Zespół Pieśni i Tańca „Pomorze” - co, gdzie, kiedy?

Zespół Pieśni i Tańca "Pomorze" właśnie rozpoczyna działania związane z organizacją nowego sezonu 2013 / 2014. Jednocześnie trwają jeszcze podsumowania poprzedniego roku, który jak zwykle dla członków zespołu, kapeli i kadry obfitował w szereg różnego rodzaju działań mających na celu popularyzację polskiego folkloru w kraju i poza jego granicami.

Poprzedni sezon rozpoczęły koncerty dożynkowe i okazjonalne. Podczas Świąt Bożego Narodzenia udało się zorganizować koncert kolęd w chełmińskiej Farze. Następnie długo wyczekiwane ferie i zgrupowanie zimowe, podczas którego członkowie zespołu szkolili swoje umiejętności jak również doskonale bawili się podczas imprez integracyjnych, organizowanych przez kadrę, co zawsze sprzyja zacieśnianiu więzi między „zespolakami”.

Zaraz po feriach zimowych nastąpił cykl prezentacji w szkołach, przeznaczonych dla uczniów klas czwartych. Miały one na celu naukę podstawowych kroków tańców narodowych. Oprócz prezentacji poszczególnych tańców, dzieci mogły praktycznie spróbować swoich umiejętności tanecznych poprzez czynny udział w nauce tańców polskich.

Zgodnie z kalendarzem dorocznym, kolejnymi świętami po Bozym Narodzeniu jest Wielkanoc, która charakteryzuje się odrębnymi zwyczajami. I tym razem zespół „Pomorze” włączył się do kultywowania tradycji oprawiając pod względem muzycznym konkurs na najpiękniejszą pisankę i palmę wielkanocną oraz organizując koncert pt.: „ Wiosenne Moje”.

Pierwszego czerwca przypadło małym „zespolakom” spędzić poza granicami Polski w Sofii – stolicy Bułgarii. Mali tancerze biorąc udział w Międzynarodowym Dniu Dziecka mieli okazję zaprezentować swoje umiejętności przed publicznością bułgarską jak również przed członkami innych zespołów pochodzących z różnych krajów. Podczas imprez integracyjnych nauczyli się tańców i piosenek bułgarskich, a sami przekazali umiejętności dotyczące polskich tańców i zabaw ludowych swoim rówieśnikom. Wyjazd na ten festiwal był możliwy tylko dzięki współfinansowaniu przez Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko – Pomorskiego i Gminę Miasta Chełmna. Zespół każdego roku może liczyć na dofinansowanie w/w urzędów i tylko dzięki nim ma możliwość uczestnictwa w międzynarodowych imprezach, prezentacji kultury polskiej jak również poznania kultury innych narodów za co, członkowie zespołu serdecznie dziękują.

Kolejnym ogromnym wyzwaniem dla całego zespołu była organizacja „Międzynarodowych Spotkań z Folklorem” w Chełmnie, których „Pomorze” jest organizatorem i gospodarzem od czternastu lat. W tym roku członkowie ZPiT „Pomorze” zajmowali się, zaprzyjaźniali i opiekowali się rówieśnikami z Bośni i Hercegowiny, Węgier i Słowacji.


Kliknij aby powrócić do działu "Aktualności"

Wykonanie: A. Nowak