Chór Collegium Cantorum

W dniu 6 listopada 1998 roku w Chełmnie powstał chór założony przez Michała Rajewskiego o nazwie „Lutnia”. Pierwsze próby pod jego dyrekcją odbywały się w Szkole Podstawowej nr 2. Po roku chór przyjął nazwę „Schola Cantorum” (Szkoła Śpiewacza) i zaczął działalność przy parafii Św. Józefa w Chełmnie. Parafią Św. Józefa zarządzają księża „Pallotyni”, z tego względu w roku 2002 do nazwy dodano jedno słowo i od tej pory nazwa chóru brzmiała: „Schola Cantorum Pallotiniensis” (Szkoła Śpiewacza Pallotyńska). W marcu 2005 roku kolejny raz i ostatecznie została zmieniona nazwa zespołu na „Collegium Cantorum” (Zespół Śpiewaczy). W listopadzie 2007 roku prezes chóru, dyrygent i ojciec jednego z chórzystów p. Adam Czaster stali się założycielami Stowarzyszenia Przyjaciół Chóru „Collegium Cantorum”, które zostało zarejestrowane z końcem lutego 2008 roku. Od tej pory Stowarzyszenie zarządza chórem, w jego ramach działa chór. W czerwcu 2009 roku chór zakończył działalność przy parafii Św. Józefa, w nowy sezon wkroczył jako chór nie działający przy żadnym ośrodku czy też parafii.

Po prawie 18-letniej pracy artystycznej z zespołem z końcem lutego 2016 roku dyrygent Michał Rajewski zakończył współpracę. W marcu 2016 roku dyrekcję chóru powierzono Joannie Godziembie, która prowadziła grupę do końca maja 2017 roku. We wrześniu 2017 roku pracę z chórem„COLLEGIUM CANTORUM” rozpoczął dyrygent Jan Chęsy i chór zaczyna działać w strukturach Chełmińskiego Domu Kultury. W marcu 2018 roku Jan Chęsy rezygnuje z współpracy.

Od kwietnia 2018 roku dyrekcję objęła Marcela Dębowska - absolwentka dyrygentury chóralnej na Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy.

Prezesami chóru były: Urszula Burczyńska (grudzień 1998 - luty 2005), Iwona Śliwińska (marzec 2005 - luty 2006), Danuta Ostałowska (marzec 2006 - luty 2008), Czesława Augustinowicz (marzec 2008 - styczeń 2010). Od lutego 2010 roku funkcję prezesa ponownie sprawuje Danuta Ostałowska.

Chór „Collegium Cantorum” jest chórem mieszanym, czterogłosowym. W pewnych okresach męska część zespołu występuje także jako Męski Zespół Wokalny „Collegium Cantorum”. W skład chóru wchodzą śpiewacy amatorzy: młodzież gimnazjalna, licealna, studenci i osoby dorosłe. W repertuarze chór sięga do muzyki dawnej i współczesnej, zarówno sakralnej jak i świeckiej. Chór bierze udział w konkursach i festiwalach. Koncertuje na terenie całego kraju, śpiewa podczas uroczystości kościelnych, państwowych, rocznicowych. Jest organizatorem koncertów muzyki chóralnej m.in. podczas obchodów Dni Chełmna. Corocznie organizuje poprzez Stowarzyszenie Przyjaciół Chóru „Collegium Cantorum” Ogólnopolski Konkurs Kolęd i Pastorałek, oraz Ogólnopolski Turniej Chórów o Kryształowe Serce Chełmińskiej Jesieni. Jest członkiem Bydgoskiego Oddziału Polskiego Związku Chórów i Orkiestr. Zespół ma w swym dorobku artystycznym wiele nagród i wyróżnień, brał udział w widowisku „Zdało się oczom głupich, że pomarli…” ku czci Jana Pawła II w Świeciu, w grudniu 2007 roku nagrał płytę CD z kolędami pt. „Zaśpiewam Jezuskowi”.

Więcej zdjęćKliknij aby powrócić do działu "Zespoły i koła zainteresowań"

Wykonanie: A. Nowak