Zespół Pieśni i Tańca "POMORZE"

Zespół Pieśni i Tańca "Pomorze" jest największym z zespołów działających w Chełmińskim Domu Kultury. Powstał w 1979 r. przy Młodzieżowym Domu Kultury w Chełmnie. Jego założycielem i długoletnim choreografem był Stanisław Nowak. Poprzez ciężkie próby wyrobił on u młodzieży nie tylko umiejętności taneczne i wokalne, ale przede wszystkim ukazał piękno oraz wartość polskiego folkloru. O stronę muzyczną dbał Franciszek Strugielski, który był autorem większości opracowań muzycznych. W tym czasie zakupiono pierwsze kostiumy ludowe, w których młodzi tancerze podbijali serca publiczności.

Od 1993 r. zespół funkcjonuje przy Chełmińskim Domu Kultury. Obecnym kierownikiem artystycznym i choreografem jest Anna Fijałkowska-Wyrosławska. Tancerze w większości rekrutujący się z chełmińskich szkół tworzą pięć grup tanecznych. Przynależność do danej grupy uzależniona jest od umiejętności tanecznych i wokalnych. Kapelą zespołu zajmuje się Sławomir Wyrosławski. W skład kapeli wchodzą absolwenci i uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej w Chełmnie.

Zespół przez lata działalności zjednał sobie wielu wielbicieli i przyjaciół. Do ludzi szczególnie związanych z zespołem możemy zaliczyć Jerzego Lewandowskiego, który przez wiele lat pełnił rolę akompaniatora oraz był członkiem kapeli "Pomorza". Jego miejsce obecnie zajmuje Jan Januszewski.

Dzięki współpracy wielu osób związanych z zespołem, "Pomorze" miało okazję występować na wielu scenach zagranicznych, m.in. Turcji, Bułgarii, Węgier, Niemiec, Czech, Holandii, Słowacji, Litwy, Macedonii, Serbii. Zespół koncertuje również w kraju, biorąc udział w prestiżowych imprezach, jak Chełmińskie Spotkania z Folklorem - Chełmno, Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny "Kasztelania" - Sierpc, Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny - Brusy i wielu innych.

"Pomorze" ma w swoim repertuarze narodowe tańce polskie oraz tańce z niemal wszystkich regionów kraju. Najbardziej efektowne spośród nich, czyli polonez, oberek, wiązanka krakowiaków, suity tańców cieszyńskich, kaszubskich, górali żywieckich, tańce wielkopolskie, tańce okolic Rzeszowa i wiele innych są zebrane w prawie dwugodzinnym stałym programie zespołu.

ZPiT "Pomorze" jest również gospodarzem i współorganizatorem Międzynarodowych Spotkań z Folklorem. Spotkania organizowane są od 1997 r. i są jedną z bardziej atrakcyjnych imprez kulturalnych na terenie Ziemi Chełmińskiej. Na scenie prezentują się zespoły folklorystyczne z kraju i zza granicy. Obok sceny odbywa się Jarmark Jaszczurczy, czyli wystawione są stoiska z rękodziełami autentycznych twórców ludowych: rzeźbiarzy, garncarzy, bednarzy, hafciarek. Impreza ta przyczyniła się do tego, że Chełmno okrzyknięto stolicą folkloru. Organizatorzy festiwalu dbają o to, by z roku na rok impreza była coraz bardziej atrakcyjna.

Dzięki własnej pracy i pomocy osób wspierających "Pomorze" stało się piękną wizytówką Chełmna. Grupa ma na swoim koncie wiele nagród i osiągnięć, każdy występ jest dla widowni niezapomnianym przeżyciem. Na fantastyczny efekt tych koncertów składa się żywiołowa muzyka, regionalne stroje, kunszt tancerzy i przede wszystkim ich młodość.

Dzisiaj głównym celem prowadzących zespół jest inicjowanie działań prowadzących do odkrywania tożsamości regionalnej Ziemi Chełmińskiej jak również do edukacji młodego pokolenia z zakresu folkloru.

Udało się odtworzyć strój chełmiński, stworzyć fragment programu taneczno - muzycznego opartego o zachowane materiały źródłowe. Nawiązano współpracę ze szkołami gdzie zespół wspiera nauczycieli od strony praktycznej pokazując i ucząc uczniów 4 klas polskich tańców narodowych.

Jednak ponad te wszystkie działania nadrzędnym celem zespołu jest tworzenie i podtrzymywanie rodzinnej atmosfery opartej na wspólnej zabawie i szeroko rozumiany folklor. Działalność ZPiT Pomorze wspiera Stowarzyszenie Miłośników Kultury Ludowej "Pomorze".

Więcej zdjęć



Kliknij aby powrócić do działu "Zespoły i koła zainteresowań"

Wykonanie: A. Nowak