O UTW | Aktualności | Regulamin | Władze | Dokumenty | Galeria | Wycieczki |
16 stycznia 2009 roku rozpoczął działalność Uniwersytet Trzeciego Wieku w Chełmnie. Pierwszy, inauguracyjny wykład miał bardzo uroczysty i szczególny charakter. Odbył się w pięknej sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej w Chełmnie. Uroczyście, pieśnią „Gaudeamus Igitur" wykład rozpoczął chór Chorus Culmensis pod dyrekcją Wojciecha Błaszaka. Burmistrz Miasta Chełmna, p. Mariusz Kędzierski oraz Przewodniczący Rady Miasta Chełmna - p. Waldemar Piotrowski dokonali uroczystego, pierwszego wręczenia indeksów i legitymacji przedstawicielom słuchaczy / Rada Słuchaczy /. Obecni byli członkowie Rady Programowo - Naukowej UTW oraz wielu innych zaproszonych gości, m.in. Prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Seniorów p. Ireneusz Frelichowski, organizatorka UTW w Bydgoszczy, p. Zenobia Frelichowska, dyrektorzy instytucji kultury, szkół i wielu innych.
Uniwersytet Trzeciego Wieku w Chełmnie działa w oparciu o statut Chełmińskiego Domu Kultury i wypełnia zadania w zakresie kultury, dotyczące organizowania różnorodnych form edukacji kulturalnej.
Główne cele działalności Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Chełmnie to:
1. Upowszechnianie inicjatyw edukacyjnych.
2. Aktywizacja intelektualna, psychiczna, społeczna i fizyczna osób starszych.
3. Poszerzanie wiedzy i umiejętności seniorów.
4. Ułatwianie kontaktów z instytucjami takimi jak służba zdrowia, ośrodki kultury, ośrodki rehabilitacyjne i inne.
5. Angażowanie słuchaczy w aktywność na rzecz otaczającego ich środowiska.
6. Podtrzymywanie więzi społecznych i komunikacji międzyludzkiej wśród seniorów.
Organem prowadzącym Uniwersytet Trzeciego Wieku w Chełmnie jest Chełmiński Dom Kultury. Funkcje kierowniczą sprawuje dyrektor ChDK, natomiast za całokształt działań Uniwersytetu odpowiedzialny jest koordynator do spraw Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Chełmnie powołany przez dyrektora. Uniwersytet Trzeciego Wieku w Chełmnie współpracuje z pracownikami naukowymi gwarantującymi wysoki poziom merytoryczny wykładów i seminariów. Organem nadzorującym działalność merytoryczną Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Chełmnie jest Rada Naukowa składająca się z samodzielnych pracowników naukowych oraz przedstawicieli organizatora (wybierana bezterminowo).
W chwili obecnej w skład Rady Programowej chełmińskiego uniwersytetu wchodzą:
- prof. zw. Maria Murawska - Akademia Muzyczna im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy,
- dr hab. Marek Zieliński - pracownik naukowy w Zakładzie Historii Kultury Materialnej i Historii Powszechnej Instytutu Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, profesor UKW.
- ks. dr Sławomir Tykarski,
- mgr Jacek Kordowski - dyrektor Zespołu Szkół nr 2 w Chełmnie,
- mgr Ewa Gerka - dyrektor Muzeum Ziemi Chełmińskiej, współorganizator UTW,
- mgr Anna Soborska - Zielińska - pracownik merytoryczny Muzeum Ziemi Chełmińskiej,
- mgr Mieczysław Żelazko - dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I Stopnia w Chełmnie,
- mgr Marzanna Pieniążek - dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chełmnie,
- mgr Magdalena Ludwikowska - kierownik Referatu Oświaty, Promocji i Kultury Urzędu Miasta Chełmna,
- mgr Władysław Flieger – historyk, przewodnik
- mgr Monika Rodzik – Prezes Fundacji Europejskiego Centrum Wymiany Młodzieży w Chełmnie
- mgr Janusz Napora - dyrektor ChDK, założyciel UTW w Chełmnie.
Koordynatorem UTW z ramienia organizatora jest Pani Kamila Cieślewicz.
Organem przedstawicielskim Słuchaczy jest Rada Słuchaczy, którą tworzą:
- Mieczysław Majewski - Przewodniczący RS
- Paweł Sehnke - Zastępca Przewodniczącego
- Tadeusz Krause - Sekretarz
- Halina Łapczynska - Skarbnik
- Elwira Stożek - Członek Rady Słuchaczy
- Renata Gruźlewska - Członek Rady Słuchaczy
Stałym elementem działalności UTW są wykłady tematyczne organizowane regularnie od samego początku działalności. Tematyka wykładów uzależniona jest od aktualnych potrzeb i zainteresowań słuchaczy. W miarę zapotrzebowania prowadzone są również zajęcia fakultatywne, tj.:
- lektorat języka angielskiego - grupa początkująca i zaawansowana,
- lektorat języka niemieckiego - grupa początkująca i zaawansowana,
- kurs komputerowy - grupa zaawansowana i początkująca,
- zajęcia plastyczne,
- zajęcia fotograficzne,
- aerobic.
Uczestniczyć w nich mogą wyłącznie słuchacze UTW w Chełmnie. Obecnie wprowadzane są nowe formy, m.in. zajęcia teatralne oraz warsztaty rękodzieła artystycznego
Tradycją stały się wspólne wyjazdy na wycieczki oraz koncerty. Jest to możliwe dzięki współpracy UTW z takimi instytucjami jak Akademia Muzyczna im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, Ośrodek Chopinowski w Szafarni, Dwór Artusa w Toruniu czy toruńskie planetarium. Słuchacze UTW czynnie włączają się w imprezy organizowane na terenie naszego miasta, poprzez prezentacje, wystawy, czy wolontariat. Organizowane są wystawy prac wykonanych podczas warsztatów artystycznych działających prze UTW. W roku 2013 słuchacze UTW czynnie włączyli sie w akcję „Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy”. Na stałe współpracują ze stowarzyszeniami niosącymi pomoc, m.in. Ludzie - Ludziom. Cały czas poszerzana jest oferta tematyczna i programowa naszego uniwersytetu, co niewątpliwie stwarza nowe możliwości dla osób starszych z terenu naszego miasta.