Katarzyna Mairer z Jaworzna Miłosny sekret |
Leszek Narloch z Starogardu Gdańskiego Zakochany Złodziej |
Kaja Jóźwińska z Bydgoszczy Sygnał z Ziemii |
Klaudia Jaskólska z Inowrocławia Chełmno, miasto zakochanych |
Marta Krysiak z Warszawy Niebezpieczne zwiazki |
Roksana Barańska z Podwieska Chełmno Chełmiński rzeźnik |
Dorota Domańska z Katowic Zofia Skórka z Sosnowca Tajemnica Miłosnego Sekretarza |
Miriam Pieniek z Chorzowa Walentynki w Chełmnie |
Joanna Cypriak vel Czupryniak z Gliwic Nazywam się Beka |
Piotr Kotecki z Bełchatowa Tak kocha się tylko w Chełmnie |
Anna Matwiejczyk - Sokółka z Gdańska Zwykła historia |
Scenariusz Krzysztof Churski z Torunia Rysunki Krzysztof Otorowski z Angli Walentynkowy przypadek babci Ireny |
Grzegorz Janek Janowski z Gliwic Czarny Kot |
Marta Krysiak z Warszawy Wielka gala filmów romantycznych o Chełmnie |
Krzysztof Churski z Torunia Kto pod kim dołki kopie |
Wioletta Krzemińska z Gdańska Kochankowie z Chełmna |
Katarzyna Mairer z Jaworzna Zofia Skórka z Sosnowca Miasto Miłości |
Rekonstrukcja stroju chełmińskiego jest jednym z działań kierownictwa Zespołu Pieśni i Tańca „Pomorze” zmierzających do odnalezienia tożsamości regionalnej ziemi chełmińskiej. Na podstawie prac badawczych dr Aleksandra Błachowskiego odtworzony został strój ludowy, który stanowi podstawę do odkrywania kulturowej odrębności naszego regionu.
W 2008 r. Zespół Pieśni i Tańca "Pomorze" obchodził jubileusz 30-lecia powstania. Z tej okazji, z inicjatywy Stowarzyszenia Miłośników Kultury i Sztuki Ludowej "Pomorze" pełniącego opiekuńczą rolę nad tą grupą oraz pracowników Chełmińskiego Domu Kultury, powstała płyta reklamowa dokumentująca dotychczasowy dorobek zespołu.
Materiały muzyczne do płyty nagrywano w studio w Świeciu. Nagrań obrazu dokonano w Skansenie na terenie Muzeum Etnograficznego w Toruniu oraz w obiektach na terenie miasta Chełmna co stworzyło możliwość do szerokiej promocji miasta w kraju jak również poza jego granicami.
Czytaj dalej...
Płyty Orkiestry Dętej Chełmińskiego Domu Kultury wydane z okazji jubileuszu 35-lecia zespołu przez Chełmiński Dom Kultury w 2007 roku. Okładki płyt stanowią jednocześnie folder naszej Orkiestry. Jedna z płyt zawiera materiały wideo, kolejna muzykę w wykonaniu Orkiestry.
Recenzja redaktora naczelnego „Akantu”
„Można powiedzieć, że istnieje wspólne źródło religii i poezji. Jest nim tajemnica istnienia”. To słowa dr Zofii Zarębianki z „ Co to jest poezja religijna’’. Naturalnie ta bardzo ogólna refleksja nie odpowiada na wszystkie pytania aprioryczne, a może nawet nie wyjaśnia niczego, bowiem obie te strefy : religii i poezji należą do „bytów” zakrytych mgiełką tajemnicy. Dlatego też można sądzić, że nie istnieje „ jedna” poezja religijna, a jej przestrzeń rozciąga się, zarówno w przeszłość jak przyszłość, wyznacza znakami zapytania. Przekonana natomiast jestem, że to, co w teorii literatury wydaje się być dyskusyjne, wcale nie musi budzić wątpliwości intuicyjnych czy intelektualnych. Podstawą są wartości ontyczne.
Przyjmując za pewnik jakąś boską cząstkę człowieka i uprawnienie przez Stwórcę do nazwania świata, stworzeń i stanów możemy wykorzystać ten dar, ten talent w modlitwie poetyckiej, bo tak nazwałabym przedstawiony zbiór liryków księdza Henryka Stępnia SAC. Szczęśliwie wyłaniająca się z tekstów duchowość nie jest naznaczona swoistym mesjanizmem, wizyjnością czy proroctwami. W tym kontekście można nawet powiedzieć, że jest „prosta” w takim znaczeniu, w jakim: zrozumiała, logiczna. Dotyka zarówno sensów transcendentalnych jak czysto-ludzkich. Obecność „świętości” odbywa się w porządku życia, a Sacrum nie jest wyimaginowaną sceną, manifestacją, procesją. Magiczność jest tej poezji obca, co nie znaczy, że nie zawiera odrobiny religijności ludowej. Pielgrzymowanie podmiotu lirycznego w czasie i przestrzeni zanurzone zostaje we współbytowaniu parafialnym. Znaczna część liryków nosi znamiona homiletyki. Wynika to z przekonań etycznych i bezwarunkowości głoszonych prawd. Obwieszona zostaje wieczność poprzez „tu i teraz”, które wymagają starania się o codzienną prawdę. Natura ludzka przecież nie jest doskonała i należy fakt przypominać nie w formie tajemniczych „gromów” i słów patetycznych a nieprzyswajalnych. Dlatego też sugerowałabym czytanie poezji księdza Henryka jako świadectwo osoby. Umiłowanie dla Matki Bożej jest tu pewną dominantą, podobnie cześć i podziw dla Ojca św., jakby prototypów ludzkiej matki i ludzkiego ojca, w odróżnieniu od Trójjedynego Boga, albo w paraleli synostwa i tajemnicy Zrodzenia. Darmowość modlitwy wymaga też jej ciągłej obecności, jest nieskończona jak łaska i jak miłość. W tomikach znajdziemy inwokacje i prośby, napomnienia i pocieszenia. Pobrzmiewa w lirykach rzeczywiście, jak zauważa Piotr Rakowski, „świadomość bezsensu światowego życia”, chęć „wyzwolenia się z niedoli egzystencjalnej”, ale czy takie jest ogólne przesłanie? Należy sądzić, że bardziej nasycone teologiczną Nadzieją. Nie rozdzielałbym triady: wiary, nadziei i miłości, a przecież poczucie bezsensowności i pustki to nic innego jak niedostatek nadziei. Poeta ma prawo do zwątpień i goryczy refleksji, nie przesądza to jednak o odchodzeniu od świata, zwłaszcza przy wyraźnych w tej poezji tendencjach ojczyźnianych.
Jednorodność proponowanych tekstów – myślę o tematyce – jest ich zaletą, bowiem wchodząc w warstwę semantyczną czujemy spójność przesłania i konsekwencje nazwania, a ponadto potrzebę Autora do takiej a nie innej ekspresji. A to ujmuje – jako wewnętrzna prawda podmiotu lirycznego. Subiektywność w tym przypadku nie obraża obiektywności, nadaje uniwersalny wymiar rozmowom człowieka z Bogiem i współbraćmi.
mgr Jolanta Baziak
"GALAKTYKA SŁÓW" - tomik poezji wydany przez Chełmiński Dom Kultury w 2006 roku. Podczas spotkania autorskiego swoje wiersze recytowali sami twórcy: Monika Czemeżyńska, Agnieszka Przybyszewska, Małgorzata Przybyszewska, Emilii Wojciechowska, Natalia Wiśniewska, Malwina Krawczyk, Beata Ratajska, Bernadeta Kowalska, Michalina Kaszuba, ks. Henryk Stępień oraz instruktor sekcji - Sylwia Dombrowska.
Oprócz doskonale dobranych wierszy, można zwrócić uwagę na okładkę tomiku - przede wszystkim na piękne zdjęcia Chełmna autorstwa Z. Sierackiego. Dzięki nim oraz krótkiej informacji o Chełmnie, wydawnictwo spełnia również funkcje promocyjną. Właściwe proporcje i delikatność zamieszczenia tych informacji sprawiają, że funkcja ta nie zakłóca podstawowego przesłania tomiku.
Zainteresowanych pozyskaniem tomiku zapraszamy do domu kultury.