Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy


Aktualności O WOŚP Historia WOŚP w liczbach

O Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy w Chełmnie


Od 1997 przy Chełmińskim Domu Kultury działa nieprzerwanie Sztab tego wielkiego zrywu wolontariuszy i ludzi dobrej woli. Do tej pory zebraliśmy razem 495 litrów krwi i 398.062,78 zł. Finał WOŚP to jednodniowa zbiórka publiczna, organizowana przez Fundację "Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy". Odbywa się tradycyjnie w drugą niedzielę stycznia każdego roku.

Całość pokazywana jest w bezpośredniej transmisji przez drugi program Telewizji Polskiej. Składają się na to bloki, czyli tzw. wejścia na żywo, rozmieszczone w całodziennej ramówce.

Każdego roku blisko 120 tysięcy wolontariuszy zbiera pieniądze, które później rozlicza w swoich sztabach. Jest to absolutny fenomen socjologiczny, ponieważ z sum, które wpływają na nasze konto, widać, że wszyscy nasi wolontariusze, obdarzeni naszym bezgranicznym zaufaniem, rozliczają się bardzo skrupulatnie z zebranych pieniędzy.

W ostatnich latach w Chełmnie w akcję zaangażowanych jest ok. 60 wolontariuszy zbierających pieniądze oraz dużo więcej organizujących różne przedsięwzięcia. Wspierają nas stowarzyszenia, instytucje, kluby sportowe, wojsko, szkoły, przedszkola, firmy i przedsiębiorstwa. Dzięki temu udaje się nam zorganizować całodzienną imprezę odbywającą się w różnych punktach miasta. Liczba przedmiotów przeznaczona do licytacji często zaskakuje samych organizatorów - a to wszystko z darów. Są licytacje, koncerty, pokazy rycerskie, występy orkiestry czy nawet klubu seniora przy ChDK. Swoje programy artystyczne przygotowują szkoły, a nawet przedszkola. Występy artystyczne poprzedzają mecze sportowe. Chełmiński szpital organizuje bezpłatne badania dla mieszkańców. Na wolontariuszy czeka gorąca herbata, grochówka i tort fundowany przez jedna z firm. Liczenie zebranych pieniędzy od kilku lat odbywa się w Urzędzie miasta pod nadzorem pracowników domu kultury, Urzędu Miasta w Chelmnie i harcerzy z 49 Drużyny Harcerskiej z Chełmna. Nad bezpieczeństwem wolontariuszy, organizatorów oraz uczestników czuwa skutecznie policja i nasza Straż Miejska. Wolontariuszom społecznie towarzyszą żołnierze. Całość koordynuje Chełmiński Dom Kultury.

Strona Fundacji:

http://www.wosp.org.pl/

Chcesz zostać wolontariuszem:

http://www.wosp.org.pl/final/dla_wolontariuszy


Więcej zdjęćKliknij aby powrócić do działu "Imprezy cykliczne"

Wykonanie: A. Nowak