Archiwum 2017
Konkurs plastyczno - literacki

29.12.2017

Zapraszamy do wzięcia udziału
w XIII Ogólnopolskim Konkursie Plastyczno - Literackim
„NA ŚW. WALENTEGO… - RÓŻNE OBLICZA MIŁOŚCI”

Konkurs ten jest organizowany przez Katolickie Liceum, Gimnazjum i Szkołę Podstawową Księży Pallotynów w Chełmnie przy udziale Chełmińskiego Domu Kultury i Urzędu Miasta Chełmna w ramach XVII obchodów Dnia Świętego Walentego w Chełmnie, mieście zakochanych.

Ten Ogólnopolski Konkurs plastyczno - literacki organizowany jest w miesiącu lutym. W tym roku odbywa się już trzynasta edycja tego konkursu. Ma on na celu odpowiedzenie sobie na pytanie: czym tak naprawdę jest miłość, gdzie ją można spotkać i w jaki sposób doświadczać, przeżywać? Sprostać temu niełatwemu zadaniu starają się młodzi ludzie, uczniowie wielu szkół z całej Polski. Formą literacką czy techniką plastyczną, próbują twórczo pokazać współczesne oblicza miłości, przekonując, że najważniejsza w życiu jest właśnie miłość.
Zaproszenie na Jarmark Walentynkowy

29.12.2017

Jak co roku, podczas obchodów „WALENTYNEK CHEŁMIŃSKICH”, zapraszamy Państwa do udziału w „Jarmarku św. Walentego”. Tym razem czekamy na chętnych wystawców na płytę rynku i ulicę Grudziądzką w sobotę (10 lutego), gdzie odbywać się będzie wielka impreza plenerowa z udziałem m.in. Patrycji Markowskiej z zespołem oraz w środę (14 lutego). Szczegóły udziału w „Jarmarku” zawiera zamieszczony regulamin i karta zgłoszenia. ZAPRASZAMY!
Najpiękniejsze Witryny Walentynkowe - Ruszamy!

27.12.2017

Mamy już komplet sklepów i firm, które w tym roku zechciały uczestniczyć w naszym plebiscycie. Przypominamy, że na wybraną przez siebie „witrynę walentynkową” głosujemy na specjalnych kuponach, które ukażą się w GAZECIE POMORSKIEJ w dniach: 26 stycznia (piątek), 29 stycznia (poniedziałek) i 2 lutego (piątek). Wypełnione kupony wrzucamy do okolicznościowych pudełek, znajdujących się w placówkach, biorących udział w naszej zabawie lub w: Urzędzie Miasta Chełmna (Biuro Podawcze), Urzędzie Miejskim w Świeciu (Biuro Obsługi Mieszkańców), Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji w Świeciu (Punkt Informacyjny) oraz w Chełmińskim Domu Kultury (sekretariat). Poniżej wykaz sklepów i firm ze Świecia i z Chełmna, które już przygotowują swoje witryny do prezentacji:

CHEŁMNO

 • WITRYNA NR 1 - „AGA”. BIELIZNA U JUSTYNY, ul. Rynek 10, Justyna Piotrowska
 • WITRYNA NR 2 - KWIACIARNIA „JARZĘBINA”, ul. Grudziądzka 1, Beata Rokicińska
 • WITRYNA NR 3 - KWIACIARNIA „VICTORIA”, ul. Młyńska 7, Maria Matia
 • WITRYNA NR 4 - SKLEP FIRMOWY „JANEX” - MODA MĘSKA, ul. Wodna 26, Jan Ziółkowski
 • WITRYNA NR 5 - SKLEP MONOPOLOWO - SPOŻYWCZY „CHRISTOFF”, ul. Rynek 25, Krzysztof Przykucki
 • WITRYNA NR 6 - AGRESOR CENOWY „1001 DROBIAZGÓW”, ul. Grudziądzka 34, Agnieszka i Adam Sztaba
 • WITRYNA NR 7 - SKLEP DZIECIĘCY „MAGDALENKA”, ul. Rynek 3, Magdalena Staniszewska
 • WITRYNA NR 8 - „SKLEP Z BIELIZNĄ”, ul. Grudziądzka 1, Danuta Puczyńska
 • WITRYNA NR 9 - FIRMA HANDLOWA „WIR”, ul. Grudziądzka 22, Robert Grędzicki
 • WITRYNA NR 10 - KOMODA „FASHION HOUSE”, ul. Grudziądzka 23, Barbara Kęska

ŚWIECIE

 • WITRYNA NR 1 - CUKIERNIA F&F, ul. Klasztorna 29, Joanna Fryckowska
 • WITRYNA NR 2 - KWIACIARNIA „FREZJA”, ul. Wojska Polskiego, Edmund Hein
 • WITRYNA NR 3 - ODZIEŻ „U BENI”, ul. Klasztorna 27, Benedykta Lewandowska
 • WITRYNA NR 4 - SKLEP PASMANTERYJNY, ul. Jana Pawła II, Ewa Sosnowska
 • WITRYNA NR 5 - SKLEP ELEKTRYCZNY „NEON”, ul. Duży Rynek 4, Hanna Stusińska
 • WITRYNA NR 6 - ZAKŁAD CUKIERNICZY „ELWA”, ul. Klasztorna 12, Elżbieta Pawluczuk, Ewa Zielińska
 • WITRYNA NR 7 - SKLEP ODZIEŻOWY „V2000”, ul. Jana Pawła II, Justyna Szreder
 • WITRYNA NR 8 - PERFUMERIA, ul. Klasztorna 14, Katarzyna Dziewięcka
 • WITRYNA NR 9 - SKLEP MONOPOLOWY, ul. Klasztorna 16, Krzysztof Szmańda
 • WITRYNA NR 10 - SKLEP „SISTERS”, ul. Jana Pawła II, Janina Klimek

W PLEBISCYCIE ZOSTANĄ NAGRODZONE TRZY WITRYNY Z CHEŁMNA I TRZY WITRYNY ZE ŚWIECIA, KTÓRE OTRZYMAJĄ NAJWIĘKSZĄ ILOŚĆ POPRAWNIE WYPEŁNIONYCH KUPONÓW. PONADTO PRZEWIDZIANO PO TRZY NAGRODY W CHEŁMNIE I ŚWIECIU DLA OSÓB, BIORĄCYCH UDZIAŁ W ZABAWIE. ZAPRASZAMY DO GŁOSOWANIA!!!
Alchemia i Amory w Kuchni

27.12.2017

Zapraszamy do udziału w szóstej edycji turnieju kulinarnego „Alchemia i Amory w Kuchni”, który odbędzie się 9 lutego 2018 roku w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Praktycznego w Grubnie. Na zgłoszenia czekamy do 31 stycznia 2018 roku.
Najpiękniejsze Witryny Walentynkowe

27.12.2017

„Najpiękniejsze Witryny Walentynkowe"
BURMISTRZOWIE CHEŁMNA I ŚWIECIA ZAPRASZAJĄ!!!
Szanowni Państwo!

W dniach 8-14 lutego 2018 roku będziemy wspólnie uroczyście obchodzić kolejne „Walentynki Chełmińskie”. W związku z tym, chcielibyśmy zaprosić Państwa do współuczestnictwa w tej imprezie, która stała się wspaniałą wizytówką naszych miast. Możecie stać się osobami, które współtworzą tę imprezę poprzez przygotowanie w swoich sklepach, restauracjach, instytucjach witryny walentynkowej. Przygotowanie takich witryn pozwoli na stworzenie niepowtarzalnego klimatu w Chełmnie i Świeciu. Tym razem zasady uczestnictwa są bardzo proste a dla najpiękniejszych witryn oraz osób, uczestniczących w naszej zabawie ufundowane zostaną nagrody. Ogłoszenie wyników konkursu odbędzie się 10 lutego podczas imprezy na Rynku w Chełmnie w ramach obchodów „Dnia Świętego Walentego”. Szczegóły uczestnictwa zawarte są w zamieszczonym regulaminie.
Bal Karnawałowy w ECWM

20.12.2017
Walentynkowa Zbiórka Krwi

20.12.2017

III AKCJA ZBIÓRKI KRWI
DLA CENTRUM ONKOLOGII im. prof. F. Łukaszczyka w Bydgoszczy
"KROPLA MIŁOŚCI - KOCHAM, POMAGAM, RATUJĘ"
10 luty 2018 roku od godz. 12.00 Rynek Chełmno

Zapraszamy mieszkańców Chełmna, gości i turystów do włączenia się w akcję zbiórki krwi z przeznaczeniem dla pacjentów Centrum Onkologii im. prof. F. Łukaszczyka w Bydgoszczy. Liczymy na poparcie tej szlachetnej idei i pomoc osobom dotkniętym chorobą nowotworową. Już 10 lutego (sobota) od godziny 12.00 na rynku w Chełmnie stanie specjalny ambulans z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy, Oddział w Grudziądzu. Każdy honorowy dawca otrzyma upominek, a dla 15 osób będą wylosowane nagrody, m.in. album "Chełmno malowane". Nagrodą główna będzie romantyczna kolacja dla dwojga w pensjonacie Stary Spichrz. Losowanie nagród ok. godziny 18.00 – scena.

Przyjdź i pomóż ratować życie!!!
Jarmark Świąteczny

18.12.2017

KOLEJNY JARMARK NA CHEŁMIŃSKIM RYNKU

W troszkę mroźną ale wyjątkowo pogodną niedzielę (17 grudnia) na tydzień przed Świętami Bożego Narodzenia, mieszkańcy Chełmna i turyści mogli dokonać zakupów na „JARMARKU ŚWIĄTECZNYM”, który odbywał się przy chełmińskim Ratuszu. Jak zwykle - nie zabrakło żywych choinek, stroików świątecznych, ozdób choinkowych, słodkości i swojskich wyrobów garmażeryjnych. Zainteresowanie stoiskami było wyjątkowo duże, w tle rozbrzmiewały rozmaite piosenki i pieśni świąteczne a całość na wesoło prowadził Władysław Flieger, który zapraszał do mikrofonu gości i zachęcał do odwiedzania stoisk handlowych. Największą atrakcją była obecność Św. Mikołaja, z którym można było zrobić sobie fotkę, otrzymać słodkości oraz pamiątkowy certyfikat. Organizatorami tegorocznego „Jarmarku” byli: Gmina Miasto Chełmno wraz z Chełmińskim Domem Kultury.
Pismo do sponsorów

12.12.2017

„PROŚBA O WSPARCIE...”

W imieniu całego Sztabu WOŚP w Chełmnie, zwracamy się do Państwa z prośbą o pomoc w realizacji przedsięwzięć związanych z „XXVI Finałem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy”.

Podczas przyszłorocznego „Finału”, już 14 stycznia 2018 roku, zbieramy środki pieniężne „DLA WYRÓWNANIA SZANS W LECZENIU NOWORODKÓW”.

Dzięki naszej wspólnej pracy chełmiński szpital otrzymał dotychczas bardzo wartościowe dary z ramienia Fundacji, co jest m.in. Państwa udziałem. Są to m.in.: pulsoksymetry dla oddziałów niemowlęcego i dziecięcego, pompy infuzyjne, inkubator dla wcześniaków, aparat do wczesnego wykrywania wad wrodzonych słuchu oraz pompy infuzyjne z przeznaczeniem do żywienia jelitowego i pozajelitowego. W latach 2004 – 2017, nasz szpital pozyskał kolejne urządzenia, m.in. aparat do EKG najnowszej generacji, pulsoksymetr i kardiomonitor, a także wagę elektroniczną - niezbędną do dokładnego ważenia niemowląt , łóżeczka niemowlęce z materacami oraz ssak elektroniczny - urządzenie służące do odsysania dróg oddechowych u niemowląt w nagłych przypadkach.

Jeśli podsumujemy nasze wspólne działania na terenie miasta to stwierdzimy z pewnością - naprawdę warto! W latach 1997 – 2017 zebraliśmy w Chełmnie 559.677,02 zł. Honorowi dawcy oddali ponad 550 litrów krwi i co najważniejsze – chełmiński szpital otrzymał z ramienia Fundacji WOŚP urządzenia medyczne (w tym kompletne wyposażenie oddziału pediatrycznego i części noworodkowego) za ponad 350.000,00 zł!!!

Po spotkaniu organizacyjnym Sztabu w listopadzie b.r., ustalono, iż program przebiegu imprez sprawdza się od lat i nie wymaga większych poprawek. Ponownie (ze względu na trwający remont kinoteatru „Rondo”) koncert rockowy odbędzie się w KLUBIE „KRĘGIELNIA”. W dzień „XXVI Finału” (niedziela 14 stycznia 2018 r.) w samo południe na płycie rynku, przewidziano występy zespołów muzycznych, kiermasz książek, licytacje okolicznościowych złotych i srebrnych serduszek oraz obrazów, degustację grochówki, bigosu i przejażdżki konne, pokazy walk rycerskich, prezentacje chełmińskich szkół i wiele innych atrakcji. Nowością będzie specjalistyczny ambulans do poboru krwi, działający w tym dniu na płycie rynku w godzinach 11.00 - 14.00. W godzinach popołudniowych, miłośnicy „mocnego uderzenia” uczestniczyć będą w koncercie rockowym w KLUBIE „KRĘGIELNIA”, gdzie zagrają m.in. grupy z Chełmna oraz „PRICE OF LIFE” z Grudziądza.

W związku z powyższym, zwracamy się z prośbą o chociaż drobne wsparcie finansowe chełmińskiego finału, co przyczyni się do urozmaicenia cyklu imprez, ufundowania ciepłego posiłku i napojów dla 60. wolontariuszy, kwestujących tego dnia na ulicach miasta czy też zwrotu kosztów przejazdu zaproszonym zespołom muzycznym.

Nr konta – Bank Millenium S.A. 91 1160 2202 0000 0003 3319 2517 z dopiskiem: XXVI Finał WOŚP w Chełmnie. Szczegółowe informacje – M. Dombrowski – tel. 531 314 420

Z góry dziękujemy za przychylność i udzieloną pomoc.

Z poważaniem
Szef Sztabu WOŚP w Chełmnie
Marcin Dombrowski

Chełmno, dnia 12 grudnia 2017 r.
Mikołajki

08.12.2017

6 grudnia - magiczny wieczór z Mikołajem!

Dziękujemy również Wam, że zechcieliście spotkać się z nami i Mikołajem! To był wieczór pełen wspaniałej zabawy, nagród w konkursie na najpiękniejszy list do Mikołaja "Kochany Panie Mikołaju", wygibasów przed sceną i na scenie w wykonaniu The Fresh Kids, piosenek pachnących Świętami Bożego Narodzenia od Teacher's Crew i pracowni muzycznej ChDK. Mamy nadzieję, że wszyscy odeszliście z garścią słodkości i zdjęciem z Mikołajem, mamy również nadzieję, że przekazaliście Mikołajowi swoje pragnienia i powiedzieliście jak bardzo grzeczni byliście. Podziękowania również dla Ochotniczej Straży Pożarnej za to, że dostarczyła nam na scenę Mikołaja całego i zdrowego!
Warsztaty Decoupage

08.12.2017
Polski Jarmark Bożonarodzeniowy w Hann. Münden

05.12.2017

Ostatnim punktem obchodów 25-lecia partnerstwa miast Chełmno - Hann. Münden była prezentacja Chełmińskiego Domu Kultury podczas Jarmarku Bożonarodzeniowego. W zabytkowej sali Ratusza wystawione były stoiska z naszymi produktami regionalnymi oraz potrawami przygotowanymi przez pracowników Europejskiego Centrum Wymiany Młodzieży. Przed publicznością przez całą sobotę i niedzielę prezentował się Zespół Pieśni i Tańca "Pomorze". Stoiska i występy zespołu cieszyły się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców Hann. Münden i turystów. W organizację stoisk włączyły się Zespół Szkół Ogólnokształcących Nr 1, Szkoła Podstawowa Nr 1 oraz Technikum Logistyczne w Chełmnie. Pobyt polskiej grupy był okazją do podsumowania roku jubileuszowego oraz wypracowania założeń dalszej współpracy międzynarodowej z grupami artystycznymi z ChDK oraz klubami sportowymi.
Warsztaty rzeźby w ECWM

16.11.2017
Koncert noworoczny

14.11.2017

Woytek Mrozek Production
NOWOROCZNY KONCERT WIEDEŃSKI
JOHANN STRAUSS GALA
Orkiestra Filharmonii Lwowskiej INSO & Soliści & Balet

Zapraszamy Państwa w podróż do romantycznego i roztańczonego Wiednia, magicznego świata operetki, gdzie rozbrzmiewać będą radosne walce Johana Straussa, gdzie w pełnych zachwytu dźwiękach usłyszeć będzie można szelest długich sukien, huk rozlewanego szampana, czy miłosnych westchnień w alkowach.

Znamienite kompozycje w wykonaniu Orkiestry Filharmonii Lwowskiej INSO oraz solistów lwowskiej sceny, przeniosą słuchaczy do ojczyzny walca i polki prezentując niezwykły kunszt wokalny, kreując dla Państwa najwspanialsze duety miłosne. Ta niezwykła gala wzbogacona będzie wirtuozerskim tańcem par tanecznych, barwnymi kreacjami i bogatą choreografią, co pozwoli na doświadczanie wielu doznań artystycznych w iście książęcym stylu.

Obsada:

 • Orkiestra Filharmonii Lwowskiej INSO
 • Johann Kruk – skrzypce solo
 • Alyona Kysteniova – sopran
 • Ruslan Zinevych – tenor
 • Ivana Komarevich – sopran

1 stycznia 2018 roku, godzina 17.00
Aula Zespołu Szkół nr 2 im. A Mickiewicza w Chełmnie
ul. Szkolna 14

Zaproszenia w cenie 30 zł do nabycia od 20 listopada godz. 10.00 w Chełmińskim Domu Kultury, ul. Dworcowa 40a - sekretariat

Nie przyjmujemy wcześniejszych rezerwacji oraz nie prowadzimy przedsprzedaży.

W przypadku dużego zainteresowania wydarzeniem istnieje możliwość organizacji drugiego koncertu 1 stycznia 2018 roku.

Organizator koncertu:
Chełmiński Dom Kultury
Współorganizator:
Zespół Szkół nr 2 im. A Mickiewicza w Chełmnie
Happening - "Zbudujemy Serce!"

13.11.2017

Trzecie podejście będzie rekordowe, to wiemy na pewno!

Serdecznie zachęcamy do promowania trzeciej edycji happeningu “Zbudujemy serce!”. To wspaniała szansa by pokazać jak bardzo kochamy!

Co trzeba zrobić by wziąć udział? Po prostu pojawić się w Chełmnie na Rynku 10 lutego przed 15:00 i stanąć do wspólnego zdjęcia w formie serca!

Tak niewiele trzeba aby stworzyć coś razem, aby być częścią czegoś wielkiego!
Mikołajkowe zaproszenie dla najmłodszych

13.11.2017

Już w środę 6 grudnia, Chełmiński Dom Kultury zaprasza wszystkie dzieci na „ZABAWĘ MIKOŁAJKOWĄ”. Tuż obok wielkiej choinki na chełmińskim rynku, przy tej szczególnej okazji - „Dniu Św. Mikołaja”, przygotujemy mnóstwo atrakcji i niespodzianek dla najmłodszych mieszkańców Chełmna. W animacjach, zabawach, wspólnym śpiewie i tańcu zaprezentuje się Grupa Animacyjna „FUNIMKI” oraz wokaliści i tancerze z ChDK, wręczymy nagrody w konkursie na najpiękniejszy list do Św. Mikołaja, wspólnie odpalimy też zimne ognie. Wszystkie przybyłe dzieci posmakują cukierków i oczywiście przy choince powitamy prawdziwego Św. Mikołaja w towarzystwie Elfów. Organizatorem imprezy jest Chełmiński Dom Kultury a słodkości ufundował Urząd Miasta Chełmna.

POCZĄTEK SPOTKANIA NA CHEŁMIŃSKIM RYNKU – 6 GRUDNIA /ŚRODA/, GODZ. 16.00.
ZAPRASZAMY!!!
Andrzejki w ECWM

13.11.2017
Zaproszenie do Sztabu WOŚP

07.11.2017

SZTAB WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY W CHEŁMNIE
Z A P R O S Z E N I E

Mamy zaszczyt poinformować Państwo, iż w dniu 31 października 2017 r. przy Chełmińskim Domu Kultury, utworzył się Sztab XXVI Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Finał zaplanowany jest na niedzielę 14 stycznia 2018 r., a jego celem będzie pozyskanie środków „DLA WYRÓWNANIA SZANS W LECZENIU NOWORODKÓW”.

W związku z powyższym, pragniemy zaprosić Was do udziału w pracach Sztabu XXVI Finału WOŚP w Chełmnie i tym samym zwrócić się o pomoc w organizacji planowanych przedsięwzięć. W szczególności, zwracamy się do wolontariuszy – ludzi z pomysłem, którzy chcą wprowadzić nowe działania i uatrakcyjnić przebieg kolejnego chełmińskiego „Finału”.

Spotkanie organizacyjne odbędzie się 16 listopada 2017 r. /czwartek/ o godz. 13.00 w Urzędzie Miasta Chełmna /sala nr 102 „konferencyjna”/.

Szczególna prośbe kieruje do chełmińskich szkół! Proszę o niezawodne przybycie chętnych wolontariuszy z opiekunami. Mamy bardzo mało czasu na rejestrację w systemie komputerowym i przesłanie Waszych danych do siedziby Fundacji. Zaproszenia do Szkół Podstawowych nr 1 i nr 2 dotyczą też klas gimnazjalnych.

Z poważaniem
Marcin Dombrowski
Szef Sztabu WOŚP
w Chełmnie
Konkurs "Kochany Panie Mikołaju"

07.11.2017

Trochę słodyczy, wymarzona zabawka czy odrobina szczęścia. Każdy czegoś pragnie i każdy ma za co dziękować.

Teraz można to zrobić w liście do Mikołaja w ramach konkursu “Kochany Panie Mikołaju”, na które czekamy do 30 listopada.

Konkurs skierowany jest dla dzieci w wieku 3-15 lat, może mieć formę rysunku lub tekstu – więcej szczegółów w Regulaminie.

W tym roku nagrodzone oraz wyróżnione prace zostaną opublikowane na łamach Czasu Chełmna!

Ogłoszenie wyników 6 grudnia podczas imprezy mikołajkowej!

Wydarzenie na facebooku: kliknij tutaj
Jarmark Świąteczny

06.11.2017
Warsztaty tańca dancehall

04.11.2017

Just Dance-hall
Warsztaty tańca dancehall, które poprowadzi Klaudia Rogalska!

Klaudia jest studentką, aktorką w Teatrze Agrafka i współtwórczynią cheerleaders UMK. Jej pasją jest taniec, tańczy od wielu lat! Aktualnie jej serce podbija hip hop i dancehall. Podczas spotkania podzieli się z Wami własną wiedzą i pozytywną energią.Spotykamy się 12 grudnia 2017
godzina 18.00-20.00
Koszt 10 zł/os. (16+)
Chełmiński Dom Kultury, sala nr 1
Zapisy w Chełmińskim Domu Kultury tel. 56 686 48 08 lub e-mail: kamila.art@chdk.pl

UWAGA: Obowiązuje swobodny strój sportowy i obuwie na zmianę.

Zapisy: Chełmiński Dom Kultury, tel. 56 686 48 08, e-mail: kamila.art@chdk.pl
Konkursy Walentynkowe

01.11.2017

WALENTYNKOWE ZAPROSZENIE DLA PIOSENKARZY I MIŁOŚNIKÓW KOMIKSU

Mieszkańcy Chełmna jak zwykle bawić się będą podczas nadchodzących XVII OBCHODÓW DNIA ŚW. WALENTEGO. Nasze „Miasto Zakochanych” w dniach 9 - 14 lutego 2018 r. gościć będzie zespoły muzyczne z sobotnią gwiazdą wieczoru – PATRYCJĄ MARKOWSKĄ, rozstrzygniemy ogłoszone wcześniej konkursy tematyczne m.in. „Najpiękniejsza Witryna Walentynkowa” czy „Na św. Walentego - różne oblicza miłości”. W trakcie tej potężnej imprezy zaprezentują się również wokaliści – amatorzy podczas „XI FESTIWALU PIOSENKI MIŁOSNEJ”. Chętni do uczestnictwa w Festiwalu już od dziś mogą przesyłać nagrania „demo” z dwoma utworami z gatunku „muzyka rozrywkowa” o tematyce miłosnej. Jury, po przesłuchaniu nadesłanych materiałów, wybierze finałową „dziesiątkę” najlepszych i najciekawszych piosenkarzy. Kolejnym konkursem, który ogłaszamy już dziś to „CHEŁMNO KOMIKSEM MALOWANE”. Konkurs kierujemy do wszystkich zakochanych, a przedmiotem jest wykonanie pracy techniką komiksową, która nawiązywać będzie do Chełmna, związanych z nim legend, przekazów, historii, zabytków itp.
Twórcze spotkania

31.10.2017
Wyniki konkursu Chełmno w Jesiennej Szacie

30.10.2017

Chełmiński Dom Kultury ogłosił we wrześniu br. Konkurs Plastyczny i Fotograficzny pn. „Chełmno w jesiennej szacie”. Głównym celem konkursu było rozwijanie wyobraźni plastycznej i fotograficznej poprzez twórczą interpretację przyrody, kształtowanie emocjonalnej więzi z przyrodą, propagowanie różnych technik malarskich i fotograficznych oraz stworzenie możliwości wymiany doświadczeń artystycznych. Prace oceniało fachowe jury w składzie: Regina Gargol (plastyk z Chełmińskiego Domu Kultury), Joanna Koenner (plastyk z Muzeum Ziemi Chełmińskiej) oraz Zdzisław Sieracki (instruktor koła fotograficznego z Chełmińskiego Domu Kultury). Spośród nadesłanych 156 prac plastycznych oraz 224 prac fotograficznych postanowiono przyznać następujące nagrody i wyróżnienia w poszczególnych kategoriach wiekowych:

KONKURS PLASTYCZNY

kat. 4 – 6 lat

 • I miejsce – Jagoda Kopacz /Przedszkole Niepubliczne „Bajka” Chełmno/
 • II miejsce – Emily Gryszan /Miejskie Przedszkole „Tęczowy Zakątek” Chełmno/
 • III miejsce – Zuzanna Dziedzic /GOK Unisław/

wyróżnienia:

 • 1. Marta Szczerbowska /Miejskie Przedszkole „Tęczowy Zakątek” Chełmno/
 • 2. Blanka Czapiewska /Szkoła Podstawowa Kolno/
 • 3. Filip Kłaput /Gminny Ośrodek Kultury w Unisawiu/

kat. 7 - 12 lat

 • I miejsce – Marta Matyja /ChDK/
 • II miejsce – Jadwiga Grubska /Szkoła Podstawowa Małe Łunawy/
 • III miejsce – Igor Grzeszczak /ChDK/
 • III miejsce – Amelia Kusy /Szkoła Podstawowa nr 2 Chełmno/

wyróżnienia:

 • 1. Joanna Opyd /ChDK/
 • 2. Oskar Witkowski /Szkoła Podstawowa Małe Łunawy/
 • 3. Weronika Suska /Szkoła Podstawowa nr 4 Chełmno/
 • 4. Inga Bień /ChDK/

kat. 13 – 15 lat

 • I miejsce – Zuzanna Krych /Gimnazjum nr 1 Chełmno/
 • II miejsce – Weronika Chyła /Zespół Szkolno - Przedszkolny Lisewo/
 • III miejsce – Agata Zimmermann /Szkoła Podstawowa nr 1 Chełmno/

wyróżnienia:

 • 1. Natalia Hennig /Szkoła Podstawowa nr 2 Chełmno/
 • 2. Wiktoria Lewandowska /Szkoła Podstawowa nr 1 Chełmno/
 • 3. Oskar Kerber /Szkoła Podstawowa nr 4 Chełmno/

kat. powyżej 16 lat

 • Nie ma prac nagrodzonych w tej kategorii

KONKURS FOTOGRAFICZNY

kat. do 18 lat

 • I miejsce – Łukasz Cieślak /Szkoła Podstawowa nr 2/
 • II miejsce – Igor Grzeszczak /Szkoła Podstawowa nr 4 Chełmno/
 • III miejsce – Mikołaj Paczkowski /Szkoła Podstawowa nr 4 Chełmno/

wyróżnienia:

 • 1. Maciej Andrzej Miszczak /Szkoła Podstawowa nr 4 Chełmno/
 • 2. Zofia Zawadzka /Szkoła Podstawowa Małe Łunawy/
 • 3. Milena Kołtuńska /Szkoła Podstawowa nr 1 Chełmno/
 • 4. Martyna Stachowska /Zespół Szkół nr 2 Chełmno/
 • 5. Julia Sitek /Szkoła Podstawowa nr 4 Chełmno/

kat. powyżej 18 lat

wyróżnienie:

 • 1. Weronika Badziąg – Chełmno

PODSUMOWANIE, WRĘCZENIE NAGRÓD I WYSTAWA NAGRODZONYCH PRAC ODBĘDZIE SIĘ W DNIU 9 LISTOPADA 2017 r. O GODZ. 16.00 W MUZEUM ZIEMI CHEŁMNIŃSKIEJ W CHEŁMNIE. SERDECZNIE ZAPRASZAMY!
Koncert "Droga do wolności"

27.10.2017

W Chełmnie w przeddzień Narodowego Święta Niepodległości nie zabraknie polskich, narodowych akcentów.
Zapraszamy serdecznie na koncert "Droga do wolności"
w wykonaniu zespołu wokalno - instrumentalnego Artes Ensemble.

Zespół Artes Ensemble zabierze publiczność w muzyczną, wirtuozowską podróż do źródeł romantycznej idei patriotyzmu i ciągłości narodowej w rytmie szlacheckiego poloneza i zamaszystego mazura, polskiej muzyki romantyzmu i pieśni narodowo-wyzwoleńczych oraz poezji wieszczów. Towarzyszyć nam będą takie znakomitości jak Fryderyk Chopin, Adam Mickiewicz, Stanisław Moniuszko, Henryk Wieniawski, Ignacy Jan Paderewski, Cyprian Kamil Norwid i ich wielkie dzieła.

W drugiej części koncertu artyści zespołu Artes Ensemble zaproszą publiczność do wspólnego śpiewania kanonu rodzimych pieśni patriotycznych, narodowościowych, legionowych, wyzwoleńczych, wyraźnie znaczących drogę Polaków do niepodległego państwa oraz ludowych, świadczących o wyjątkowości polskiej kultury i silnych tradycjach narodowościowych, pielęgnowanych przez lata w rodzinnych domach. Zaprezentujemy barwność i różnorodność polskiej, szeroko ujętej twórczości narodowej.

To repertuarowe zestawienie polskiej muzyki romantyzmu z narodową, powszechną twórczością, wyrażającą wolę i ducha wolności i suwerenności narodu polskiego, jest symbolicznym wyrazem autonomii ducha narodowego i polskiego dziedzictwa kulturowego, a także trwałego, szczególnego miejsca Polski wśród narodów Europy i świata.

Wykonawcy Artes Ensemble:

 • Katarzyna Jaracz - sopran,
 • Wojciech Górecki - skrzypce,
 • Tomasz Gumiela - fortepian.

Zapraszamy do odwiedzania Artes Ensemble na Fanpage: https://www.facebook.com/artesmusic.art

Kiedy: 10.11.2017 r. , godz. 19:00
Gdzie: Europejskie Centrum Wymiany Młodzieży, ul. Gen. J. Jastrzębskiego 5, 86-200 Chełmno
Bilety: 10 zł / sprzedaż od 31 października
Chełmiński Dom Kultury, ul. Dworcowa 40a, sekretariat - piętro II
tel. 56 686 48 08
Muzeum Ziemi Chełmińskiej, ul. Rynek 28, IT - parter
tel. 56 686 16 41
Europejskie Centrum Wymiany Młodzieży, ul. Gen. J. Jastrzębskiego 5 - recepcja
tel. 56 679 02 30

UWAGA: Dla gości przewidziany poczęstunek oraz bezpłatny autokar:
wyjazd: godz. 18:40 Urząd Miasta Chełmno - ECWM
powrót: godz. 20:45 ECWM - Urząd Miasta Chełmno

NOTA O ZESPOLE ARTES ENSEMBLE

Pomysłodawcą i założycielem zespołu wokalno - instrumentalnego Artes Ensemble oraz jego dyrektorem artystycznym jest Andrzej Janaszek - pianista, kameralista, aranżer.

Zespół tworzą znakomici artyści, absolwenci Akademii Muzycznych w Bydgoszczy, Gdańsku, Poznaniu, Łodzi, Freiburgu i Zurychu, soliści oper i filharmonii, zajmujący się również działalnością pedagogiczną, posiadający w swych dorobkach artystycznych wiele nagród i wyróżnień w konkursach i festiwalach wokalnych, instrumentalnych i kameralnych w kraju i zagranicą.

Zespół wokalno - instrumentalny Artes Ensemble od blisko 10 lat z powodzeniem koncertuje na scenach muzycznych i teatralnych w całej Polsce i za zachodnią granicą, spotykając się z gorącym przyjęciem i uznaniem publiczności, krytyki i środowiska muzycznego, stale poszerzając rosnące rzesze fanów i wielbicieli ich muzycznego talentu i scenicznej ekspresji. Artes Ensemble w mistrzowskim stylu wykonuje perły muzyki klasycznej, jak i największe przeboje muzyki popularnej, widowiskowe gale operetkowe i operowe, słynne pieśni neapolitańskie i hiszpańskie, standardy muzyki filmowej, musicalowej, widowiska muzyczne o różnej tematyce. Zespół ma również w swym bogatym repertuarze muzykę flamenco, tango argentyńskie, węgierskie czardasze, walce wiedeńskie i angielskie, francuskie chansons, romanse rosyjskie, muzykę polską najwybitniejszych rodzimych twórców m.in. Fr. Chopina, St. Moniuszki, I. J. Paderewskiego, H. Wieniawskiego; polskie przeboje muzyki przedwojennej oraz koncerty okolicznościowe, świąteczne, patriotyczne i wiele innych.

Materiały: ARTES MUSIC Agencja Artystyczna
Koncert Teacher's Crew

27.10.2017

Zapraszamy serdecznie na koncert najmłodszych wokalistów z Teacher's Crew.
Wykonawcy zaśpiewają pieśni o tematyce religijnej przed Mszą Świętą, godz. 8:50 oraz podczas Mszy Świętej o godz. 9:30.
Parafia Świętego Józefa w Chełmnie. ul. Dworcowa 38, 86- 200 Chełmno

Link do wydarzenia:
https://www.facebook.com/events/520565904943775/?active_tab=about#
Spektakl pt. Tu Wersalu nie będzie!

25.10.2017

Teatr Polski w Chełmnie pokaże spektakl „Tu Wersalu nie będzie!” w ramach ogólnopolskiego programu TEATR POLSKA.

21.11.2017, godz. 19.00
Zespół Szkół nr 2 im. Adama Mickiewicza, ul. Szkolna 14
Bilety: 15 zł
Ilość biletów ograniczona - 150 szt.
Sprzedaż biletów od 2 listopada:
Chełmiński Domu Kultury, ul. Dworcowa 40a, sekretariat - piętro II
tel. 56 686 48 08
Muzeum Ziemi Chełmińskiej, ul. Rynek 28, IT - parter
tel. 56 686 16 41
"Nowalijki" znowu najlepsze!

24.10.2017

W piątek (20 października) ZESPÓŁ WOKALNY „NOWALIJKI”, działający przy Chełmińskim Domu Kultury tym razem w pełnym składzie: Maria Jaworska, Maria Machel, Jolanta Pilarczyk, Zofia Sokół i Barbara Tarnawska, gościł w Golubiu Dobrzyniu, gdzie odbywał się „Przegląd Twórczości Artystycznej Klubów Seniora”. Nasze Panie zostały ponownie gorąco przyjęte przez widownię, a jury postanowiło przyznać zespołowi najwyższy tytuł „LAUREATA PRZEGLĄDU”.

Na zdjęciach - zespół podczas tegorocznej imprezy w Chełmnie i nagrody z Golubia Dobrzynia.
Twórcze spotkania

21.10.2017

Zapraszamy do Europejskiego Centrum Wymiany Młodzieży na warsztaty filcowania w dniu 24 października 2017 r. (wtorek) w godz. 16.45 – 19.00. Podczas zajęć każdy uczestnik zapozna się z techniką filcowania na mokro i wykona samodzielnie jesienny naszyjnik.

Warsztaty poprowadzi: Andżelika Jarych "Moja Filcownia".

Organizator zapewnia materiały do zajęć.

Koszt 40 zł. Zapisy w Europejskim Centrum Wymiany Młodzieży, ul. gen. J. Jastrzębskiego 5, tel. 56 679 02 30, e-mail: ecwm@chdk.pl
Wielki sukces naszych Wokalistek

19.10.2017

W sobotę (14 października) ZESPÓŁ WOKALNY „NOWALIJKI”, działający przy Chełmińskim Domu Kultury brał udział w „III Konkursie Amatorskiej Twórczości Zespołów Seniora”, organizowanym przez Spółdzielczy Dom Kultury w Płocku. Nasze rozśpiewane i roztańczone seniorki w składzie: Maria Jaworska, Jolanta Pilarczyk, Zofia Sokół i Barbara Tarnawska zdobyły II miejsce i podbiły serca jury i publiczności kultowym przebojem „DILAJLA”, napisanym w 1968 roku przez Barry Masona i Lesa Reeda. „Nowalijki” w najbliższym czasie uczestniczyć będą w Przeglądach Twórczości Seniorów i odwiedzą m.in. Golub Dobrzyń, Obrowo, Górsk i Grutę. Życzymy dalszych wspaniałych sukcesów!!!.

Na zdjęciach - zespół podczas tegorocznej imprezy w Chełmnie i nagrody z Płocka.
Plan wykładów UTW

16.10.2017

Prezentujemy harmonogram wykładów UTW na nowy rok akademicki 2017/2018 semestr I.
Ogłoszenie dot. Dzierżawy kortów tenisowych

16.10.2017
Kurs florystyczny 2017/2018

10.10.2017

Zapraszamy Państwa do udziału w bezpłatnym, rocznym kursie florystycznym. Zajęcia prowadzone będą w trybie zaocznym, dwa weekendy w miesiącu od października 2017 do czerwca 2018. Kurs florystyczny realizowany będzie w Chełmińskim Domu Kultury w ramach współpracy z Centrum Kształcenia APIS w Świeciu. Zgłoszenia przyjmowane są do końca października w Chełmińskim Domu Kultury, więcej informacji udziela Kamila Cieślewicz: kamila.art@chdk.pl lub tel: 530 674 882. Do zgłoszenia niezbędne są: kserokopia dowodu osobistego oraz świadectwo ukończonej szkoły (gimnazjum, szkoła zawodowa, liceum, technikum). Wszyscy uczestnicy otrzymują certyfikat ukończenia kursu.
Głosujemy na pracownie Orange!

07.10.2017

Szanowni Państwo!

Do 20 października mamy możliwość zagłosowania na Pracownię Orange w Chełmnie!

Konkurencja jest duża ale nas jest więcej i możemy to mieć!

Co należy zrobić? Zmobilizować wszystkich znajomych do tego aby:

Udostępniajmy tę wiadomość i zakręćmy się na Pracownię Orange w Chełmnie!
Jubileusz 45-lecia Orkiestry ChDK

03.10.2017

W bieżącym 2017 roku Orkiestra Dęta Chełmińskiego Domu Kultury obchodzi swój „JUBILEUSZ 45. LECIA”. Początki działalności grupy to rok 1972, kiedy to przy Młodzieżowym Domu Kultury przy ulicy Harcerskiej zaczął działać „Zespół Fanfarzystów”, który w krótkim czasie przekształcił się w „Orkiestrę Dętą”. Pierwszym dyrygentem orkiestry był nieżyjący już Czesław Roszyk a batutę po nim przejął Józef Lica, związany z muzykami do dnia dzisiejszego.

Po serii koncertów plenerowych dla mieszkańców w minionym sezonie wiosenno - letnim, przyszedł czas na KONCERT GALOWY z wręczeniem nagród i wyróżnień, który odbył się w sobotę (30 września) w Auli Zespołu Szkół nr 1. Po wspólnym, pamiątkowym zdjęciu na boisku szkolnym, muzycy rozpoczęli koncert „Hejnałem Chełmna” i przedstawili najważniejsze fakty z 45. letniej działalności. Gości przywitali: Burmistrz Miasta Chełmna Mariusz Kędzierski i Dyrektor ChDK - Janusz Napora, którzy wręczali także upominki w imieniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pamiątkowe tabliczki i materiały reklamowe. Nagrody finansowe i rzeczowe Marszałka Województwa Kujawsko - Pomorskiego przekazała muzykom w jego imieniu rzecznik prasowy - Beata Krzemińska. Podziękowano sponsorom i przyjaciołom zespołu, przybyłej delegacji z partnerskiego miasta Letovice, przedstawiono imiennie wszystkich muzyków i tancerki z zespołu Mażoretki, które dzielnie towarzyszyły orkiestrze w tym szczególnym dniu i pokazały kilka układów tanecznych. Chętni goście mogli zabrać głos, a po jubileuszowym występie czekała na wszystkich symboliczna lampka szampana i poczęstunek. Jednak najważniejsza w tym dniu była muzyka. Kompletny skład zespołu i wyjątkowo dobra forma artystów sprawiły, że zagrane utwory (m.in. „Yellow River”, „Nabucco”, „La Bonita”, „Wir Musikanten”, „Ułański Szyk”) zabrzmiały wyjątkowo, niepowtarzalnie, bezbłędnie i udowodniły słuchaczom fakt, że naprawdę „JEST W ORKIESTRACH DĘTYCH JAKAŚ SIŁA...”. Wieczorem muzycy, tancerki i zaproszeni goście wzięli udział w jubileuszowym balu, który odbył się w Europejskim Centrum Wymiany Młodzieży nad Jeziorem Starogrodzkim.
Mamy II etap! Pracownia Orange może być nasza!

30.09.2017

Jeden głos dziennie, a Pracownia Orange może być u nas na zawsze!

Już dziś potrzebne jest nasze zaangażowanie! Multimedialna Pracownia Orange może powstać właśnie w Chełmnie. Napisaliśmy wniosek, mamy kilka pomysłów dla seniorów, dzieci i oczywiście będziemy liczyli na wspólną ich realizację i na Wasze inicjatywy, ale dziś… dziś potrzebujemy głosów!

Jak głosować?

Każdego dnia można oddać jeden głos dziennie. Głosowanie będzie trwało od 4 do 20 października. Szczegółów szukajcie 4 października na stronie Fundacji Orange i na naszej oczywiście www.chdk.pl. Pracownie trafią do 25 z 64 zakwalifikowanych do II etapu miejscowości! Wszystko w naszych rękach!

O Pracowni słów kilka:

Pracownia Orange w Chełmińskim Domu Kultury będzie miejscem, w którym stworzymy nowe możliwości. Ogromną przyjemnością będzie dzielenie się wiedzą z zakresu nowych technologii z seniorami należącymi do Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Klubu Seniora „Zgoda”, które działają przy naszej instytucji. Codziennie dla mieszkańców odbywają się tu zajęcia pozalekcyjne, warsztaty i spotkania różnego pokroju. Nie odkryjemy Ameryki pisząc, że naszym największym celem jest uczynienie tego miejsca jeszcze bardziej przyjaznym, dostępnym i kreatywnym dla dzieci, dorosłych i seniorów. Marzą nam się zajęcia z robotyki, tworzenia gier komputerowych czy poklatkowych filmów animowanych. Chcemy aby uczestnicy zajęć nie tylko odkrywali nowe możliwości świata, w którym na co dzień żyją, ale nawet osiągali sukcesy w dziedzinach, o których wcześniej nie mieli pojęcia.

Zakręćcie się z nami na Pracownię Orange!

Partnerzy:
Stowarzyszenie NIJO
Czas Chełmna
Zespół Szkół nr 2 im. Adama Mickiewicz w Chełmnie
Konkurs pt. Chełmno w jesiennej szacie

27.09.2017Chełmiński Dom Kultury
zaprasza dzieci, młodzież i dorosłych
do udziału
w IX EDYCJI KONKURSU PLASTYCZNEGO I FOTOGRAFICZNEGO
pt. Chełmno w jesiennej szacie
Wystawa w Hann Munden

26.09.2017

23 września 2017 roku w Hann. Münden odbyło się ostatnie przedsięwzięcie w ramach projektu "SPOTKANIE". Jest to związane z jubileuszem 25-lecia partnerstwa miast. Na projekt składały się cztery wydarzenia. Pierwszym z nich była wystawa prac słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku, która odbyła się w lutym w Hann. Münden. Kolejnym - otwarcie wystawy prac artystów niemieckich 18 marca 2017 r. w Muzeum Ziemi Chełmińskiej. Zorganizowany został też konkurs plastyczny dla dzieci i młodzieży pod nazwą "Spotkanie".

Jego rozsrzygnięcie miało miejsce 1 czerwca 2017 r. w Zespole Szkół Ogólnokształcących Nr 1 w Chełmnie. Nagrodzone prace razem z pracami dzieci i młodzieży z Hann. Münden zostały zaprezentowane podczas oficjalnych obchodów jubileuszu 17 czerwca 2017 r. w kościele pw. św. Piotra i Pawła w Chełmnie oraz 23 września 2017 r. w Hann. Münden. Ekspozycje prac będą odbywały się przez cały 2017 rok, jako symbol obchodów jubileuszowych 25-lecia partnerstwa miast w Polsce i w Niemczech.

Zadanie zostało dofinansowane przez Gminę Miasto Chełmno. Chełmiński Dom Kultury jest partnerem w projekcie realizowanym przez Fundację Europejskiego Centrum Wymiany Młodzieży im. Kurta Schumachera w Chełmnie
Inauguracja roku akademickiego UTW

26.09.2017

Nowy rok akademicki rozpoczniemy z muzyką i lekcją eleganckiego zachowania. Podczas wykładu inauguracyjnego gościć będą uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. G.G. Gorczyckiego w Chełmnie. Po muzycznej oprawie słów kilka o zachowaniu eleganckim w pracy i w życiu prywatnym powie prof. dr hab. Adam Sudoł. Nie zabraknie również oficjalnej części, w której wręczone zostaną indeksy nowym Słuchaczom, których w tym roku jest niemało.
Nabór do zespołów i kół zainteresowań

11.09.2017

Już od 4 września 2017 r., Chełmiński Dom Kultury zaprasza dzieci, młodzież i dorosłych do udziału w zajęciach zespołów, sekcji i kół zainteresowań. Uczestnicy zajęć mogą liczyć na fachową opiekę, wspaniałą atmosferę, ciekawe spędzenie czasu wolnego oraz rozwój talentu artystycznego.

Zapisy prowadzi sekretariat Chełmińskiego Domu Kultury od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 - 14.00, tel. 56 686 48 08, e-mail: sekretariat@chdk.pl oraz opiekunowie poszczególnych zespołów, sekcji i kół zainteresowań.

Szczegółowe plany pracy zostaną opracowane wspólnie z uczestnikami zajęć.
Jubileuszowy koncert Orkiestry Dętej ChDK

06.09.2017

Orkiestra Dęta Chełmińskiego Domu Kultury ma zaszczyt zaprosić na Koncert Jubileuszowy z okazji 45-lecia zespołu, który odbędzie się w dniu 30 września 2017 roku w auli Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Chełmnie o godzinie 12.00.

Wszystkich gości prosimy o przybycie do godziny 11.55 – na boisku szkolnym zostanie wykonane wspólne zdjęcie Orkiestry i Gości.
XIV Prezentacje Artystyczne Seniorów

03.09.2017

PREZENTACJE SENIORÓW W CHEŁMNIE - WSPANIAŁA ZABAWA W PLENERZE!

W niedzielę /3 września/ tym razem na terenie Ośrodka Wypoczynkowego nad Jeziorem Starogrodzkim, odbyła się kolejna, czternasta już edycja CHEŁMIŃSKICH SPOTKAŃ KLUBÓW SENIORA pn. „PREZENTACJE ARTYSTYCZNE W MIEŚCIE ZAKOCHANYCH - MIĘDZYPOKOLENIOWE INTERAKCJE SENIORÓW”. Po koncercie ORKIESTRY DĘTEJ ChDK z MAŻORETKAMI, blisko 200. wykonawców prezentowało swój dorobek artystyczny w czterech kategoriach: „soliści i duety”, „zespoły wokalne”, „zespoły wokalno – instrumentalne” i „zespoły folklorystyczne”. Obecni byli również rękodzielnicy z Klubu „Supełek” z Torunia, a w siedzibie Europejskiego Centrum Wymiany Młodzieży czynna była wystawa prac plastycznych słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku, działającego przy ChDK. Swoje słodkie wypieki polecał także Klub Seniora „Zgoda”. Po uroczystym otwarciu „Spotkań” przez Dyrektora ChDK Janusza Naporę i wspólnym odśpiewaniu „Hymnu Chełmna”, rozpoczęły się przesłuchania konkursowe, które oceniało jury w składzie: Aleksandra Gasin (nauczyciel z Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Chełmnie), Roman Fieberg (muzyk, pedagog z Kujawsko – Pomorskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy) i Ewa Porożyńska (instruktor tańca w ChDK).

W kategorii „soliści i duety” trzecie miejsce trafiło do HANNY FLOREK z Nowego Dworu Gdańskiego, drugie przyznano ELŻBIECIE FIGAS z Bądkowa, a najlepszą okazała się EWA GRABOWSKA - STRAZZULLA z Cierpic

W kategorii „zespoły wokalne” trzecie miejsce „wyśpiewał” zespół „LISEWIANIE” z Lisewa, drugie odebrał zespół „JESIENNY KWIAT” z Szubina, pierwsze zaś jednogłośnie przyznano grupie „LEŚNA KRAINA” z Cierpic. Wyróżnienia odebrały „NOWALIJKI” z Chełmna i „CZERWONE RÓŻE” z Bądkowa.

W kategorii „zespoły wokalno – instrumentalne” najlepszą okazała się grupa „HARMONIA” z Górska.

W kategorii „zespoły folklorystyczne” pierwsze miejsce zdobyła grupa „ZŁOTY WIEK” z Aleksandrowa Kujawskiego.

Zaszczytna, główna nagroda - GRAND PRIX BURMISTRZA MIASTA CHEŁMNA przyznana została zespołowi „HARMONIA” z Górska.

Ponadto publiczność przyznała swoją nagrodę zespołowi „NOWALIJKI”, który też ufundował swój upominek wokalistce HANNIE FLOREK. Klub Seniora „ZGODA” z ChDK przyznał puchar zespołowi „LEŚNA KRAINA” a Firma „KAZBUD i Świat Kamieni” przyznała nagrodę indywidualną grupie „WRZOSY” z Grudziądza. Nagrody wręczał Burmistrz Miasta Chełmna Mariusz Kędzierski wraz z Dyrektorem ChDK Januszem Naporą, Marią Jaworską z zespołu Nowalijki” i komisją jury.

W trakcie całej imprezy, wolontariusze z ChDK przeprowadzali liczne konkurencje sportowo - rekreacyjne z nagrodami, a podczas „gorących” obrad komisji jurorów biesiadę ze wspólnymi tańcami i śpiewem poprowadził Janek Łukaszewski z zespołem „Lisewianie”.

Patronat honorowy nad imprezą objął Burmistrz Miasta Chełmna a całość dofinansowali: Gmina Miasto Chełmno, Starostwo Powiatowe w Chełmnie oraz Firma MONDI Świecie S.A. Organizatorem „Spotkań” był Chełmiński Dom Kultury wraz z Europejskim Centrum Wymiany Młodzieży a gospodarzami: zespół wokalny „Nowalijki” i Klub Seniora „Zgoda” z ChDK. Patronat medialny nad imprezą objęli: TVP Bydgoszcz, Polskie Radio „PiK”, Gazeta Pomorska, „Gazeta Chełmińska”, „Czas Chełmna”, MMS „Studio” i serwisy internetowe www.chelmno.com.pl i e-chelmno.pl
Kreatywna jazda bez trzymanki!

04.09.2017

Obok form stałych prowadzonych w Chełmińskim Domu Kultury, zapraszamy na cykl warsztatów dla dzieci i młodzieży. W październiku nie trzymaj dziecka w domu, nie pozwól aby się nudziło!

Każdy czwartek o godz. 16.00 w Chełmińskim Domu Kultury to wiele twórczych przygód! Podczas warsztatów dzieci nie tylko się nie nudzą, ale rozwijają również swoje zdolności manualne, wyobraźnię, poznają nowe sposoby na spędzanie czasu i przede wszystkim nawiązują nowe kontakty.

Co w październiku? Październik będzie słony jak masa solna z Ewą Sikorą i barwny jak decoupage z Anną Pawlak! Wszystkie materiały zapewnia organizator, a wykonane rękodzieło uczestnicy zabierają ze sobą.

Ilość miejsc ograniczona! Zapisy osobiście w sekretariacie Chełmińskiego Domu Kultury, ul. Dworcowa 40a lub pod numerem telefonu (56) 686 48 08.

Płatności należy dokonać najpóźniej w piątek poprzedzający warsztaty.
Taneczne Zakończenie Lata

29.08.2017

Pogoda, ach pogoda! Ta na wstępie nie dopisała naszym tanecznym planom, jednak w ostateczności zabawa była przednia! Od godziny 17.00 w ośrodku wypoczynkowym nad Jeziorem Starogrodzkim, Ochotnicza Straż Pożarna sprawdzała umiejętności zwłaszcza najmłodszych uczestników naszego festynu na torach sprawnościowych, symultanicznych akcjach ratunkowych i w quizach tematycznych. W programie były również konkursy z nagrodami rzeczowymi dla dzieci i młodzieży związane z ekologią, przygotowane przez Stowarzyszenie „Integracja i Współpraca” z Torunia. Koło Gospodyń Wiejskich ze Starogrodu oraz Europejskie Centrum Wymiany Młodzieży zapewnili stoiska gastronomiczne aby wszyscy mieli energię do tańca, a dla dzieci uruchomiliśmy mini park dmuchańców. Na scenie od początku same gorące hity disco wszechczasów serwował DJ CACY. Specjalnymi gośćmi tego wieczoru byli tancerze zespołu HOY - TUR z Turcji. Artyści zaprezentowali zaledwie fragment swojej twórczości w postaci folkowych tańców i niezwykle barwnych strojów. Następnie przyszedł czas na zespół JAMBO AFRICA w porywającym, dynamicznym show składającym się z popularnych przebojów Africa Simone, Saragossa Band, Goombay Dance Band, Makomy oraz oryginalnych afrykańskich utworów. Publiczność była zahipnotyzowana i bez końca prosiła o bisy. Wieczór tanecznych szaleństw zamknął zespół ZA-NO-ZA na czele z Eleną Kwiatkowską. Energetyczny program wokalno-taneczny do reszty wkręcił uczestników w festynowe szaleństwa, którzy wspólnie z artystką wyśpiewywali teksty znanych przebojów m.in. "KALINKA", "BIEŁYJE ROZY" i "RAZ i DWA". Zabawa potrwała do późnych godzin wieczornych.
Prezentacje Artystyczne Seniorów

07.08.2017

W niedzielę 3 września 2017 roku, o godzinie 10.00, na terenie ośrodka wypoczynkowego nad Jeziorem Starogrodzkim, Chełmno gościć będzie kluby Seniora, lokalne grupy działania i zespoły artystyczne Seniorów z naszego regionu podczas XIV Prezentacji Artystycznych Seniorów w ramach projektu Międzypokoleniowe Interakcje Seniorów. Mamy nadzieję, iż kolejne wydarzenie dla Seniorów w naszym mieście ponownie cieszyć będzie się zainteresowaniem wśród miłośników śpiewu, dobrej muzyki, tańca ludowego, malarstwa, rzeźby, haftu itp. Występy sceniczne oceni fachowe jury, ale całość traktowana będzie jako doskonała zabawa, która sprzyja integracji, wymianie doświadczeń i współpracy międzypokoleniowej. Publiczność będzie miała okazję obejrzeć różnorodne programy artystyczne, bawiąc się wspólnie z artystami. W trakcie prezentacji, w ramach jubileuszu 45 – lecia zespołu, zaprezentuje się Orkiestra Dęta Chełmińskiego Domu Kultury. Prezentacjom na scenie towarzyszyć będą wystawy, m.in. słuchaczy UTW przy ChDK, rękodzielników, rzeźbiarzy, malarzy, haftu artystycznego.

Patronat honorowy nad imprezą objął Burmistrz Miasta Chełmna Mariusz Kędzierski. Zadanie dofinansowane zostało przez Gminę Miasto Chełmno, Starostwo Powiatowe w Chełmnie oraz Firmę MONDI ŚWIECIE S.A.

Organizatorem jest Chełmiński Dom Kultury i Fundacja Europejskie Centrum Wymiany Młodzieży, a gospodarzem zespół wokalny „Nowalijki” i Klub Seniora „Zgoda” z ChDK.

Opiekę medialną sprawują: TVP Bydgoszcz, Polskie Radio PiK, Gazeta Pomorska, Gazeta Chełmińska, Czas Chełmna, MMS Studio i serwisy internetowe chelmno.com.pl oraz e-chelmno.
Taneczne zakończenie lata

18.08.2017

CHEŁMIŃSKI DOM KULTURY ZAPRASZA NA FESTYN „TANECZNE ZAKOŃCZENIE LATA”

W imieniu ChDK zapraszamy Państwa na FESTYN RODZINNY „TANECZNE ZAKOŃCZENIE LATA”, który odbędzie się w niedzielę 27 sierpnia od godz. 17.00 na terenie Ośrodka Wypoczynkowego nad J. Starogrodzkim. Na zakończenie wakacji i zbliżający się koniec lata pobawimy się w klimatach współczesnej dyskoteki, w które zabierze nas DJ CACY, zatańczymy razem w rytmach przebojów Africa Simone, „Saragossa Band”, „Goombay Dance Band”, „Makomy” oraz oryginalnych afrykańskich utworów z czarnoskórym zespołem „JAMBO AFRICA” i poznamy urocze wokalistki z grupy „ZA-NO-ZA”, które poderwą nas do zabawy m.in. hitami „Kalinka”, „Biełyje Rozy”, „Raz i Dwa” w uwielbianej przez Was atmosferze dance-pop-house i disco - polo. Dla miłośników folkloru zaprezentuje się grupa „HOY - TUR” z Turcji, która w oryginalnych strojach pokaże nam układy taneczne z Bliskiego Wschodu. Oprócz występów scenicznych, przewidujemy pokazy udzielania pierwszej pomocy, sprzętu policji i konkursy z nagrodami rzeczowymi dla dzieci i młodzieży związane z ekologią, przygotowane przez Stowarzyszenie „Integracja i Współpraca” z Torunia. Uruchomione będą stoiska gastronomiczne m.in. Koła Gospodyń Wiejskich ze Starogrodu, a dla dzieci - „mini - park dmuchańców”.

Specjalnie dla Was podstawiony będzie bezpłatny autobus na trasie: Dworzec PKS (stanowisko 6) - Urząd Miasta - ul. Biskupia (dawne ABC) - J. Starogrodzkie. Wyjazd - godz. 16.45. Kurs powrotny - godz. 22.15

ZAPRASZAMY!!!!!
Jakość wody w Jeziorze Starogrodzkim

09.08.2017

W odpowiedzi na pytania mieszkańców, przedstawiamy ostatni wynik badania wody w Jeziorze Starogrodzkim. Woda spełnia wszelkie normy. Można pływać bez obaw. Zapraszamy do korzystania z oferty ośrodka wypoczynkowego.
Nabór do UTW

07.08.2017

Uniwersytet Trzeciego Wieku
rozpoczyna nabór deklaracji na rok akademicki 2017/2018

Od dziś można składać deklaracje chęci uczestnictwa w kolejnym roku akademickim Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy Chełmińskim Domu Kultury. Wszyscy zainteresowani deklaracje mogą pobrać ze strony internetowej www.chdk.pl w zakładce UTW, z funpage’a facebook’owego lub sekretariatu Chełmińskiego Domu Kultury. Zapisy przyjmowane są do 22 września 2017 roku w sekretariacie ChDK, do tego czasu należy również wpłacić czesne w niezmiennej kwocie 40 zł za semestr – wszystkie szczegóły podane na deklaracji.

W planach jak każdego roku wiele atrakcyjnych wykładów, wyjazdów, spotkań i zajęć fakultatywnych w tym zupełnie darmowy, roczny kurs florystyczny!

Zachęcamy serdecznie do aktywności w Uniwersytecie Trzeciego Wieku to może zmienić życie!

Więcej informacji w Regulaminie UTW: www.chdk.pl/utwregulamin.html
Koncert Status wyjątkowy - artysta

07.08.2017

Patrycja Błaszak w piątkowy wieczór przeniosła nas w zupełnie inny świat, pełen nieopisanych wrażeń.

Do kościoła pw. św. Piotra i Pawła przybyło wielu melomanów, przyjaciół, którzy z ogromnym podziwem wsłuchiwali się w dźwięk skrzypiec, aby na zakończenie w ramach uznania dla artystki przyznać owacje na stojąco.

Obecni goście wysłuchali w wykonaniu Patrycji:
Prezentacje Artystyczne Seniorów

07.08.2017

W niedzielę 3 września 2017 roku, o godzinie 10.00, na terenie ośrodka wypoczynkowego nad Jeziorem Starogrodzkim, Chełmno gościć będzie kluby Seniora, lokalne grupy działania i zespoły artystyczne Seniorów z naszego regionu podczas XIV Prezentacji Artystycznych Seniorów w ramach projektu Międzypokoleniowe Interakcje Seniorów. Mamy nadzieję, iż kolejne wydarzenie dla Seniorów w naszym mieście ponownie cieszyć będzie się zainteresowaniem wśród miłośników śpiewu, dobrej muzyki, tańca ludowego, malarstwa, rzeźby, haftu itp. Występy sceniczne oceni fachowe jury, ale całość traktowana będzie jako doskonała zabawa, która sprzyja integracji, wymianie doświadczeń i współpracy międzypokoleniowej. Publiczność będzie miała okazję obejrzeć różnorodne programy artystyczne, bawiąc się wspólnie z artystami. W trakcie prezentacji, w ramach jubileuszu 45 – lecia zespołu, zaprezentuje się Orkiestra Dęta Chełmińskiego Domu Kultury. Prezentacjom na scenie towarzyszyć będą wystawy, m.in. słuchaczy UTW przy ChDK, rękodzielników, rzeźbiarzy, malarzy, haftu artystycznego.

Patronat honorowy nad imprezą objął Burmistrz Miasta Chełmna Mariusz Kędzierski. Zadanie dofinansowane zostało przez Gminę Miasto Chełmno, Starostwo Powiatowe w Chełmnie oraz Firmę MONDI ŚWIECIE S.A.

Organizatorem jest Chełmiński Dom Kultury i Fundacja Europejskie Centrum Wymiany Młodzieży, a gospodarzem zespół wokalny „Nowalijki” i Klub Seniora „Zgoda” z ChDK.

Opiekę medialną sprawują: TVP Bydgoszcz, Polskie Radio PiK, Gazeta Pomorska, Gazeta Chełmińska, Czas Chełmna, MMS Studio i serwisy internetowe chelmno.com.pl oraz e-chelmno.
Dziecięca Szkoła Malarska z Mińska

03.08.2017

Wczoraj gościliśmy w Chełmnie uczniów Dziecięcej Szkoły Malarskiej w Mińsku z Białorusi. Ponad 30 osób dzięki współpracy z Międzynarodowym Centrum Dzieci i Młodzieży z Radodzierzy przebywa w Polsce rysując zakątki wielu miast w tym również Chełmna. Krótkie zwiedzanie i zapoznanie się z historią naszego miasta, wizyta w Ośrodku Wypoczynkowym nad Jeziorem Starogrodzkim zakończyły się kilkugodzinnym plenerem, podczas którego największym zainteresowaniem cieszyły się głównie kościół farny, rynek z ratuszem oraz klasztor.

Prace wykonane wczoraj będzie można zobaczyć u nas na I piętrze tuż po zakończonym remoncie.
Plener Malarski w Chełmnie

31.07.2017

Plener malarski w Chełmnie - Dziecięca Szkoła Malarska z Mińska

W środę 2 sierpnia 2017 roku, na zaproszenie Chełmińskiego Domu Kultury i Urzędu Miasta Chełmna, Chełmno gościć będzie kolejną grupę artystów – malarzy, tym razem z Dziecięcej Szkoły Malarstwa z Mińska / Białoruś /. Szkoła powstał 35 lat temu, skupia najbardziej uzdolnione plastycznie dzieci i młodzież na Białorusi. Przyjmowani są do niej na zasadzie konkursów słuchacze w wieku 10 – 15 lat, naukę kontynuują do 18 roku życia.

W Polsce przebywają w ramach współpracy z Międzynarodowym Centrum Dzieci i Młodzieży Radodzierz. Wcześniej młodzież z Mińska przenosiła na płótna najpiękniejsze zakątki m.in. Chin, Macedonii, Włoch, Słowacji, Litwy i Polski. 2 sierpnia dzieci i młodzież namalują najpiękniejsze zakątki Chełmna. Część prac ozdobi I piętro Chełmińskiego Domu Kultury po zakończonym remoncie.

Opiekunem grupy jest Daria Kopacz, dyrektorem szkoły Antonina Szuganowa.
Koncert Patrycji Błaszak

29.07.2017

4 sierpnia o godzine 19:00 w kościele pw. św Piotra i Pawła odbędzie się niesamowity koncert Patrycji Błaszak podczas, którego usłyszymy takie utwory jak:

 • - J.S. Bach – I Sonata na skrzypce solo BWV 1001
 • - N. Paganini – Kaprys nr 13
 • - E. Ysaye – Sonata op. 27 nr 2
 • - A Pazzolla – Tango Etude nr 3

Patrycja Błaszak (urodzona 16.10.1992 w Chełmnie), skrzypaczka i kameralistka. Ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, obecnie kontynuuje naukę w Norges Musikkh øgskole w Oslo. Podczas swojej artystycznej edukacji Patrycja pracowała z wieloma światowej klasy pedagogami, takimi jak Detlef Hahn, Pavel Vernikov czy Vilde Frang. Jest laureatką drugiego miejsca w konkursie dla młodych muzyków w Barletcie, zdobywczynią wyróżnienia w Turnieju Kameralnym w Bydgoszczy oraz finalistką Konkursu Muzyki Kameralnej w Oslo, gdzie występowała ze swoim zespołem Encore Piano Trio. Patrycja ukończyła Akademię Młodej Filharmonii Aukso, a obecnie jest stypendystką Filharmonii w Oslo gdzie współpracuje z dyrygentami takimi jak Vasily Petrenko i Juanjo Mena, oraz solistami Janine Jansen czy Gautier Capucon. W 2015 roku prowadziła kwartet smyczkowy, który wykonał koncert specjalny dla maestro Krzysztofa Pendereckiego, a wraz z triem fortepianowym wzięła udział w Koncercie Roku w Studiu Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego nagrywając na żywo wykonanie tria fortepianowego Szostakowicza. W 2017 roku odbyła stypendia w New York University, oraz w Europejskiej Akademii Muzyki Kameralnej w Wiedniu. Jest także trzykrotną stypendystką Starostwa Powiatowego w Chełmnie dla szczególnie uzdolnionych studentów.

Zapraszamy!
Półkolonie w ECWM

26.07.2017

W ramach realizowanego przez fundację Europejskie Centrum Wymiany Młodzieży projektu „Półkolonie nad Jeziorem Starogrodzkim” w dniach 10 – 21.07.2017 r. grupa 16 dzieci z Chełmna w wieku 7-12 lat spędzała aktywnie i twórczo pierwsze tygodnie swoich wakacji. Uczestnicy wzięli udział w grze miejskiej, poznali zasady korzystania z kąpielisk wodnych i grali we frisbee z drużyną Nine Hills. Ogromną przygodą był wyjazd do Torunia, pobyt w Młynie Wiedzy i rejs statkiem. Na półkoloniach dzieci zdobyły nowe umiejętności plastyczne tworzyły kolorowe prace z filcu i masy solnej, zamieniły się też w małych ogrodników: zasadzili las w słoiku i zasiali zioła w doniczkach. Dzieci uczestniczyły w warsztatach tanecznych i pogadankach na temat bezpieczeństwa. Brały również udział w zawodach sportowych i grach multimedialnych, zbudowały latawce. Ostatniego dnia dzieci otrzymały nagrody w postaci wyprawek szkolnych.

Półkolonie realizowane były we współpracy z Chełmińskim Domem Kultury i Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Chełmnie. Projekt został dofinansowany ze środków Województwa Kujawsko-Pomorskiego, w ramach wsparcia zajęć rozwojowych dla dzieci i młodzieży zagrożonych wykluczeniem społecznym. Zadanie wsparli sponsorzy, firmy: MEDOS Marian Buławka, Ewa Buławka Sp. J., OAZA Centrum Ogrodnicze oraz Lyreco.

Półkolonie część druga

25.07.2017

W czwartek dzieci miały okazję zrobić własny latawiec za pomocą patyków do balonów i brązowego papieru. Następnie, podzielone na 3 grupy zagrały w grę miejską, walka była zacięta. Po obiedzie w postaci pizzy, korzystając z okazji, dzieciaki udały się na spotkanie z podróżnikami "Syberiada Adventure".

Ostatni dzień półkolonii był bardzo przyjemny. Odbył się piknik rodzinny, podczas którego rodzice mogli konkurować z dziećmi w przeciąganiu liny, czy w małych doniczkach zasadziły sobie bazylię, tymianek, czy kwiaty ogrodowe, które zabrały do domu.
Półkolonie

19.07.2017

W czwartek dzieci mogły spróbować swoich sił w tzw. "Lesie w Szkle" i z wykorzystaniem słoików stworzyły niesamowite kompozycje.

Za to w piątek, każde dziecko miało okazję zrobić własny dziennik. Maluchy wykazały się kreatywnością i zdolnościami manualnymi. W wolnym czasie zabawie nad Jeziorem Starogrodzkim nie było końca.

Poniedziałek był między innymi wypełniony aktywnością fizyczną. Dzień zaczęliśmy od krótkiej rozgrzewki, potem przyszła do nas policjantka Anita Zielińska. Funkcjonariuszka przeprowadziła rozmowę z dziećmi na temat bezpiecznych wakacji. Po pożegnaniu z policjantką przyszedł do nas instruktor tańca, pan Michał Bystry. Dzieciaki chętnie uczyły się kolejnych kroków tanecznych jive'a, walca angielskiego czy układu do utworu Chocolate.
Kierunek Florysta

15.07.2017

Dla wszystkich tych, którzy nie zdołali odwiedzić nas podczas I spotkania wprowadzającego do rocznego kursu florystycznego zapraszamy na kolejne!

Podczas spotkania będzie można się zapisać i uzyskać więcej informacji na temat kursu.

Zapraszamy!
Wystawa i podsumowanie konkursu „Wisło moja, Wisło stara…”

07.07.2017

W roku ogłoszonym Rokiem Rzeki Wisły, nierozerwalnie związanej z historią Chełmna i regionu, zaprosiliśmy dzieci, młodzież oraz dorosłych do udziału w konkursie fotograficznym pn. "WISŁO MOJA, WISŁO STARA..." Tytuł konkursu nawiązuje do pieśni Ignacego Danielewskiego, będącej dziś hejnałem miasta Chełmna. Ogłoszenie wyników oraz otwarcie wystawy odbyło się 23 czerwca w Ośrodku Wypoczynkowym nad Jeziorem Starogrodzkim podczas obchodów Nocy Świętojańskiej. Na konkurs wpłynęło 56 prac fotograficznych. Jury zdecydowało się przyznać nagrody i wyróżnienia w następujących kategoriach wiekowych:

Kategoria szkoły podstawowe:

 • I Miejsce – Patrycja Tajs
 • II Miejsce – Katarzyna Kufel-Kopacz

Kategoria gimnazja:

 • I Miejsce – Olaf Kamiński – ZSO nr 1 w Chełmnie
 • II Miejsce – Amelia Świtała III Miejsce – Jagoda Soszyńska – ZSO nr 1 w Chełmnie
 • III Miejsce – Maja Stankiewicz – ZSO nr 1 w Chełmnie
 • III Miejsce – Jakub Cępura

WYRÓŻNIENIA:

 • Hubert Metera
 • Miłosz Ratowski – ZSO nr 1 w Chełmnie
 • Julia Wolska – ZSO nr 1 w Chełmnie
 • Marek Kwiatek – SOSW w Chełmnie
 • Mateusz Sołtys – SOSW w Chełmnie

Kategoria szkoły średnie

 • II Miejsce – Julia Pilarska – Prywatna Ogólnokształcąca Szkoła Sztuk Pięknych – Włocławek
 • III Miejsce – Wiktoria Stypuła – Prywatna Ogólnokształcąca Szkoła Sztuk Pięknych – Włocławek

Kategoria dorośli
WYRÓŻNIENIE

 • Jarosław Rynek - Chełmno

Konkurs zorganizowany został w ramach projektu „Wisło moja, Wisło stara…” - Noc Świętojańska nad Jeziorem Starogrodzkim realizowanego przez Fundację Europejskie Centrum Wymiany Młodzieży. Partnerem projektu był Chełmiński Dom Kultury.

Zadanie zostało dofinansowane przez Gminę Miasto Chełmno oraz Związek Miast Nadwiślańskich.
Jarmark Jaszczurczy 2017

06.07.2017

Dnia 8 i 9 lipca w Chełmnie odbył się XVIII Jarmark Jaszczurczy. Od samego rana można było zobaczyć stragany pełne niesamowitych rękodzieł, win, nalewek, obrazów, serów czy kiełbas domowej roboty. Niesamowitości zapełniły ulicę Grudziądzką oraz rynek. Uśmiechy i pełne zaciekawienia oczy ludzi potwierdzały nasze przypuszczenia o wszechobecnym zadowoleniu. Około godziny

10 przez ulicę Grudziądzką ruszył barwny korowód, któremu towarzyszyły dźwięki typowo regionalnych pieśni. Nastąpiła także prezentacja grup na skrzyżowaniu ulic Grudziądzkiej i Wodnej. Blisko godziny 11:00 odbyło się uroczyste otwarcie imprezy na głównej scenie, na której zaprezentowały się grupy: -"Vozokanka" ze Słowacji -"Kanivchanka", "Dżerela" i "Zdorovenki Buly" z Ukrainy -"Światło Gwiazdy" i "Dziecko Świata" z Białorusi -Kapela i Chór Seniora "Dolina Drwęcy" z Lubicza Górnego -ZPiT "Powiśle" z Kwidzyna a także "Nowalijki", ZTL "Kundzia" i ZPiT "Pomorze" z Chełmna Podczas występów zespołów, nastąpiła niesamowita integracja, gdzie różne grupy narodowościowe zaczęły wspólnie bawić się przed sceną. Uśmiechom i dobrej zabawie nie było końca.Dobrej aury nie zepsuł nawet deszcz, który spotkał nas podczas przerwy, po której nastąpiła kontynuacja występów Od godziny 20:30 "Vozokanka" ze Słowacji podrywała publiczność do tańca. Niedzielną imprezę rozpoczęła msza w kościele Farnym, której towarzyszył folklor grup "Kanivchanka", "Dżerela" i "Zdorovenki Buly". Około godziny 11:00 "Vozokanka" przygrywała przed ratuszem. Po nich zaprezentowały się ponownie grupy, które występowały w kościele Farnym. Do samego końca imprezy towarzyszyła nam kapela ZPiT "Pomorze".
Dni Chełmna - piątek

06.07.2017

W piątkowy wieczór w kościele farnym PW Wniebowzięcia NMP odbył się kolejny koncert w ramach „XV Chełmińskich Wieczorów Organowych”, w wykonaniu Michała Białko na organach z towarzyszeniem „Warszawskiego Duetu Akordeonowego”.

Sobota otworzyła Odpust Chełmiński i IV Festiwal Piosenki Religijnej „W ramionach Matki”. Zmagania wokalistów i instrumentalistów oceniało jury w składzie: Wojciech Błaszak (muzyk, pedagog z Chełmna), Marcin Dombrowski (instruktor muzyczny z ChDK) i ks. Andrzej Jabłoński (jeden z pomysłodawców Festiwalu).

Po przesłuchaniu artystów postanowiono przyznać nagrody:

 • w kategorii „soliści i duety” (dzieci) I miejsce – Jagódce Prokop z Gminnego Centrum Kultury w Kurzętniku, II miejsce – Agacie Bilskiej z Chełmińskiego Domu Kultury i III miejsce – duetowi Martyna i Alicja z Młodzieżowego Domu Kultury w Toruniu;
 • w kategorii „soliści i duety” (młodzież) I miejsce – Karolinie Zielińskiej z Kowalewa Pomorskiego, II miejsce – Patrycji Płocińskiej z Chełmińskiego Domu Kultury i III miejsce – Julii Retkowskiej z Chełmińskiego Domu Kultury;
 • w kategorii „soliści i duety (dorośli) I miejsce duetowi Patrycja i Ania z Chełmińskiego Domu Kultury i II miejsce Tomaszowi Jarmołkiewiczowi z Chełmna;
 • w kategorii „schole i zespoły” I miejsce zdobyła „Rodzina Oponiów” z Jastkowa.
 • Jako niespodzianka dla uczestników Festiwalu wystąpiła Diakonia Muzyczna „Wypłyń na głębię” z Grudziądza.
Dni Chełmna - czwartek

06.07.2017

“Mamusiu, co to za ptaszek” i wieczór z monodramem w wykonaniu Igi Jambor-Skupniewicz. Historia pełna trudnych decyzji i wyborów, z którymi zmierzamy się niejednokrotnie.

Tego wieczoru w kościele farnym rozbrzmiewały głosy chóru Collegium Cantorum pod dyrekcją Michała Rajewskiego w koncercie „Musica sacra”.
Dni Chełmna - środa

06.07.2017

Środa upłynęła pod znakiem wspomnień lat ’70 i ’80 ubiegłego stulecia. W Europejskim Centrum Wymiany Młodzieży można było powspominać ze Studiem KreaTYwy z ChDK w krótkim spektaklu improwizowanym „Panu nie stał!” i potańczyć, pośpiewać z zespołem „Alibi” w koncercie “Hity PRL-u”, któremu towarzyszył sobowtór Maryli Rodowicz z przebojami Maryli Rodowicz, Anny Jantar, Krzysztofa Krawczyka, Czerwonych Gitar i innych gwiazd polskiej estrady tych niezapomnianych czasów.

Dzień wcześniej nieco inny gatunek muzyki. W sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej odbył się koncert „Z dalekiego kraju”, w którym zaprezentowała się pianistka Kimiko Tai z Japonii oraz Kwartet „Prima Vista” z utworami Józefa Elsnera, Fryderyka Chopina i Juliusza Zarębskiego. Natomiast w Muzeum Ziemi Chełmińskiej VIII Wernisaż Twórczości Słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy ChDK „Z warsztatów w Grucznie”.
Dni Chełmna - poniedziałek

06.07.2017

“Czerwony Tulipan” w poniedziałkowy wieczór zaprosił nas w piękną, liryczną podróż po emocjach. W kościele farnym rozbrzmiewały poetyckie, literackie i kabaretowe piosenkami, a na zakończenie owacje na stojąco!
Dni Chełmna - niedziela

06.07.2017

Niedziela to coroczne „Otwarte Zawody Spławikowe o Puchar Burmistrza Miasta Chełmna”. Mogliśmy również uczestniczyć w uroczystości nazwania Placu im. 66. Kaszubskiego Pułku Piechoty im. Marszałka Józefa Piłsudskiego” z udziałem m.in. Orkiestry Dętej ChDK i Mażoretek. W godzinach wieczornych w Kościele pw. św. Piotra i Pawła na bis otworzyliśmy wystawę „Miłosne przypadki komiksowych bohaterów” autorstwa Wojciecha Łowickiego, na bis również zaśpiewał „Chorus Culmensis” pod dyrekcją Wojciecha Błaszaka w koncercie muzyki gospel.
Dni Chełmna - sobota

06.07.2017

“Śpiewajmy razem w Mieście Zakochanych” było zaproszeniem do wspólnej, sobotniej zabawy. Rynek od 14.30 rozbrzmiewał śpiewem przedszkolaków, na scenie swe talenty prezentowały przedszkola: Pinokio, Calineczka, Bajka i Tęczowy Zakątek. Wszyscy chcieli przytulić się do wielkich, pluszowych gwiazd, Tulinek! Swoje ulubione piosenki zaprezentowały również Tosia i Julita z pracowni muzycznej ChDK. Dużym zainteresowaniem po raz kolejny cieszyli się przyjaciele z Kaniowa, którzy wystąpili z energetycznym blokiem artystycznym pełnym tradycji i kultury ukraińskiej. Tuż po artystach z Ukrainy, nadszedł czas na gwiazdę wieczoru, czyli “Wanda i Banda” z Wandą Kwietniewską w rock’n’rollowym brzmieniu hitów z lat ’80: „Nie będę Julią”, „HI-FI” czy „Siedem Życzeń” razem z zespołem śpiewali licznie przybyli fani muzyki z tamtej dekady.
Dni Chełmna - piątek

06.07.2017

Noc Wianków stała się początkiem kilkudniowych Dni Chełmna 2017. Ta niezwykła noc poprzedzona została artystycznymi występami grup tanecznych z Chełmińskiego Domu Kultury oraz partnerskiego miasta Kaniowa. Publiczność zaczarowali: Ludmiła Saltykowa, Eugenij Łytwyn oraz zespoły Parafraz, Lilea i Tajfun. Podczas spotkania dzieci i dorośli brali udział w zabawach animacyjnych, nawiązujących do Nocy Świętojańskiej, a uczestnicy konkursu fotograficznego „Wisło moja, Wisło stara...” zostali nagrodzeni za nadesłane prace. Nie zabrakło również zabaw plebejskich z Zastępem Rycerskim z Chełmna, obrzędu Nocy Świętojańskiej i pokazu tańca z ogniem.

Tego dnia w Miejskiej Bibliotece Publicznej otwarta została wystawa prac plastycznych Krystyny Steczeń z cyklu „Chełmnianie i ich pasje”.

fot. Zdzisław Sieracki
Bezpłatny autobus nad jezioro Starogrodzkie

01.07.2017
Wakacje 2017

01.07.2017

Wakacje 2017... bo istnieje 2017 powodów aby spędzić z nami wakacje!

Wakacyjne zajęcia w tym roku zaczynamy w II połowie lipca, będą to dwa tygodnie wspaniałej zabawy, tańca, rysunku, cyrkowych wyczynów i wielu innych ciekawych doświadczeń!

Przez całe dwa tygodnie w Chełmińskim Domu Kultury będą czekać nasi instruktorzy aby nauczyć was tańca hip-hop, zapoznać z muzyką rozrywkową, czy ograć was w szachy. Poza tym taniec mażorektowy, taniec towarzyski dla dzieci w wieku 9-13 lat, kolejne spotkanie z techniką decoupage, a ze spotkań niecodziennych wizyta psiego zaprzęgu! Zachęcamy was również do udziału w plenerach malarskich, które w tym roku wpisują się w Rok Rzeki Wisły i zadaniem uczestników będzie malowanie pejzaży z Wisłą w roli głównej.

Ostatni tydzień lipca to okazja aby trochę się zazielenić, będzie to specjalny blok zajęć z uprawy roślin dla dzieci i tego jak hodować je z wyobraźnią. Zielony tydzień to projekt realizowany we współpracy z kilkoma lokalnymi kwiaciarniami! Jakimi? Będziemy informować was wkrótce.

Tymczasem już w poniedziałek, 3 lipca ruszamy z zapisami. Zapoznajcie się z plakatem, na nim szczegółowe informacje. Tylko część zajęć jest płatna, ale na wszystkie obowiązują zapisy ponieważ ilość miejsc jest ograniczona.

Jeśli chcecie uzyskać więcej informacji dzwońcie do nas pod numer 56 686 48 08 lub przyjdźcie osobiście do Chełmińskiego Domu Kultury. Można też śledzić nasz fanpage: www.facebook.com/chelminskidomkultury/
Kierunek florysta!

29.06.2017

Zapraszamy wszystkich, którzy chcą spróbować nowych rzeczy, nabyć nowych umiejętności i kwalifikacji.

Kurs florystyczny - taką mamy propozycję z Centrum Kształcenia Apis na kolejny rok akademicki dla seniorów i nie tylko!

Roczny kurs florystyczny w systemie zaocznym (co drugi weekend, od października 2017 do czerwca 2018). Wszyscy uczestnicy, którzy ukończą kurs otrzymają certyfikaty uprawniające do wykonywania zawodu.

Spotkanie organizacyjne 5 lipca o godz. 11.00!
Koniecznie zabierz świadectwo ukończenia ostatniej szkoły!
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych i poszukujących nowych możliwości.
KURS ZUPEŁNIE DARMOWY! ZAPISY DO KOŃCA LIPCA!
Po prostu przyjdź!

Więcej informacji na temat kierunku:

Florysta

Absolwent, który ukończy ten kierunek może z powodzeniem znaleźć miejsce pracy w kwiaciarniach bądź firmach zajmujących się dekorowaniem wnętrz i organizujących wystroje na przyjęcia. Jak twierdzą specjaliści, układanie kwiatów przestało być zajęciem dla każdego, a profesjonalni floryści poszukiwani są nie tylko w całej Polsce, ale też za granicami naszego kraju.

Na kierunku florysta w trakcie nauki zdaje się jedną kwalifikację: K1 – R.26. Wykonywanie kompozycji florystycznych. Egzamin potwierdzający kwalifikacje zawodowe z tej kwalifikacji przewidziany jest pod koniec II semestru.

Nauka trwa: 2 semestry

Nauczysz się między innymi:

 • projektować i wykonywać dekoracje roślinne,
 • aranżować florystyczny wystrój wnętrz oraz otwartej przestrzeni,
 • podstaw działalności gospodarczej we florystyce,
 • rozróżniać środki techniczne i materiały dekoracyjne,
 • elementów historii sztuki i kulturoznawstwa,
 • przygotowywać wystawy roślinne,
 • stylizować wnętrza biur, hoteli, kościołów czy mieszkań,
 • pielęgnować kwiaty cięte i doniczkowe.

Będziesz mógł podjąć pracę w:

 • kwiaciarni,
 • agencji reklamowej,
 • pracowni florystycznej,
 • biurze architektonicznym przy projektowaniu dekoracji,
 • firmie obsługującej uroczystości.

To idealny kierunek dla osób, które charakteryzuje:

 • kreatywność,
 • dokładność,
 • wysokie poczucie estetyki,
 • cierpliwość,
 • sumienność.IV Festiwal Piosenki Religijnej

28.06.2017

Zapraszamy!

Już w najbliższą sobotę kolejny Festiwal Piosenki Religijnej „W ramionach Matki” Zapraszamy wszystkich zainteresowanych o godz. 10.00 na teren kościoła archiprezbiterialnego Wniebowzięcia NMP w Chełmnie /FARA/. W Festiwalu weźmie udział 13 wykonawców, a całą prezentacje zamknie

Diakonia Muzyczna "Wypłyń na głębię, która działa przy wspólnocie odnowy w duchu świętym w parafii nspj i św. Ojca Pio w Grudziądzu. Diakonię tworzy kilkanaście osób z Grudziądza i okolic no i Duch Święty, który ich uzdalnia, jednoczy i motywuje. Członkowie zespołu pragną zarażać i dzielić się radością wypływającą z uwielbiania Pana Boga, a nazwa zobowiązuje ich do ciągłego „wypływania na głębię”...

O godz. 16.00 wszyscy udamy się na Mszę przy Bramie Grudziądzkiej aby o 17.00 powrócić przed kościół i wysłuchać werdyktu jurorów!
Jarmark Jaszczurczy 2017

22.06.2017

Już od 1999 roku zapraszamy mieszkańców Chełmna, regionu i turystów do udziału w Jarmarku Jaszczurczym - kiermaszu sztuki ludowej, któremu towarzyszą zabawy plebejskie, prezentacje rzemiosła średniowiecznego, targi kolekcjonerskie oraz wystawy. W tym samym czasie mają miejsce prezentacje zespołów artystycznych. Wszystko to stwarza niepowtarzalną atmosferę dla turystów i mieszkańców Chełmna. W tym roku wydarzenie odbędzie się 8 i 9 lipca.

Główna część imprezy odbywa się na rynku i deptaku starego miasta, w pobliżu malowniczo położonych, zabytkowych murów obronnych. Mieszkańcy, jak i przebywający w mieście turyści, mają możliwość odwiedzenia stoisk kolekcjonerskich, bursztynniczych, kowalskich, garncarskich, wikliniarskich, biżuterii artystycznej, twórców ceramiki prasłowiańskiej, rzeźbiarzy i wielu innych. Atrakcją stały się tzw. "żywe prezentacje", polegające na wytwarzaniu różnych produktów bezpośrednio w miejscu odbywania się imprezy. Daje to możliwość publiczności spróbowania swoich sił w biciu monet, toczeniu na kole garncarskim czy czerpaniu papieru starymi, historycznymi metodami. Całości dopełniają stoiska z wyrobami spożywczymi, na których każdy ma możliwość spróbowania swojskiego chleba ze smalcem, kiszonych ogórków, obwarzanków, miodu lub grzanego wina.

Każda edycja Jarmarku przyciąga do pięknego Chełmna coraz większą ilość wystawców jak i turystów, którzy doskonale czują się wśród barwnych straganów, pięknego folkloru i tradycji. W tym roku podczas Jarmarku Jaszczurczego zaprezentują się m. in. zespół Vozokanka - Słowacja, Zdorovenki Buly - Ukraina, Kanivchanka – Ukraina, Dżerela – Ukraina, „Światło Gwiazdy”- Białoruś, "Dziecko Świata" – Białoruś, Zespół Pieśni i Tańca „Powiśle” - Kwidzyn Kapela i Chór Seniora „Dolina Drwęcy” – Lubicz Górny , Kapela ZPiT Pomorze, Zespół Wokalny „Nowalijki” – Chełmno, Zespół Pieśni i Tańca POMORZE – Chełmno, ZTL KUNDZIA – Chełmno.

W sobotni wieczór zapraszamy mieszkańców miasta i turystów na potańcówkę z orkiestrą VOZOKANKA ze Słowacji.
Potańcówka z orkiestrą Vozokanka ze Słowacji

22.06.2017

Zapraszamy mieszkańców i turystów na potańcówkę z orkiestrą Vozokanka ze Słowacji, która odbędzie się w ramach XVIII Chełmińskiego Jarmarku Jaszczurczego – 8 lipca od 20:30 na płycie rynku przed sceną.
Seniorzy z kolejnym sukcesem - Babie Lato 2017

16.06.2017

W sobotę (10.06.2017) sekcja plastyczna Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy Chełmińskim Domu Kultury w składzie Renata Gruźlewska, Krystyna Steczeń, Alicja Dąbrowska, Lidia Piesik, Marta Ruszkiewicz, Czesław Natkański, Henryk Polasik i Roman Marks, miała okazję zaprezentować swoją twórczość na 18. Ogólnopolskim Przeglądzie Twórczości Artystycznej Seniorów „Babie Lato 2017” odbywającym się na Starym Rynku w Bydgoszczy. Wyjazd ten okazał się być wyjątkowo udany, komisja oceniająca prace zdecydowała przyznać grupie wystawców z Chełmna nagrodę ZA STOISKO, tak więc seniorzy otrzymali czek w wysokości 1000 zł i album oraz inne upominki. Po raz kolejny wysiłek i zaangażowanie grupy plastycznej UTW zostały docenione.

Więcej informacji na temat Przeglądu i jego wyników można przeczytać na stronie: http://www.kpck.pl/wyniki-edycji-2017/
Sukces Orkiestry Dętej ChDK w Śliwicach

12.06.2017

Więcej informacji pod adresem:
Konfrotacje Mażoretkowe

07.06.2017

W niedzielę 4 czerwca roztańczone i pięknie ubrane dziewczęta zawładnęły Chełmnem podczas „Konfrontacji Zespołów Mażoretkowych Chełmno’2017”.

W rywalizacji udział wzięły zespoły z Bysławia, Osięcin, Kwidzyna, Torunia i Chełmna w różnych kategoriach wiekowych od najmłodszych przedszkolaków po najstarsze grupy seniorek. Prezentacje rozpoczął barwny korowód zespołów wraz z Orkiestrą Dętą Chełmińskiego Domu Kultury od Bramy Grudziądzkiej na Rynek miejski, gdzie tancerki prezentowały swoje umiejętności przed turystami i mieszkańcami Chełmna oraz jury w składzie Katarzyna Czyżak ,Agata Majchrzak, Martyna Buksińska, Martyna Targos, Ryszard Jaśkowiak.

Zawody poprzedziły dwudniowe warsztaty taneczne, gdzie dziewczęta ćwiczyły pracę z pałeczką marszową, twirlingi oraz kroki taneczne.

Gościem specjalnym był ukraiński zespół „IVAZAR” z partnerskiego miasta Kaniów, który zaprezentował swoje umiejętności gimnastyczne i taneczne.

Wyniki konkursu:

  Kategoria baton formacje przedszkolaki:

 • I miejsce Mażoretki Chełmińskiego Domu Kultury
 • Kategoria baton formacje kadetki:

 • I miejsce Mażoretki Chełmińskiego Domu Kultury
 • II miejsce Mażoretki FUN z Torunia
 • Kategoria baton formacje juniorki:

 • I miejsce Mażoretki Bysławskie
 • Kategoria baton formacje seniorki:

 • I miejsce Mażoretki Chełmińskiego Domu Kultury
 • II miejsce Muszkieterki Kwidzyn
 • III miejsce Mażoretki Fantazja Osięciny
 • Kategoria baton solo juniorki:

 • I miejsce Iwona Lewandowska – Mażoretki Bysławskie
 • II miejsce Dominika Cisłowska – Muszkieterki Kwidzyn
 • Kategoria baton solo seniorki:

 • I miejsce Marta Jantoń – Mażoretki Chełmińskiego Domu Kultury
 • II miejsce Natalia Kołpacka – Muszkieterki Kwidzyn
 • III miejsce Monika Borek – Mażoretki Chełmińskiego Domu Kultury
 • Kategoria baton duo/trio juniorki:

 • I miejsce Aniela Mosakowska i Oliwia Kamińska – Muszkieterki Kwidzyn
 • Kategoria baton duo/trio seniorki:

 • I miejsce Oliwia Cygan i Marlena Maziarska- Mażoretki Chełmińskiego Domu Kultury
 • Kategoria baton miniforamcje kadetki:

 • I miejsce Mażoretki FUN Toruń
 • Kategoria pompom formacje przedszkolaki:

 • I miejsce Mażoretki Chełmińskiego Domu Kultury
 • Kategoria pompom solo kadetki:

 • I miejsce Maria Mrozek – Zespół tańca współczesnego Chełmno
 • Kategoria pompom solo seniorki:

 • I miejsce Monika Borek – Mażoretki Chełmińskiego Domu Kultury
 • Kategoria pompom duo/trio seniorki:

 • I miejsce Monika Borek i Marika Michalak – Mażoretki Chełmińskiego Domu Kultury
 • Kategoria buława solo juniorki:

 • I miejsce Eliza Śliwińska – Mażoretki Chełmińskiego Domu Kultury
 • Kategoria buława miniformacje seniorki:

 • I miejsce - Muszkieterki Kwidzyn

Zawody zorganizowane zostały przez Chełmiński Dom Kultury i Stowarzyszenie Kulturalne „Puzon”, współorganizatorem było Europejskie Centrum Wymiany Młodzieży i Muzeum Ziemi Chełmińskiej.

Przedsięwzięcie zrealizowane zostało dzięki dofinansowaniu Gminy Miasto Chełmno.
Hity PRL-u

07.06.2017

28 czerwca, godz. 18.30
“Pan tu nie stał!”
spektakl improwizowany Studia KreaTYwy
z Chełmińskiego Domu Kultury

Kilka gier improwizowanych, które udowodnią, że PRL jest wiecznie żywy. Polakom kolejki płyną we krwi, kiełbasę wciąż wyciąga się spod lady, a dzieciństwo nadal pachnie gumką chińską i smakuje jak guma balonowa. Uwaga! Sprawdzimy czy kobiety wciąż są pracujące i dokąd zmierza męskość.

Polskie przeboje minionej epoki
w koncercie HITY PRL-u
w wykonaniu zespołu Alibi

Program utrzymany w klimacie polskich utworów z lat 70-tych i 80-tych. Wielkie przeboje i zapomniane piosenki. Ballady Stana Borysa, hity Krzysztofa Krawczyka, przeboje Anny Jantar, a także nieco już zakurzony, filmowy motyw muzyczny z repertuaru Andrzeja Rosiewicza. Całość dopełnią humorystyczne opowieści o kolejkach, kartkach na mięso i zwyczajach artystów. Będzie także zaproszenie do wspólnego śpiewania. W części finałowej programu na scenie pojawi się nieprzemijająca Królowa Polskiej Sceny – Wielka Maryla.

Impreza biletowana. Bilety w cenie 12 zł do nabycia w sekretariacie ChDK i ECWM od 12.06. Cena biletu zawiera miejsce parkingowe.
Dzień Dziecka

06.06.2017

Jednek dzień, DZIEŃ DZIECKA i mnóstwo atrakcji!

To była piękna sobota! Dziękujemy Wam, że spotkaliście się z nami 3 czerwca w ramach Dnia Dziecka. Pogoda dopisała, Wy dopisaliście i uśmiechy na twarzach również!

Osada Rycerska 3 czerwca od godziny 10.00 czekała przepełniona atrakcjami, podwojonymi bo jak wiadomo w tym roku połączyliśmy moc z Klubem Motocyklowym Fenix MC Poland, który tego dnia organizował akcję zbiórki krwi „Motoserce”. Tym oto sposobem na scenie mogliśmy gościć dzieci z Niepublicznego Przedszkola „Pinokio” oraz Niepublicznego Przedszkola „Brzdąc” byli z nami również „The Fresh Kids” z ChDK, tancerze ze Stolna oraz niebywali goście z Ukrainy zespół „Ivazzar”. Szalonym zabawom dowodziły animatorki z grupy eventowej FUNimki, a oto aby uśmiechnięte twarze dzieci przybierały wyraz tygrysi, koci czy Spidermana dbały wolontariuszki. Harcerze z 49 DH ze Studiem KreaTYwy dostarczali do rąk własnych słodkości, napoje no i oczywiście balony w kształtach rozmaitych kwiatów, piesków, mieczy. Ze Stowarzyszeniem NIJO można było złapać bakcyla ogrodnika podczas „Warsztatów małego ogrodnika” pobawić się w zgadywankę i zabrać do domu miętę, bazylię albo oregano. Wiadomo, że aktywność powoduje utratę energii więc aby się zregenerować częstowaliśmy grochówką i słuchy nas dochodzą, że było smacznie. W godzinach popołudniowych nie można było przejść obojętnie ul. Grudziądzką, która pięknie eksponowała posągi biorące udział w Festiwalu Żywych Posągów. Czarujący Kapelusznik z „Alicji w krainie czarów” czy pełne chłodu spojrzenia Kaja i Gerdy z „Królowej śniegu” zatrzymywały pędzących przechodów, którzy chętnie robili pamiątkowe zdjęcia.

Atrakcji było wiele, rozgrywki piłki nożnej, dmuchany park rozrywki, , pokazy sztuk walki, sprzętu patrolu saperskiego. Muzycznych doznań dostarczył zespół Drink Milk w odsłonie dla dorosłych Drink Bar, a z dużą dawką punk rocka pojawił się zespół Zakład Produkcyjny.

Nazajutrz w niedzielę również w ramach Dnia Dziecka nad Jeziorem Czystym odbyły się „Zawody Spławikowe o Puchar Dyrektora ChDK”.

Chełmiński Dom Kultury w imieniu najmłodszych, składa serdeczne podziękowania wszystkim, którzy włączyli się w organizację tegorocznego Dnia Dziecka. W szczególności pomogli nam: Zastęp Rycerski z Chełmna, Stowarzyszenie „Przyjazna Dłoń”, Stowarzyszenie Kupców i Przedsiębiorców Ziemi Chełmińskiej, PSS Społem, Stowarzyszenie „Bezpieczne Chełmno”, Związek Nauczycielstwa Polskiego, Miejskie Przedszkole „Tęczowy Zakątek”, Zakład Usług Miejskich, Klub Motocyklowy „Fenix”, Hurtownia „ADAST”.
W Chełmnie posągi jak żywe!

06.06.2017

Pięć posągów stało się nierozerwalną częścią ul. Grudziądzkiej w minioną sobotę. II Festiwal Żywych Posągów organizowany przez Chełmiński Dom Kultury oraz Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy po raz kolejny zachwycił przechodniów. Tematem tegorocznego Festiwalu była bajka zatem na deptaku można było spotkać Kaja i Gerdę z "Królowej śniegu", Pocahontas, Kapelusznika z "Alicji w krainie czarów", Pinokia oraz Kota w butach. Jury w składzie: Tatiana Syta, Maria Ratajczyk oraz Joanna Kubiak wyróżniło Pinokia oraz Kota w butach, III miejsce przyznało Pocahontas, II otrzymali Kaj i Gerda, a zwycięstwo trafiło do Kapelusznika. W tym konkursie wszyscy zostali nagrodzeni, placówki otrzymały statuetki natomiast uczestnicy pamiątkowe ramki oraz słodkości.

Mamy nadzieję, że w przyszłym roku jeszcze chętniej weźmiecie udział i spotkamy się na deptaku już podczas III Festiwalu Żywych Posągów!
Podsumowanie konkursu „Spotkanie”

03.06.2017

1 czerwca w auli Zespołu Szkół Ogólnokształcących Nr 1 odbyło się podsumowanie konkursu plastycznego i fotograficznego „Spotkanie”. Jury spośród 79 rysunków i 39 fotografii wybrało 35 prac, które razem z pracami dzieci i młodzieży z Hann. Münden wystawione będą podczas oficjalnych obchodów 25-lecia partnerstwa miast w Chełmnie i Hann. Münden. Zwycięzcom gratulujemy.

Wyniki konkursu:

KONKURS PLASTYCZNY:

Kategoria 4 – 6 lat

 • Julia Mikrut – Przedszkole Niepubliczne „Bajka” w Chełmnie
 • Stefania Ćwiek – ChDK
 • Julia Kaszewska – ChDK
 • Dominika Woźny – Przedszkole Niepubliczne „Calineczka”
 • Gabriela Rafalska

Kategoria 7 – 12 lat

 • I Miejsce – Marta Puzowska – Szkoła Podstawowa nr 4 w Chełmnie
 • II Miejsce – Julia Balicka – ChDK
 • II Miejsce – Karolina Januszewska – ChDK
 • III Miejsce – Amelia Januszewska – ChDK
 • WYRÓŻNIENIA: Magdalena Dudzińska – Szkoła Podstawowa nr 4 w Chełmnie, Marta Matyja – ChDK, Wiktoria Stankiewicz – ChDK

Kategoria 13 – 15 lat

 • I Miejsce – Patrycja Oller – Gimnazjum nr 2 w Chełmnie
 • II Miejsce – Helena Prause – ZSO nr 1 w Chełmnie
 • III Miejsce – Michalina Sierko – ZSO nr 1 w Chełmnie
 • WYRÓZNIENIE: Zuzanna Świderska – ZSO nr 1 w Chełmnie

KONKURS FOTOGRAFICZNY:

Kategoria 13 – 15 lat

 • I Miejsce – Dominika Żukowska – ZSO nr 1 w Chełmnie
 • II Miejsce – Emilia Szulc – ZSO nr 1 w Chełmnie
 • III Miejsce – Oliwia Forney – ZSO nr 1 w Chełmnie
 • WYRÓZNIENIE: Weronika Gajkowska – ZSO nr 1 w Chełmnie

Kategoria powyżej 16 lat

 • I Miejsce – Ksenia Badyra – ZSO nr 1 w Chełmnie
 • II Miejsce – Ewa Stawiak – SOSW w Chełmnie
 • III Miejsce – Olaf Kamiński – ZSO nr 1 w Chełmnie
 • WYRÓŻNIENIA: Aleksandra Hahn – ZSO nr 1 w Chełmnie, Agata Rokicińska – ZSO nr 1 w Chełmnie

Wyróżnienia dodatkowe

 • Inga Bień, Amelia Rostek, Julia Rodzik, Pola Michałowska, Igor GrzeszczakDni Chełmna

01.06.2017
Zakończenie roku UTW

01.06.2017

Uroczyste zakończenie roku akademickiego 2016/2017
Uniwersytetu Trzeciego Wieku
przy Chełmińskim Domu Kultury

Wczoraj Słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku zamknęli kolejny rok i kolejny rozdział swego życia. Europejskie Centrum Wymiany Młodzieży o godz. 17.00 gościło najaktywniejszych Seniorów z Chełmna i okolic, którym przygrywała kapela Zespołu Pieśni i Tańca "Pomorze". Podczas spotkania odbyła się cześć oficjalna, w której to przyznano podziękowania dla instytucji oraz osób związanych i zaprzyjaźnionych z Uniwersytetem, przykładających wiele starań i wspierających działania Słuchaczy. Specjalnymi dyplomami nagrodzono oczywiście najpilniejszych studentów przytaczając cytat Johna Binghama, iż „Cudem nie jest to, że skończyłem. Cudem jest to, że miałem odwagę zacząć”. W duchu tej pięknej myśli Przewodniczący Rady Słuchaczy Mieczysław Majewski oraz Dyrektor Chełmińskiego Domu Kultury Janusz Napora zachęcali do kolejnego spotkania w zbliżającym się roku akademickim 2017/2018 ale teraz jak wiadomo, czas na wakacje!

Po części oficjalnej Seniorzy oraz zaproszeni goście wspólnie z Kapelą ZPiT "Pomorze" odśpiewali jeszcze kilka pieśni ludowych i przyśpiewek oraz wysłuchali ciekawostek związanych z istnieniem Zespołu Pieśni i Tańca "Pomorze" po czym udali się na poczęstunek aby w miłym towarzystwie spędzić ze sobą jeszcze kilka chwil.
Chełmińskie Wieczory Organowe

26.05.2017

ZAPRASZAMY NA KONCERTY W RAMACH XV CHEŁMIŃSKICH WIECZORÓW ORGANOWYCH - Chełmno '2017

Od 2003 roku odbywają się w Chełmnie koncerty w ramach Chełmińskich Wieczorów Organowych. Wielowiekowe tradycje muzyczne miasta, bogactwo zabytków architektury oraz wspaniałe instrumenty organowe były inspiracją do utworzenia corocznych cykli koncertowych. Odbywają się one głównie w najpiękniejszej i najbardziej reprezentacyjnej świątyni chełmińskiej - kościele parafialnym p.w. Wniebowzięcia NMP. Jej bogate w ślady przeszłości wnętrze oraz barwa i możliwości brzmieniowe instrumentu organowego sprawiają, iż ta niepowtarzalna harmonia staje się źródłem szczególnych przeżyć nie tylko dla słuchaczy, lecz także koncertujących muzyków. W okresie kilku lat wystąpili w Chełmnie nie tylko znakomici muzycy, ale również zdolni i wyróżniający się studenci, stawiający swoje pierwsze kroki w wielkim świecie sztuki. Podczas koncertów prezentowano także utwory wykonywane na innych instrumentach dętych takich jak flet, tuba, puzon, skrzypce, trąbka czy fletnia Pana, którym towarzyszyły organy. W tym roku będzie to również akordeon. Często organom towarzyszy piękny śpiew solowy.
Warsztaty z Kosmetyki Naturalnej

23.05.2017

Zapraszamy na Warsztaty z Kosmetyki Naturalnej w dniu 12 czerwca 2017 (poniedziałek) w godz. 17.00 – 21.00. Warsztaty poprowadzi Krystyna Strońska z Centrum Edukacji Przyrodniczej Park Sienno. Koszt: 75 zł.

W programie:

Zapisy: tel. 56 679 02 30, e-mail: ecwm@chdk.pl.
IV Festiwal Piosenki Religijnej

17.05.2017

IV Festiwal Piosenki Religijnej
"W ramionach Matki"

Okazuje się, że wychwalanie pieśnią ma znaczenie! W tym roku na toruńską scenę po 7 latach wraca najbardziej znany festiwal muzyki chrześcijańskiej w Europie czyli Song of Songs Festival, a w Chełmnie dwa tygodnie wcześniej bo 1 lipca Festiwal Piosenki Religijnej "W ramionach Matki". Świętujemy i czcimy pieśnią w ramach Dni Chełmna i Odpustu Chełmińskiego przed kościołem Farnym od godziny 10.00.

Na zgłoszenia uczestników czekamy do 16 czerwca, karty (dostępne na stronie internetowej www.chdk.pl oraz w wydarzeniu na Faceboook'u) można nadsyłać na adres Chełmińskiego Domu Kultury lub e-mail: kamila.art@chdk.pl. Wokaliści, zespoły do 25 osób wg. regulaminu zgłaszają dwa utwory w tym jeden o tematyce Maryjnej. Wszystkie szczegóły dotyczące Festiwalu znajdują się w Regulaminie.

Spotkajmy się by wychwalać pieśnią!
Dzień Dziecka z mocą atrakcji!

11.05.2017

Tradycją w Chełmnie jest wspólne świętowanie Dnia Dziecka, który jak wszyscy wiedzą i starsi i młodsi, przypada 1 czerwca.

W tym roku jednak skorzystamy ze słonecznej soboty 3 czerwca i połączymy moc z akcją zbiórki krwi Motoserce"! Już od godz. 10.00 w Osadzie Rycerskiej na najmłodszych będą czekały nie lada atrakcje. Bez minuty wytchnienia zabawę zapewniać będą animatorzy z grupy eventowej FUNimki, dla odważnych malowanie twarzy, balonowe cudaki, punkt małego ogrodnika przygotowany przez Stowarzyszenie NIJO w ramach projektu "Chełminiacy grają w zielone".

Tego dnia przechodnie przez ul. Grudziądzką w godzinach 12.00-14.00 nie przejdą obojętnie bo tam właśnie będą gościć artyści w ramach kolejnego Festiwalu Żywych Posągów (Uwaga! Wciąż przyjmujemy zgłoszenia!). Na dziecięcej scenie wystąpią tańczący artyści z ukraińskiego zespołu Ivazzar, The Fresh Kids z Chełmińskiego Domu Kultury oraz zespół taneczny ze Stolna.

Dla prawdziwych łasuchów nie zabraknie również słodkości i grochówki. I to nie wszystko! Podwojona moc Dnia Dziecka i “Motoserca” przyniesie koncerty, występy przedszkolaków, rozgrywki piłki nożnej, konkursy i szaleństwa w dmuchanym parku rozrywki.

Nie ma nudy, będzie zabawa!

Czy wy będziecie?
Twórcze spotkania

08.05.2017

Zapraszamy na majowe twórcze spotkania:

Warsztaty poprowadzi: Andżelika Jarych „Moja Filcownia”. Organizator zapewnia materiały do zajęć. Zapisy w Europejskim Centrum Wymiany Młodzieży, tel. 56 679 02 30, e-mail: ecwm@chdk.pl
Frisbee Day

04.05.2017

1 maja na “orliku” w Chełmnie tradycyjnie odbyły się gry i zabawy z dyskiem frisbee. Wzięło w nich udział kilkadziesiąt osób, w różnym wieku – od najmłodszych po zadowolonych rodziców. Wesołe konkurencje prowadzone były przez doświadczonych zawodników w celu zapoznania najmłodszych z alternatywną formą rekreacji jaką jest dysk frisbee."Frisbee Day - " jest to cykliczna impreza organizowana przez zawodników KS Nine Hills Chełmno przy współudziale Chełmińskiego Domu Kultury.
Koncert Orkiestry Dętej ChDK

04.05.2017

Kilkaset osób 3 maja 2017 roku wysłuchało koncertu Orkiestry Dętej Chełmińskiego Domu Kultury, która tym razem zaprezentowała się z najstarszą grupą Mażoretek. Było to jedno z wydarzeń towarzyszące jubileuszowi 45 – lecia powstania naszego zespołu.Historia orkiestry została zaprezentowana w przerwach pomiędzy utworami. Pierwszy raz orkiestra zaprezentowała się w nowych strojach, które po kilkunastu latach zostały uszyte dzięki wsparciu Gminy Miasto Chełmno, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko – Pomorskiego, Stowarzyszenia PUZON i Chełmińskiego Domu Kultury. Uroczysty koncert wpisał się w obchody Uchwalenia Konstytucji 3 Maja na placu przed Bramą Grudziądzką. W programie, obok utworów okolicznościowych, zespół zaprezentował wiele nowych i ciekawych aranżacji muzycznych przygotowywanych obecnie na koncert jubileuszowy. Wcześniej muzycy uświetnili uroczystości oficjalne przy Grobie Nieznanego Żołnierza.
„AWANS’17”

27.04.2017

W sobotę /22 kwietnia/ w Żninie odbył się 23 KUJAWSKO - POMORSKI FESTIWAL PIOSENKI „AWANS’17” z udziałem najlepszych młodych piosenkarzy z powiatów naszego województwa. Wzięła w nim udział młoda wokalistka - Julita Wysocka, która w eliminacjach Powiatu Chełmińskiego zdobyła II miejsce i nominację do reprezentowania nas w tegorocznym „AWANSIE”. Mimo, iż Julita ćwiczy dopiero od września ubiegłego roku, jej występ z piosenką Anny Jantar „Za każdy uśmiech Twój”, został bardzo pochlebnie przyjęty przez członków jury. Nasza ciekawie zapowiadająca się piosenkarka kształci swoje umiejętności pod okiem Marcina Dombrowskiego w CHEŁMIŃSKIM DOMU KULTURY. Życzymy dalszych wspaniałych sukcesów!
Festiwal Posągów

24.04.2017

Zapraszamy do kolejnego udziału w Festiwalu Żywych Posągów!

W ubiegłym roku rozpoczęliśmy przygodę z Festiwalem Żywych Posągów. Do uczestnictwa w tym wydarzeniu zgłosiło się aż 8 uczestników. Ich niesamowite stroje i charakteryzacje zatrzymywały przechodniów i turystów, dzieci oraz dorosłych. Nie przerywamy!

Kolejna edycja już przed nami! Uczestnikami Festiwalu mogą być uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych oraz podopieczni instytucji opiekuńczo-wychowawczych z terenu miasta i powiatu chełmińskiego. Zgłoszenia przyjmowane są do 15 maja. W tym roku wprowadzamy również formułę tematyczną, a zatem tematem przewodnim tegorocznego Festiwalu jest BAJKA, konkretnie postać z bajki – należy jednak pamiętać o zachowaniu istoty żywego posągu. Szczegóły dotyczące zgłoszenia oraz przygotowania zgłoszonych posągów znajdują się w Regulaminie.

Żywe posągi będzie można spotkać na ul. Grudziądzkiej już 3 czerwca w godzinach 12.00 – 14.00. Ogłoszenie wyników odbędzie się na Osadzie Rycerskiej w ramach obchodów Dnia Dziecka oraz akcji Motoserce. Zapraszamy do uczestnictwa i podziwiania!
Dzień Matki

23.04.2017

"Co modna pani wiedzieć powinna..."

Nietuzinkowa propozycja dla wszystkich kobiet w Europejskim Centrum Wymiany Młodzieży! 26 maja szykuje się wieczór pełen atrakcji i wspaniałego humoru za sprawą monodramu w wykonaniu Katarzyny Kołeczek "Co modna pani wiedzieć powinna". To spektakl o tym dlaczego kobieta wciąż wszystko musi, o maseczkach z ogórka, schludnym uśmiechu i mentorkach zdrowego stylu życia. O zdrowym stylu życia, i o samym stylu będzie można porozmawiać na miejscu, a nawet skorzystać z usług braffiterek, kosmetyczki, dietetyczki, fryzjerki i oczywiście stylisty.

Widzimy się już 26 maja o godz. 18.00 w Europejskim Centrum Wymiany Młodzieży! Bilety w cenie 25 zł/os do nabycia w sekretariacie Chełmińskiego Domu Kultury oraz w Europejskim Centrum Wymiany Młodzieży. Najlepiej zabrać koleżanki bo bilety grupowe dla 5 osób i więcej za jedyne 20 zł/os.
Frisbee Day

20.04.2017
45 lat Orkiestry Dętej ChDK

12.04.2017

3 maja 2017 roku o godzinie 12.30 Orkiestra Dęta Chełmińskiego Domu Kultury z zespołem Mażoretek zaprasza mieszkańców Chełmna i turystów na uroczysty koncert z okazji „Uchwalenia Konstytucji 3 Maja” na placu przed Bramą Grudziądzką. W programie, obok utworów okolicznościowych, zespół zaprezentuje wiele nowych i ciekawych aranżacji muzycznych przygotowywanych obecnie na koncert jubileuszowy.

O godzinie 12:00 uroczystości z okazji rocznicy „Uchwalenia Konstytucji 3 Maja” przy Grobie Nieznanego Żołnierza.
Warsztaty "Męska rzecz"

20.04.2017

Kolejne warsztaty rękodzieła z Anną Pawlak
"Męska rzecz" czyli drewniane nosidła na narzędzia Twojego mężczyzny!

Tym razem 9 maja uczestnicy warsztatów wykonywać będą drewniane nosidła na narzędzia i inne... ciekawe rzeczy. Choć warsztaty skierowane są do pań, to panom nikt nie zabroni skorzystać z oferty i zrobić własne nosidło, spersonalizowaną skrzynkę mieszcząca 6 butelek napoju. Każdy uczestnik będzie miał możliwość dopasowania pracy do wybranego tematu zainteresowań tak aby prezent zdobył symbolicznego znaczenia. W programie spotkania jak zawsze nowe techniki: transferu, przecierek, barwienia drewna, używania szablonów malarskich.

Spotykamy się 9 maja 2017 r. o godz. 16.00 w Chełmińskim Domu Kultury, sala nr 7. Koszt udziału 80 zł/os.

Uwaga! Podczas zapisu należy podać imię wybranej osoby oraz pasję lub atrybut.

Zapisy prowadzone są do 5 maja, ilość miejsc ograniczona!
Święto Kadetów - Chełmno 2017

19.04.2017

21 maja 2017 r. w Chełmnie odbędą się uroczyste obchody Święta Kadetów.

Święto Kadetów, ustanowione decyzją Marszałka Józefa Piłsudskiego w 1930 r. na dzień 21 maja, nawiązuje do udziału Kadetów z Korpusu Kadetów Nr 1 we Lwowie i Korpusu Kadetów Nr 2 w Modlinie w III Powstaniu Śląskim w 1921 r.

20 maja 2017 r. w Chełmnie odbędzie się otwarta V Konferencja Edukacja patriotyczna młodzieży pt. Współczesne postrzeganie bezpieczeństwa.

Przedmiotowa Konferencja, adresowana do młodych naukowców z cywilnych i wojskowych ośrodków akademickich, będzie okazją do dyskusji nad wielowymiarowym obszarem współczesnego pojmowania bezpieczeństwa. Głównym organizatorem jest Stowarzyszenie Absolwentów Liceów Wojskowych SALW-a.

Szczegółowe informacje na stronie internetowej: http://www.salwa.net.pl/
Jarmark Wielkanocny, podsumowanie konkursu plastycznego i koncert ZPiT „Pomorze”

11.04.2017

W niedzielę (9 kwietnia) tydzień przed „Świętami Wielkanocnymi”, mieszkańcy Chełmna nie mogli narzekać na brak ofert kulturalnych. Już od wczesnych godzin porannych na chełmińskim rynku przebiegał kolejny, piąty już „JARMARK WIELKANOCNY”, zorganizowany przez Chełmiński Dom Kultury, Urząd Miasta Chełmna i Muzeum Ziemi Chełmińskiej. Podczas „Jarmarku”, uruchomione zostały stoiska twórców ludowych m.in. z rzeźbami i stroikami świątecznymi oraz gastronomią ze swojskimi wyrobami mięsnymi. Handlarzom towarzyszyły występy ORKIESTRY DĘTEJ, ZESPOŁU WOKALNEGO „NOWALIJKI” i grupy „TEACHER’S CREW” z CHDK oraz CHÓRU COLLEGIUM CANTORUM. Prowadzący, pełen humoru Władysław Flieger, przedstawiał mniej znane fakty i anegdoty, związane z historią naszego miasta, zapraszał też do mikrofonu przybyłych przedstawicieli Zastępu Rycerskiego z Chełmna i wykonawców aby przybliżyli zakres swojej codziennej działalności oraz pomysły i plany na nadchodzący sezon wiosenno – letni. Swoje produkty mogli także zareklamować przez mikrofon przybyli twórcy ludowi i handlarze.

W trakcie trwania „Jarmarku” w Muzeum Ziemi Chełmińskiej odbyła się wystawa pokonkursowa, połączona z uroczystym rozdaniem dyplomów i nagród w XIX KONKURSIE PLASTYCZNYM NA „NAJPIĘKNIEJSZĄ PISANKĘ I KARTKĘ WIELKANOCNĄ” z krótkim koncertem kapeli ZPiT „Pomorze”.

W godzinach popołudniowych w auli Zespołu Szkół nr 2 zaprezentowały się wszystkie grupy Zespołu Pieśni i Tańca „Pomorze” z ChDK, które z towarzyszeniem kapeli ludowej w koncercie pn. „GAIK ZIELONY”, przedstawiły swoje najlepsze układy taneczne i przybliżyły licznie zgromadzonej publiczności staropolskie zwyczaje i obrzędy wielkanocne.
Konkurs na „Najpiękniejszą pisankę i kartkę wielkanocną”

10.04.2017

W ubiegłą niedzielę ogłosiliśmy wyniki jednego z najbardziej kreatywnych konkursów. Była to już 19. edycja twórczych zmagań o „Najpiękniejszą pisankę i kartkę wielkanocną”. Choć najstarsze polskie pisanki pochodzą z X wieku, odkryto je podczas wykopalisk archeologicznych na opolskiej wyspie Ostrówek to najwyraźniej sztuka ta nie uległa przedawnieniu ponieważ do konkursu zgłoszono aż 132 pisanki i 174 kartki! Rozstrzygnięcie konkursu odbyło się o godzinie 13:00 w Muzeum Ziemi Chełmińskiej gdzie otwarta została wystawa pokonkursowa, w której podziwiać można wszystkie zgłoszone prace. Nagrody ufundowane zostały przez Chełmiński Dom Kultury oraz Muzeum Ziemi Chełmińskiej. Całej ceremonii rozdania nagród towarzyszyła z ludowym, zapowiadającym świąteczny czas repertuarem Kapela oraz wokaliści z ZPiT "Pomorze".

Poniżej załączamy protokół z obrad jury.
Twórcze spotkania

10.04.2017

„Koszulki wiosną malowane” można wykonać na warsztatach w dniu 18.04.2017 r. w godz. 17:15 - 19:30 w Europejskim Centrum Wymiany Młodzieży. Koszt warsztatów 28 zł. Na zajęcia przynosimy bawełniane gładkie koszulki do malowania. Nowa koszulka powinna być najpierw wyprana (lepiej przyjmuje kolor). Warsztaty poprowadzi: Andżelika Jarych "Moja Filcownia". Zapisy ECWM - tel. 56 679 02 30, e-mail: ecwm@chdk.pl
Prezentacje Artystyczne Seniorów

07.04.2017

3 września 2017 roku Chełmno gościć będzie Kluby Seniora z naszego regionu. Pierwszy raz prezentacje odbędą się na scenie w plenerze na terenie Ośrodka Wypoczynkowego nad Jeziorem Starogrodzkim przy Europejskim Centrum Wymiany Młodzieży. Występy sceniczne oceni fachowe jury, ale całość traktowana jest jako doskonała zabawa, która sprzyjać ma integracji i wymianie doświadczeń. Publiczność będzie miała okazję obejrzeć różnorodne programy artystyczne, bawiąc się wspólnie z artystami w tańcu, z piosenką i przyśpiewkami ludowymi. Ponownie obecni będą twórcy ludowi oraz artyści, prezentując swoje wyroby rękodzielnicze, kulinarne, rzemieślnicze, malarskie i wiele innych.

Organizator: Chełmiński Dom Kultury

Współorganizaorzy: Europejskie Centrum Wymiany Młodzieży oraz Urząd Miasta Chełmna

Gospodarz: Zespół Wokalny „NOWALIJKI” z Chełmińskiego Domu Kultury

Projekt dofinansowany przez Gminę Miasto Chełmno, Starostwo Powiatowe w Chełmnie i Firmę MONDI S.A..
II Bieg Zakochanych Par

03.04.2017

2 kwietnia 2017 roku w Chełmnie odbył się II BIEG ZAKOCHANYCH PAR. Wydarzenie było częścią 45 OGÓLNOPOLSKICH BIEGÓW ULICZNYCH „MEMORIAŁU JANA SCHMELTERA” POD PATRONATEM BURMISTRZA MIASTA CHEŁMNA - najstarszej imprezie biegowej na Kujawach i Pomorzu! W tym roku zgłosiło się 30 par, wystartowało 27. Wszyscy szczęśliwie dobiegli, natomiast najbardziej uradowani byli zwycięzcy : KULPA TEAM / Paulina i Michał Kulpa – Świecie / , których puchar w kształcie serca odebrała bardzo dumna córeczka. Miejsce drugie wywalczyli sobie RUN PASJA LOVE / Dagmara Banaszak i Dawid Waleńczykowski – Bydgoszcz /, trzecie LEKKOATLECI / Agata Syrocka i Norbert Kobielski – Chełmno, Inowrocław /. Wyróżnienia w postaci pięknie haftowanych ręczników otrzymali również zdobywcy czwartego RUN PASJA BYDGOSZCZ / Monika Banaszak i Krzysztof Kułakowski / i piątego miejsca RUN PASJA BYDGOSZCZ / Aleksandra Pękała i Bartosz Krzemiński /. Liczony był łączny czas każdej pary, i to decydowało o ostatecznej lokacie. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe medale. Najważniejsza była jednak wspaniała zabawa i sportowa rywalizacja. Parom w ich zmaganiach towarzyszyła Orkiestra Dęta Chełmińskiego Domu Kultury z grupą Mażoretek. Serdecznie dziękujemy Klubowi Sportowemu NADWIŚLANIN za wielką pomoc w organizacji biegu.

Kolejny bieg już za rok. Zapraszamy do Chełmna. W tym roku na starcie wszystkich biegów stanęło ponad 500 zawodników!

Wyniki szczegółowe zamieszczone są na stronie internetowej: http://wyniki.b4sport.pl/46-ogolnopolskie-biegi-uliczne-bieg-zakochanych-dla-par/e525.html
GAIK ZIELONY - koncert ZPiT Pomorze

01.04.2017

W niedzielę – 9 kwietnia, po wizycie na V Jarmarku Wielkanocnym / od godziny 9.00 – rynek / oraz podsumowaniu konkursu Najpiękniejsza Pisanka i Kartka Wielkanocna / ratusz – godzina 13.00 /, zapraszamy na koncert ZPiT Pomorze “ GAIK ZIELONY”, który odbędzie się w auli Zespołu Szkół nr 2 w Chełmnie przy ul. Szkolnej 14. Wstęp wolny.Komputer oknem na świat

01.04.2017

Przez ostatnie dwa tygodnie marca czwórka słuchaczy UTW uczestniczyła w kursie komputerowym dla zaawansowanych. Seniorzy zdobyli wiedzę na temat zagadnień, które najbardziej wzbudzały ich zainteresowanie min. praca w arkuszu kalkulacyjnym, podstawy grafiki czy poszukiwania wiadomości w Internecie. Kurs poprowadził Hubert Sierociński w ramach programu "Komputer oknem na świat" realizowanym przez Chełmiński Punkt Informacyjny Biura Posła do Parlamentu Europejskiego Janusza Zemke. W imieniu UTW oraz Chełmińskiego domu Kultury ogromne podziękowania kierujemy do Józefa Weltera, dzięki któremu kurs po raz kolejny mógł się odbyć.
Warsztaty decoupage

30.03.2017

We wtorek Anna Pawlak poprowadziła u nas warsztaty decoupage, w których wzięło udział 12 uczestniczek. Temat był na czasie bo świąteczny, panie wykonały pisanki na bazie wydmuszek gęsich w stylu Fabergé, poznały nowe techniki złocenia i patynowania oraz profesjonalne preparaty związane ze sztuką decoupage. Atmosfera była iście rodzinna i pełna twórczych doznań, każda z uczestniczek wykonała własne dzieło w postaci cudownej pisanki.
Wesoła Nutka 2017

29.03.2017

WOKALNE PREZENTACJE MŁODYCH POSENKARZY Z CHEŁMNA I POWIATU CHEŁMIŃSKIEGO !!!

W niedzielę (26 marca), tym razem w auli Zespołu Szkół nr 2 w Chełmnie, już po raz dwudziesty drugi gościliśmy młodych piosenkarzy w ramach POWIATOWEGO PRZEGLĄDU PIOSENKI DZIECIĘCEJ I MŁODZIEŻOWEJ „WESOŁA NUTKA”. Po eliminacjach wstępnych, które odbywały się w lutym i marcu b.r. w Chełmnie i gminach naszego powiatu, na scenie zaprezentowało się ponad 100. wykonawców w kategoriach: soliści 7 – 12 lat, zespoły wokalne 7 – 12 lat, soliści 13 – 18 lat oraz soliści powyżej 18 lat. Prezentacje sceniczne oceniało fachowe jury w składzie: Roman Fieberg - przewodniczący (muzyk z Kujawsko – Pomorskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy), Aleksandra Gasin (muzyk, nauczyciel w Państwowej Szkole Muzycznej I st. w Chełmnie) oraz Kamila Cieślewicz (piosenkarka – amatorka, instruktor „Studia Kreatywy” z ChDK). Po wysłuchaniu wszystkich prezentacji i półgodzinnych, dość „burzliwych” obradach jurorzy postanowili:

 • w kategorii „soliści 7 – 12 lat” I miejsce przyznać Zofii Kosińskiej (Unisław), II miejsce – Natalii Kościńskiej (Szkoła Podstawowa Lisewo) i III miejsce - Marcie Góreckiej (Szkoła Podstawowa Trzebczyk).
 • w kategorii „soliści 13 – 18 lat” - I miejsce trafiło do Oliwii Wiśniewskiej (GOK Papowo Biskupie) , II miejsce do Julity Wysockiej (Chełmiński Dom Kultury) i III miejsce do Weroniki Wiśniewskiej (GOK Papowo Biskupie).
 • w kategorii „zespoły wokalne 7 – 12 lat” I miejsce przyznano zespołowi wokalnemu z Zespołu Publicznych Szkół Kijewo Królewskie, II miejsce – Trio Wokalnemu z Katolickiej Szkoły Podstawowej Chełmno a III miejsce zespołowi wokalnemu ze Szkoły Podstawowej z Krusina.
 • w kategorii „soliści powyżej 18 lat” I miejsce trafiło do Anny Kubiny (ChDK Chełmno) i wyróżnienia do Melisy Szulereckiej i Kamila Komorowskiego (ChDK Chełmno).

ZOFIA KOSIŃSKA, NATALIA KOŚCIŃSKA, MARTA GÓRECKA, JULITA WYSOCKA I WERONIKA WIŚNIEWSKA REPREZENTOWAĆ BĘDĄ NASZ POWIAT PODCZAS 23. FESTIWALU PIOSENKI „AWANS’17” W ŻNINIE A OLIWIA WIŚNIEWSKA, ANNA KUBINA, MELISA SZULERECKA I KAMIL KOMOROWSKI PODCZAS KUJAWSKO – POMORSKIEGO FESTIWALU PIOSENKI „DEBIUT’17” W CIECHOCINKU.

Oprócz atrakcyjnych nagród dla zwycięzców, wszyscy piosenkarze otrzymali pamiątkowe dyplomy a w czasie przerwy i obrad jury zaprezentowały się zespoły taneczne i grupa break - dance z ChDK. Nagrody w postaci sprzętu muzycznego i nominacje do wojewódzkich edycji naszego przeglądu wręczyli jurorzy wraz z organizatorami imprezy. Przegląd zorganizował Chełmiński Dom Kultury z udziałem środków finansowych Starostwa Powiatowego w Chełmnie.
Konfrontacje Zespołów Mażoretkowych

27.03.2017

Chełmiński Dom Kultury, Stowarzyszenie Kulturalne „PUZON” oraz Europejskie Centrum Wymiany Młodzieży mają zaszczyt zaprosić Państwa na KONFRONTACJE ZESPOŁÓW MAŻORETKOWYCH CHEŁMNO’ 2017, które odbędą się w niedzielę 4 czerwca 2017 roku w Chełmnie. W rywalizacji udział wezmą zespoły z Torunia, Bysławia, Osięcin, Kwidzyna, Lęborka i Chełmna. Gościem specjalnym będzie ukraiński zespół Ivazar z partnerskiego miasta Kaniów. Prezentacje grup rozpoczną się o godzinie 10.45 przemarszem od Bramy Grudziądzkiej na Rynek. Od godziny 11.15 rozpoczną się prezentacje sceniczne, które wyłonią najlepsze zespoły taneczne, a około godziny 13.30 nastąpi ogłoszenie wyników oraz wręczenie pucharów i medali. Po zakończeniu konkursu zapraszamy na koncert zespołu IVAZAR z Ukrainy.

Zawody zostaną poprzedzone dwudniowymi warsztatami artystycznymi. W piątek 2 czerwca w godzinach 16.00 - 19.00 dziewczęta ćwiczyć będą w sali tanecznej nr 1 w Chełmińskim Domu Kultury, natomiast w sobotę 3 czerwca w godzinach 10.00 – 18.00 w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 4 w Chełmnie. Warsztaty poprowadzą wykwalifikowani instruktorzy i choreografowie, którzy przedstawią techniki tańca mażoretkowego, twirlingu oraz akrobatyki.

Przedsięwzięcie zrealizowane zostanie dzięki dofinansowaniu Gminy Miasto Chełmno.
Szkolenie - Animacja eventowa

23.03.2017

Szkolenie - Animacja eventowa jako forma aktywizacji środowiska

21.05.2017 /niedziela/, godz. 9.00-17.00 Chełmiński Dom Kultury
Koszt: 160 zł/os
(ilość miejsc ograniczona)

ORGANIZATORZY: FUNimki - animacja dla dzieci, Chełmiński Dom Kultury

Jesteś: nauczycielem, wychowawcą, dyrektorem, opiekunem, animatorem ?

Pracujesz: w szkole, przedszkolu , sali zabaw, działasz w branży edukacyjnej, eventowej ?

Jeśli TAK – to szkolenie jest właśnie dla Ciebie !

Praktyczny charakter spotkania pozwoli Ci na zdobycie nowych i rozwinięcie obecnych umiejętności! Sprawi że staniesz się świetnym animatorem, poznając przy tym szereg sprawdzonych i kreatywnych zabaw !

TRENERZY: To dwie zwariowane, energiczne i pełne pomysłów animatorki i nauczycielki, które na co dzień prowadzą firmę: Grupa Eventowa FUNimki oraz pracują w bydgoskich przedszkolach. Wieloletnia współpraca z centrami zabaw, agencjami eventowymi i stowarzyszeniami sprawiła, że profesjonalnie potrafią „rozbujać” każde towarzystwo.

Program szkolenia:

1. ANIMACJA EVENTOWA

 • Co to jest i jakie są zasady dobrych Animacji Eventowych?
 • Jak zorganizować efektowny Event nisko i wysoko udżetowy w szkole, przedszkolu, w parku ?

2. TAŃCE ANIMACYJNE:

 • Tańce na powitanie i integracyjne. Zabawy taneczna. Nauka tańców animacyjnych.

3. ZABAWY I GRY ANIMACYJNE:

 • Gry i zabawy: zespołowe/ drużynowe, integracyjne i rodzinne. Gry wielkoformatowe.

4. ATRAKCJE DODATKOWE PODCZAS EVENTÓW:

 • Face Paiting /malowanie twarzy
 • skręcanie balonów
 • bańki mydlane XXL
 • NOWOŚĆ !!! Warkoczyki afrykańskie NOWOŚĆ !!!

5. NOWOŚĆ !!! Gotowe scenariusze Eventów : NOWOŚĆ !!!

 • Zasady dobrego scenariusza i omówienie GOTOWYCH SCENARIUSZY Eventów:
  • a) Impreza plenerowa- festyn rodzinny `Dziki Zachód`
  • b) Impreza zamknięta - `Mikołajki`
  • c) Impreza dla dużej ilości dzieci- `Bal Karnawałowy`

Dla każdego uczestnika PREZENT: SKRYPT GIER I ZABAW DLA DZIECI oraz GOTOWE SCENARIUSZE EVENTÓW

Po ukończeniu szkolenia otrzymujesz CERTYFIKAT POŚWIADCZAJĄCY UDZIAŁ W SZKOLENIU.

Koszt : 160 zł (ilość miejsc ograniczona)

JAK SIĘ ZAPISAĆ ?

 • 1. Zapisz się wysyłając imię i nazwisko + nr telefonu e-mail: biuro@funimki.pl . W tytule należy wpisać MIASTO i NAZWĘ szkolenia
 • 2. Wykonaj przelew: IDEA BANK ,nr konta: 82 1950 0001 2006 0818 9692 0001, Grupa Eventowa FUNimki Sylwia Szczerbiak , tytuł przelewu: Data + miasto (najpóźniej na 10 dni przed szkoleniem- inaczej rejestracja będzie anulowana)
 • 3. Przybywasz na szkolenie i dobrze się bawisz ! :)

ILOŚĆ MIEJSC OGRANICZONA!!
Jubileusz 45-lecia Orkiestry ChDK

22.03.2017
Świąteczne warsztaty decoupage

22.03.2017

Pisanka w stylu Fabergé

W najbliższy wtorek o godz. 16:00 zapraszamy na warsztaty decoupage z Anną Pawlak. Tematem przewodnim są pisanki w stylu Fabergé przy użyciu elementów mixed media. Uczestnicy stworzą pisanki na bazie wydmuszek gęsich, poznają nowe techniki zdobienia – patynowanie i złocenie będą mieli również szansę zapoznać się z profesjonalnymi preparatami używanymi w sztuce decoupage.

28 marca /wtorek/, godz. 16.00, Chełmiński Dom Kultury, sala nr 7, koszt udziału w warsztatach: 50 zł/os.
Spotkanie - wystawa w Muzeum Ziemi Chełmińskiej

21.03.2017

18 marca w Muzeum Ziemi Chełmińskiej została otwarta wystawa artystów z Mündener KunstNetz z Hann. Münden. Jest to jedno z wydarzeń z cyklu wystaw artystycznych pod nazwą „Spotkanie” organizowanych przez fundację Europejskie Centrum Wymiany Młodzieży, związanych z obchodami jubileuszu 25-lecia partnerstwa Chełmna i Hann. Münden. Do Chełmna przyjechali Gaby Meyer, Friedhelm Meyer, Helmut Becker, Claudia Becker i Uwe Hentze. Goście z Niemic przebywali w naszym mieście od 17 do 20 marca. Oprócz spotkań z malarzami z Chełmna, zwiedzili nasze miasto i Toruń. Prace artystów przez kolejny miesiąc podziwiać będzie można w sali mieszczańskiej chełmińskiego Ratusza. W lutym 2017 roku, na zaproszenie artystów amatorów skupionych przy domu Sztuki wyjechała do Hann. Münden 6 - osobowa grupa uczestników zajęć plastycznych Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy Chełmińskim Domu Kultury. Zaprezentowali tam swoje prace na wystawie zorganizowanej z okazji 5- lecia powstania tamtejszego Domu Sztuki. Podczas pobytu gości w Chełmnie, słuchacze UTW – członkowie sekcji plastycznej opiekowali się grupą z Niemiec.

Ogłoszony został też konkurs plastyczny dla dzieci i młodzieży pod nazwą „Spotkanie” / zaproszenie i regulamin na www.chdk.pl /. Rozstrzygnięcie konkursu odbędzie się 1 czerwca 2017 r. w Zespole Szkół Ogólnokształcących Nr 1 w Chełmnie. Nagrodzone prace razem z pracami dzieci i młodzieży z Hann. Münden zostaną zaprezentowane podczas oficjalnych obchodów jubileuszu 17 czerwca 2017 r. w kościele pw. św. Piotra i Pawła w Chełmnie oraz 23 września 2017 r. w Hann. Münden. Ekspozycje prac będą odbywały się przez cały 2017 rok, jako symbol obchodów jubileuszowych 25-lecia partnerstwa miast w Polsce i w Niemczech. Partnerem projektu jest Chełmiński Dom Kultury.
BUDŻET OBYWATELSKI 2017

21.03.2017

Zapraszamy do głosowania na:
Pomost pływający do sprzętu wodnego nad Jeziorem Starogrodzkim
www.bo.chelmno.pl
V Jarmark Wielkanocny

14.03.2017

Kolejny raz zapraszamy do udziału w V Jarmarku Wielkanocnym, który odbędzie się 9 kwietnia 2017 r. od godz. 9:00 na rynku chełmińskim. Podczas Jarmarku odbędą się prezentacje artystyczne m.in. obchodzącej w tym roku jubileusz 45 – lecia Orkiestry Dętej Chełmińskiego Domu Kultury, grupy „Teacher's Crew” i zespołu „Nowalijki” z Klubu Seniora z Chełmińskiego Domu Kultury oraz chóru „Collegium Cantorum”.

W trakcie "Jarmarku" zaprezentują się także rycerze z Chorągwi Ziemi Chełmińskiej i Zastępu Rycerskiego z Chełmna.

O godzinie 13.00 zapraszamy do Muzeum Ziemi Chełmińskiej, gdzie odbędzie się podsumowanie konkursu plastycznego NAJPIĘKNIEJSZA PISANKA I KARTKA WIELKANOCNA. W trakcie wystawy zaprezentuje się kapela Zespołu Pieśni i Tańca „Pomorze” z Chełmińskiego Domu Kultury.
POEZJA, PROZA I TEATR

14.03.2017

PREZENTACJE W RAMACH 62. OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU RECYTATORSKIEGO

W sobotę (11 marca) w Sali Sądowej chełmińskiego ratusza, tradycyjnie już odbyły się Eliminacje Powiatowe do 62. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego, który przebiega pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Niestety - zainteresowanie „Konkursem” gwałtownie spada i po raz kolejny musieliśmy połączyć zmagania dwóch powiatów: chełmińskiego i wąbrzeskiego. Uczniowie Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Chełmnie i Liceum Ogólnokształcącego w Wąbrzeźnie rywalizowali w dwóch kategoriach: „turnieju recytatorskim” i „turnieju teatrów jednego aktora”. Fachowe jury w składzie: Krystian Wieczyński i Erwin Regosz z Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Toruniu oraz Zofia Przystup - polonistka ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Chełmnie po wyjątkowo zgodnej naradzie wybrało najlepsze i najciekawsze prezentacje. W tym roku postanowiono przyznać następujące nagrody główne, czyli zakwalifikować do Konkursu Rejonowego, który odbędzie się 25 marca w Toruniu: Alicję Gołaszewska, Annę Rojek i Julię Przybyłowska z Liceum w Wąbrzeźnie. Ponadto wyróżniono: Patryka Bańczerowskiego z Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Chełmnie oraz Barbarę Osińska, Darię Heberlein, Angelikę Potorską i Klaudię Zielińską z Liceum w Wąbrzeźnie. Wszyscy uczestnicy eliminacji, zakwalifikowani i wyróżnieni otrzymali pamiątkowe dyplomy wraz z atrakcyjnymi nagrodami książkowymi. Jurorzy jeszcze przez godzinę po zakończeniu eliminacji, służyli recytatorom fachowymi radami i wskazówkami, aby uniknąć błędów w przyszłych prezentacjach.

Organizatorem konkursu był Chełmiński Dom Kultury, koordynatorami i fundatorami nagród - Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu i Starostwo Powiatowe w Chełmnie. Za udostępnienie Sali Sądowej dziękujemy Pani Dyrektor Muzeum Ziemi Chełmińskiej.
THE FRESH KIDS! Jest sukces!

14.03.2017

W miniony weekend 11-12.03 w Gnieźnie odbył się Flash Boys Tournament - II edycja Międzynarodowego Turnieju Tańca Break Dance, Electric Boogie i Hip-Hop, w którym brały udział dwie zawodniczki z grupy The Fresh Kids, Natalia Krygier i Kinga Orenkiewicz. Dziewczyny trenują na co dzień w Chełmińskim Domu Kultury pod czujnym okiem Mariusza Brzozowskiego. Podczas turnieju można było zobaczyć największe zaproszone sławy polskiej sceny tanecznej, ludzi którzy blisko 30 lat temu współtworzyli kulturę Hip-Hop i Break w Polsce.

Turniej obejmował kilka kategorii. Zdolne tancerki zawładnęły kategorią wiekową - junior 12-15 lat. Nadia Krygier zajęła I miejsce, a Kinga Orenkiewicz II miejsce. Niebawem zespół będzie można po raz kolejny zobaczyć na chełmińskich scenach!
Międzynarodowa wymiana Orkiestr Dętych

09.03.2017

Międzynarodowa wymiana Orkiestr Dętych z Chełmna i Kaniowa Orkiestrowe granie podczas Dni Europy w Kaniowie na Ukrainie

Rok 2017 jest okresem szczególnym dla Orkiestry Dętej z Chełmna, która obchodzi właśnie jubileusz 45- lecia istnienia. Szczególne znaczenie w roku Jubileuszu jest zaproszenie na uroczyste obchody „Dni Europy”, które odbędą się w dniach 19-23.05.2017 r. w Kaniowie na Ukrainie. W ramach tego przedsięwzięcia prezentować się będą zespoły z różnych państw Unii Europejskiej tj. Lambersart (Francja), Viersen (Niemcy) oraz orkiestry i inne grupy artystyczne z Ukrainy. W programie organizatorzy planują występy zespołów, przemarsze, wspólne koncerty, poznanie najciekawszych miejsc związanych z historią miasta, regionu i kraju. Udział orkiestry w ogólnoukraińskim święcie, jakim są Dni Europy oraz obchody dnia wieszcza narodowego – Tarasa Szewczenki pozwoli na popularyzację powszechnego muzykowania, przyczyni się do promocji Chełmna oraz Województwa Kujawsko - Pomorskiego na Ukrainie. Wspólne koncerty z zespołami zagranicznymi, udział w różnych przedsięwzięciach pozwoli na upowszechnianie idei międzynarodowej współpracy, budowanie szacunku i tolerancji wobec innych narodów. W realizacji zadania weźmie udział 45 osób.

Zespół od 45 lat występuje na festiwalach, konkursach, imprezach okolicznościowych, często będąc wyróżnionym i nagrodzonym. Jest to grupa międzypokoleniowa, skupiająca dzieci, młodzież, osoby dorosłe i seniorów. Będzie to pierwsza wizyta naszego zespołu w mieście partnerskim. Orkiestra z miasta Kaniowa gościła w Chełmnie w 2016 roku.

Zadanie jest współfinansowane ze środków Województwa Kujawsko – Pomorskiego, Gminę Miasto Chełmno oraz środki własne Stowarzyszenia Kulturalnego PUZON i Chełmińskiego Domu Kultury.
„Wisło moja, Wisło stara…”

09.03.2017

W roku ogłoszonym Rokiem Rzeki Wisły, nierozerwalnie związanej z historią Chełmna i regionu, zapraszamy do udziału w konkursie fotograficznym pt. "WISŁO MOJA, WISŁO STARA..."

Idea wydarzenia nawiązuje do pieśni Ignacego Danielewskiego, będącej dziś hejnałem miasta pt. „WISŁA”. Ma to szczególna wymowę w tym roku, gdyż rok 2017 został ogłoszony „Rokiem Rzeki Wisły”. Hejnał można usłyszeć codziennie o godz. 12.00 z wieży ratusza. Tradycją w Chełmnie stało się zorganizowanie "NOCY WIANKÓW" nad Jeziorem Starogrodzkim, które jest starorzeczem Wisły powstałym po wybudowaniu wałów przeciwpowodziowych w XIX w. Konkurs organizowany jest w ramach projektu „Wisło moja, Wisło stara…” - Noc Świętojańska nad Jeziorem Starogrodzkim realizowanego przez Fundację Europejskiego Centrum Wymiany Młodzieży w Chełmnie. Partnerem projektu jest Chełmiński Dom Kultury.

Zadanie zostało dofinansowane przez Gminę Miasto Chełmno.
Turniej o Puchar Muszkieterów

06.03.2017

Joanna i Grzegorz Ciastek jako właściciele Intermarche w Chełmnie oraz Miejski Ludowy Klub Sportowy Nadwiślanin zapraszają na Turniej o Puchar Muszkieterów 2017 r., który obędzie się w dniach 03-04.06.2017 r. na Stadionie Miejskim przy ul. Słowackiego oraz na boisku „Orlik” przy al. 3-go Maja w Chełmnie. Wydarzenie to ma na celu promocję dziecięcej piłki nożnej. Gwarantujemy wiele emocji sportowych.

Osoba do kontaktu z ramienia organizatora głównego - "Intermarche":
Asystent Zarządu
Klaudia Stąsiek
Ortylia Sp. z o.o.
ul. Toruńska 26
86-200 Chełmno
NIP 782-21-88-401
Spartakiada Przedszkolaka Ziemi Chełmińskiej

06.03.2017

Joanna i Grzegorz Ciastek zapraszają na V Spartakiadę Przedszkolaka Ziemi Chełmińskiej, organizowaną z okazji Dnia Dziecka, która odbędzie się w dniach 07-10.06.2017 r. w godz. 9:00 – 12: 00. Całe wydarzenie odbywa się na terenie przyległym do Intermarche. W jeden dzień jednak – 08.06.2017 r. - dzieci wraz z organizatorami spotkają się na boisku wielofunkcyjnym „Orlik” w Chełmnie.

Spartakiada to nie tylko zmagania sportowe, dzieci spotykają się również na forum artystycznym. Przed spartakiadą nadsyłane są prace robione techniką dowolną na temat zadany w danym roku. W pierwszym dniu każde przedszkole przedstawia program artystyczny. Dzieci tworzą „malowidła naścienne” na płotach otaczających teren Intermarche a na zakończenie dnia dzieci oglądają specjalnie dla nich przygotowane plenerowe przedstawienie.

Serdecznie zapraszamy!

Osoba do kontaktu z ramienia organizatora głównego - "Intermarche":
Asystent Zarządu
Klaudia Stąsiek
Ortylia Sp. z o.o.
ul. Toruńska 26
86-200 Chełmno
NIP 782-21-88-401
II Bieg Zakochanych dla Par

06.03.2017

Już 2 kwietnia 2017 roku zapraszamy do Chełmna - Miasta zakochanych na II BIEG ZAKOCHANYCH DLA PAR.

Odbędzie się on w ramach 46 OGÓLNOPOLSKICH BIEGÓW ULICZNYCH „MEMORIAŁ JANA SCHMELTERA”

POD PATRONATEM BURMISTRZA MIASTA CHEŁMNA - najstarszej imprezie biegowej na Kujawach i Pomorzu!

Informacje szczegółowe na stronie internetowej: http://mlksnadwislanin.pl/nadwislanin_chelmno.
Projekt Spotkanie

04.03.2017

Chełmiński Dom Kultury jest partnerem w projekcie SPOTKANIE realizowanym przez Fundację Europejskiego Centrum Wymiany Młodzieży im. Kurta Schumachera w Chełmnie. Na zadanie składa się cykl wystaw malarskich w Chełmnie i Hann. Münden. Jest to przedsięwzięcie związane z jubileuszem 25-lecia partnerstwa miast. Tematyka prac malarskich została zaproponowana przez artystów z Mündener KunstNetz e.V., którzy od wielu lat bardzo aktywnie wspierają ideę współpracy międzynarodowej. Na przedsięwzięcie składają się cztery wydarzenia. Pierwszym z nich jest wystawa prac słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku, która odbyła się w lutym w Hann. Münden. Kolejnym będzie otwarcie wystawy prac artystów niemieckich 18 marca 2017 r. o godz. 16.00 w Muzeum Ziemi Chełmińskiej. Zorganizowany został też konkurs plastyczny dla dzieci i młodzieży pod nazwą „Spotkanie”. Rozstrzygnięcie konkursu odbędzie się 1 czerwca 2017 r. w Zespole Szkół Ogólnokształcących Nr 1 w Chełmnie. Nagrodzone prace razem z pracami dzieci i młodzieży z Hann. Münden zostaną zaprezentowane podczas oficjalnych obchodów jubileuszu 17 czerwca 2017 r. w kościele pw. św. Piotra i Pawła w Chełmnie oraz 23 września 2017 r. w Hann. Münden. Ekspozycje prac będą odbywały się przez cały 2017 rok, jako symbol obchodów jubileuszowych 25-lecia partnerstwa miast w Polsce i w Niemczech.

Zadanie zostało dofinansowane przez Gminę Miasto Chełmno.
Konkurs plastyczny i fotograficzny „Spotkanie”

04.03.2017

W roku obchodów jubileuszu 25-lecia podpisania układu partnerskiego Chełmna i Hann. Munden zapraszamy dzieci młodzież z Chełmna i powiatu chełmińskiego do udziału w konkursie plastycznym i fotograficznym „Spotkanie”. Tematem prac jest przedstawienie „Spotkania” w aspekcie ogólnym, może być to spotkanie kolorów, ludzi, wszystko to, co kojarzy się ze spotkaniem. Prace należy dostarczyć do dnia 28 kwietnia 2017 roku do Chełmińskiego Domu Kultury.
Wyjazd grupy plastycznej UTW z Chełmna do Hann. Münden

04.03.2017

Zbliżają się obchody 25 – lecia układu partnerskiego z Hann. Münden. Ostatnio zakres współpracy między miastami został rozszerzony o nową formę. Na zaproszenie artystów amatorów skupionych przy domu Sztuki wyjechała do Hann. Münden 6 - osobowa grupa uczestników zajęć plastycznych UTW przy Chełmińskim Domu Kultury. Zaprezentowali tam swoje prace na wystawie zorganizowanej z okazji 5- lecia powstania tamtejszego Domu Sztuki. Niemieccy artyści przedstawili rożne formy swoich działań plastycznych, tj. malarstwo, rzeźbę, instalacje, grafikę komputerową, fotografię artystyczną, prace z masy papierowej. Wernisaż cieszył się dużym powodzeniem mieszkańców miasta. W programie pobytu chełmińskiej grupy było zwiedzanie miasta i spotkania integracyjne z niemieckimi artystami. Słuchacze UTW zauroczyli się miastem trzech rzek, jego malowniczymi uliczkami, przepięknymi domami o konstrukcji szachulcowej, średniowiecznymi mostami, murami obronnymi oraz dźwiękami kurantów płynących z ratusza. Polska grupa została bardzo uroczyście przyjęta przez niemieckich kolegów i władze miasta z panem Burmistrzem na czele. Artyści partnerskiego miasta przybędą wraz ze swoimi pracami już 17 marca 2017 r. a otwarcie wystawy nastąpi dzień później, czyli 18 marca w Ratuszu.

W wyjeździe uczestniczyli: Renata Gruźlewska, Lidia Piesik, Krystyna Steczeń, Roman Marks, Henryk Polasik oraz Czesław Natkański. Opiekunem grupy z ramienia UTW był Tadeusz Krause, tłumaczem - Krystyna Krause.

Przedsięwzięcie odbyło się w ramach projektu „SPOTKANIE”, którego realizatorem jest Fundacja Europejskiego Centrum Wymiany Młodzieży.

Notatkę opracowała Krystyna Steczeń
Konkurs fotograficzny

02.03.2017

Zespół Szkół Centrum Kształcenia Praktycznego im. Ignacego Łyskowskiego w Grubnie, Europejskie Centrum Wymiany Młodzieży oraz Chełmiński Dom Kultury zapraszają uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych powiatu chełmińskiego, wąbrzeskiego i grudziądzkiego do udziału w III edycji konkursu fotograficznego „W POSZUKIWANIU NAJPIĘKNIEJSZEGO KRAJOBRAZU ZIEMI CHEŁMIŃSKIEJ”.

Celem konkursu jest pobudzenie zainteresowania młodzieży krajobrazem regionu i podwyższenie poziomu wiedzy na temat walorów turystycznych ziemi chełmińskiej. Termin dostarczenia prac: 20.04.2017r.
Twórcze spotkania

02.03.2017

Zapraszamy na wiosenną edycję warsztatów artystycznych:

Warsztaty poprowadzi Andżelika Jarych "Moja Filcownia". Organizator zapewnia materiały do zajęć.

Zapisy w Europejskim Centrum Wymiany Młodzieży, ul. gen. J. Jastrzębskiego 5, tel. 56 679 02 30, e-mail: ecwm@chdk.pl
Konkurs recytatorski

02.03.2017

Szanowni Państwo

Wzorem lat ubiegłych w imieniu Chełmińskiego Domu Kultury, Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Toruniu i Muzeum Ziemi Chełmińskiej mamy przyjemność zaprosić uczniów szkół ponadgimnazjalnych oraz dorosłych do udziału w Eliminacjach Powiatowych „62. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego”. Uczestnicy rywalizować będą w czterech kategoriach: „TURNIEJU RECYTATORSKIM”, TURNIEJU „WYWIEDZIONE ZE SŁOWA”, „TURNIEJU TEATRÓW JEDNEGO AKTORA” i „TURNIEJU POEZJI ŚPIEWANEJ”.

Regulaminy i karty zgłoszeń otrzymały już wszystkie placówki ponadgimnazjalne z powiatu chełmińskiego. Karty zgłoszeń można dostarczać lub przesyłać do dnia 7 marca b.r. na adres Chełmińskiego Domu Kultury. Dokładne informacje dla wszystkich zainteresowanych i pliki do ściągnięcia (m.in. karty zgłoszeń) dostępne są na stronie www.woak.torun.pl W razie jakichkolwiek wątpliwości, prosimy o kontakt – ChDK, Marcin Dombrowski, tel. 531 314 420, e-mail imprezy@chdk.pl Nagrody książkowe ufundowało Starostwo Powiatowe w Chełmnie oraz toruński Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury. Laureaci zostaną zaproszeni do udziału w Eliminacjach Rejonowych 62. OKR, które odbędą się 25 marca w Toruniu.

Chełmińskie Eliminacje Powiatowe „62. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego” odbędą się 11 marca 2017 r. /sobota/ o godz. 10.00 w Muzeum Ziemi Chełmińskiej.
Rozpoczęcie II Semestru 2017/2018 UTW

26.02.2017

W ubiegłą środę Słuchacze UTW rozpoczęli II semestr roku akademickiego 2106/2017. Podczas pierwszego wykładu Seniorzy otrzymali nowe indeksy zrealizowane przez patrona naszego UTW, Wyższą Szkołę Gospodarki w Bydgoszczy. Uroczystego wręczenia indeksów dokonali prof. WSG dr Marek Chamot oraz dyrektor Chełmińskiego Domu Kultury, Janusz Napora.

Seniorzy wysłuchali również wykładu "Polska lista zabytków UNESCO", który poprowadził prof. Marek Chamot. Na koniec całego spotkania zawrzała dyskusja dotycząca propozycji nowych pozycji na tej zaszczytnej liście. Hojność wykładowcy była nieopisana, posypały się nawet podwójne 6 na dobry początek nowego semestru!
Walentynki Chełmińskie 2017 - pełna relacja

21.02.2017
Wieczór na obcasach w ECWM

17.02.2017

Zapraszamy wszystkie PANIE na „Wieczór na Obcasach” w dniu 4 marca 2017 roku o godz. 17.00.

W programie koncert „W pewien piękny wieczór…” w wykonaniu:

Ponadto: porady dietetyczne, kosmetyczne i fryzjerskie, usługi brafitterek, stylisty, fotografa, wystawy i sprzedaż artykułów rękodzielniczych, biżuterii, wyrobów z filcu, itp., zabawy i konkursy z nagrodami oraz wiele innych atrakcji.

Koszt – 35 zł.

Bilety wstępu do nabycia w:
Walentynki Chełmińskie 2017 - film

17.02.2017
Ferie zimowe - Podsumowanie

17.02.2017

Ferie, ferie i po feriach a spod skrzydeł artystycznej fabryki zabaw wypuściliśmy mnóstwo dzieci, które dziś bez wahania opowiedzą o kuchni włoskiej, magicznej sztuce produkcji mydła i zatańczą break-dance. Przez dwa tygodnie w Chełmińskim Domu Kultury dbaliśmy o doskonalenie i rozwój nowych umiejętności wśród dzieci, młodzieży i dorosłych. W naszej ofercie mogliście spotkać zajęcia, które na co dzień funkcjonują w systemie pozaszkolnym: szachy, mażoretki, teatr improwizacji spotkania z piosenką i orkiestrą. Nie zabrakło jednak dodatkowych, kreatywnych warsztatów, które tym razem uczyły sztuki garncarstwa, mydlarstwa, gipsowania, kulinarnych poczynań i wytwarzani lizaków. Listy uczestników pękały w szwach, co ogromnie nas cieszy. Tym, którym nie udało się skorzystać tym razem zapraszamy na nasze zajęcia i do śledzenia dalszej oferty.
Rozstrzygnięcie komiksowego konkursu

13.02.2017

Jury konkursu w składzie: Waldemar Piotrowski – artysta plastyk – Przewodniczący jury, Marzanna Pieniążek – Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chełmnie, Henryk Korszla – artysta malarz, Regina Gargol – plastyk Chełmińskiego Domu Kultury, Janusz Napora – Dyrektor Chełmińskiego Domu Kultury, Marcin Dombrowski – kolekcjoner komiksów – Chełmiński Dom Kultury oraz Kamila Cieślewicz – Studio KreaTYwy Chełmiński Dom Kultury obradowało 3 lutego 2017 roku w siedzibie Chełmińskiego Domu Kultury nad pracami zgłoszonymi do konkursu „Chełmno komiksem malowane”.

Nadesłano 17 prac, do oceny ze względu na kwestie formalne zakwalifikowano 15 prac. Jury miało niezwykle trudne zadanie ze względu na wysoki poziom artystyczny prac. Przy podejmowaniu decyzji brano pod uwagę: zgodność z tematem konkursu, oryginalność pomysłów, samodzielność wykonania pracy, technikę wykonania pracy, fantazję i poczucie humoru. Wysoko oceniono poziom nadesłanych prac - co warto podkreślić, ponieważ forma komiksu należy do trudnych sposobów wypowiedzi.

Po zapoznaniu się z pracami nadesłanymi na konkurs przyznano następujące nagrody i wyróżnienia:

I miejsce
Grzegorz Janek Janowski
z Gliwic
Czarny Kot

II miejsce
Marta Krysiak
z Warszawy
Wielka gala filmów romantycznych o Chełmnie


III miejsce
Krzysztof Churski
z Torunia
Kto pod kim dołki kopie

Wyróżnienie
Wioletta Krzemińska
z Gdańska
Kochankowie z Chełmna

Wyróżnienie
Katarzyna Mairer
z Jaworzna
Zofia Skórka
z Sosnowca
Miasto Miłości
Twórcze spotkania

04.02.2017

Zapraszamy na kolejne twórcze spotkania w ECWM:

Warsztaty poprowadzi: Andżelika Jarych „Moja Filcownia”. Organizator zapewnia materiały do zajęć.

Zapisy w Europejskim Centrum Wymiany Młodzieży, tel. 56 679 02 30, e-mail: ecwm@chdk.pl
Walentynkowa kolacja w restauracji ECWM

04.02.2017
Bieg Zakochanych

04.02.2017

Zapraszamy do udziału w Biegu Zakochanych, który odbędzie się 12 lutego o godzinie 11:00 w ramach 16 Walentynek Chełmińskich! Na wspólne bieganie zapraszają organizatorzy - Uczniowski Klub Sportowy "Tarpan" Chełmno. Szczegóły na plakacie oraz w regulaminie i informatorze.

Konkurs Wielkanocny

01.02.2017

Zapraszamy do udziału w konkursie na najpiękniejszą pisankę i kartkę wielkanocną. Szczegóły w regulaminie, który do pobrania jest poniżej.
Wesoła Nutka 2016

01.02.2017

22. SCENICZNE PREZENTACJE MŁODYCH ARTYSTÓW Z CHEŁMNA I GMIN POWIATU CHEŁMIŃSKIEGO

W niedzielę 26 marca b.r. o godz. 11.00, tym razem w AULI ZESPOŁU SZKÓŁ NR 2 przy ul. Szkolnej 14 w Chełmnie już po raz dwudziesty drugi spotkają się młodzi piosenkarze w ramach POWIATOWEGO PRZEGLĄDU PIOSENKI DZIECIĘCEJ I MŁODZIEŻOWEJ pn. „WESOŁA NUTKA”. Po eliminacjach w Chełmnie i gminach naszego powiatu, które odbędą się w lutym i marcu b.r., na scenie zaprezentują się młodzi wykonawcy w kategoriach: soliści 7 – 12 lat, zespoły wokalne 7 – 12 lat, soliści 13 – 18 lat, zespoły wokalne 13 – 18 lat oraz soliści powyżej 18 lat. Najlepsi piosenkarze reprezentować będą Chełmno i powiat chełmiński na wiosenno/letnich Wojewódzkich Przeglądach Piosenki „Awans” i „Debiut”. Przegląd powiatowy organizuje Chełmiński Dom Kultury z udziałem środków finansowych Starostwa Powiatowego w Chełmnie. Zapraszamy!!!
Najpiękniejsze Witryny Walentynkowe

31.01.2017

Zapraszamy do głosowania na Najpiękniejsze Witryny Walentynkowe. Treść SMS'ów do głosowania znajduje się na liście poniżej oraz w podpisach zdjęć po powiększeniu.

Więcej informacji o plebiscycie można znaleźć pod adresami:

Poniżej także lista sklepów z danymi konkursowymi do pobrania i wydrukowania.
Warsztaty rysunku komiksowego

31.01.2017
Konkurs Recytatorski

26.01.2017

Szanowni Państwo!

Wzorem lat ubiegłych w imieniu Chełmińskiego Domu Kultury, Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Toruniu i Muzeum Ziemi Chełmińskiej mamy przyjemność zaprosić uczniów szkół ponadgimnazjalnych oraz dorosłych do udziału w Eliminacjach Powiatowych „62. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego”. Uczestnicy rywalizować będą w czterech kategoriach: „TURNIEJU RECYTATORSKIM”, TURNIEJU „WYWIEDZIONE ZE SŁOWA”, „TURNIEJU TEATRÓW JEDNEGO AKTORA” i „TURNIEJU POEZJI ŚPIEWANEJ”.

Regulaminy i karty zgłoszeń otrzymały już wszystkie placówki ponadgimnazjalne z powiatu chełmińskiego. Karty zgłoszeń można dostarczać lub przesyłać do dnia 7 marca b.r. na adres Chełmińskiego Domu Kultury. Dokładne informacje dla wszystkich zainteresowanych i pliki do ściągnięcia (m.in. karty zgłoszeń) dostępne są na stronie www.woak.torun.pl W razie jakichkolwiek wątpliwości, prosimy o kontakt – ChDK, Marcin Dombrowski, tel. 531 314 420, e-mail imprezy@chdk.pl Laureaci zostaną zaproszeni do udziału w Eliminacjach Rejonowych 62. OKR, które odbędą się 25 marca w Toruniu.

Chełmińskie Eliminacje Powiatowe „62. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego” odbędą się 11 marca 2017 r. /sobota/ o godz. 10.00 w Muzeum Ziemi Chełmińskiej.
X Festiwal Piosenki Miłosnej - przesłuchania

26.01.2017

W czwartek (26.01.) w siedzibie Chełmińskiego Domu Kultury, odbyły się przesłuchania wstępne nadesłanych z całej Polski materiałów dźwiękowych „demo” piosenkarzy chętnych do udziału w „X Festiwalu Piosenki Miłosnej”.

Jury w składzie: Mieczysław Żelazko (muzyk, Dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Chełmnie), Aleksandra Gasin (muzyk, nauczyciel w Państwowej Szkole Muzycznej I st. w Chełmnie) i Marcin Dombrowski (instruktor muzyczny w Chełmińskim Domu Kultury) miało jak co roku wyjątkowo dużo pracy i spośród 35 wykonawców musiało wybrać tych najbardziej interesujących. Po trwającym prawie trzy godziny przesłuchaniu stojących na bardzo wysokim poziomie utworów postanowiono, iż podczas tegorocznej, dziesiątej edycji „Festiwalu”, zaprezentują się następujący piosenkarze: Monika Skibicka (Toruń), Aleksandra Meler (Brzoza), Emilia Ziegler (Śmigiel), Ewelina Leszek (Chełmno), Ewelina Moskaluk (Świecie n/W), Filip Rychcik (Poznań), Monika Schaumkessel (Piła), Natalia Majewska (Bogusławki), Suzanna Rahman (Toruń), Trio „Trzy po Trzy” (Człuchów) i Ula Zubek (Warszawa).

Wielki Finał „X Festiwalu Piosenki Miłosnej Chełmno’ 2017” odbędzie się 14 lutego we wtorek na chełmińskim rynku podczas obchodów „Walentynek Chełmińskich” tuż przed gwiazdą wieczoru – EWĄ FARNĄ z zespołem.
1% dla naszego regionu

25.01.2017

Od 2010 roku Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego kontynuuje kampanię pod nazwą "1% dla naszego regionu" - to już siódma edycja !

Z inicjatywy Rady Działalności Pożytku Publicznego Województwa Kujawsko-Pomorskiego powołany został zespół roboczy, który zajmuje się przygotowaniem i realizacją kampanii "1% dla naszego regionu"

Zespoł składa się z przedstawicieli Sejmiku Organizacji Pozarządowych Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Pracowników Biura Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi i wybranych w otwartych wyborach przedstawicieli NGO nie zrzeszonych w Sejmiku NGO.

Zespół ma już za sobą kilka spotkań, podczas których wypracowane zostały metody, w oparciu o które chcemy dotrzeć z kampanią do jak największej rzeszy podatników, którzy bardziej uświadomieni zadecydują o przekazaniu części swojego podatku na rzecz OPP z regionu kujawsko-pomorskiego.

Jednym z wspólnych przedsięwzięć jest kampania medialna w radiu PIK oraz druk i kolportaż plakatów oraz ulotek, które w ramach zleconego organizacji pozarządowej zadania publicznego zostały przygotowane i przekazane do powiatów i gmin województwa w celach informacyjnych.

Lista organizacji pożytku publicznego uprawnionych do otrzymania 1% podatku dochodowego od osób fizycznych za rok 2016, działających na terenie województwa kujawsko-pomorskiego, znajduje się tutaj

Lista OPP została zweryfikowana z listą ogólnopolską znajdującą się na stronie internetowej Departamentu Pożytku Publicznego Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej wg stanu na dzień 16 stycznia 2017 r.

Z aktualną listą ogólnopolską można zapoznać się tutaj

Pamiętaj - możesz wspomóc organizacje działające w województwie kujawsko-pomorskim - nic Cię to nie kosztuje - nie zwlekaj i przekaż 1% na ich rzecz !

Spot emitowany w radiu PIK - posłuchaj
WOŚP 2017 - Podsumowanie

19.01.2017

XXV FINAŁ WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY W CHEŁMNIE - PONOWNY, HISTORYCZNY REKORD!!!

Już dwudziesty piąty raz zagrała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w Chełmnie - „Mieście Zakochanych”. Od 1997 roku Chełmno zebrało ponad 500 tysięcy złotych i jak zawsze podkreślamy - chełmiński szpital otrzymał dotychczas urządzenia i sprzęt medyczny za ponad 300 tysięcy złotych!!! Cały nasz oddział pediatryczny i oddział noworodkowy, wyposażone są przez Fundację WOŚP, ratując zdrowie i życie najmłodszych. Część środków przeznaczonych została także na godną opiekę medyczną seniorów. W Chełmnie, przedsięwzięcia związane z XXV Finałem WOŚP, tradycyjnie odbywały się w chełmińskim szpitalu, na płycie rynku oraz tym razem w Kręgielni „Grawitacja”. W działania włączyły się też: Gmina Stolno i Gmina Chełmno.

W finałowy dzień od rana w Hali Sportowej Zespołu Szkół nr 1 w Stolnie walczyli piłkarze w Halowym Turnieju Piłki Nożnej o Puchar Ośrodka Szkoleniowo - Doradczego „Campus” (wygrała drużyna „Wheel Trade” D. Wichlińskiego). Na ulicach Chełmna z metą na płycie rynku odbywał się Bieg Uliczny „Policz się z cukrzycą i ucz się pierwszej pomocy”, zorganizowany przez UKS „Tarpan”. Dochód z turnieju i biegu trafił oczywiście do puszek wolontariuszy. Chełmiński szpital tradycyjnie już w swojej siedzibie przeprowadzał badania poziomu cukru, ciśnienia, chorób płuc i porady w zakresie ginekologii. Na płycie rynku w samo południe, mieszkańcy bawili się wspólnie na ćwiczeniach ze strażakami, korzystali też z przejażdżek konnych z „Bractwem Kurkowym”. Tym razem na scenie, jak co roku - otwarcia dokonała Orkiestra Dęta ChDK oraz najmłodsi z przedszkola „Brzdąc” i uczniowie Katolickiej Szkoły Podstawowej. Serwowano grochówkę, którą ugotowały panie ze Szkoły Podstawowej nr 2 oraz bigos, przygotowany przez Miejskie Przedszkole „Tęczowy Zakątek”. W namiotach, rozstawionych przez naszą Ochotniczą Straż Pożarną odbywała się loteria fantowa, przygotowana przez panie z Klubu Seniora „Zgoda” z ChDK. Na scenie odbywały się występy uczniów chełmińskich szkół i Liceum nr 2 ze Świecia oraz licytacja złotych i srebrnych serduszek, ufundowanych przez chełmińskich złotników - jubilerów. Złote serce nr 1 z brylantem zakupiła Bernadeta Januszewska za 3.300 zł. Nie zabrakło pamiątkowych gadżetów Fundacji WOŚP, obrazów, prac seniorów z sekcji plastycznej Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy ChDK, „voucherów” na bilet miesięczny od „ARRIVY”, fotelu bujanego i pamiątek od osób prywatnych. Jeden z obrazów zakupił Jarosław Machel za 700 zł. Cała suma ze sprzedaży gadżetów i serduszek to ponad 10.000,00 zł. We wtorek /10 stycznia/ w Punkcie Honorowego Krwiodawstwa pobierano krew z przeznaczeniem na chore dzieci i seniorów. Zebrano jej prawie 14 litrów.

Hasło MIŁOŚĆ, PRZYJAŹŃ, MUZYKA i koncerty dla młodzieży od samego początku wiążą się z Fundacją WOŚP. Ze względu na zły stan techniczny kinoteatru „Rondo” tym razem przenieśliśmy się do Kręgielni „GRAWITACJA”. W koncercie bardzo różnych gatunków muzycznych zaprezentowały się grupy: „MEGARAŻ” z Grudziądza, „CORR” z Inowrocławia oraz „NARWANI” z Chełmna.

I najważniejsze!!! Największe podziękowania należą się jak co roku 60. wolontariuszom za wytrwałość w kweście ulicznej. To oni w ciągu całego chłodnego dnia w towarzystwie swoich opiekunów i klasy mundurowej z Gimnazjum nr 2 zbierali pieniądze do puszek. W miejscu komisyjnego liczenia, dzięki uprzejmości Urzędu Miasta Chełmna, w nagrodę czekała na nich gorąca pizza i napoje. Podczas całodniowej kwesty ulicznej zebrano ponad 47 tysięcy zł!!! Szkoda, że ponownie zabrakło z nami żołnierzy... W puszkach Szkoły Podstawowej nr 1 było ponad 1300 zł, Szkoły Podstawowej nr 2 – ponad 3.000 zł, Szkoły Podstawowej nr 4 – ponad 4.000 zł, Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego – ponad 1.300 zł, Gimnazjum nr 1 – ponad 2.000 zł, Gimnazjum nr 2 – prawie 4.000 zł, Zespołu Szkół nr 1 – prawie 7.000 zł (z kwesty i licytacji), Zespołu Szkół nr 2 – ponad 6.500 zł, Zespołu Szkół CKP Grubno – ponad 4.000 zł i Katolickiego Liceum i Gimnazjum – ponad 7.000 zł (z kwesty wraz z licytacjami). Oprócz tego w zbiórkę poprzez turniej piłki nożnej i mniejsze działania, licytacje, aukcje w tygodniu, poprzedzającym Finał, włączyli się i dołożyli do puszek wolontariuszy: organizatorzy turnieju piłki nożnej(ponad 1.500 zł), działań w Zespole Szkół nr 1 (ponad 1.800 zł) i Liceum Katolickim (ponad 2.000 zł) oraz loteria Klubu Seniora „Zgoda” (ponad 1.000 zł). W akcję chce włączyć się jeszcze firma Agro – Sieć, przekazując od swoich klientów i sponsorów kwotę, zebraną na jednym z bali karnawałowych. Największe kwoty w puszkach kwestarskich uzbierali: Emilia Galińska (2.356,82 zł), Paulina Bogalecka (2.241,74 zł), Iga Stadnicka - Kolędo (1.972,41 zł) i Daniel Roloff (1.395,19 zł).

W TYM ROKU ZBIERALIŚMY ŚRODKI PIENIĘŻNE „DLA RATOWANIA ŻYCIA I ZDROWIA DZIECI NA ODDZIAŁACH OGÓLNOPEDIATRYCZNYCH ORAZ DLA ZAPEWNIENIA GODNEJ OPIEKI MEDYCZNEJ SENIOROM”.

W SUMIE PODCZAS NASZEGO XXV FINAŁU PADŁ ABSOLUTNY REKORD! MIASTO CHEŁMNO ZEBRAŁO KWOTĘ – 58.789,29 PLN .!!!
Walentynki 2017 - Plakat

18.01.2017
Zapowiedź Walentynek Chełmińskich

18.01.2017
Koncert Martyny Jakubowicz

18.01.2017

16. „WALENTYNKI CHEŁMIŃSKIE” 2017

11.02.2017 godz. 19.00 – Kościół farny pw. Wniebowzięcia NMP
KONCERT
MARTYNY JAKUBOWICZ
JUBILEUSZOWY RECITAL - NAJWIĘKSZE HITY NA 40-STO LECIE!
Martyna Jakubowicz – gitara, wokal
Agnieszka Kural – gitara basowa
Dariusz Bafeltowski – gitary klasyczna /elektryczna/ akustyczna, mandolina
Przemysław Pacan – instrumenty perkusyjne

W 2017 roku przypada czterdziestolecie pracy twórczej Martyny Jakubowicz. Z tej okazji Artystka przygotowała repertuar zawierający jej największe przeboje z lat 80-tych, 90-tych, a także z ostatnich dwóch płyt, w tym nagrodzonej Mateuszem 2016 płyty „Prosta Piosenka”. Koncertowi towarzyszy otwarcie wystawy prac z XII Ogólnopolskiego Konkursu Plastyczno – Literackiego „Na Świętego Walentego - różne oblicza miłości”.

Wstęp wolny!
Bal Karnawałowy w ECWM

18.01.2017
MPI o Funduszach Europejskich

13.01.2017

Szanowni Państwo,

Specjaliści Lokalnego Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich w Grudziądzu zapraszają na bezpłatne konsultacje dotyczące możliwości wsparcia w ramach Funduszy Europejskich prowadzone w formie Mobilnych Punktów Informacyjnych .

Podczas konsultacji będzie można uzyskać informacje na temat wsparcia, jakie można otrzymać z Funduszy Europejskich m.in. na rozpoczęcie działalności gospodarczej lub jej rozwój. Uczestnicy spotkania będą mogli uzyskać informację na temat bezpłatnych szkoleń, jak również możliwości dofinansowania projektów realizowanych przez społeczności lokalne.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych, a w szczególności:

Najbliższe spotkania odbędą się w Mobilnych Punktach Informacji:

Spotkania przeznaczone są dla mieszkańców powiatów wąbrzeskiego, chełmińskiego, golubsko-dobrzyńskiego oraz brodnickiego .
Koncert "Gwiazdorskie Walentynki"

12.01.2017
Artystyczna fabryka zabaw w ChDK

12.01.2017

Nowy rok, nowe wyzwania! 30 stycznia puszczamy artystyczny mechanizm, zobaczcie koniecznie co dla was szykujemy. Jak zwykle blok kreatywnych spotkań w każdy wtorek i czwartek, spotkania z najrozmaitszymi manualnymi wyczynami. Tylko z nami zrobicie swoje własne mydełko, lizaka czy garnek i tylko z nami w Europejskim Centrum Wymiany Młodzieży, w każdą środę, poznacie tajniki włoskiej kuchni podczas warsztatów kulinarnych. Co do ruchu, ruch to zdrowie więc taniec jest wskazany, a tego ci u nas w nadchodzące ferie pod dostatkiem! Można zostać wokalistą lub muzykiem ćwicząc pilnie pod okiem orkiestry dętej. Można również pobudzić szare komórki na zajęciach szachowych lub przełamać tremę grając w gry i zabawy improwizowane. Uczestnictwo w niektórych zajęciach jest odpłane 10 zł/os. (z Kartą Dużej Rodziny 8 zł/os), szczegóły dostępne w opisie szczegółowym i na plakatach. Uwaga, zapisujemy od poniedziałku tj. 16.01.2017, można do nas przyjść indywidualnie (ul. Dworcowa 40a) lub zadzwonić 56 686 48 08.
Łańcuch serc po raz drugi!

10.01.2017

Konkurs dla chełmińskich przedszkoli na nabardziej kreatywny "łańcuch serc" ruszył po raz drugi. Do wygrania warsztaty w pracowni ceramicznej organizatora, Środowiskowego Domu Samopomocy Caritas Djecezji Toruńskiej w Chełmnie. Prace można zgłszać do 10 lutego, a ogłoszenie wyników nastąpi 14 lutego podczas XVI Walentynek Chełmińskich. Więcej szczegółów w regulaminie poniżej.
Muzyczne Powitanie Nowego Roku

07.01.2017

Wczoraj w Państwowej Szkole Muzycznej im. G.G. Gorczyckiego spotkaliśmy się z cudowną operetką Imre Kálmána w wykonaniu solistów Teatru Muzycznego w Łodzi oraz łódzkiej sceny operetkowej. W role wcielili się:

Historia o zawiłej miłości z szczęśliwym zakończeniem stała się kulturalnym początkiem roku 2017!

Zatem życzymy Wam miłości i niezapomnianych kulturalnych doznań!
Noworoczne „Twórcze spotkania wieczorową porą…”

07.01.2017

Zapraszamy na noworoczne „Twórcze spotkania wieczorową porą…”:

Warsztaty poprowadzi: Andżelika Jarych „Moja Filcownia”. Organizator zapewnia materiały do zajęć.

Zapisy w Europejskim Centrum Wymiany Młodzieży, ul. gen. J. Jastrzębskiego 5, tel. 56 679 02 30, e-mail: ecwm@chdk.pl
Wykonanie: A. Nowak