod hasłem „CHEŁMNO MIASTEM WIELU WYZNAŃ”. Przez cały dzień Chełmno było we władaniu naszych Seniorów i ich gości, którzy przyjechali do naszego miasta, by razem bawić się w czasie obchodów Dni Chełmna. Zaproszenie Klubu Seniora ZGODA z ChDK przyjął klub Złota Jesień z Kozienic, Kalina i Wrzos ze Świecia, Chabry z Osia.

Popołudnie rozpoczął barwny i rozśpiewany przemarsz ulicami miasta, po czym Burmistrz Miasta Chełmna, w symbolicznym geście przekazał Pani Marii Jaworskiej / organizatorowi spotkania / klucze do miasta.

Przez kilka godzin mieszkańcy Chełmna i turyści mogli podziwiać program artystyczny przygotowany przez zespoły. W sali ślubów Muzeum Ziemi Chełmińskiej odbyło się uroczyste otwarcie wystawy prac plastycznych słuchaczek Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy ChDK. Na zakończenie prezentacji wystąpił chór Collegium Cantorum w programie "Piosenka jest dobra na wszystko". Dzień zakończyła wspólna zabawa wszystkich Seniorów i ich gości.

Dni 1 i 2 lipca to dni „ODPUSTU CHEŁMIŃSKIEGO”. We wtorek w samo południe wystąpiła Orkiestra Dęta ChDK z roztańczonymi Mażoretkami a w środę przy Kościele Farnym odbył się II FESTIWAL PIOSENKI RELIGIJNEJ „W RAMIONACH MATKI”. Przedsięwzięcie to ma na celu uświetnienie obchodów odpustu chełmińskiego, którego historia sięga połowy XVII w. W dniach 1 i 2 lipca co roku przybywają rzesze pielgrzymów, by wziąć udział w uroczystościach odpustowych ku czci Matki Bożej Bolesnej Chełmińskiej, zanosząc modlitwy, podziękowania i prośby szczególnie o zdrowie, gdyż Matka Bolesna Chełmińska jest opiekunką ludzi chorych i cierpiących. Zmagania wokalistów i instrumentalistów oceniało jury w składzie: Mieczysław Żelazko (muzyk, Dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Chełmnie), ks. Paweł Kołatka i Anna Soborska – Zielińska (muzyk, pracownik Muzeum Ziemi Chełmińskiej). Po przesłuchaniu artystów postanowiono przyznać: w kategorii soliści i duety (dzieci) I miejsce - Joannie Majewskiej z Chełmży, II miejsce – Laurze Jeżewskiej z Torunia oraz dwa wyróżnienia dla duetu Julia i Laura z Torunia i „Uwielbienie” z Nowego; w kategorii soliści (młodzież i dorośli) I miejsce – Karolinie Zielińskiej z Kowalewa Pomorskiego, II miejsce – Marcie Wiadrowskiej z Lidzbarka Welskiego oraz dwa III miejsca -Natalii Majewskiej z Chełmży i Tomaszowi Jarmołkiewiczowi z Chełmna; w kategorii schole i zespoły (młodzież i dorośli) I miejsce – scholi „Pueri Sancti Nicolai” z Grudziądza i dwa II miejsca – scholi parafialnej „Cantate Deo” z Łasina oraz zespołowi „Szarytki” z Chełmna. Jednak wszystkie występy zasługiwały na wielkie oklaski, a towarzyszyła im wspaniała atmosfera. Wszystkim serdecznie dziękujemy za udział w zabawie i gratulujemy udanego śpiewania. Dla uczestników i gości festiwalu wystąpił Paweł Chustak z zespołem.

Organizatorami tegorocznych uroczystości byli: CHEŁMIŃSKI DOM KULTURY, Klub Motocyklowy „Krzyżaki”, Koło Przewodników PTTK Chełmno, Koło Wędkarskie „Record”, Miejska Biblioteka Publiczna, Muzeum Ziemi Chełmińskiej, „Nine Hills” – Chełmno, Państwowa Szkoła Muzyczna I st. w Chełmnie, Parafia pw. WNMP w Chełmnie, Urząd Miasta Chełmna, Starostwo Powiatowe w Chełmnie, Stowarzyszenie Kultury Ludowej „KUNDZIA”, Stowarzyszenie Przyjaciół Chóru „Collegium Cantorum, Urząd Miasta Chełmna i Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia w Chełmnie

Sponsorzy to: PPH „MEDOS”, „Wool Star” – Modna Pościel Wełniana, Parlamentarny Zespół Szachowy, Alior Bank – Partner Chełmno, Kolegium Jagiellońskie Toruńska Szkoła Wyższa, „Intermarche” Chełmno, Mondi Świecie S.A., Firma „LEGOS” M.L. Gzella, Zakład Usług Miejskich w Chełmnie i Zakład Naprawy Gaśnic „Fenix” A. Jabłoński.

Patronat medialny objęli: Polskie Radio „PiK”, Gazeta Pomorska, Czas Chełmna, MMS Studio, Tygodnik „Nadwiślanin” i serwis internetowy chelmno.com.pl

Wszystkim serdecznie dziękujemy.

Obszerną fotorelację można znaleźc w dziale Galerie zdjęć.
europejskiMIMOchodem

09.07.2014

W ramach akcji 1.1. – Wymiany Młodzieży, programu „Młodzież w działaniu”, Teatr Agrafka we współpracy z Chełmińskim Domem Kultury realizować będzie w terminie 1 – 10 sierpnia 2014 r. teatralny projekt wymiany polsko-czeskiej „EuropejskiMIMOchodem”.

Sierpień stanie się wielką przygodą dla Teatru Agrafka oraz zaprzyjaźnionej grupy teatralnej Lehká mozková dysfunkce Kunštát z Czech. Pantomima zawładnie ciałami i sercami młodzieży oraz Chełmnem. Wszystko to dzięki projektowi wymiany "europejskiMIMOchodem".

Wymiana finansowana jest przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji w programie "Młodzież w działaniu". Teatr Agrafka na jej realizację otrzymał 8 872 Euro, a przy wsparciu finansowym Chełmińskiego Domu Kultury oraz środkach własnych pełna kwota wynosi 9 022 Euro.

Od maja trwają przygotowania do spotkania teatralnej młodzieży i już dziś wiadomo, że nie będzie ono tylko miłym spędzaniem czasu. Dzięki całemu przedsięwzięciu uczestnicy wymiany mają szansę nauczyć się planowania wydarzeń, odpowiedzialności, przedsiębiorczości. Jest to szansa na dzielenie się pasją, zdobywanie nowych umiejętności, doskonalenie warsztatu, poznawanie nowych ludzi, wyrażanie siebie. Można by wymieniać w nieskończoność korzyści jakie daje uczestnictwo w takim wydarzeniu.

Celem wymiany "europejskiMIMOchodem" jest zderzenie kultur Polski i Czech, poznanie i wzbogacenie techniki pantomimy, pogłębnie świadomości europejskiej wśród młodzieży, a w szczególności stworzenie uniwersalnego języka kulturowego.

Co nas czeka? Pierwszym etapem wymiany są czterodniowe MIMOwarsztaty, na które Teatr Agrafka i Lehká mozková dysfunkce Kunštát udadzą się do Warszawy. Poprowadzi je Bartłomiej Ostapczuk, aktor-mim, reżyser przedstawień teatru pantomimy, autor choreografii, ruchu scenicznego, konsultacji ruchowych i działań pantomimicznych w przedstawieniach teatrów dramatycznych, nauczyciel. Dodatkową atrakcją jest miejsce gdzie zajęcia będą prowadzone, a mianowicie Scena Na Woli w Teatrze Dramatycznym. W Warszawie będzie również szansa by poznać różne oblicza teatru dlatego też teatry wybiorą się naspektakl reż. Doroty Kędzierzawskiej "Medea" w Teatrze Polonia.

5 sierpnia odmieniona młodzież dotrze do Chełmna i zawładnie ulicami miasta. Wówczas, aż do 9 sierpnia będziemy mieli szansę zetknąć się z paradą mimów (MIMOsłów), pobawić się w gry podwórkowe (graMIMOgra) wywodzące się z kultury i tradycji Polski i Czech. Dzieci obejrzą podczas kina plenerowego (filMIMOteka) wieczorynkę w odsłonie polskiej i czeskiej, a i dla dorosłych niezabraknie tragikomedii czeskiej. "europejskiMIMOchodem" w planach ma również wizytę w Trójmieście. Tam odwiedzi Scenę Letnię w Orłowie Gdynia by zobaczyć spektakl muzyczny "Jeszcze bardziej zielona gęś". Za równo w Trójmieście jak i Warszawie mieszkańcy, turyści na pewno będą mieli szansę spotkać uczestników wymiany podczas happeningów spontanicznych wydarzeń performatywnych.

Nie pozostaje nic innego jak zaprosić Was do wspólnego i aktywnego uczestnictwa.

Autor: Kamila Cieślewicz
XVIII Festiwal Piosenki Biesiadnej i Regionalnej

08.07.2014

Chełmiński Dom Kultury zaprasza na kolejne spotkanie z muzyką „dance”. W niedzielę 24.08.2014 r. w amfiteatrze odbędzie się kolejny, cieszący się ogromnym powodzeniem „Festiwal Piosenki Biesiadnej i Regionalnej”. Ruszamy na scenie już od godz. 16.00, gdzie rozpocznie się prezentacja amatorskich zespołów weselno – dancingowych, które rywalizować będą o „GRAND PRIX - MIKROFON BURMISTRZA MIASTA CHEŁMNA”. Prezentacje zespołów przeplatane będą konkursami sponsorskimi i występami GRUP TANECZNYCH i WOKALNYCH z ChDK. Po prezentacjach konkursowych pojawi się gość wieczoru - „DJ SID” a w czasie obrad jury - zespół taneczny „MIŃSKIE MUZYKI” z Mińska, wykonujący tańce ludowe z różnych regionów Białorusi, wykorzystując tradycyjne, ludowe instrumenty. Po ogłoszeniu wyników i wręczeniu nagród, zaprezentuje się znany z muzycznych programów TV POLSKIEJ i przebojów: „Bambina”, „Nie wiem sam” czy „Mariolka” – ZESPÓŁ „ŁUKASH”
Ulotne wrażenia z Chełmna

08.07.2014

Dzięki dotacji uzyskanej z programu „DZIAŁAJ LOKALNIE 2014” Chełmno po raz kolejny stanie się miejscem artystycznych spotkań plenerowych. Tym razem w impresjach malarsko-fotograficznych będą mogli wziąć udział artyści amatorzy, którzy zechcą zatrzymać na dłużej „ulotne wrażenia” z naszego pięknego miasta oraz poznać tradycyjny warsztat malarsko-fotograficzny.

OTWARTE PLENEROWE IMPRESJE MALARSKO – FOTOGRAFICZNE odbywać się będą w czwartki (17 i 31 lipca, 14 i 28 sierpnia oraz 11 września) w godz. 10.00 – 15.00 (zbiórka w ChDK o godz. 9.00). W plenerze wezmą udział dwie grupy: malarska i fotograficzna, składające się z 10 osób każda. Zapisy do grup prowadzone są w sekretariacie ChDK, tel. 56 686 48 08, e-mail: sekretariat@chdk.pl do 14 lipca.

Powstałe prace wystawiane będą podczas poplenerowych prezentacji w różnych częściach miasta. Projekt ma na celu ożywienie życia kulturalnego mieszkańców Chełmna, zachęcenie do tworzenia prac plastycznych i fotograficznych oraz doskonalenie warsztatu twórczego mieszkańców naszego miasta.
II Festiwal Piosenki Religijnej

08.07.2014

Festiwal Piosenki Religijnej „W ramionach Matki” odbył się w Chełmnie po raz drugi. Przedsięwzięcie to ma na celu uświetnienie obchodów odpustu chełmińskiego, którego historia sięga połowy XVII w. W dniach 1 i 2 lipca co roku przybywają rzesze pielgrzymów, by wziąć udział w uroczystościach odpustowych ku czci Matki Bożej Bolesnej Chełmińskiej, zanosząc modlitwy, podziękowania i prośby szczególnie o zdrowie, gdyż Matka Bolesna Chełmińska jest opiekunką ludzi chorych i cierpiących.

Zmagania wokalistów i instrumentalistów oceniało jury w składzie: Mieczysław Żelazko (muzyk, Dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Chełmnie), ks. Paweł Kołatka i Anna Soborska – Zielińska (muzyk, pracownik Muzeum Ziemi Chełmińskiej). Po przesłuchaniu artystów postanowiono przyznać: w kategorii soliści i duety (dzieci) I miejsce - Joannie Majewskiej z Chełmży, II miejsce – Laurze Jeżewskiej z Torunia oraz dwa wyróżnienia dla duetu Julia i Laura z Torunia i duetu „Uwielbienie” z Nowego; w kategorii soliści (młodzież i dorośli) I miejsce – Karolinie Zielińskiej z Kowalewa Pomorskiego, II miejsce – Marcie Wiadrowskiej z Lidzbarka Welskiego oraz dwa III miejsca -Natalii Majewskiej z Chełmży i Tomaszowi Jarmołkiewiczowi z Chełmna; w kategorii schole i zespoły (młodzież i dorośli) I miejsce – Scholi „Pueri Sancti Nicolai” z Grudziądza i dwa II miejsca – Scholi Parafialnej „Cantate Deo” z Łasina oraz Zespołowi „Szarytki” z Chełmna. Jednak wszystkie występy zasługiwały na wielkie oklaski, a towarzyszyła im wspaniała atmosfera. Wszystkim serdecznie dziękujemy za udział w zabawie i gratulujemy udanego spiewania.

Dla uczestników i gości festiwalu wystąpił Paweł Chustak z zespołem.

Organizatorzy:
Rzymsko-Katolicka Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
Chełmiński Dom Kultury
Muzeum Ziemi Chełmińskiej

Patronat honorowy:
Ksiądz Biskup Diecezji Toruńskiej Andrzej Suski
Burmistrz Miasta Chełmna Mariusz Kędzierski

Patronat medialny:
Gazeta Pomorska, MMS Studio, Niedziela Głos z Torunia, Czas Chełmna, Nadwiślanin

Więcej zdjęć

Turniej Ultimate Frisbee

01.07.2014

Podczas II edycji Turnieju Obrona Wzgórza, który odbył się jak rok wcześniej na Chełmińskim Orliku, wzięło udział 8 drużyn. Rywalizacja odbywała się w 2 grupach.

Wyniki grupowe decydowały o tym, o jakie miejsce rywalizowała dana drużyna. W tym roku odwiedziły nas drużyny z Bydgoszczy, Szczytna, Sopotu, Grudziądza, Olsztyna i Gdańska.

Głównym organizatorem turnieju było „Nine Hills” – Chełmno


WYNIKI TURNIEJU.
1. Astro Disco Bydgoszcz
2. Nine Hills A Chełmno
3. Dirty Dishes Szczytno
4. Seagulls Sopot
5. Nine Hills B Chełmno
6. Pickup 9H Chełmno/Grudziądz
7. Frisbee Olsztyn
8. Ultimatum Gdańsk

Więcej zdjęć

Seniorzy na Dniach Chełmna

01.07.2014

W niedzielę 29 czerwca Chełmno przez kilka godzin było we władaniu naszych Seniorów i ich gości, którzy przyjechali do naszego miasta, by razem bawić się w czasie obchodów Dni Chełmna. Zaproszenie Klubu Seniora ZGODA z ChDK przyjął klub Złota Jesień z Kozienic, Kalina i Wrzos ze Świecia, Chabry z Osia.

Popołudnie rozpoczął barwny i rozśpiewany przemarsz ulicami miasta, po czym Burmistrz Miasta Chełmna, w symbolicznym geście przekazał Pani Marii Jaworskiej / organizatorowi spotkania / klucze do miasta.

Przez kilka godzin mieszkańcy Chełmna i turyści mogli podziwiać program artystyczny przygotowany przez zespoły. W sali ślubów Muzeum Ziemi Chełmińskiej odbyło się uroczyste otwarcie wystawy prac plastycznych słuchaczek Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy ChDK. Na zakończenie prezentacji wystąpił chór Collegium Cantorum w programie "Piosenka jest dobra na wszystko".

Dzień zakończyła wspólna zabawa wszystkich Seniorów i ich gości.

Więcej zdjęć

Obóz taneczny "Promyków" w ECWM

01.07.2014

Obóz taneczny to pierwsze zgrupowanie grupy "Promyków" Zespołu Tańca Współczesnego. "Pomyślałam, że to świetna nagroda dla moich tancerek za cały rok ciężkiej pracy. To były dwa bardzo aktywne dni. Nie zabrakło oczywiście tańców, na sali i na świeżym powietrzu, zbaw i konkursów. Wszystkie dziewczynki dzielnie przetrwały noc poza domem. Dla niektórych to pierwszy taki samodzielny wyjazd bez rodziców". Obóz odbył się w ECWM nad Jeziorem Starogrodzkim w dniach 21 - 22.06.2014 roku.

Za rok już planowany jest kolejny obóz, tym razem trochę dalej i dłużej.

Ewa Porożyńska - instruktor zespołu

Więcej zdjęć

Zaproszenie na wakacje w ChDK

26.06.2014

Zapraszamy do udziału w tegorocznych zajęciach wakacyjnych. Plan na lipiec przedstawiamy na plakacie oraz poniżej.


• WARSZTATY PLASTYCZNE I FOTOGRAFICZNE DLA DZIECI I MŁODZIEŻY
R. Gargol i Z. Sieracki
wtorki, w godz. 10.00 - 13.00, sala nr 23 i 28

• OTWARTE PLENEROWE IMPRESJE MALARSKO – FOTOGRAFICZNE „ULOTNE WRAŻENIA Z CHEŁMNA”
czwartki, godz. 10.00 – 15.00 /zbiórka – ChDK, godz. 9.00/

Ilość miejsc ograniczona do 20 osób (10 osób – malarstwo i 10 osób – fotografia), zapisy prowadzi sekretariat ChDK, tel 56 6864808; sekretariat@chdk.pl od dnia 30.06.2014 r.

Zajęcia realizowane w ramach projektu „DZIAŁAJ LOKALNIE 2014”, podczas którego uczestnicy wezmą udział w spotkaniach ze specjalistami z dziedziny malarstwa i fotografii, a prace wykonane podczas pięciu plenerów, podziwiać będzie można na wystawach poplenerowych i przejściowych w różnych częściach i instytucjach naszego miasta.

• WARSZTATY WOKALNE - MUZYKA ROZRYWKOWA
M. Dombrowski - poniedziałek, środa, czwartek (28 – 31.07.) w godz. 11.00 - 13.00, sala nr 24

• SPOTKANIA PRZY SZACHOWNICY
L. Bultrowicz - wtorki i czwartki w godz. 10.00 - 14.00, sala nr 12

• WARSZTATY „DECOUPAGE” DLA DZIECI pn. „WAKACYJNA AKADEMIA RĘKODZIEŁA
A. Pawlak – wtorek 15.07. godz. 9.00, sala nr 7 (czas trwania – do 4 godzin)

Ilość miejsc ograniczona do 15 osób. Zapisy prowadzi sekretariat ChDK tel. 56 6864808; sekretariat@chdk.pl od dnia 30.06.2014 r. Wszystkie niezbędne materiały zabezpiecza ChDK.

• ZAJĘCIA KLUBU SENIORA i ZESPOŁU „NOWALIJKI”
M. Jaworska – wtorki w godz. 10.00 – 13.00, sala nr 7 - zapraszamy chętnych do pracy w zespole.

• WARSZTATY TAŃCA „HIP HOP”
L. Dolecki – od poniedziałku do piątku (21 – 25.07.) w godz. 10.00 – 11.15 (grupa młodsza) i 11.30 – 12.45 (grupa starsza) sala nr 21. Ilość miejsc ograniczona do 25 osób w poszczególnych grupach.

Zajęcia poprowadzi Leonard Dolecki, który swoją przygodę z tańcem rozpoczął 5 lat temu. Podczas swojej tanecznej przygody szkolił się u wielu choreografów z Polski i z zagranicy takich jak: Tony Czar, Lyle Beniga, Johnny Erasme, Luther Brown, Les Twins, Candace Brown i Leroy Curwood. Brał też udział w ogólnopolskich zawodach i projektach tanecznych.

• WARSZTATY TAŃCA „MAŻORETEK” DLA DZIECI I MŁODZIEŻY /od 6 lat/
N. Chachowska – od wtorku do czwartku (15 – 18.07.) i od poniedziałku do czwartku (28 – 31.07.) w godz. 10.00 – 12.00, sala nr 1. Zapraszamy szczególnie dziewczynki, które chciałyby rozpocząć przygodę z zespołem..

• WAKACJE Z TAŃCEM WSPÓŁCZESNYM
E. Porożyńska – od wtorku do piątku (15 – 18.07.) w godz. 10.00 – 12.00

• WARSZTATY FILCOWNICZE
wtorek - 22.07., od godz. 10.00. Warsztaty maja na celu prezentacje bardzo starego rzemiosła znanego ludzkości od zarania dziejów. Podczas zajęć dzieci poznają historię tego rzemiosła oraz przedmioty, które można wykonać starą metodą filcowania Podczas zajęć każde dziecko wykona jeden przedmiot własnoręcznie filcowany, który zabierze ze sobą do domu. Zajęcia prowadzone będą przez Tomasza i Barbarę Porazińskich: Warsztat Garncarski oraz Wioska Ginących Zawodów.

Ilość miejsc ograniczona do 20 osób. Zapisy prowadzi sekretariat ChDK tel. 56 6864808; sekretariat@chdk.pl od dnia 30.06.2014 r. Wszystkie niezbędne materiały zabezpiecza ChDK.

• WAKACYJNY SPEKTAKL TEATRALNY DLA DZIECI
Przedstawienie pt. „Pchła Krętaczka”; kinoteatr „Rondo”, 28.07. /poniedziałek/, godz. 11.00. Bilety w do nabycia w Chełmińskim Domu Kultury od 22 lipca w godz. 8.00 - 14.00 oraz w dniu spektaklu w kasie kinoteatru od godz. 10.00 /cena – 3 zł; dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny - 2 zł/
Noc Wianków w Chełmnie

25.06.2014

Noc Świętojańska jest jednym z najstarszych świąt obchodzonych przez Słowian. Przetrwało ono do dzisiejszego dnia w postaci „ŚWIĘTA WIANKÓW”. W przeszłości, w najkrótszą letnią noc, z dala od ludzkich osiedli gromadzili się młodzi ludzie, aby przy wznieconym ognisku tańczyć, wróżyć, skakać przez ognisko i wreszcie puszczać na wodzie wianki. To w tę noc miał zakwitnąć czarodziejski kwiat paproci, a temu kto go odnalazł, przynosił szczęście i spełnienie wszystkich marzeń.

Tym razem „Noc Świętojańska” związana ze staropolskimi tradycjami, wierzeniami i obrzędami ludowymi odbyła się w pierwszy - kalendarzowy dzień lata, czyli w sobotę 21 czerwca w Ośrodku Wypoczynkowym nad Jeziorem Starogrodzkim. Członkowie ZPiT Pomorze zaprosili na wspólne poszukiwanie kwiatu paproci, do udziału w konkursie na najpiękniejszy wianek „nocy” (niezbędne materiały do wykonania wianka dostępne były na miejscu imprezy), puszczanie wianków i uczestniczenie w obrzędzie wspólnie z zespołem. Pomimo niezbyt sprzyjającej pogody, było dużo zabawy i radości. Oprócz publiczności, w zabawach brały udział dzieci z zespołów tańca współczesnego ChDK, które przebywały na obozie szkoleniowym w ECWM.

Organizatorem zabawy był Chełmiński Dom Kultury przy udziale Zespołu Pieśni i Tańca Pomorze, ECWM, Teatru Agrafka oraz Związku Miast Nadwiślańskich.
Odwołana wystawa psów rasowych

25.06.2014

Z uwagi na ograniczone zainteresowanie wystawców I KRAJOWĄ WYSTAWĄ PSÓW RASOWYCH W CHEŁMNIE, która miała odbyć się w najbliższą niedzielę - 29 czerwca 2014 roku, Polska Federacja Kynologiczna podjęła decyzję o jej odwołaniu. Bardzo przepraszamy wszystkich zainteresowanych.
Kino letnie Banku BGŻ

24.06.2014

Filmowy Piknik Banku BGŻ to nie tylko kino w plenerze, ale także kolorowy festyn rodzinny, zabawy i konkursy. Impreza odbędzie się w czwartek , 03 Lipca na rynku w Chełmnie. Start o godz. 14.00. Wstęp wolny.

„Epoka Lodowcowa 4″ i „Licencja na uwodzenie” – dwa świetne filmy dla młodszych i starszych zostaną pokazane w ramach Filmowego Pikniku Banku BGŻ w Chełmnie na Rynku . Wcześniej na wszystkich czeka bardzo dużo atrakcji i konkursów.

Mnóstwo dobrej zabawy dla dzieci i dorosłych już od wczesnych godzin popołudniowych. Na wszystkich czekają wspaniałe konkursy z nagrodami. Możesz też pomóc swojemu miastu w odniesieniu zwycięstwa w ogólnopolskiej rywalizacji! Wszyscy chętni będą mogli skorzystać z okazji i na twarzy namalować postać z bajki, zrobić sobie zdjęcie z wiewiórkami, dowiedzieć się czegoś o swoim zdrowiu u dr Baśki i wystartować w filmowo-wakacyjnych konkursach.

Finałem Filmowego Pikniku Banku BGŻ są projekcje. W Chełmnie o godzinie 18:00 będzie można zobaczyć jak Maniek, Diego i Sid stawiają czoła kolejnym wyzwaniom w „Epoce Lodowcowej 4″. Z kolei o 20:00 Vanessa Paradise wystawi „Licencję na uwodzenie”.
Program Dni Chełmna 2014

18.06.2014
Sprawdzenie umiejętności WOPR

17.06.2014

W sobotę 7 czerwca nad jeziorem Starogrodzkim w Chełmnie odbyły się ćwiczenia połączone z pokazami zorganizowane przez WOPR w Chełmnie. Pokazy zorganizowano w Chełmnie po raz pierwszy, były sprawdzianem umiejętności przed sezonem letnim. Można było obserwować pokaz działania z kajaka, motorówki czy skutera wodnego. Akcje wyglądały bardzo realistycznie. Ratownicy uczestniczący w ćwiczeniach wykazali się doskonałymi umiejętnościami i sprawnością fizyczną, co jest czynnikiem utrzymywania formy przez cały rok. W pokazach uczestniczyli strażacy OSP, którzy w tym czasie odbywali ćwiczenia nad jeziorem Starogrodzkim. Organizatorem pokazu był Franciszek Trzciński - prezes WOPR w Chełmnie. A w planach naszego WOPR-u - kursy dla ratowników.

Więcej zdjęć można obejrzeć w galerii.
Kolejny sukces Orkiestry Dętej

17.06.2014

15 czerwca 2014 roku Orkiestra Dęta Chełmińskiego Domu Kultury wzięła udział w XV Festiwalu Orkiestr Dętych im. Leona Landowskiego w Śliwicach. Oprócz naszej Orkiestry w konkursie brały udział Orkiestry z Świekatowa, Żnina, Solca Kujawskiego, Raciążka, Bysławia i Śliwic. Gościnnie poza konkursem wystąpiła orkiestra ze Świecia. W zmaganiach konkursowych starania naszych muzyków doceniło jury, przyznając im wyróżnienie za najlepszą prezentację w przemarszu, wyróżnienie za najlepiej wykonany utwór polskiego kompozytora oraz NAGRODĘ GŁÓWNĄ za zajęcie I miejsca podczas festiwalu. Oceniono także występy grup tanecznych, a za najlepszą uznano grupę mażoretek z Chełmna.
Podsumowanie XVI Ogólnopolskiego Finału...

15.06.2014

Wyjątkowo upalny weekend (7– 8 czerwca) minął w Chełmnie w klimatach brzmienia instrumentów dętych i perkusyjnych oraz barwnych popisów tanecznych zespołów mażoretkowych. Wszystko to towarzyszyło mieszkańcom i turystom w ramach "XVI Ogólnopolskiego Festiwalu Amatorskich Orkiestr Dętych".
Czytaj dalej...Działaj Lokalnie - 2014

15.06.2014

W KONKURSIE GRANTOWYM „DZIAŁAJ LOKALNIE 2014” Chełmiński Dom Kultury złożył kolejny wniosek o dotację na realizację swoich nowych pomysłów. Tym razem projekt OTWARTE PLENEROWE IMPRESJE MALARSKO – FOTOGRAFICZNE „ULOTNE WRAŻENIA Z CHEŁMNA” wspólnie złożyły grupy z sekcji plastycznej i fotograficznej. Złożony wniosek został rozpatrzony pozytywnie. Po zakupie i udostępnieniu zainteresowanym niezbędnych materiałów, uczestnicy wezmą udział w spotkaniach ze specjalistami z dziedziny malarstwa i fotografii, a prace wykonane podczas pięciu plenerów podziwiać będzie można na wystawach poplenerowych w różnych częściach i instytucjach naszego miasta. Realizację projektu rozpoczynamy już w lipcu 2014 roku. O szczegółach poinformujemy wkrótce.

W 2013 roku w ramach programu Działaj Lokalnie realizowaliśmy projekt "Street Revit czyli Chełmno w graffiti malowane" - informacje szczegółowe: http://www.chdk.pl/projektstreetrevit.html
Zmiany w Ośrodku Wypoczynkowym

15.06.2014

Jest pozytywna opinia i zgoda z Ministerstwa Obrony Narodowej na pomoc naszej jednostki w budowie boiska sportowego.Boisko będzie miało wymiary ORLIKA, ale dla celów rekreacyjnych całkowicie wystarczy. Pomoc JW w Chełmnie na wykonanie całego szeregu prac ziemnych, przy wykorzystaniu sprzętu wojsk inżynieryjnych / nawiezienie ziemi, wyrównanie, wykorzystanie spychaczy itp / pozwoli zaoszczędzić kilkadziesiąt tysięcy złotych. Poza tym, w ramach ćwiczeń wykonają to nasi żołnierze. Bez pomocy wojska z Chełmna przygotowanie terenu pod boisko nie byłoby możliwe.

Dodatkowo – w ramach budżetu obywatelskiego, został złożony wniosek mieszkańców na budowę 2 boisk do piłki siatkowej plażowej, które będą usytuowane obok kortów – od strony ECWM. Jednak zależy to od decyzji mieszkańców Chełmna i Rady Miasta.

Na zdjęciach naprawa powierzchni plaży oraz rozbudowa boiska do piłki plażowej i teren pod boisko sportowe.
Zapytanie ofertowe dot. ratowników

15.06.2014

Chełmiński Dom Kultury publikuje zapytanie ofertowe dotyczące zapewnienia opieki ratowników wodnych nad miejscem przeznaczonym do kąpieli w Chełmnie nad Jeziorem Starogrodzkim. Szczegóły w pliku poniżej.
Noc wianków

14.06.2014

Noc Świętojańska jest jednym z najstarszych świąt obchodzonych przez Słowian. Przetrwało ono do dzisiejszego dnia w postaci „ŚWIĘTA WIANKÓW”. W przeszłości, w najkrótszą letnią noc, z dala od ludzkich osiedli gromadzili się młodzi ludzie, aby przy wznieconym ognisku tańczyć, wróżyć, skakać przez ognisko i wreszcie puszczać na wodzie wianki. To w tę noc miał zakwitnąć czarodziejski kwiat paproci, a temu kto go odnalazł, przynosił szczęście i spełnienie wszystkich marzeń.

Tym razem „Noc Świętojańska” związana ze staropolskimi tradycjami, wierzeniami i obrzędami ludowymi odbędzie się w pierwszy - kalendarzowy dzień lata, czyli w sobotę 21 czerwca od godz. 20.00 nad Jeziorem Starogrodzkim. Członkowie ZPiT Pomorze zapraszają na wspólne poszukiwanie kwiatu paproci, do udziału w konkursie na najpiękniejszy wianek „nocy” (niezbędne materiały do wykonania wianka dostępne będą na miejscu imprezy), puszczanie wianków i wiele innych niespodzianek. Zadanie jest dofinansowane przez Związek Miast Nadwiślańskich.

Serdecznie zapraszamy.
Poszukujemy Lidera!

06.06.2014

Wskocz na wyższy poziom pomagania!

Podejmij wyzwanie.
Dołącz do Drużyny SuperW

Zostań Liderem SZLACHETNEJ PACZKI

www.superw.pl


Wolontariat w Paczce jest wyższą formą pomagania, bo to nie tylko mądra pomoc. To wyzwania i wygrywanie w życiu. To wyższa jakość zaangażowania w wolontariat. Owocem zaangażowania wolontariuszy i liderów jest zmiana społeczna – biedni (rodziny) dostają impuls do zmiany i informację: jesteś ważny, bogaci (darczyńcy) doświadczają głębokiego zaangażowania w pomoc. Jednoczymy Polaków. Zarówno lokalnie, w skali mikro – w małych społecznościach (działania każdego lidera), jak i globalnie – świadczy o tym skala działania SZLACHETNEJ PACZKI.


Zapraszamy Cię do:
• budowania zespołu wolontariuszy i koordynowania jego pracy,
• dbania o jak najlepszą pomoc rodzinom w potrzebie,
• organizacji zaplecza logistycznego w Twoim rejonie.

Aplikuj jeśli:
• w życiu kierujesz się ideałami,
• masz w sobie chęć pomagania i kochasz ludzi,
• lubisz pracę na wysokich obrotach i nie ma dla Ciebie rzeczy niemożliwych,
• jesteś dobrze zorganizowany,
• odnosisz sukcesy w pracy zespołowej,
• bierzesz odpowiedzialność za swoje działania i ich owoce.

Co zyskasz:
• radość z niesienia pomocy,
• realną zmianę miejsca, w którym mieszkasz,
• udział w inspirujących szkoleniach,
• rozwój cenionych na rynku pracy kompetencji:
zarządzania zespołem, komunikacji, organizacji i motywowania,
• szansę na sprawdzenie się w działaniu,
• nową paczkę przyjaciół i znajomych.
Koncert "Janie Pawle z Polski"

06.06.2014
Międzynarodowa wymiana Młodzieży - Unlingen

05.06.2014

Od 5 czerwca 2014 roku Chełmno gościło młodzież z Unlingen /Niemcy/ - członków Musikverein Unlingen e.V. Grupa gościła w Chełmnie na zaproszenie Orkiestry Dętej Chełmińskiego Domu Kultury i Stowarzyszenia Kulturalnego PUZON w ramach międzynarodowej wymiany młodzieży. Spotkanie muzyków stało się możliwe dzięki zaangażowaniu Fundacji Europejskiego Centrum Wymiany Młodzieży im. K. Schumachera w Chełmnie oraz dofinansowaniu przez Polsko - Niemiecką Współpracę Młodzieży i Gminę Miasto Chełmno.
Czytaj dalej...
Warsztaty Decoupage

04.06.2014

Chełmiński Dom Kultury zaprasza na kolejne warsztaty decoupage w dniu 17.06.2014 r. godz. 16.00.

Ozdobimy drewnianą tacę za pomocą techniki decoupage z użyciem efektu bielenia, transferu oraz nakrapiania, czyli efekt kornika.

Koszt 56 zł od osoby, liczba miejsc ograniczona do 10. Obowiązują zapisy pod nr 605 889 578 (Anna Pawlak) do dnia 13 czerwca 2014 roku, wpłaty w CHDK do dnia 13.06.2014.
Obchody Dnia Dziecka

04.06.2014

Dziewiętnasty już raz spotkali się najmłodsi piosenkarze z terenu miasta o powiatu. W niedzielne popołudnie (1 czerwca) ponad 150. uśmiechniętych i barwnie przebranych wykonawców zaprezentowało się na scenie w Osadzie Rycerskiej w Chełmnie. Tym razem POWIATOWY FESTIWAL PIOSENKI PRZEDSZKOLNEJ „MAŁE ŚPIEWANIE” połączyliśmy z MIEJSKIMI OBCHODAMI DNIA DZIECKA.
Czytaj dalej...
XII Chełmińskie Wieczory Organowe

29.05.2014

Od 2003 roku odbywają się w Chełmnie koncerty w ramach Chełmińskich Wieczorów Organowych. Wielowiekowe tradycje muzyczne miasta, bogactwo zabytków architektury oraz wspaniałe instrumenty organowe były inspiracją do utworzenia corocznych cykli koncertowych. Odbywają się one głównie w najpiękniejszej i najbardziej reprezentacyjnej świątyni chełmińskiej - kościele parafialnym p.w. Wniebowzięcia NMP. Jej bogate w ślady przeszłości wnętrze oraz barwa i możliwości brzmieniowe instrumentu organowego sprawiają, iż ta niepowtarzalna harmonia staje się źródłem szczególnych przeżyć nie tylko dla słuchaczy, lecz także koncertujących muzyków. W okresie kilku lat wystąpili w Chełmnie nie tylko znakomici muzycy, ale również zdolni i wyróżniający się studenci, stawiający swoje pierwsze kroki w wielkim świecie sztuki. Podczas koncertów prezentowano także utwory wykonywane na innych instrumentach dętych takich jak flet, tuba, puzon, skrzypce, trabka czy fletnia Pana, którym towarzyszyły organy.
Czytaj dalej...
Spotkanie z Latarnikiem PCRS

28.05.2014

Dnia 26 maja w Chełmińskim Domu Kultury odbyło się spotkanie seniorów z Latarnikiem Polski Cyfrowej Równych Szans.

PCRS jest programem w ramach którego osoby starsze wprowadzane są w świat nowych technologii. O tym jak przebiegały zajęcia i czego dotyczyły, można przeczytać na oficjalnej stronie programu pod adresem latarnicy.pl/calendar/events-reports/23549/. Zdjęcia ze spotkania można obejrzeć również na naszej stronie internetowej klikając tutaj.
XV Jarmark Jaszczurczy

27.05.2014

Zapraszamy do udziału w „XV Jarmarku Jaszczurczym”, który odbędzie się 12 lipca (sobota) 2014 r. w Chełmnie. W imprezie bierze udział średnio 100 – 120 twórców z różnych dziedzin. Jarmark odbywa się równocześnie z „XV Międzynarodowymi Spotkaniami z Folklorem”, co podnosi jego atrakcyjność dla odwiedzających.
Czytaj dalej...
Festiwal Amatorskich Orkiestr Dętych

26.05.2014

Impreza w ramach obchodów
Święta Województwa Kujawsko - Pomorskiego w roku 2014.

W imieniu organizatorów „XVI Ogólnopolskiego Festiwalu Amatorskich Orkiestr Dętych” , który odbędzie się w Chełmnie w dniu 8 czerwca 2014 roku, zapraszamy serdecznie do udziału w imprezie.

Festiwal poprzedzi sobotni koncert Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Unlingen /Niemcy/. Zespół będzie gościł w Chełmnie na zaproszenie Orkiestry Dętej z Chełmna w ramach międzynarodowej wymiany młodzieży. Stało się to możliwe dzięki zaangażowaniu Fundacji Europejskiego Centrum Wymiany Młodzieży im. K. Schumachera w Chełmnie oraz dofinansowaniu przez Polsko - Niemiecką Współpracę Młodzieży i Gminę Miasto Chełmno. Młodzież z Unlingen będzie przebywała w Chełmnie przez pięć dni, poznając nasza kulturę, tradycję. W programie zaplanowano również wspólny wyjazd do Gdańska.
Czytaj dalej...
Ogłoszenie o wynajmie

21.05.2014

Chełmiński Dom Kultury wynajmie lokal użytkowy o powierzchni 14,26 m2 zlokalizowany w Chełmnie przy ul. Dworcowej 40 a (parter) z przeznaczeniem na prowadzenie działalności gospodarczej od dnia 01.06.2014 r (działalność biurowa, edukacyjna, itp).
Miejskie obchody Dni Dziecka

19.05.2014

Chełmiński Dom Kultury zaprasza na Powiatowy Festiwal Piosenki Przedszkolnej pn. „MAŁE ŚPIEWANIE”. W tym roku spotykamy się już dziewiętnasty raz i tym razem zapraszamy do uczestnictwa całe rodziny, gdyż przenosimy miejsce imprezy do „Osady Rycerskiej” na ul. Kościelną. Tegoroczny „Festiwal” przebiegał będzie wraz z miejskimi obchodami Dnia Dziecka.
Czytaj dalej...
Uroczyste zakończenie V roku UTW

19.05.2014

Dyrektor Chełmińskiego Domu Kultury oraz Rada Słuchaczy mają przyjemność zaprosić na uroczyste zakończenie V roku akademickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy Chełmińskim Domu Kultury. Zakończenie odbędzie się 21 maja 2014 roku / środa / o godzinie 17.00 w kinoteatrze RONDO.

Organizatorzy zaplanowali m.in. koncert uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej w Chełmnie, wręczenie dyplomów dla słuchaczy. Będzie również okazja do rozmowy z burmistrzem - Mariuszem Kędzierskim - “Chełmno w pytaniach i odpowiedziach". Na zakończenie odbędzie się projekcja filmu , który powstał z okazji 750-lecia miasta, który omówi Ewa Gerka - dyrektor Muzeum Ziemi Chełmińskiej.

Wstęp na wykład jest wolny, tym razem zapraszamy również osoby niezrzeszone.
"Współczesny w praktyce i teorii"

14.05.2014

Warsztaty skierowane są osób lubiących ruch. Chcemy pokazać i zachęcić, jak można pracować ze swoim ciałem poznając technikę tańca współczesnego i elementy kontaktu improwizacji. Zapraszamy osoby w wieku powyżej 16 roku życia.

Taniec współczesny oparty na idei baletu, pozbawiony jednak jego sztywnych zasad, w szczególności kładzie nacisk na pokazanie emocji tancerza. Jest bardzo luźną formą tańca, to znaczy, że nie ma ograniczeń tak, jak w balecie, co do ustawienia ciała – tutaj tancerz ma ogromną dowolność w kreowaniu ruchu, wykorzystywany jest tu ciężar ciała, grawitacja, oddech, swingi itp.

Warsztaty poprowadzi Marta Zawadzka. Tancerka, choreograf, pedagog, teoretyk tańca. Absolwentka Akademii Muzycznej w Poznaniu i Instruktorskiego Kursu Kwalifikacyjnego w dziedzinie tańca współczesnego przy Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu (pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Centrum Animacji Kultury), które ukończyła z wyróżnieniem.
II Festiwal Piosenki Religijnej

13.05.2014

Rzymsko-Katolicka Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
Chełmiński Dom Kultury
oraz Muzeum Ziemi Chełmińskiej
mają przyjemność zaprosić do udziału

w II Festiwalu Piosenki Religijnej - Chełmno '2014
"W ramionach Matki"
pod patronatem Księdza Biskupa Diecezji Toruńskiej Andrzeja Suskiego

Festiwal Piosenki Religijnej „W ramionach Matki” odbędzie się w Chełmnie po raz drugi. Przedsięwzięcie to ma na celu uświetnienie obchodów odpustu chełmińskiego, którego historia sięga połowy XVII w.

W dniach 1 i 2 lipca co roku przybywają rzesze pielgrzymów, by wziąć udział w uroczystościach odpustowych ku czci Matki Bożej Bolesnej Chełmińskiej, zanosząc modlitwy, podziękowania i prośby szczególnie o zdrowie, gdyż Matka Bolesna Chełmińska jest opiekunką ludzi chorych i cierpiących.
Czytaj dalej...
Mistrzostwa Mażoretek Polski Północnej

12.05.2014

4 maja 2014 r. Chełmno stało się stolicą mażoretek. W naszym mieście odbyły się Otwarte Mistrzostwa Mażoretek Polski Północnej, zorganizowane przez Chełmiński Dom Kultury i Stowarzyszenie Mażoretek, Tambumajorek i Cheerleaderek Polskich z Opola.
Czytaj dalej...
Wesoły początek maja

12.05.2014

Pomysł na zorganizowanie „Festiwalu” dla całych rodzin z dziećmi w różnym wieku pojawił się rok temu. Początek wiosny, kilka dni wolnych od pracy sprzyjają wspólnemu spędzeniu czasu dla rodziców i ich dzieci, dlatego wspólnie z instytucjami, stowarzyszeniami, firmami i klubami sportowymi, razem stworzyliśmy bardzo szeroką i bogatą ofertę kulturalno - rekreacyjną. W ramach festiwalu odbyły się koncerty, spotkania, wystawy, konkursy, pokazy, wycieczki, mecze sportowe, bezpłatne zwiedzanie miasta i okolic.
Czytaj dalej...
Festiwal dla przedszkolaków

29.04.2014

Od wielu lat, najbardziej radosnym, żywiołowym i wywołującym wielkie emocje w Chełmnie jest Festiwal Piosenki Przedszkolnej pn. „MAŁE ŚPIEWANIE”. W tym roku spotykamy się już dziewiętnasty raz i tym razem zapraszamy do uczestnictwa całe przedszkola z rodzinami, gdyż przenosimy miejsce imprezy do „Osady Rycerskiej” na ul. Kościelną. Tegoroczny festiwal odbędzie się wraz z miejskimi obchodami Dnia Dziecka.
Czytaj dalej...
Mistrzostwa Mażoretek Polski Północnej

29.04.2014

W niedzielę 4 maja 2014 r. odbędą się po raz pierwszy w Chełmnie Otwarte Mistrzostwa Mażoretek Polski Północnej, organizowane przez Chełmiński Dom Kultury oraz Stowarzyszenie Mażoretek Tamburmajorek i Cheerleaderek Polskich. W rywalizacji weźmie udział 12 zespołów, m. in. z Drezdenka, Biezdrowa, Łobezu, Szczecina, Kwidzyna, Brudniowa, Rogóźna, Nowego Miasta Lubawskiego oraz Chełmna. Prezentacje grup rozpoczną się o godz. 11.00 przemarszem od Bramy Grudziądzkiej na Rynek, gdzie Mistrzostwa uroczyście otworzy Burmistrz Miasta Chełmna. Konkursowe występy sceniczne odbywać się będą w hali sportowej Gimnazjum Nr 1. w Chełmnie. Jednak o ile pozwoli pogoda, pierwsza część zmagań odbędzie się na rynku . Zawody wyłonią najlepsze zespoły, które otrzymają nominacje do Mistrzostw Polski Kędzierzyn-Koźle 2014.
Czytaj dalej...
Taneczny MIXer

29.04.2014

26. kwietnia odbył się I Powiatowy Turniej Tańca Nowoczesnego i Współczesnego „Taneczny MIXer” oraz warsztaty taneczne hip-hopu z Tomkiem Urbańskim. „Taneczny MIXer” to nasz nowy pomysł i przedsięwzięcie na promowanie tańca współczesnego i nowoczesnego wśród dzieci, młodzieży i dorosłych w naszym powiecie. Pomysł wziął się od projektu, który napisałyśmy jako nieformalna grupa „Grupa Tańca Współczesnego Balance i przyjaciele”. Celem organizowanych przedsięwzięć jest integracja lokalnego środowiska poprzez wspólną pasję do tańca. Chcemy rozwijać indywidualne umiejętności, społeczne, emocjonalne i ruchowe. Nasze działania będą promowały kreatywny, aktywny i zdrowy styl życia.
Czytaj dalej...
Chełmiński Jarmark Wielkanocny

21.04.2014

13 kwietnia 2014 roku - w niedzielę Palmową, tuż przed Świętami Wielkanocnymi, odbył się w Chełmnie kolejny Jarmark Wielkanocny. Na mieszkańców Chełmna i turystów czekały m.in. ozdoby wielkanocne, stroiki, wyroby wędliniarskie i cukiernicze, zdrowe pieczywo i wiele innych produktów. Na chełmińskim rynku, ku wielkiej radości dzieci, pojawili się rycerze z „Chorągwi Ziemi Chełmińskiej” i „Zastępu Rycerskiego z Chełmna”, członkowie „Towarzystwa Strzeleckiego – Bractwa Kurkowego” oraz motocykliści z Klubu Motocyklowego „Fenix”, którzy opowiedzieli o swoich działaniach, planach na przyszłość i zapraszali do wstąpienia w swoje szeregi. W występach wokalno – instrumentalnych zaprezentował się Zespół Wokalny „Nowalijki” i Orkiestra Dęta z Chełmińskiego Domu Kultury oraz Chór „Collegium Cantorum”.
Czytaj dalej...
Najpiękniejsza Pisanka i Kartka Wielkanocna

21.04.2014

W Niedzielę Palmową 13 kwietnia 2014 roku w chełmińskim ratuszu odbyło się ogłoszenie wyników, rozdanie nagród oraz otwarcie wystawy pokonkursowej najpiękniejszych pisanek i kartek wielkanocnych, które wpłynęły na ogłoszony przez Chełmiński Dom Kultury XVI konkurs plastyczny „Najpiękniejsza Pisanka i Kartka Wielkanocna”. Jak zawsze konkurs cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem. Prace przedstawione do oceny przyjechały nie tylko z naszego regionu, ale również z Lublina, Konstantynowa Łódzkiego, Gorzowa Wielkopolskiego a nawet z województwa podkarpackiego tj. Dukli i Sokołowa Małopolskiego.
Czytaj dalej...
Konkurs piosenki ROZŚPIEWANA EUROPA

13.04.2014

Od kilku lat w trakcie trwania obchodów DNI CHEŁMNA i cyklu imprez na wielkiej scenie, odbywają się konkursy dla piosenkarzy – amatorów. W poprzednich latach były to bardzo udane i cieszące się wielkim zainteresowaniem konkursy piosenki: MIKROFON, SCENA I TY, CZAS NA CHEŁMIŃSKIEGO IDOLA, WOKALNE WYDARZENIE ROKU, INTERPRETACJE PIOSENKI POLSKIEJ LAT ’80 i ‘90, MUZYCZNE HITY EUROPY czy ŚPIEWAM BO LUBIĘ. Tym razem, chcemy zaproponować Wam kolejną przygodę z piosenką w ramach obchodów dni naszego miasta, które przypadają w X rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej.
Czytaj dalej...
Życzenia wielkanocne

13.04.2014
XIII Harcerskie i Turystyczne śpiewanie

09.04.2014

5 kwietnia Kinoteatr „Rondo” ponownie gościł uczestników XIII Festiwalu Piosenki Harcerskiej i Turystycznej - Scout & Tourist Song Festival. Tym razem przybyło do nas 15 ekip z całego regionu, które zaprezentowały się muzycznie w kategoriach piosenki harcerskiej i zespołów szkolnych. Po długiej dyskusji jury (poziom tegorocznych prezentacji był bardzo wysoki), w składzie: Marcin Dombrowski, Bogumiła Obara i Mirosław Jarocki postanowiło wyłonić najlepszych, a nie było to łatwe zadanie. Bardzo atrakcyjne nagrody wręczali: Wojciech Cabaj (Komendant Festiwalu), Janusz Napora (Dyrektor Chełmińskiego Domu Kultury – współorganizator ) i Jerzy Cabaj (Wójt Gminy Lisewo).
Czytaj dalej...
Wesoła Nutka

09.04.2014

30 marca w niedzielne przedpołudnie sala widowiskowa kinoteatru „RONDO” gościła młodych piosenkarzy w ramach kolejnego POWIATOWEGO PRZEGLĄDU PIOSENKI DZIECIĘCEJ I MŁODZIEŻOWEJ „WESOŁA NUTKA”. Po eliminacjach wstępnych w Chełmnie i gminach naszego powiatu, na scenie zaprezentowało się prawie 100. wykonawców w kategoriach: soliści 7 – 12 lat, zespoły wokalne 7 – 12 lat, soliści 13 – 18 lat oraz zespoły wokalne 13 – 18 lat. Prezentacje sceniczne oceniało fachowe jury w składzie: Roman Fieberg - przewodniczący (muzyk z Wojewódzkiego Ośrodka Kultury i Sztuki w Bydgoszczy), Aleksandra Gasin (muzyk, nauczyciel w Państwowej Szkole Muzycznej I st. w Chełmnie) oraz Anna Fijałkowska (instruktor tańca i śpiewu z ChDK).
Czytaj dalej...
Zumba w ChDK

27.03.2014

Chełmiński Dom Kultury zaprasza od 1 kwietnia na ZUMBĘ - połączenie tańca i aerobiku z latynoamerykańską muzyką. Dzięki prostym krokom tanecznym w treningu mogą uczestniczyć osoby bez przygotowania, w każdym wieku i o różnej sprawności fizycznej.

Zajęcia: wtorek, godz. 18.00, sala 21

Koszt: 10 zł

Zapisy w sekretariacie ChDK: tel. 56 686 48 08, e-mail: sekretariat@chdk.pl.
Taneczny MIXer – warsztaty

20.03.2014

25 kwietnia 2014 r. (piątek) w godz. 16.00 – 19.00 w Kinoteatrze Rondo odbędą się „WARSZTATY HIP-HOP i HOUSE z Tomkiem Urbańskim”. Będą to pierwsze warsztaty taneczne zorganizowane w ramach „Tanecznego Mixera”. Zajęcia poprzedzą I Powiatowy Turniej Tańca Nowoczesnego i Współczesnego. Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy. Koszt – 10 zł. Osoba do kontaktu: Ewa Porożyńska, tel. 696 497 932.
II Chełmiński Festiwal Rodzinny

19.03.2014

Chcielibyśmy zaprosić wszystkich do udziału w II Chełmińskim Festiwalu Rodzinnym, który rozpoczyna się juz w piątek - 25 kwietnia 2014 roku w Chełmnie.

Pomysł na zamienienie naszego miasta w "plac zabaw" z licznymi atrakcjami dla całych rodzin z dziećmi w różnym wieku pojawił się rok temu. Początek wiosny, kilka dni wolnych od pracy sprzyjają wspólnemu spędzeniu czasu dla rodziców i ich dzieci. Odzew ze strony stowarzyszeń, instytucji, redakcji, osób prywatnych itp. był bardzo duży.
Czytaj dalej...
II Chełmiński Jarmark Wielkanocny

19.03.2014

Zapraszamy serdecznie do udziału w II Chełmińskim Jarmarku Wielkanocnym, który odbędzie się w niedzielę, 13 kwietnia 2014 roku na rynku miejskim w Chełmnie w godzinach 8.30 –15.00. Jarmarkowi towarzyszyć będą prezentacje: Orkiestry Dętej i zespołu wokalnego „Nowalijki” z Chełmińskiego Domu Kultury, Chóru „Collegium Cantorum” Chełmińskiego Towarzystwa Strzeleckiego - Bractwa Kurkowego, Chorągwi Ziemi Chełmińskiej, „Zastępu Rycerskiego z Chełmna” i Klubu Motocyklowego „Fenix” z Chełmna. O godzinie 13:00 w Muzeum Ziemi Chełmińskiej – ratusz, odbędzie się podsumowanie XVI KONKURSU „NAJPIĘKNIEJSZĄ PISANKĘ i KARTKĘ WIELKANOCNĄ” , któremu towarzyszyć będzie występ kapeli ludowej ZPiT „Pomorze”.
Taneczny MIXer

13.03.2014

Taneczny MIXer to nasz nowy pomysł na promowanie tańca, w szczególności tańca współczesnego i nowoczesnego. W okresie najbliższych 3 miesięcy (kwiecień, maj, czerwiec) chcemy zorganizować otwarte, dwudniowe warsztaty taneczne dla dzieci, młodzieży i dorosłych. 26 kwietnia odbędzie się I Powiatowy Turniej Tańca Nowoczesnego i Współczesnego, a na zakończenie przedsięwzięcia uczestnicy pokażą swoje umiejętności i zatańczą z zaproszoną gwiazdą podczas Dni Chełmna.
Czytaj dalej...
Zegary Decoupage

10.03.2014

Od października w stałej ofercie Chełmińskiego Domu Kultury są warsztaty ze zdobniczej techniki decoupage. Pod czujnym okiem Anny Pawlak na kolejnych zajęciach powstawały przepięknie zdobione deski, bombki, chusteczniki oraz świeczniki. Tym razem warsztaty artystyczne poświęcone będą wykonaniu zegara w technice decoupage.

Zajęcia odbędą się we wtorek 1 kwietnia 2014 r. o godz. 16.00 w Chełmińskim Domu Kultury. Koszt – 50 zł. Zapisy w sekretariacie ChDK. Zapraszamy.
Pierwszy Jubileusz UTW w Chełmnie

06.03.2014

Uroczystość 5 -lecia naszego UTW odbyła się 26 lutego 2014 roku w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej w Chełmnie. Na obchody mieszkańców miasta wspólnie zaprosili : Rada Słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy Chełmińskim Domu Kultury, Burmistrz Miasta Chełmna oraz dyrektor Chełmińskiego Domu. Jedną z atrakcji był m.in. koncert studentów Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Wykład - początki szkolnictwa wyższego w Chełmnie wygłoszony został przez Władysława Fliegera. Wszyscy członkowie Rady Programowej otrzymali piękne kwiaty od swoich Słuchaczy. Nagrody i upominki otrzymali członkowie Rady Słuchaczy oraz wyróżniający się słuchacze UTW. Taneczna, mniej oficjalna część obchodów, porwała wszystkich słuchaczy i gości do wspólnej zabawy.
Czytaj dalej...
59. Ogólnopolski Konkurs Recytatorski

06.03.2014

W sobotę 1 marca 2014 roku w sali mieszczańskiej chełmińskiego ratusza odbyły się kolejne Eliminacje Powiatowe 59. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Organizatorem konkursu był Chełmiński Dom Kultury, koordynatorem i fundatorem nagród - Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu. Uczniowie Zespołu Szkół nr 1, Zespołu Szkół nr 2, Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego z Chełmna, Studium Edukacji i Praktyk Teatralnych w Toruniu oraz uczestnicy zajęć w Chełmińskim Domu Kultury rywalizowali w dwóch kategoriach: turnieju recytatorskim i turnieju wywiedzione ze słowa.
Czytaj dalej...
Konkurs Najpiękniejsza pisanka i kartka wielkanocna

01.03.2014

Chełmiński Dom Kultury zaprasza do udziału w XVI KONKURSIE „NAJPIĘKNIEJSZA PISANKA i KARTKA WIELKANOCNA”.

Najstarsze pisanki pochodzą z terenów sumeryjskiej Mezopotamii. Zwyczaj malowania jajek znany był w czasach cesarstwa rzymskiego. Na ziemiach polskich najstarsze pisanki, pochodzące z końca X wieku, odnaleziono podczas wykopalisk archeologicznych na opolskiej wyspie Ostrówek, gdzie odkryto pozostałości grodu słowiańskiego. Obecnie pisanki wykonuje się przed Wielkanocą. Mają symbolizować rodzącą się do życia przyrodę, a w chrześcijaństwie dodatkowo nadzieję wynikającą z wiary w zmartwychwstanie Chrystusa.

Termin dostarczenia prac upływa z dniem 2 kwietnia 2014 roku. Nagrodzone prace będzie można obejrzeć na wystawie pokonkursowej w dniu 13.04.2014 r.(niedziela) od godziny 13.00 w Muzeum Ziemi Chełmińskiej, gdzie nastąpi również wręczenie nagród. Zapraszamy do udziału w konkursie. Szczegółowych informacji udziela p. Regina Gargol, tel. 56 686 48 08.
Otwarte Mistrzostwa Mażoretek Polski Północnej

25.02.2014

4 maja 2014 r. odbędą się po raz pierwszy w Chełmnie Otwarte Mistrzostwa Mażoretek Polski Północnej, stanowiące nominacje do Mistrzostw Polski Mażoretek Kędzierzyn-Koźle 2014. W rywalizacji mogą wziąć udział zespoły z województw: Kujawsko-Pomorskiego, Warmińsko-Mazurskiego i Pomorskiego. Zawody mają służyć popularyzacji ruchu mażoretkowego, podnoszeniu poziomu tańca grup mażoretkowych oraz upowszechnianiu umiejętności tanecznych wśród dzieci i młodzieży. Patronat honorowy nad przedsięwzięciem objął Burmistrz Miasta Chełmna – Mariusz Kędzierski.
Ogólnopolski Festiwal Amatorskich Orkiestr Dętych

25.02.2014

Amatorskie orkiestry dęte działające w naszym regionie podtrzymują tradycję powszechnego muzykowania. To dzięki nim w trudnych warunkach finansowych w dziedzinie kultury dostępna jest dobra, przystępna muzyka instrumentalna. Festiwal odgrywa dużą rolę w kształtowaniu i odkrywaniu wrażliwości muzycznej, zachęca do aktywizacji w kontakcie z muzyką poprzez zachęcenie do samodzielnego grania na instrumentach muzycznych.

W tym roku festiwal ma charakter konkursu, główne koncerty zaplanowano na 8 czerwca 2014 roku.
Przegląd piosenki Wesoła nutka

25.02.2014

Chełmiński Dom Kultury zaprasza w niedzielę 30 marca o godz. 11.00 w sali widowiskowej kinoteatru „RONDO”, już po raz dziewiętnasty spotkają się młodzi piosenkarze w ramach POWIATOWEGO PRZEGLĄDU PIOSENKI DZIECIĘCEJ I MŁODZIEŻOWEJ WESOŁA NUTKA. Po eliminacjach w Chełmnie i gminach naszego powiatu, które odbędą się w lutym i marcu, na scenie zaprezentują się młodzi wykonawcy w kategoriach: soliści 7 – 12 lat, zespoły wokalne 7 – 12 lat, soliści 13 – 18 lat oraz zespoły wokalne 13 – 18 lat. Najlepsi piosenkarze reprezentować powiat chełmiński na wojewódzkich przeglądach piosenki „Awans” w Żninie i „Debiut” w Ciechocinku.
Czytaj dalej...
Jubileusz UTW w Chełmnie

21.02.2014

Rada Słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy Chełmińskim Domu Kultury, Burmistrz Miasta Chełmna oraz dyrektor Chełmińskiego Domu Kultury mają przyjemność zaprosić na Jubileusz 5-lecia Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Chełmnie. Uroczystość odbędzie się 26 lutego 2014 roku o godz. 16.00 w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej w Chełmnie.

W programie m.in. koncert studentów Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy, wykład - początki szkolnictwa wyższego w Chełmnie, rys historyczny UTW w Chełmnie itp. Szczególnie zapraszamy naszych przyszłych Słuchaczy.

Zapraszamy także do zapoznania się z folderem poświęconym Uniwersytetowi Trzeciego Wieku w Chełmnie, który można pobrać poniżej.
Scout & Tourist Song Festival

21.02.2014

Zapraszamy do udziału w XIII Festiwalu Piosenki Harcerskiej i Turystycznej “Scout & Tourist Song Festival”, który odbędzie się w Chełmnie w dniach od 5 do 6 kwietnia 2014 r.

Poniżej można znaleźć regulamin wraz z kartą zgłoszenia. W festiwalu mogą brać udział ekipy min. 5-osobowe (nie więcej niż 30 os.), reprezentujące środowiska harcerskie, skautowe oraz szkoły. Jak zawsze gwarantujemy wspaniała zabawę.
Koncert charytatywny

20.02.2014

Serdecznie zapraszamy na koncert charytatywny na rzecz Patryka Bernadowskiego, który odbędzie się w piątek 28 lutego o godzinie 17:00 w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej w Chełmnie. Atrakcją wieczoru będzie Jarosław Jaro Chojnacki. Wystąpią też wolontariusze CW Effatha z pantomimą o tolerancji dla osób niepełnosprawnych pod tytułem: "Zauważ mnie". Koncert poprowadzi Urszula Dębska - aktorka serialu Pierwsza Miłość. Cegiełki wstępu można zakupić przed Koncertem lub w redakcji Czasu Chełmna. Koszt cegiełek : ulgowy 5 zł, normalny 10 zł. Podczas koncertu będzie można wspomóc akcję kupując cegiełki w formie nagród rzeczowych, wypieków lub wyrobów artystycznych przygotowanych przez Wolontariuszy EFFATHA i ich rodziców. Fundusze ze sprzedaży Cegiełek będą przeznaczone na leczenie, rehabilitację oraz na zakup sprzętu ortopedycznego dla Patryka. Obsługą techniczna koncertu zajmuje się Chełmiński Dom Kultury. POMÓŻMY - razem zdziałamy więcej. Bardzo prosimy o wsparcie. Każda cegiełka jest na wagę złota.
Ferie zimowe 2014 - podsumowanie

19.02.2014

Na ferie zimowe w tym roku przygotowaliśmy dla Was dużo ciekawych propozycji. Dzięki pomocy wielu firm i osób, udało nam się zrobić to dla Was wszystko bezpłatnie. Wystarczyło tylko przyjść i skorzystać z naszej oferty. Szczególne podziękowania kierujemy do firmy MONDI Świecie S.A, Banku Spółdzielczego w Chełmnie oraz Czasu Chełmna. To wszystko było dla Was.
Czytaj dalej...
Warsztaty DECOUPAGE na szkle

11.02.2014

25 lutego o godz. 16.00 w Chełmińskim Domu Kultury odbędą się warsztaty decoupage. Tym razem na zajęciach uczestnicy stworzą szklany lampion zdobiony techniką decoupage z użyciem papieru ryżowego, techniki serwetkowej oraz past pozłotniczych.

Warsztaty poprowadzi Anna Pawlak - www.aniapawlak.blogspot.com.

Koszt 45 zł. Zapisy w sekretariacie ChDK.

Serdecznie zapraszamy.

Walentynki z filmem

11.02.2014

Już w czwartek - 13 lutego zapraszamy do kinoteatru RONDO na Romantyczne popołudnie z filmem dla zakochanych. Zaczynamy o godzinie 18.00. Tym razem wybraliśmy dla Was wielkie klasyki kina światowego, które zawsze ogląda się z wielką przyjemnością - Śniadanie u Tiffany'ego oraz Jak poślubić milionera.

Dzieci zapraszamy również w czwartek 13.02.2014 r. na Walentynkowy poranek filmowy. Już o godzinie 10.00 - Epoka lodowcowa I a o 13.00 zapraszamy na kolejny film pt. Zakochany kundel.

Opisy filmów można znaleźć tutaj.
Warsztaty Decoupage dla dzieci

08.02.2014

W ramach zajęć przygotowanych dla dzieci w okresie ferii zimowych, w dniu 5 lutego odbyły się warsztaty kreatywne “PODSTAWY DECOUPAGE”. Już na kilka dni przed ich rozpoczęciem lista chętnych była zapełniona, tym bardziej, iż dzięki dofinansowaniu warsztatów przez Bank Spółdzielczy w Chełmnie, rodzice byli zwolnienie z wszystkich kosztów. Dzieci biorące udział w zajęciach, po zapoznaniu się z wykorzystywanymi materiałami, podstawami cieniowania i prostymi sposobami postarzania przedmiotów, wykonały drewniany przybornik na długopisy, zabezpieczając go na koniec lakierem. Zajęcia poprowadziła Anna Pawlak – jak widać na zdjęciach z ogromnym powodzeniem. Każde dziecko otrzymało specjalny dyplom. Już wkrótce informacje o kolejnych warsztatach – tym razem dla dorosłych.

Szczególne słowa podziękowanie kierujemy do Zarządu Banku Spółdzielczego w Chełmnie za pomoc finansową.
Czytaj dalej...
Warsztaty papieru czerpanego

06.02.2014

We wtorek 4 lutego w pracowni plastycznej Chełmińskiego Domu Kultury odbyły się zajęcia z cyklu „Ferie z ginącymi zawodami” – warsztaty papieru czerpanego. Zajęcia zostały sfinansowane przez MONDI ŚWIECIE S.A., dzięki czemu mogło w nich wziąć udział ponad 20 dzieci – oczywiście bezpłatnie. Pokaz i warsztaty czerpania papieru odbyły się przy użyciu tradycyjnej drewnianej prasy śrubowej, drewnianej beczki, starej zabytkowej lakownicy, gęsich piór i wielu innych zabytkowych i unikalnych eksponatów, takich jak m. in. kopia oryginalnego tłoku pieczętnego miasta Koronowa z XVII w.
Czytaj dalej...
Rozstrzygnięcie konkursów

05.02.2014

Dzisiaj odbyło się rozstrzygnięcie dwóch konkursów przygotowanych przez Katolickie Liceum i Gimnazjum Pallotynów w Chełmnie. Oto wyniki:
Czytaj dalej...
Chełmno komiksem malowane

03.02.2014

Mamy swój pierwszy komiks o Chełmnie. Jego autorem jest Szczepan Atroszko ze Szczecina.

Historia pt. "Uważaj... jesteś w Chełmnie" przedstawia rozmowę wnuczki z babcią. Młodsza kobieta z pewnym lekceważeniem podchodzi do spraw sercowych, więc babcia opowiada jej historię pewnego mędrca, który niegdyś trafił do Chełmna i tam się zakochał.
Czytaj dalej...
Fotorelacje z zajęć

03.02.2014

W dniach 1 – 2 luty 2014 roku odbyły się w Chełmińskim Domu Kultury warsztaty dla mażoretek, prowadzone przez Stowarzyszenie Mażoretek, Tamburmajorek i Cheerleaderek Polskich, reprezentowane przez Stanisława Rewieńskiego (prezes stowarzyszenia) i Natalię Richter (sędzia krajowy, instruktor). Na zajęciach dziewczęta poznawały nowe figury taneczne, uczyły się tańca z pomponem i pałeczką oraz poznały elementy nowego układu choreograficznego do dźwięków samby. Warsztaty są początkiem współpracy, mającej na celu przygotowanie zespołu z Chełmna do Mistrzostw Polski Mażoretek. W trakcie warsztatów pojawił się pomysł na zorganizowanie w Chełmnie Otwartych Mistrzostw Mażoretek Polski Północnej.

Dzisiaj natomiast po raz pierwszy w Chełmińskim Domu Kultury, w ramach atrakcji przygotowanych na ferie zimowe, odbyły się warsztaty cyrkowe prowadzone przez p. Ewę Porożyńską. Po zakończeniu ferii zajęcia takie znajdą się w stałej ofercie domu kultury.

Zdjęcia z zajęć można obejrzeć w dziale Galerie zdjęć.
Najpiękniejsza Witryna Walentynkowa - głosowanie

29.01.2014

Głosowanie w Plebiscycie na Najpiękniejszą Witrynę Walentynkową w Chełmnie i w Świeciu odbywa się za pośrednictwem SMS-ów oraz kuponów zamieszczonych na łamach Gazety Pomorskiej.
Czytaj dalej...
VII Festiwal Piosenki Miłosnej - Finaliści

27.01.2014

24 stycznia 2014 roku w siedzibie organizatora konkursu - Chełmińskiego Domu Kultury, odbyły się przesłuchania materiałów dźwiękowych nadesłanych z całej Polski - nagrań chętnych do udziału w konkursie muzycznym.

Jury w składzie: Mieczysław Żelazko - muzyk, dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej w Chełmnie, Aleksandra Gasin - muzyk, nauczyciel w Państwowej Szkole Muzycznej w Chełmnie oraz Marcin Dombrowski - instruktor muzyczny w Chełmińskim Domu Kultury w tym roku było wyjątkowo zgodne i spośród blisko 30 zgłoszonych wykonawców wybrało tych najlepszych, którzy zaprezentują się 14 lutego na rynku w Chełmnie.

Są to Sara Pach z Małej Nieszawki, Katarzyna Kuźma z Polskiego Konopatu, Marta Cynk – Mikołajewska z Torunia, Monika Skibicka z Torunia, Karolina Ziętara z Brodnicy, duet Patrycja Świadek i Michał Kardas z Człuchowa, Tadeusz Seibert z Malborka, duet Jagoda Różycka i Piotr Zubek z Warszawy. Kamila Cieślewicz z Chełmna, duet Michał Kowalski i Jowita Peroń z Chełmna, Patrycja Rutkowska z Chełmna.

Finalistom gratulujemy. Do zobaczenia na scenie.
"Pomorze" dla Babci i Dziadka

27.01.2014

24 stycznia 2014 roku w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej w Chełmnie odbył się tradycyjny koncert Zespołu Pieśni i Tańca Pomorze działającego przy ChDK z okazji Dnia Babci i Dziadka. Swoje umiejętności prezentowały cztery grupy taneczne w przedziale wiekowym od 5-20 lat. Specjalnie na tą okazję został przygotowany scenariusz, w który wpleciono tańce: sądeckie, kaszubskie, lasowiackie, lubelskie, wielkopolskie, cieszyńskie, żywieckie oraz krakowskie. Na szczególną uwagę zasługiwała prezentacja najmłodszej grupy, dla której był to pierwszy występ na scenie.
Czytaj dalej...
Program Walentynek Chełmińskich

26.01.2014

Mamy przyjemność zaprezentować Państwu program Walentynek Chełmińskich, który znajduje na plakacie zamieszczonym obok wpisu oraz w dziale Program Walentynek. Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w przygotowanych specjalnie dla Państwa atrakcjach.
Walentynkowe bicie rekordu Guinnessa

22.01.2014
Orkiestra dla mieszkańców

21.01.2014

W niedzielę 19 stycznia Orkiestra Dęta Chełmińskiego Domu Kultury tradycyjnie zaprezentowała się przed mieszkańcami naszego miasta, prezentując kolędy z różnych zakątków świata. W tym roku zespół wystąpił w dwóch kościołach – Garnizonowym oraz Księży Pallotynów. Wszystkie miejsca były zajęte. Kolejny występ orkiestry już 27 stycznia o godzinie 17.00, podczas uroczystych obchodów wyzwolenia Chełmna przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Mamy nadzieję, ze pogoda nie pokrzyżuje tych planów.

Zdjęcia z niedzielnego występu można znaleźć w dziale Galerie zdjęć.
Walentynki 2014

19.01.2014

Wielkimi krokami zbliżają się tegoroczne walentynki. W dziale Program Walentynek zamieściliśmy już plan imprez na te najgorętsze dni roku w naszym mieście.
59. Ogólnopolski Konkurs Recytatorski

18.01.2014

Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu, Chełmiński Dom Kultury i Muzeum Ziemi Chełmińskiej zapraszają uczniów szkół ponadgimnazjalnych oraz osoby dorosłe do udziału w eliminacjach powiatowych 59. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego . Ogólnopolski Konkurs Recytatorski prowadzi Towarzystwo Kultury Teatralnej wspólnie z organizatorami etapów wojewódzkich i powiatowych.
Czytaj dalej...
Ferie zimowe 2014

18.01.2014

Na ferie zimowe w tym roku przygotowaliśmy dla Was dużo ciekawych propozycji. Dzięki pomocy wielu firm i osób, udało nam się zrobić to dla Was wszystko bezpłatnie. Wystarczy tylko przyjść i skorzystać z naszej oferty. Szczególne podziękowania kierujemy do firmy MONDI Świecie S.A, Banku Spółdzielczego w Chełmnie oraz Czasu Chełmna.

Serdecznie zapraszamy. To wszystko dla Was.
Czytaj dalej...
Finał WOŚP 2014 - Podsumowanie

15.01.2014

Dwudziesty drugi raz zagrała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Do poprzedniego Finału miasto Chełmno zebrało prawie 4000 tysięcy złotych i co najważniejsze – chełmiński szpital otrzymał urządzenia i sprzęt medyczny za ponad 200 tysięcy złotych!!! Cały nasz oddział pediatryczny i część oddziału noworodkowego, wyposażone są przez Fundację WOŚP, ratując zdrowie i życie najmłodszych. W tym roku, oprócz zbiórki na rzecz ratowania życia dzieci, część środków przeznaczona będzie na opiekę medyczną seniorów. W Chełmnie, działania związane z XXII Finałem WOŚP odbywały się w chełmińskim szpitalu, Zespole Szkół nr 2, Gimnazjum nr 1, na płycie rynku oraz w kinoteatrze „Rondo”.
Czytaj dalej...
Światełko do nieba - wyjaśnienie

12.01.2014

Bardzo przepraszamy, że byliśmy zmuszeni odwołać pokaz sztucznych ogni w ramach "ŚWIATEŁKA DO NIEBA" na Palcu Wolności. Osoba odpowiedzialna za odpalenie sztucznych ogni, posiadająca właściwe uprawnienia, doświadczenie i wiedzę stwierdziła, że ich użycie przy występującym wietrze jest zbyt niebezpieczne i grozi pożarem. Na tej podstawie została podjęta decyzja o odwołaniu "światełka". Na przeniesienie w inne miejsce nie było już niestety czasu. Wszystkich, którzy byli z nami, bardzo przepraszamy.

Szef Sztabu WOŚP w Chełmnie

Marcin Dombrowski
Sztab WOŚP - z ostatniej chwili

12.01.2014

Znamy już kwotę, jaki w tym roku mieszkańcy Chełmna podarowali na rzecz Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Są to oczywiście obliczenia wstępne.
Czytaj dalej...
Włącz się w promocję Miasta Zakochanych

10.01.2014

„Walentynki Chełmińskie” – to nie tylko wielki dzień dla zakochanych, ale również święto naszego miasta. Przygotowaliśmy dla Was możliwość wsparcia promocji Chełmna – miasta zakochanych®. Chełmno to przecież idealne miejsce na wyznanie miłości, czy nawet oświadczyny.

Jak włączyć się w promocję?

Wybierz jeden z naszych plakatów (dostępnych na tej stronie internetowej), wydrukuj go dwustronnie i przyczep na tablicy/słupie czy innym LEGALNYM miejscu ogłoszeniowym: w Akademiku, na Uniwersytecie, w poczekalni, szatni, stołówce... Upewnij się jednak, że można w tym miejscu bezkarnie zamieszczać ogłoszenia.
Warsztaty Decoupage

10.01.2014

28 stycznia 2014 r. (wtorek) o godz. 16.00 w Chełmińskim Domu Kultury odbędą się kolejne warsztaty decoupage. Tym razem na zajęciach uczestnicy ozdabiać będą drewniane chusteczniki. Koszt 45 zł.

Zapisy w sekretariacie ChDK. Serdecznie zapraszamy!

Miedzyszkolny Przegląd kolęd i Pastorałek

09.01.2014

W dniu 17 stycznia 2014 roku odbędzie się II Międzyszkolnego Przeglądu Kolęd i Pastorałek - Chełmno 2014. Przegląd adresowany jest do uczniów przedszkoli, szkół podstawowych i gimnazjów z terenu powiatu chełmińskiego. Uczestnicy wystąpią w trzech kategoriach: przedszkola, szkoła podstawowa klasy I - III; szkoła podstawowa klasy IV - VI; gimnazja.

Zapraszamy do auli Katolickiego Liceum i Gimnazjum Księży Pallotynów w Chełmnie od godz. 9.00.
Na św. Walentego... - Różne oblicza miłości

09.01.2014

Zapraszamy do wzięcia udziału w IX Ogólnopolskim Konkursie Plastyczno – Literackim „NA ŚW. WALENTEGO… - RÓŻNE OBLICZA MIŁOŚCI”. Konkurs ten jest organizowany przez Katolickie Liceum i Gimnazjum Księży Pallotynów w Chełmnie przy udziale Chełmińskiego Domu Kultury i Urzędu Miasta Chełmna w ramach XIII obchodów Dnia Świętego Walentego w Chełmnie, mieście zakochanych. W tym roku odbywa się już dziewiąta edycja tego konkursu. Ma on na celu odpowiedzenie sobie na pytanie: czym tak naprawdę jest miłość, gdzie ją można spotkać i w jaki sposób doświadczać, przeżywać? Sprostać temu niełatwemu zadaniu starają się młodzi ludzie, uczniowie wielu szkół z całej Polski. Formą literacką czy techniką plastyczną, próbują twórczo pokazać współczesne oblicza miłości, przekonując, że najważniejsza w życiu jest właśnie miłość.

Przypominamy, że wszystkie konkursy związane z walentynkami oraz ich regulaminy można znaleźć w dziale Konkursy.
Koszykarze dla WOŚP

09.01.2014
Wielki Chełmiński Koncert Kolęd

05.01.2014

Na zaproszenie gospodarza koncertu - Stowarzyszenia Chorus Culmensis, dwa zespoły Chełmińskiego Domu Kultury: Zespół Pieśni i Tańca POMORZE wraz z kapelą ludową oraz Zespół Wokalny NOWALIJKI, wzięły udział w Wielkim Koncercie Kolęd, który odbył się 5 stycznia 2014 roku w kościele pw. Św. Józefa w Chełmnie. Dom kultury, w ramach współpracy ze stowarzyszeniami, zajął się również obsługą techniczną i nagłośnieniem wydarzenia.
Czytaj dalej...
XXII Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

05.01.2014

Już 12 stycznia odbędzie się kolejny – 22 Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Chełmnie. Cały dzień przepełniony będzie przedsięwzięciami mającymi na celu zebranie jak największej sumy pieniędzy na zakup specjalistycznego sprzętu dla dziecięcej medycyny ratunkowej i godnej opieki medycznej seniorów. Rozpoczynamy o godz. 9.00 turniejem halowej piłki nożnej, a kończymy tradycyjnie „Światełkiem do Nieba” o godz. 20.00. Szczegółowy program poniżej.
Czytaj dalej...
Wyjątkowo powitaliśmy Nowy Rok 2014

05.01.2014

1 stycznia 2014 roku Burmistrz Miasta Chełmna Mariusz Kędzierski zaprosił mieszkańców Chełmna na wyjątkowe wydarzenie artystyczne pt. "Noworoczna Gala Operetki: Przetańczyć całą noc" w wykonaniu zespołu Artes Ensemble.. Jak zawsze, mieszkańcy naszego miasta pokazali, ze kochają operetkę i tłumnie przybyli na ten udany pod każdym względem koncert. Wszystkie miejsca w sali były zajęte.
Czytaj dalej...
Wielka przygoda z teatrem w Chełmnie zakończona...

05.01.2014

Teatralna rewolucja w Chełmnie w ramach projektu „TEATR DZIECIOM” rozpoczęła się w połowie marca 2013 roku. Pierwszy etap obejmował działania w szkołach podstawowych, drugi zaś uczniów gimnazjów na terenie Chełmna. Projekt mógł zaistnieć dzięki współfinansowaniu go przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Realizatorem zadania, które kosztowało ponad 40 tysięcy złotych był Chełmiński Dom Kultury.
Czytaj dalej...
Wykonanie: A. Nowak