3 MAJA | Obchody 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji

Flaga Polski na niej biały prostokąt z napisem: 3 Maja - obchody 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji

Z wielką radością zapraszamy Państwa na uroczyste obchody 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja!

W tym wyjątkowym dniu będziemy celebrować jedno z najważniejszych wydarzeń w historii naszej Ojczyzny – uchwalenie Konstytucji 3 Maja w 1791 roku, będącej pierwszą w Europie i drugą na świecie nowoczesną, spisaną konstytucją.

Spotykamy się 3 maja, o godzinie 12:00, przy Grobie Nieznanego Żołnierza!

11:00-13:00 – Grudziądzka 36
Warsztaty kreatywne: kwiaty z krepiny
Wstęp wolny

12:00Oficjalne uroczystości obchodów rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja
w towarzystwie kompanii honorowej 3. Pułku Saperów w Chełmnie | Pomnik Nieznanego Żołnierza

W programie:
– złożenie meldunku przez Dowódcę uroczystości,
– wystąpienia okolicznościowe,
– składanie kwiatów na Grobie Nieznanego Żołnierza,
– występ Chełmińskiej Orkiestry Dętej w towarzystwie Mażoretek,
– występ Chóru Collegium Cantorum

Organizatorzy wydarzenia: Urząd Miasta Chełmna, Chełmiński Dom Kultury, 3. Pułk Saperów im. gen. Karola Sierakowskiego w Chełmnie

WARSZTATY SZYCIA : kreatywne wykorzystanie materiałów z okazji Dnia Ziemi

grafika z dwoma zdjęciami. Na 1. widać maszynę do szycia i ręce osoby szyjącej, na 2. bawełnianą shopperkę. Tekst: 22 kwietnia - Dzień Ziemi. Warsztaty szycia: kreatywne wykorzystanie materiałów. Kinoteatr Rondo, godz: 17:00 obowiązują zapisy

Dołącz do naszego wyjątkowego warsztatu szycia z okazji Dnia Ziemi!

Masz zbędne skrawki materiałów i nie wiesz, co z nimi zrobić? Nie martw się! Na naszym warsztacie nauczymy się szycia i kreatywnego wykorzystywania odpadków materiałowych, aby nic się nie zmarnowało. To doskonała okazja, aby połączyć się z naturą poprzez tworzenie i dbanie o naszą planetę!

📅 Kiedy: 22 kwietnia poniedziałek
🕒 Godzina: 17:00
📍 Gdzie: Kinoteatr Rondo

💡 Co będziemy robić:
– nauczymy się podstawowych technik szycia,
– wykorzystamy skrawki materiałów do stworzenia praktycznych i pięknych przedmiotów,
– wymienimy się pomysłami i inspiracjami z innymi uczestnikami.

Zapewniamy maszyny do dyspozycji (ale jeśli chcesz, to możesz przyjść z własną). Zachęcamy do zabrania ze sobą różnych skrawków materiałów, nożyczek. Gwarantujemy przyjazną atmosferę, profesjonalne wsparcie i mnóstwo kreatywnej zabawy! Zapisz się już dziś i dołącz do naszej eko-inicjatywy!

ZAPISY: https://forms.office.com/e/NpTvdNEi0t
Dla kogo?
dzieci od 6 lat pod opieką rodzica,
młodzież od 12 lat i dorośli.

Udział bezpłatny

III Pląsy Chełmińskie – Regulamin

Grupa tańczącech dzieci, na scenie Kinoteatru Rondo. Tekst: Chełmińskie Pląsy - regulamin

III Powiatowy przegląd grup przedszkolnych i wczesnoszkolnych „Chełmińskie Pląsy”

Zapraszamy serdecznie dzieci do uczestnictwa w III Powiatowym przeglądzie grup przedszkolnych i wczesnoszkolnych pod nazwą „Chełmińskie Pląsy”, który odbędzie się 6 czerwca, w Kinoteatrze Rondo. Konkurs stworzy przyjazną przestrzeń dla maluchów, aby mogły zaprezentować swoje umiejętności taneczne przed szeroką publicznością.

Pobierz i zapoznaj się z Regulaminem oraz kartą zgłoszenia <- kliknij w niebieskie napisy. Termin zgłoszeń mija 24 maja.

KINOOPERATOR POSZUKIWANY

wnętrze pustej sali kinowej, scena zaciągnięta kurtyną. Tekst: Praca na stanowisku kinooperator

KINOOPERATOR POSZUKIWANY
Szukamy pracownika do Kinoteatru Rondo !

Najważniejsze informacje:
– stanowisko – Kinooperator
– miejsce pracy – Kinoteatr Rondo, ul. Dworcowa 23a, 86-200 Chełmno
– zatrudnienie za pośrednictwem Powiatowego Urzędu Pracy w Chełmnie na okres 10 m-cy na pełen etat
– podstawowe wymagania – wykształcenie min. zawodowe, dyspozycyjność, umiejętność planowania i organizacji pracy, umiejętność pracy w zespole, umiejętność obsługi komputera, podstawowa obsługa prostych systemów nagłośnienia i oświetlenia, prawo jazdy kat. B

Ogólny zakres obowiązków:
– obsługa sprzętu projekcyjnego w Kinoteatrze Rondo;
– kompleksowa obsługa projekcji kinowej w tym dbałość o prawidłowy i niezakłócony przebieg projekcji filmowych;
– terminowe i dokładne wypełnianie obowiązującej dokumentacji organizacyjno-obsługowej dotyczącej sprzętu projekcyjno-dźwiękowego oraz filmów, zwiastunów i reklam;
– przygotowywanie kopii filmowych do projekcji, sprawdzanie ich stanu technicznego, ustalenie parametrów projekcji;
– koordynacja i kontrola obiegu kopii filmowych;
– obsługa i nadzór nad prawidłowym funkcjonowaniem i konserwacją instalacji i sprzętu.

CV na kadry@chdk.pl lub osobiście do Chełmińskiego Domu Kultury

XXV Jarmark Jaszczurczy – info dla wystawców

Folklorystyczne kwiaty, kogutki. Tekst: XXV Chełmiński Jarmark Jaszczurczy 13-14.07.2024 Info dla wystawców.

Szanowni Państwo,

Mamy zaszczyt zaprosić Państwa do udziału w XXV Jarmarku Jaszczurczym – jednym z najbardziej barwnych i niezwykłych wydarzeń kulturalnych w naszym regionie. To niepowtarzalna okazja do zaprezentowania swoich wyrobów oraz promocji Waszej działalności w niezwykłej atmosferze.

Data: 13-14 lipca 2024 r.
Miejsce: Chełmno – rynek miejski, ul. Grudziądzka

Celem Jarmarku Jaszczurczego jest stworzenie platformy, na której artyści, rzemieślnicy i przedsiębiorcy mogą spotkać się z pasjonatami sztuki, kultury i tradycji. Wierzymy, że Wasze produkty wzbogacą naszą imprezę o dodatkową wartość i przyczynią się do jej sukcesu.

Prosimy o zapoznanie się z Regulaminem oraz wypełnienie Karty zgłoszenia oraz formularza RODO (dostępne TUTAJ).
Zgłoszenia należy dokonać nie później niż do dnia 28 czerwca 2024 r.
Liczymy na Wasze wsparcie i aktywny udział w XXV Jarmarku Jaszczurczym.

ASTRONALIA 2024 – KOSMICZNE DŹWIĘKI I WIZJE

Nocne niebo, wiele gwiazd, okrągłe kształty wyglądające jak planety. Tekst Astronalia 2024, kosmiczne dźwięki i wizje. 20.04 Chełmno: Kinoteatr RONDO

ASTRONALIA 2024 – KOSMICZNE DŹWIĘKI I WIZJE już 20 kwietnia w Kinoteatrze Rondo. Szykują się warsztaty, wykład i koncert.

PROGRAM:
WARSZTATY DLA DZIECI I MŁODZIEŻY (10-18 LAT – zapisy: 531314420):
– godz. 11:00 warsztaty dźwiękowo-astronomiczne (prowadzenie: VOICES OF THE COSMOS / Sebastian Soberski)
– godz. 13:00 warsztaty tworzenia kosmicznych filmów na diaskopie (prowadzenie: Anna Ruta Pilewicz, Mati Szorstki Matyasik)

WYKŁAD I KONCERT (obowiązują darmowe wejściówki*):
– godz. 19:00: multimedialny wykład astronoma Sebastiana Soberskiego (kierownik Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego w Grudziądzu, radioastronom w Instytucie Astronomii UMK w Piwnicach k. Torunia)
– godz. 20:00: koncert muzyki elektronicznej grupy VOICES OF THE COSMOS (Rafał Iwański – Toruń, Wojciech Zięba – Grudziądz) wzbogacony kosmicznymi obrazami wideo

*Darmowe wejściówki do odbioru w Kinoteatrze Rondo od 27 marca

ASTRONALIA 2024 – KOSMICZNE DŹWIĘKI I WIZJE to projekt artystyczno-naukowy Fundacji Artystycznej KOSMOS z Torunia. Jest to cykl wydarzeń realizowanych w czterech miejscowościach Województwa Kujawsko-Pomorskiego leżących na Szlaku Kopernikowskim: w Brodnicy, Chełmnie, Grudziądzu i Toruniu. Na projekt składają się koncerty, wykłady
i warsztaty zaplanowane na czas od kwietnia do grudnia 2024. Cykl wydarzeń ASTRONALIA 2024 jest kontynuacją bardzo dobrze przyjętego projektu DE REVOLUTIONIBUS 2023 (przygotowanego w związku z obchodami 550. urodzin Mikołaja Kopernika), realizowanego przez Fundację Artystyczną Kosmos w 2023.

Istotna w projekcie ASTRONALIA 2024 jest promocja lokalnej muzyki elektronicznej i astronomii, także w nawiązaniu do spuścizny naukowej Mikołaja Kopernika oraz zainteresowanie interdyscyplinarnym charakterem zjawisk artystycznych. Proponowane koncerty i wykłady dedykowane są szerokiej grupie odbiorców, natomiast warsztaty dźwiękowe i wizualne skierowane są do dzieci i młodzieży. Szerokie rzesze odbiorców w całym zakresie wiekowym zainteresowane muzyką oraz filmem odnajdą także nowy świat wiedzy naukowej z zakresu nowoczesnej astronomii, kosmologii, fizyki i rewolucji Kopernikańskiej.

Informacje o VOICES OF THE COSMOS: 
Grupa stworzona przez dwóch artystów dźwięku: Rafała Iwańskiego (muzyka znanego z takich grup jak ||ALA|MEDA|| czy HATI) i Wojciecha Ziębę (solo występującego jako ELECTRIC URANUS, producenta instrumentów akustycznych) oraz astronoma Sebastiana Soberskiego, kierownika Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego w Grudziądzu i radioastronoma w Instytucie Astronomii UMK w Piwnicach pod Toruniem. Projekt VOICES OF THE COSMOS w nowatorski sposób łączy osiągnięcia astronomii z muzyką elektroakustyczną. Twórcy korzystają z oryginalnych sygnałów pozaziemskich i dźwięków odbieranych przez radioteleskopy (np. pulsary, magnetosfery planet, Słońce, zorza polarna, masery) oraz inne urządzenia radiowe, korzystają też z sonifikacji i archiwalnych nagrań z misji kosmicznych. Ścieżki instrumentalne zintegrowane z przetworzonymi rytmami i tonami „dźwięków kosmicznych” tworzone są za pomocą instrumentów elektronicznych, zarówno cyfrowych, jak i analogowych, a także rozmaitych obiektów akustycznych. Grupa od 2009 roku popularyzuje astronomię przez muzykę i muzykę w środowisku naukowym oraz eksperymentalne techniki generowania dźwięków elektroakustycznych. Projekt był wielokrotnie prezentowany w formie koncertów audiowizualnych w prestiżowych instytucjach naukowych, galeriach, klubach i na festiwalach muzycznych, również w wersji rozszerzonej o wykłady astronomiczne i obserwacje nieba, a także warsztaty dźwiękowo-astronomiczne.

Organizatorem projektu jest Fundacja Artystyczna Kosmos z Torunia.
Partnerem Głównym projektu jest Województwo Kujawsko-Pomorskie.
Partnerzy: Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne w Grudziądzu, Chełmiński Dom Kultury, Kinoteatr RONDO.
Patronat medialny: Polskie Radio PiK, TVP3 Bydgoszcz, URANIA – Postępy Astronomii.

ZatańczyMy na rynku | Międzynarodowy Dzień Tańca w Chełmnie

Geometrycznie podzielone tło na część białą i zieloną. W okrągłej ramce zdjęcie dziewczyny w szerokiej niebieskiej spódnicy. Dziewczyna podnosi rękę, w której trzyma racę, z której leci kolorowy dym. Tekst: Międzynarodowy Dzień Tańca, 29 kwietnia, godz. 17:30 Bramka Grudziądzka, chełmiński dom kultury.

Świętujmy radośnie 29 kwietnia: Dzień Tańca

Taniec to nie tylko ruch ciała – to ekspresja, radość i wyrażanie emocji. Dlatego też obchodzimy Dzień Tańca, aby uhonorować tę uniwersalną formę sztuki, która łączy ludzi na całym świecie.

29 kwietnia w Chełmnie:
Dzień Tańca w Chełmnie to coroczne wydarzenie, które celebruje pasję do tańca i jednoczy miłośników tej sztuki. W tym dniu miasto ożywa rytmami różnych stylów tanecznych, oferując każdemu szansę na prezentację swoich umiejętności. Dzień ten to okazja do zanurzenia się w świat różnorodności tańca i czerpania radości z tej uniwersalnej formy wyrazu artystycznego.

Jak każdego roku – w tym również zapraszamy na wspólny, taneczny przemarsz, od Bramy Grudziądzkiej aż na Rynek Miejski, gdzie odbędą się pokazy grup tanecznych, działających przy Chełmińskim Domu Kultury oraz wspólny happening z Belgijką w roli głównej!

Start: 17:30 przy Bramie Grudziądzkiej!

***

Historia Dnia Tańca:

Dzień Tańca, obchodzimy 29 kwietnia, a ustanowiony został w 1982 roku przez Międzynarodową Radę Tańca (International Dance Council, CID). Celem tego święta jest promowanie sztuki tańca jako środka komunikacji i integracji społecznej. Wybór daty nie był przypadkowy – to symboliczny hołd dla twórcy baletu, Jeana-Georgesa Noverre, który urodził się 29 kwietnia 1727 roku.

Partner: Województwo Kujawsko-Pomorskie
https://kujawsko-pomorskie.pl/
#KujawyPomorze #LubieTuByc #KulturaWKP