Uniwersytet Trzeciego Wieku
w Chełmińskim Domu Kultury


O UTW Aktualności Regulamin Władze Dokumenty Galeria Wycieczki

Aktualności


Odwołane wykłady UTW

10.04.2020
Harmonogram wykładów UTW

06.02.2020
Rozpoczęcie II semestru UTW

04.02.2020

Semestr II rozpoczynamy 12 lutego, w Kinoteatrze o godz. 17.00 odbędzie się wykład pn. „Moja Ziemia Święta – Izrael i Jordania”. Zapraszamy! (Harmonogram na II semestr zostanie udostępniony na pierwszym wykładzie).
Serca od serca

04.02.2020

Nasza grupa plastyczna o pięknych sercach wsparła pacjentów po mastektomii. Kilkanaście poduszek uszyli w czerwcu członkowie grupy i niedawno zostały one wypchane i przygotowane do przekazania na oddziale onkologii we Włocławku.

fot. E.Zarębska/M. Lew
I semestr zajęć UTW zakończony

04.02.2020

Semestr I 2019/2020 dobiegł końca, za nami wykłady, spotkania, wspólna nauka języków, zdobywanie wiedzy, praca nad obrazami i wiele zaangażowania naszych Słuchaczy UTW.

fot. E. Zarębska/T. Krause
Nowa Rada Słuchaczy UTW

04.01.2020

W grudniu (12.12.2019) nowa Rada Słuchaczy UTW wybrała spośród siebie określone funkcje:
Inauguracja UTW

13.10.2019

Po kolejny zainaugurowany został rok akademicki Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Chełmnie. W uroczystości, która odbyła się w Kinoteatrze RONDO wzięli udział stali oraz nowi Słuchacze UTW, a także zaproszeni goście. Inaugurację rozpoczęliśmy od hymnu akademickiego Gaudeamus Igitur oraz krótkiego występu w wykonaniu Orkiestry Dętej Chełmińskiego Domu Kultury. Ponadto słuchacze, którzy w tym roku po raz pierwszy zapisali się na zajęcia Uniwersytetu Trzeciego Wieku odebrali legitymacje.

Po oficjalnym powitaniu nowych Słuchaczy, wszyscy wysłuchali wykładu pn. „Wesele wiejskie dawnym rytuałem”, który wygłosiła mgr Natalia Zacharek.

Wszystkim Słuchaczom życzymy zapału do zdobywania nowej wiedzy i doświadczeń.
Plan wykładów UTW

09.10.2019
Inauguracja UTW

03.10.2019

Zapraszamy na inaugurację Roku Akademickiego 2019/2020 Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Chełmnie.
Nabór UTW

11.08.2019

Trwa nabór do Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy Chełmińskim Domu Kultury. Poniżej zamieszczamy komplet deklaracji do wydruku, które należy wypełnić i dostarczyć do Chełmińskiego Domu Kultury, aby zostać słuchaczem UTW w roku akademickim 2019/2020.
Prezentacja z X-lecia UTW

06.06.2019
Plan wykładów UTW

29.01.2019
Inauguracja UTW

11.10.2018

Uroczysta inauguracja roku akademickiego 2018/2019
w Uniwersytecie Trzeciego Wieku
przy Chełmińskim Domu Kultury.

10 października Słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku rozpoczęli kolejny rok akademicki. Inauguracja odbyła się w Kinoteatrze Rondo gdzie blisko 150 Seniorów uroczyście odśpiewało „Gaudeamus igitur”. W pierwszej części spotkania nastąpiło przywitanie gości, wręczenie indeksów dwudziestu dwóm, nowym Słuchaczom oraz upominków Słuchaczom, którzy uczestniczyli w projekcie „Senior też badacz!”, następnie głos zabrali zaproszeni goście. Po części oficjalnej dzięki uprzejmości Świetlicy Św. Wincentego a Paulo zaprezentowane zostały stroje ziemi chełmińskiej będące wprowadzeniem do wykładu poprowadzonego przez Natalię Zacharek „W miedzy-czasie, w między-świecie”. Dawne świętowanie na ziemi chełmińskiej – tradycje, zwyczaje, obrzędy. Zwieńczeniem inauguracji był występ wokalistów z Chełmińskiego Domu Kultury, którzy pracują nad swoim wokalnym warsztatem pod okiem Małgorzaty Grabarz.

Wszystkim Słuchaczom życzymy pracowitego, pełnego w nowe doświadczenia i wiedzę roku akademickiego 2018/2019.
Plan wykładów UTW

08.10.2018

Zapraszamy do zapoznania się z planem wykładów na pierwszy semestr roku akademickiego 2018/2019 Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
Kino Seniora

03.10.2018
Wykład inauguracyjny UTW

03.10.2018
Międzynarodowe Spotkania Seniorów

16.08.2018

Międzynarodowe Spotkania Seniorów
w Mieście Zakochanych – Chełmno ‘2018

20 i 21 października 2018 roku Chełmno gościć będzie Kluby Seniora z naszego regionu podczas kolejnej, XV edycji spotkań klubów Seniora „Złoty, Jesienny Liść” . Pierwszy raz po remoncie prezentacje odbędą się na scenie kinoteatru Rondo w Chełmnie. Występy oceniane będą przez jury, ale całość traktowana jest jako doskonała zabawa, która sprzyja integracji międzypokoleniowej i wymianie doświadczeń artystycznych. Publiczność będzie miała okazję obejrzeć różnorodne programy, bawiąc się wspólnie z artystami w tańcu, z piosenką i przyśpiewkami ludowymi. Ponownie obecni będą twórcy ludowi oraz artyści, prezentując swoje wyroby rękodzielnicze, kulinarne, rzemieślnicze, malarskie i wiele innych. 20 października będziemy mieli okazję podziwiać prace artystów miast partnerskich / Letovice – Czechy, Kaniv - Ukraina, Hann. Münden - Niemcy / oraz z Chełmna. Niedzielne występy rozpocznie parada uczestników ulicami miasta z towarzyszeniem Orkiestry Dętej Chełmińskiego Domu Kultury. Tego dnia, oprócz wystaw rękodzielniczych będziemy mogli obejrzeć i wysłuchać prezentacji zespołów z regionu.

Program ramowy /szczegółowy zostanie opracowany po przyjęciu zgłoszeń/

Sobota

 • 16.00 – otwarcie wystawy rękodzieła artystycznego miast partnerskich: Letovice – Czechy, Kaniv - Ukraina, Hann. Münden - Niemcy oraz Chełmno.
 • 16.30 – koncert Zespołu Pieśni i Tańca Pomorze
 • 18.00 - Spotkanie integracyjne Seniorów Miast Partnerskich

Niedziela

 • 10.00 - uroczyste otwarcie XV edycji spotkań „Złoty, Jesienny Liść” w kinoteatrze RONDO; parada Seniorów głównymi ulicami miasta z Orkiestra Dętą Chełmińskiego Domu Kultury
 • 11.00 - rozpoczęcie prezentacji Uczestników
 • ok. 18.00 - podsumowanie, wręczenie dyplomów i upominków
 • ok. 18.30 - wspólna biesiada przy muzyceSpotkanie Rady Programowej UTW

22.08.2018
Senior też badacz!

21.08.2018

„Senior też badacz! Podnoszenie kompetencji osób starszych i włączanie ich w działania badawcze i analityczne z zakresu nauk społecznych, medioznawstwa i nauk o dziennikarstwie”

21 sierpnia w Chełmińskim Domu Kultury odbyły się kolejne warsztaty realizowane w ramach projektu. Słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku dokonali podsumowania, wyciągali wnioski i analizowali spotkania z dziennikarzami telewizyjnymi, radiowymi i prasowymi, które odbyły się w ramach zadania.

Ponadto, celem projektu jest wsparcie infrastrukturalno-sprzętowe dla każdego z partnerskich UTW uczestniczących w projekcie (zakup laptopów, tabletów, drukarek, projektorów multimedialnych, modemów do internetu, prenumerat gazet itp.). Sprzęt zakupiony w ramach projektu będzie dostosowany do konkretnych, zindywidualizowanych potrzeb każdego uniwersytetu, a następnie przekazany każdemu z nich w formie darowizny. Wyposażenie dotarło już do naszego UTW- trwa wykańczanie sali dydaktycznej dla Seniorów w domu kultury.

Projekt finansowany jest przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, a realizowany przez Instytut Dyskursu i Dialogu przy współpracy z Chełmińskim Domem Kultury i Uniwersytetem Trzeciego Wieku.
Deklaracje przyjęcia na słuchacza UTW

03.08.2018

Poniżej zamieszczamy komplet deklaracji do wydruku, które trzeba wypełnić i dostarczyć do ChDK aby zostać słuchaczem Uniwersytetu Trzeciego Wieku w roku akademickim 2018/2019.
Senior też badacz!

29.03.2018

„Senior też badacz! Podnoszenie kompetencji osób starszych i włączanie ich
w działania badawcze i analityczne z zakresu nauk społecznych, medioznawstwa
i nauk o dziennikarstwie”

Celem głównym projektu jest wyposażenie osób 60+, skupionych w sześciu Uniwersytetach Trzeciego Wieku z województwa kujawsko-pomorskiego, w wiedzę i praktyczne umiejętności w zakresie nauk społecznych, badań socjologicznych, medioznawstwa oraz nauk o dziennikarstwie i komunikowaniu społecznym, które następnie przełożą się na konkretne działania seniorów w zależności od ich potrzeb i preferencji. Owe działania (produkty) projektu, które zostaną wytworzone przez jego uczestników, to przykładowo: przeprowadzone badanie socjologiczne wraz z opublikowaniem raportu, przeprowadzenie analizy danych zastanych (desk research), monitoring przekazów medialnych itp. (wszystko zależy od inwencji i pomysłowości uczestników). Będą to mogły być również formy działalności, które przetrwają na długo po zakończeniu projektu: kółko/sekcja socjologiczna, kółko/sekcja dziennikarska, powołanie medium obywatelskiego (np. gazetka, blog itp.), itp.
Senior też badacz!

12.03.2018

Wraz z Instytutem Dyskursu i Dialogu będziemy realizować projekt „Senior też badacz! Podnoszenie kompetencji osób starszych i włączanie ich w działania badawcze i analityczne z zakresu nauk społecznych, medioznawstwa i nauk o dziennikarstwie”

Już wkrótce więcej szczegółów.

"Celem głównym projektu jest wyposażenie osób 60+, skupionych w sześciu Uniwersytetach Trzeciego Wieku z województwa kujawsko-pomorskiego, w wiedzę i praktyczne umiejętności w zakresie nauk społecznych, badań socjologicznych, medioznawstwa oraz nauk o dziennikarstwie i komunikowaniu społecznym, które następnie przełożą się na konkretne działania seniorów w zależności od ich potrzeb i preferencji. Owe działania (produkty) projektu, które zostaną wytworzone przez jego uczestników, to przykładowo: przeprowadzone badanie socjologiczne wraz z opublikowaniem raportu, przeprowadzenie analizy danych zastanych (desk research), monitoring przekazów medialnych itp. (wszystko zależy od inwencji i pomysłowości uczestników). Będą to mogły być również formy działalności, które przetrwają na długo po zakończeniu projektu: kółko/sekcja socjologiczna, kółko/sekcja dziennikarska, powołanie medium obywatelskiego (np. gazetka, blog itp.), itp.

Ponadto, celem projektu jest wsparcie infrastrukturalno-sprzętowe dla każdego z partnerskich UTW uczestniczących w projekcie (zakup laptopów, tabletów, drukarek, projektorów multimedialnych, modemów do internetu, prenumerat gazet itp.). Sprzęt zakupiony w ramach projektu będzie dostosowany do konkretnych, zindywidualizowanych potrzeb każdego uniwersytetu, a następnie przekazany każdemu z nich w formie darowizny, jeśli będzie służył dalszym działaniom i pomysłom wypracowanym w ramach projektu już po jego zakończeniu (trwałość projektu)."

Źródło: Instytut Dyskursu i Dialogu
Harmonogram wykładów UTW

20.02.2018

Słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy Chełmińskim Domu Kultury rozpoczynają II semestr roku akademickiego 2017/2018.

Oto harmonogram wykładów na najbliższe miesiące!
Inauguracja roku akademickiego UTW

26.09.2017

Nowy rok akademicki rozpoczniemy z muzyką i lekcją eleganckiego zachowania. Podczas wykładu inauguracyjnego gościć będą uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. G.G. Gorczyckiego w Chełmnie. Po muzycznej oprawie słów kilka o zachowaniu eleganckim w pracy i w życiu prywatnym powie prof. dr hab. Adam Sudoł. Nie zabraknie również oficjalnej części, w której wręczone zostaną indeksy nowym Słuchaczom, których w tym roku jest niemało.
Nabór do UTW

07.08.2017

Uniwersytet Trzeciego Wieku
rozpoczyna nabór deklaracji na rok akademicki 2017/2018

Od dziś można składać deklaracje chęci uczestnictwa w kolejnym roku akademickim Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy Chełmińskim Domu Kultury. Wszyscy zainteresowani deklaracje mogą pobrać ze strony internetowej www.chdk.pl w zakładce UTW, z funpage’a facebook’owego lub sekretariatu Chełmińskiego Domu Kultury. Zapisy przyjmowane są do 22 września 2017 roku w sekretariacie ChDK, do tego czasu należy również wpłacić czesne w niezmiennej kwocie 40 zł za semestr – wszystkie szczegóły podane na deklaracji.

W planach jak każdego roku wiele atrakcyjnych wykładów, wyjazdów, spotkań i zajęć fakultatywnych w tym zupełnie darmowy, roczny kurs florystyczny!

Zachęcamy serdecznie do aktywności w Uniwersytecie Trzeciego Wieku to może zmienić życie!

Więcej informacji w Regulaminie UTW: www.chdk.pl/utwregulamin.html
Kierunek florysta!

29.05.2017

Zapraszamy wszystkich, którzy chcą spróbować nowych rzeczy, nabyć nowych umiejętności i kwalifikacji.

Kurs florystyczny - taką mamy propozycję z Centrum Kształcenia Apis na kolejny rok akademicki dla seniorów i nie tylko!

Roczny kurs florystyczny w systemie zaocznym (co drugi weekend, od października 2017 do czerwca 2018). Wszyscy uczestnicy, którzy ukończą kurs otrzymają certyfikaty uprawniające do wykonywania zawodu.

Spotkanie organizacyjne 5 lipca o godz. 11.00!
Koniecznie zabierz świadectwo ukończenia ostatniej szkoły!
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych i poszukujących nowych możliwości.
KURS ZUPEŁNIE DARMOWY! ZAPISY DO KOŃCA LIPCA!
Po prostu przyjdź!

Więcej informacji na temat kierunku:

Florysta

Absolwent, który ukończy ten kierunek może z powodzeniem znaleźć miejsce pracy w kwiaciarniach bądź firmach zajmujących się dekorowaniem wnętrz i organizujących wystroje na przyjęcia. Jak twierdzą specjaliści, układanie kwiatów przestało być zajęciem dla każdego, a profesjonalni floryści poszukiwani są nie tylko w całej Polsce, ale też za granicami naszego kraju.

Na kierunku florysta w trakcie nauki zdaje się jedną kwalifikację: K1 – R.26. Wykonywanie kompozycji florystycznych. Egzamin potwierdzający kwalifikacje zawodowe z tej kwalifikacji przewidziany jest pod koniec II semestru.

Nauka trwa: 2 semestry

Nauczysz się między innymi:

 • projektować i wykonywać dekoracje roślinne,
 • aranżować florystyczny wystrój wnętrz oraz otwartej przestrzeni,
 • podstaw działalności gospodarczej we florystyce,
 • rozróżniać środki techniczne i materiały dekoracyjne,
 • elementów historii sztuki i kulturoznawstwa,
 • przygotowywać wystawy roślinne,
 • stylizować wnętrza biur, hoteli, kościołów czy mieszkań,
 • pielęgnować kwiaty cięte i doniczkowe.

Będziesz mógł podjąć pracę w:

 • kwiaciarni,
 • agencji reklamowej,
 • pracowni florystycznej,
 • biurze architektonicznym przy projektowaniu dekoracji,
 • firmie obsługującej uroczystości.

To idealny kierunek dla osób, które charakteryzuje:

 • kreatywność,
 • dokładność,
 • wysokie poczucie estetyki,
 • cierpliwość,
 • sumienność.Seniorzy z kolejnym sukcesem - Babie Lato 2017

16.06.2017

W sobotę (10.06.2017) sekcja plastyczna Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy Chełmińskim Domu Kultury w składzie Renata Gruźlewska, Krystyna Steczeń, Alicja Dąbrowska, Lidia Piesik, Marta Ruszkiewicz, Czesław Natkański, Henryk Polasik i Roman Marks, miała okazję zaprezentować swoją twórczość na 18. Ogólnopolskim Przeglądzie Twórczości Artystycznej Seniorów „Babie Lato 2017” odbywającym się na Starym Rynku w Bydgoszczy. Wyjazd ten okazał się być wyjątkowo udany, komisja oceniająca prace zdecydowała przyznać grupie wystawców z Chełmna nagrodę ZA STOISKO, tak więc seniorzy otrzymali czek w wysokości 1000 zł i album oraz inne upominki. Po raz kolejny wysiłek i zaangażowanie grupy plastycznej UTW zostały docenione.

Więcej informacji na temat Przeglądu i jego wyników można przeczytać na stronie: http://www.kpck.pl/wyniki-edycji-2017/
Zakończenie roku UTW

01.06.2017

Uroczyste zakończenie roku akademickiego 2016/2017
Uniwersytetu Trzeciego Wieku
przy Chełmińskim Domu Kultury

Wczoraj Słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku zamknęli kolejny rok i kolejny rozdział swego życia. Europejskie Centrum Wymiany Młodzieży o godz. 17.00 gościło najaktywniejszych Seniorów z Chełmna i okolic, którym przygrywała kapela Zespołu Pieśni i Tańca "Pomorze". Podczas spotkania odbyła się cześć oficjalna, w której to przyznano podziękowania dla instytucji oraz osób związanych i zaprzyjaźnionych z Uniwersytetem, przykładających wiele starań i wspierających działania Słuchaczy. Specjalnymi dyplomami nagrodzono oczywiście najpilniejszych studentów przytaczając cytat Johna Binghama, iż „Cudem nie jest to, że skończyłem. Cudem jest to, że miałem odwagę zacząć”. W duchu tej pięknej myśli Przewodniczący Rady Słuchaczy Mieczysław Majewski oraz Dyrektor Chełmińskiego Domu Kultury Janusz Napora zachęcali do kolejnego spotkania w zbliżającym się roku akademickim 2017/2018 ale teraz jak wiadomo, czas na wakacje!

Po części oficjalnej Seniorzy oraz zaproszeni goście wspólnie z Kapelą ZPiT "Pomorze" odśpiewali jeszcze kilka pieśni ludowych i przyśpiewek oraz wysłuchali ciekawostek związanych z istnieniem Zespołu Pieśni i Tańca "Pomorze" po czym udali się na poczęstunek aby w miłym towarzystwie spędzić ze sobą jeszcze kilka chwil.
Komputer oknem na świat

01.04.2017

Przez ostatnie dwa tygodnie marca czwórka słuchaczy UTW uczestniczyła w kursie komputerowym dla zaawansowanych. Seniorzy zdobyli wiedzę na temat zagadnień, które najbardziej wzbudzały ich zainteresowanie min. praca w arkuszu kalkulacyjnym, podstawy grafiki czy poszukiwania wiadomości w Internecie. Kurs poprowadził Hubert Sierociński w ramach programu "Komputer oknem na świat" realizowanym przez Chełmiński Punkt Informacyjny Biura Posła do Parlamentu Europejskiego Janusza Zemke. W imieniu UTW oraz Chełmińskiego domu Kultury ogromne podziękowania kierujemy do Józefa Weltera, dzięki któremu kurs po raz kolejny mógł się odbyć.
Wyjazd grupy plastycznej UTW z Chełmna do Hann. Münden

04.03.2017

Zbliżają się obchody 25 – lecia układu partnerskiego z Hann. Münden. Ostatnio zakres współpracy między miastami został rozszerzony o nową formę. Na zaproszenie artystów amatorów skupionych przy domu Sztuki wyjechała do Hann. Münden 6 - osobowa grupa uczestników zajęć plastycznych UTW przy Chełmińskim Domu Kultury. Zaprezentowali tam swoje prace na wystawie zorganizowanej z okazji 5- lecia powstania tamtejszego Domu Sztuki. Niemieccy artyści przedstawili rożne formy swoich działań plastycznych, tj. malarstwo, rzeźbę, instalacje, grafikę komputerową, fotografię artystyczną, prace z masy papierowej. Wernisaż cieszył się dużym powodzeniem mieszkańców miasta. W programie pobytu chełmińskiej grupy było zwiedzanie miasta i spotkania integracyjne z niemieckimi artystami. Słuchacze UTW zauroczyli się miastem trzech rzek, jego malowniczymi uliczkami, przepięknymi domami o konstrukcji szachulcowej, średniowiecznymi mostami, murami obronnymi oraz dźwiękami kurantów płynących z ratusza. Polska grupa została bardzo uroczyście przyjęta przez niemieckich kolegów i władze miasta z panem Burmistrzem na czele. Artyści partnerskiego miasta przybędą wraz ze swoimi pracami już 17 marca 2017 r. a otwarcie wystawy nastąpi dzień później, czyli 18 marca w Ratuszu.

W wyjeździe uczestniczyli: Renata Gruźlewska, Lidia Piesik, Krystyna Steczeń, Roman Marks, Henryk Polasik oraz Czesław Natkański. Opiekunem grupy z ramienia UTW był Tadeusz Krause, tłumaczem - Krystyna Krause.

Przedsięwzięcie odbyło się w ramach projektu „SPOTKANIE”, którego realizatorem jest Fundacja Europejskiego Centrum Wymiany Młodzieży.

Notatkę opracowała Krystyna Steczeń
Rozpoczęcie II Semestru 2017/2018 UTW

26.02.2017

W ubiegłą środę Słuchacze UTW rozpoczęli II semestr roku akademickiego 2106/2017. Podczas pierwszego wykładu Seniorzy otrzymali nowe indeksy zrealizowane przez patrona naszego UTW, Wyższą Szkołę Gospodarki w Bydgoszczy. Uroczystego wręczenia indeksów dokonali prof. WSG dr Marek Chamot oraz dyrektor Chełmińskiego Domu Kultury, Janusz Napora.

Seniorzy wysłuchali również wykładu "Polska lista zabytków UNESCO", który poprowadził prof. Marek Chamot. Na koniec całego spotkania zawrzała dyskusja dotycząca propozycji nowych pozycji na tej zaszczytnej liście. Hojność wykładowcy była nieopisana, posypały się nawet podwójne 6 na dobry początek nowego semestru!
Wystawa prac UTW w Wąbrzeskim Domu Kultury

05.11.2016

27 października 2016 r. delegacja z Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Chełmnie miała przyjemność uczestniczyć w Obchodach Święta Seniora w Wąbrzeskim Domu Kultury.

Jedną z wielu atrakcji przygotowanych na tę okazję był wernisaż twórczości grupy plastycznej naszego UTW. Seniorzy zaprezentowali prace malarskie o różnej tematyce, które będzie można zobaczyć w WDK do 20 listopada.

Szczegółowe informacje na stronie internetowej Wąbrzeskiego Domu Kultury
V Spotkania Szkoleniowo-Warsztatowe

02.11.2016

28 października swoje święto obchodzili seniorzy. O godzinie 14:00 mieszkańcy Chełmna oraz zaproszeni goście z Dobrzynia nad Wisłą spotkali się w Państwowej Szkole Muzycznej im. G.G. Gorczyckiego aby wspólnie i oficjalnie otworzyć V Spotkania Szkoleniowo-Warsztatowe "Z biegiem Wisły". Gwiazdą tego popołudnia był Alexander Evseev, tenor prezentujący sentymentalne, rosyjskie utwory z lat 60-tych. Na koncercie obecny był również Burmistrz Miasta Chełmna oraz przedstawiciele instytucji kulturalnych , którzy złożyli życzenia seniorom. Druga część spotkania odbyła się w Europejskim Centrum Wymiany Młodzieży, we wspaniałej atmosferze przy muzyce i tańcach seniorzy bawili się do późnych godzin.

Film
Nowa Rada Słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku

26.10.2016

19 października odbył się wykład mgr. Jarosława Jagodzińskiego wykładowcy z Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy oraz wybory do Rady Słuchaczy. Tematem prelekcji były "Wędrówki europejskie", podczas, których przedstawiony został turystyczny szlak europejski przez Berlin, Pragę, Wilno, aż po Bornholm. Słuchacze byli zachwyceni nowinkami z różnych miejscowości, a zwłaszcza obyczajami mieszkańców, należącej do Danii, wyspy Bornholm.

Wraz z wprowadzonymi zmianami do regulaminu, dokonanymi przez organ prowadzący oraz starą Radę Słuchaczy, nowa Rada będzie służyła Uniwersytetowi 3 lata, a w jej skład wejdzie nie 5, a 6 osób. Po wykładzie w Ogólnym Zebraniu Słuchaczy przeprowadzone zostało jawne głosowanie, w którym wybrano: Mieczysława Majewskiego, Halinę Łapczyńską, Pawła Sehnke, Elwirę Stożek oraz nowych członków Renatę Gruźlewską i Tadeusza Krause.

We wtorek 25 października odbyło się pierwsze posiedzenie Rady Słuchaczy, na którym przydzielono funkcje poszczególnym członkom:
- Mieczysław Majewski - Przewodniczący RS
- Paweł Sehnke - Zastępca Przewodniczącego
- Tadeusz Krause - Sekretarz
- Halina Łapczynska - Skarbnik
- Elwira Stożek - Członek Rady Słuchaczy
- Renata Gruźlewska - Członek Rady Słuchaczy

Życzymy wytrwałości i niebanalnych pomysłów!
Nagrodzeni w konkursie „Kolorowy Trzeci Wiek”!

26.10.2016

6 października 2016 r. sekcja plastyczna UTW, po raz piąty wzięła udział w konkursie plastycznym „Kolorowy Trzeci Wiek” organizowanym z okazji inauguracji roku akademickiego 2016/2017, przez Toruński Uniwersytet Trzeciego Wieku. Do konkursu przystąpiło kilkudziesięciu twórców reprezentujących UTW z regionu i województwa kujawsko – pomorskiego. Każda z osób mogła zaprezentować dwa obrazy własnej twórczości o tematyce dowolnej. Tym razem uczestnicy wrócili do Chełmna bardzo usatysfakcjonowani. Jadwiga Prełowska zdobyła I nagrodę, a Renata Gruźlewska wyróżnienie. Nie jest to pierwszy raz kiedy doceniono talent sekcji plastycznej naszego UTW. W 2014 roku Krystyna Wesołowska również zdobyła wyróżnienie w tym samym konkursie.

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Seniorzy rozwijają zdolności artystyczne

26.10.2016

15 seniorów z grupy plastycznej UTW bierze udział w warsztatach plastycznych, w Grucznie, prowadzonych przez Swiatłanę Dziemidowicz. Jest to cykl 10 spotkań, które odbywają się w każdy wtorek począwszy od 4 października. Celem projektu jest doskonalenie wiedzy oraz umiejętności plastyczncyh z zakresu malarstwa olejnego, a efekty tych spotkań zapewne zobaczymy wkrótce.
Złoty, Jesienny Liść '2016 (09.10.16)

10.10.2016

W niedzielę /9 października/ tym razem w HALI SPORTOWEJ Gimnazjum nr 1, odbyła się kolejna, trzynasta już edycja CHEŁMIŃSKICH SPOTKAŃ KLUBÓW SENIORA „ZŁOTY, JESIENNY LIŚĆ”. Po barwnym przemarszu uczestników „Spotkań” ulicami miasta z towarzyszeniem ORKIESTRY DĘTEJ ChDK, ponad 300. wykonawców prezentowało swój dorobek artystyczny w czterech kategoriach: „soliści i duety”, „zespoły wokalne”, „zespoły wokalno – instrumentalne” i „zespoły folklorystyczne”. Po uroczystym otwarciu „Spotkań” przez Dyrektora ChDK Janusza Naporę i wspólnym odśpiewaniu „Hymnu Chełmna”, rozpoczęły się przesłuchania konkursowe, które oceniało jury w składzie: Aleksandra Gasin (nauczyciel z Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Chełmnie), Roman Fieberg (muzyk, pedagog z Kujawsko – Pomorskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy) i Ewa Porożyńska (instruktor tańca w ChDK).

W kategorii „soliści i duety” trzecie miejsce trafiło do DANIELI SZOSTEK z Debrzna, drugie przyznano WANDZIE OKOŃSKIEJ z Grudziądza, a najlepszym okazał się DUET „MY” z Unisławia.

W kategorii „zespoły wokalne” trzecie miejsce „wyśpiewał” zespół „KOCIEWIANKI” ze Świecia, drugie odebrał zespół „NOWALIJKI” z Chełmna, pierwsze zaś jednogłośnie przyznano CHÓROWI „BELCANTO” z Bydgoszczy”.

W kategorii „zespoły wokalno – instrumentalne” trzeciego miejsca nie przyznano, drugie zdobył zespół „WESOŁE KUMOSZKI” ze Zbiczna, a najlepszym okazała się grupa „NASZE WSPOMNIENIA” z Unisławia.

W kategorii „zespoły folklorystyczne” drugiego i trzeciego miejsca nie przyznano, a pierwsze zdobyła grupa „GNIEWKOWIANIE” z Gniewkowa.

Zaszczytna, główna nagroda - GRAND PRIX BURMISTRZA MIASTA CHEŁMNA przyznana została zespołowi folklorystycznemu „GNIEWKOWIANIE” z Gniewkowa.

Ponadto jury postanowiło wyróżnić zespoły: „LEŚNA KRAINA” z Cierpic, „TERCJA”, „NIESPODZIANKA” i TEATR FORM RÓŻNYCH „NASZA KLASA” z Bydgoszczy, „MELODY” z Unisławia oraz „VIOLA SILWESTRIS” z Grudziądza.

W czasie „gorących” obrad komisji jurorów, na scenie zaprezentował się Kazimierz Radwański z Płocka ze swoją twórczością poetycką oraz Teatr „Nasza Klasa” z Bydgoszczy w zabawnych scenkach teatralno - kabaretowych.

Patronat honorowy nad imprezą objął Burmistrz Miasta Chełmna a całość dofinansowali: Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko - Pomorskiego, Gmina Miasto Chełmno, Starostwo Powiatowe w Chełmnie oraz Firma MONDI Świecie S.A. Organizatorem „Spotkań” był Chełmiński Dom Kultury a gospodarzami: zespół wokalny „Nowalijki” i Klub Seniora „Zgoda” z ChDK. Patronat medialny nad imprezą objęli: TVP Bydgoszcz, Polskie Radio „PiK”, Gazeta Pomorska, Dziennik „Nowości”, „Czas Chełmna”, MMS „Studio” i serwisy internetowe www.chelmno.com.pl i e-chelmno.pl

Gorące podziękowania dla Pani Dyrektor Gimnazjum nr 1 za udostępnienie nam hali sportowej na tegoroczne prezentacje!!!
Inauguracja roku akademickiego UTW 2016/2017

10.10.2016

5 października 2016 odbyła się uroczysta inauguracja roku akademickiego 2016/2017 Uniwersytetu Trzeciego Wieku działającego przy Chełmińskim Domu Kultury. Do Europejskiego Centrum Wymiany Młodzieży przybyło ponad 100 słuchaczy oraz zaproszeni goście. Uroczystego otwarcia dokonał Marek Olszewski – przewodniczący Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki Rady Miasta Chełmna. Można było usłyszeć również przemówienia pełne życzeń i planów przewodniczącego Rady Słuchaczy UTW Mieczysława Majewskiego oraz dyrektora Chełmińskiego Domu Kultury Janusza Napory. Z ogromną przyjemnością seniorzy odsłuchali również list od władz Wyższej Szkoły Gospodarki, który odczytał reprezentujący uczelnię prof. dr Marek Chamot - Dyrektor Katedry Przemysłów Kreatywnych WSG w Bydgoszczy. Jak co roku, niezwykle ważnym elementem było wręczenie legitymacji nowym słuchaczom. Zastępca Przewodniczącego Rady Miasta Chełmna Jacek Kordowski oraz Marek Olszewski przywitali w szeregach UTW aż 16 osób.

Na zakończenie części oficjalnej goście usłyszeli utwory Fryderyka Chopina w wykonaniu wspaniałego pianisty Michała Kuzimskiego. Koncert odbył się dzięki współpracy z Państwową Szkołą Muzyczną w Chełmnie, dzięki której ECWM dysponuje fortepianem.

Inauguracja zakończyła się poczęstunkiem, podczas którego słuchacze mogli wspólnie spędzić czas i obejrzeć wystawę prac malarskich przygotowaną przez seniorów uczestniczących w warsztatach plastycznych.
UTW - nowy rok, nowe plany

26.09.2016

Wielkimi krokami zbliża się inauguracja kolejnego roku akademickiego UTW. 5 października nowi słuchacze otrzymają legitymacje i zostaną przyjęci do grona słuchaczy. Tymczasem dziś ukazuje się harmonogram wykładów na cały semestr, a w planie rozmowy o zdrowiu, przyrodzie, podróżach i historyczne ciekawostki. Seniorów czeka aktywny czas spędzony z cenionymi wykładowcami.

Ważna informacja! Na zgłoszenia czekamy jeszcze do końca września!
Inauguracja roku akademickiego UTW

18.09.2016

Uniwersytet Trzeciego Wieku działający przy Chełmińskim Domu Kultury ma zaszczyt zaprosić wszystkich Słuchaczy na uroczystą inaugurację roku akademickiego 2016/2017, która odbędzie się 5 października 2016 r. o godzinie 17:00, w Europejskim Centrum Wymiany Młodzieży ul. Gen. J. Jastrzębskiego. W programie uroczyste wręczenie indeksów oraz legitymacji nowym słuchaczom oraz koncert "Przy dźwiękach fortepianu" w wykonaniu Michała Kuzimskiego. Następnie, na wszystkich uczestników będzie czekał poczęstunek i miły wieczór przy muzyce do tańca.

UWAGA: Organizatorzy zapewniają transport:
Wizyta przyjaciół z Mogilna i Barcina

13.09.2016

7 września gościliśmy w Chełmnie grupę seniorów z Mogilna i Barcina. Słuchacze uniwersytetów podzielili się wiedzą i doświadczeniami związanymi z początkami UTW w swoich miastach. Bardzo ważnym aspektem w całym spotkaniu były rozmowy na temat funkcjonowania Uniwersytetów Trzeciego Wieku, finansowania oraz możliwościami i korzyści jakie ze sobą niesie uczestnictwo w ich życiu.

Wspólny czas wypełniony był również wspomnieniami, pamiątkami i zaproszeniami. Nasi seniorzy już dziś zapatrują się na rewizytę w obu miejscowościach.
Spotkanie Rady Programowej UTW

13.09.2016

Początek nowego roku akademickiego 2016/2017 już niebawem. Tymczasem Rada Programowa UTW 8 września zatwierdziła terminy i wstępne wykłady na I semestr. Na liście spotkań jak zwykle znajdują się zagadnienia z wielu dziedzin. Spotkania dotyczące zdrowia, podróży, przyrody wygłoszą znani i cenieni profesorzy oraz lekarze. Aby stać się słuchaczem UTW należy do 23 września dostarczyć kwestionariusz oraz uiścić opłatę za I semestr w kwocie 40 zł.

Inauguracyjne spotkanie już 5 października!
Zapisy do UTW

17.08.2016

Uniwersytet Trzeciego Wieku
przy Chełmińskim Domu Kultury
zaprasza

Informujemy, że od dnia 22 sierpnia 2016 roku rozpoczną się zapisy słuchaczy do UTW w Chełmnie na nowy rok akademicki 2016/2017. Zapisy przyjmowane będą do dnia 23 września w sekretariacie Chełmińskiego Domu Kultury, ul. Dworcowa 40a, tel. (56) 686 48 08. Informacje dodatkowe: Kamila Cieślewicz, tel.: 530 674 882, e-mail: kamila.art@chdk.pl.

Obok wykładów i zajęć fakultatywnych, Rada Słuchaczy UTW w Chełmnie organizuje cykliczne wyjazdy na koncerty, spektakle, wystawy, spotkania, wyjazdy lecznicze itp.

Aby zostać słuchaczem UTW należy:

 • wypełnioną deklarację z Regulaminem UTW złożyć w sekretariacie ChDK do dnia 23 września 2016 r.;
 • wnieść opłatę semestralną w wysokości 40 zł (do dnia 23 września 2016 r.)

na konto Chełmińskiego Domu Kultury: Bank Spółdzielczy w Chełmnie numer konta: 56 9486 0005 0000 0361 2000 0018 z dopiskiem „UTW – czesne”.

Prowadzone są również zapisy na zajęcia fakultatywne.

Uczestniczyć w nich mogą wyłącznie słuchacze UTW w Chełmnie.

 • Lektorat języka angielskiego – grupa początkująca
 • Lektorat języka angielskiego – grupa zaawansowana
 • Lektorat języka niemieckiego - grupa początkująca
 • Kurs komputerowy - grupa zaawansowana
 • Kurs komputerowy - grupa początkująca
 • Zajęcia plastyczne
 • Zajęcia fotograficzne
 • Aerobic
 • warsztaty rękodzieła artystycznego.

Zajęcia fakultatywne są odpłatne - wysokość opłaty uzależniona jest od rodzaju zajęć i ilości chętnych. Opłata przeznaczona jest na pokrycie kosztów wynajęcia sali i wynagrodzenia prowadzącego. Opłatę za zajęcia uiszcza się z góry za dany miesiąc. Deklaracje muszą złożyć wszyscy chętni. Deklaracje udziału w zajęciach fakultatywnych należy złożyć do dnia 23 września 2016 r. w sekretariacie ChDK.

Deklaracje dostępne są w sekretariacie ChDK oraz poniżej w wersji do wypełnienia i wydruku.

Zapraszamy.
Na postawie porozumienia o patronacie naukowym zawartego w dniu 17.02.2016r., nawiązała się współpraca pomiędzy Uniwersytetem Trzeciego Wieku w Chełmnie a Wyższą Szkołą Gospodarki jej efektem jest objęcie naszego UTW patronatem naukowym przez Wyższą Szkołę Gospodarki.
Wyższa Szkoła Gospodarki
ul. Garbary 2, 58-229 Bydgoszcz
Zapraszamy do zapoznania się z oficjalną stroną Wyższej Szkoły Gospodarki
http://www.wsg.byd.pl/
Kolejny wernisaż prac UTW

05.07.2016

W dniu 4 lipca 2016 roku odbyła się kolejna wystawa prac plastycznych słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego wieku przy Chełmińskim Domu Kultury. Tym razem seniorzy mogli zaprezentować swoją twórczość w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Świeciu. Uroczystość otwarcia wystawy uświetniło przybycie wielu gości, natomiast cały wernisaż cieszył się ogromny uznaniem. Prace autorstwa Elżbiety Danielewskiej, Alicja Dąbrowskiej, Ewy Grabowskiej, Renaty Gruźlewskiej, Romana Marksa, Czesława Natkańskiego, Lidii Piesik, Henryka Polasika, Jadwigi Prełowskiej, Marty Ruszkiewicz, Krystyny Steczeń, Krystyny Wesołowskiej, Krystyny Witos i Elżbiety Wysockiej będzie można podziwiać do końca sierpnia 2016r.
Wernisaż prac UTW

06.06.2016

Pragniemy zaprosić do udziału w wernisażu prac plastycznych twórczości słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku, który działa przy Chełmińskim Domu Kultury.

Spotkanie otwierające wystawę odbędzie się 4 lipca, o godz. 13:00, w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Świeciu przy ul. Sienkiewicza 4.

Autorzy prac to 13 zdolnych uczestników warsztatów plastycznych prowadzonych przez Reginę Gargol w ramach zajęć fakultatywnych Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Wernisaż będzie wspaniałą okazją aby porozmawiać o malarstwie, sztuce czy kulturze. Jednak jeśli nie zdążycie, warto pamiętać, że prace dostępne będą w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Świeciu aż do początku września.

Zapraszamy!
II wykład UTW

07.03.2016

2 marca w Zespole Szkół nr 2 im. Adama Mickiewicz odbył się II wykład Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Przeprowadził go dla naszych Słuchaczy dr Artur Mikiewcz. Temat, taki pozytywny temat "Psychologia pozytywna, czyli jak osiągnąć satysfakcje i szczęście".

Okazuje się, że wszystko zależy od nas samych i aby żyć do przodu, kolorowo żyć, trzeba być aktywnym. Zdawaliście sobie sprawę, że nasza energia biologiczna, w momencie kiedy się rodzimy wystarczyłaby nam na 120 lat?!
Wykład inauguracyjny UTW

18.02.2016

17 lutego 2016 roku odbył się wykład inauguracyjny kolejnego semestru Uniwersytetu Trzeciego Wieku działającego przy Chełmińskim Domu Kultury. Uniwersytet należy do jednego z największych w regionie – skupia już 130 słuchaczy. Dzisiejszy wykład pt. „Miniatura fortepianowa i pieśni w muzyce kompozytorów hiszpańskich” wygłosiła mgr Justyna Jakubowska z Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Towarzyszyła jej Zuzanna Szary – sopranistka, urzekając słuchaczy i gości swoim pięknym głosem. Na fortepianie akompaniowała jej oczywiście Justyna Jakubowska.

Wykład miał szczególny charakter - również w związku z podpisaniem umowy o patronacie naukowym z Wyższą Szkołą Gospodarki w Bydgoszczy. Porozumienie przewiduje m.in. objęcie naszego UTW patronatem akademickim , wsparcie merytoryczne i metodyczne, wytypowania samodzielnego pracownika naukowego do udziału w Radzie Naukowej, wytypowanie przedstawiciela kadry naukowo-dydaktycznej Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy do przygotowania i wygłoszenia jednego wykładu w semestrze, udostępnienia wortalu gazet-ON oraz www.u3w.byd.pl w celu publikacji informacji i artykułów dotyczących działalności UTW, umożliwienie udziału członków Uniwersytetu Trzeciego Wieku w projektach aktywizacyjnych i edukacyjnych prowadzonych przez Uczelnię, wsparcie Uniwersytetu Trzeciego Wieku w zakresie wskazania zewnętrznych źródeł finasowania oraz sporządzania stosownej dokumentacji projektowej/grantowej i wiele innych.

Porozumienie zostało podpisane przez prof. Cezarego Kościelaka – dziekana Sieci UTW przy WSG w Bydgoszczy, Mieczysława Majewskiego – przewodniczącego Rady Słuchaczy UTW i Janusza Naporę – dyrektora Chełmińskiego Domu Kultury – założyciela UTW w Chełmnie.

W spotkaniu uczestniczył również podinspektor Marek Majka – komendant Policji Powiatowej w Chełmnie i komisarz Agnieszka Sobieralska, którzy zwrócili się do naszych słuchaczy z prośbą o pomoc w likwidacji zagrożeń, jakie występują w naszym otoczeniu. Propozycja spotkała się z bardzo sympatycznym przyjęciem i zapewne przyniesie wymierne efekty.
Rozpiska wykładów UTW

03.02.2016

Przedstawiamy wam wykaz wykładów II semestru Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Seniorzy będą uczestniczyć w 8 spotkaniach o zróżnicowanej tematyce. W planie min. zagadnienia z zakresu psychologii, architektury, kina, teatru czy dalekich podróży na krańce Ameryki Południowej. Uczestnicy wiedzę zdobędą od profesjonalnej kadry, w której skład wchodzą profesorowie, doktorzy ze znakomitych, polskich uczelni.
UTW w Filharmonii Pomorskiej

29.01.2016

24 stycznia słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku udali się w kulturalną podróż do Filharmonii Pomorskiej na kolejny "Koncert Karnawałowy" w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, pod dyrygenturą Piotra Wajraka. W repertuarze można było usłyszeć adeptów kierunku wokalno-aktorskiego we wspaniałych utworach rozrywkowych i ariach operowych oraz autorskie, muzyczne kompozycje studentów Akademii. Słuchacze UTW są stałymi koneserami sztuki proponowanej nie tylko przez Filharmonię Pomorską. W tym roku to już drugi wyjazd seniorów. Na początku stycznia słuchacze UTW odwiedzili Teatr im. Wilama Horzycy aby obejrzeć spektakl "Noc w kosmosie", a przed nimi kolejne plany.
Zakończenie semestru UTW

14.01.2016

W dniu wczorajszym w Szkole Podstawowej nr 4 w Chełmnie zakończył się kolejny semestr Uniwersytetu Trzeciego Wieku działającego przy Chełmińskim Domu Kultury. Wykład miał uroczysty charakter. Dla słuchaczy wystąpił ZPiT Pomorze z przepięknie opracowanymi i wykonanymi kolędami a o swojej pasji opowiedzieli rycerze z Chorągwi Ziemi Chełmińskiej - Grzegorz Orenkiewicz i Janusz Murzyn. Semestr ten był wyjątkowo bogaty m.in. w wykłady, wycieczki, naukę języków obcych, obsługi komputera, zajęcia sportowe, plastyczne, wystawy itp. Prace naszych słuchaczy znalazły się w kalendarzu miejskim na rok 2016. Plany na kolejny okres są równie ambitne. Zakładane jest powołanie stowarzyszenia wspierającego aktywność Seniorów i współpracę międzypokoleniową, pojawią się nowi wykładowcy. Planowane są także wyjazdy do teatrów, opery, filharmonii, wystawy. Już w okresie ferii zimowych słuchacze UTW zaprezentują dzieciom dzieła Henryka Sienkiewicza. Pierwszy wykład kolejnego semestru zaplanowano na 17 lutego 2016 roku - w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej w Chełmnie o godzinie 17.00. Poprowadzi go profesor Maria Murawska, której wykłady są jednymi z najbardziej oczekiwanymi przez słuchaczy UTW. Wykład jest otwarty, tak więc mogą w nim uczestniczyć również osoby niezrzeszone.
Obchody Dnia Seniora

27.11.2015

14 listopada 2015 roku kolejny raz odbyły się uroczyste obchody Dnia Seniora słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku działającego przy Chełmińskim Domu Kultury. W ramach święta słuchacze mieli okazje wysłuchać niecodziennego koncertu ukraińskiego akordeonisty Wołodymira Gejdyczuka oraz kontrabasisty i wokalisty Michała Hajduczeni.

Odbyło się spotkanie ze Starostą Powiatu Chełmińskiego, Burmistrzem Miasta i Przewodniczącym Rady Miasta Chełmna, w którym udział wzięli również goście – słuchacze UTW z Dobrzynia nad Wisłą. Władysław Flieger wystąpił z wykładem o prof. Ludwiku Rydygierze. W warsztatach artystycznych i zabawach w Europejskim Centrum Wymiany Młodzieży uczestniczyło blisko 100 osób, a gościnnie wystąpił zespół muzyczny z Dobrzynia nad Wisłą.
Uroczyste Obchody Dnia Seniora z UTW

10.11.2015

Rada Słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy Chełmińskim Domu Kultury zaprasza na koncert akordeonowy w wykonaniu Wołodymira Gajdyczuka (Ukraina), który odbędzie się w dniu 14 listopada 2015 roku ( sobota ) o godz. 14 00 w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej w Chełmnie. Wstęp na koncert jest wolny.

W dalszej części obchodów słuchacze UTW wezmą udział w zajęciach szkoleniowo-warsztatowych z elementami zabawy przy muzyce, które odbędą się w Europejskim Centrum Wymiany Młodzieży w Chełmnie. Specjalnymi gośćmi będą przedstawiciele Uniwersytetu Trzeciego Wieku z Dobrzynia nad Wisłą.
Inauguracja Roku Akademickiego UTW

24.10.2015

W dniu 21 października 2015 roku odbyła się uroczysta inauguracja Roku Akademickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku działającego przy Chełmińskim Domu Kultury. Podczas wykładu nastąpiło uroczyste wręczenie indeksów naszym nowym słuchaczom, kwiaty za swoją pracę otrzymali członkowie Rady Słuchaczy. W inauguracji uczestniczył m.in. Grzegorz Karpiński - Wiceminister Spraw Wewnętrznych i Administracji, Mariusz Kędzierski - Burmistrz Miasta Chełmna, przedstawiciele Rady Miasta Chełmna, dyrektorzy instytucji kultury, członkowie Rady Programowej UTW. Przewodniczący Rady Słuchaczy UTW- Mieczysław Majewski przedstawił plany i propozycję na najbliższy rok.

Tematem wykładu była „Muzyka i instrumenty dawne", a poprowadzili go członkowie Stowarzyszenia Akademia Muzyki Dawnej. Oprócz pięknego koncertu, słuchacze mieli okazję zapoznać się z instrumentami z epoki baroku.

Wystąpili : Michał Marcinkowski - skrzypce barokowe, Magdalena Sikorska - flet traverso, Ewa Witczak - wiolonczela barokowa, Marcelina Krawczak - lutnia barokowa

Muzycy zaprezentowali utwory m.in. Bacha, Vivaldiego, Corellego i innych kompozytorów.

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy na kolejny wykład pt. Dźwiękoterapia komórkowa, który odbędzie się już 28 października w auli Zespołu Szkół nr 2 w Chełmnie, ul. Szkolna 14.

Informacje szczegółowe - Chełmiński Dom Kultury, ul. Dworcowa 40a - sekretariat ChDK, tel. 56 6864808
Chełmińśkie Spotkanie Seniorów

12.10.2015

W jesienną, mroźną niedzielę 11 października br., w kinoteatrze „Rondo”, odbyła się kolejna, dwunasta już edycja CHEŁMIŃSKICH SPOTKAŃ KLUBÓW SENIORA pn. „ZŁOTY, JESIENNY LIŚĆ”. Prawie 300. wykonawców prezentowało swój dorobek artystyczny w czterech kategoriach: „soliści i duety”, „zespoły wokalne”, „zespoły wokalno – instrumentalne” i „zespoły folklorystyczne”. Po uroczystym otwarciu „Spotkań” i wspólnym odśpiewaniu „Hymnu Chełmna”, rozpoczęły się przesłuchania konkursowe, które oceniało jury w składzie: Aleksandra Gasin (nauczyciel z Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Chełmnie), Roman Fieberg (muzyk, pedagog z Kujawsko – Pomorskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy) i Jarosław Ronczkowski (nauczyciel z Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Chełmnie).

W kategorii „soliści i duety” - trzecie miejsce trafiło do Jarosława Pappelbauma z Gardei, drugie przyznano Danieli Małkowskiej z Brześcia Kujawskiego, a najlepszą okazała się Ewa Bohdanowicz ze Zbiczna.

W kategorii „zespoły wokalne” - trzecie miejsce wyśpiewał zespół „Chabry” z Osia, drugie odebrał zespół „Lisewianie” z Lisewa, pierwsze zaś jednogłośnie przyznano zespołowi „Kociewiacy” ze Świecia n/Wisłą.

W kategorii „zespoły wokalno – instrumentalne” - drugiego i trzeciego miejsca nie przyznano, a najlepszym okazał się zespół „Arioso” ze Świedziebni.

W kategorii „zespoły folklorystyczne” - trzecie miejsce zdobyła grupa „Gniewkowianie” z Gniewkowa, drugie miejsce zespół „Solecczanie” z Solca Kujawskiego, a zwyciężył zespół „Spod Strzechy” z Brześcia Kujawskiego.

Zaszczytna nagroda - Grand Prix Burmistrza Miasta Chełmna przyznana została GOSPODARZOWI „Chełmińskich spotkań Klubów Seniora” - „NOWALIJKOM” z Chełmna.

Ponadto jury postanowiło wyróżnić zespoły: „Wesołe Kumoszki” ze Zbiczna i „Wesoła Harmonia” z Golubia Dobrzynia.

W czasie gorących obrad jurorów, na scenie zaprezentował się solista Jarosław Pappelbaum z Gardei, który wykonał najbardziej znane przeboje polskiej muzyki rozrywkowej.

Nagrody wręczali jurorzy w obecności Sekretarza Powiatu Chełmińskiego Tadeusza Derebeckiego. Patronat honorowy nad imprezą objął Burmistrz Miasta Chełmna a całość przedsięwzięcia dofinansowali: Gmina Miasta Chełmno, Starostwo Powiatowe w Chełmnie oraz Firma MONDI S.A.

Organizatorem „Spotkań” był Chełmiński Dom Kultury a gospodarzem zespół wokalny „Nowalijki” i Klub Seniora „Zgoda” z ChDK.

Patronat medialny nad imprezą objęli: TVP Bydgoszcz, Polskie Radio PiK, Gazeta Pomorska, Tygodnik „Nadwiślanin”, „Czas Chełmna”, MMS „Studio” i serwis internetowy www.chelmno.com.pl
Przedłużenie terminu zapisów na UTW

22.09.2015

Informujemy, że od dnia 17 sierpnia 2015 roku rozpoczęły się zapisy słuchaczy do UTW w Chełmnie na nowy rok akademicki 2015/2016. Na prośbę Słuchaczy zapisy przyjmowane będą do dnia 30 września w sekretariacie Chełmińskiego Domu Kultury, ul. Dworcowa 40a, tel. (56) 686 48 08. Informacje dodatkowe: Sławomir Wyrosławski, tel. 531 314 956.

Obok wykładów i zajęć fakultatywnych, Rada Słuchaczy UTW w Chełmnie organizuje cykliczne wyjazdy na koncerty, spektakle, wystawy, spotkania, wyjazdy lecznicze itp.

Aby zostać słuchaczem UTW należy:

 • wypełnioną deklarację z Regulaminem UTW złożyć w sekretariacie ChDK do dnia 30 września 2015 r.
 • wnieść opłatę semestralną w wysokości 40 zł (do dnia 30 września 2015 r.) na konto Chełmińskiego Domu Kultury: Bank Spółdzielczy w Chełmnie numer konta: 56 9486 0005 0000 0361 2000 0018 z dopiskiem „UTW”

Deklaracje muszą złożyć wszyscy chętni / także obecni członkowie UTW /.

Chełmiński Dom Kultury zaprasza na uroczystą inaugurację Roku Akademickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Chełmnie. Tematem wykładu będzie „Muzyka i instrumenty dawne", a poprowadzą go członkowie Stowarzyszenia Akademia Muzyki Dawnej.

Wystąpią:
Michał Marcinkowski - skrzypce barokowe
Magdalena Sikorska - flet traverso
Ewa Witczak - wiolonczela barokowa
Marcelina Krawczak - lutnia barokowa

W programie utwory Bacha, Vivaldiego, Corellego i innych.

Podczas wykładu nastąpi również uroczyste wręczenie indeksów naszym słuchaczom. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy 21 października 2015 roku / środa /, do sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej im. G.G. Gorczyckiego w Chełmnie, przy ul. Świętojerskiej 3 na godzinę 17:00.

Wykład, połączony z koncertem ma charakter otwarty. Zapraszamy wszystkich chętnych, nie tylko seniorów.
Zaproszenie na wykład inauguracyjny

14.09.2015

Chełmiński Dom Kultury zaprasza na uroczystą inaugurację Roku Akademickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Chełmnie. Tematem wykładu będzie „Muzyka i instrumenty dawne", a poprowadzą go członkowie Stowarzyszenia Akademia Muzyki Dawnej.

Wystąpią:
Michał Marcinkowski - skrzypce barokowe
Magdalena Sikorska - flet traverso
Ewa Witczak - wiolonczela barokowa
Marcelina Krawczak - lutnia barokowa

W programie utwory Bacha, Vivaldiego, Corellego i innych.

Podczas wykładu nastąpi również uroczyste wręczenie indeksów naszym słuchaczom. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy 21 października 2015 roku / środa /, do sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej im. G.G. Gorczyckiego w Chełmnie, przy ul. Świętojerskiej 3 na godzinę 17:00.

Wykład, połączony z koncertem ma charakter otwarty. Zapraszamy wszystkich chętnych, nie tylko seniorów.
"Wakacje z Jubilatem"

06.09.2015

Pomimo okresu wakacyjnego, uczestnicy zajęć plastycznych UTW przejawiali wiele aktywności - startując w terminie „0”. W dniu 29.08.2015 r. dziesięciu słuchaczy po raz pierwszy wzięło udział w 17. Ogólnopolskim Przeglądzie Twórczości Artystycznej Seniorów „Babie Lato 2015” w Bydgoszczy prezentując swoje prace plastyczne. Wrócili z dyplomami i 2 nagrodami, które komisja przyznała Romanowi Marksowi i Krystynie Steczeń. W przeglądzie swoje rękodzieło prezentowało 43 wystawców (osoby indywidualne, kluby seniora i Uniwersytety Trzeciego Wieku), a na scenie wystąpiły 23 zespoły artystyczne. Gościem przeglądu była p. minister Teresa Piotrowska.

Lista osób biorących udział w 17. Ogólnopolskim Przeglądzie Twórczości Artystycznej Seniorów „Babie Lato 2015” w Bydgoszczy:
1. Krystyna Steczeń
2. Roman Marks
3. Czesław Natkański
4. Lidia Piesik
5. Henryk Polasik
6. Ewa Grabowska
7. Alicja Dąbrowska
8. Renata Gruźlewska
9. Jadwiga Prełowska
10. Krystyna Witos

Krystyna Steczeń
Złoty Jesienny Liść 2015

28.08.2015

W niedzielę 11 października 2015 roku Chełmno gościć będzie kluby Seniora, lokalne grupy działania, zespoły artystyczne Seniorów z naszego regionu podczas kolejnej – dwunastej już edycji Chełmińskich Spotkań Klubów Seniora ZŁOTY, JESIENNY LIŚĆ. Mamy nadzieję, iż Spotkania w naszym mieście ponownie cieszyć się będą olbrzymim zainteresowaniem wśród miłośników śpiewu, tańca, teatru i kabaretu. Występy sceniczne oceni fachowe jury, ale całość traktowana jest jako doskonała zabawa, która sprzyja integracji, wymianie doświadczeń i współpracy międzypokoleniowej. Publiczność będzie miała okazję obejrzeć różnorodne programy artystyczne, bawiąc się wspólnie z artystami. Poniżej załączamy regulamin i kartę zgłoszenia dla uczestników imprezy.
Uniwersytetu Trzeciego Wieku zaprasza

17.08.2015

Informujemy, że od dnia 17 sierpnia 2015 roku rozpoczną się zapisy słuchaczy do UTW w Chełmnie na nowy rok akademicki 2015/2016. Zapisy przyjmowane będą do dnia 18 września w sekretariacie Chełmińskiego Domu Kultury, ul. Dworcowa 40a, tel. (56) 686 48 08. Informacje dodatkowe: Sławomir Wyrosławski, tel. 531 314 956.

Obok wykładów i zajęć fakultatywnych, Rada Słuchaczy UTW w Chełmnie organizuje cykliczne wyjazdy na koncerty, spektakle, wystawy, spotkania, wyjazdy lecznicze itp.

Obecni członkowie UTW potwierdzają swój udział poprzez wniesienie właściwej opłaty semestralnej.

Aby zostać słuchaczem UTW należy:

 • wypełnioną deklarację z Regulaminem UTW złożyć w sekretariacie ChDK do dnia 18 września 2015 r.
 • wnieść opłatę semestralną w wysokości 40 zł (do dnia 18 września 2015 r.) na konto Chełmińskiego Domu Kultury: Bank Spółdzielczy w Chełmnie numer konta: 56 9486 0005 0000 0361 2000 0018 z dopiskiem „UTW”

Prowadzone są również zapisy na zajęcia fakultatywne. Uczestniczyć w nich mogą wyłącznie słuchacze UTW w Chełmnie.

 • Lektorat języka angielskiego – grupa początkująca
 • Lektorat języka angielskiego – grupa zaawansowana
 • Lektorat języka niemieckiego - grupa początkująca
 • Kurs komputerowy - grupa zaawansowana
 • Kurs komputerowy - grupa początkująca
 • Zajęcia plastyczne
 • Zajęcia fotograficzne
 • Aerobic
 • warsztaty rękodzieła artystycznego.

Zajęcia fakultatywne są odpłatne - wysokość opłaty uzależniona jest od rodzaju zajęć i ilości chętnych. Opłata przeznaczona jest na pokrycie kosztów wynajęcia sali i wynagrodzenia prowadzącego. Opłatę za zajęcia uiszcza się z góry za dany miesiąc. Deklaracje muszą złożyć wszyscy chętni / także obecni członkowie UTW /. Deklaracje udziału w zajęciach fakultatywnych należy złożyć do dnia 18 września 2015 r. w sekretariacie ChDK.

Deklaracje dostępne są w sekretariacie ChDK.

Zapraszamy.
Zakończenie roku UTW w Chełmnie

12.06.2015

10 czerwca 2015 roku, w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej w Chełmnie, odbyło się uroczyste zakończenie kolejnego roku akademickiego. W tym roku w zajęciach Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy Chełmińskim Domu Kultury brało udział 112 osób, które oprócz wielu interesujących wykładów brały udział w wycieczkach, spotkaniach, koncertach itp. Była również bardzo udana, kilkudniowa wycieczka do Zakopanego.

Odbywały się stałe formy kształcenia, m.in. z języka angielskiego, komputerowe, plastyczne, sportowe, rękodzieła itp. Słuchacze prezentowali się podczas wystaw swoich prac, organizowane były plenery malarskie. W tym czasie UTW zyskało wielu nowych przyjaciół i zwolenników, którym wręczono podziękowania. Otrzymali je również najbardziej pilni słuchacze. Spotkanie zakończył wykład - koncert prof. Marii Murawskiej pt. "Muzyka filmowa".

Zakończenie kolejnego roku uświetnił występ taneczny aż czterech grup tanecznych “Mażoretek” z ChDK. Już w sierpniu ogłoszony zostanie nabór na kolejny semestr. Serdecznie zapraszamy.
Otwarty wykład UTW

31.01.2015

Chełmiński Uniwersytet Trzeciego Wieku działający przy Chełmińskim Domu Kultury zaprasza wszystkich chętnych na otwarty wykład inauguracyjny rozpoczynający kolejny semestr. Tematem będzie nasza rodzina, czyli "Teściowie na 5 +" - o teściach idealnych słów kilka", a poprowadzi go ks. dr Sławomir Tykarski. Wykład poprzedzi krótki występ zespołu muzycznego Teacher's Crew, który zaprezentuje znany naszym słuchaczom, szczególnie korzystającym z nauki języka angielskiego, Tomasz Jarmołkiewicz. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy 4 lutego 2015 roku / środa / do auli Zespołu Szkół Nr 2 im. Adama Mickiewicza w Chełmnie, ul. Szkolna 14 na godzinę 17:00.
Nowe wyzwania UTW

17.01.2015

2015 rok słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Chełmnie powitali kolejną edycją kursu komputerowego. W chwili obecnej w zajęciach uczestniczy pięć osób, ucząc się podstaw obsługi komputera. Kurs prowadzony jest w chełmińskim biurze europosła Janusza Zemke / SLD / i dla naszych słuchaczy jest całkowicie bezpłatny. Prowadzącym zajęcia jest Pan Hubert Sierociński. Dzięki stałej współpracy UTW z Biurem Poselskim, z każdej nowej edycji zajęć może korzystać jednorazowo pięciu słuchaczy UTW w Chełmnie. W kolejce czeka ok. 25 osób. O zakwalifikowaniu na kurs decyduje kolejność zgłoszeń, a warunkiem uzyskania takiej możliwości jest bycie słuchaczem chełmińskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, działającego w strukturach Chełmińskiego Domu Kultury. Do tej pory przeszkolono już blisko 30 osób.

Organizatorem kursów jest p. Józef Welter. W imieniu UTW - bardzo dziękujemy.
Wystawa prac UTW

04.12.2014

3 grudnia 2014 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Chełmnie odbyło się otwarcie niecodziennej wystawy podsumowującej cykl prezentacji prac Słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy Chełmińskim Domu Kultury. Przez dwa lata w bibliotekach czytelnicy mogli podziwiać twórczość naszych artystów. Tym razem dwunastu malarzy działających aktywnie jako słuchacze UTW zaprezentowało swoje prace, których szeroko pojętym tematem było Chełmno.

Prace w bibliotece prezentowali:

 • Alicja Dąbrowska,
 • Elżbieta Czerniecka,
 • Ewa Grabowska,
 • Renata Gruźlewska,
 • Czesław Natkański,
 • Lidia Piesik,
 • Jadwiga Prełowska,
 • Marta Ruszkiewicz,
 • Krystyna Steczeń,
 • Krystyna Wesołowska,
 • Krystyna Witos,
 • Elżbieta Wysocka.

Poniżej opis wystawy jednej z sutorek prac.

W imieniu koleżeństwa (przekazując ich sugestie) składam serdeczne podziękowania za dwuletnią współpracę przy wystawianiu naszych prac plastycznych.

Możliwość pokazania swojego dorobku większemu gronu mieszkańców Chełmna w miejscu, do którego przychodzą ludzie o różnym statusie społecznym i w różnym przekroju wiekowym jest dla nas wielką nobilitacją. Dwumiesięczne indywidualne ekspozycje w bibliotece były szansą na „dłuższe wyjście” z pracowni plastycznej w ChDK. Pozytywne recenzje oglądających dodały nam wiary we własne możliwości; że warto malować i nadal doskonalić swoje umiejętności.

Jesteśmy za to bardzo wdzięczni p. dyr. Marzannie Pieniążek za pomysł i nadzór. Dziękujemy za wspaniałą oprawę, podczas otwieranych wystaw. Pani Dyrektor stwarzała taką atmosferę, że każda z nas przy „otwarciu” swojej wystawy czuła się kimś ważnym, prawie „artystą”. Traktowała nas tak samo, jak zaproszone na cykliczne spotkania biblioteczne znane osobistości.

Szczególne podziękowania za trud, wytrwałość, cierpliwość, zrozumienie, piękne dekoracje towarzyszące całej koncepcji wystaw składamy p. Iwonie Wróbel.

Wiemy, że w czasie naszej dwuletniej współpracy pomagali również pozostali pracownicy. Dziękujemy za wszystko, za pomoc i szczerą sympatię.

Osobne bardzo osobiste podziękowania mamy dla „naszej Pani” Reginy Gargol z ChDK.

Cykl naszych prezentacji rozpoczęliśmy tematyką dotyczącą Chełmna. Każdy przedstawił jedną pracę. Dzisiaj „spinamy klamką” całe przedsięwzięcie prezentując również po jednej pracy - obrazy o tematyce Chełmna. Jest nam niezmiernie miło, że Pani dyrektor zaproponowała nam pozostawienie tych prac na stałe w bibliotece. Jesteśmy z tego dumni, bo spełniło się nam to o czym marzył poeta K.J. Gałczyński. „Chciałbym aby i mój ślad na drogach ocalić od zapomnienia”.

Mamy nadzieję, że to nie koniec naszej współpracy i znajomości. Chyba jeszcze kiedyś wspólnie coś zrobimy?!

Renata Gruźlewska - UTW przy ChDK
Ogólnopolski dzień seniora

17.11.2014

14 listopada obchodziliśmy uroczyście Ogólnopolski Dzień Seniora. W tym roku miał on bardzo wyjątkowy charakter. Obok słuchaczy UTW w Chełmnie, w spotkaniu wzięli udział członkowie klubu "Aktywni 55+" z Dobrzynia nad Wisłą oraz pierwsi słuchacze UTW w Dobrzyniu, który kilka dni temu został powołany do życia. Do Chełmna przyjechał również zespół muzyczny z klubu "Aktywni 55+", który umilił wszystkim ten szczególny wieczór. Delegacji przewodniczył zastępca burmistrza Dobrzynia nad Wisła - p. Ryszard Bartoszewski.

Uroczystość przebiegała pod hasłem Z BIEGIEM WISŁY. Goście zostali powitani w Muzeum Ziemi Chełmińskiej, zwiedzili nasze miasto, a następnie udali się do Europejskiego Centrum Wymiany Młodzieży , gdzie czekały na nich wykłady, występy artystyczne i wspólna zabawa. Dodatkową atrakcją był występ zespołu tanecznego ze Studia Choreograficznego "INSPIRACJA" z Czerniachowska / Rosja / , który przebywa w Chełmnie w ramach międzynarodowej wymiany młodzieży zorganizowanej przez Fundację Centrum Dialogu Kultur.

Już od kilkuset lat miasta mają ze sobą wiele wspólnego. Oprócz Wisły, łączy je m.in. fakt lokowania Dobrzynia nad Wisłą na PRAWIE CHEŁMIŃSKIM. Już w maju planowane jest kolejne spotkanie - tym razem u naszych gości.
Wybory Rady Słuchaczy UTW

07.11.2014

Jeszcze tak niedawno obchodziliśmy uroczyście jubileusz 5-lecia Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Chełmnie. 5 listopada 2014 roku w gościnnych murach Zespołu Szkół nr 2 w Chełmnie odbył się kolejny wykład dla naszych Słuchaczy, który poprowadził Kamil Dźwinel z Koła Naukowego Badaczy Kultury Czeskiej "Guzikowcy" działającego przy Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Tym razem zajęliśmy się alchemią i muzyką w Czechach (od wczoraj do dziś).

Uniwersytet w Chełmnie skupia już blisko 140 osób. To właśnie one zdecydowały o wyborze nowej / ale starej / Rady Słuchaczy. Tworzą ja nadal: Mieczysław Majewski, Paweł Sehnke, Halina Łapczyńska, Barbara Kalinowska - Rosińska, Elwira Stożek. Wybór ten jest dowodem uznania za dotychczasową pracę na rzecz naszych Seniorów. Kolejne spotkanie już 14 listopada - w ramach obchodów DNIA SENIORA „Z biegiem Wisły”. Naszymi gośćmi będą władze miasta i Seniorzy z Dobrzynia nad Wisłą.
Wykład inauguracyjny UTW

17.10.2014

15 października 2014 roku ponad sto osób wzięło udział w inauguracji kolejnego roku akademickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku działającego przy Chełmińskim Domu Kultury. Otwarty wykład inauguracyjny rozpoczął kolejny semestr w naszej historii. A jeszcze kilka miesięcy temu obchodziliśmy jubileusz 5-lecia powstania. Tym razem tematem wykładu była „Muzyka skrzypcowa”, a poprowadził go dr Bolesław Siarkiewicz. Na fortepianie towarzyszyła mu Joanna Czaplińska / Akademia Muzyczna im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy /. Podczas wykładu, z udziałem burmistrza Chełmna Mariusza Kędzierskiego, uroczyście wręczono indeksy naszym nowym Słuchaczom. Wykładowi towarzyszyła wystawa pt. "Ulotne wrażenia z Chełmna". Dzięki dotacji uzyskanej przez ChDK z programu „DZIAŁAJ LOKALNIE 2014”, Chełmno po raz kolejny stało się miejscem artystycznych spotkań plenerowych. Tym razem w impresjach malarsko-fotograficznych wzięli udział artyści amatorzy, którzy chcieli zatrzymać na dłużej „ulotne wrażenia” z naszego pięknego miasta oraz poznać tradycyjny warsztat malarsko-fotograficzny. W projekcie brali udział również słuchacze UTW.

Dziękujemy dyrektorowi Państwowej Szkoły Muzycznej im. G.G. Gorczyckiego w Chełmnie za pomoc w organizacji wykładu.

Więcej zdjęć można obejrzeć w dziale Galerie zdjęć.
Wycieczka UTW do Bukowiny Tatrzańskiej

08.10.2014

Sobota - godz. 6.00. Grupa słuchaczy UTW wyrusza w góry. W Bukowinie Tatrzańskiej meldujemy się po południu u gospodarzy: Małgorzaty i Andrzeja Pietrasów, którzy witają nas gorącą kolacją. Sprawne zakwaterowanie; pokoje wygodne, dobrze wyposażone, każde z widokiem na góry.

W niedzielę ruszamy na Rusinową Polanę. Po drodze zachwycamy się pięknymi widokami na Tatry. Trasa marszu wiedzie przez las Tatrzańskiego Parku Narodowego. Wstępujemy do kaplicy Matki Bożej Jaworzyńskiej, a na miejsce wypoczynku wybieramy łąkę, gdzie pośród wielu turystów mamy sesje zdjęciowe i smakujemy polecane oscypki.

W poniedziałek autokarem jedziemy do wsi Ząb. Jest to najwyżej położona miejscowość na Podhalu. Traktem papieskim ruszamy na Gubałówkę. Z punktu widokowego podziwiamy Giewont. Wspaniała panorama Zakopanego pozwala robić dobre zdjęcia. Musimy jednak opuścić to piękne miejsce. Do Zakopanego jedna grupa zjeżdża wagonikiem, druga postanawia zejść do miasta pieszo (to tak zwana „parszywa 13-tka”) i to oni słusznie odbierają od grupy gratulacje.

We wtorek - Morskie Oko. Pan Sławek ostrzega- trudna trasa i prosi o rozwagę, aby nie przeceniać swoich możliwości. Do Wodospadów Mickiewicza idziemy całą grupą - dalej część wybiera pieszą trasę czerwonym szlakiem, pozostali korzystają z konnego zaprzęgu. Morskie Oko zachwyca, w jeziorze odbijają się szczyty Tatr - piękne, niezapomniane widoki. Pogoda, która nam sprzyja cały czas wynagradza trudy marszu. Mamy dłuższy czas na wypoczynek - jak zawsze zdjęcia i tradycyjna kawa z szarlotką, która daje nadzieje na pomyślne zejście ze szlaku. I tak się stało- wszyscy czuliśmy się bohaterami.

W środę zwiedzamy z przewodnikiem Zakopane a po południu - 2,5 h hydromasażu i natryski w basenie termalnym. Po kolacji niespodzianka- muzyka, tańce i śpiew w wykonaniu gospodarza p. Andrzeja (aktor, prowadzi Amatorski Zespół Teatralny w Bukowinie Tatrzańskiej), jego córki i p. Sławka (flet!).

W czwartek - Dolina Strążyska - najpiękniejsza i najliczniej odwiedzana dolina tatrzańska. Trudną trasę (czarny szlak) kończymy przy skoczniach narciarskich. Mniej wytrzymali w tym czasie wybrali się na Kasprowy Wierch. Pełni wrażeń dzieliliśmy się na Krupówkach swoimi doznaniami. Pozostały już tylko ostatnie zakupy: oscypki, bunc i góralskie kapcie. Ostatnie spojrzenie na Giewont i żal, że tak szybko upłynął nam czas.

Byliśmy zgraną, zdyscyplinowaną i odpowiedzialną grupą. Dziękujemy p. Sławkowi za sprawną organizację i wspaniałą atmosferę. Warto za rok powtórzyć wspólny wyjazd - może tym razem w Bieszczady?

Do zobaczenia na szlaku. Ahoj !!!

Elwira S.

Zdjęcia z wycieczki można znaleźć w dziale Galerie zdjęć.
Złoty Jesienny Liść 2014

05.10.2014

W niedzielę - 12 października 2014 roku, kolejny raz gościć będziemy w Chełmnie artystów – seniorów z całego regionu. Odbędzie się już jedenasta edycja Chełmińskich Spotkań Klubów Seniora "ZŁOTY, JESIENNY LIŚĆ". Spotkania od samego początku cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród miłośników śpiewu, tańca i dobrego humoru. Swój udział zapowiedziało ponad 300 uczestników, którzy zaprezentują się w kategoriach: soliści i duety, zespoły wokalne (w tym chóry i folklorystyczne) oraz zespoły wokalno - instrumentalne. Zgłosił się też jeden kabaret. W tym roku przesłuchania ponownie będą miały charakter konkursowy a w skład jury ponownie wejdą: Aleksandra Gasin (muzyk, pedagog z Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Chełmnie), Roman Fieberg (muzyk, pedagog z Wojewódzkiego Ośrodka Kultury i Sztuki w Bydgoszczy) i Anna Fijałkowska (instruktor tańca z Chełmińskiego Domu Kultury).

Publiczność będzie miała okazję obejrzeć różnorodne programy artystyczne, bawiąc się wspólnie z artystami w tańcu, z piosenką i przyśpiewkami ludowymi. Atrakcją będzie zapewne wspólna biesiada z duetem „EDEN”. Rozpoczęcie przeglądu o godzinie 10.00.

Patronat honorowy nad imprezą objął Burmistrz Miasta Chełmna Mariusz Kędzierski.

Imprezę wspierają Gmina Miasta Chełmno, Starostwo Powiatowe w Chełmnie oraz Firma MONDI S.A. Organizatorem „Spotkań” jest Chełmiński Dom Kultury, a gospodarzem zespół wokalny „Nowalijki” i Klub Seniora „Zgoda” z ChDK. Patronat medialny nad imprezą objęli: Polskie Radio PiK, Gazeta Pomorska, Tygodnik Nadwiślanin, Czas Chełmna, MMS Studio i serwis internetowy www.chelmno.com.pl

Pełną listę zespołów, które zaprezentują się podczas tegorocznego przeglądu można pobrać klikając na poniższy odnośnik.
Zaproszenie na wykład inauguracyjny

01.10.2014

Uniwersytet Trzeciego Wieku działający przy Chełmińskim Domu Kultury zaprasza wszystkich chętnych na otwarty wykład inauguracyjny rozpoczynający kolejny semestr. Tematem wykładu będzie „Muzyka skrzypcowa”, a poprowadzi go dr Bolesław Siarkiewicz / Akademia Muzyczna im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy /. . Podczas wykładu nastąpi też uroczyste wręczenie indeksów naszym nowym słuchaczom. Wszystkich zainteresowanych / nie tylko słuchaczy UTW / zapraszamy 15 października 2014 roku / środa /, do sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej im. G.G. Gorczyckiego w Chełmnie, przy ul. Świętojerskiej 3 na godzinę 17:00.
UTW zaprasza!

07.08.2014

Informujemy, że od dnia 18 sierpnia 2014 roku rozpoczną się zapisy słuchaczy UTW w Chełmnie na nowy rok akademicki 2014/2015. Zapisy przyjmowane będą do dnia 20 września w sekretariacie Chełmińskiego Domu Kultury, ul. Dworcowa 40a, tel. (56) 686 48 08. Zebranie Rady Programowej odbędzie się 4 września 2014 roku. Bardzo prosimy o zgłaszanie propozycji tematów wykładów na deklaracjach lub poprzez e-mail / sekretariat@chdk.pl /.

Obok szeregu ciekawych wykładów i zajęć, proponujemy Państwu wspólne wyjazdy na wycieczki oraz koncerty. Jest to możliwe dzięki współpracy UTW z takimi instytucjami jak Akademia Muzyczna im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, Ośrodek Chopinowski w Szafarni, Dwór Artusa w Toruniu czy toruńskie planetarium. Słuchacze UTW czynnie włączają się w imprezy organizowane na terenie naszego miasta poprzez prezentacje, wystawy, czy wolontariat. Organizowane są wystawy prac wykonanych podczas warsztatów artystycznych działających przy UTW. W roku 2013 słuchacze UTW czynnie włączyli się w akcję „Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy”. Na stałe współpracują ze stowarzyszeniami niosącymi pomoc, m.in. Ludzie - Ludziom. W maju 2014 roku nasz Uniwersytet uroczyście obchodził rocznicę 5-lecia swojego istnienia. Cały czas poszerzana jest oferta tematyczna i programowa naszego uniwersytetu, co niewątpliwie stwarza nowe możliwości dla osób starszych z terenu naszego miasta. Więcej informacji na stronie: www.chdk.pl/utw.html.

Poniżej pełna treść ogłoszenia oraz deklaracje dla Słuchaczy.
Złoty Jesienny Liść 2014

07.08.2014

W niedzielę 12 października 2014 roku Chełmno gościć będzie Kluby Seniora z naszego regionu podczas kolejnej – jedenastej już edycji Chełmińskich Spotkań Klubów Seniora "ZŁOTY, JESIENNY LIŚĆ". Mamy nadzieję, iż "Spotkania" w naszym mieście ponownie cieszyć się będą olbrzymim zainteresowaniem wśród miłośników śpiewu i tańca. Występy sceniczne oceni fachowe jury, ale całość traktujemy jako doskonałą zabawę, która sprzyjać ma integracji i wymianie doświadczeń. Publiczność będzie miała okazję obejrzeć różnorodne programy artystyczne, bawiąc się wspólnie z artystami w tańcu, z piosenką i przyśpiewkami ludowymi.

Poniżej załączamy regulamin i kartę zgłoszenia dla uczestników imprezy.
Uroczyste zakończenie V roku UTW

19.05.2014

Dyrektor Chełmińskiego Domu Kultury oraz Rada Słuchaczy mają przyjemność zaprosić na uroczyste zakończenie V roku akademickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy Chełmińskim Domu Kultury. Zakończenie odbędzie się 21 maja 2014 roku / środa / o godzinie 17.00 w kinoteatrze RONDO.

Organizatorzy zaplanowali m.in. koncert uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej w Chełmnie, wręczenie dyplomów dla słuchaczy. Będzie również okazja do rozmowy z burmistrzem - Mariuszem Kędzierskim - “Chełmno w pytaniach i odpowiedziach". Na zakończenie odbędzie się projekcja filmu , który powstał z okazji 750-lecia miasta, który omówi Ewa Gerka - dyrektor Muzeum Ziemi Chełmińskiej.

Wstęp na wykład jest wolny, tym razem zapraszamy również osoby niezrzeszone.
Zumba

27.03.2014

Od 1 kwietnia, w każdy wtorek, o godz. 17.00, w Chełmińskim Domu Kultury (sala 21), odbywać się będą zajęcia ZUMBY dla słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Koszt – 8 zł. Serdecznie zapraszamy.
Pierwszy Jubileusz UTW w Chełmnie

06.03.2014

Uroczystość 5 -lecia naszego UTW odbyła się 26 lutego 2014 roku w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej w Chełmnie. Na obchody mieszkańców miasta wspólnie zaprosili : Rada Słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy Chełmińskim Domu Kultury, Burmistrz Miasta Chełmna oraz dyrektor Chełmińskiego Domu. Jedną z atrakcji był m.in. koncert studentów Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Wykład - początki szkolnictwa wyższego w Chełmnie wygłoszony został przez Władysława Fliegera. Wszyscy członkowie Rady Programowej otrzymali piękne kwiaty od swoich Słuchaczy. Nagrody i upominki otrzymali członkowie Rady Słuchaczy oraz wyróżniający się słuchacze UTW. Taneczna, mniej oficjalna część obchodów, porwała wszystkich słuchaczy i gości do wspólnej zabawy.
Czytaj dalej...
Jubileusz UTW w Chełmnie

21.02.2014

Rada Słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy Chełmińskim Domu Kultury, Burmistrz Miasta Chełmna oraz dyrektor Chełmińskiego Domu Kultury mają przyjemność zaprosić na Jubileusz 5-lecia Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Chełmnie. Uroczystość odbędzie się 26 lutego 2014 roku o godz. 16.00 w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej w Chełmnie.

W programie m.in. koncert studentów Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy, wykład - początki szkolnictwa wyższego w Chełmnie, rys historyczny UTW w Chełmnie itp. Szczególnie zapraszamy naszych przyszłych Słuchaczy.

Zapraszamy także do zapoznania się z folderem poświęconym Uniwersytetowi Trzeciego Wieku w Chełmnie, który można pobrać poniżej.
Świąteczne warsztaty DECOUPAGE

30.11.2013

Chełmiński Dom Kultury zaprasza na świąteczne warsztaty decoupage w dniu 12 grudnia 2013 r. o godz. 16.00 w sali nr 7, prowadzone przez panią Annę Pawlak. Na zajęciach wykonywane będą bombki na metalowym wieszaku, zdobione techniką serwetkową z użyciem pasty strukturalnej oraz brokatu. Warsztaty poprowadzi Pani Anna Pawlak.

Koszt 35 zł. Zapisy w sekretariacie ChDK, tel. 56 686 48 08, e-mail: sekretariat@chdk.pl.
"Komputer oknem na świat", kurs UTW

30.11.2013

Pierwsi słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy Chełmińskim Domu Kultury w Chełmnie mieli możliwość uczestniczenia w jednym z kursów komputerowych organizowanych przez Chełmiński Punkt Informacyjny Biura Pana Posła do Parlamentu Europejskiego Janusza Zemke. Zajęcia prowadzone są nieodpłatnie, co ogromnie ułatwia dostęp do wiedzy osobom w okresie późnej dorosłości. Wszyscy uczestniczący w zajęciach słuchacze naszego UTW podkreślają wspaniałą atmosferę panującą na zajęciach i możliwość indywidualnego, bezpośredniego kontaktu z wykładowcą. Grupy uczestników są pięcioosobowe, dzięki czemu nauczyciel ma możliwość poświęcenia czasu każdemu z osobna. Jest to niewątpliwie ogromną zaletą tych zajęć. W imieniu wszystkich słuchaczy - serdecznie dziękujemy!

Obecnie w warsztatach uczestniczy kolejna grupa z UTW. Do udziału w zajęciach zgłosiło się 21 osób.

Na załączonym zdjęciu zakończenie kursu "Komputer oknem na świat" w chełmińskiej grupie, w której zajęcia prowadził wolontariusz Hubert Sierociński oraz opiekun działalności edukacyjnej w Punkcie Informacyjnym Posła w Chełmnie – Józef Welter. Więcej informacji na stronie: http://www.janusz-zemke.pl/.
Warsztaty decoupage

12.11.2013

Serdecznie zapraszamy na kolejne warsztaty decupage, które odbędą się
21 listopada o godz. 16.00, w sali nr 7 Chełmińskiego Domu Kultury. Warsztaty poprowadzi pani Anna Pawlak. Poniżej zdjęcia prac wykonanych na poprzednich zajęciach.

SPORT to ZDROWIE, UTW Ci to powie

29.10.2013

Strój do ćwiczeń, przysiady, skłony... tak przemiłe Panie z Uniwersytetu Trzeciego Wieku spędzają wolny czas w poniedziałkowe i czwartkowe przedpołudnia!

Jak co roku Pani Henryka Orłowska na brak zainteresowania zajęciami nie narzeka.

Gdyby ktoś jeszcze miał ochotę dołączyć... zapraszamy słuchaczy UTW w poniedziałki i czwartki o godz. 10:00 do sali nr 21.
Warsztaty decoupage

17.10.2013

30 października o godz. 16.00 w Chełmińskim Domu Kultury odbędą się warsztaty decupage dla słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Chełmnie. Będą to pierwsze zajęcia z cyklu warsztatów rękodzielniczych planowanych w roku akademickim 2013/2014. Na pierwszych zajęciach uczestnicy stworzą deseczkę z notesem na zapiski metodą techniki serwetkowej z postarzaniem za pomocą przecierki. Warsztaty poprowadzi pani Anna Pawlak, o której pasji rękodzielniczej można więcej się dowiedzieć z bloga http://www.aniapawlak.blogspot.com.
Spotkanie Rady Programowej UTW

21.08.2013

Spotkanie Rady Słuchaczy i Rady Programowej UTW

12 września o godzinie 14.00 w Muzeum Ziemi Chełmińskiej odbędzie się otwarte zebranie Rady Programowej i Rady Słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Tematem spotkania będzie opracowanie programu wykładów i zajęć dodatkowych na pierwszy semestr. serdecznie zapraszamy.Kliknij aby przewinąć do góry strony.

Wykonanie: A. Nowak