XVI Ogólnopolski Festiwal
Amatorskich Orkiestr Dętych

Impreza w ramach obchodów
Święta Województwa Kujawsko - Pomorskiego w roku 2014.

W imieniu organizatorów „XVI Ogólnopolskiego Festiwalu Amatorskich Orkiestr Dętych” , który odbędzie się w Chełmnie w dniu 8 czerwca 2014 roku, zapraszamy serdecznie do udziału w imprezie.

Festiwal poprzedzi sobotni koncert Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Unlingen /Niemcy/. Zespół będzie gościł w Chełmnie na zaproszenie Orkiestry Dętej z Chełmna w ramach międzynarodowej wymiany młodzieży. Stało się to możliwe dzięki zaangażowaniu Fundacji Europejskiego Centrum Wymiany Młodzieży im. K. Schumachera w Chełmnie oraz dofinansowaniu przez Polsko - Niemiecką Współpracę Młodzieży i Gminę Miasto Chełmno. Młodzież z Unlingen będzie przebywała w Chełmnie przez pięć dni, poznając nasza kulturę, tradycję. W programie zaplanowano również wspólny wyjazd do Gdańska.

W niedzielnych paradach i koncertach konkursowych weźmie udział siedem zespołów:
• Orkiestra Dęta Semper Fidelis OSP w Osięcinach,
• Młodzieżowa Orkiestra Dęta przy Zarządzie Gminnym OSP w Wagańcu,
• Orkiestra Dęta Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury W Toruniu,
• Młodzieżowa Orkiestra Dęta „Helikon” z Kwidzyna,
• Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Bysławiu,
• Orkiestra Lasów Państwowych I Powiatu Tucholskiego Przy Zespole Szkół Leśnych W Tucholi,
• Orkiestra Dęta Chełmińskiego Domu Kultury

Zespoły rywalizować będą w marszu i na scenie o nagrodę Marszałka Województwa Kujawsko Pomorskiego. Zwycięzca otrzyma również tytuł "Orkiestra Roku Miasta Zakochanych". Festiwal jest jedna z imprez w ramach obchodów Święta Województwa Kujawsko-Pomorskiego w roku 2014. Wręczenie pucharów i nagród nastąpi w niedzielę - 8 czerwca ok. godz. 17.30 na scenie głównej.

Po prezentacjach konkursowych wystąpi Musikverein Unlingen e.V - Orkiestra Dęta z Unlingen oraz Orkiestra Wojskowa z Bydgoszczy, która zaprezentuje musztrę paradna na płycie rynku zagra dla wszystkich na scenie. Scena główna festiwalu ustawiona będzie na rynku w Chełmnie.

Amatorskie orkiestry dęte działające w naszym regionie podtrzymują tradycje powszechnego muzykowania. To również dzięki nim w trudnych warunkach finansowych dostępna jest dobra, przystępna muzyka instrumentalna. Impreza skłania do aktywizacji w kontakcie z muzyką poprzez zachęcanie do samodzielnego grania na instrumentach muzycznych.


SOBOTA - 7 czerwca 2014 godz. 15.45 - rynek
• koncert Musikverein Unlingen e.V - Orkiestra Dęta z Unlingen
• Wielka Parada Motocykli - Krzyżaki Chełmno i goście


NIEDZIELA - 8.06.2014
10.30 – konkursowa parada orkiestr /Urząd Miasta - ul. Grudziądzka - Rynek/,
11.15 – otwarcie Festiwalu, przedstawienie i prezentacja zespołow,
11.30 - konkursowy koncert galowy:
• Orkiestra Dęta Semper Fidelis OSP w Osięcinach,
• Młodzieżowa Orkiestra Dęta przy Zarządzie Gminnym OSP w Wagańcu,
• Orkiestra Dęta Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury W Toruniu,
• Młodzieżowa Orkiestra Dęta „Helikon” z Kwidzyna,
• Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Bysławiu,
• Orkiestra Lasów Państwowych I Powiatu Tucholskiego Przy Zespole Szkół Leśnych W Tucholi,
• Orkiestra Dęta Chełmińskiego Domu Kultury
15.45 - koncert Musikverein Unlingen e.V - orkiestry dętej z Unlingen
16.30 – POKAZ MUSZTRY PARADNEJ I KONCRT WOJSKOWEJ ORKIESTRY z BYDGOSZCZY
ok. 17.30 - ogłoszenie wyników, wręczenie dyplomów, nagród i pucharów.


Orkiestry biorące udział w XVI Ogólnopolskim Festiwalu Amatorskich Orkiestr Dętych w Chełmnie


1.Młodzieżowa Orkiestra Dęta „Helikon” z Kwidzyna
Kapelmistrz – Eugeniusz Kiziński

Orkiestra Dęta „Helikon” powstała w roku 1998 przy Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia w Kwidzynie. Założycielem i dyrektorem do dnia dzisiejszego jest Jarosław Golder, a kapelmistrzem orkiestry, również od samego początku - Eugeniusz Kiziński. W orkiestrze gra młodzież i od czasu do czasu absolwenci miejscowej szkoły muzycznej. Repertuar zespołu jest bardzo zróżnicowany i jak w każdej orkiestrze wykonywane są: marsze, utwory patriotyczne, okolicznościowe i oryginalnie zaaranżowane standardy muzyki klasycznej i rozrywkowej. Dodatkowym atutem orkiestry jest jej widowiskowość podczas przemarszów i musztr paradnych, w których od 2002 roku uczestniczy grupa taneczna mażoretek, prowadzona przez choreografa Ewę Jamrozek. Młodzieżowa Orkiestra Dęta „Helikon” wraz z Urzędem Miasta Kwidzyna jest współorganizatorem Powiślańskich Prezentacji Orkiestr Dętych. Dwukrotnie występowała w programie TV pt.„Jaka to melodia”.


2. Orkiestra Dęta Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Toruniu
Kapelmistrz – Jerzy Derkowski

Orkiestra Dęta Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Toruniu istnieje od 1987 roku. Swój pierwszy publiczny koncert dała już po roku działalności, a w jej repertuarze znajdziemy: marsze, utwory rozrywkowe, muzykę klasyczną i kościelną. Z tym bogatym repertuarem orkiestra występuje w kraju i za granicą . Pochwalić się może 3-krotnym udziałem w koncertach w Holandii, Belgii, Estonii, na Litwie i w Danii. W 2000 roku reprezentowała województwo Kujawsko-Pomorskie na wystawie EXPO 2000 w Hanowerze. Orkiestra bierze udział w konkursach, gdzie zawsze zajmuje czołowe lokaty. Jest jedyną orkiestrą, która nieprzerwanie bierze udział w Ogólnopolskim Festiwalu Amatorskich Orkiestr Dętych w Chełmnie.


3. Reprezentacyjna Orkiestra Lasów Państwowych przy Zespole Szkół Leśnych i Agrotechnicznych w Tucholi

Orkiestra powstała w 1967 roku i w miarę nabywania instrumentów rozrastała się. Z pierwszym dyrygentem, Janem Voigtem, zaczynało 16 uczniów, by po 10 latach było ich już 30. Od tego czasu skład zespołu oscyluje w granicach 30 -40 osób. Od 1983 roku do chwili obecnej kapelmistrzem jest Mirosław Pałczyński. Swoją fachową pomocą wspierają go instruktorzy muzyczni: Andrzej Giersz i Olgierd Blaumann. Jeszcze do niedawna członkami orkiestry byli tylko uczniowie Zespołu Szkół Leśnych. W tej chwili oprócz przyszłych leśników, tworzących podstawę zespołu, w zajęciach bierze udział coraz więcej młodzieży z innych Tucholskich Szkół. Orkiestra skupia więc młodzież z różnych środowisk, dając możliwość rozwoju własnych zainteresowań i talentów. Do najważniejszych osiągnięć orkiestry należy: kilkukrotnie zdobywane I oraz II miejsce na Wojewódzkich Konkursach Orkiestr Dętych o Puchar Wojewody, I oraz II miejsce na Festiwalach Regionu Polski Północnej, I miejsce, Puchar Dyrektora Chełmińskiego Domu Kultury, dwukrotnie Puchar Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Puchar Radia Pomorza i Kujaw, Puchar Burmistrza Chełmna oraz nagroda za wrażenia artystyczne na Ogólnopolskim Festiwalu Orkiestr Dętych w Chełmnie, I miejsce, puchar za najlepiej wykonany utwór polski oraz puchar dla dyrygenta za najciekawszą interpretację utworów na Międzynarodowym Festiwalu Orkiestr Dętych w Świeciu i I miejsce oraz dwukrotnie wyróżnienie na Ogólnopolskim Festiwalu Młodzieżowych Orkiestr Dętych w Inowrocławiu. Do tej pory członkowie orkiestry dali poznać swoje umiejętności muzyczne na koncertach poza granicami kraju w Niemczech w Oldenburgu, Wolfenbuttel, Olching, Bad Bevensen k/Hamburga, Ebsdorf, Rothenburgu, Ansbach, Furth, Garrel, Lubtheen, Mayen, w Austrii w Wiedniu, Wullersdorf, Untermarkersdorf i Hollabrunn oraz w Holandii w Heeswijk oraz Groningen oraz w Szwecji w Karlshamn podczas Festiwalu Piosenki Bałtyckiej.


4. Orkiestra Dęta Semper Fidelis OSP Osięciny

Orkiestra Dęta OSP Osięciny została powołana na posiedzeniu Zarządu w dniu 3 marca 1923 roku i działała do II wojny światowej. Po wyzwoleniu w dniu 19 sierpnia 1949 roku, Zarząd OSP podjął decyzję o ponownym zorganizowaniu i szkoleniu orkiestry. Ponownie reaktywowana została 4 lipca 1984 roku dzięki Józefowi Zielińskiemu, który został jej kapelmistrzem i prowadził ją do swojej śmierci do 4 grudnia 2008 r. Obecnie jej kapelmistrzem jest jego syn Piotr Zieliński. Orkiestra bierze udział w różnych przeglądach, jak również zabezpiecza muzycznie wszystkie uroczystości kościelno – parafialne na terenie Gminy Osięciny jak i poza nią.

Szkoleniem i podwyższaniem umiejętności zajmuje się Zdzisław Wiśniewski. Orkiestra w swych szeregach posiada dwie grupy mażoretek prowadzone przez Jerzego Ferchowa. Prowadzeniem biblioteki oraz doborem repertuaru zajmuje się Tomasz Zieliński.


5. Orkiestra Dęta OSP w Bysławiu
Kapelmistrz – Andrzej Ponicki

Orkiestra Dęta OSP Bysław została powołana Uchwałą nr 1 Zarządu Ochotniczej Straży Pożarnej w Bysławiu we wrześniu 2010 r. Kapelmistrzem orkiestry został Andrzej Ponicki i prowadzi ją do dnia dzisiejszego. Orkiestra na dzień dzisiejszy zrzesza 48 członków nie tylko z terenu Gminy Lubiewo, ale również z terenu Gminy Cekcyn, w przedziale wiekowym od 9 do 67 lat. Zdecydowana jej większość wcześniej nie grała na żadnym instrumencie, dlatego początki były trudne. Od listopada 2010r. członkowie orkiestry regularnie spotykają się na próbach dwa razy w tygodniu. W roku 2012 Orkiestra mimo swojej krótkiej działalności miała możliwość zaprezentowania się na różnych festiwalach, do których zalicza się: XIII Festiwal Orkiestr Dętych OSP w Śliwicach, gdzie otrzymała wyróżnienie za dobre brzmienie oraz puchar publiczności i VIII Ogólnopolski Borowiacki Festiwal Orkiestr Dętych w Bysławku, gdzie zajęła IV miejsce. Orkiestra wzięła również udział w XVIII Europejskim Spotkaniu Historycznym Strzelców Tuchola 2012. W roku 2013 na przeglądzie Orkiestr Dętych w Śliwicach zajęła 3 miejsce oraz otrzymała Laur publiczności, na przeglądzie Orkiestr Dętych w Bysławku zajęła 2 miejsce za wykonany przemarsz, na przeglądzie Orkiestr Dętych w Wąbrzeźnie otrzymała nagrodę dla najlepszego Kapelmistrza, w sierpniu uczestniczyła w Obchodach Jubileuszu 650-lecia miasta Lubtheen - Niemcy. Orkiestra także co roku zapewnia oprawę muzyczną w czasie uroczystości Bożego Ciała, zarówno w Bysławiu jak i w Lubiewie.


6. Młodzieżowa Orkiestra Dęta przy Zarządzie Gminnym OSP w Wagańcu
Kapelmistrz – Roman Organiściak

Młodzieżowa Orkiestra Dęta przy Zarządzie Gminnym OSP Waganiec powstała w 1997 roku. W skład orkiestry wchodzą dzieci i młodzież z terenu gminy. Od początku prowadzącym orkiestrę jest Kapelmistrz Roman Organiściak. Orkiestra jest laureatem wielu Konkursów i Festiwali. Repertuar wykonywanych utworów jest systematycznie wzbogacany i obejmuje kilkadziesiąt pozycji. W skład orkiestry wchodzi grupa taneczna mażoretek, która działa od 2004 roku. Od początku jej powstania, zespołem kieruje nauczycielka wychowania fizycznego – Pani Renata Gozdan – Mańkowska. Zespół składa się z 10 uczennic z Zespołu Szkół w Brudnowie, które uświetniają i uatrakcyjniają występy orkiestry z Wagańca, zdobywając wraz z nimi nagrody na przeglądach i festiwalach.


7. Orkiestra Dęta Chełmińskiego Domu Kultury
Kapelmistrz - Józef Lica

Orkiestra Dęta Chełmińskiego Domu Kultury powstała z inicjatywy władz miejskich i dyrekcji Młodzieżowego Domu Kultury w 1972 r. Od chwili powstania, aż do 1990 roku dyrygentem i duszą zespołu był Czesław Roszyk. W 1992 roku batutę objął człowiek całym sercem oddany zespołowi - p. Józef Lica, któremu pomagali: Wiktor Dąbrowski i Leszek Witek. Duże zmiany w działalności zespołu zaszły w 1996 r. Od tego czasu ozdobą orkiestry jest dziewczęca grupa taneczna "Mażoretek", towarzysząca jej podczas przemarszów i koncertów. Dziewczęta już trzykrotnie zdobyły pierwsze miejsce w kategorii „Show Parada” na Festiwalu Orkiestr Dętych w Sławnie, a w 2014 roku „wytańczyły” wyróżnienie. W roku bieżącym tancerki zdobyły również I miejsce na Turnieju Mażoretek Polski Północnej w Chełmnie. Grupę obecnie prowadzi Natalia Chachowska. W trakcie swojej ponad 40-letniej działalności orkiestra odniosła wiele sukcesów. Swoje umiejętności muzycy z Chełmna prezentowali wielokrotnie również poza granicami kraju, m.in. na Węgrzech, Litwie, Bułgarii, Wielkiej Brytanii, Czechach, Niemczech. Już w 1974 roku, orkiestra została wyróżniona nagrodą główną na Przeglądzie Młodzieżowych Orkiestr Dętych w Inowrocławiu, otrzymując Puchar Ministra Oświaty i Wychowania, a w 1975 r. Puchar Kuratorium Okręgu Szkolnego w Bydgoszczy. Na Festiwalach Orkiestr Dętych Pomorza Środkowego w Sławnie zespół zdobył Złotą i trzykrotnie Srebrną Buławę oraz kilkakrotnie nagrodę publiczności i w 1981 roku Szarfę Tambourmajora. Również duże sukcesy zespół odnosił na Przeglądach Orkiestr Dętych o Puchar Wojewody, zdobywając I miejsca. W 1996 roku, jako jedyna orkiestra z Polski, zespół otrzymał zaproszenie na II Międzynarodowy Festiwal Młodzieżowych Orkiestr Dętych w Szehestehervar /Węgry/. Za wyjątkowe wykonanie utworów narodowych orkiestra została wyróżniona złotym medalem. Po zdobyciu Grand Prix w Konkursie Amatorskich Orkiestr Dętych o puchar Marszałka Województwa Kujawsko - Pomorskiego w 1999 r., w roku 2000 orkiestra brała udział w Międzynarodowych Dniach Muzyki w Decinie /Czechy/. W 2001 roku zespół nawiązał kontakty partnerskie z bliźniaczą orkiestrą w Unlingen /Niemcy/, czego wynikiem był udział naszego zespołu w festiwalu "Muzyka nie zna granic". W roku 2002 podobny festiwal odbył się w Chełmnie, a gościem honorowym był zespół z Unlingen. Również w tym roku orkiestra uroczyście obchodziła XXX rocznicę powstania. W maju 2003 roku zespół uczestniczył w międzynarodowym festiwalu na Litwie pt. "PIEŚŃ ZNAD SOLCZY" w Solecznikach. W roku 2004 orkiestra ChDK gościła zespół z partnerskiego miasta Hann Munden. Rewizyta miała miejsce już w sierpniu 2005 roku. Także w tym roku zespół nasz potwierdził, że zasługuje na najwyższe wyróżnienia, zdobywając Nagrodę Główną i GRAND PRIX na VII Konkursie Orkiestr Dętych Województwa Kujawsko Pomorskiego w Lipnie oraz Puchar Marszałka Województwa Kujawsko – Pomorskiego na VIII Festiwalu Amatorskich Orkiestr Dętych w Chełmnie. W 2013 r. odbył się IX Waganiecki Festiwal Orkiestr Dętych, gdzie ponownie chełmińscy muzycy zdobyli Grand Prix. Obecnie grupa koncertowa liczy około 50 osób. Swoimi występami urozmaica imprezy miejskie, uroczystości państwowe, lokalne i kościelne. Repertuar orkiestry jest bardzo bogaty i zróżnicowany.


8. Musikverein Unlingen e.V - Orkiestra Dęta z Unlingen
/ gościnnie - poza konkursem /

Orkiestra Dęta z Unlingen skupia w swoich szeregach 56 muzyków w wieku od 16 do 63 lat. Obok składu koncertowego, funkcjonują także dwie grupy, w których dzieci przygotowują się do gry w zespole. Występują także samodzielnie. Zespół działa przy Stowarzyszeniu Muzycznym w Unlingen, które dysponuje własnym, bardzo pięknym domem muzycznym. Orkiestra występowała w większości państw Unii Europejskiej. W 2002 roku uczestniczyła w V Festiwalu Amatorskich Orkiestr Dętych w Chełmnie, natomiast rok wcześniej muzycy z Unlingen gościli zespół z Chełmna, podpisano wówczas porozumienie o współpracy. W 2005 roku, w jubileuszu 175-lecia orkiestry w paradzie wzięło udział ponad 100 zespołów. Była tam również delegacja z Chełmna. Zespół będzie gościł w Chełmnie na zaproszenie Orkiestry Dętej z Chełmna w ramach międzynarodowej wymiany młodzieży. Stało się to możliwe dzięki zaangażowaniu Fundacji Europejskiego Centrum Wymiany Młodzieży im. K. Schumachera w Chełmnie oraz dofinansowaniu przez Polsko - Niemiecką Współpracę Młodzieży i Gminę Miasto Chełmno.


9. Wojskowa Orkiestra Dęta z Bydgoszczy
/ gościnnie - poza konkursem /

Dowódca orkiestry: mjr Krzysztof MATRASZEK
Tamburmajor: st. chor. Maciej KOŁACZKOWSKI
Szef: chor. Mariusz URANOWSKI

Orkiestra powstała w 1950 r. przy Pomorskim Okręgu Wojskowym w Bydgoszczy. Była jedną z trzech reprezentacyjnych orkiestr wojskowych istniejących w polskiej armii. Zespół zrzeszał ponad 40 etatowych muzyków, dyrygenta oraz tamburmajora do którego obowiązków należało prowadzenie orkiestry podczas parad, defilad, a także musztry orkiestrowej. Od kwietnia 2011r. kapelmistrzem został mjr Krzysztof Matraszek. Orkiestra koncertowała w kraju i za granicą, gdzie zdobywała wysokie lokaty na konkursach orkiestr wojskowych. Spełniała ważną funkcję kulturotwórczą w środowiskach wojskowych i cywilnych. Osiągnięcia artystyczne i popularyzatorskie muzyków dokumentują setki dyplomów, pucharów, medali i odznak honorowych. Oprócz koncertów OPOM prezentowała wielokrotnie defilady w strojach galowych i historycznych oraz nagrała płyty marszów wojskowych (1973, 1993). Pod koniec lat 70. zespół cieszył się opinią najlepszej orkiestry reprezentacyjnej okręgów wojskowych w kraju. Koncertował w Niemczech, Francji, Czechosłowacji, Belgii, Holandii, Litwie. W 1989 r. wystąpił wraz z muzykami Warszawskiego Okręgu Wojskowego w Turnieju Królewskim w Londynie. Brytyjska królowa Elżbieta II, która przybyła na koncert kulminacyjny festiwalu, z uznaniem wyrażała się o występie polskich muzyków zawierającym pieśni historyczne, wiązanki melodii wojskowych i utwory współczesne. Z dniem 1 stycznia 2012 r., kiedy rozformowano Pomorski Okręg Wojskowy, orkiestra przeszła w podporządkowanie Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych w Bydgoszczy, a jej nazwa zmieniła się na: Orkiestra Wojskowa w Bydgoszczy.


Organizatorzy:
Stowarzyszenie Kulturalne PUZON, Chełmiński Dom Kultury.

Współorganizatorzy:
Urząd Miasta Chełmna, Fundacja Europejskiego Centrum Wymiany Młodzieży, Muzeum Ziemi Chełmińskiej, 49 Drużyna im. Kazimierza Wielkiego z Chełmna, Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu, Klub Motocyklowy Krzyżacy
Zadanie dofinansowane ze środków – Gminy Miasta Chełmno, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko - Pomorskiego, , Starostwa Powiatowego w Chełmnie, Banku Spółdzielczego w Chełmnie, Intermarche - Chełmno, Zakładu Usług Miejskich w Chełmnie.

Patronat medialny:
TVP Bydgoszcz, Polskie Radio PIK, Gazeta Pomorska, Czas Chełmna, MMS Studio, Nadwiślanin, serwisy internetowe: www.chelmno.pl; www.chelmno.com.pl.


Kliknij aby powrócić do działu "Aktualności"

Wykonanie: A. Nowak