Publikacje





Chełmno komiksem malowane 2019

I miejsce
Katarzyna Mairer
z Jaworzna
Miłosny sekret

II miejsce
Leszek Narloch
z Starogardu Gdańskiego
Zakochany Złodziej


III miejsce
Kaja Jóźwińska
z Bydgoszczy
Sygnał z Ziemii

Wyróżnienie
Klaudia Jaskólska
z Inowrocławia
Chełmno, miasto zakochanych

Wyróżnienie
Marta Krysiak
z Warszawy
Niebezpieczne zwiazki

Wyróżnienie
Roksana Barańska
z Podwieska Chełmno
Chełmiński rzeźnik

Wyróżnienie
Dorota Domańska
z Katowic
Zofia Skórka
z Sosnowca
Tajemnica Miłosnego Sekretarza




Chełmno komiksem malowane 2018

I miejsce
Miriam Pieniek
z Chorzowa
Walentynki w Chełmnie

II miejsce
Joanna Cypriak vel Czupryniak
z Gliwic
Nazywam się Beka


III miejsce
Piotr Kotecki
z Bełchatowa
Tak kocha się tylko w Chełmnie

Wyróżnienie
Anna Matwiejczyk - Sokółka
z Gdańska
Zwykła historia

Wyróżnienie
Scenariusz
Krzysztof Churski
z Torunia
Rysunki
Krzysztof Otorowski
z Angli
Walentynkowy przypadek babci Ireny




Chełmno komiksem malowane 2017

I miejsce
Grzegorz Janek Janowski
z Gliwic
Czarny Kot

II miejsce
Marta Krysiak
z Warszawy
Wielka gala filmów romantycznych o Chełmnie


III miejsce
Krzysztof Churski
z Torunia
Kto pod kim dołki kopie

Wyróżnienie
Wioletta Krzemińska
z Gdańska
Kochankowie z Chełmna

Wyróżnienie
Katarzyna Mairer
z Jaworzna
Zofia Skórka
z Sosnowca
Miasto Miłości




Chełmno komiksem malowane 2016

I miejsce
Kaja Józwińska
"ZAKOCHAJ SIĘ W CHEŁMNIE"

II miejsce
Łukasz Grzegorz Ziółek
"WALENTY"


III miejsce
Radosław Łobos
"KOCHANKOWIE Z CHEŁMNA"

Wyróżnienie
Dorota Lizurej
"PRZEZ ŻOŁĄDEK DO SERCA MIASTA"

Wyróżnienie
Magdalena Kozikowska
"CHEŁMNO W ŚWIECIE BAŚNI"


Wyróżnienie
Grzegorz Janusz
Tomasz Niewiadomski
"NALOT"




Chełmno komiksem malowane 2015

I miejsce
Aleksandra Spanowicz (Wejherowo)
Tomasz Marciniak (Toruń)
"UCIECZKA KRYSTYNY"

II miejsce
Ewa Gumkowska (Warszawa)
"NA SZLAKU"


III miejsce
Tomasz Marciniak (Toruń)
Daniel Baum (Łódź)
"ERA WODNIKA"

Wyróżnienie
Joanna Dobrzyńska (Chełmno)
"TU JĄ ZNAJDZIESZ..."

Wyróżnienie
Grzegorz - Janek - Janowski (Gliwice)
"GOŁĄB KRÓTKA HISTORIA"


Wyróżnienie
Roman Gajewski (Warszawa)
"BALLADA O MIŁOŚCI NIEZDROWEJ"




Jubileusz V-lecia Uniwersytetu Trzeciego Wieku




Komiks pt. "Uważaj... jesteś w Chełmnie"
autorstwa Szczepana Atroszko

Praca wykonana na konkurs
"Chełmno komiksem malowane"




Strój chełmiński

Rekonstrukcja stroju chełmińskiego jest jednym z działań kierownictwa Zespołu Pieśni i Tańca „Pomorze” zmierzających do odnalezienia tożsamości regionalnej ziemi chełmińskiej. Na podstawie prac badawczych dr Aleksandra Błachowskiego odtworzony został strój ludowy, który stanowi podstawę do odkrywania kulturowej odrębności naszego regionu.





Opracowanie wyników ankiet dotyczących
oczekiwań i potrzeb kulturalnych młodzieży
chełmińskich szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych




Płyta wydana z okazji 30-lecia Zespołu Pieśni i Tańca Pomorze

W 2008 r. Zespół Pieśni i Tańca "Pomorze" obchodził jubileusz 30-lecia powstania. Z tej okazji, z inicjatywy Stowarzyszenia Miłośników Kultury i Sztuki Ludowej "Pomorze" pełniącego opiekuńczą rolę nad tą grupą oraz pracowników Chełmińskiego Domu Kultury, powstała płyta reklamowa dokumentująca dotychczasowy dorobek zespołu.

Materiały muzyczne do płyty nagrywano w studio w Świeciu. Nagrań obrazu dokonano w Skansenie na terenie Muzeum Etnograficznego w Toruniu oraz w obiektach na terenie miasta Chełmna co stworzyło możliwość do szerokiej promocji miasta w kraju jak również poza jego granicami.
Czytaj dalej...




Płyty wydane z okazji 35-lecia Orkiestry Dętej ChDK

Płyty Orkiestry Dętej Chełmińskiego Domu Kultury wydane z okazji jubileuszu 35-lecia zespołu przez Chełmiński Dom Kultury w 2007 roku. Okładki płyt stanowią jednocześnie folder naszej Orkiestry. Jedna z płyt zawiera materiały wideo, kolejna muzykę w wykonaniu Orkiestry.




Poezja Ks. Henryka Stępnia SAC, członka grupy literackiej Chełmińskiego Domu Kultury


Za pomoc w wydaniu tomików
serdecznie dziękuję
Urzędowi Miasta Chełmna,
Starostwu Powiatowemu w Chełmnie,
Chełmińskiemu Domu Kultury
i Muzeum Ziemi Chełmińskiej.

Ks. Henryk Stępień SAC

Kontakt: ul. Dworcowa 38; 86-200 Chełmno

Recenzja redaktora naczelnego „Akantu”

„Można powiedzieć, że istnieje wspólne źródło religii i poezji. Jest nim tajemnica istnienia”. To słowa dr Zofii Zarębianki z „ Co to jest poezja religijna’’. Naturalnie ta bardzo ogólna refleksja nie odpowiada na wszystkie pytania aprioryczne, a może nawet nie wyjaśnia niczego, bowiem obie te strefy : religii i poezji należą do „bytów” zakrytych mgiełką tajemnicy. Dlatego też można sądzić, że nie istnieje „ jedna” poezja religijna, a jej przestrzeń rozciąga się, zarówno w przeszłość jak przyszłość, wyznacza znakami zapytania. Przekonana natomiast jestem, że to, co w teorii literatury wydaje się być dyskusyjne, wcale nie musi budzić wątpliwości intuicyjnych czy intelektualnych. Podstawą są wartości ontyczne.

Przyjmując za pewnik jakąś boską cząstkę człowieka i uprawnienie przez Stwórcę do nazwania świata, stworzeń i stanów możemy wykorzystać ten dar, ten talent w modlitwie poetyckiej, bo tak nazwałabym przedstawiony zbiór liryków księdza Henryka Stępnia SAC. Szczęśliwie wyłaniająca się z tekstów duchowość nie jest naznaczona swoistym mesjanizmem, wizyjnością czy proroctwami. W tym kontekście można nawet powiedzieć, że jest „prosta” w takim znaczeniu, w jakim: zrozumiała, logiczna. Dotyka zarówno sensów transcendentalnych jak czysto-ludzkich. Obecność „świętości” odbywa się w porządku życia, a Sacrum nie jest wyimaginowaną sceną, manifestacją, procesją. Magiczność jest tej poezji obca, co nie znaczy, że nie zawiera odrobiny religijności ludowej. Pielgrzymowanie podmiotu lirycznego w czasie i przestrzeni zanurzone zostaje we współbytowaniu parafialnym. Znaczna część liryków nosi znamiona homiletyki. Wynika to z przekonań etycznych i bezwarunkowości głoszonych prawd. Obwieszona zostaje wieczność poprzez „tu i teraz”, które wymagają starania się o codzienną prawdę. Natura ludzka przecież nie jest doskonała i należy fakt przypominać nie w formie tajemniczych „gromów” i słów patetycznych a nieprzyswajalnych. Dlatego też sugerowałabym czytanie poezji księdza Henryka jako świadectwo osoby. Umiłowanie dla Matki Bożej jest tu pewną dominantą, podobnie cześć i podziw dla Ojca św., jakby prototypów ludzkiej matki i ludzkiego ojca, w odróżnieniu od Trójjedynego Boga, albo w paraleli synostwa i tajemnicy Zrodzenia. Darmowość modlitwy wymaga też jej ciągłej obecności, jest nieskończona jak łaska i jak miłość. W tomikach znajdziemy inwokacje i prośby, napomnienia i pocieszenia. Pobrzmiewa w lirykach rzeczywiście, jak zauważa Piotr Rakowski, „świadomość bezsensu światowego życia”, chęć „wyzwolenia się z niedoli egzystencjalnej”, ale czy takie jest ogólne przesłanie? Należy sądzić, że bardziej nasycone teologiczną Nadzieją. Nie rozdzielałbym triady: wiary, nadziei i miłości, a przecież poczucie bezsensowności i pustki to nic innego jak niedostatek nadziei. Poeta ma prawo do zwątpień i goryczy refleksji, nie przesądza to jednak o odchodzeniu od świata, zwłaszcza przy wyraźnych w tej poezji tendencjach ojczyźnianych.

Jednorodność proponowanych tekstów – myślę o tematyce – jest ich zaletą, bowiem wchodząc w warstwę semantyczną czujemy spójność przesłania i konsekwencje nazwania, a ponadto potrzebę Autora do takiej a nie innej ekspresji. A to ujmuje – jako wewnętrzna prawda podmiotu lirycznego. Subiektywność w tym przypadku nie obraża obiektywności, nadaje uniwersalny wymiar rozmowom człowieka z Bogiem i współbraćmi.

mgr Jolanta Baziak




Galaktyka słów almanach

"GALAKTYKA SŁÓW" - tomik poezji wydany przez Chełmiński Dom Kultury w 2006 roku. Podczas spotkania autorskiego swoje wiersze recytowali sami twórcy: Monika Czemeżyńska, Agnieszka Przybyszewska, Małgorzata Przybyszewska, Emilii Wojciechowska, Natalia Wiśniewska, Malwina Krawczyk, Beata Ratajska, Bernadeta Kowalska, Michalina Kaszuba, ks. Henryk Stępień oraz instruktor sekcji - Sylwia Dombrowska.


Oprócz doskonale dobranych wierszy, można zwrócić uwagę na okładkę tomiku - przede wszystkim na piękne zdjęcia Chełmna autorstwa Z. Sierackiego. Dzięki nim oraz krótkiej informacji o Chełmnie, wydawnictwo spełnia również funkcje promocyjną. Właściwe proporcje i delikatność zamieszczenia tych informacji sprawiają, że funkcja ta nie zakłóca podstawowego przesłania tomiku.

Zainteresowanych pozyskaniem tomiku zapraszamy do domu kultury.

Wykonanie: A. Nowak