Przedstawiamy tegorocznych artystów XIII Międzynarodowych Spotkań z Folklorem:
Zespół Pieśni i Tańca “Pomorze”
powstał w 1979 r. przy Młodzieżowym Domu Kultury w Chełmnie. Jego założycielami długoletnim choreografem był Stanisław Nowak. W kwietniu 1993 r. Zespół został przeniesiony do Chełmińskiego Domu Kultury,przy którym działa do dziś. Dzięki pracy i zaangażowaniu ludzi “Pomorze” stało się piękną wizytówką Chełmna-miasta zakochanych i całego regionu, prezentującą polski folklor na scenach w kraju, jak i poza nim.Bardzo ważnym elementem obok tańca i śpiewu jest piękna, wzorująca się na autentycznej, muzyka ludowa wykonywana podczas koncertów przez kapelę. W repertuarze Zespołu znajdują się polskie tańce narodowe oraz tańce z wybranych regionów kraju. Każdy występ Zespołu jest dla widowni niezapomnianym przeżyciem.
Choreograf: Jakub Jurek,
Asystentka choreografa: Agnieszka Szpankiewicz,
Kapelmistrz: Sławomir Wyrosławski.
Zespół Pieśni i Tańca “Płomienie”
rozpoczął swoją działalność w 1980 roku. Powstał z inicjatywy Aldony Rawickiej – późniejszej długoletniej kierowniczki Zespołu, w którym obecnie tańczy, śpiewa i gra ponad 100 osób. Płomienie składają się z czterech grup wiekowych. Aktualnie w swoim repertuarze Zespół posiada suity taneczne z różnych regionów. Grupy młodsze prezentują się w suicie: krakowskiej, śląskiej, Beskidu Śląskiego, lubelskiej, przeworskiej, natomiast grupy starsze w tańcach i przyśpiewkach z regionów: kujawskiego, łowickiego, rzeszowskiego, Górali Spiskich, Górali Żywieckich oraz w widowisku artystycznym – Kajocy.
Bragi Dance Artvin (Turcja)
“Bragi Culture and Arts Sports Club” to stowarzyszenie działające przy Anatolijskiej Fundacji Folkloru. Grupa została założona w 2002 roku i od grudnia 2021 roku kontynuuje swoją działalność jako “Bragi Dance”. Zespół liczy 120 tancerzy. Występują na krajowych i międzynarodowych pokazach oraz festiwalach. Ich repertuar obejmuje wiele tańców z różnych regionów Turcji. Zespół realizuje godzinne pokazy taneczne w największych miastach Turcji, zwłaszcza w Stambule. Bragi Dance brał udział w międzynarodowych festiwalach na Cyprze, w Gruzji oraz w Turcji. Posiada liczne mistrzostwa Turcji w krajowych konkursach tańców ludowych. Zespół jest jedną z najbardziej aktywnych i głęboko zakorzenionych społeczności w Turcji.
Zespół Tańca Ludowego “Druzhba” Równe (Ukraina)
Zespół powstał w 1979 roku w Pałacu Dzieci i Młodzieży miasta Równe jako ośrodek edukacji choreograficznej. W 1993 roku na tej bazie powstała Szkoła Tańca Ludowego, w której dzieci zdobywają wiedzę z zakresu tańca klasycznego i ludowego oraz kształtują warsztat techniczny. Nabyte umiejętności i zdolności uczniów Zespołu wykorzystywane są w repertuarze regionów: Polesia, Wołynia, centralnej i zachodniej Ukrainy, a także tańców narodów świata.
Zespół otrzymał certyfikaty – “Najlepsza grupa w mieście” oraz “Duma miasta”. Jest wielokrotnym laureatem nagród na międzynarodowych i ukraińskich festiwalach. Grupa występowała w Polsce, Rosji, Białorusi, Bułgarii, Serbii, Słowacji, Niemczech, Rumunii, Bośni i Hercegowinie oraz Grecji.
The Ballet Folclórico from the Instituto Tecnológico de Estudios Superiores de Monterrey (Meksyk)
Ballet Folclórico z Instituto Tecnológico de Estudios Superiores de Monterrey, Campus Querétaro, to wybitna jednostka kulturalna, która uosabia bogactwo meksykańskiego dziedzictwa. Zespół został założony w 1991 roku przez profesor Irmę López. Od momentu powstania grupa znacząco się rozwinęła, zdobywając uznanie za zaangażowanie w zachowanie, poszanowanie i prezentowanie tradycyjnych meksykańskich tańców ludowych. Pod obecnym kierownictwem profesora Antóna Alemána, zespół wciąż czyni postępy, ucieleśniając ducha rodzimych tradycji poprzez dynamiczne występy, zachowując ich znaczenie.
Repertuar Ballet Folclórico obejmuje utwory z różnych regionów Meksyku, z których każdy jest wykonany z dbałością o kulturową autentyczność i najwyższe standardy.
Partner: Województwo Kujawsko-Pomorskie
www.kujawsko-pomorskie.pl
#KujawyPomorze#LubieTuByc#KulturaWKP