Archiwum 2016




Uroczysta Sesja Rady Miasta Chełmna

29.12.2016

28 grudnia 2016 roku odbyła się uroczysta sesja Rady Miasta Chełmna, podczas której wręczono wyjątkowe wyróżnienia „Zasłużony dla miasta Chełmna”. Otrzymali je siostra Halina Wiczling, Janina Śmigielska, Piotr Madej oraz uhonorowany pośmiertnie Czesław Roszyk.

Czesław Roszyk był założycielem, pierwszym kapelmistrzem, dyrygentem i wychowawcą chełmińskiej orkiestry dętej / 1971 – 1990 /. Jego dzieło kontynuuje Orkiestr Dęta Chełmińskiego Domu Kultury. Uroczystości nadania tytułu towarzyszył koncert zespołu z najmłodszą grupą mażoretek.




Walentynkowi Wolontariusze poszukiawni!

22.12.2016

Chełmiński Dom Kultury poszukuje kreatywnych, zaangażowanych ludzi, którzy stworzą niepowtarzalną grupę wolontariuszy podczas realizacji Walentynek Chełmińskich 2017. Jak się zgłosić? Należy wysłać maila na adres: kamila.art@chdk.pl lub prywatną wiadomość na Facebooku o treści: Chcę być walentynkowym wolontariuszem lub przyjść na spotkanie organizacyjne 5 stycznia 2017 r. O godz. 17:00 do Chełmińskiego Domu Kultury, sala nr 26. Podczas spotkania przedstawione zostaną grupy zadaniowe. Potencjalni wolontariusze będą mogli również zgłosić swoje propozycje dotyczące Walentynek.

Dlaczego wolontariusz na ferie? Działania wolontariatu obejmują okres ferii zimowych łącznie z finałem Walentynek Chełmińskich 2017 (wtorek - 14 lutego).

Dlaczego walentynkowy wolontariusz? Jego działania skupiać będą się na zadaniach związanych z Walentynkami Chełmińskimi 2017.

Tylko od Ciebie będzie zależało czy zechcesz przedłużyć wolontariat i współpracować dalej.




WOŚP 2016 - plakat

22.12.2016




Możliwość wsparcia WOŚP!

12.12.2016

W imieniu całego Sztabu WOŚP w Chełmnie, zwracamy się do Państwa z prośbą o pomoc w realizacji przedsięwzięć związanych z „XXV Finałem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy”.

Podczas przyszłorocznego „Finału”, już 15 stycznia 2017 roku, zbieramy środki pieniężne „DLA RATOWANIA ŻYCIA I ZDROWIA DZIECI NA ODDZIAŁACH OGÓLNOPEDIATRYCZNYCH ORAZ DLA ZAPEWNIENIA GODNEJ OPIEKI MEDYCZNEJ SENIOROM”.

Dzięki naszej wspólnej pracy chełmiński szpital otrzymał dotychczas bardzo wartościowe dary z ramienia Fundacji, co jest m.in. Państwa udziałem. Są to m.in.: pulsoksymetry dla oddziałów niemowlęcego i dziecięcego, pompy infuzyjne, inkubator dla wcześniaków, aparat do wczesnego wykrywania wad wrodzonych słuchu oraz pompy infuzyjne z przeznaczeniem do żywienia jelitowego i pozajelitowego. W latach 2004 – 2015, nasz szpital pozyskał kolejne urządzenia, m.in. aparat do EKG najnowszej generacji, pulsoksymetr i kardiomonitor, a także wagę elektroniczną - niezbędną do dokładnego ważenia niemowląt , 20 sztuk łóżeczek niemowlęcych z materacami oraz ssak elektroniczny - urządzenie służące do odsysania dróg oddechowych u niemowląt w nagłych przypadkach.

Jeśli podsumujemy nasze wspólne działania na terenie miasta to pewne jest - naprawdę warto! W latach 1997 – 2016 zebraliśmy w Chełmnie ponad 500.000,00 zł. Honorowi dawcy oddali ponad 500 litrów krwi i co najważniejsze – chełmiński szpital otrzymał z ramienia Fundacji WOŚP urządzenia medyczne (w tym kompletne wyposażenie oddziału pediatrycznego i części noworodkowego) za ponad 300.000,00 zł!!!

Po spotkaniu organizacyjnym Sztabu w dniu 23 listopada b.r., ponownie ustalono, iż program przebiegu imprez sprawdza się od lat i nie wymaga większych poprawek. Jedynie (ze względu na fatalny stan techniczny kinoteatru „Rondo”) koncert rockowy przeniesiony będzie do KLUBU „KRĘGIELNIA”. W dzień „XXV Finału” (niedziela 15 stycznia 2017 r.) w samo południe na płycie rynku, przewidziano występy zespołów muzycznych, licytacje okolicznościowych złotych i srebrnych serduszek oraz obrazów, degustację grochówki, bigosu i przejażdżki konne, pokazy walk rycerskich, prezentacje chełmińskich szkół i wiele innych atrakcji. W szpitalu w godz. 11.00 - 14.00 można będzie przebadać się w zakresie m.in. poziomu ciśnienia, glukozy, chorób płuc i szyjki macicy. W godzinach popołudniowych, miłośnicy „mocnego uderzenia” uczestniczyć będą w koncercie rockowym w KLUBIE „KRĘGIELNIA”, gdzie zagrają m.in. grupy: „CORR” z Inowrocławia i „MEGARAŻ” z Grudziądza. Jeśli otrzymamy zgodę naszych strażaków, punktualnie o godz. 20.00 połączymy się z całą Polską mini – pokazem sztucznych ogni czyli symbolicznym „światełkiem do nieba”.

W związku z powyższym, zwracamy się z prośbą o chociaż drobne wsparcie finansowe chełmińskiego finału, co przyczyni się do urozmaicenia cyklu imprez, ufundowania ciepłego posiłku i napojów dla 60. wolontariuszy, kwestujących tego dnia na ulicach miasta czy też zwrotu kosztów przejazdu zaproszonym zespołom.

Nr konta – BS Chełmno 56 9486 0005 0000 0361 2000 0018 z dopiskiem: XXV Finał WOŚP w Chełmnie. Szczegółowe informacje – M. Dombrowski – tel. 531 314 420

Z góry dziękujemy za przychylność i udzieloną pomoc.


Z poważaniem
Marcin Dombrowski
Szef Sztabu WOŚP
w Chełmnie




Walentynkowy konkurs plastyczno - literacki

12.12.2016

Zapraszamy do wzięcia udziału
w XII Ogólnopolskim Konkursie Plastyczno - Literackim
„NA ŚW. WALENTEGO… - RÓŻNE OBLICZA MIŁOŚCI”

Konkurs ten jest organizowany przez Katolickie Liceum, Gimnazjum i Szkołę Podstawową Księży Pallotynów w Chełmnie przy udziale Chełmińskiego Domu Kultury i Urzędu Miasta Chełmna w ramach XVI obchodów Dnia Świętego Walentego w Chełmnie - Mieście Zakochanych.

Ogólnopolski Konkurs literacko - plastyczny organizowany jest w miesiącu lutym. W tym roku odbywa się już dwunasta edycja tego konkursu. Ma on na celu odpowiedzenie sobie na pytanie: czym tak naprawdę jest miłość, gdzie ją można spotkać i w jaki sposób doświadczać, przeżywać? Sprostać temu niełatwemu zadaniu starają się młodzi ludzie, uczniowie wielu szkół z całej Polski. Formą literacką czy techniką plastyczną, próbują twórczo pokazać współczesne oblicza miłości, przekonując, że najważniejsza w życiu jest miłość.




Świąteczne Twórcze Czwartki

12.12.2016

Dzieci podczas warsztatów własnoręcznie wykonywały bombkę z muliny i łańcuch świąteczny na okno. Przed nami jeszcze jedno spotkanie, 15 grudnia, na którym dzieci nauczą się składać ekotorby z szarego papieru i zaprojektują własne pieczątki ze świątecznym symbolem.




Mikołajki - podsumowanie

07.12.2016

Cieszymy się ogromnie, że byliście, że było Was aż tylu i mamy nadzieję, że bawiliście się świetnie! Parada ze specjalnym gościem, pełna Waszych uśmiechów przerosła nasze oczekiwania. Lampki na choince zaświeciły się z ogromną mocą, mocą która pochodzi od każdego z Was! Wspólna niekończąca się zabawa z grupą animacyjną FUNimki to było prawdziwe szaleństwo! Mamy nadzieję, że nasze efly Was nie ominęły i do każdego dotarł słodki poczęstunek, a do zziębniętych gorąca herbata. Tak właśnie wyglądał wczorajszy wieczór mikołajkowy. Dziękujemy! Nie możemy również pominąć bardzo ważnej rzeczy, a mianowicie rozstrzygnięcia konkursu na najpiękniejszy list do Mikołaja, obdarowaliśmy zwycięzców upominkami i mikołajowym uściskiem. Musicie wiedzieć, że niektóre listy nas wzruszyły.

Ogromne podziękowania kierujemy do firm: Adast za górę cukierków oraz Danhoss za upominki dla zwycięzców w konkursie na najpiękniejszy list do Mikołajka! Cukierasy dla Was były także z Urzędu Miasta Chełmna i Chełmińskiego Domu Kultury.




Warsztaty Filcowania

06.12.2016

Mitenki - Rękawiczki z filcu

Zapraszamy na warsztaty filcowania w dniu 13 grudnia 2016 r. o godz. 17.00. Na zajęciach uczestnicy zapoznają się z technikami filcowania i przygotują własnoręcznie „Mitenki - rękawiczki z filcu”.

Warsztaty poprowadzi: Andżelika Jarych "Moja Filcownia". Organizator zapewnia materiały do zajęć. Koszt 60 zł.

Zapisy w Europejskim Centrum Wymiany Młodzieży, ul. gen. J. Jastrzębskiego 5, tel. 56 679 02 30, e-mail: ecwm@chdk.pl




„Najpiękniejsze Witryny Walentynkowe"

04.12.2016

Burmistrzowie Świecia i Chełmna zapraszają.
Szanowni Państwo!

14 lutego 2017 roku będziemy wspólnie uroczyście obchodzić kolejne „Walentynki Chełmińskie”. W związku z tym, chcielibyśmy zaprosić Państwa do współuczestnictwa w tej imprezie, która stała się wizytówką naszych miast. Możecie stać się osobami, które współtworzą tę imprezę poprzez przygotowanie w swoich sklepach, restauracjach, instytucjach witryny walentynkowej. Przygotowanie takich witryn pozwoli na stworzenie niepowtarzalnego klimatu w Chełmnie i Świeciu. Zasady uczestnictwa są bardzo proste, a dla najpiękniejszych witryn ufundowane zostaną nagrody. Ogłoszenie wyników konkursu odbędzie się 14 lutego podczas imprezy na Rynku w Chełmnie w ramach obchodów Dnia Świętego Walentego.

Zasady uczestnictwa:

  • Wypełnione karty zgłoszeniowe przyjmowane będą w Chełmińskim Domu Kultury (II piętro) oraz w Urzędzie Miasta Chełmna – Biuro Podawcze, od 1 do 16 stycznia 2017 r. do godz. 14:00. Karty można również przesłać pocztą na adres Organizatora (sekretariat@chdk.pl) lub faxem pod numer 56 686 48 08. O przyjęciu zgłoszenia decyduje data jego wpływu do Organizatora.
  • Wszystkie zgłoszone witryny otrzymają do dnia 20.01.2017 r. numer identyfikacyjny /prosimy o wpisanie go na załączonym ogłoszeniu i wywieszenie w widocznym miejscu /, na który będzie można oddawać głosy poprzez wysłanie sms-a – na numer 71321 o treści „chelmno. ” dla witryn z Chełmna oraz „swiecie.” dla witryn ze Świecia /po kropce wpisujemy numer wybranej witryny/ oraz za pośrednictwem strony internetowej pomorska.pl
  • Uczestnicy Plebiscytu zobowiązują się do realizacji Witryny w terminie min. 1 - 14.02.2017 r.
  • Dopuszcza się umieszczenie witryny wewnątrz lokalu tylko w wypadku kiedy Uczestnik nie dysponuje oknem wystawowym.
  • Witryna musi być:
    • widoczna;
    • pozbawiona towarów, produktów handlowych (chyba, że są one uzasadnioną częścią witryny);
    • zajmować cały obszar okna wystawowego lub innej przestrzeni (w przypadku kiedy Uczestnik nie dysponuje oknem wystawowym) o minimalnym wymiarze 1m x 1 m.

Nagrody otrzymają:

  • Najpiękniejsza witryna wybrana przez czytelników Gazety Pomorskiej: 1 witryna w Chełmnie i 1 witryna w Świeciu;
  • Najpiękniejsze witryny ocenione przez komisję powołaną w plebiscycie: 3 witryny w Chełmnie i 3 witryny w Świeciu;

Regulamin konkursu oraz plakat informujący o udziale w konkursie / z miejscem na wpisanie numeru identyfikacyjnego/, będzie dostępny na stronach: www.chelmno.pl , www.pomorska.pl ; www.chdk.pl ; www.swiecie.eu

Serdecznie zachęcamy do wzięcia udziału w naszej zabawie!!!




V Turniej Kulinarny na Walentynki!

01.12.2016

Zapraszamy do udziału w V Turnieju Kulinarnym „Alchemia i Amory w Kuchni”, który odbędzie się 14 lutego 2017 roku w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Praktycznego w Grubnie. Uczestnikami konkursu mogą być uczniowie szkół gastronomicznych. Regulamin i karta zgłoszenia do pobrania poniżej.




Muzyczne Powitanie Nowego Roku

24.11.2016

ZAPROSZENIE
na muzyczne powitanie
Nowego Roku '2017

Księżniczka Czardasza

Operetka Imre Kálmána

w wykonaniu solistów Teatru Muzycznego w Łodzi
oraz łódzkiej sceny operetkowej.


Anna Werecka / mezzosopran /
Katarzyna Zając – Caban /sopran /
Karol Lizak / tenor /
Tomasz Jedz / tenor /

przy akompaniamencie kwartetu
Katarzyny Moryś Pałuby.

1 stycznia 2017 roku, godzina 19.00
Sala koncertowa Państwowej Szkoły Muzycznej w Chełmnie
ul. Świętojerska 3

Zaproszenia w cenie 25 zł do nabycia od 5 grudnia godz. 10.00
w Chełmińskim Domu Kultury, ul. Dworcowa 40a - sekretariat
Nie przyjmujemy wcześniejszych rezerwacji oraz nie prowadzimy przedsprzedaży.

W przypadku dużego zainteresowania wydarzeniem istnieje możliwość organizacji drugiego koncertu 1 stycznia 2017 roku.

Organizator koncertu:
Chełmiński Dom Kultury

Współorganizator:
Państwowa Szkoła Muzyczna I Stopnia im. G.G. Gorczyckiego w Chełmnie

Patronat honorowy:
Mariusz Kędzierski
Burmistrz Miasta Chełmna




Podsumowanie konkursu "Chełmno w Jesiennej Szacie"

22.11.2016

18 listopada 2016 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Walentego Fiałka w Chełmnie nastąpiło rozstrzygnięcie już VIII edycji konkursu plastycznego i fotograficznego pt. „Chełmno w Jesiennej Szacie” zorganizowanego przez Chełmiński Dom Kultury. Podobnie jak w poprzednich latach konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem, jednak tym razem to wśród najmłodszych kategorii było najwięcej nadesłanych prac. Jury podczas oceny kierowało się głównie nawiązaniem do tematyki konkursu jak i różnorodnością technik oraz poziomem trudności wykonania danej pracy. Podjęcie decyzji nie było łatwe. Z nadesłanych 108 prac plastycznych oraz 74 prac fotograficznych postanowiono przyznać następujące nagrody i wyróżnienia w poszczególnych kategoriach wiekowych:

KONKURS PLASTYCZNY

kat. do 6 lat

  • I miejsce – Szymon Domagalski /Niepubliczne Przedszkole „Brzdąc” Chełmno/
  • II miejsce – Klara Motylewska /Niepubliczne Przedszkole „Brzdąc” Chełmno/
  • III miejsce – Ola Tomczyk /Miejskie Przedszkole „Tęczowy Zakątek” Chełmno/

wyróżnienie:

  • 1. Wiktoria Bogacka /Niepubliczne Przedszkole „Bajka” Chełmno/
  • 2. Sebastian Kubiak

kat. 7 - 12 lat

  • I miejsce – Natalia Hennig /CHDK/
  • II miejsce – Dominik Łęcki /Szkoła Podstawowa nr 2 Chełmno/
  • III miejsce – Julia Jaros /Szkoła Podstawowa nr 2 Chełmno/
  • III miejsce – Alicja Górecka /Szkoła Podstawowa Trzebczyk/

wyróżnienie:

  • 1. Marcel Pacholski /Szkoła Podstawowa nr 2 Chełmno/
  • 2. Natalia Panejko /Szkoła Podstawowa Kolno/
  • 3. Zofia Kowalczyk /Szkoła Podstawowa nr 2 Chełmno/
  • 4. Remigia Jaworska /CHDK/
  • 5. Amelia Rostek /CHDK/
  • 6. Patrycja Małkowska /Szkoła Podstawowa Kolno/

kat. 13 – 15 lat

  • I miejsce – Patrycja Oller /Gimnazjum nr 2 Chełmno/
  • II miejsce – Robert Kawalec /Publiczne Gimnazjum Podwiesk/
  • III miejsce – Anna Świątkowska /Publiczne Gimnazjum Podwiesk/

KONKURS FOTOGRAFICZNY

kat. do 18 lat

  • I miejsce – Wojciech Coch
  • II miejsce – Oliwia Ośmiałowska /Gimnazjum nr 2 Chełmno/
  • III miejsce – Anna Ośmiałowska

wyróżnienie:

  • 1. Agata Rokicińska
  • 2. Paweł Szulc /SOSW Chełmno/
  • 3. Wiktoria Grajewska /II Gimnazjum Starogród/

kat. pow 18 lat

wyróżnienie:

  • 1. Beata Sikora

Laureatom konkursu wręczono nagrody i dyplomy, a wystawę z nagrodzonymi pracami można było podziwiać w Miejskiej Bibliotece w Chełmnie. W tym roku uczestnictwo w konkursie zgłosiło 17 placówek z Chełmna i okolic, tj. Miejski Przedszkole „Tęczowy Zakątek”, Niepubliczne Przedszkole „Brzdąc”, Przedszkole Niepubliczne „Bajka”, Niepubliczne Przedszkole „Calineczka”, Szkoła Podstawowa nr 4 w Chełmnie, Szkoła Podstawowa nr 2 w Chełmnie, Szkoła Podstawowa nr 1 w Chełmnie, Szkoła Podstawowa w Trzebczyku, Szkoła Podstawowa w Kolnie, Szkoła Podstawowa w Starogrodzie, Gimnazjum nr 1 w Chełmnie, Gimnazjum nr 2 w Chełmnie, Gimnazjum w Podwiesku, I i II Gimnazjum w Starogrodzie, Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Chełmnie, Katolicka Szkoła Podstawowa (klasa I) w Chełmnie oraz Pracownia plastyczna ChDK.




Świąteczne twórcze czwartki

20.11.2016

Święta to czas kiedy w domu robi się wypieki, szuka prezentów dla rodziny i przygotowuje świąteczne ozdoby. Studio KreaTYwy z Chełmińskiego Domu Kultury zna kilka sposobów jak sprawić by święta były wytworniejsze i chętnie się nimi podzielimy. Podczas warsztatów dzieci dowiedzą się jak zrobić całkiem ciekawe, pełne uroku i estetyczne ozdoby świąteczne przy pomocy papieru, patyków i sznurka. Cykl twórczych spotkań, który rusza 1 grudnia i będzie realizowany jeszcze przez kolejne dwa czwartki przygotuje dzieci do świątecznego dekorowania i pakowania prezentów. Ważne aby pamiętać, że zajęcia są bezpłatne i przeznaczone dla dzieci od lat 6. Ilość miejsc jest ograniczona, a o uczestnictwie decyduje kolejność zgłoszeń - osobista w sekretariacie Chełmińskiego Domu Kultury lub dokonana telefonicznie pod numerem 56 686 48 08 lub 530 674 882.




Mikołajkowa zabawa!

17.11.2016

Mikołajki to czas szczególny, który otwiera świąteczną aurę w naszym mieście. Przesłanie przez dzieci impulsu i rozpalenie świątecznych iluminacji nadaje naszemu miastu magicznego klimatu. W tym roku również chcemy zaprosić wszystkie dzieci, całe rodziny, nauczycieli do niecodziennej przygody. 6 grudnia spotykamy się przy kino-teatrze Rondo aby stamtąd o godz. 16:00 wraz z Mikołajem ruszyć świątecznym korowodem ulicami: Dworcową i Grudziądzką na Rynek, gdzie czekać będą nas wspólne zabawy, mnóstwo słodkości oraz rozstrzygnięcie konkursu i wręczenie nagród za najpiękniejszy list do Mikołaja “Kochany Panie Mikołaju”. Uczestników mikołajkowej zabawy, dzieci, rodziców, dziadków, nauczycieli zachęcamy do przebrania się w stroje śnieżynek, mikołajów, elfów, reniferów i temu podobnych! Mamy nagrody (słodkości) dla miss, mistera i grupy najlepiej przebranych dzieci. Zaskoczcie nas! Całą zabawę poprowadzi dla grupa animacyjna FUNimki. Nie może Was zabraknąć!

Uwaga! W razie niepogody impreza przeniesiona do kino-teatru "Rondo" – okrąglak.




Zaproszenie na spotkanie sztabu WOŚP

15.11.2016

Mamy zaszczyt poinformować Państwa, iż w dniu 31 października 2016 r. przy Chełmińskim Domu Kultury, utworzył się Sztab XXV Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Finał zaplanowany jest na niedzielę 15 stycznia 2017 r., a celem zbiórki publicznej będzie zbieranie środków pieniężnych: „DLA RATOWANIA ŻYCIA I ZDROWIA DZIECI NA ODDZIAŁACH OGÓLNOPEDIATRYCZNYCH ORAZ DLA ZAPEWNIENIA GODNEJ OPIEKI MEDYCZNEJ SENIOROM”.

W związku z powyższym, pragniemy zaprosić Was do udziału w pracach Sztabu XXV Finału WOŚP w Chełmnie i tym samym zwrócić się o pomoc w organizacji planowanych przedsięwzięć. W szczególności, zwracamy się do wolontariuszy – ludzi z pomysłem, którzy chcą wprowadzić nowe działania i uatrakcyjnić przebieg kolejnego chełmińskiego „Finału”.

Spotkanie organizacyjne odbędzie się 23 listopada 2016 r. /środa/ o godz. 14.00 w Urzędzie Miasta Chełmna /sala nr 102 „konferencyjna”/.


Z poważaniem
Marcin Dombrowski
Szef Sztabu WOŚP
w Chełmnie




Bal Sylwestrowy w ECWM

09.11.2016




Mikołajkowy konkurs!

09.11.2016

Konkurs na najpiękniejszy list do Św. Mikołaja
"KOCHANY PANIE MIKOŁAJU"

Świąteczny czas nadchodzi wielkimi krokami. Każdy z nas ma w sobie ukryte pragnienia, którymi chciałby się podzielić ze Świętym Mikołajem. Oto jest! Nadchodzi konkurs skierowany do dzieci i młodzieży w wieku 3-15 lat, który pomoże wyrazić swoje oczekiwania względem nadchodzących Świąt. Co trzeba zrobić? Napisać list, list do Mikołaja dotyczący pragnień, podziękowań, pozdrowień. Ważne aby te zagadnienia wyrażone były w formie pisemnej lub rysunku (zgodnie z regulaminem).

Czekamy na Wasze listy do 1 grudnia, a najpiękniejsze nagrodzimy 6 grudnia podczas Mikołajek, o których więcej informacji niebawem.




Twórcze Spotkania

07.11.2016

Zapraszamy do Europejskiego Centrum Wymiany Młodzieży na listopadową odsłonę warsztatów artystycznych „Twórcze spotkania wieczorową porą”.

Warsztaty poprowadzi: Andżelika Jarych "Moja Filcownia". Organizator zapewnia materiały do zajęć.

Zapisy w Europejskim Centrum Wymiany Młodzieży, ul. gen. J. Jastrzębskiego 5, tel. 56 679 02 30, e-mail: ecwm@chdk.pl.




Walentynkowa Zbiórka Krwi

05.11.2016

II AKCJA ZBIÓRKI KRWI
DLA CENTRUM ONKOLOGII im. prof. F. Łukaszczyka w Bydgoszczy
"KROPLA MIŁOŚCI - KOCHAM, POMAGAM, RATUJĘ"
14 luty 2017 roku od godz. 9.00 Rynek Chełmno
/ rejestracja 9.00 – 16.30 /

Zapraszamy mieszkańców Chełmna, gości i turystów do włączenia się w akcję zbiórki krwi z przeznaczeniem dla pacjentów Centrum Onkologii im. prof. F. Łukaszczyka w Bydgoszczy. Liczymy na poparcie tej szlachetnej idei i pomoc osobom dotkniętym chorobą nowotworową. 14 lutego od godziny 9.00 na rynku w Chełmnie stanie specjalny ambulans z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy, Oddział w Grudziądzu. Każdy honorowy dawca otrzyma upominek, a dla 15 osób będą wylosowane nagrody, m.in. album "Chełmno malowane". Nagrodą główna będzie romantyczna kolacja dla dwojga w pensjonacie Stary Spichrz. / Losowanie nagród po godzinie 18.00 – scena /

Przyjdź i pomóż ratować życie.


Centrum Onkologii im. prof. F. Łukaszczyka w Bydgoszczy
Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy, Oddział w Grudziądzu
Gmina Miasto Chełmno
Chełmiński Dom Kultury
Pensjonat Stary Spichrz




Wystawa prac UTW w Wąbrzeskim Domu Kultury

05.11.2016

27 października 2016 r. delegacja z Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Chełmnie miała przyjemność uczestniczyć w Obchodach Święta Seniora w Wąbrzeskim Domu Kultury.

Jedną z wielu atrakcji przygotowanych na tę okazję był wernisaż twórczości grupy plastycznej naszego UTW. Seniorzy zaprezentowali prace malarskie o różnej tematyce, które będzie można zobaczyć w WDK do 20 listopada.

Szczegółowe informacje na stronie internetowej Wąbrzeskiego Domu Kultury




Jarmark Świąteczny

02.11.2016

Zapraszamy wystawców do udziału w Jarmarku Świątecznym, który odbędzie sie 18.12.2016 roku.




V Spotkania Szkoleniowo-Warsztatowe

02.11.2016

28 października swoje święto obchodzili seniorzy. O godzinie 14:00 mieszkańcy Chełmna oraz zaproszeni goście z Dobrzynia nad Wisłą spotkali się w Państwowej Szkole Muzycznej im. G.G. Gorczyckiego aby wspólnie i oficjalnie otworzyć V Spotkania Szkoleniowo-Warsztatowe "Z biegiem Wisły". Gwiazdą tego popołudnia był Alexander Evseev, tenor prezentujący sentymentalne, rosyjskie utwory z lat 60-tych. Na koncercie obecny był również Burmistrz Miasta Chełmna oraz przedstawiciele instytucji kulturalnych , którzy złożyli życzenia seniorom. Druga część spotkania odbyła się w Europejskim Centrum Wymiany Młodzieży, we wspaniałej atmosferze przy muzyce i tańcach seniorzy bawili się do późnych godzin.

Film




Nowa Rada Słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku

26.10.2016

19 października odbył się wykład mgr. Jarosława Jagodzińskiego wykładowcy z Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy oraz wybory do Rady Słuchaczy. Tematem prelekcji były "Wędrówki europejskie", podczas, których przedstawiony został turystyczny szlak europejski przez Berlin, Pragę, Wilno, aż po Bornholm. Słuchacze byli zachwyceni nowinkami z różnych miejscowości, a zwłaszcza obyczajami mieszkańców, należącej do Danii, wyspy Bornholm.

Wraz z wprowadzonymi zmianami do regulaminu, dokonanymi przez organ prowadzący oraz starą Radę Słuchaczy, nowa Rada będzie służyła Uniwersytetowi 3 lata, a w jej skład wejdzie nie 5, a 6 osób. Po wykładzie w Ogólnym Zebraniu Słuchaczy przeprowadzone zostało jawne głosowanie, w którym wybrano: Mieczysława Majewskiego, Halinę Łapczyńską, Pawła Sehnke, Elwirę Stożek oraz nowych członków Renatę Gruźlewską i Tadeusza Krause.

We wtorek 25 października odbyło się pierwsze posiedzenie Rady Słuchaczy, na którym przydzielono funkcje poszczególnym członkom:
- Mieczysław Majewski - Przewodniczący RS
- Paweł Sehnke - Zastępca Przewodniczącego
- Tadeusz Krause - Sekretarz
- Halina Łapczynska - Skarbnik
- Elwira Stożek - Członek Rady Słuchaczy
- Renata Gruźlewska - Członek Rady Słuchaczy

Życzymy wytrwałości i niebanalnych pomysłów!




Nagrodzeni w konkursie „Kolorowy Trzeci Wiek”!

26.10.2016

6 października 2016 r. sekcja plastyczna UTW, po raz piąty wzięła udział w konkursie plastycznym „Kolorowy Trzeci Wiek” organizowanym z okazji inauguracji roku akademickiego 2016/2017, przez Toruński Uniwersytet Trzeciego Wieku. Do konkursu przystąpiło kilkudziesięciu twórców reprezentujących UTW z regionu i województwa kujawsko – pomorskiego. Każda z osób mogła zaprezentować dwa obrazy własnej twórczości o tematyce dowolnej. Tym razem uczestnicy wrócili do Chełmna bardzo usatysfakcjonowani. Jadwiga Prełowska zdobyła I nagrodę, a Renata Gruźlewska wyróżnienie. Nie jest to pierwszy raz kiedy doceniono talent sekcji plastycznej naszego UTW. W 2014 roku Krystyna Wesołowska również zdobyła wyróżnienie w tym samym konkursie.

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!




Seniorzy rozwijają zdolności artystyczne

26.10.2016

15 seniorów z grupy plastycznej UTW bierze udział w warsztatach plastycznych, w Grucznie, prowadzonych przez Swiatłanę Dziemidowicz. Jest to cykl 10 spotkań, które odbywają się w każdy wtorek począwszy od 4 października. Celem projektu jest doskonalenie wiedzy oraz umiejętności plastyczncyh z zakresu malarstwa olejnego, a efekty tych spotkań zapewne zobaczymy wkrótce.




Andrzejki w ECWM

25.10.2016




24. Wybory Miss Ziemi Świeckiej i Chełmińskiej

25.10.2016

Już dziś zapraszamy kandydatki w wieku od 15 - 25 lat do udziału w „Konkursie Piękności” czyli „24. Wyborach Miss Ziemi Świeckiej i Chełmińskiej’ 2016”. Wystarczy przesłać zgłoszenie, swoje zdjęcie i dane osobowe na adres e-mail: wybory-miss2016@gazeta.pl Szczegółowe informacje: tel. 52 33-14-915: kom. 608-451-803.

”Wybory” to jedna z najstarszych imprez rozrywkowych w województwie, powiązana z szeroką promocją i przede wszystkim szansą rozwinięcia kariery dla młodych dziewcząt. Kilka razy miała swoje edycje w chełmińskim Kinoteatrze „Rondo”. Trzeba tu podkreślić, iż m.in. Wiktoria Wilmanowicz i Angelina Kolata z Chełmna w 2011 roku wystąpiły w Finale „Miss Polski” z transmisją telewizyjną na żywo! Wizytówką konkursów jest finalistka wyborów z 2004 roku - Sandra Majka, współpracująca w programie Kuby Wojewódzkiego jako laureatka finałów „Miss Polski”. Starosta Chełmiński już zapowiedział, że dla tegorocznej „Królowej Piękności” ufunduje nagrodę specjalną!




Chełmno komiksem malowane

24.10.2016

Kolejne zaproszenie do wzięcia udziału w IV edycji konkursu "Chełmno komiksem malowane". Jeśli przeżyłeś kiedyś cudowną miłość i chcesz ją umieścić w murach gotyckich kościołów i malowniczo rozpościerającego się Chełmna to nadchodzi niebywała okazja. Nie musisz być wcale rysownikiem, nie musisz pisać powieści, nie musisz robić tego sam. Przedstaw komiks odwołującą się do Chełmna – Miasta Zakochanych, jego historii, wpleć w to nietuzinkową miłość i zgłoś swoją pracę!

Termin zgłoszenia upływa 27 stycznia 2017 roku, więcej informacji w regulaminie konkursu.




Podsumowanie Scout&Tourist Song Festival

24.10.2016

W sobotę - 15 października, tym razem w Auli Gimnazjum nr 2 w Chełmnie odbył się kolejny „Festiwal”, w którym zaprezentowało się dziesięć ekip zuchowych i harcerskich z regionu. Występy oceniało jury złożone z chełmińskich harcerek, którym przewodziła phm. Anita Grodkowska (Komendant „Festiwalu”) i Marcin Dombrowski (Chełmiński Dom Kultury). Po prawie trzygodzinnych prezentacjach w kategoriach: „zuchowa” i „harcerska” postanowiono przyznać następujące lokaty:

Kategoria harcerska:

Kategoria zuchowa:

Organizatorami tegorocznego, jubileuszowego „Festiwalu” byli: 49 Drużyna Harcerska im. K. Wielkiego z Chełmna oraz Chełmiński Dom Kultury. „Festiwal” dofinansowało Miasto Chełmno.




Jarmark Świętego Walentego

20.10.2016

Zapraszamy wystawców do udziału w kolejnym Jarmarku Świętego Walentego, który odbędzie się 14 lutego 2017 r. w godzinach od 08.00 do 20.00 na rynku w Chełmnie. Termin zgłoszeń upływa 24 stycznia 2017 roku. Szczegółowe informacje oraz karta zgłoszenia w plikach poniżej.




Koncert Sarsy w Świeciu

20.10.2016

Trasa koncertowa promująca Album 'ZAPOMNIJ MI'.
Na specjalną prośbę fanów SARSA odbędzie trzydniową trasę koncertową Świecie – Włocławek – Konin już w listopadzie 2016 r.
ŚWIECIE HALA WIDOWISKOWO-SPORTOWA, ul. Sienkiewicza 3.
START 18 LISTOPADA GODZINA 19.00.
PRZED KONCERTEM SUPPORT W WYKONANIU MERY SPOLSKY.

Bilety w cenie 35 zl. W dniu koncertu 45 zł. możesz nabyć od 5 października w punktach:

  • Sekretariacie obiektu Hala Widowiskowo-Sportowa, ul. Sienkiewicza 3, Świecie
  • Kasie Parku Wodnego przy ulicy Bydgoskiej 1, Świecie
  • Biurze Chełmińskiej Informacji Turystycznej / Muzeum Ziemi Chełmińskiej, Rynek 28 – Ratusz, Chełmno
  • Sekretariacie Chełmińskiego Domu Kultury, ul. Dworcowa 40a, Chełmno / 8 – 15.15 /
  • Informacja Turystyczna, Rynek Główny, Grudziądz
  • Strona internetowa ebilet.pl

Nie może Cię zabraknąć! Zapraszamy!

SARSA - polska gwiazda muzyki pop, autorka tekstów grająca na instrumentach klawiszowych i ukulele, ujmująca stylem scenicznym oraz oryginalnym wizerunkiem. Zachwyciła publikę min. jej debiutanckim singlem „Naucz mnie”, który stał się przebojem i był notowany na szczytach wielu radiowych list przebojów. Kompozycja przez sześć tygodni z rzędu zajmowała 1. miejsce na liście AirPlay, najczęściej odtwarzanych utworów w polskich rozgłośniach radiowych. Singel został certyfikowany diamentem za sprzedaż w ponad 100 tysiącach kopii. Do końca 2015 teledysk do „Naucz mnie” zanotował w serwisie Vevo ponad 35 milionów wyświetleń i był drugim najpopularniejszym teledyskiem w Polsce oraz najpopularniejszym polskim teledyskiem 2015 roku.




Warsztaty dla Odkrywców Dziedzictwa

19.10.2016

Zapraszamy do udziału w warsztacie Odkrywca Dziedzictwa - najbliższe w dniu 25 października 2016 r. w Młodzieżowym Domu Kultury im. Janusza Korczaka w Inowrocławiu, ul. NMP 14-16 w godzinach 11:00 do 17:00. 

Kolejne terminy: 26 października w Tucholi w Książnicy Tucholskiej, ul. Pocztowa 7b,Tuchola; 27 października w Żninie w Miejskim Ośrodka Sportu w Żninie pod egidą COP na ul. Gnieźnieńskiej 7.




Złoty, Jesienny Liść '2016 (09.10.16)

10.10.2016

W niedzielę /9 października/ tym razem w HALI SPORTOWEJ Gimnazjum nr 1, odbyła się kolejna, trzynasta już edycja CHEŁMIŃSKICH SPOTKAŃ KLUBÓW SENIORA „ZŁOTY, JESIENNY LIŚĆ”. Po barwnym przemarszu uczestników „Spotkań” ulicami miasta z towarzyszeniem ORKIESTRY DĘTEJ ChDK, ponad 300. wykonawców prezentowało swój dorobek artystyczny w czterech kategoriach: „soliści i duety”, „zespoły wokalne”, „zespoły wokalno – instrumentalne” i „zespoły folklorystyczne”. Po uroczystym otwarciu „Spotkań” przez Dyrektora ChDK Janusza Naporę i wspólnym odśpiewaniu „Hymnu Chełmna”, rozpoczęły się przesłuchania konkursowe, które oceniało jury w składzie: Aleksandra Gasin (nauczyciel z Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Chełmnie), Roman Fieberg (muzyk, pedagog z Kujawsko – Pomorskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy) i Ewa Porożyńska (instruktor tańca w ChDK).

W kategorii „soliści i duety” trzecie miejsce trafiło do DANIELI SZOSTEK z Debrzna, drugie przyznano WANDZIE OKOŃSKIEJ z Grudziądza, a najlepszym okazał się DUET „MY” z Unisławia.

W kategorii „zespoły wokalne” trzecie miejsce „wyśpiewał” zespół „KOCIEWIANKI” ze Świecia, drugie odebrał zespół „NOWALIJKI” z Chełmna, pierwsze zaś jednogłośnie przyznano CHÓROWI „BELCANTO” z Bydgoszczy”.

W kategorii „zespoły wokalno – instrumentalne” trzeciego miejsca nie przyznano, drugie zdobył zespół „WESOŁE KUMOSZKI” ze Zbiczna, a najlepszym okazała się grupa „NASZE WSPOMNIENIA” z Unisławia.

W kategorii „zespoły folklorystyczne” drugiego i trzeciego miejsca nie przyznano, a pierwsze zdobyła grupa „GNIEWKOWIANIE” z Gniewkowa.

Zaszczytna, główna nagroda - GRAND PRIX BURMISTRZA MIASTA CHEŁMNA przyznana została zespołowi folklorystycznemu „GNIEWKOWIANIE” z Gniewkowa.

Ponadto jury postanowiło wyróżnić zespoły: „LEŚNA KRAINA” z Cierpic, „TERCJA”, „NIESPODZIANKA” i TEATR FORM RÓŻNYCH „NASZA KLASA” z Bydgoszczy, „MELODY” z Unisławia oraz „VIOLA SILWESTRIS” z Grudziądza.

W czasie „gorących” obrad komisji jurorów, na scenie zaprezentował się Kazimierz Radwański z Płocka ze swoją twórczością poetycką oraz Teatr „Nasza Klasa” z Bydgoszczy w zabawnych scenkach teatralno - kabaretowych.

Patronat honorowy nad imprezą objął Burmistrz Miasta Chełmna a całość dofinansowali: Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko - Pomorskiego, Gmina Miasto Chełmno, Starostwo Powiatowe w Chełmnie oraz Firma MONDI Świecie S.A. Organizatorem „Spotkań” był Chełmiński Dom Kultury a gospodarzami: zespół wokalny „Nowalijki” i Klub Seniora „Zgoda” z ChDK. Patronat medialny nad imprezą objęli: TVP Bydgoszcz, Polskie Radio „PiK”, Gazeta Pomorska, Dziennik „Nowości”, „Czas Chełmna”, MMS „Studio” i serwisy internetowe www.chelmno.com.pl i e-chelmno.pl

Gorące podziękowania dla Pani Dyrektor Gimnazjum nr 1 za udostępnienie nam hali sportowej na tegoroczne prezentacje!!!




Inauguracja roku akademickiego UTW 2016/2017

10.10.2016

5 października 2016 odbyła się uroczysta inauguracja roku akademickiego 2016/2017 Uniwersytetu Trzeciego Wieku działającego przy Chełmińskim Domu Kultury. Do Europejskiego Centrum Wymiany Młodzieży przybyło ponad 100 słuchaczy oraz zaproszeni goście. Uroczystego otwarcia dokonał Marek Olszewski – przewodniczący Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki Rady Miasta Chełmna. Można było usłyszeć również przemówienia pełne życzeń i planów przewodniczącego Rady Słuchaczy UTW Mieczysława Majewskiego oraz dyrektora Chełmińskiego Domu Kultury Janusza Napory. Z ogromną przyjemnością seniorzy odsłuchali również list od władz Wyższej Szkoły Gospodarki, który odczytał reprezentujący uczelnię prof. dr Marek Chamot - Dyrektor Katedry Przemysłów Kreatywnych WSG w Bydgoszczy. Jak co roku, niezwykle ważnym elementem było wręczenie legitymacji nowym słuchaczom. Zastępca Przewodniczącego Rady Miasta Chełmna Jacek Kordowski oraz Marek Olszewski przywitali w szeregach UTW aż 16 osób.

Na zakończenie części oficjalnej goście usłyszeli utwory Fryderyka Chopina w wykonaniu wspaniałego pianisty Michała Kuzimskiego. Koncert odbył się dzięki współpracy z Państwową Szkołą Muzyczną w Chełmnie, dzięki której ECWM dysponuje fortepianem.

Inauguracja zakończyła się poczęstunkiem, podczas którego słuchacze mogli wspólnie spędzić czas i obejrzeć wystawę prac malarskich przygotowaną przez seniorów uczestniczących w warsztatach plastycznych.




Złoty, jesienny liść 2016

06.10.2016

W niedzielę 9 października 2016 roku Chełmno gościć będzie kluby seniora, lokalne grupy działania i zespoły artystyczne Seniorów z naszego regionu podczas kolejnej – trzynastej już edycji Chełmińskich Spotkań Klubów Seniora pn. „ZŁOTY, JESIENNY LIŚĆ”. Mamy nadzieję, iż „Spotkania” w naszym mieście ponownie cieszyć się będą olbrzymim zainteresowaniem wśród miłośników śpiewu, dobrej muzyki i tańca ludowego. Tym razem w HALI SPORTOWEJ Gimnazjum nr 1 przy ulicy Szkolnej 6, występy sceniczne oceni fachowe jury, ale całość traktowana będzie jako doskonała zabawa, która sprzyja integracji, wymianie doświadczeń i współpracy międzypokoleniowej. Po przemarszu uczestników o godz.10.00 z Orkiestrą Dętą ChDK od Bramy Grudziądzkiej ulicami miasta do miejsca imprezy, publiczność będzie miała okazję obejrzeć różnorodne programy artystyczne, bawiąc się wspólnie z artystami.

Patronat honorowy nad imprezą objął Burmistrz Miasta Chełmna Mariusz Kędzierski a całość dofinansowali: Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko – Pomorskiego, Gmina Miasto Chełmno, Starostwo Powiatowe w Chełmnie oraz Firma MONDI Świecie S.A. Organizatorem „Spotkań” jest Chełmiński Dom Kultury a gospodarzami: zespół wokalny „Nowalijki” i Klub Seniora „Zgoda” z ChDK. Patronat medialny nad imprezą objęli: TVP Bydgoszcz, Polskie Radio PiK, Gazeta Pomorska, „Nowości”, „Czas Chełmna”, „MMS Studio” oraz serwisy internetowe www.chelmno.com.pl i e-chelmno.pl

Poniżej przedstawiamy uczestników tegorocznych „Spotkań” w poszczególnych kategoriach:




O Europie w Letovicach

27.09.2016

Cudownie i malowniczo położone miasto Letovice / Czechy / zaparło dech uczestnikom międzynarodowego projektu "WSZYSTKO O EUROPIE". W trzydniowym spotkaniu w ramach programu EUROPA DLA OBYWATELI, wzięła udział młodzież, seniorzy, przedstawiciele chełmińskich instytucji, radni. Byli to m.in. słuchacze UTW, uczniowie Gimnazjum nr 2, grupa Mażoretek, tancerze ZPiT Pomorze, Studio Kreatywy. W ramach projektu goście uczestniczyli w specjalnych panelach dyskusyjnych poświęconym tematom związanym w Unią Europejską. Wszystkie spotkania miały charakter międzypokoleniowy i międzykulturowy. Celem całego wydarzenia było również zapoznanie się z kulturą i językiem sześciu uczestniczących w nim państw – Czech, Polski, Słowacji, Niemiec, Węgier i Chorwacji.

22 września, po oficjalnym powitaniu i prezentacji miast, koncertem w wykonaniu legendy światowej opery - słowackiej sopranistki Gabrieli Benackovej rozpoczęło się spotkanie w partnerskim mieście Letovice. Kolejny dzień upłynął pod znakiem Unii Europejskiej. Młodzież z Chełmna uczestniczyła w panelach dotyczących możliwości i miejsca młodzieży w Europie oraz historii Unii Europejskiej i Europarlamentu. Seniorzy brali udział m.in. w integracyjnym spotkaniu seniorów i panelu dyskusyjnym, który przeprowadził eurodeputowany Jaromír Kohlíček. Nie zbrakło również czasu na zwiedzanie wspaniałego zamku - wizytówki Letovic i innych zabytków miasta. Wieczory przepełnione muzyką zbliżały do siebie członków wymiany w wymiarze międzypokoleniowym i międzykulturowym. Ostatniego dnia uczestnicy wzięli udział w panelu poświęconym wolontariatowi w poszczególnych państwach – swoją prezentację przedstawiła również młodzież z Chełmna. Atrakcja były potrawy narodowe, przygotowane przez uczestników. Nie sposób nie wspomnieć o gulaszu węgierskim, niemieckim śledziku w sosie śmietanowym z ziemniakami i oczywiście wyśmienitym, polskim bigosie, który przypadł do gustu wszystkim gościom. Pobyt w partnerskim mieście zakończył się sobotnią zabawą przy czeskiej muzyce. Poprzedził go wspólny występ polskich i czeskich mażoretek oraz zespołu Vozokanka ze Słowacji. Drogę powrotną urozmaiciło zwiedzanie Wrocławia. Koszt podróży, wyżywienia i noclegów został pokryty ze środków UE.




X Festiwal Piosenki Miłosnej

27.09.2016

Mieszkańcy Chełmna jak zwykle bawić się będą podczas XVI OBCHODÓW DNIA ŚW. WALENTEGO. Nasze miasto z relikwiami „PATRONA ZAKOCHANYCH” i zastrzeżoną już nazwą „Miasto Zakochanych”, gościć będzie zespoły muzyczne z zaproszoną gwiazdą wieczoru. Rozstrzygniemy też ogłoszone wcześniej konkursy tematyczne m.in. „Najpiękniejsza Witryna Walentynkowa”, czy „Chełmno Komiksem Malowane”. W trakcie tej potężnej imprezy zaprezentują się również wokaliści – amatorzy podczas „X Festiwalu Piosenki Miłosnej”. Chętni do uczestnictwa w Festiwalu już od dziś mogą przesyłać nagrania „demo” z dwoma utworami z gatunku „muzyka rozrywkowa” o tematyce miłosnej. Jury po przesłuchaniu nadesłanych materiałów, wybierze finałową „dziesiątkę” najlepszych i najciekawszych piosenkarzy. Mamy nadzieję, iż poziom prezentacji będzie jak zwykle wysoki i wyrównany. Oprócz werdyktu fachowego jury, publiczność również weźmie udział w naszej zabawie, wybierając swoich faworytów.




UTW - nowy rok, nowe plany

26.09.2016

Wielkimi krokami zbliża się inauguracja kolejnego roku akademickiego UTW. 5 października nowi słuchacze otrzymają legitymacje i zostaną przyjęci do grona słuchaczy. Tymczasem dziś ukazuje się harmonogram wykładów na cały semestr, a w planie rozmowy o zdrowiu, przyrodzie, podróżach i historyczne ciekawostki. Seniorów czeka aktywny czas spędzony z cenionymi wykładowcami.

Ważna informacja! Na zgłoszenia czekamy jeszcze do końca września!




Chełmno w jesiennej szacie

25.09.2016

„JESIEŃ IDZIE… NIE MA NA TO RADY!” – CHEŁMNO W PLASTYCE I FOTOGRAFII

Chełmiński Dom Kultury zaprasza dzieci, młodzież i dorosłych z Chełmna i gmin Powiatu Chełmińskiego do udziału w VIII edycji Konkursu Plastycznego i Fotograficznego pt.„CHEŁMNO W JESIENNEJ SZACIE”.

Szczegółowe informacje zamieszczamy w regulaminie, który można pobrać poniżej.




Twórcze Spotkania w ECWM

23.09.2016

Zapraszamy do Europejskiego Centrum Wymiany Młodzieży na cykl warsztatów artystycznych „Twórcze spotkania wieczorową porą”. Na zajęciach uczestnicy zapoznają się z technikami filcowania i malowania na szkle.

Warsztaty poprowadzi: Andżelika Jarych "Moja Filcownia". Organizator zapewnia materiały do zajęć.

Zapisy w Europejskim Centrum Wymiany Młodzieży, ul. gen. J. Jastrzębskiego 5, tel. 56 679 02 30, e-mail: ecwm@chdk.pl




Koncert na zakończenie lata

21.09.2016

W piątkowe popołudnie na placu przed Bramą Grudziądzką w koncercie pt. „POŻEGNANIE SEZONU”, zaprezentowała się Orkiestra Dęta ChDK i zespół taneczny „Mażoretki”. Dla licznie przybyłej publiczności, grupy zaprezentowały utwory i układy taneczne z repertuaru muzyki klasycznej i znane przeboje polskiej i światowej muzyki rozrywkowej.

INFORMACJA!!! - Chętnych do nauki gry na instrumentach dętych zapraszamy w każdy poniedziałek i piątek od godz. 17.00 do siedziby Chełmińskiego Domu Kultury przy ulicy Dworcowej 40a. Użyczenie instrumentu i nauka gry od podstaw jest darmowa!




Scout&Tourist Song Festival

18.09.2016

Zapraszamy Was do udziału w XV Jubileuszowym Festiwalu Piosenki Harcerskiej i Turystycznej Scout&Tourist Song Festival Chełmno, który odbędzie się 15 października 2016 r.

Szczegółowy program oraz regulamin znajduje się w pliku, który można pobrać poniżej




Inauguracja roku akademickiego UTW

18.09.2016

Uniwersytet Trzeciego Wieku działający przy Chełmińskim Domu Kultury ma zaszczyt zaprosić wszystkich Słuchaczy na uroczystą inaugurację roku akademickiego 2016/2017, która odbędzie się 5 października 2016 r. o godzinie 17:00, w Europejskim Centrum Wymiany Młodzieży ul. Gen. J. Jastrzębskiego. W programie uroczyste wręczenie indeksów oraz legitymacji nowym słuchaczom oraz koncert "Przy dźwiękach fortepianu" w wykonaniu Michała Kuzimskiego. Następnie, na wszystkich uczestników będzie czekał poczęstunek i miły wieczór przy muzyce do tańca.

UWAGA: Organizatorzy zapewniają transport:




Koncert Orkiestry Dętej i Mażoretek

13.09.2016

Już tradycyjnie Orkiestra Dęta Chełmińskiego Domu Kultury wraz z zespołem MAŻORETEK zaprasza no koncert z okazji pożegnania lata. Zapraszamy szczególnie te osoby, które mają chęć przystąpienia do zespołów. Zapisy prowadzone są w każdy poniedziałek i piątek w godzinach 17.00 – 19.00 w Chełmińskim Domu Kultury. W przyszłym roku orkiestra obchodzi jubileusz 45-lecia powstania. Powodów do świętowania będzie więcej, bo już w tej chwili zaczynamy szycie nowych strojów dla zespołu.

Koncert odbędzie się 16 września od godziny 17.30 na ul. Grudziądzkiej / przy “bramce” / .

Życzymy udanej zabawy.




Wizyta przyjaciół z Mogilna i Barcina

13.09.2016

7 września gościliśmy w Chełmnie grupę seniorów z Mogilna i Barcina. Słuchacze uniwersytetów podzielili się wiedzą i doświadczeniami związanymi z początkami UTW w swoich miastach. Bardzo ważnym aspektem w całym spotkaniu były rozmowy na temat funkcjonowania Uniwersytetów Trzeciego Wieku, finansowania oraz możliwościami i korzyści jakie ze sobą niesie uczestnictwo w ich życiu.

Wspólny czas wypełniony był również wspomnieniami, pamiątkami i zaproszeniami. Nasi seniorzy już dziś zapatrują się na rewizytę w obu miejscowościach.




Spotkanie Rady Programowej UTW

13.09.2016

Początek nowego roku akademickiego 2016/2017 już niebawem. Tymczasem Rada Programowa UTW 8 września zatwierdziła terminy i wstępne wykłady na I semestr. Na liście spotkań jak zwykle znajdują się zagadnienia z wielu dziedzin. Spotkania dotyczące zdrowia, podróży, przyrody wygłoszą znani i cenieni profesorzy oraz lekarze. Aby stać się słuchaczem UTW należy do 23 września dostarczyć kwestionariusz oraz uiścić opłatę za I semestr w kwocie 40 zł.

Inauguracyjne spotkanie już 5 października!




Amatorock 2016

07.09.2016

ROCK’N ROLL W CHEŁMIŃSKIM AMFITEATRZE

W słoneczny piątek /02.09./ już po raz dziesiąty gościliśmy w Chełmnie fanów rockowego grania. Tym razem z okazji jubileuszu, ponad 200. miłośników mocnego uderzenia, bawiło się doskonale w chełmińskim amfiteatrze podczas X CHEŁMIŃSKIEGO PRZEGLĄDU AMATORSKICH KAPEL ROCKOWYCH „AMATOROCK’ 2016”.

Impreza, organizowana przez Chełmiński Dom Kultury, cieszy się dużym zainteresowaniem rockmanów z regionu. Tym razem do rywalizacji zgłosiło się i nadesłało materiały „demo” siedem zespołów. Po przesłuchaniu wstępnym, wybrano kapele: TACY TAM z Torunia, THE NOTIV z Koronowa, CORR z Inowrocławia i PURE LAND SCHOOL z Chełmna. Młodzi rockmani rywalizowali o profesjonalny „Rock Mikrofon Dyrektora ChDK”, a nagrodę główną przyznawali muzycy zespołu BANAU – Szymon i Paweł Niewiemscy w towarzystwie instruktorów z Chełmińskiego Domu Kultury. Przed prezentacjami kapel wystąpili uczestnicy „Warsztatów Wokalnych”, które odbywały się podczas zajęć wakacyjnych w ChDK pod okiem Joanny Czajkowskiej – Zoń z Torunia.

Według jurorów, najlepszą kapelą w tym roku okazała się toruńska formacja TACY TAM z ciekawie brzmiącymi kompozycjami własnymi z gatunku „punk/alternative rock”. Publiczność nie była zgodna z opinią jury i na specjalnie przygotowanych kuponach wybrała grupę CORR, która z charyzmatyczną wokalistką zaprezentowała trochę ostrzejszego, alternatywnego rocka. Organizatorzy imprezy nie zapomnieli o płycie i koszulce - niespodziance dla biorącego udział w głosowaniu, którą otrzymał jeden z fanów rocka - Adam. Po ogłoszeniu wyników i wręczeniu nagród, nadszedł czas na koncert dla wszystkich uczestników „Przeglądu” i publiczności. W niezwykle energicznym występie z nowym wokalistą, zaprezentowała się grupa BANAU, która bawiła publiczność do późnych godzin wieczornych.

Na koniec tradycyjnie – wielkie dzięki za przybycie i „do zobaczenia za rock!!!”




Podsumowanie wakacji 2016

31.08.2016

W środę 10 sierpnia zamknęliśmy program wakacyjnych zajęć dla dzieci i młodzieży. Wszyscy zainteresowani mogli wziąć udział w cyklu spotkań realizowanych w ramach projektu Kreatywne środy. Podczas twórczych warsztatów dzieci wraz z poklatkowo.pl wykonały wspaniały film animowany opowiadający historię dwóch smoków panujących w Chełmnie i ich zaskakującej miłości. Atrakcją było również gotowanie i przygotowywanie piknikowych przypraw z Małgorzatą Wojdyło. Twórczo czas spędzili uczestnicy warsztatów podczas, których powstawały pióropusze, łapacze snów, piniaty czy pacynki no i oczywiście dekoracje techniką decoupage.

Obok kreatywnych spotkań w środy wspólnie śpiewaliśmy, tańczyliśmy i rysowaliśmy. Intensywne warsztaty tańca hip-hop i break dance, które prowadził dla dzieci i młodzieży Mariusz Brzozowski – Bboy Mario to czas pełen niesamowitej energii i wysiłku. Wokalne talenty swoją opieką objęła Joanna Czajkowska-Zoń. Podczas Letnich Warsztatów Wokalnych dziewczyny dowiedziały się wielu ważnych rzeczy na temat swojego głosu i jego emisji. Już niebawem, 3 września, utwory przygotowane w ramach spotkań uczestniczki zaprezentują przed publicznością na Rockowym zakończeniu wakacji!

Poza tymi wszystkimi atrakcjami można było się również spotkać z naszymi instruktorami. Dwa tygodnie, na które składały się: śpiew, gra w szachy, siedzenie za garami - oczywiście mamy tu na myśli perkusję, fotografowanie i taniec mażoretkowy, przyniosły nam wiele radości.

Cieszymy się ogromnie, że ta forma spędzania czasu bardzo się wam spodobała i spotkała się z dużym zainteresowaniem. Dla was krótka fotorelacja i dużo słońca na resztę lata!

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z zajęć wakacyjnych oraz przygotowanego z nich filmu.

Film

Zdjęcia




ALL ABOUT EUROPE

29.08.2016

Kolejny raz Chełmno uczestniczy w międzynarodowym projekcie realizowanym przez nasze miasto partnerskie Letovice w ramach programu “Europa Dla Obywateli”.

Celem projektu “ALL ABOUT EUROPE” jest promowanie współpracy i zrozumienia między narodami Europy oraz nawiązanie nowych przyjaźni w duchu poszanowania praw człowieka, demokracji, tolerancji i solidarności.




Amatrock 2016

29.08.2016

„X CHEŁMIŃSKI PRZEGLĄD KAPEL ROCKOWYCH AMATOROCK’ 2016” –
„MOCNE RYTMY” W CHEŁMIŃSKIM AMFITEATRZE

Chełmiński Dom Kultury zaprasza na kolejny koncert w rytmach rock’n’rolla. Ta dziesiąta edycja imprezy, która cieszy się dużym zainteresowaniem wśród fanów rocka, tym razem z okazji jubileuszu, odbędzie się na scenie chełmińskiego amfiteatru. Chęć udziału w „Przeglądzie” wyraziło siedem zespołów z regionu i po przesłuchaniu materiałów „demo” wybraliśmy te najciekawsze. Bawić was będą: TACY TAM z Torunia, THE NOTIV z Koronowa, CORR z Inowrocławia i gospodarze – PURE LAND SCHOOL z Chełmna. Gościnnie, gwiazdą wieczoru będzie grupa BANAU, której muzycy zasiądą też w komisji jury wraz z seniorami rocka z Chełmna. Uczestnicy przeglądu rywalizować będą o nagrodę główną - „ROCK – MIKROFON DYREKTORA CHDK”. Liczymy również na włączenie się w zabawę przybyłych fanów i przyznanie „NAGRODY PUBLICZNOŚCI” swoim ulubieńcom.

Przed „mocnym graniem” (o godz. 16.30) na scenie zaprezentują się uczestnicy „Letnich warsztatów wokalnych”, które odbywały się w siedzibie ChDK podczas zajęć wakacyjnych pod okiem Joanny Czajkowskiej – Zoń.

IMPREZA pn. „X CHEŁMIŃSKI PRZEGLĄD KAPEL ROCKOWYCH AMATOROCK’ 2016” ODBĘDZIE SIĘ JUŻ W PIĄTEK 2 WRZEŚNIA O GODZ. 17.00 W CHEŁMIŃSKIM AMFITEATRZE!. WSTĘP WOLNY!




Zapisy do zespołów i kół zainteresowań

25.08.2016

CHEŁMIŃSKI DOM KULTURY ZAPRASZA DO UDZIAŁU W ZAJĘCIACH ZESPOŁÓW, SEKCJI I KÓŁ ZAINTERESOWAŃ

Już od 5 września 2016 r., Chełmiński Dom Kultury zaprasza dzieci, młodzież i dorosłych do udziału w zajęciach zespołów, sekcji i kół zainteresowań. Uczestnicy zajęć mogą liczyć na fachową opiekę, wspaniałą atmosferę, ciekawe spędzenie czasu wolnego oraz wszechstronny rozwój talentu artystycznego. W załączeniu przesyłamy plakat, dotyczący tegorocznego naboru.

Zapisy prowadzi sekretariat Chełmińskiego Domu Kultury od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 - 14.00, tel. 56 686 48 08, e-mail: sekretariat@chdk.pl oraz opiekunowie poszczególnych zespołów, sekcji i kół zainteresowań.




XX Festiwal Piosenki Biesiadnej i Regionalnej

24.08.2016

W pochmurną i bardzo deszczową niedzielę (21 sierpnia), chełmiński amfiteatr gościł muzyków i piosenkarzy z Chełmna i regionu podczas „XX Festiwalu Piosenki Biesiadnej i Regionalnej” pn. „ZATAŃCZMY RAZEM W MIEŚCIE ZAKOCHANYCH”, połączonego z „Przeglądem Zespołów Grających Muzykę do Tańca”. Ponownie w organizację imprezy włączyło się Stowarzyszenie „Integracja i Współpraca” z Torunia i w ramach akcji „Bezpieczne i Ekologiczne Wakacje” można było uczestniczyć w pokazach sprzętu i umiejętności pracowników straży pożarnej i policji oraz zapoznać się z zasadami udzielania pierwszej pomocy.

Niestety – ze względu na ciągłe opady deszczu nie odwiedziły nas gwiazdy polskiej koszykówki, nie było możliwości uruchomienia „mini – wesołego miasteczka”, nie dojechały też dwa zespoły konkursowe. Ale i tak na widowni zasiadło około 200. fanów tanecznych rytmów. Zmagania solistów i zespołów grających muzykę do tańca, oceniało jury, w skład którego weszli: Mieczysław Żelazko - Dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej w Chełmnie oraz Marcin Wójcik czyli „Mnich” z zespołem. Po prezentacjach scenicznych, jurorzy postanowili przyznać: GRAND PRIX - MIKROFON BURMISTRZA MIASTA CHEŁMNA i nagrodę pieniężną 1000 zł zespołowi „SIX BAND” z Serocka oraz III miejsce i nagrodę pieniężną 400 zł zespołowi wokalnemu „NOWALIJKI” z ChDK. Drugiego miejsca (nagroda 600 zł) nie przyznano. W konkursie brały jeszcze udział grupy: „EVER TIME” i „SONATA – POWER MIX”. Głosy publiczności w corocznej zabawie pn. „Nagroda Publiczności” były zgodne z werdyktem jury i ulubieńcem widzów okazał się grający w tradycyjnym składzie „na żywo” „SIX BAND”. Tradycją corocznych edycji chełmińskiego „Festiwalu” jest występ gwiazdy polskiej estrady. Tego wieczoru zaprezentowała się znana chyba w całej Europie grupa „ŻUKI” z Bydgoszczy, która przebojami legend „THE BEATLES” i „CZERWONYCH GITAR”, podbiła serca wiernych fanów.

Organizatorem imprezy był Chełmiński Dom Kultury, któremu pomógł Urząd Miasta Chełmna oraz Stowarzyszenie „Integracja i Współpraca” z Torunia. Patronat honorowy objęli: Marszałek Województwa Kujawsko Pomorskiego Piotr Całbecki i Burmistrz Miasta Chełmna Mariusz Kędzierski a patronat medialny: „Gazeta Pomorska”, „Czas Chełmna”, „MMS Studio” oraz serwisy internetowe www.chelmno.com.pl i e-chelmno.pl Sponsorami wydarzenia byli: Firma MEDOS, Zakład Usług Miejskich, EUROBANK, Kino „HELIOS”, Firma Jubilerska „KUBACKI” i Firma „LEGOS”.




Zapisy do UTW

17.08.2016

Uniwersytet Trzeciego Wieku
przy Chełmińskim Domu Kultury
zaprasza

Informujemy, że od dnia 22 sierpnia 2016 roku rozpoczną się zapisy słuchaczy do UTW w Chełmnie na nowy rok akademicki 2016/2017. Zapisy przyjmowane będą do dnia 23 września w sekretariacie Chełmińskiego Domu Kultury, ul. Dworcowa 40a, tel. (56) 686 48 08. Informacje dodatkowe: Kamila Cieślewicz, tel.: 530 674 882, e-mail: kamila.art@chdk.pl.

Obok wykładów i zajęć fakultatywnych, Rada Słuchaczy UTW w Chełmnie organizuje cykliczne wyjazdy na koncerty, spektakle, wystawy, spotkania, wyjazdy lecznicze itp.

Aby zostać słuchaczem UTW należy:

  • wypełnioną deklarację z Regulaminem UTW złożyć w sekretariacie ChDK do dnia 23 września 2016 r.;
  • wnieść opłatę semestralną w wysokości 40 zł (do dnia 23 września 2016 r.)

na konto Chełmińskiego Domu Kultury: Bank Spółdzielczy w Chełmnie numer konta: 56 9486 0005 0000 0361 2000 0018 z dopiskiem „UTW – czesne”.

Prowadzone są również zapisy na zajęcia fakultatywne.

Uczestniczyć w nich mogą wyłącznie słuchacze UTW w Chełmnie.

  • Lektorat języka angielskiego – grupa początkująca
  • Lektorat języka angielskiego – grupa zaawansowana
  • Lektorat języka niemieckiego - grupa początkująca
  • Kurs komputerowy - grupa zaawansowana
  • Kurs komputerowy - grupa początkująca
  • Zajęcia plastyczne
  • Zajęcia fotograficzne
  • Aerobic
  • warsztaty rękodzieła artystycznego.

Zajęcia fakultatywne są odpłatne - wysokość opłaty uzależniona jest od rodzaju zajęć i ilości chętnych. Opłata przeznaczona jest na pokrycie kosztów wynajęcia sali i wynagrodzenia prowadzącego. Opłatę za zajęcia uiszcza się z góry za dany miesiąc. Deklaracje muszą złożyć wszyscy chętni. Deklaracje udziału w zajęciach fakultatywnych należy złożyć do dnia 23 września 2016 r. w sekretariacie ChDK.

Deklaracje dostępne są w sekretariacie ChDK oraz poniżej w wersji do wypełnienia i wydruku.

Zapraszamy.




Koncert "FATHER’S VILLAGE"

08.08.2016

Koncert w ramach Światowego Festiwalu Folkloru “FATHER’S VILLAGE”.

Planowany jest występ zespołów z Niemiec, Turcji i Nepalu, ale z uwagi na obecną sytuację polityczną w Turcji, ich przyjazd stoi pod wielkim znakiem zapytania.


Data: 26.08.2016 r. /piątek/
Godzina: 18.00
Miejsce: Rynek Miejski
Organizator: Stowarzyszenie Kultury Ludowej “Kundzia”
Współorganizator: Chełmiński Dom Kultury




Kreatywne środy - animacja poklatkowa

05.08.2016

Mamy zaszczyt przedstawić wam niesamowitą twórczość dzieci z Chełmna, które w ramach wakacyjnych zajęć – Kreatywne środy, uczestniczyły w warsztatach animacji poklatkowej, prowadzonych przez Magdalenę Bryll z poklatkowo.pl.

Dzieci podczas spotkania wspólnie przeprowadziły "burzę mózgów" odnoszącą się do Chełmna, zabytków, historii i tego co najbardziej podoba im się w naszym mieście. Rynek, fontanna, planty, smok, woda i ogień, takie były początki. Kiedy historia o smokach zaczęła budzić grozę, do akcji wkroczyła miłość ratująca miasto, z resztą sami zobaczcie. Twórcza praca rozwijała się również przy tworzeniu ilustracji niezbędnych do realizacji animacji, plany filmowe rodem z Chełmna, postaci główne i drugoplanowe, aż w końcu sama praca nad zdjęciami!

Koniecznie zapoznajcie się z fotorelacją oraz filmem i nie zapomnijcie udostępnić twórczości bardzo zdolnych, młodych, być może przyszłych filmowców z Chełmna!




Złoty, jesienny liść 2016

03.08.2016

Już w niedzielę 9 października 2016 roku Chełmno gościć będzie Kluby Seniora z naszego regionu podczas kolejnej, cieszącej się wielkim zainteresowaniem wśród miłośników śpiewu i tańca, trzynastej edycji CHEŁMIŃSKICH SPOTKAŃ KLUBÓW SENIORA pn. "ZŁOTY, JESIENNY LIŚĆ". W tym roku, ze względu na zły stan techniczny obiektu Kinoteatru „Rondo”, zmieniamy miejsce prezentacji na HALĘ SPORTOWĄ GIMNAZJUM NR 1 przy ulicy Szkolnej 6. Występy sceniczne oceni fachowe jury, ale całość traktujemy jako doskonałą zabawę, która sprzyjać ma integracji i wymianie doświadczeń. Publiczność będzie miała okazję obejrzeć różnorodne programy artystyczne, bawiąc się wspólnie z artystami w tańcu, z piosenką i przyśpiewkami ludowymi.

Poniżej załączamy regulamin i kartę zgłoszenia dla uczestników imprezy.




Koncert XIV Chełmińskich Wieczorów Organowych

01.08.2016

29 lipca w kościele św. Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty odbył się kolejny koncert w ramach XIV Chełmińskich Wieczorów Organowych. Tym razem przed liczną publicznością zaprezentowały się dwie bardzo uzdolnione Panie, artystki mające wielki dorobek artystyczny i osiągnięcia. Na organach zagrała Marietta Kruzel Sosnowska z Warszawy, a towarzyszyła jej skrzypaczka – Jolanta Sosnowska z Wiednia. Był to jeden z najpiękniejszych koncertów, jaki odbył się w ramach całego festiwalu.

Na kolejny, ostatni w tym roku występ zapraszamy 26 sierpnia 2016 r. Katarzyna Olszewska (Kartuzy) zaprezentuje się w kościele p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny (fara) - godz.19:00.

Jak zawsze – wstęp wolny.




Amatorock 2016

27.07.2016

Chełmiński Dom Kultury już po raz dziesiąty zaprasza kapele rockowe z Chełmna i regionu do udziału w „Chełmińskim Przeglądzie Kapel Rockowych AMATOROCK’ 2016”. W tym roku z okazji jubileuszu, przenosimy zmagania „mocnego uderzenia” z kinoteatru „Rondo” do chełmińskiego AMFITEATRU.

Grupy, chętne do udziału w naszej imprezie, zgłaszać się mogą drogą „mailową” na adres imprezy@chdk.pl Zgłoszenie powinno zawierać: nazwę zespołu, skład, potrzeby techniczne oraz ewentualne osiągnięcia, nagrania, recenzje, foto itp. Konieczne jest dołączenie chociaż jednego nagrania „demo” w formacie MP3. Czas obecności na scenie – do 30 minut (podłączenie i odegranie programu). Termin zgłaszania zespołów – do 26 sierpnia. O udziale w „Przeglądzie” zadecyduje komisja, złożona z instruktorów muzycznych ChDK i powiadomi zainteresowanych.

Uczestnicy rywalizować będą o nagrodę główną – „ROCK MIKROFON DYREKTORA CHDK”, upominki w postaci sprzętu muzycznego oraz o „NAGRODĘ PUBLICZNOŚCI”. Zmagania zespołów oceniać będzie jury, powołane przez organizatora.

Szczegółowe informacje - ChDK /M. Dombrowski/, tel. 056 686 48 08 lub 531 314 420

„X CHEŁMIŃSKI PRZEGLĄD KAPEL ROCKOWYCH AMATOROCK’ 2016” ODBĘDZIE SIĘ W PIĄTEK 2 WRZEŚNIA O GODZ. 17.00 W CHEŁMIŃSKIM AMFITEATRZE.




Ogłoszenie - sprzedaż sprzętu

25.07.2016

Chełmiński Dom Kultury,
ul. Dworcowa 40 a, 86-200 Chełmno
Sprzedaż sprzętu nagłośnieniowego
Kolumna szerokopasmowa TONSIL ETX 601 8 ohm szt.2
Kolumna basowa TONSIL ETX501 8 ohm szt. 2
Cena wywoławcza 1500 zł brutto

  • 1. Ofertę sporządzić należy w języku polskim, w formie pisemnej. Oferta winna być podpisana przez osobę upoważnioną i złożona w zamkniętej kopercie, z dopiskiem „Zakup sprzętu nagłośnieniowego”.
  • 2. Miejsce i termin złożenia oferty. Ofertę złożyć należy do dnia 30.09.2016 r. do godz 13.00. Ofertę złożyć można osobiście u zamawiającego – sekretariat pok. nr 10 lub pocztą na adres: Chełmiński Dom Kultury, ul. Dworcowa 40a, 86-200 Chełmno.
  • 3. Badanie ofert przeprowadzi komisja w dniu 03.10.2016 r. do godz 14.00. w siedzibie zamawiającego, pokój nr 12. Oferta najkorzystniejsza zostanie wybrana na podstawie najwyższej zaoferowanej ceny.
  • 4. Szczegółowe informacje o sprzęcie nagłaśniającym: Grzegorz Kleszczyński, tel. 533735519
  • 5. Chełmiński Dom Kultury zastrzega sobie prawo odwołania ogłoszenia z ważnych powodów.



Ogłoszenie - sprzedaż sprzętu

18.07.2016

Chełmiński Dom Kultury,
ul. Dworcowa 40 a, 86-200 Chełmno
Sprzedaż sprzętu nagłośnieniowego
Kolumna szerokopasmowa BOX PV-915 600w 8 ohm szt.4
Kolumna basowa BEYMA 400W 4 ohm szt. 2
Cena wywoławcza 3500zł brutto

  • 1. Ofertę sporządzić należy w języku polskim, w formie pisemnej. Oferta winna być podpisana przez osobę upoważnioną i złożona w zamkniętej kopercie, z dopiskiem „Zakup sprzętu nagłośnieniowego”.
  • 2. Miejsce i termin złożenia oferty. Ofertę złożyć należy do dnia 30.09.2016 r. do godz 13.00. Ofertę złożyć można osobiście u zamawiającego – sekretariat pok. nr 10 lub pocztą na adres: Chełmiński Dom Kultury, ul. Dworcowa 40a, 86-200 Chełmno.
  • 3. Badanie ofert przeprowadzi komisja w dniu 03.10.2016 r. do godz 14.00. w siedzibie zamawiającego, pokój nr 12. Oferta najkorzystniejsza zostanie wybrana na podstawie najwyższej zaoferowanej ceny.
  • 4. Szczegółowe informacje o sprzęcie nagłaśniającym: Grzegorz Kleszczyński, tel. 533735519
  • 5. Chełmiński Dom Kultury zastrzega sobie prawo odwołania ogłoszenia z ważnych powodów.



Kreatywne środy - piknikowa kuchnia

14.07.2016

To był najsmaczniejszy piknik na jakim byliśmy. Wystarczyło niewiele czasu aby uczestnicy warsztatów kulinarnych przygotowali cudowne ciasto czekoladowe z borówkami i muffiny z jabłkiem. Piknikowym przysmakiem stały się również bułeczki w stylu pizzy z sosem pomidorowym.

Zapachy sprawiły, że po gotowaniu, jak na piknik przystało, rozłożyliśmy koc i wspólnie zjedliśmy obłędnie pyszne wypieki. Przy pikniku towarzyszyły nam rozmowy o kuchni, aktywnym trybie życia i przemianie metabolizmu. Przygodę z kreatywną kuchnią zakończyliśmy intensywnym ćwiczeniem ciała i grą w piłkę.

Kolejne spotkanie w ramach Kreatywnych śród już w przyszłym tygodniu, a w programie animacja poklatkowa! Są jeszcze wolne miejsca dla małych artystów.




Półkolonia „Aktywnie i zdrowo”

14.07.2016

W ramach realizowanego przez fundację Europejskie Centrum Wymiany Młodzieży projektu „Aktywnie i zdrowo – kolorowe półkolonie nad Jeziorem Starogrodzkim” w dniach 27.06 – 8.07.2016 grupa 20 dzieci z Chełmna w wieku 7-12 lat spędzała aktywnie i twórczo pierwsze tygodnie swoich wakacji. „Naturalni”, bo tak nazwali się uczestnicy, odwiedzili Górę Świętego Wawrzyńca, zagrali w grę miejską, poznali zasady korzystania z kąpielisk wodnych i zagrali we frisbee z drużyną Nine Hills. Ogromną przygodą był wyjazd do Torunia, rejs statkiem, żywe Muzeum Piernika i wspaniałe lody. Na półkoloniach dzieci poznały taniec „belgijkę”, zdobyły nowe umiejętności plastyczne, m. in. wykonywały zabawki z surowców wtórnych. Ponadto każdy Naturalny stanął przed niezwykłym wyzwaniem jakim był udział w olimpiadzie sportowej. Biegi, rzuty, skoki, rozgrywki piłki siatkowej czy limbo przyniosły małym sportowcom wiele zwycięstw i nagrody w postaci wyprawek szkolnych. Półkolonie zakończyły się 8 lipca wspólnymi zabawami i piknikiem, na który dzieci zaprosiły rodziców, organizatorów i sponsorów.

Półkolonie realizowane były we współpracy z Chełmińskim Domem Kultury i Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Chełmnie. Projekt został dofinansowany ze środków Województwa Kujawsko-Pomorskiego, w ramach wsparcia zajęć rozwojowych dla dzieci i młodzieży zagrożonych wykluczeniem społecznym. Zadanie wsparli sponsorzy, firmy: ADRIANA SA Chełmno, MEDOS Marian Buławka, Ewa Buławka Sp. J., MARKER Iwona Kalkiewicz oraz Lyreco.




XVII Chełmiński Jarmark Jaszczurczy

14.07.2016

9-10 lipca na ulicach Chełmna królował Jarmark Jaszczurczy - kiermasz sztuki ludowej, któremu towarzyszyły prezentacje rzemiosła średniowiecznego, targi kolekcjonerskie oraz wystawy. W tym samym czasie w samym sercu miasta miejsce miały prezentacje zespołów folklorystycznych odbywające się w ramach Międzynarodowych Spotkań z Folklorem. Mieszkańcy, jak i przebywający w mieście turyści, mieli możliwość odwiedzenia stoisk kolekcjonerskich, bursztynniczych, kowalskich, garncarskich, wikliniarskich, biżuterii artystycznej, twórców ceramiki prasłowiańskiej, rzeźbiarzy i wielu innych. Ulica Grudziądzka i Rynek wypełnione były po brzegi stoiska z naturalnymi, swojskimi wyrobami spożywczymi, na których każdy ma możliwość spróbowania swojskiego chleba ze smalcem, kiszonych ogórków, obwarzanków, miodu lub grzanego wina.

Nieodłączną częścią Jarmarku Jaszczurczego są wcześniej wspomniane Międzynarodowe Spotkania z Folklorem, których organizatorami głównymi są: Chełmiński Dom Kultury i Fundacja Europejskie Centrum Wymiany Młodzieży, a Gospodarzem - Zespół Pieśni i Tańca "Pomorze". W tym roku podczas imprezy zaprezentowały się: Zespół Pieśni i Tańca AGH „KRAKUS” (Polska), Zespół Pieśni i Tańca „MŁODY TORUŃ” (Polska), grupa „KALAKAR INSTITUTION of DANCE (Indie), zespół „MAZURKA” (Francja), grupa „ZAOLZI” (Czechy), grupa „ANCE” (Łotwa), gwiazda sobotniego wieczoru – poznański zespół „BALZINGA” z muzyką irlandzką, oraz gospodarz - Zespół Pieśni i Tańca „POMORZE” (Polska), zespół „ZDOVENKI BULY” z partnerskiego miasta Kaniowa (Ukraina).

Kolejna edycja Jarmarku przyciągnęła do pięknego Chełmna wielu wystawców jak i turystów, którzy doskonale czuli się wśród barwnych straganów, pięknego folkloru i zapowiedzieli swoją obecność w przyszłym roku.




Kreatywne środy

07.07.2016

W ramach programu „Kreatywne środy” wchodzącego w zakres zajęć wakacyjnych na rok 2016, 6 lipca w Chełmińskim Domu Kultury odbyły się pierwsze warsztaty twórcze dla dzieci i młodzieży. Cykl spotkań zapoczątkowały zajęcia manualne, na których uczestnicy mieli okazję własnoręcznie stworzyć pacynkę, czyli lalkę teatralną zakładaną na dłoń pod okiem instruktora pani Sandry Wilczyńskiej. Mając do dyspozycji różnorakie materiały typu: szmatki, sznurki, nitki i inne materiały ozdobne, wykonali dla siebie niebanalną zabawkę z własnego projektu, którą potem mogli wykorzystać do wspólnej zabawy w teatrzyk. Grupa wykazała się dużą kreatywnością i zaangażowaniem. Mimo, że niektórzy po raz pierwszy trzymali w rękach igłę z nitką, to efekty ich twórczości są imponujące.




Bezpłatny autobus nad jezioro!

07.07.2016

Uwaga. Od poniedziałku 11 lipca zostają zmienione godziny odjazdów i przyjazdów autokarów nad Jezioro Starogrodzkie. Do niedzieli włącznie autokar jeździ wg. starego rozkładu, tzn. wyjazd z dworca autobusowego 9:00, wyjazd z ośrodka 17:00.




Ukraińska Noc Kupały

07.07.2016

24 czerwca 2016 roku byliśmy świadkami wspaniałej nocy, która zajaśniała nad Jeziorem Starogrodzkim. W ramach obchodów Dni Chełmna 2016 odbyła się Ukraińska Noc Kupały, która swoją wyjątkowość zawdzięczała obrzędowi w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Pomorze” oraz zespołu folklorystycznego Kanivchanka z Ukrainy. Od godziny 18:00 obecni goście mogli podziwiać pokazy licznych grup artystycznych i sportowych. Na samym początku zaprezentowała swój dorobek grupa Karate Kyokushin z Chełmna oraz klub sportowy Ivazar i folklorystyczny Kanivchanka z Ukrainy. Przez cały czas na miejscu czekała moc atrakcji dla najmłodszych i wspaniała muzyka, którą częstował nas DJ Glica. Dla odważnych i tych wszystkich o mocnych nerwach Chorągiew Ziemi Chełmińskiej odtworzyła mini turniej rycerski, a Zastęp Rycerski z Chełmna zapraszał do zabaw plebejskich. Nie mogło zabraknąć wspaniałych talentów wywodzących się z Chełmińskiego Domu Kultury. Przed publicznością zaprezentowały się roztańczony zespół The Fresh Kids oraz Teacher’s Crew. Nad poszukującymi dobrego smaku z ciastami, wędlinami i innymi dobrociami czuwało stoisko Lokalnej Grupy Działania „Vistula” Starogród. Całość imprezy zwieńczył cudowny obrzęd Nocy Świętojańskiej przygotowany przez wcześniej wspomniane zespoły i niezapomniany pokaz ogni w wykonaniu Zastępu Rycerskiego w Chełmnie.

Noc Wianków to wspaniała noc, pełna niezwykłego klimatu i tradycji zakorzenionej w obu kulturach, polskiej i ukraińskiej. Cieszymy się ogromnie, że byliście z nami i mogliście poznać oraz podziwiać ten wspaniały obrzęd w wykonaniu naszych specjalnych gości z Kaniowa oraz Zespołu Pieśni i Tańca „Pomorze”.

Organizatorami wydarzenia była Fundacja Europejskie Centrum Wymiany Młodzieży i Chełmiński Dom Kultury. Zadanie zostało dofinansowane przez Gminę Miasto Chełmo i Związek Miast Nadwiślańskich.

Film z nocy wianków




Wernisaż prac UTW

05.07.2016

W dniu 4 lipca 2016 roku odbyła się kolejna wystawa prac plastycznych słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego wieku przy Chełmińskim Domu Kultury. Tym razem seniorzy mogli zaprezentować swoją twórczość w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Świeciu. Uroczystość otwarcia wystawy uświetniło przybycie wielu gości, natomiast cały wernisaż cieszył się ogromny uznaniem. Prace autorstwa Elżbiety Danielewskiej, Alicja Dąbrowskiej, Ewy Grabowskiej, Renaty Gruźlewskiej, Romana Marksa, Czesława Natkańskiego, Lidii Piesik, Henryka Polasika, Jadwigi Prełowskiej, Marty Ruszkiewicz, Krystyny Steczeń, Krystyny Wesołowskiej, Krystyny Witos i Elżbiety Wysockiej będzie można podziwiać do końca sierpnia 2016r.




Festiwal Piosenki Biesiadnej i Regionalnej

03.07.2016

XX FESTIWAL PIOSENKI BIESIADNEJ I REGIONALNEJ CHEŁMNO’ 2016; PRZEGLĄD ZESPOŁÓW GARAJĄCYCH MUZYKĘ DO TAŃCA
pn. „ZATAŃCZMY RAZEM W MIEŚCIE ZAKOCHANYCH”
21.08.2016 r. /niedziela/ – AMFITEATR W CHEŁMNIE

Chełmiński Dom Kultury zaprasza na kolejne spotkanie z muzyką biesiadną, „dance” i starym dobrym rock’n’rollem. W niedzielę (21.08.2016 r.) wrócimy na scenę amfiteatru gdzie odbędzie się jubileuszowy, cieszący się dużym powodzeniem „Festiwal Piosenki Biesiadnej i Regionalnej” pn. ZATAŃCZMY RAZEM W MIEŚCIE ZAKOCHANYCH. Początek już od godz. 16.00, gdzie po programie dla dzieci, rozpocznie się prezentacja amatorskich zespołów weselno – dancingowych, które rywalizować będą o „GRAND PRIX - MIKROFON BURMISTRZA MIASTA CHEŁMNA” i… UWAGA!!! Z OKAZJI JUBILEUSZU – NAGRODY PIENIĘŻNE ZA I, II i III MIEJSCA W WYSOKOŚCI 1000 ZŁ, 600 ZŁ I 400 ZŁ.

Gościnnie w programie pt. „ZAWSZE ŚWIEŻY – STARY DOBRY ROCK’N’ROLL!!!” z przebojami legend „THE BEATLES” i „CZERWONYCH GITAR”, wystąpi znana gwiazda polskiej muzyki rozrywkowej – zespół „ŻUKI”. W trakcie imprezy odbywać się będzie akcja pn. „Bezpieczne i Ekologiczne Wakacje” z pokazem i nauką pierwszej pomocy, pokazem Państwowej Straży Pożarnej, policji i konkursami z nagrodami dla najmłodszych. Dla dzieci uruchomione zostanie mini-wesołe miasteczko, spodziewamy się też wizyty gwiazd żeńskiej i męskiej koszykówki.




XVII Chełmiński Jarmark Jaszczurczy

29.06.2016

9 – 10 lipca 2016 roku
XVII Chełmiński Jarmark Jaszczurczy

Już od 1999 roku zapraszamy Państwa do udziału w Jarmarku Jaszczurczym - kiermaszu sztuki ludowej, któremu towarzyszą zabawy plebejskie, prezentacje rzemiosła średniowiecznego, targi kolekcjonerskie oraz wystawy. W tym samym czasie mają miejsce prezentacje zespołów folklorystycznych i często rycerstwa chełmińskiego. Wszystko to stwarza niepowtarzalną atmosferę dla turystów i mieszkańców Chełmna.

Główna część imprezy odbywa się na rynku i deptaku starego miasta w pobliżu malowniczo położonych, zabytkowych murów obronnych. Przedsięwzięcie otwiera barwny korowód zespołów i twórców, połączony z krótkimi prezentacjami grup folklorystycznych na ulicach miasta. Kapele ludowe, często prosto z wozów drabiniastych i bryczek wypełniają stare mury piękną muzyką ludową. Zainteresowani mieszkańcy, jak i przebywający w mieście turyści, mają możliwość odwiedzenia stoisk kolekcjonerskich, bursztynniczych, kowalskich, garncarskich, wikliniarskich, biżuterii artystycznej, twórców ceramiki prasłowiańskiej, rzeźbiarzy i wielu innych. W ostatnich latach niemałą atrakcją stały się tzw. "żywe prezentacje", polegające na wytwarzaniu różnych produktów bezpośrednio w miejscu odbywania się imprezy. Daje to możliwość publiczności spróbowania swoich sił w biciu monet, toczeniu na kole garncarskim czy czerpaniu papieru starymi, historycznymi metodami. Całości dopełniają stoiska z wyrobami spożywczymi, na których każdy ma możliwość spróbowania swojskiego chleba ze smalcem, kiszonych ogórków, obwarzanków, miodu lub grzanego wina. Dzieci bardzo chętnie uczestniczą w organizowanych przez rycerstwo chełmińskie zabawach plebejskich, gdzie każde z nich może poćwiczyć strzelanie z łuku czy władanie prawdziwym mieczem. Impreza pozwala poczuć klimat średniowiecznego Chełmna, przeplatający się ze staropolskim folklorem. Od kilku lat impreza odbywa się w połączeniu z Międzynarodowymi Spotkaniami z Folklorem, których organizatorami głównymi są: Chełmiński Dom Kultury i Fundacja Europejskie Centrum Wymiany Młodzieży a gospodarzem - Zespół Pieśni i Tańca "Pomorze". Dzięki temu, oprócz doskonałych zespołów polskich, pojawiają się zespoły folklorystyczne m.in. z Rosji, Grecji, Węgier, Czech, Turcji, Słowacji, Szkocji, Chorwacji, Serbii itp.

W tym roku podczas imprezy zaprezentują się: Zespół Pieśni i Tańca AGH „KRAKUS” (Polska), Zespół Pieśni i Tańca „MŁODY TORUŃ” (Polska), zespół „ZDOVENKI BULY” (Ukraina), grupa „KALAKAR INSTITUTION of DANCE (Indie), zespół „MAZURKA” (Francja), grupa „ZAOLZI” (Czechy), grupa „ANCE” (Łotwa), gwiazda sobotniego wieczoru – poznański zespół „BALZINGA” z muzyką irlandzką, oraz gospodarz - Zespół Pieśni i Tańca „POMORZE” (Polska).

Każda edycja Jarmarku przyciąga do pięknego Chełmna coraz większą ilość wystawców jak i turystów, którzy doskonale czują się wśród barwnych straganów, pięknego folkloru i rycerstwa. Serdecznie zapraszamy do udziału i odwiedzania stoisk.




Teatr z historią robimy!

29.06.2016

Tytuł projektu – Teatr z historią robimy!

Wiek i ilość uczestników – 25 osób, w wieku 13-19 lat, z możliwością uczestnictwa również dla osób młodszych i starszych.

Ilość prowadzących (wraz z koordynatorem), wolontariuszami i innymi osobami pracującymi przy projekcie) – dziewięć osób.

Dokładne miejsce prowadzenia warsztatów - Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 Liceum i Gimnazjum Chełmińskie, Chełmno, ul. Dominikańska 35.

Termin: 04 - 17 lipca włącznie, w godz. 9:00 – 15:00

Daty, godzina i miejsca pokazów:

  • pierwszy pokaz – 16 lipca, Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 Liceum i Gimnazjum Chełmińskie, Chełmno, ul. Dominikańska 35, godzina 17:00;
  • drugi pokaz – 17 lipca, Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Świeciu, ul. Wojska Polskiego 139, godzina 17:00.

Dane kontaktowe: Teatr Wiczy, Krystian Wieczyński, krystian@wicza.com, tel. 512390250 ; Teatr Agrafka, Iga Jambor – Skupniewicz, iga.jamborskupniewicz@gmail.com, tel. 604279538.

"Teatr z historią robimy!" to projekt warsztatów zmierzających do stworzenia spektaklu opartego na historii i tradycji Chełmna i Ziemi Chełmińskiej. Temat naszego projektu jest zogniskowany na przeniesieniu akcentu z "Chełmna miasta zakochanych" na "Chełmno miasto legend". Zapoznamy uczestników z ich własną historią i razem z nimi poznamy historię, podania, legendy i architekturę Chełmna. Bogata historyczna zabudowa miasta będzie inspiracją do stworzenia scenografii i entourage'u spektaklu. Nie będzie to jednak próba rekonstrukcji historii Chełmna, ale spojrzenie na to miasto z perspektywy nastolatków, uczestników warsztatów, którzy będą mieć istotny wpływ na ostateczny kształt widowiska. Wykorzystamy w pracy nad spektaklem całą gamę środków artystycznych teatru dramatycznego i lalkowego,. pantomimy, improwizacje aktorskie, działania w kontakcie z widzem. Zakładamy specjalizacje grup (aktorska, medialna, kostiumowo-scenograficzna, muzyczna, filmowa/fotograficzna).

Biogramy prowadzących

Iga Jambor - Skupniewicz. Aktorka, instruktorka, logopeda. Absolwentka Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku, oraz logopedii na studiach podyplomowych na UMK w Toruniu. Współpracuje z Teatrem „Afisz” z Torunia, Centrum Kultury Teatr w Grudziądzu, Bydgoskim Teatrem Lalek „Buratino”. Założycielka grupy Teatr Agrafka, obecnie Sekretarz Stowarzyszenia Teatr Agrafka. Współtwórczyni koncepcji projektu.

W projekcie instruktorka grupy kostiumowoscenograficznej i aktorskiej, odpowiedzialna za formy lalkowe, scenografię, warsztat aktoralalkarza, koordynację projektu.

Matylda Podfilipska - Aktorka teatralna i filmowa; absolwentka Wydziału Aktorskiego PWSFTviT w Łodzi. W 2003 r. związana się z Teatrem Wilama Horzycy. Od 2004 r. aktorka Teatru Wiczy. Szerszej publiczności znana m.in. z filmu A. Holland "Julia wraca do domu" oraz ról w Teatrze Telewizji. Laureatka nagrody Marszałka Województwa KujawskoPomorskiego z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru. Instruktor teatralny podczas realizacji przez Teatr Wiczy „Lata w Teatrze” w Bełchatowie w 2013 r. W projekcie – instruktorka grupy aktorskiej i muzycznej, odpowiedzialna za umuzykalnienie, elementarne zadania aktorskie.

Klaudia Peplińska - Członkini chełmińskiego Stowarzyszenia Teatr Agrafka. Studentka kulturoznawstwa na UMK w Toruniu. Od 2011 roku dziennikarka lokalnego tygodnika Czas Chełmna. Interesuje się animacją oraz marketingiem kultury. Jako dziennikarka zainteresowana tematyką społeczno kulturalną. Bierze udział w kreowaniu życia kulturalnego oraz promocji Chełmna. W projekcie instruktorka grupy medialnej, odpowiedzialna za warsztat dziennikarza, edukację medialną, kontakty z mediami.

Magdalena Kosek – Absolwentka rzeźby i działań przestrzennych na Wydziale Sztuk Pięknych UMK.

Uczestniczka działań artystycznych i społecznych, m.in. Przeprojektu i projektów Obserwatorium Miejskiego. Współtwórczyni i członkini toruńskiej grupy samokształceniowej GnW, dla artystów plastyków.

Współpracuje z Domemkultury! Na Bydgoskim przedmieściu w Toruniu. Animatorka i scenografka w projektach Filmogranie i Lato w Teatrze. Prowadzi także autorskie warsztaty ceramiczne we własnej pracowni.

Zainteresowana przestrzenią miejską ze szczególnym uwzględnieniem relacji społecznych w całym ich skomplikowaniu.

Radosław Garncarek. Aktor teatralny i filmowy, reżyser, pedagog teatru, happener, absolwent PWSFTiT w Łodzi, wydział aktorski. Instruktor Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Toruniu. Do 2012r. aktor Teatru Wilama Horzycy w Toruniu, od 2008 roku aktor Teatru Wiczy. Współpracował z Teatrem „Biuro Podróży” z Poznania, Teatrem Muzycznym w Łodzi, Teatrem Jaracza w Łodzi. W latach 2006 – 2009 prowadził grupę stepującą „Tap.aP”. W latach 2012 -13 reżyser międzynarodowego spektaklu „Dictat”. W projekcie instruktor grupy aktorskiej, odpowiedzialny za techniki improwizacyjne, kulturę mowy.

Jacek Brembor - Filologi, kulturoznawca, nauczyciel edukacji filmowej. Nauczyciel w Zespole Szkół nr 1 „Liceum i Gimnazjum Chełmińskie”. Realizuje autorski program „Filmoznawstwo w szkole średniej”. W pracy pedagogicznej nie skupia się jedynie na prezentacji i omówieniu dzieł filmowych, ale proponuje ćwiczenia praktyczne związane z nauką tworzenia scenopisów, różnych typów scenariuszy filmowych, oraz realizacji małych form filmowych. W projekcie instruktor grupy filmowej/foto.

Błażej Wdowczyk - Muzyk wielu grup rockowych, animator kultury, przygotowuje i wykonuje muzykę do widowisk Teatru Wiczy. Koordynator grupy muzycznej w ramach projektu Lato w Teatrze w 2010 r. (Bartoszyce/Bisztynek) i 2013 r. (Bełchatów). W projekcie instruktor grupy muzycznej, odpowiedzialny za warstwę muzyczną spektaklu.

Krystian Wieczyński - Aktor, performer, reżyser teatralny i filmowy, pedagog teatru i cyrku. Studiował Filologię Romańską na UMK w Toruniu oraz Wiedzę o Teatrze w Akademii Teatralnej w Warszawie. Instruktor ds teatru i cyrku w Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Toruniu. Od 1992 roku aktor Teatru Wiczy. W latach 2006 – 2010 aktor Teatru Biuro Podróży z Poznania, od 2011r. aktor Miejskiego Teatru Miniatura w Gdańsku i Teatru Jaworski w Poznaniu. Współtwórca koncepcji projektu. W projekcie odpowiedzialny za koordynację działań, reżyserię spektaklu, instruktor grupy aktorskiej.

Teatr z historią robimy!




Dni Chełmna - podsumowanie

29.06.2016

Tegoroczne „Dni Chełmna” rozpoczęły się w piątek /24.06./ „Ukraińską Nocą Kupały w Mieście Zakochanych” nad Jeziorem Starogrodzkim z udziałem Zespołu Folklorystycznego „Kanivczanka” z Ukrainy i Zespołu Pieśni i Tańca „Pomorze” z ChDK. Przed pokazem obrzędów, uruchomione zostało m.in. stoisko Lokalnej Grupy Działania „Vistula” Starogród ze swojskim jedzeniem, degustacją i wyrobami twórców ludowych, na scenie natomiast wystąpiły wokalistki z pracowni „MusicLab” i tancerze „Break Dance” z ChDK, zespół ludowy „Kanivczanka” z Kaniowa, sportowcy z ukraińskiego klubu „IVAZAR” i klubu „Karate Kyokushin” z Chełmna oraz DJ GLICA. Przed sceną odbywały się pokazy walk rycerskich w wykonaniu Bractwa „Chorągiew Ziemi Chełmińskiej”. Po symbolicznym puszczeniu wianków na wodę, Zastęp Rycerski z Chełmna zaprezentował efektowny pokaz „TAŃCA Z OGNIEM”. W Miejskiej Bibliotece Publicznej otwarta została wystawa prac plastycznych Mariana Czyżewskiego z cyklu „Chełmnianie i ich pasje”, w Kościele Farnym PW WNMP natomiast, odbył się kolejny koncert w ramach „XIV Chełmińskich Wieczorów Organowych” z udziałem Romana Peruckiego na organach i Józefa Kolinka na skrzypcach. Miłośnicy teatru w auli Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 uczestniczyli w premierze spektaklu pt. „Mamo, co to za ptaszek”.

W sobotę /25.06./ na boisku bocznym przy Stadionie Miejskim od godz. 9.00 przebiegał IV Ogólnopolski Turniej Ultimate Frisbee "OBRONA WZGÓRZA", a nad Jeziorem Starogrodzkim, sportowcy – amatorzy rywalizowali w „V TRIATHLONIE MONDI DLA AMATORÓW”. Po południu, tuż po podpisaniu układu partnerskiego pomiędzy Chełmnem a ukraińskim miastem Kaniów, na płycie chełmińskiego rynku od godz. 14.30 rozpoczął się cykl koncertów pn. „ŚPIEWAJMY RAZEM W MIEŚCIE ZAKOCHANYCH”. Całość rozpoczęły animatorki zabaw „FUNIMKI” z programem dla dzieci, po czym nastąpiła przerwa spowodowana meczem 1/8 Finału Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej pomiędzy reprezentacjami Polski i Szwajcarii. Po niezwykłych emocjach, dogrywce, rzutach karnych i zwycięstwie Polaków impreza potoczyła się dalej. Swoje umiejętności przed i na scenie zaprezentowali: Klub Sportowy „IVAZAR” i zespół taneczny „KANIVCZANKA” z ukraińskiego Kaniowa oraz wokalistki z pracowni muzycznej „Music Lab”, działającej przy ChDK. Mimo ulewnego deszczu i burz piorunami, największe emocje wśród wytrwałej publiczności wywołał występ uczestnika programu TV „THE VOICE OF POLAND VI” - TOBIASZA STANISZEWSKIEGO oraz koncert gwiazdy wieczoru w klimatach „hippisowskich” lat ’70 – ANI RUSOWICZ z zespołem.

W niedzielę /26.06./ w godzinach porannych odbyła się kolejna część IV Ogólnopolskiego Turnieju Ultimate Frisbee "OBRONA WZGÓRZA" i zawody dla wędkarzy nad Jeziorem Czystym o Puchar Burmistrza Miasta Chełmna oraz Puchar Dyrektora ChDK. W samo południe w Parku „Nowe Planty” zagrała Orkiestra Dęta ChDK z towarzyszeniem roztańczonych „Mażoretek”, a tuż po nich zaprezentował się Dziecięcy Zespół Taneczny „ULYBKA” z Pińska na Białorusi. W Muzeum Ziemi Chełmińskiej o godz. 14.00 nastąpiło otwarcie „VII Wystawy Prac Plastycznych Słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy ChDK”. O godz. 17.00 liczna grupa melomanów bawiła się w Kościele p.w. św. Piotra i św. Pawła. na koncercie pn. „ŚWIATOWA MUZYKA KAMERALNA” z udziałem klarnecisty Wojciecha Mrozka i skrzypka Bolesława Siarkiewicza, którym towarzyszył kwartet smyczkowy. Miłośnicy teatru w godzinach wieczornych w auli Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 ponownie skorzystali z oferty spektaklu pt. „Mamo, co to za ptaszek”.




Wakacyjny czas

25.06.2016

Czas wakacji to najlepszy czas aby rozwijać swoje umiejętności, dowiadywać się nowych, ciekawych rzeczy oraz twórczo spędzić każdą chwilę. W związku z tym Chełmiński Dom Kultury wychodzi naprzeciw tym potrzebom i zaprasza wszystkie dzieci oraz młodzież na niezwykle kreatywne wakacje. Szereg warsztatów i kreatywnych zajęć nie pozwoli Wam się nudzić tego lata... i to wszystko za darmo.

Wakacyjny czas
27.07-5.08.2016

Zajęcia standardowe

  • Fotografia – wtorki i czwartki 11:00-13:00, sala nr 28 – Zdzisław Sieradzki
  • Szachy – wtorki i czwartki 10:00-14:00, sala nr 12 – Leszek Bultrowicz
  • MusicLab – poniedziałki 11:00, sala nr 24 – Tomasz Jarmołkiewicz
  • Mażoretki – 25-29.07 9:30-11:30, sala nr 1 – Natalia Chachowska
  • Śpiew – środy i piątki 11:00-13:00, sala nr 24 – Marcin Dombrowski
  • Perkusja – 26 i 28.07 11:00-13:00 – Grzegorz Kleszczyński

Specjalna oferta warsztatowa!

SKY IS THE LIMIT
intensywne warsztaty tańca hip-hop i break dance

Warsztaty poprowadzi wspaniały tancerz uczestnik i laureat wielu turniejów tanecznych Bboy Mario!

  • Termin zajęć: 6-8. 16:30-19:30 – warsztaty zakończą się pokazem.
  • Miejsce: Kinoteatr Rondo
  • Wiek: od 10 lat
  • UWAGA! Ilość miejsc ograniczona!

LETNIE WARSZTATY WOKALNE

Warsztaty wokalne dla osób, które lubią śpiewać i chciałyby poznać tajniki dobrej emisji głosu. Trenerem podczas tych spotkań będzie Joanna Czajkowska – Zoń, wokalistka z wieloletnim doświadczeniem w śpiewie chóralnym i solowym. Wykonuje zarówno muzykę klasyczną, jak i rozrywkową. Jest laureatką I miejsca 40. Międzynarodowych Spotkań Wokalistów Jazzowych w Zamościu, gdzie laury trafiały do takich gwiazd, jak Lora Szafran, Anna Serafińska, Ewa Uryga, Janusz Szrom czy Dorota Miśkiewicz.

  • Termin zajęć: 27-28.07 10:00-15:00 oraz 29.07 10:00 – 13:00
  • UWAGA! 29.07 godz. 17:00 otwarty koncert zamykający warsztaty
  • Miejsce: Kinoteatr Rondo
  • Wiek: od 12 lat
  • UWAGA! Ilość miejsc ograniczona!

PLENERY MALARSKIE

Plenery malarskie to frajda dla dzieci i młodzieży podczas zajęć uczestnicy poznają pojęcie perspektywy i jej różne wymiary, skupiają się na ogóle przestrzeni i szczegółach. Fachowej pomocy w tych wszystkich zagadnieniach udzieli instruktorka zajęć Regina Gargol, plastyk i wieloletni instruktor plastyczny w Chełmińskim Domu Kultury.

  • Termin zajęć: 25-29.07 10:00-13:00
  • Miejsce: Przestrzeń miejska
  • Wiek: od 10 lat
  • UWAGA! Ilość miejsc ograniczona!

Kreatywne środy

Kreatywne środy to cykl spotkań z dziećmi mający na celu pobudzenie ich twórczego myślenia i kreatywnego podejścia do otaczającej rzeczywistości. Spotkania mają również za zadanie usprawnić zdolności manualne uczestników.

W programie wakacyjnym:

  • 6.07 – PACYNKA – historia pacynki i najbardziej znane postaci, a przede wszystkim nauka tworzenie pacynek. Prowadzenie Sandra Wilczyńska.
  • 13.07 – PIKNIKOWA KUCHNIA – Małgorzata pokaże dzieciom jak łatwo przygotować smaczne kąski na weekendowy piknik z rodzicami. Prowadzenie Małgorzata Wojdyło.
  • 20.07 – ANIMACJA POKLATKOWA – o tym jak powstaje film animowany i skąd pochodzi opowie twórczyni poklatkowo.pl. Uczestnicy stworzą film, w którym oprowadzą mieszkańców i turystów po Chełmnie. Prowadzenie Magdalena Bryll.
  • 27.07 – PINIATA – jak łatwo zrobić prezent dla kolegów w postaci piniaty wypełnionej słodkościami pokaże założycielka Studia KreaTYwy. Dużo pracy, dużo słodkości i jeszcze więcej zabawy! Prowadzenie Kamila Cieślewicz.
  • 3.08 – PIÓROPUSZE I ŁAPACZE SNÓW – wspólnie stworzymy indiańską wioskę, w której każdy będzie miał swoje plemienne imię oraz niepowtarzalny pióropusz. Prowadzenie Kamila Cieślewicz.
  • 10.08 – DECOUPAGE – tradycyjnie już wraz z Anną dzieci będą mogły nauczyć się sztuki zdobienia przedmiotów metodą decoupage. Prowadzenie Anna Pawlak.

Uwaga!
Wszystkie zajęcia są bezpłatne. Na każde warsztaty obowiązują zapisy, ilość miejsc na każde warsztaty ograniczona.

Zapisów można dokonać osobiście w sekretariacie Chełmińskiego Domu Kultury (ul. Dworcowa 40a) lub pod numerem 56 686 48 08.

Więcej informacji: Kamila Cieślewicz 530 674 882.




Dni Chełmna - ważny komunikat

24.06.2016

Chełmiński Dom Kultury informuje o zmianach w programie sobotniej imprezy / rynek /, które musieliśmy wprowadzić ze względu na zakwalifikowanie się reprezentacji Polski do 1/8 Finału Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej i mecz z drużyną Szwajcarii o godz.15.00.

Poniżej program sobotniej imprezy „ŚPIEWAJMY RAZEM W MIEŚCIE ZAKOCHANYCH” na płycie rynku po wprowadzonych zmianach:




XV Igrzyska Olimpijskie Sportowców Wiejskich

21.06.2016

W dniach 17 – 19.06.2016 roku Chełmno stało się stolicą sportu. Odbyły się tu kolejne, XV Igrzyska Olimpijskie Sportowców Wiejskich. Podczas ceremonii otwarcia, mimo bardzo złych warunków pogodowych, przed ponad 2000 sportowców zaprezentowały się zespoły Chełmińskiego Domu Kultury – Orkiestra Dęta oraz Zespół Pieśni i Tańca „Pomorze”. Chociaż deszcz i wiatr nie pozwolił zaprezentować całości programu, uroczystość i tak wypadła imponująco. Dziewczęta z „Pomorza” towarzyszyły wręczającym medale i puchary. Zadbaliśmy również o nagłośnienie na stadionie miejskim.

Część konkurencji sportowych odbyła się również w ośrodku wypoczynkowym nad Jeziorem Starogrodzkim. Rywalizowali tu m.in. burmistrzowie i wójtowie, tenisiści, siatkarze, łucznicy. Podczas sobotniej kolacji w ośrodku dla zawodników zorganizowano specjalny koncert lokalnych zespołów.




Anakonda 2016

16.06.2016

Bardzo miła niespodzianka spotkała kierownictwo oraz pracowników Chełmińskiego Domu Kultury i Europejskiego Centrum Wymiany Młodzieży.

Otrzymaliśmy specjalne podziękowanie od naszych przyjaciół z Niemiec za zorganizowanie konferencji w ramach ćwiczeń ANAKONDA 2016. W ostatnim czasie Europejskie Centrum Wymiany Młodzieży stało się miejscem spotkań żołnierzy ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Holandii i Polski. 13 czerwca odbyła się tu konferencja dla dowództwa, której zwieńczeniem była wizyta Prezydenta RP Andrzeja Dudy.




Dni Chełmna 2016

14.06.2016

Tegoroczne „Dni Chełmna” rozpocznie w piątek /24.06./ „Ukraińska Noc Kupały w Mieście Zakochanych” nad Jeziorem Starogrodzkim z udziałem Zespołu Folklorystycznego „Kanivczanka” z Ukrainy i Zespołu Pieśni i Tańca „Pomorze” z ChDK. Oprócz mnóstwa atrakcji, uruchomione zostanie m.in. stoisko Lokalnej Grupy Działania „Vistula” Starogród ze swojskim jedzeniem, degustacją i wyrobami twórców ludowych. W Miejskiej Bibliotece Publicznej otworzymy wystawę prac plastycznych Mariana Czyżewskiego z cyklu „Chełmnianie i ich pasje”, w Kościele Farnym PW WNMP natomiast, odbędzie się kolejny koncert w ramach „XIV Chełmińskich Wieczorów Organowych” z udziałem Romana Peruckiego na organach i Józefa Kolinka na skrzypcach. Miłośnicy teatru w auli Zespołu Szkół nr 1 będą mogli uczestniczyć w premierze spektaklu pt. „Mamo, co to za ptaszek”.

W sobotę /25.06./ na boisku bocznym przy Stadionie Miejskim od godz. 9.00 rozpocznie się Ogólnopolski Turniej Ultimate Frisbee "OBRONA WZGÓRZA" a nad Jeziorem Starogrodzkim, sportowcy – amatorzy walczyć będą w „V TRIATHLONIE MODNI DLA AMATORÓW”. Po południu, tuż po podpisaniu układu partnerskiego pomiędzy Chełmnem a ukraińskim miastem Kaniów, na płycie chełmińskiego rynku od godz. 14.30 rozpocznie się cykl koncertów pn. „ŚPIEWAJMY RAZEM W MIEŚCIE ZAKOCHANYCH”. W programie przewidziano m.in. zabawy dla najmłodszych, pokazy Klubu Sportowego „IVAZAR” z Kaniowa i „Karate Kyokushin” z Chełmna, koncert zespołu „Kanivczanka” z Ukrainy, koncert laureatów konkursu piosenki „ŚPIEWAMY POLSKIE PRZEBOJE”, występ TOBIASZA STANISZEWSKIEGO z zespołem, wokalistów z pracowni muzycznej „Music Lab”, prezentację „Studia kreaTYwy” z ChDK i koncert gwiazdy wieczoru – ANI RUSOWICZ z zespołem.

W niedzielę /26.06./ w godzinach porannych odbędzie się kolejna część Ogólnopolskiego Turnieju Ultimate Frisbee "OBRONA WZGÓRZA" i zawody dla wędkarzy nad Jeziorem Czystym o Puchar Dyrektora ChDK. W samo południe w Parku „Nowe Planty” zagra Orkiestra Dęta ChDK z towarzyszeniem roztańczonych „Mażoretek”, a tuż po nich zaprezentuje się Dziecięcy Zespół Taneczny „ULYBKA” z Pińska na Białorusi. W Muzeum Ziemi Chełmińskiej po południu nastąpi otwarcie „VII Wystawy Prac Plastycznych Słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy ChDK”. O godz. 17.00 zaprosimy melomanów na koncert pn. „ŚWIATOWA MUZYKA KAMERALNA” klarnecisty Wojciecha Mrozka i skrzypka Bolesława Siarkiewicza z kwartetem smyczkowym w Kościele p.w. św. Piotra i św. Pawła. Miłośnicy teatru ponownie będą mogli skorzystać z oferty spektaklu pt. „Mamo, co to za ptaszek” w auli Zespołu Szkół nr 1, a fani muzyki klubowej w godzinach wieczornych na płycie rynku, zatańczą podczas „Wieczornego Koncertu D’Jejów”.




Ukraińska Noc Kupały

14.06.2016




Warsztaty decoupage

12.06.2016

7 czerwca po raz kolejny w Chełmińskim Domu Kultury odbyły się wasztaty decoupage z Anną Pawlak. Tym razem swe artystyczne aspiracje uczestnicy warsztatów spełniali na tkaninach, a efektem pracy są wspaniałe torby z kolorowymi nadrukami. Od teraz zakupy będą jeszcze przyjemniejsze.




Wystawa moblina na święto województwa

12.06.2016

7 czerwca o godzinie 12.00 na rynku odbyła się mobilna wystawa przygotowana przez Galerię Rusz w ramach święta województwa kujawsko-pomorskiego!

Wystawę można było podziwiać na ulicach Chełmna, a następnie samym rynku, gdzie Galeria RUSZ przeprowadziła zajęcia słowno – plastyczne z kreatywnego myślenia dla grupy dzieci z 3 klasy szkoły podstawowej nr 2.

Obejrzyjcie fotorelację i odpowiedzcie sobie na pytanie, co was cieszy i zachwyca?




Warsztaty filcowania

12.06.2016

Zapraszamy na warsztaty filcowania w dniu 21 czerwca 2016 r. o godz. 17.00. Na zajęciach uczestnicy zapoznają się z kolejną formą technik filcowania wełny i stworzą własnoręcznie niepowtarzalną ozdobę na każdą porę roku – naszyjnik „kwiat na dredzie”.

Warsztaty poprowadzi: Andżelika Jarych "Moja Filcownia". Organizator zapewnia materiały do zajęć. Koszt 40 zł.

Zapisy w Europejskim Centrum Wymiany Młodzieży, ul. gen. J. Jastrzębskiego 5, tel. 56 679 02 30, e-mail: ecwm@chdk.pl.




Spektakl teatralny

09.06.2016




Wernisaż prac UTW

06.06.2016

Pragniemy zaprosić do udziału w wernisażu prac plastycznych twórczości słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku, który działa przy Chełmińskim Domu Kultury.

Spotkanie otwierające wystawę odbędzie się 4 lipca, o godz. 13:00, w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Świeciu przy ul. Sienkiewicza 4.

Autorzy prac to 13 zdolnych uczestników warsztatów plastycznych prowadzonych przez Reginę Gargol w ramach zajęć fakultatywnych Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Wernisaż będzie wspaniałą okazją aby porozmawiać o malarstwie, sztuce czy kulturze. Jednak jeśli nie zdążycie, warto pamiętać, że prace dostępne będą w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Świeciu aż do początku września.

Zapraszamy!




Dzień Dziecka

05.06.2016

W bardzo ciepłą środę, w godzinach popołudniowych, Chełmiński Dom Kultury zorganizował dla najmłodszych kolejne Miejskie Obchody Dnia Dziecka. Na terenie „Osady Rycerskiej” przy ulicy Kościelnej, odbył się jak zwykle ciekawy blok imprez. Na początku ogłoszono wyniki konkursu w „Festiwalu Żywych Posągów”, którego głównym organizatorem był Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy. Posągi po prezentacjach na ulicy Grudziądzkiej pokazały się na scenie, po czym jury wręczyło nagrody.

Bardzo licznie przybyła najmłodsza publiczność wraz z rodzicami i nie mogła narzekać na brak atrakcji. Na scenie zaprezentowały się grupy zespołów tańca współczesnego i Break Dance/HIP-HOP z ChDK a artyści z Agencji Artystycznej „TRAVEL SHOW” z Gdyni, bawili najmłodszych w programie estradowym pt. „ROZBAWIONA OSADA”. Było mnóstwo tańca, śpiewu, quizów i konkursów z nagrodami oraz popularne „malowanie twarzy”. Harcerze z 49 DH im. K. Wielkiego wraz ze „Studiem Kreatywy” przeprowadzali drobne konkurencje sportowe i rozdawali napoje, jabłka oraz słodkości. Nie zabrakło smacznej grochówki i darmowej waty cukrowej a wszystkie dzieci, uczestniczące w zabawach, otrzymywały w nagrodę słodkie upominki. W trakcie przedsięwzięć scenicznych, Straż Miejska dokonywała fachowego znakowania rowerów, chełmińscy strażacy z OSP udostępnili swój sprzęt bojowy. Wszystkie urządzenia w „mini wesołym miasteczku” – trampoliny, dmuchane zamki, zjeżdżalnie i tzw. maszyna do „ujeżdżania byka” były do dyspozycji dzieci za darmo.

Chełmiński Dom Kultury w imieniu najmłodszych, składa serdeczne podziękowania wszystkim, którzy włączyli się w organizację tegorocznych „Miejskich Obchodów Dnia Dziecka”, a w szczególności: Straży Miejskiej, 49 Drużynie Harcerskiej im. K. Wielkiego z Chełmna, Studiu Kreatywy, Zastępowi Rycerskiemu z Chełmna, Stowarzyszeniu „Przyjazna Dłoń”, Stowarzyszeniu Kupców i Przedsiębiorców Ziemi Chełmińskiej, PSS Społem – „OSADA”, Miejskiemu Przedszkolu „Tęczowy Zakątek”, Hurtowni „ADAST” i Ochotniczej Straży Pożarnej z Chełmna.




XVII Festiwal Amatorskich Orkiestr Dętych

01.06.2016

W ciepły i troszkę deszczowy weekend (28– 29 maja) gościliśmy w Chełmnie instrumentalistów i tancerki, którzy prezentowali się mieszkańcom miasta i turystom w ramach "XVII Ogólnopolskiego Festiwalu Amatorskich Orkiestr Dętych". Na zaproszenie Chełmińskiego Domu Kultury, dzięki zaangażowaniu Europejskiego Centrum Wymiany Młodzieży im. K. Schumachera, już od czwartku gościliśmy zespoły z czeskiego, partnerskiego miasta Letovice i ukraińskiego Kaniowa, które zaprezentowały się w sobotni wieczór na płycie rynku.

Koncert wzbudził bardzo duże zainteresowanie publiczności, lecz niestety został przerwany ze względu na ulewny deszcz z wyładowaniami atmosferycznymi. Nazajutrz, po odprawie kapelmistrzów, tuż przed południem siedem orkiestr pokazało się w musztrach paradnych ulicą Grudziądzką, od Bramy Grudziądzkiej do Rynku, gdzie wszystkie grupy po przedstawieniu się prezentowały swój repertuar w 30. minutowych koncertach scenicznych. Przybyłą publiczność bawiły: Orkiestra Dęta Chełmińskiego Domu Kultury, Młodzieżowa Orkiestra Dęta przy Zarządzie Ochotniczej Straży Pożarnej w Wagańcu, Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Bysławiu i Śliwicach, Młodzieżowa Orkiestra Dęta Zespołu Szkół Elektronicznych w Bydgoszczy, Orkiestra Dęta Inowrocławskich Kopalń Soli „Solino S.A.” w Inowrocławiu oraz goście zagraniczni – Orkiestra Dęta Szkoły Muzycznej w czeskich Letovicach i Orkiestra Dęta Koledżu Kultury i Sztuki w Kaniowie na Ukrainie. Wykonywany repertuar był jak zwykle bardzo bogaty i zróżnicowany. Usłyszeliśmy m.in. muzykę klasyczną, filmową, marsze, czeskie i ukraińskie melodie ludowe i wiele, wiele innych. Chełmiński festiwal tym razem ponownie miał charakter konkursu, a całość oceniało jury w składzie: Mieczysław Żelazko (Dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Chełmnie), Aleksandra Goridko z Kaniowa i Pawel Gephert z Letovic. Tytuł „ORKIESTRY ROKU MIASTA ZAKOCHANYCH” i I miejsce oraz puchar otrzymała Orkiestra Dęta z Letovic, a II miejsca oraz puchary „Dyrektora Chełmińskiego Domu Kultury” i „Burmistrza Miasta Chełmna”, „ex aequo” – Orkiestra Dęta z Kaniowa i Orkiestra Dęta z Bydgoszczy. Pozostałe zespoły otrzymały puchary: „Prezesa Stowarzyszenia Kulturalnego Puzon”, „Prezesa Banku Spółdzielczego w Chełmnie”, „Dyrektora Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Chełmnie, „Dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Toruniu i „Starosty Powiatowego w Chełmnie”. Jak zwykle, na zakończenie „Festiwalu”, organizatorzy – Chełmiński Dom Kultury i Stowarzyszenie Kulturalne „Puzon”, przygotowali wspólną biesiadę z zespołem „AKORD”, która odbyła się na terenie Ośrodka Wypoczynkowego nad Jeziorem Starogrodzkim.

Tegoroczny „Festiwal” dofinansowali: Gmina Miasto Chełmno, Starostwo Powiatowe w Chełmnie oraz sponsorzy: Bank Spółdzielczy w Chełmnie, „INTERMARCHE” Chełmno, Firma „Medos” i Zakład „Ursus”. Współorganizatorzy to: Urząd Miasta Chełmna, Fundacja Europejskiego Centrum Wymiany Młodzieży, WOAK Toruń, Muzeum Ziemi Chełmińskiej i wolontariusze „Effatha”. Patronat medialny objęli: Polskie Radio „PiK”, TVP Bydgoszcz, Gazeta Pomorska, MMS Studio i serwis internetowy www.chelmno.com.pl.




Wielki sukces mażoretek w Sławnie

26.05.2016

W dniach 21 i 22 maja, ORKIESTRA DĘTA CHDK z zespołem tanecznym „MAŻORETKI”, brała udział w „48 FESTIWALU ORKIESTR DĘTYCH”, który odbywał się w miejscowości Sławno w województwie zachodnio-pomorskim. Po sobotnich próbach i wypoczynku w pobliskim, nadmorskim Jarosławcu, muzycy i tancerki udali się na niedzielne spotkania zespołów. Jako, że chełmińska orkiestra jest gościem w Sławnie już od trzydziestu lat, ich przemarsz i koncert sceniczny przyjęto jak zwykle bardzo ciepło i rodzinnie. Jednak największy sukces tym razem odniosły nasze „MAŻORETKI” pod kierownictwem Natalii Chachowskiej, zdobywając nagrodę „ZA NAJLEPSZE WYKONANIE UKŁADÓW TANECZNYCH” w odbywającej się w ramach sławieńskiego festiwalu konkurencji „ULICZNA SHOW PARADA”. Gratulujemy!




Wystawa na święto województwa

22.05.2016

W Chełmnie wystawa odbędzie się 7 czerwca o godzinie 12.00 na rynku. Jest to wystawa mobilna, która początkowo będzie przemieszczać się po ulicach Chełmna, a następnie zatrzyma się na rynku, gdzie pracownicy Galerii RUSZ przeprowadzą zajęcia słowno – plastyczne dla 30 osobowej grupy dzieci i młodzieży.




Spektakl “Serwis gwarancyjny”

22.05.2016

Spektakl “Serwis gwarancyjny” Teatru Impresaryjnego “Afisz” w Chełmnie!

Kiedy: 3.06.2016, godz. 19:00

Gdzie: Kinoteatr Rondo

Opis: Życie to nie jest bajka! Los chłosta nas po twarzy jak kat skazańca i nie patrzy "kto zacz". Czasy się zmieniają, ale nam zawsze wiatr w oczy. Nowe rządy, nowe miotły, nowi terroryści, a my tylko nadstawiamy nowy policzek. Ale Ty!!! Ty musisz być całą dobę na pełnych obrotach! Nie ma że boli!!! Koniecznie więc zrób sobie przegląd, póki masz gwarancję.

SERWIS GWARANCYJNY

Firma JAŻYŻEŻY "Jak żyć żeby żyć" zrobi to błyskawicznie i bezboleśnie. A przy tym zaaplikuje ci dawkę śmiechu na najbliższe półrocze. A śmiech to zdrowie w czystej, ekologicznej postaci.

Obsada:

Spektakl odbędzie się w ramach spotkań senatora Przemysława Termińskiego z mieszkańcami Ziemi Toruńsko-Chełmińskiej.




XVII Festiwal Amatorskich Orkiestr Dętych

15.05.2016

W imieniu organizatorów „XVII Festiwalu Amatorskich Orkiestr Dętych” zapraszamy serdecznie do udziału w imprezie. Koncerty zespołów zaplanowano na 28 i 29 maja. W piątek 27 maja nasi zagraniczni goście zagrają dla mieszkańców Wąbrzeźna.

Niedzielne prezentacje festiwalowe poprzedzi sobotni koncert o godz. 18.00 na chełmińskim rynku dwóch zaproszonych gości: Orkiestry Dętej Szkoły Muzycznej w Letovicach /Czechy/ i Orkiestry Dętej Kaniowskiego Koledżu Kultury i Sztuki w Kaniowie /Ukraina/.

W niedzielnych paradach ulicami miasta (od godz. 11.00 od Bramy Grudziądzkiej do rynku) i koncertach konkursowych na scenie (od godz. 12.00 na płycie rynku), weźmie udział siedem zespołów:

  • Młodzieżowa Orkiestra Dęta przy Zarządzie Gminnym OSP w Wagańcu,
  • Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Bysławiu i Śliwicach,
  • Młodzieżowa Orkiestra Dęta Zespołu Szkół Elektronicznych w Bydgoszczy,
  • Orkiestra Dęta Inowrocławskich Kopalń Soli „Solino” S.A.,
  • Orkiestra Dęta Szkoły Muzycznej w Letovicach /Czechy/,
  • Orkiestra Dęta Kaniowskiego Koledżu Kultury i Sztuki z Kaniowa /Ukraina/,
  • Orkiestra Dęta Chełmińskiego Domu Kultury

Zespoły rywalizować będą w marszu i na scenie m.in. o tytuł "ORKIESTRY ROKU MIASTA ZAKOCHANYCH". Wręczenie pucharów i nagród nastąpi w niedzielę - 29 maja ok. godz. 17.30 na scenie głównej.

Organizatorzy:

Stowarzyszenie Kulturalne PUZON; Chełmiński Dom Kultury

Współorganizatorzy:

Urząd Miasta Chełmna, Fundacja Europejskiego Centrum Wymiany Młodzieży, Muzeum Ziemi Chełmińskiej, 49 Drużyna im. Kazimierza Wielkiego z Chełmna, Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu,

Zadanie dofinansowane ze środków: Gminy Miasta Chełmno, Starostwa Powiatowego w Chełmnie, Banku Spółdzielczego w Chełmnie, Firmy „MEDOS” sp. j. i Intermarche - Chełmno

Patronat medialny:

TVP Bydgoszcz, Polskie Radio PIK, Gazeta Pomorska, MMS Studio, serwisy internetowe: www.chelmno.pl; www.chelmno.com.pl;




Warsztaty – naszyjnik z korali filcowanych

12.05.2016

W Europejskim Centrum Wymiany Młodzieży odbyły się kolejne warsztaty filcowania. Tym razem uczestnicy zajęć wykonali samodzielnie naszyjnik. Warsztaty poprowadziła Andżelika Jarych "Moja Filcownia".




Kursy na kierowników i wychowawców wypoczynku

12.05.2016

Chełmiński Dom Kultury zaprasza do udziału w kursach na kierowników wypoczynku oraz na wychowawców wypoczynku dla dzieci i młodzieży. Kursy prowadzone będą przez Centrum Doskonalenia Nauczycieli Towarzystwa Wiedzy Powszechnej w Bydgoszczy.

Kurs na wychowawców wypoczynku dla dzieci i młodzieży rozpocznie się w dniu 20 maja 2016 r. (piątek) o godz. 15.00 (7 godz. dydaktycznych) w Europejskim Centrum Wymiany Młodzieży, ul. gen. Jastrzębskiego 5 w Chełmnie. Kurs obejmuje 36 godzin dydaktycznych.

Kolejne terminy zajęć:

  • 21.05.2016 r. od godz. 9:00 – 12 godz. dydaktycznych
  • 10.06.2016 r. od godz. 15:30 – 7 godz. dydaktycznych
  • 11.06.2016 r. od godz. 9:00 – 10 godz. dydaktycznych

Kurs na kierowników wypoczynku odbędzie się w dniu 11 czerwca 2016 r. (sobota) o godz. 9:00 w Europejskim Centrum Wymiany Młodzieży, ul. gen. Jastrzębskiego 5 w Chełmnie. Kurs obejmuje 10 godzin dydaktycznych.

Warunki udziału w kursach:

  • złożenie karty zgłoszeniowej (w załączeniu) oraz świadectwa ukończenia szkoły (studiów) w sekretariacie Chełmińskiego Domu Kultury, ul. Dworcowa 40 a, II piętro, pokój nr 10 do dnia 17 maja 2016 r. (wtorek);
  • w przypadku zgłoszenia na „Kurs na kierowników wypoczynku” dołączenia potwierdzenia trzyletniego stażu pracy pedagogicznej, opiekuńczej, wychowawczej;
  • dokonanie do 18 maja 2016 r. (środa) na konto Chełmińskiego Domu Kultury: Bank Spółdzielczy w Chełmnie: 56 9486 0005 0000 0361 2000 0018 wpłaty w wysokości:
    • 220 zł - Kurs na wychowawców wypoczynku dla dzieci i młodzieży,
    • 160 zł - Kurs na kierowników wypoczynku.



MOTOSERCE 2016

11.05.2016




Otwarte Mistrzostwa Mażoretek Polski Północnej

11.05.2016

W sobotę 7 maja roztańczone, kolorowo ubrane dziewczęta rywalizowały w Chełmnie w kolejnych OTWARTYCH MISTRZOSTWACH MAŻORETEK POLSKI PÓŁNOCNEJ. Zespoły mażoretek wraz z Orkiestrą Dętą z Chełmna przemaszerowały przez miasto na Rynek Miejski, gdzie odbyła się pierwsza część konkursu w formie defilady. Następnie kolorowy korowód udał się do Gimnazjum nr 1, gdzie rozegrała się dalsza część konkursu. Dziewczęta rywalizowały w wielu dyscyplinach i kategoriach z podziałem na grupy wiekowe.

Nagrodą główną były nominacje do Mistrzostw Polski Mażoretek w Kędzierzynie Koźlu. W konkursie zaprezentowało się ponad 100 tancerek: z Chełmna, Drezdenka, Bysławia, Chełmży i Rogoźna. Poza konkursem wystąpiła grupa Vocogou z partnerskiego miasta Letovice (Czechy). Gościem specjalnym mistrzostw była grupa „ZYGZAK” – mistrzynie świata z Pragi’ 2015.

Wyniki konkursu:

  • Zespoły defilada baton cad: I miejsce – „Małe Mażoretki” z Drezdenka
  • Zespoły defilada baton buława sen: I miejsce i nominacje – „Dziewczęta z buławami” z Drezdenka
  • Zespoły scena baton cad: I miejsce i nominacje – „Małe Mażoretki” z Drezdenka
  • Zespoły scena baton buława sen:: I miejsce i nominacje – „Dziewczęta z buławami” z Drezdenka
  • Mażoretki klasyczne cad: I miejsce – „Mażoretki” z Chełmińskiego Domu Kultury
  • Mażoretki klasyczne sen:: I miejsce i nominacje: „Mażoretki” z Chełmińskiego Domu Kultury, II miejsce – „Mażoretki Bysławskie” z Bysławia
  • Baton solo cad: I miejsce i nominacje – Eliza Śliwińska z ChDK, II miejsce – Dominika Kałamajska z ChDK
  • Baton solo jun: I miejsce i nominacje – Marika Michalak z ChDK; II miejsce i nominacje – Dominika Monka z ChDK
  • Baton solo sen”: I miejsce i nominacje – Zofia Rakowska z ChDK
  • Baton mini przedszkolaki: I miejsce i nominacje - „Mażoretki” z Chełmińskiego Domu Kultury
  • Baton mini cad: I miejsce – „Diamonds” z Chełmży
  • Baton mini jun: I miejsce - „Mażoretki” z Chełmińskiego Domu Kultury
  • Baton mini sen”: I miejsce i nominacje - „Mażoretki” z Chełmińskiego Domu Kultury
  • Pom pom solo jun: I miejsce i nominacje – Julia Czerwińska z Rogoźna
  • Pom pom solo sen: I miejsce i nominacje – Dominika Marszał z Rogoźna, II miejsce – Monika Borek z ChDK
  • Buława jun: I miejsce i nominacje – Olimpia Pochrząszcz z Drezdenka, II miejsce – Alicja Kaczmarek z Drezdenka
  • Buława duo/trio jun: I miejsce i nominacje – Olimpia Pochrząszczek i Alicja Kaczmarek z Drezdenka
  • Buława duo/trio sen: I miejsce i nominacje – Joanna i Patrycja Kwiatkowskie z Drezdenka, II miejsce – Wanessa Taśmińska i Łucja Gawkowska z Drezdenka i III miejsce – Martyna Syjud i Nikola Tylska z Drezdenka

Nagrody wręczali: Mariusz Kędzierski (Burmistrz Miasta Chełmna), Vladimir Stejskal (Starosta Letovic), Janusz Napora (Dyrektor Chełmińskiego Domu Kultury) i Magdalena Ludwikowska (Kierownik Referatu Oświaty, Promocji i Kultury Urzędu Miasta Chełmna).

Oprócz prezentacji konkursowych, jury wybrane z męskiej części publiczności, wyłoniło najpiękniejsze dziewczyny Mistrzostw i przyznało tytuły MISS, I v-ce MISS i II v-ce MISS MAŻORETEK CHEŁMNO’ 2016.

Organizatorami mistrzostw było Stowarzyszenie Mażoretek, Tamburmajorek i Cheerleaderek Polskich przy współpracy Chełmińskiego Domu Kultury, Europejskiego Centrum Wymiany Młodzieży i Stowarzyszenia Kulturalnego „Puzon”. Patronat honorowy nad imprezą objął Burmistrz Miasta Chełmna – Mariusz Kędzierski. Zadanie zostało dofinansowane ze środków Gminy Miasto Chełmno.




Konkurs piosenki "Śpiewamy polskie przeboje"

08.05.2016

Od wielu już lat, w trakcie trwania obchodów „DNI CHEŁMNA” i sobotniego cyklu imprez na wielkiej scenie, odbywają się konkursy dla piosenkarzy – amatorów. Poprzednie edycje pn. „MIKROFON, SCENA I TY”, „CZAS NA CHEŁMIŃSKIEGO IDOLA”, „WOKALNE WYDARZENIE ROKU”, „INTERPRETACJE PIOSENKI POLSKIEJ LAT ’80 i ‘90”, „MUZYCZNE HITY EUROPY”, „ŚPIEWAM BO LUBIĘ”, „ROZŚPIEWANA EUROPA” czy „PRZEBOJE WIECZNIE MŁODE” były bardzo udane i cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród młodych i troszkę starszych wokalistów.

Tym razem, Chełmiński Dom Kultury chce zaproponować Wam kolejną przygodę z piosenką w ramach obchodów dni naszego miasta. Już dziś ruszamy z KONKURSEM PIOSENKI pn. „ŚPIEWAMY POLSKIE PRZEBOJE”, a tytuł tej edycji dotyczy utworów napisanych i wykonywanych przez polskich twórców i artystów od lat ’60 ubiegłego wieku do dnia dzisiejszego. Jako przykłady, wymienić można tu przeboje, które na zawsze pozostały w pamięci słuchaczy: „Czerwonych Gitar”, „Budki Suflera”, „Maanamu”, „Bajmu”, „Perfectu”, „Lombardu” czy „Lady Pank”. Wybór piosenki jest właściwie nieograniczony – chyba każdy fan muzyki ma swój ulubiony polski „kawałek”, który nuci sobie, wstając rano przed pójściem do szkoły lub pracy. Wystarczy mieć ukończone 10 lat, zgłosić się do siedziby CHDK z własnym podkładem muzycznym i wykonać wybraną przez siebie piosenkę.

Jury oceniać będzie m.in. walory głosowe, dobór repertuaru i choreografię (w tym umiejętność wcielenia się w naśladowaną przez siebie gwiazdę). Najlepsi wykonawcy z „przesłuchań wstępnych”, zaprezentują się w wielkim koncercie finałowym w czasie obchodów „DNI CHEŁMNA’2016” w sobotę 25 czerwca, tuż przed gwiazdą polskiej muzyki rozrywkowej – ANIĄ RUSOWICZ. Jury przyzna wtedy tytuły WOKALISTY lub WOKALISTKI LATA.

NA „PRZESŁUCHANIA WSTĘPNE”, KONSULTACJE i PRÓBY ZAPRASZAMY DO CHEŁMIŃSKIEGO DOMU KULTURY PRZEZ CAŁY MAJ AŻ DO 10 CZERWCA W ŚRODY I PIĄTKI W GODZ. 16.00 – 18.00 /SALA NR 24/

Szczegółowe informacje: Marcin Dombrowski; tel. 531 314 420
ChDK Chełmno; tel. 56 686 48 08




Dni Chełmna - zaproszenie do współpracy

03.05.2016

Chcielibyśmy zaprosić Państwa do współpracy i współtworzenia programu tegorocznych obchodów Dni Chełmna. Wstępnie zaplanowano, że odbędą się one w terminie 24 czerwca – 26 czerwca. To jest jednak tylko propozycja, która może być zmodyfikowana zgodnie z oczekiwaniami naszych partnerów. Pragniemy, żeby wszyscy, którzy chcą pokazać swój dorobek mogli zaistnieć podczas organizowanych przedsięwzięć kulturalnych, rekreacyjnych i sportowych. W związku z tym zwracamy się z prośbą do stowarzyszeń, klubów sportowych, osób prywatnych, firm i instytucji, które chciałyby uatrakcyjnić Dni Chełmna o kontakt w celu przedstawienia własnych propozycji.

Zapraszamy do Chełmińskiego Domu Kultury, ul. Dworcowa 40 a, tel. 056 6864808, Janusz Napora - chelmno@chdk.pl, 608062239 i Kamila Cieślewicz – kamila.art@chdk.pl, 530674882. Prosimy o przedstawienie Państwa propozycji do końca maja 2016 roku.




Warsztaty decoupage

03.05.2016

Chcesz pobudzić kreatywne myślenie i rozwinąć zdolności manualne?

7 czerwca o godzinie 16:00 w Chełmińskim Domu Kultury, odbędą się kolejne już warsztaty z techniki decoupage, które poprowadzi Anna Pawlak! Tym razem artystyczne poczynania rozegrają się na tkaninie. Chcecie poznać tę technikę? Nie zwlekajcie bo bilety w cenie 50 zł/os dostępne będą od 9 maja w sekretariacie ChDK!

Poznajcie prace Anny Pawlak:




Frisbee day

03.05.2016

1 maja KS NINE HILLS CHEŁMNO tradycyjnie zaprosił dzieci z rodzicami do wspólnej zabawy z frisbee. Było wspólne rzucanie dyskiem pod okiem zawodników Nine Hills, wiele gier, zabaw, mini mecz, a dla uczestników zabawy słodkie upominki. Współorganizatorem zabaw był Chełmiński Dom Kultury.




Warsztaty maski

29.04.2016

„Warsztaty tworzenia realistycznych masek teatralno-filmowych”
krótkie podsumowanie.
Sierpień - Listopad 2015

„Warsztaty tworzenia realistycznych masek teatralno-filmowych” to projekt, któremu partnerowaliśmy w ubiegłym roku. Jako organizacja wspierająca udostępnialiśmy salę warsztatową i prowadziliśmy rozliczenie finansowe, ale nie to jest ważne. Ważne jest to, że młodzi ludzie mogli realizować swoje pasje, rozwijać umiejętności i dzielić się doświadczeniem! Lubimy takie projekty, lubi zaangażowaną i kreatywną młodzież.

Poniżej znajdziecie kilka zdjęć relacjonujących przebieg warsztatów oraz film zmontowany przez prowadzącego, Piotra Jóźwiaka. Zobaczcie, że wykonanie maski swojego ulubionego bohatera wcale nie jest trudne!

  • Realizacja – Stowarzyszenie NIJO, Piotr Jóźwiak;
  • Organizacja wspierająca – Chełmiński Dom Kultury;
  • Projekt zrealizowany został w ramach Programu „Działaj Lokalnie”.




Warsztaty Filcowania

26.04.2016

Naszyjnik z korali filcowanych

Zapraszamy do Europejskiego Centrum Wymiany Młodzieży na warsztaty filcowania w dniu 10 maja 2016 r. w godz. 17.00 – 19.00. Uczestnicy zajęć zapoznają się z technikami filcowania na mokro i sucho oraz wykonają samodzielnie naszyjnik. Warsztaty poprowadzi: Andżelika Jarych "Moja Filcownia". Organizator zapewnia materiały do zajęć. Koszt 30 zł. Zapisy w Europejskim Centrum Wymiany Młodzieży, ul. gen. J. Jastrzębskiego 5, tel. 56 679 02 30, e-mail: ecwm@chdk.pl




"Ta ostatnia niedziela"

26.04.2016

W ubiegłą niedzielę Studio KreaTYwy działające przy Chełmińskim Domu Kultury zaprosiło mieszkańców Chełmna na kolejną już odsłonę programu „Ta ostatnia niedziela”, tym razem w nowej odsłonie i nowej przestrzeni. Aktorzy przedstawili kilka sytuacji z prywatnego życia widzów i zdradzili pingwini sekret, w opowiedzianej na do widzenia bajce. Zebrani goście poznali nieśmiertelną plamkę, która wraz z właścicielką lubi przechadzać się po okolicy oraz Artura, który dziennie wyrabia 15 mebli - szacunek!

„Ta ostatnia niedziela” to program składający się z gier improwizowanych, w których dużą rolę odgrywa publiczność. Młodzież ze Studia zaprzyjaźniła się ze sztuką improwizacji w czasie ubiegłorocznych warsztatów „proIMpro” realizowanych w ramach programu Działaj Lokalnie.




Otwarte Mistrzostwa Mażoretek Polski Północnej

26.04.2016

Chełmiński Dom Kultury, Europejskie Centrum Wymiany Młodzieży oraz Stowarzyszenie Mażoretek, Tamburmajorek i Cheerleaderek Polskich mają zaszczyt zaprosić na OTWARTE MISTRZOSTWA MAŻORETEK POLSKI PÓŁNOCNEJ w Chełmnie, które odbędą się dnia 7 maja 2016 r. Będą to równocześnie nominacje do Mistrzostw Polski Mażoretek Kędzierzyn – Koźle 2016, które wyłonią reprezentacje Polski na Mistrzostwa Europy i Świata.

Będzie to już trzecie spotkanie Mażoretek w naszym mieście. Sobotnie zmagania zespołów rozpoczną się o godziny 10.45 paradą i uroczystym otwarciem na płycie rynku, następnie od godziny 12.00 na sali sportowej Gimnazjum nr 1 odbędą się występy konkursowe, w których wezmą udział zespoły z Polski Północnej. Gościem specjalnym będzie występ zespołu Zygzak Czerwionka – Leszczyny Mistrzynie Świata Praga'2015. Patronat honorowy obejmie Burmistrz Miasta Chełmna – Pan Mariusz Kędzierski.

Informacje szczegółowe stronie www.mazoretki.org

Zdjęcia z ubiegłego roku




Podsumowanie konkursu fotograficznego

26.04.2016

21 kwietnia 2016 r. w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Praktycznego w Grubnie odbyło się podsumowanie konkursu fotograficznego „W POSZUKIWANIU NAJPIĘKNIEJSZEGO KRAJOBRAZU ZIEMI CHEŁMIŃSKIEJ, skierowanego do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych powiatu chełmińskiego, wąbrzeskiego i grudziądzkiego. Konkurs zorganizowany został przez Zespół Szkół Centrum Kształcenia Praktycznego w Grubnie, Europejskie Centrum Wymiany Młodzieży i Chełmiński Dom Kultury. Uroczystość została połączona z degustacją i rozstrzygnięciem szkolnego konkursu gastronomicznego uczniów ZS CKP Grubno „Ciasta w rolo głównej”.

Po zapoznaniu się z 48 pracami 16 autorów, oceniając ich poziom oraz walory artystyczne Jury postanowiło przyznać nagrody i wyróżnienia następującym autorom:

W kategorii szkół gimnazjalnych:

  • I miejsce: Paulina Ciesielska (Gimnazjum nr 10 w Grudziądzu)
  • II miejsce: Oliwia Ośmiałowska (Gimnazjum nr 2 w Chełmnie)
  • III miejsce: Jan Piwowarski (Zespół Szkół, Gimnazjum w Grucie)
  • Wyróżnienie: Wiktoria Wasielewska (Zespół Szkół, Gimnazjum w Grucie)

W kategorii szkół ponadgimnazjalnych:

  • II miejsce: Kinga Mądzielewska (Zespół Szkół Centrum Kształcenia Praktycznego w Grubnie)
  • III miejsce: Michalina Oleksy (Zespół Szkół Centrum Kształcenia Praktycznego w Grubnie)
  • Wyróżnienie: Julia Piłat (Zespół Szkół Centrum Kształcenia Praktycznego w Grubnie)

Konkurs został dofinansowany przez Starostwo Powiatowe w Chełmnie i Gminę Stolno, aranżację żywej roślinności zasponsorowała firma OAZA Centrum Ogrodnicze z Brzozowa.




Festiwal Żywych Posągów

26.04.2016

Pamiętacie wydarzenie w naszym mieście, w którym to ulicą Grudziądzką zawładnęli narciarze, lalki, Avatar, czarownice, syrenka, słońce? Jeśli nie to wiele straciliście, jednak wszystko jest do nadrobienia, bo oto w wielkim stylu powraca Festiwal Żywych Posągów, który realizujemy wraz ze Specjalnym Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym.

Główną rolę 1 czerwca na ulicy Grudziądzkiej będą grać oczywiście posągi, ale i Wy możecie zrobić wiele dobrego. Każdy pieniądz dla posągu przybliży go do wygrania Nagrody Publiczności. Zebrane pieniądze uczestnicy będą mogli wykorzystać w dowolnym celu lub przekazać na rehabilitację Sandry Bitau, uczennicy SOSzW.

Uczestnikami konkursu mogą być uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych oraz podopieczni instytucji opiekuńczo-wychowawczych z terenu miasta i powiatu chełmińskiego, na których zgłoszenia czekamy do 10 maja! Więcej szczegółów znajdziecie w regulaminie umieszczonym poniżej!




Dzień Dziecka

22.04.2016

Już 1 czerwca na najmłodszych mieszkańców naszego miasta czeka moc atrakcji i wielki powrót Festiwalu Żywych Posągów!

Jak co roku w ramach Dnia Dziecka spotkamy się o godzinie 15:30 na Osadzie Rycerskiej aby uczcić najwspanialsze święto na całym Świecie. Wszystkie dzieci zapraszamy tego dnia do wspólnej, szalonej zabawy. Dla pasjonatów iluzji, magii i cyrku wystąpią artyści z grupy Travel&Show. Wśród atrakcji będzie malowanie twarzy, wielkie bańki mydlane, całe balonikowe zoo, mnóstwo słodkości, a w szczególności... wata cukrowa. Jeśli Wasze dzieci lubią poskakać na dmuchanych palmach lub popływać w kolorowych piłkach, zadbaliśmy też o taką atrakcję. Coś dla starszych dzieci? Oczywiście! Sprawdzimy kto z Was kopie piłkę jak Lewandowski, a kto jest mistrzem rodeo. Dla tych, którzy lubią wzbić się ponad wyżyny nie zabraknie również eurobungee!

Zanim jednak spotkamy się na wspólnych szaleństwach, koniecznie odwiedźcie ulicę Grudziądzką. O 14.00 stanie się ona prawdziwą galerią niesamowitych postaci. W Waszych rękach będzie leżała decyzja komu przypadnie Nagroda Publiczności. W jaki sposób zagłosować? Wystarczy wrzucić monetę lub banknot temu posągowy, który spodoba się Wam najbardziej.




3 maj z Orkiestrą ChDK

20.04.2016

Orkiestra ChDK zaprasza.

3 maja 2016 roku o godzinie 12.30 Orkiestra Dęta Chełmińskiego Domu Kultury z zespołem Mażoretek zaprasza mieszkańców Chełmna i turystów na uroczysty koncert z okazji „Uchwalenia Konstytucji 3 Maja” na placu przed Bramą Grudziądzką. W programie, obok utworów okolicznościowych, wiele nowych i ciekawych aranżacji muzycznych.

O godzinie 12:00 Uroczystości z ok. rocznicy „Uchwalenia Konstytucji 3 Maja” na placu przed Bramą Grudziądzką.




Frisbee Day

20.04.2016

1 maja tradycyjnie zapraszamy dzieci z rodzicami do wspólnej zabawy z KS NINE HILLS CHEŁMNO.

W programie m.in.

Termin: 1 maja 2016
Godz: od 11:00 do 14:00.
Miejsce: chełmiński orlik

Zapraszamy! Najlepszy moment by zacząć grać w frisbee!




Warsztaty filcowania

16.04.2016

14 kwietnia odbyły się w Europejskim Centrum Wymiany Młodzieży warsztaty filcowania "Kwiat z filcu - broszka". Uczestniczki zajęć miały możliwość poznania podstaw metody filcowania na mokro i wykonać samodzielnie broszkę. Warsztaty poprowadziła Andżelika Jarych "Moja Filcownia". O kolejnym spotkaniu poinformujemy wkrótce.




Start Event VSK 2K16

15.04.2016




I Bieg Zakochanych Par

11.04.2016

10 kwietnia 2016 w Chełmie – mieście zakochanych, w ramach 45 Ogólnopolskich Biegów Ulicznych - „Memoriale Jana Schmeltera” odbył się I BIEG ZAKOCHANYCH DLA PAR pod patronatem Burmistrza Chełmna Mariusza Kędzierskiego. Do biegu na dystansie 1700 metrów zgłosiło się 37 par. Ostatecznie oficjalnie wystartowało 21 - chociaż mimo udziału w biegu, nie wszyscy pobrali urządzenia do pomiaru czasu. Część zdecydowała się pobiec wyłącznie dla przyjemności. Ich zmagania uprzyjemniała Orkiestra Dęta Chełmińskiego Domu Kultury. Zawodnikom bardzo spodobał się nowy pomysł. Organizatorzy - MLKS Nadwiślanin Chełmno i Chełmiński Dom Kultury zdecydowali o kontynuowaniu zabawy w kolejnych latach. Dziękujemy i gratulujemy wszystkim Uczestnikom. Szczególne słowa podziękowania kierujemy do wiceprezesa MLKS Nadwiślanin Chełmno – Józefa Weltera.

Zdobywcy trzech pierwszych miejsc:




Szkolenie Ratowników Wodnych

10.04.2016

ZAPRASZAMY na Szkolenie Ratowników Wodnych.
Stopnie organizacyjne WOPR / ILS:
Młodszy Ratownik WOPR
Ratownik WOPR.

Kursy w Chełmnie i Bydgoszczy.
Zgłoszenia: WOPR.biuro@wp.pl
tel. 602552929
tel. Bydgoszcz Instruktor Mieszko Wdowiak tel. +48 608355855


Wymagania formalne:
Młodszy Ratownik WOPR - 12 lat,
Ratownik WOPR - 16 lat,
RATOWNIK WODNY - ukończony 18 rok życia.

Kursant musi umieć pbywać, jest zdrowy (brak przeciwwskazań do udziału w szkoleniu)
Szkolenie prowadzi podmiot uprawniony do wykonywania ratownictwa wodnego.
Podstawa prawna: Ustawa z dnia 18 sierpnia 2011 roku o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych (Dz. U. nr 208 poz.1240 z 2011 roku), Rozporządzenie MSW z dnia 21 czerwca 2012 r. (Dz. U. poz. 747 z 2012 roku) w sprawie szkoleń w ratownictwie wodnym oraz statut WOPR.

Masz pytanie proszę o kontakt.
Biuro WOPR
F.Trzciński
Instruktor WOPR 1176
tel. +48 602552929
http://wopr.chelmno.pl/




“SERCE DLA KULTURY”

07.04.2016

W Chełmnie trwają prace zespołu roboczego nad przygotowaniem założeń przyznawania tytułu “Serce Dla Kultury”. Będą to szczególne nagrody przyznawane od 2016 roku przez Burmistrza Miasta Chełmna, na wniosek specjalnie powołanej kapituły. Fizycznie będzie to statuetka nawiązująca do Chełmna – miasta zakochanych. Ma być wyrazem wdzięczności kierowanej do osób prywatnych, instytucji, firm, organizacji pozarządowych za aktywne wspieranie działalności kulturalnej w mieście w danym roku.

W skład zespołu roboczego wchodzi Janusz Napora / koordynator /, Ewa Gerka, Marzanna Pieniążek / dyrektorzy miejskich instytucji kultury / , Marek Olszewski - radny Rady Miasta Chełmna, Grzegorz Orenkiewicz – przedstawiciel organizacji pozarządowych, Sylwia Jarmołkiewicz – MMS Studio / media /, Magdalena Ludwikowska – Urząd Miasta Chełmna.

Pierwsze wyróżnienia zostaną wręczone podczas koncertu noworocznego w styczniu 2017 roku.




Wesoła Nutka 2016

04.04.2016

W niedzielne przedpołudnie (3 kwietnia), w Europejskim Centrum Wymiany Młodzieży nad Jeziorem Starogrodzkim, już po raz dwudziesty pierwszy gościliśmy młodych piosenkarzy w ramach POWIATOWEGO PRZEGLĄDU PIOSENKI DZIECIĘCEJ I MŁODZIEŻOWEJ „WESOŁA NUTKA”. Po eliminacjach wstępnych, które odbywały się w lutym i marcu br. w Chełmnie i gminach naszego powiatu, na scenie zaprezentowało się około 100. wykonawców w kategoriach: soliści 7 – 12 lat, zespoły wokalne 7 – 12 lat, soliści 13 – 18 lat oraz zespoły wokalne 13 – 18 lat. Prezentacje sceniczne oceniało fachowe jury w składzie: Roman Fieberg - przewodniczący (muzyk z Kujawsko – Pomorskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy), Aleksandra Gasin (muzyk, nauczyciel w Państwowej Szkole Muzycznej I st. w Chełmnie) oraz Kamila Cieślewicz (piosenkarka – amatorka, instruktor „Studia Kreatywy” z ChDK). Po wysłuchaniu wszystkich prezentacji i półgodzinnych, zgodnych obradach, jurorzy postanowili:

  • w kategorii „soliści 7 – 12 lat” I miejsce przyznać Patrycji Płocińskiej (Szkoła Podstawowa nr 1 w Chełmnie), II miejsce – Zuzannie Smoleń (Szkoła Podstawowa nr 2 w Chełmnie), III miejsca nie przyznano. Wyróżnienie trafiło do Patrycji Seehaber (Szkoła Podstawowa nr 4 w Chełmnie).
  • w kategorii „soliści 13 – 18 lat” - I miejsce zdobyła Dominika Huzarska (GOK Papowo Biskupie) , II miejsce – Anna Kubina (Chełmiński Dom Kultury) i III miejsce – Weronika Bartkowska (Chełmiński Dom Kultury). Wyróżnienie przyznano Patrycji Rutkowskiej (Chełmiński Dom Kultury).
  • w kategorii „zespoły wokalne 7 – 12 lat” I miejsce przyznano zespołowi wokalnemu ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Chełmnie, a II miejsca „ex-aequo” – zespołowi wokalnemu z Krusina i zespołowi „Wiolinki” z Zespołu Publicznych Szkół w Kijewie Królewskim.
  • w kategorii „zespoły wokalne 13 – 18 lat” miejsc nie przyznano. Wyróżniono jedynie : duet: Oliwia i Dominika (GOK Papowo Biskupie), duet „AWERA” (Chełmiński Dom Kultury) i zespół wokalny (Świetlica Środowiskowa Lisewo)

PATRYCJA PŁOCIŃSKA I DOMINIKA HUZARSKA, REPREZENTOWAĆ BĘDĄ NASZ POWIAT PODCZAS 22. FESTIWALU PIOSENKI „AWANS’16” W ŻNINIE A PATRYCJA RUTKOWSKA, ANNA KUBINA I WERONIKA BARTKOWSKA PODCZAS KUJAWSKO – POMORSKIEGO FESTIWALU PIOSENKI „DEBIUT’16” W CIECHOCINKU.

Oprócz atrakcyjnych nagród dla zwycięzców, wszyscy piosenkarze otrzymali pamiątkowe dyplomy a w czasie przerwy i obrad jury zaprezentował się zespół wokalny „TEACHER’S CREW”, który działa pod kierownictwem Tomasza Jarmołkiewicza. Nagrody w postaci sprzętu muzycznego i nominacje do wojewódzkich edycji naszego przeglądu w obecności jurorów wręczał dyrektor ChDK Janusz Napora. Przegląd zorganizował Chełmiński Dom Kultury z udziałem środków finansowych Starostwa Powiatowego w Chełmnie.




Spotkanie koordynatorów wymian międzynarodowych

30.03.2016

13 marca 2016 roku ZPiT Pomorze z ChDK wystąpił w Europejskim Centrum Wymiany Młodzieży w Chełmnie dla uczestników konferencji zorganizowanej przez Fundacje ECWM.

Było to spotkanie koordynatorów wymian międzynarodowych miast partnerskich z Chełmna, Hann-Münden i Letovic / 12.-13.03.2016 /. Celem wizyty było nawiązanie współpracy w zakresie realizacji wspólnych projektów oraz wymiana doświadczeń w zakresie organizacji przedsięwzięć wielokulturowych. Czesi przedstawili wymiany z Polską, Niemcami, Węgrami, Słowacją i Chorwacją, a goście z Hann. Munden partnerstwa z Polską, Izraelem i Francją. Zaprezentowane zostały również możliwości pozyskiwania funduszy ze środków Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży, Czesko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży oraz programów Unii Europejskiej. Jednym z punktów programu było omówienie wspólnych przedsięwzięć w roku 2016 i planowanych na rok 2017 projektów związanych z obchodami jubileuszów 25-lecia podpisania partnerstwa między Chełmnem i Hann. Műnden oraz 5-lecia partnerstwa między Chełmnem a Letovicami. Wizycie towarzyszyło zwiedzanie chełmińskich szkół oraz spotkania z przedstawicielami władz miasta i organizacji pozarządowych. Projekt został dofinansowany przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży i Gminę Miasto Chełmno.




Festiwal Piosenki Harcerskiej

30.03.2016

Informujemy, że z przyczyn niezależnych od organizatorów, XV FESTIWAL PIOSENKI HARCERSKIEJ I TURYSTYCZNEJ „SCOUT & TOURIST SONG FESTIVAL”, który miał odbyć się w dniach 9-10 kwietnia 2016 r. w Gimnazjum nr 2 w Chełmnie, zostaje odwołany i przełożony na późniejszy termin.
W harcersko – turystyczno - żeglarskich klimatach spotkamy się jesienią b.r. Informacje i szczegóły – przedstawiciel organizatora: Marta Kolińska; 49 DH im. K. Wielkiego; tel. 721 026 077. Za utrudnienia – przepraszamy!




Konkurs fotograficzny

23.03.2016

Zespół Szkół Centrum Kształcenia Praktycznego im. Ignacego Łyskowskiego w Grubnie, Europejskie Centrum Wymiany Młodzieży oraz Chełmiński Dom Kultury zapraszają młodzież z Chełmna i województwa Kujawsko-Pomorskiego do udziału w II edycji konkursu fotograficznego „W POSZUKIWANIU NAJPIĘKNIEJSZEGO KRAJOBRAZU ZIEMI CHEŁMIŃSKIEJ”

Konkurs skierowany jest do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych powiatu chełmińskiego, wąbrzeskiego i grudziądzkiego. Prace należy dostarczyć w terminie do 18 kwietnia 2016 r. na adres Chełmińskiego Domu Kultury. Wręczenie nagród i wystawa nagrodzonych prac odbędzie się w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Praktycznego w Grubnie w dniu 21.04.2016 roku.




Warsztaty Filcowania

23.03.2016

„Kwiat z filcu” - broszka

Zapraszamy do Europejskiego Centrum Wymiany Młodzieży na warsztaty filcowania w dniu 14 kwietnia 2016 r. w godz. 17.00 – 19.00. Podczas zajęć każdy uczestnik zapozna się z podstawami techniki filcowania na mokro i wykona samodzielnie broszkę - kwiat. Warsztaty poprowadzi: Andżelika Jarych "Moja Filcownia". Organizator zapewnia materiały do zajęć. Koszt 30 zł. Zapisy w Europejskim Centrum Wymiany Młodzieży, ul. gen. J. Jastrzębskiego 5, tel. 56 679 02 30, e-mail: ecwm@chdk.pl





Chełmiński Jarmark Wielkanocny

23.03.2016

Już od wczesnych godzin porannych w niedzielę (20.03.) na chełmińskim rynku przebiegał kolejny „JARMARK WIELKANOCNY”, zorganizowany przez Chełmiński Dom Kultury, Urząd Miasta Chełmna i Muzeum Ziemi Chełmińskiej. Podczas „Jarmarku”, uruchomione zostały stoiska twórców ludowych m.in. z rzeźbami i stroikami świątecznymi oraz gastronomią ze swojskimi wyrobami mięsnymi. Handlarzom towarzyszyły występy ORKIESTRY DĘTEJ i ZESPOŁU WOKALNEGO „NOWALIJKI” z CHDK. Prowadzący i zawsze wesoły Władysław Flieger, przedstawiał mniej znane fakty i anegdoty, związane z historią naszego miasta, zapraszał też do mikrofonu przybyłych przedstawicieli KLUBU MOTOCYKLOWEGO „FENIX” i CHORĄGWI ZIEMI CHEŁMIŃSKIEJ, aby przybliżyli zakres swojej codziennej działalności oraz pomysły i plany na nadchodzący sezon wiosenno – letni. Swoje produkty mogli zareklamować przybyli twórcy ludowi i handlarze.

W trakcie trwania „Jarmarku” w Muzeum Ziemi Chełmińskiej odbyła się wystawa pokonkursowa, połączona z uroczystym rozdaniem dyplomów oraz nagród w XVIII KONKURSIE PLASTYCZNYM NA „NAJPIĘKNIEJSZĄ PISANKĘ I KARTKĘ WIELKANOCNĄ”. Podczas wystawy zaprezentowano wszystkie prace, które wpłynęły na konkurs oraz pisanki z prywatnych zbiorów Anny Soborskiej – Zielińskiej. Jak zawsze, bardzo ważnym punktem uroczystości był koncert KAPELI I ŚPIEWAKÓW z ZESPOŁU PIEŚNI I TAŃCA „POMORZE” - tym razem wyjątkowo żywiołowo i owacyjnie przyjęty przez przybyłych słuchaczy.

Poniżej przedstawiamy szczegółowy protokół z nagrodzonymi i wyróżnionymi w tegorocznym „Konkursie”.

PROTOKÓŁ OBRAD JURY XVIII REGIONALNEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO
NA “NAJPIĘKNIEJSZĄ PISANKĘ I KARTKĘ WIELKANOCNĄ”, zorganizowanego przez
Chełmiński Dom Kultury przy współpracy Muzeum Ziemi Chełmińskiej
Chełmno, 11 marca 2016 r.

Jury w składzie:

  • 1. Joanna Koenner – plastyk - Muzeum Ziemi Chełmińskiej
  • 2. Marcin Dombrowski – Chełmiński Dom Kultury
  • 3. Regina Gargol – plastyk - Chełmiński Dom Kultury

po obejrzeniu i wnikliwej ocenie 103 prac pisankowych oraz 111 kartek wielkanocnych nadesłanych z 14 placówek oraz prac nadesłanych indywidualnie postanowiło przyznać nagrody i wyróżnienia:

pisanka /kat. do lat 6/ 3 nagrody równorzędne:

  • Brajan Flis - Szkoła Podstawowa Dubielno
  • Małgorzata Ćmil - Szkoła Podstawowa nr 4 Chełmno
  • Emil Siebierski - Miejskie Przedszkole „Tęczowy Zakątek” Chełmno

pisanka /kat. 7-12 lat/

  • I miejsce – Julia Banaszek - GOK Papowo Biskupie
  • II miejsce – Marta Matyja - Szkoła Podstawowa nr 4 Chełmno
  • III miejsce – Józefina Geppus - Zespół Szkół Starogród

wyróżnienia:

  • 1. Maja Michalska - Zespół Szkół Starogród
  • 2. Hubert Gasin - Szkoła Podstawowa nr 1 Chełmno
  • 3. Julia Glaubert - Szkoła Podstawowa nr 4 Chełmno
  • 4. Wiktoria Antolak - Szkoła Podstawowa Lisewo

pisanka /kat. pow. 12 lat/

  • I miejsce – Agnieszka Stalmirska - Zespół Szkół Starogród
  • II miejsce – Kinga Dams - GOK Papowo Biskupie
  • III miejsce - Jakub Stalmirski - Zespół Szkół Starogród

wyróżnienia:

  • 1. Oliwia Ośmiałowska - Gimnazjum nr 2 Chełmno
  • 2. Martyna Cieślewicz - Gimnazjum nr 2 Chełmno

pisanka /kat. dorośli/

  • I miejsce – Halina Dams - GOK Papowo Biskupie
  • I miejsce – Anna Banaszek - GOK Papowo Biskupie
  • II miejsce – Mariola Misiaszek - Chełmno
  • III miejsce – Alina Chojnicka - GOK Papowo Biskupie

wyróżnienie:

  • 1. Hanna Kobusińska - Środowiskowy Dom Samopomocy Caritas Diecezji Toruńskiej w Chełmnie

kartka wielkanocna 4 nagrody równorzędne:

  • Weronika Helena Pe`tr - Gimnazjum nr 2 Chełmno
  • Aleksander Kulewski - Szkoła Podstawowa nr 4 Chełmno
  • Wiktor Kulewski - Szkoła Podstawowa nr 4 Chełmno
  • Oliwia Ośmiałowska - Gimnazjum nr 2 Chełmno

wyróżnienia:

  • 1. Natalia Król - Szkoła Podstawowa Kolno
  • 2. Agata Dynia - Szkoła Podstawowa Kolno
  • 3. Kacper Domagalski - Szkoła Podstawowa Brzozowo
  • 4. Stanisław Kurowski - Miejskie Przedszkole „Tęczowy Zakątek” Chełmno

Udział w konkursie zgłosili:

Miejskie Przedszkole „Tęczowy Zakątek” Chełmno, Przedszkole Niepubliczne „Pinokio” Chełmno, Szkoła Podstawowa nr 1 Chełmno, Szkoła Podstawowa nr 2 Chełmno, Szkoła Podstawowa nr 4 Chełmno, Gimnazjum nr 1 Chełmno, Gimnazjum nr 2 Chełmno, GOK Papowo Biskupie, Zespół Szkół Starogród, Zespół Szkolno-Przedszkolny Lisewo, Szkoła Podstawowa Brzozowo, Szkoła Podstawowa Dubielno, Szkoła Podstawowa Kolno, Katolicka Szkoła Podstawowa Chełmno, Środowiskowy Dom Samopomocy Caritas Diecezji Toruńskiej w Chełmnie.




Ogłoszenie o sprzedaży nagłośnienia

18.03.2016




Eliminacje Powiatowe do Konkursu Recytatorskiego

14.03.2016

W sobotę (12 marca) w Sali Ślubów chełmińskiego ratusza, tradycyjnie już odbyły się Eliminacje Powiatowe do 61. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego, który przebiega pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Uczniowie Zespołu Szkół nr 2, Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego, Zespołu Szkół nr 1, członkowie Stowarzyszenia Teatr „Agrafka” z Chełmna, osoby dorosłe i gość z Wąbrzeźna, którego przyjęliśmy z powodu odwołania eliminacji w tamtejszym powiecie, rywalizowali w dwóch kategoriach: „turnieju recytatorskim” i „turnieju teatrów jednego aktora”. Fachowe jury w składzie: Radosław Garncarek i Erwin Regosz z Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Toruniu oraz Monika Słomka - polonistka z Gimnazjum nr 2 w Chełmnie po krótkiej, zgodnej naradzie wybrało najlepsze i najciekawsze prezentacje. W tym roku postanowiono przyznać następujące nagrody główne, czyli zakwalifikować do konkursu rejonowego, który odbędzie się 1 kwietnia w Toruniu tylko w kategorii „turniej recytatorski” – Sylwię Szczęsną, Martynę Mróz i Klaudię Rogalską ze Stowarzyszenia „Teatr Agrafka”. Wyróżniono również: Weronikę Michalczyk z Zespołu Szkół nr 2 i Patryka Bańczerowskiego z Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego. Wszyscy uczestnicy eliminacji otrzymali pamiątkowe dyplomy, zakwalifikowani i wyróżnieni - atrakcyjne nagrody książkowe. Jurorzy jeszcze przez godzinę po zakończeniu eliminacji, służyli recytatorom fachowymi radami i wskazówkami, aby uniknąć błędów w przyszłych prezentacjach.

Organizatorem konkursu był Chełmiński Dom Kultury, koordynatorem - Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu a fundatorem nagród – Starostwo Powiatowe w Chełmnie. Za udostępnienie sali dziękujemy Pani Dyrektor Muzeum Ziemi Chełmińskiej.




Sukces tancerzy z ChDK

14.03.2016

Grupa taneczna „BREAK DANCE” o nazwie „THE FRESH KIDS” z Chełmińskiego Domu Kultury, brała udział w GALI LAUREATÓW DNI KULTURY I SZTUKI, która odbyła się 11 marca br. w Osiu. Występ zespołu został przyjęty gromkimi brawami a jury przyznało naszym tancerzom tytuł LAUREATA „IV KONKURSU TANECZNEGO …5,6,7,8” w ramach „Dni Kultury i Sztuki Osie ’2016”. W imprezie wzięło udział 20 drużyn. „The Fresh Kids”, którą prowadzi Mariusz Brzozowski, znalazła się w gronie 6. zwycięzców. Gratulujemy sukcesu!




Kurs komputerowy

11.03.2016

Wczoraj rozpoczęliśmy kolejny kurs komputerowy "KOMPUTER OKNEM NA ŚWIAT" organizowany przez europosła Janusza Zemke w Punkcie Informacyjnym Europosła w Chełmnie.

Słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku dzięki zajęciom poznają podstawowe zagadnienia i obsługę komputera oraz nieograniczony świat Internetu.

Kurs potrwa do 11 kwietnia.




Chełmiński Jarmark Wielkanocny

08.03.2016

Urząd Miasta Chełmna, Chełmiński Dom Kultury i Muzeum Ziemi Chełmińskiej zapraszają do udziału w tegorocznym „JARMARKU WIELKANOCNYM”, który odbędzie się 20 marca br. na chełmińskim rynku. Jak co roku planujemy, oprócz uruchomienia stoisk handlowych, występy naszych instrumentalistów, wokalistów, pokazy miłośników motocykli oraz rycerstwa i „Bractwa Kurkowego”. W trakcie „Jarmarku” o godz. 13.00 w Muzeum Ziemi Chełmińskiej, odbędzie się podsumowanie XVIII REGIONALNEGO KONKURSU „NA NAJPIĘKNIEJSZĄ PISANKĘ I KARTKĘ WIELKANOCNĄ”, któremu towarzyszyć będzie występ kapeli ZPiT „Pomorze”.




II wykład UTW

07.03.2016

2 marca w Zespole Szkół nr 2 im. Adama Mickiewicz odbył się II wykład Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Nasi Słuchacze uzyskali od dr Artura Mikiewcza informacji na temat psychologii pozytywnej i tego jak osiągnąć satysfakcje oraz szczęście.

Okazuje się, że wszystko zależy od nas samych i aby żyć do przodu, kolorowo żyć, trzeba być aktywnym. Pewnie niewielu z nas zdaje sobie sprawę, że nasza energia biologiczna, w momencie kiedy się rodzimy wystarczyłaby nam na 120 lat. Te i inne ciekawostki zdradził Seniorom wykładowca Wydziału Nauk Pedagogicznych UMK. Kolejne spotkanie 16 marca poprowadzi podróżnik Mariusz Wiński, który opowie o swojej podróży na krańce Ameryki Płudniowej.




Zapisy do szkółki wędkarskiej

05.03.2016

UWAGA MŁODZI MIŁOŚNICY WĘDKARSTWA

Koło PZW „RECORD” działające przy Chełmińskim Domu Kultury ogłasza zapisy do szkółki wędkarskiej dzieci w wieku szkolnym ( od 5 do 14 lat).

Zajęcia pod okiem profesjonalnych wędkarzy- instruktorów odbywać się będą w Chełmińskim Domu Kultury w środy w godz. 17.00-18.00 oraz w wybrane soboty, niedziele nad wodami PZW.

Zapisy przyjmowane są w dniu zajęć w ChDK lub każdy dzień w sklepie wędkarsko-zoologicznym „SUKCES-2” przy ulicy Dworcowej 11 (tel. kontaktowy 602 634 042 lub 601 898 365)

Wszystkich chętnych serdecznie zapraszamy
Z wędkarskim pozdrowieniem
Dyrektor ChDK i Zarząd Koła „Record”




Wizyta robocza orkiestry OSP Śliwice w Chełmnie

05.03.2016

26 lutego br. Orkiestra Dęta Chełmińskiego Domu Kultury i zespół Mażoretek, gościły siebie na warsztatach muzycznych i tanecznych Orkiestrę Dętą i zespół Mażoretek OSP Śliwice.

Była to wspaniała okazja do wspólnego muzykowania, wymiany doświadczeń oraz integracji zespołów. Zdjęcia wykonali członkowie zespołów.




Otwarte Mistrzostwa Mażoretek Polski Północnej

23.02.2016

Mamy zaszczyt zaprosić Państwa do udziału w OTWARTYCH MISTRZOSTWACH MAŻORETEK POLSKI PÓŁNOCNEJ W CHEŁMNIE w dniu 7.05.2016 r. W Mistrzostwach wezmą udział zespoły z województw: kujawsko-pomorskiego, warmińsko-mazurskiego i pomorskiego. Będą to równocześnie nominacje do Mistrzostw Polski Mażoretek Kędzierzyn – Koźle 2016 w dniach 20-22.05.2016, które wyłonią reprezentacje Polski na Mistrzostwa Europy i Mistrzostwa Świata.

Przedsięwzięcie odbędzie się przy współpracy Chełmińskiego Domu Kultury, Europejskiego Centrum Wymiany Młodzieży w Chełmnie oraz Stowarzyszenia Mażoretek Tamburmajorek i Cheerleaderek Polskich. Patronat honorowy obejmie Burmistrz Miasta Chełmna - Pan Mariusz Kędzierski.

Zadanie dofinansowano ze środków Gminy Miasta Chełmna.

Materiały do pobrania:




Wieczór na obcasach

23.02.2016

Z okazji Dnia Kobiet Europejskie Centrum Wymiany Młodzieży zaprasza wszystkie PANIE na „Wieczór na Obcasach” w dniu 12 marca 2016 roku o godz. 17.00.

W programie:

  • porady dietetyczne, kosmetyczne i fryzjerskie
  • konsultacja kolorystyczna
  • analiza masy ciała, usługi brafitterek
  • wystawy i sprzedaż artykułów rękodzielniczych, biżuterii, wyrobów z filcu, itp.
  • drobny poczęstunek
  • pokaz grupy Street Workout Świecie
  • zabawy i konkursy z nagrodami oraz wiele innych atrakcji

Koszt – 20 zł

Bilety wstępu do nabycia w:

  • Europejskim Centrum Wymiany Młodzieży, ul. gen. J. Jastrzębskiego 5 tel. 56 679 02 30, e-mail: ecwm@chdk.pl
  • Chełmińskim Domu Kultury, ul. Dworcowa 40 a, tel. 56 686 48 08, e-mail: chdk@chdk.pl

Brafitting - Salon BraMiracle

SLIM LINE Doradztwo Żywieniowe - Małgorzata Wojdyło

Sylwia Maron - Oriflame

Avon

Street Workout Świecie

Salon Spa Bioodnowa

Salon Fryzjerski Anna

MOJA FILCOWNIA Andżelika Jarych




Wesoła Nutka 2016

23.02.2016

W niedzielę 3 kwietnia br. o godz. 11:00 w EUROPEJSKIM CENTRUM WYMIANY MŁODZIEŻY nad J. Starogrodzkim k. Chełmna, już po raz dwudziesty pierwszy spotkają się młodzi piosenkarze w ramach POWIATOWEGO PRZEGLĄDU PIOSENKI DZIECIĘCEJ I MŁODZIEŻOWEJ pn. „WESOŁA NUTKA”. Po eliminacjach w Chełmnie i gminach naszego powiatu, które odbędą się w lutym i marcu, na scenie zaprezentują się młodzi wykonawcy w kategoriach: soliści 7 – 12 lat, zespoły wokalne 7 – 12 lat, soliści 13 – 18 lat oraz zespoły wokalne 13 – 18 lat. Najlepsi piosenkarze reprezentować będą Chełmno i powiat chełmiński na wiosenno/letnich Wojewódzkich Przeglądach Piosenki „Awans” i „Debiut”. Przegląd powiatowy organizuje Chełmiński Dom Kultury z udziałem środków finansowych Starostwa Powiatowego w Chełmnie. Zapraszamy!




Jarmark Wielkanocny

23.02.2016

Chełmiński Dom Kultury i Gmina Miasto Chełmno zapraszają do udziału w tegorocznym „JARMARKU WIELKANOCNYM”, który odbędzie się już 20 marca b.r. na chełmińskim rynku. Jak co roku planujemy, oprócz uruchomienia stoisk handlowych, występy naszych instrumentalistów, wokalistów, pokazy miłośników motocykli, rycerstwa itp. O szczegółach będziemy informować na bieżąco.




Warsztaty dla mażoretek

22.02.2016

W dniach 20-21.02.2016 r. odbyły się w Chełmnie warsztaty dla mażoretek. W zajęciach uczestniczyły grupy oraz instruktorzy z Elbląga, Osięcin, Płotów, Bysławia, Chełmna i Śliwic. Łącznie 93 osoby. Podczas warsztatów dziewczęta uczyły się pracy z pałeczką i pomponem oraz ćwiczyły nowe układy choreograficzne. Zajęcia prowadziły Katarzyna Czyżak i Aleksandra Bieniuk – instruktorki ze Stowarzyszenia Mażoretek, Tamburmajorek i Cherleederek Polskich z Leszna i Opola. W czasie wolnym grupy wymieniały się doświadczeniami oraz poznawały zasady uczestnictwa w Mistrzostwach Mażoretek, które odbędą się w Chełmnie 7 maja 2016 r.

Warsztaty zorganizowała Fundacja Europejskiego Centrum Wymiany Młodzieży i Chełmiński Dom Kultury.




Podsumowanie 15. Walentynek Chełmińskich

21.02.2016

Chełmno, jedyne takie miasto – Miasto zakochanych.

Cała Polska pewnie już wie, że Chełmno nazywane jest „Miastem zakochanych”, a to za sprawą przechowywanych od stuleci w kościele farnym pw. Wniebowzięcia NMP relikwii św. Walentego i corocznie, hucznie obchodzonych Walentynek Chełmińskich. Właśnie 14 lutego 2002 roku, prawie po 200 latach, relikwie Świętego Walentego ponownie zostały wystawione w kościele PW WNMP. Każdego roku tydzień przed dniem zakochanych, nasze miasto przepełnia się szczególną atmosferą – udekorowane parki, deptaki i skwery a na ulicach wystawy sklepowe, wśród nich te biorące udział w plebiscycie na „Najpiękniejszą Witrynę Walentynkową”. Do wspólnego świętowania w Chełmnie zapraszają instytucje kulturalne, szkoły, stowarzyszenia, także przedsiębiorcy i właściciele chełmińskich restauracji i hoteli.

W konkursach wygrywa miłość.

Walentynki to najwspanialszy czas, aby wygrywać miłością. Od 15 lat w ramach obchodów tego święta, możecie wziąć udział w konkursach, których tematem przewodnim jest miłość. Czerwone witryny sklepowe, pełne balonów w kształcie serc, amorków, pluszaków i tiuli już od początku lutego zapowiadają zbliżający się czas zakochanych. Przedsiębiorcy zgłoszeni do konkursu wygrywają pokaźne talony i otrzymują materiały promocyjne z Chełmna – Miasta zakochanych. Ogromnym zainteresowaniem cieszą się również otwierające cykl wydarzeń kulinarne warsztaty i potyczki „Alchemia i Amory w Kuchni”, w których biorą udział uczniowie szkół gastronomicznych. Nie zapominamy o miłości do sztuki, to wspaniały czas, aby odkrywać talenty w dziedzinie komiksu, poezji czy piosenki. Trzecia edycja konkursu „Chełmno komiksem malowane” przysporzyła nam wiele śmiechu, ale również wzruszeń. Tegoroczną zwyciężczynią została Kaja Józwińska za komiks „Zakochaj się w Chełmnie”.

Plastyczny i literacki konkurs „Na Świętego Walentego – różne oblicza miłości” rozstrzygany był w Katolickim Liceum i Gimnazjum Księży Pallotynów. Od lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem w całym kraju. W tym roku plastyczne umiejętności dzieci i młodzieży ocenialiśmy również w konkursach „Łańcuch serc”, którego inicjatorem był Środowiskowy Dom Samopomocy „Caritas” w Chełmnie oraz „Podaj serce” organizowanym przez Chełmiński Dom Kultury. Jak wszyscy dobrze wiemy, najpiękniejsze piosenki są o miłości stąd też „Festiwal Piosenki Miłosnej”, w którym I miejsce i Nagrodę Marszałka Województwa Kujawsko – Pomorskiego wyśpiewał Piotr Zubek z Warszawy.

Z miłości do sztuki i dobrej zabawy...

...świętować zaczęliśmy już w piątkowy wieczór, kiedy to Kapela i Zespół Pieśni i Tańca Pomorze wtłoczyli do naszych serc ludowe brzmienia w programie „O ludowej miłości pieśni kilka”. Niesamowity klimat Bramki Grudziądzkiej i wystawa prac uczestników warsztatów plastycznych Uniwersytetu Trzeciego Wieku były wspaniałym dopełnieniem koncertu. Sobotni dzień zaczęliśmy komiksami i otwartymi zabytkami. Prelekcja Witolda Tkaczyka „Miłość w komiksie” była wprowadzeniem do miłości w świecie komiksów i podsumowaniem konkursu „Chełmno komiksem malowane”. Nie lada gratką dla mieszkańców i turystów była możliwość zwiedzania zabytków zebrania pamiątkowych pieczątek! Ratusz - Muzeum Ziemi Chełmińskiej, kościół farny pw. Wniebowzięcia NMP, kościół pw. Ducha Świętego, kościół pw. św. Piotra i św. Pawła, Brama Grudziądzka, kościół pw. św. Jakuba Starszego i św. Mikołaja oraz kościół pw. św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty w zespole klasztornym to wyjątkowe miejsca, które zawsze warto zobaczyć. Ponad to na terenie Osady Rycerskiej przy ul. Kościelnej odbywały się zabawy w średniowiecznej izbie tortur z pokazem narzędzi i wspólnym ogniskiem z Zastępem Rycerskim. Wszyscy, którzy zechcieli wziąć udział w naszej zabawie, mieli szansę otrzymać upominki z naszego pięknego miasta. Sobotni wieczór w Państwowej Szkole Muzycznej I Stopnia im. G.G. Gorczyckiego zabrał nas w świat musicalowych hitów i piosenki przedwojennej „Miłość ci wszystko wybaczy”, a to był dopiero początek.

Niedzieli sprzyjała cudowna, Walentynkowa aura. Przepełnione parami ulice, ławki zakochanych i rynek świadczą o tym, iż nasze święto jest jedyne w swoim rodzaju! Od samego rana mogliście podczas Jarmarku św. Walentynkowego kupić prezent dla swojej drugiej połówki lub coś smacznego do zjedzenia. Od godz. 12.00 podobnie jak w sobotę, zwiedzaliśmy zabytki, a w kościele pw. Wniebowzięcia NMP wzięliście udział w spotkaniu przy relikwiach św. Walentego, po czym każdy zainteresowany mógł bezpłatnie zwiedzić kościół z przewodnikiem. W kościele farnym otworzyliśmy też wystawę XI Ogólnopolskiego Konkursu Plastyczno – Literackiego „Na Świętego Walentego – różne oblicza miłości”. O godz. 13.00 odbyła się Msza Św. w intencji małżonków i jubilatów z udziałem chóru Chorus Culmensis. W Gimnazjum nr 2, przez prawie dwie godziny przebiegał Walentynkowy Charytatywny Maraton ZUMBY pn. „Pokażmy jak wielkie potrafią być nasze zumbowe serca!!!”. Przed godziną 15.00 rozpoczęliśmy cykl imprez na scenie głównej, do której spod Bramki Grudziądzkiej zawiodła nas barwna parada policji husarskiej składająca się z przedstawicieli Chorągwi Ziemi Chełmińskiej, Chorągwi Husarskiej Województwa Kujawsko – Pomorskiego i 8 Pułku Strzelców Konnych. Rycerze przygotowali specjalną inscenizację „Miłość historią pisana” w oparciu o powieść Henryka Sienkiewicza „Ogniem i mieczem”. W Muzeum Ziemi Chełmińskiej otwarto wystawę z XI Ogólnopolskich Warsztatów Plenerowych Studentów Architektury „Chełmno – miasto zabytków i zakochanych”.

Kolejną atrakcją tego dnia było budowanie serca. Rzecz niesamowita, w której uczestniczyło ok. 400 osób. Inicjatorem happeningu było Studio KreaTYwy, które działa przy Chełmińskim Domu Kultury. Z ręką na sercu możemy powiedzieć, że nie spodziewaliśmy się tak wspaniałego zaangażowania i dodamy, że było to serce pełne miłości i zakochanych ludzi! Niesamowitym gestem dla bliźnich była również akcja zbiórki krwi „Kropla Miłości – Kocham, Pomagam, Ratuję” dla Centrum Onkologii im. prof. F. Łukaszczyka z Bydgoszczy. Wszyscy, którzy w tym dniu wsparli ten szczytny cel, wzięli udział w losowaniu upominków i nagrody głównej, czyli kolacji dla dwojga w Pensjonacie „Stary Spichrz”.

Niezwykle interesująco zagrała grupa PIOTRA SALATY, wystąpili piosenkarze z grupy „Teacher’s Crew” i lider Tomasz Jarmołkiewicz. Wyjątkowo pięknie zaśpiewali finaliści Festiwalu Piosenki Miłosnej. Jako gwiazda wieczoru, dla bardzo licznie przybyłej publiczności, wystąpiła DOROTA RABCZEWSKA „DODA” z zespołem. W trakcie imprezy działała konna POLICJA HUSARSKA, w którą wcielili się rycerze z Chorągwi Ziemi Chełmińskiej, Chorągwi Husarskiej Województwa Kujawsko – Pomorskiego i członków 8 Pułku Strzelców Konnych. Od samego rana relacje o Chełmnie - Mieście Zakochanych, pojawiały się w wielu krajowych stacjach radiowych i telewizyjnych.

W poniedziałek, 15 lutego pożegnaliśmy wszystkich zakochanych w Miejskiej Bibliotece Publicznej koncertem pt. „Piosenki do wierszy wielkich poetów i ballady Leonarda Cohena” w wykonaniu Kuby Michalskiego.

Dziękujemy i życzymy miłości na cały rok!

To był wspaniały czas! Przed nami w tym roku jeszcze wiele wydarzeń, zatem wracajcie do nas, kiedy tylko poczujecie, że potrzebna wam jest odrobina miłości. Kiedy już przyjedziecie, nie zapomnijcie skosztować czekoladowych ciasteczek, które postały specjalnie dla was przy współpracy Chełmińskiego Domu Kultury z firmami Addway i Prima Food bo przecież wszyscy dobrze wiemy, że nie ma lepszego afrodyzjaku ponad czekoladę. „Chełmińskie Serce” – no tak nazwano nasze nowe ciastko, może w przyszłości stanie się naszym rozpoznawalnym produktem promocyjnym symbolem, rozpoznawalnym w całym kraju…i może Europie.

Organizatorami tegorocznych „Walentynek Chełmińskich” byli: Chełmiński Dom Kultury, Urząd Miasta Chełmna i Parafia pw. Wniebowzięcia NMP

Koordynatorem wszystkich przedsięwzięć: Chełmiński Dom Kultury

Patronat Honorowy objęli: Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki, Polska i Kujawsko - Pomorska Organizacja Turystyczna.

Partnerzy imprezy to: MONDI Świecie S.A. i Bank Spółdzielczy w Chełmnie

Współorganizatorzy przedsięwzięcia to: Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko – Pomorskiego, Urząd Miejski w Świeciu, Firma Addway, Chełmińskie Towarzystwo Strzeleckie "Bractwo Kurkowe", Chorągiew Ziemi Chełmińskiej, Chorągiew Husarska Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Europejskie Centrum Wymiany Młodzieży w Chełmnie, Gimnazjum nr 2 w Chełmnie, Hotel Centralny w Chełmnie, Hotel Vistula w Świeciu, Intermarche Chełmno, Katolickie Liceum i Gimnazjum Księży Palotynów, Klub Motocyklowy Fenix Chełmno, Muzeum Ziemi Chełmińskiej, Miejska Biblioteka Publiczna im. W. Fiałka w Chełmnie, Ochotnicza Straż Pożarna w Chełmnie, Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia w Chełmnie, Firma Prima Food, Stowarzyszenie Muzyczne "Chorus Culmensis", Stowarzyszenie NIJO, Stowarzyszenie 8 Pułk Strzelców Konnych, Szkoła Tańca TOP DANCE Michał Bystry Świecie, Środowiskowy Dom Samopomocy Caritas Diecezji Toruńskiej w Chełmnie, Towarzystwo Przyjaciół Dolnej Wisły, Zastęp Rycerski z Chełmna, Zespół Parków Krajobrazowych Chełmińskiego i Nadwiślańskiego, Zespół Szkół Centrum Kształcenia Praktycznego w Grubnie i Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia

Impreza została współfinansowana przez: Gminę Miasto Chełmno, Województwo Kujawsko-Pomorskie, Chełmiński Dom Kultury, Gminę Świecie, Agro-Sieć sp. z o.o. , Bank Spółdzielczy w Chełmnie ; Bank BGŻ BNP Paribas S.A., Firma MEDOS, Kino Helios w Grudziądzu, MONDI Świecie S.A; "IMS Sofa" sp. z o.o., Intermarche Chełmno, Poczta Polska S.A., Polskie Wydawnictwa Reklamowe, STIEGELMEYER Sp. z o.o., Totalizator Sportowy sp. z o.o. Oddział w Bydgoszcz, Zakład Usług Miejskich w Chełmnie

Patronat medialny nad imprezą objęli: Telewizja Polska S.A. Oddział Bydgoszcz, Polskie Radio Pomorza i Kujaw - Radio PIK ,Gazeta Pomorska, Nowości, MMS Studio, Nowości i portal www.chelmno.com.pl




Najpiękniejsza Pisanka i Kartka Wielkanocna

18.02.2016

Chełmiński Dom Kultury już po raz osiemnasty zaprasza dzieci, młodzież i dorosłych do udziału w konkursie plastycznym pt. „Najpiękniejsza Pisanka i Kartka Wielkanocna”, którego celem jest m.in. propagowanie lokalnego i narodowego folkloru poprzez popularyzację twórczości własnej związanej z tematyką Świąt Wielkanocnych, kultywowanie tradycji Wielkanocnych, zapoznanie się z technikami zdobienia i malowania jaj, rozwijanie i kształtowanie wyobraźni plastycznej i ocalenie od zapomnienia typowych form twórczości ludowej. W konkursie mogą wziąć udział prace przygotowane indywidualnie w ustalonych przez organizatora kategoriach wiekowych. Termin zgłoszenia prac upływa 9 marca 2016 roku, ogłoszenie wyników i wystawa pokonkursowa – 20 marca 2016 roku.

Zapraszamy do wspólnej zabawy.




Podaj serce

18.02.2016

Do pierwszej edycji konkursu "Podaj serce" podaliście aż 12 serc, to bardzo dużo! Wszystkie prace konkursowe były bardzo ciekawe wykonane z ogromną starannością. Jury w szczególności brało pod uwagę trwałość serca i odporność na warunki atmosferyczne ale również estetykę wykonania, oryginalność i przedstawienie formy przestrzennej.

I miejsce w konkursie zajęły Emilia Wiśniewska oraz Matylda Zakurzewska z Gimnazjum nr 1 w Stolnie. Dziewczyny swojej pracy nadały tytuł "Pręt o miękkim sercu". II miejsce jury przyznało Aleksandrze Wierzbowskiej z Gimnazjum nr 1 im. Akademii Chełmińskiej za pracę "Serce nicią plątane". Zaś ostatnią laureatką została Klaudia Zielińska z Gimnazjum nr 2 im. Tadeusza Kościuszki w Chełmnie i jej "Wybuchowe serce". Specjalne wyróżnienie trafiło również do Mai Kanabey z Gimnazjum nr 1 w Stolnie.

Laureatki konkursu otrzymały nagrody rzeczowe w postaci zestawów artystycznych oraz książek, które pomogą im rozwijać talent! Nagrody ufundowane zostały przez Kino Helios z Grudziądza, dodatkowo uczestniczki otrzymały upominki w postaci gadżetów z Chełmna – Miasta Zakochanych!




Najpiękniejsza Witryna Walentynkowa

18.02.2016

Jak co roku przed obchodami „Walentynek Chełmińskich”, na terenie Chełmna i Świecia, Chełmiński Dom Kultury jako organizator główny i „Gazeta Pomorska” jako partner, ogłosili konkurs „NA NAJPIĘKNIEJSZĄ WITRYNĘ WALENTYNKOWĄ”. Gotowe witryny oceniane były przez jury w składzie: Joanna Koenner (Muzeum Ziemi Chełmińskiej), Kamila Cieślewicz i Marcin Dombrowski (Chełmiński Dom Kultury), Emilia Drążkowska (architekt wnętrz) oraz Malwina Dwojacka (Urząd Miasta Świecia). Udział w zabawie wzięli również czytelnicy „Gazety”, oddając głosy „SMS – owe” na wybraną przez siebie witrynę. Podczas tegorocznego „Święta Zakochanych” chęć udziału w naszym konkursie wyraziło 13 punktów handlowych z Chełmna i 8 punktów ze Świecia.

Miejsca przyznane przez JURY witrynom w Chełmnie:

  • I miejsce: Zakład Wielobranżowy „Christoff” – Krzysztof Przykucki /witryna nr 13/
  • II miejsce: T.W.P.H. „Magictex” – Jerzy Florczak /witryna nr 6/
  • III miejsce: Kwiaciarnia „Jarzębina” – Beata Rokicińska /witryna nr 4/
  • Wyróżnienia: Kwiaciarnia „Victoria” – Teresa Gmińska /witryna nr 5/ i Sklep „Magdalenka” – Janusz Staniszewski /witryna nr 9/

Miejsca przyznane przez JURY witrynom w Świeciu:

  • I miejsce: Kwiaciarnia „Frezja” – Edmund Hein /witryna nr 3/
  • II miejsce: „Pasmanteria” – Ewa Sosnowska /witryna nr 5/
  • III miejsce: Sklep „Odzież u Beni” – Benedykta Lewandowska /witryna nr 4/
  • Wyróżnienie: Cukiernia F&F – Joanna Fryckowska /witryna nr 1/

Specjalna Komisja obliczyła również i zsumowała głosy ze strony internetowej „Gazety Pomorskiej” i wysłanych sms - ów. Największą ilość głosów otrzymały:

  • witryna w Chełmnie – nr 5 - Kwiaciarnia „Victoria” - Teresa Gmińska
  • witryna w Świeciu – nr 5 – „Pasmanteria” - Ewa Sosnowska.

Wyróżniono również i uhonorowano drobnymi upominkami Zdzisława Sobczaka ze Świecia i Roberta Grędzickiego z Chełmna za udział w zabawie „sms-owej”.

Oprócz nagród w postaci talonów spożywczych do wykorzystania w „INTERMARCHE CHEŁMNO”, zwycięzcy konkursu otrzymali podwójne zaproszenia do KINA HELIOS w Grudziądzu, gadżety od sponsorów i materiały promujące Chełmno. Nagrody wręczali: Burmistrz Miasta Świecia – Tadeusz Pogoda, Burmistrz Miasta Chełmna – Mariusz Kędzierski i Dyrektor Chełmińskiego Domu Kultury – Janusz Napora.




Festiwal Piosenki Miłosnej

18.02.2016

Podczas trwania „Walentynek Chełmińskich’2016” rozstrzygnięte zostały wcześniej ogłoszone konkursy tematyczne, odbył się także „Festiwal Piosenki Miłosnej”.

We wtorek (2 luty) w siedzibie Chełmińskiego Domu Kultury, odbyły się przesłuchania wstępne nadesłanych z całej Polski materiałów „demo” piosenkarzy, chętnych do udziału w „IX Festiwalu Piosenki Miłosnej”. Jury w składzie: Mieczysław Żelazko (muzyk, Dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Chełmnie), Aleksandra Gasin (muzyk, nauczyciel w Państwowej Szkole Muzycznej I st. w Chełmnie) i Marcin Dombrowski (instruktor muzyczny w Chełmińskim Domu Kultury) miało jak co roku wyjątkowo dużo pracy i spośród 38 wykonawców musiało wybrać tych najbardziej interesujących. Po trwającym prawie cztery godziny przesłuchaniu materiałów postanowiono, iż podczas tegorocznej, dziewiątej już edycji finałowej Festiwalu, zaprezentują się następujący piosenkarze: Aleksandra Krygier (Brodnica), Kamil Komorowski (Brzozowo), Monika Skibicka (Toruń), Daria Wiśniewska (Piotrków Kujawski), Katarzyna Kuźma (Polski Konopat), Maciej Zieliński (Brodnica), Anna Kubina (Chełmno), Ewelina Moskaluk (Świecie n/W), Patrycja Kubowicz (Niemcz) i Piotr Zubek (Warszawa).

Podczas WIELKIEGO FINAŁU w niedzielę 14 lutego, w trakcie „15. Obchodów Dnia św. Walentego”, na scenie ustawionej na płycie rynku, artyści wykonali po jednej piosence o tematyce miłosnej. Jury w składzie: Roman Fieberg (instruktor muzyczny z Kujawsko – Pomorskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy) i Aleksandra Gasin z Mieczysławem Żelazko (Państwowa Szkoła Muzyczna I st. w Chełmnie), przyznało nagrody pieniężne: I miejsce - 1000 zł ufundowane przez Urząd Marszałkowski Woj. Kuj. – Pom. - Piotrowi Zubkowi z Warszawy, II miejsce - 700 zł - Patrycji Kubowicz z Niemcza i III miejsce - 500 zł - Monice Skibickiej z Torunia. Wyróżnienie przypadło Ewelinie Moskaluk ze Świecia nad Wisłą. W koncercie galowym jeszcze raz zaprezentował się zwycięzca tegorocznego „Festiwalu”, a wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy, gadżety od sponsorów i materiały promujące Chełmno. Nagrody wręczali: Burmistrz Miasta Chełmna - Mariusz Kędzierski z Dyrektorem Chełmińskiego Domu Kultury – Januszem Naporą.




Wykład inauguracyjny UTW

18.02.2016

17 lutego 2016 roku odbył się wykład inauguracyjny kolejnego semestru Uniwersytetu Trzeciego Wieku działającego przy Chełmińskim Domu Kultury. Uniwersytet należy do jednego z największych w regionie – skupia już 130 słuchaczy. Dzisiejszy wykład pt. „Miniatura fortepianowa i pieśni w muzyce kompozytorów hiszpańskich” wygłosiła mgr Justyna Jakubowska z Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Towarzyszyła jej Zuzanna Szary – sopranistka, urzekając słuchaczy i gości swoim pięknym głosem. Na fortepianie akompaniowała jej oczywiście Justyna Jakubowska.

Wykład miał szczególny charakter - również w związku z podpisaniem umowy o patronacie naukowym z Wyższą Szkołą Gospodarki w Bydgoszczy. Porozumienie przewiduje m.in. objęcie naszego UTW patronatem akademickim , wsparcie merytoryczne i metodyczne, wytypowania samodzielnego pracownika naukowego do udziału w Radzie Naukowej, wytypowanie przedstawiciela kadry naukowo-dydaktycznej Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy do przygotowania i wygłoszenia jednego wykładu w semestrze, udostępnienia wortalu gazet-ON oraz www.u3w.byd.pl w celu publikacji informacji i artykułów dotyczących działalności UTW, umożliwienie udziału członków Uniwersytetu Trzeciego Wieku w projektach aktywizacyjnych i edukacyjnych prowadzonych przez Uczelnię, wsparcie Uniwersytetu Trzeciego Wieku w zakresie wskazania zewnętrznych źródeł finasowania oraz sporządzania stosownej dokumentacji projektowej/grantowej i wiele innych.

Porozumienie zostało podpisane przez prof. Cezarego Kościelaka – dziekana Sieci UTW przy WSG w Bydgoszczy, Mieczysława Majewskiego – przewodniczącego Rady Słuchaczy UTW i Janusza Naporę – dyrektora Chełmińskiego Domu Kultury – założyciela UTW w Chełmnie.

W spotkaniu uczestniczył również podinspektor Marek Majka – komendant Policji Powiatowej w Chełmnie i komisarz Agnieszka Sobieralska, którzy zwrócili się do naszych słuchaczy z prośbą o pomoc w likwidacji zagrożeń, jakie występują w naszym otoczeniu. Propozycja spotkała się z bardzo sympatycznym przyjęciem i zapewne przyniesie wymierne efekty.




Chełmno komiksem malowane

15.02.2016

Do konkursu zgłoszono 9 prac. Jak każdego roku jury miało nie lada problem aby wybrać te najwspanialsze prace. Ocena nie jest łatwa ponieważ na komiks składa się wiele rzeczy, które zostają poddane weryfikacji: scenariusz, opracowanie graficzne, fantazja, oryginalność i kreatywność, nawiązanie do Chełmna – Miasta Zakochanych. W tym roku możecie podziwiać nietuzinkowe opracowania graficzne i rysunki. Pełne zwrotów akcji scenariusze doprowadzające do śmiechu i skłaniające do zadumy. Pomimo, iż wszystkie prace były zaskakująco twórcze, jury które obradowało 28 stycznia 2016 roku w siedzibie Chełmińskiego Domu Kultury mogło przyznać tylko następujące nagrody:

Jury postanowiło również przyznać wyróżnienia dla:

Zwycięzcy konkursu odebrali nagrody pieniężne w kwotach 1000, 700 i 500 zł oraz upominki z Chełmna - Miasta Zakochanych, podczas obchodów 15 Walentynek Chełmińskich!

Serdecznie gratulujemy wszystkim Uczestnikom, życzymy twórczości i mamy nadzieję, do zobaczenia na Walentynkach Chełmińskich 2017!

I miejsce
Kaja Józwińska
"ZAKOCHAJ SIĘ W CHEŁMNIE"

II miejsce
Łukasz Grzegorz Ziółek
"WALENTY"


III miejsce
Radosław Łobos
"KOCHANKOWIE Z CHEŁMNA"

Wyróżnienie
Dorota Lizurej
"PRZEZ ŻOŁĄDEK DO SERCA MIASTA"

Wyróżnienie
Magdalena Kozikowska
"CHEŁMNO W ŚWIECIE BAŚNI"


Wyróżnienie
Grzegorz Janusz
Tomasz Niewiadomski
"NALOT"




61. Ogólnopolski Konkurs Recytatorski

07.02.2016

Szanowni Państwo

Wzorem lat ubiegłych w imieniu Chełmińskiego Domu Kultury, Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Toruniu i Muzeum Ziemi Chełmińskiej mamy przyjemność zaprosić Państwa na prezentacje w ramach Eliminacji Powiatowych „61. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego”. Uczestnicy rywalizować będą w kategoriach: „TURNIEJ RECYTATORSKI”, TURNIEJ „WYWIEDZIONE ZE SŁOWA”, i „TURNIEJ TEATRÓW JEDNEGO AKTORA”

Nagrody rzeczowe ufundowało Starostwo Powiatowe w Chełmnie a laureaci zostaną zaproszeni do udziału w Eliminacjach Rejonowych 61. OKR, które odbędą się 1 kwietnia w Toruniu.

Chełmińskie Eliminacje Powiatowe „61. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego” odbędą się 12 marca 2016 r. /sobota/ o godz. 10.00 w Muzeum Ziemi Chełmińskiej.




Koncert Walentynkowy

07.02.2016




Festiwal Piosenki Miłosnej - wyniki przesłuchań

03.02.2016

We wtorek (02.02.) w siedzibie Chełmińskiego Domu Kultury, odbyły się przesłuchania wstępne nadesłanych z całej Polski materiałów dźwiękowych „demo” piosenkarzy chętnych do udziału w „IX Festiwalu Piosenki Miłosnej”.

Jury w składzie: Mieczysław Żelazko (muzyk, Dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Chełmnie), Aleksandra Gasin (muzyk, nauczyciel w Państwowej Szkole Muzycznej I st. w Chełmnie) i Marcin Dombrowski (instruktor muzyczny w Chełmińskim Domu Kultury) miało jak co roku wyjątkowo dużo pracy i spośród 38 wykonawców musiało wybrać tych najbardziej interesujących. Po trwającym prawie cztery godziny przesłuchaniu materiałów postanowiono, iż podczas tegorocznej, dziewiątej już edycji Festiwalu, zaprezentują się następujący piosenkarze: Aleksandra Krygier (Brodnica), Natalia Kwaśniewska (Polski Konopat), Monika Skibicka (Toruń), Daria Wiśniewska (Piotrków Kujawski), Katarzyna Kuźma (Polski Konopat), Maciej Zieliński (Brodnica), Anna Kubina (Chełmno), Ewelina Moskaluk (Świecie n/W), Patrycja Kubowicz (Niemcz) i Piotr Zubek (Warszawa).

Wielki Finał „IX Festiwalu Piosenki Miłosnej Chełmno’ 2016” odbędzie się 14 lutego w niedzielę na chełmińskim rynku podczas obchodów „Walentynek Chełmińskich” tuż przed gwiazdą wieczoru – DOROTĄ RABCZEWSKĄ „DODĄ”.




Rozpiska wykładów UTW

03.02.2016

Przedstawiamy wam wykaz wykładów II semestru Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Seniorzy będą uczestniczyć w 8 spotkaniach o zróżnicowanej tematyce. W planie min. zagadnienia z zakresu psychologii, architektury, kina, teatru czy dalekich podróży na krańce Ameryki Południowej. Uczestnicy wiedzę zdobędą od profesjonalnej kadry, w której skład wchodzą profesorowie, doktorzy ze znakomitych, polskich uczelni.




Najpiękniejsze Witryny Walentynkowe - głosowanie

01.02.2016

Szanowni Państwo!

Już od 1 lutego 2016 roku zapraszamy do wspólnej zabawy i wyboru najpiękniejszej witryny walentynkowej w Chełmnie i Świeciu. Zasady są bardzo proste – opisane w regulaminie plebiscytu.

Głosowanie odbywać się będzie za pomocą SMS Premium poprzez zakup e-wydania „Gazety Pomorskiej” (dalej jako „e-wydanie”) i będzie trwało od 01.02.2016 r. do 10.02.2016 r.

Zakupu e-wydania dokonuje się poprzez przesłanie SMS na numer 71321 w treści wpisując:

  • dla witryn walentynkowych w Świeciu: swiecie. po kropce wpisując numer wybranego kandydata
  • dla witryn walentynkowych w Chełmnie: chelmno. po kropce wpisując numer wybranego kandydata

Koszt wysłania SMS-a wynosi 1,23 zł z VAT. Jeden wysłany SMS to 5 punktów Plebiscycie na daną kandydaturę. Uczestnik Plebiscytu może dokonać zakupu dowolnej ilości e-wydań i tym samym oddać dowolną liczbę głosów,

Głosowanie odbywać się będzie również za pośrednictwem strony internetowej pomorska.pl (dalej jako „strona www”) poprzez kliknięcie na odpowiedni przycisk i będzie trwało od 01.02.2016 r. do 10.02.2016 r.

ZAPRASZAMY DO ZABAWY.

Witryny z Chełmna

Witryny ze Świecia




Wideo zapowiedź Walentynek Chełmińskich 2016

01.02.2016




Podsumowanie ferii zimowych

01.02.2016

Wszystko co dobre szybko się kończy...

Za nami drugi tydzień ferii i pewnie dziś wyszyscy jesteście już w szkołach. Mamy nadzieję, że te dwa tygodnie spędzone z nami na warsztatach i zajęciach tematycznych nauczyły was czegoś nowego. Idźcie do waszych znajomych i opowiedzcie o tym jak to jest być introligatorem, powroźnikiem, kucharzem, tancerzem, plastykiem, fotografem, muzykiem, szachistą, wokalistą, historykiem, genealogiem i wracajcie do nas na kolejne wędrówki artystyczno-kulturalne.




I Bieg Dla Zakochanych Par

31.01.2016

Już 10 kwietnia zapraszamy na
I BIEG DLA ZAKOCHANYCH PAR.
Odbędzie się on w ramach
45 OGÓLNOPOLSKICH BIEGÓW ULICZNYCH
„MEMORIAŁ
JANA SCHMELTERA”
POD PATRONATEM BURMISTRZA MIASTA CHEŁMNA
najstarszej imprezie biegowej
na Kujawach i Pomorzu!




UTW w Filharmonii Pomorskiej

29.01.2016

24 stycznia słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku udali się w kulturalną podróż do Filharmonii Pomorskiej na kolejny "Koncert Karnawałowy" w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, pod dyrygenturą Piotra Wajraka. W repertuarze można było usłyszeć adeptów kierunku wokalno-aktorskiego we wspaniałych utworach rozrywkowych i ariach operowych oraz autorskie, muzyczne kompozycje studentów Akademii. Słuchacze UTW są stałymi koneserami sztuki proponowanej nie tylko przez Filharmonię Pomorską. W tym roku to już drugi wyjazd seniorów. Na początku stycznia słuchacze UTW odwiedzili Teatr im. Wilama Horzycy aby obejrzeć spektakl "Noc w kosmosie", a przed nimi kolejne plany.




Plakat i program Walentynek Chełmińskich

24.01.2016


(Kliknij aby powiększyć)



Łańcuch serc - konkurs walentynkowy

24.01.2016

Zapraszamy do udziału w kolejnym konkursie walentynkowym, którego przedmiotem jest wykonanie przez dzieci “łańcucha serc”. Tym razem jest on skierowany do dzieci z przedszkoli oraz uczniów klas I-III szkół podstawowych. Podstawowym kryterium oceny projektów będzie długość łańcucha, pomysłowość i kreatywne wykonanie, estetyka i oryginalność pracy, trud włożony w samodzielne wykonanie łańcucha. Wszystkie łańcuchy zostaną wyeksponowane na płycie rynku w dniu 14 lutego. Organizatorem konkursu jest Środowiskowy Dom Samopomocy w Chełmnie Caritas Diecezji Toruńskiej, ul. Szosa Grudziądzka 3a, 86-200 Chełmno




Na Sienkiewicza! Ferie zimowe 2016

24.01.2016

ZAPRASZAMY NA KOLEJNE ZAJĘCIA. I WSZYSTKO ZA DARMO!!!

Za nami pierwszy tydzień ferii zimowych bogaty w różne oferty spędzenia czasu wolnego. Były zajęcia plastyczne "Pejzaże i portrety według Sienkiewicza" , warsztaty teatralne "Co w duszy gra u Janka Muzykanta", warsztaty tańca mażoretkowego, MusicLab - muzyczno-wokalne laboratorium, zajęcia tańca współczesnego, warsztaty fotograficzne, tańca BREAK DANCE i HIP HOP, zajęcia szachowe, rewelacyjne warsztaty kulinarne z kuchnią staropolską, zimowe spotkania z piosenką, warsztaty genealogiczne w Muzeum Ziemi Chełmińskiej, bajeczny poranek z wędrówkami Pyzy, warsztaty decoupage podczas których dzieci własnoręcznie wykonały zakładkę. H. Sienkiewicz w baśniach, bajkach i opowiadaniach został zaprezentowany przez słuchaczy UTW oraz grupę warsztatową " Co w duszy gra u Janka Muzykanta" w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Chętni mogli pograć na instrumentach dętych. Rycerze zaprezentowali swoje bogate zbiory.

Przed nami kolejny tydzień atrakcji. Już od jutra zapraszamy na kolejne spotkania. Informacje: Chełmiński Dom Kultury, ul. Dworcowa 40a, 56 6864808.




Koncert kolęd

18.01.2016

17 stycznia 2016 roku w Kościele Garnizonowym w Chełmnie odbył się koncert kolęd, podczas którego utwory z różnych zakątków świata zaprezentowała Orkiestra Dęta Chełmińskiego Domu Kultury pod batutą p. Józefa Licy. Zespół wykonał kolędy tradycyjne, jak i te nowsze, często jeszcze niezbyt znane. Publiczność nagrodziła orkiestrę brawami na stojąco, która odwdzięczyła się Marszem Radeckiego.




Zaproszenie na koncert kolęd

16.01.2016

Orkiestra Dęta Chełmińskiego Domu Kultury już w najbliższą niedzielę (17 stycznia) zaprasza do Kościoła Garnizonowego. O godz. 10.30 odbędzie się tam Msza św. z jej udziałem , a tuż po niej – „KONCERT KOLĘD”.

Już od kilku lat koncerty cieszą się wielkim zainteresowaniem. W tym roku nasi muzycy zaprezentują najbardziej znane kolędy świata oraz utwory muzyki rozrywkowej o tematyce świątecznej. Zapraszamy.




Chełmno komiksem malowane - przedłużony termin!

16.01.2016

Z uwagi na duże zainteresowanie udziałem w konkursie „Chełmno komiksem malowane” przedłużamy nabór prac!

Na Wasze komiksy o Chełmnie czekamy do 25.01.2016 r. Pamiętajcie, liczy się data stempla pocztowego.

Więcej o konkursie można przeczytać klikając tutaj.

Z uwagi na duże zainteresowanie udziałem w konkursie „Chełmno komiksem malowane” przedłużamy nabór prac!

Na Wasze komiksy o Chełmnie czekamy do 25.01.2016 r. Pamiętajcie, liczy się data stempla pocztowego.




Historyczny Finał WOŚP

14.01.2016

Dwudziesty czwarty już raz zagrała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w naszym „Mieście Zakochanych”. Do ubiegłorocznego Finału miasto Chełmno zebrało prawie 460 tysięcy złotych i jak zawsze podkreślamy - chełmiński szpital otrzymał dotychczas urządzenia i sprzęt medyczny za prawie 300 tysięcy złotych!!! Cały nasz oddział pediatryczny i część oddziału noworodkowego, wyposażone są przez Fundację WOŚP, ratując zdrowie i życie najmłodszych. Ponownie w tym roku, oprócz zbiórki na rzecz ratowania życia najmłodszych, część środków przeznaczona będzie na godną opiekę medyczną seniorów. W Chełmnie, przedsięwzięcia związane z XXIV Finałem WOŚP, tradycyjnie odbywały się w chełmińskim szpitalu, Zespole Szkół nr 2, Gimnazjum nr 1, na płycie rynku oraz w kinoteatrze „Rondo”.

W finałowy dzień od rana w hali sportowej Zespołu Szkół nr 2 walczyli piłkarze w Halowym Turnieju Piłki Nożnej o Puchar Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej, a w Gimnazjum nr 1 od godz. 12.00 pod okiem fachowców ze Świecia, Bydgoszczy i z Chełmna tłumy tancerzy bawiły się na MARATONIE „ZUMBY”. Dochód z turnieju i maratonu trafił oczywiście do puszek wolontariuszy. Chełmiński szpital tradycyjnie już w swojej siedzibie przeprowadzał badania poziomu cukru, ciśnienia, chorób płuc i porady w zakresie ginekologii. Na płycie rynku w samo południe, tym razem na profesjonalnej scenie, mieszkańcy bawili się wspólnie na ćwiczeniach ze strażakami i przejażdżkach konnych. Jak zawsze - otwarcia dokonała Orkiestra Dęta ChDK oraz najmłodsi z przedszkola „Brzdąc” i uczniowie Katolickiej Szkoły Podstawowej. Serwowano grochówkę, którą ugotowały panie ze Szkoły Podstawowej nr 2 oraz bigos, przygotowany przez Miejskie Przedszkole „Tęczowy Zakątek”. Na scenie odbywały się występy uczniów chełmińskich szkół, solistów ChDK i licytacja złotych oraz srebrnych serduszek, które nieraz osiągały bardzo duże kwoty. Złote serce nr 1 z brylantem zakupił Jarosław Machel za 3.000 zł. Nie zabrakło pamiątkowych gadżetów Fundacji WOŚP, obrazów, prac koła plastycznego ChDK i karnetów do „Gabinetu Masażu” Magdy Jaskóły oraz na „tor crossowy” koło Unisławia. Nowością był kapelusz kominiarski z początku XX wieku, który licytował nasz dyżurny kominiarz – wolontariusz Jacek. Cała suma ze sprzedaży gadżetów i serduszek to ponad 6.700,00 zł. We wtorki /5 i 12 stycznia/ w Punkcie Honorowego Krwiodawstwa pobierano krew z przeznaczeniem na chore dzieci i seniorów. Zebrano jej 17,1 litra.

Hasło MIŁOŚĆ, PRZYJAŹŃ, MUZYKA i koncerty dla młodzieży od samego początku wiążą się z Fundacją WOŚP. W kinoteatrze „Rondo” jak co roku zagrały zespoły rockowe. W koncercie bardzo różnych gatunków muzycznych zaprezentowały się grupy: KRYSTEK BAND i NEW AGE z Grudziądza, PURE LAND SCHOOL z Chełmna i UNCLE’S CONFESSION ze Świecia, poprzedzony popisami gitarzysty Sławka Kawki. Na zakończenie podziwialiśmy mini-pokaz sztucznych ogni i symboliczne ŚWIATEŁKO DO NIEBA na terenie Placu Wolności, które symbolicznie połączyło nas z całą Polską.

I znowu – największe podziękowania należą się 60. wolontariuszom za wytrwałość w kweście ulicznej. To oni w ciągu całego chłodnego dnia w towarzystwie swoich opiekunów i „Miłośników Militariów” zbierali pieniądze do puszek, a podczas całodniowej kwesty ulicznej zebrano ponad 30 tysięcy zł!!! W puszkach Szkoły Podstawowej nr 1 było troszkę ponad 1000 zł, Szkoły Podstawowej nr 2 – prawie 3.000 zł, Szkoły Podstawowej nr 4 – około 1.300 zł, Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego – ponad 800 zł, Gimnazjum nr 1 – ponad 2.600 zł, Gimnazjum nr 2 – ponad 6.000 zł, Zespołu Szkół nr 1 – ponad 3.500 zł, Zespołu Szkół nr 2 – ponad 2.200 zł, Zespołu Szkół CKP Grubno – ponad 2.400 zł i Katolickiego Liceum i Gimnazjum – prawie 6.000 zł z kwesty wraz z licytacjami. Oprócz tego w zbiórkę poprzez mniejsze działania, turnieje w tygodniu, poprzedzającym Finał, włączyli się: strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej (ponad 500 zł), aresztanci (ponad 60 zł) i Miejska Biblioteka Publiczna (ponad 180 zł). W akcję włączyła się też firma Agro – Sieć, przekazując od swoich klientów i sponsorów kwotę ponad 1.300 zł, zebraną na balu karnawałowym. Największe kwoty w puszkach kwestarskich mięli: Wiktoria Ułanowska (2.303,42 zł), Paulina Przyłucka (1.868,56 zł) i Dorota Kos (1.357,32 zł).

W tym roku zbieraliśmy środki pieniężne pod hasłem „MIERZYMY WYSOKO! NA ZAKUP URZĄDZEŃ MEDYCZNYCH DLA ODDZIAŁÓW PEDIATRYCZNYCH ORAZ DLA ZAPEWNIENIA GODNEJ OPIEKI MEDYCZNEJ SENIORÓW”.

W SUMIE PODCZAS XXIV FINAŁU MIASTO CHEŁMNO ZEBRAŁO HISTORYCZNĄ, REKORDOWĄ KWOTĘ – 40.788,75 PLN .!!!




Zakończenie semestru UTW

14.01.2016

W dniu wczorajszym w Szkole Podstawowej nr 4 w Chełmnie zakończył się kolejny semestr Uniwersytetu Trzeciego Wieku działającego przy Chełmińskim Domu Kultury. Wykład miał uroczysty charakter. Dla słuchaczy wystąpił ZPiT Pomorze z przepięknie opracowanymi i wykonanymi kolędami a o swojej pasji opowiedzieli rycerze z Chorągwi Ziemi Chełmińskiej - Grzegorz Orenkiewicz i Janusz Murzyn. Semestr ten był wyjątkowo bogaty m.in. w wykłady, wycieczki, naukę języków obcych, obsługi komputera, zajęcia sportowe, plastyczne, wystawy itp. Prace naszych słuchaczy znalazły się w kalendarzu miejskim na rok 2016. Plany na kolejny okres są równie ambitne. Zakładane jest powołanie stowarzyszenia wspierającego aktywność Seniorów i współpracę międzypokoleniową, pojawią się nowi wykładowcy. Planowane są także wyjazdy do teatrów, opery, filharmonii, wystawy. Już w okresie ferii zimowych słuchacze UTW zaprezentują dzieciom dzieła Henryka Sienkiewicza. Pierwszy wykład kolejnego semestru zaplanowano na 17 lutego 2016 roku - w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej w Chełmnie o godzinie 17.00. Poprowadzi go profesor Maria Murawska, której wykłady są jednymi z najbardziej oczekiwanymi przez słuchaczy UTW. Wykład jest otwarty, tak więc mogą w nim uczestniczyć również osoby niezrzeszone.




Zaproszenie na Bal Karnawałowy w ECWM

04.01.2016

Zapraszamy Państwa do Europejskiego Centrum Wymiany Młodzieży na Bal Karnawałowy, który odbędzie się w ostatnią sobotę karnawału 6 lutego 2016 roku o godzinie 20:00.

Zapewniamy smakowite i bogate menu oraz wspaniałą zabawę z DJ-em. Cena: 90 zł od osoby.

Rezerwacje:
Europejskie Centrum Wymiany Młodzieży w Chełmnie,
ul. gen. J. Jastrzębskiego 5
tel. 56 6790230, e-mail: ecwm@chdk.pl




Muzyczne powitanie Nowego Roku '2016

04.01.2016

Muzycznie i uroczyście powitali Nowy Rok mieszkańcy Chełmna i goście. 1 stycznia 2016 roku w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej w Chełmnie odbył się Noworoczny Koncert Galowy pt. Un Amore cosi grande.
w wykonaniu:

LEON VOCI TENORS

Nazar Tatshyshyn - tenor
Roman Chava - tenor
Ihor Radvanskyi - tenor
Andriy Stetshkyi - baryton

z towarzyszeniem zespołu

Tylko Jedno Takie Trio

Katarzyna Paluba - piano
Marcin Kunicki - skrzypce
Robert Stefański - klarnet

Grupa LEON VOCI TENORS zaprezentowała największe światowe przeboje w doskonałym opracowaniu na cztery głosy męskie z towarzyszeniem zespołu. Bardzo licznie zgromadzona publiczność polubiła muzyków za ich miły i estetyczny wizerunek oraz brawurowe wykonanie największych światowych przebojów, m.in. O sole mio, Granada, Mamma, Time to say good bye, Bessame mucho, Per te i wiele, wiele innych. Brawom nie było końca. Był to już trzeci koncert organizowany na powitanie Nowego Roku.

Organizatorem koncertu był Chełmiński Dom Kultury




Koncert kolęd

03.01.2016

29 grudnia 2015 roku w Sali Sądowej Muzeum Ziemi Chełmińskiej odbył się wyjątkowy koncert pt. KOLĘDY ŚWIATA. Wszystkie miejsca były zajęte. Przepiękne, polskie tradycyjne kolędy i pastorałki wplecione w podróż po najciekawszych pieśniach bożonarodzeniowych pochodzących z Ukrainy, Białorusi, Rosji a także Niemiec, Stanów Zjednoczonych a nawet Japonii mogliśmy usłyszeć w unikatowych aranżacjach zespołu Slavic Voices. Dominował przepiękny śpiew a'capella, najpełniej wyrażający atmosferę tradycyjnej wieczerzy wigilijnej.

Wystąpili dla nas:

Organizatorzy koncertu: Chełmiński Dom Kultury i Muzeum Ziemi Chełmińskiej.




Zaproszenie na koncert

02.01.2016

6 stycznia 2016 roku o godzinie 19.00, w wieczór Święta Trzech Króli, serdecznie zapraszamy do Parafii Świętego Józefa w Chełmnie na koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu Orkiestry Dętej Chełmińskiego Domu Kultury i Chóru "Collegium Cantorum". Wstęp wolny.




Wykonanie: A. Nowak