Skip to content

Śniadania na Deptaku

„Śniadania na deptaku” to cykl spotkań w przestrzeni miasta Chełmna ze specjalnymi gośćmi. Są wśród nich osoby zajmujące się muzyką, malarstwem, filmem, podróżami, kulturą.

Celem spotkań jest ukazanie potencjału jaki drzemie w mieszkańcach Chełmna. Chcielibyśmy pobudzić społeczeństwo do konstruktywnych dyskusji, zbudować więź społeczną, nowe autorytety. Nasze spotkania to również dobry przykład edukacji nieformalnej. „Śniadania…” przebiegają w luźnej atmosferze, której podstawą jest rozmowa z zaproszonym gościem.

Warto wspomnieć, że „Śniadania na deptaku” to spotkania w samo południe, na ul. Grudziądzkiej, często wsparte imprezami towarzyszącymi takimi jak wernisaże, recitale. Wstęp na każde spotkanie jest bezpłatny, wystarczy żyć kulturalnie.

NASI GOŚCIE:

Maurycy Chełmiński

Filmowiec, dawny członek ZPiT „Pomorze”. Absolwent Organizacji Produkcji Filmowej
i Telewizyjnej w Szkole Filmowej w Łodzi. W swojej praktyce reżyserskiej skupia
się na serialach. Pracował przy produkcjach fabularnych i serialowych m.in. jako 2 reżyser
przy telenoweli „Korona królów”. Aktualnie rozwija własny pomysł na serial pod roboczym tytułem „Siostry czasu”. Miłośnik kina klasy B i kina transgresji.

Warsztaty „Reżyseria filmowego gestu”

W ramach praktycznych warsztatów prowadzący wprowadzi uczestników w temat zawodów filmowych. Uczestnicy dowiedzą się co potrzebne jest żeby nagrać selftape, czym jest demo aktorskie i jak wyglądają szanse na zaistnienie w branży filmowej.

Warsztaty będą odpowiedzią na pytanie czym jest reżyseria filmowa i co rozumiemy
pod pojęciem „filmowego gestu”.

W ramach zajęć uczestnicy będą wspólnie nagrywać się telefonami z zachowaniem szacunku do cudzego wizerunku. Zajęcia będą prowadzone w bezpiecznej i kreatywnej atmosferze. Każdy kto będzie miał ochotę opowie o swoich marzeniach i obawach związanych z szeroko rozumianym „tworzeniem” i „sztuką”. Tematem przewodnim zajęć będą filmy przez filmoznawców określane jako „filmy klasy B”.

HARMONOGRAM:

13.08. piątek
Warsztaty „Reżyseria filmowego gestu” – Hol Kinoteatru Rondo
16.00-18.00 (I grupa wiekowa 40+)
18.00-20.00 (II grupa wiekowa 16-40 lat)

14.08. sobota
12.00 – Śniadanie na deptaku – ul. Grudziądzka
19.00 – „Gra o wszystko” – projekcja pilotażowego odcinka serialu w reżyserii Maurycego Chełmińskiego + Q&A – Kinoteatr Rondo

Dorota Kęstowicz

Urodzona w Chełmnie, malowniczym gotyckim miasteczku pod Toruniem. Ukończyła Wydział Edukacji Artystycznej w Olsztynie (Uniwersytet Warmińsko – Mazurski)
oraz Akademię Sztuk Pięknych w Poznaniu. Dyplom z wyróżnieniem obroniła w pracowni Tkaniny Artystycznej profesor Anny Goebel na Wydziale Malarstwa, Grafiki i Rzeźby. Nominowana do nagrody Marii Dokowicz – najlepszy dyplom roku. Uczestniczyła w wielu wystawach indywidualnych i grupowych w Polsce i za granicą. Jej prace publikowane były w Visual Interview 01 wraz z dziesięcioma najwybitniejszymi twórcami środowiska poznańskiego.

Dorota Kęstowicz jest artystką nie tylko skoncentrowaną na własnych realizacjach i projektach, ale także jako twórca kształtuje i rozwija poczucie piękna u innych, zaraża pasją i emanuje energią, niesamowitą ekspresją oraz oryginalną wizją świata, a zaangażowanie społecznie
i charytatywnie jest nieodłącznym elementem jej działalności.

Prace Doroty Kęstowicz, wielkoformatowe tkaniny wykonywane techniką własną, łączą elementy nieprzedstawiające z motywami figuralnymi. W uzupełniane woskiem tkaniny artystka „wmontowuje” fotografie czy grafiki z przedstawieniami postaci lub zbliżeniami na twarze. Autoportrety są jednym z jej ulubionych tematów. Równolegle powstają dzieła malarskie tworzone na płótnie, inspirowane krajobrazami z rodzinnych stron. Kompozycje obrazów budowane są poprzez plamy i spontaniczny gest malarski. Istotną rolę odgrywają tutaj dynamiczne zestawienia kolorystyczne, ładunek ekspresji i emocji, a także świat wyobraźni i interpretacji.

Wystawa „Pejzaż naturalny…”

Pejzaż inspirowany przyrodą, która otacza nasze miasto, pola, łąki, lasy, wzgórza, dom, zapisane emocje w krajobrazie: nostalgia, bezpieczeństwo, cisza, mistyka i ekspresja.

Wystawa będzie prezentowała obrazy abstrakcyjne będące wizjami natury, wizerunkiem wnętrza artystki, jej odczuwania, pamięci i miłości do miejsc dzieciństwa.

HARMONOGRAM:

28.08. sobota
12.00 – Śniadanie na deptaku – ul. Grudziądzka
17.00 – „Pejzaż naturalny…” – wernisaż wystawy prac autorskich – Hol Kinoteatru Rondo

Pracownicy Chełmińskiego Domu Kultury

Kadra Chełmińskiego Domu Kultury to pracownicy samorządowej instytucji kultury, odpowiedzialni za wiele „zamieszań” kulturalnych w Chełmnie. Animacja kulturalna, organizacja imprez, popularyzacja kinematografii, dbanie o tradycję i kulturę to główne zadania instytucji. Mimo wszystko może jednak warto wspólnie postawić sobie pytanie: Co z tą kulturą?

Porozmawiajmy o kulturze

Spotkanie to propozycja rozmowy o możliwościach, planach i oczekiwaniach związanych
z kulturą w naszym mieście. Opinie uczestników i wypracowane materiały wykorzystane zostaną podczas tworzenia Strategii rozwoju Chełmińskiego Domu Kultury na lata 2022-2025.

W ramach spotkania przeprowadzone zostaną animacje i zabawy dla dzieci oraz warsztaty.

HARMONOGRAM:

11.09. sobota
12.00 – Śniadanie na deptaku – ul. Grudziądzka
„Porozmawiajmy o kulturze” – animacje, warsztaty i ankiety

Skip to content