Tradycyjnie dla dzieci, młodzieży i dorosłych przygotowaliśmy propozycję twórczego spędzenia ferii zimowych. Zajęcia potrwają od 18 do 29 stycznia. Ponieważ rok 2016 został ogłoszony Rokiem Henryka Sienkiewicza, znaczna część zajęć porusza zagadnienia związane z jego życiem i twórczością. Dodatkowo, w tym roku spotkania odbędą się w różnych miejscach, m.in. w Chełmińskim Domu Kultury, Europejskim Centrum Wymiany Młodzieży, Muzeum Ziemi Chełmińskiej, Miejskiej Bibliotece Publicznej, Kościele Św. Ducha.
Zapraszamy serdecznie do włączenia się
w AKCJĘ ZBIÓRKI KRWI
DLA CENTRUM ONKOLOGII
im. prof. F. Łukaszczyka w Bydgoszczy
"KROPLA MIŁOŚCI - KOCHAM, POMAGAM, RATUJĘ"
14 luty 2016 roku w godzinach 12.00 - 17.00
Rynek Chełmno
Zapraszamy mieszkańców Chełmna, gości i turystów do włączenia się w akcję zbiórki krwi z przeznaczeniem dla pacjentów Centrum Onkologii im. prof. F. Łukaszczyka w Bydgoszczy. Liczymy na poparcie tej szlachetnej idei i pomoc osobom dotkniętym chorobą nowotworową. 14 lutego w godzinach 12 - 17.00 na rynku w Chełmnie stanie specjalny ambulans z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy, Oddział w Grudziądzu. Każdy honorowy dawca otrzyma upominek, a dla 15 osób będą wylosowane nagrody, m.in. album "Chełmno malowane". Nagrodą główna będzie romantyczna kolacja dla dwojga w pensjonacie Stary Spichrz.
Przyjdź i pomóż ratować życie.
Centrum Onkologii im. prof. F. Łukaszczyka w Bydgoszczy
Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy, Oddział w Grudziądzu
Gmina Miasto Chełmno
Chełmiński Dom Kultury
Pensjonat Stary Spichrz
Konkurs - Podaj serce
18.12.2015
Chełmiński Dom Kultury wychodząc naprzeciw oczekiwaniom uzdolnionej młodzieży szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, ogłasza nowy konkurs “Podaj serce” na... serce walentynkowe. Jego celem jest propagowanie szeroko pojętej, kreatywnej twórczości artystycznej i sztuki wystawienniczej w odniesieniu do tradycji obchodów Walentynek Chełmińskich w Chełmnie - mieście zakochanych®.
Na prace czekamy do 5 lutego! Wszystkie zgłoszone do konkursu serca będą stanowiły ekspozycję w przestrzeni miejskiej, która stanie się atrakcją dla mieszkańców i turystów miasta podczas zbliżających się Walentynek Chełmińskich 2016.
Młodzieży, do startu, gotowi, START!
Więcej informacji w regulaminie Konkursu “Podaj serce” zamieszczonym poniżej.
Zapraszamy do udziału w IV Turnieju Kulinarnym „Alchemia i Amory w Kuchni”, który odbędzie się 12 lutego 2016 roku w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Praktycznego w Grubnie.Uczestnikami konkursu mogą być uczniowie szkół gastronomicznych z województwa kujawsko-pomorskiego.
Chełmiński Dom Kultury i Muzeum Ziemi Chełmińskiej
zapraszają na koncert
KOLĘDY ŚWIATA
29 grudnia 2015 roku, godzina 17.00
RATUSZ - SALA SĄDOWA
Przepiękne, polskie tradycyjne kolędy i pastorałki wplecione w podróż po najciekawszych pieśniach bożonarodzeniowych pochodzących z Ukrainy, Białorusi, Rosji a także Niemiec, Stanów Zjednoczonych, a nawet Japonii. A to wszystko w unikatowych aranżacjach zespołu Slavic Voices. Dominuje tu śpiew a'capella, najpełniej wyrażający atmosferę tradycyjnej wieczerzy wigilijnej. W „Kolędach Świata” prócz wspaniałych doznań artystycznych, pięknych melodii i rozwiązań harmonicznych należy się spodziewać przede wszystkim wzruszeń duchowych, związanych ściśle ze świętem Bożego Narodzenia.
Slavic Voices – Słowiańskie Głosy to zespół mocno osadzony w wokalnej muzyce akustycznej. Szczególne miejsce w twórczości zajmuje słowiańska muzyka etniczna. W szerokim repertuarze Slavic Voices znajdują się m.in. tradycyjne pieśni ukraińskie, białoruskie, polskie, w tym także repertuar kolędowy, polska przedwojenna muzyka filmowa oraz pieśni paraliturgiczne. Dlatego też ze względu na pierwotny charakter tych utworów, zespół wykonuje je w dużej mierze a capella. Zainteresowania grupy wykraczają poza twórczość słowiańską w programach „Impresje Hiszpańskie”, "Cortina Tango" oraz „Najpiękniejsze Arie Operowe”. Mocną stroną grupy jest szczególna dbałość o zachowanie oryginalnych języków pieśni. Własne aranżacje, unikatowa harmonika, niecodzienne zestawienia barw głosów, tworzą niezapomniany klimat podczas koncertu.
Skład zespołu:
Michał Hajduczenia - prowadzenie, bas
Magdalena Cysewska - sopran
Dobrosława Baczyńska - alt
Jakub Pruszek - tenor
Świąteczne warsztaty decoupage
12.12.2015
8 grudnia w Chełmińskim Domu Kultury odbyły się kolejne - świąteczne warsztaty decoupage. Tym razem zaproponowaliśmy wykonanie eleganckich, dużych lampionów na wigilijny stół w zimowej szacie na szkle, z użyciem papierów ryżowych, konturówek, pasty strukturalnej oraz piasków i brokatów. Warsztatom towarzyszyła – jak zawsze, bardzo miła atmosfera. Efekty można zobaczyć na załączonych zdjęciach (fot. A. Pawlak ). Zajęcia poprowadziła p. Anna Pawlak.
1 styczeń 2016 roku, godzina 19.00
Sala koncertowa Państwowej Szkoły Muzycznej w Chełmnie
ul. Świętojerska 3
w wykonaniu LEON VOCI TENORS
Nazar Tatshyshyn - tenor
Roman Chava - tenor
Ihor Radvanskyi - tenor
Andriy Stetshkyi - baryton
z towarzyszeniem zespołu
Tylko Jedno Takie Trio
Katarzyna Paluba - piano
Marcin Kunicki - skrzypce
Robert Stefański - klarnet
Grupa posiada w swoim repertuarze największe światowe przeboje w doskonałym opracowaniu na cztery głosy męskie. Każdy ich koncert jest świętem muzyki wokalnej, a publiczność uwielbia ich miły i estetyczny wizerunek. Usłyszymy największe światowe przeboje, m.in. O sole mio, Granada, Mamma, Time to say good bye i wiele innych.
Zaproszenia w cenie 20 zł do nabycia od 15 grudnia godz. 10.00
w Chełmińskim Domu Kultury, ul. Dworcowa 40a - sala nr 7
Nie przyjmujemy wcześniejszych rezerwacji oraz nie prowadzimy przedsprzedaży.
Serdecznie zapraszamy
Chełmiński Dom Kultury
W piątkowy wieczór, Chełmiński Dom Kultury zaprosił fanów rocka na koncert grupy „CZAQU” z Torunia. Ponad setka miłośników „mocnego uderzenia” nie mogła narzekać na brak atrakcji. Własna scenografia zespołu połączona z projekcją filmów i teledysków z życia muzyków zapewniła doskonałą zabawę. Muzykę „CZAQU” określić można jako ostry, energiczny, ale jednocześnie bardzo rytmiczny i melodyjny rock z rozbudowanym tekstem. Wokalista i zarazem autor tekstów, stawiał głównie na przekaz kompozycji. Smaku całości dodało specyficzne brzmienie mistrza nieprzewidywalnej improwizacji, wydobywającego cuda z klawiszy analogowych podłączonych do wzmacniacza gitarowego, Michała Dybowskiego. Największymi hitami wieczoru (dwukrotne bisy!) okazały się kompozycje: „Inność” i „Generacja Lalek” będące zapowiedzią najnowszej płyty. Grupa zagrała w składzie: Grzegorz Walczak (wokal, gitara), Michał Dybowski (organy analogowe, wokale), Marek Wituszyński (perkusja) oraz Maciej Jackowski (gitara basowa). Wstęp na koncert był bezpłatny jako prezent od ChDK na „MIKOŁAJKI”.
Już 12 grudnia 2015 roku zapraszamy na KONCERT MIKOŁAJKOWY Zespołu Pieśni i Tańca Pomorze.
Godzina 18.00 – Kinoteatr RONDO
List do Świętego Mikołaja
08.12.2015
Jak każdego roku Chełmiński Dom Kultury przygotował dla najmłodszych wiele niespodzianek. Trzeba być kimś ogromnie wyjątkowym, aby otrzymać list od Świętego Mikołaja, tak ogromnie wyjątkowym jak dzieci zgromadzone 6 grudnia o godzinie 12.30 na chełmińskim rynku. Dzięki maluchom, które przesłały gorącą iskierkę, lampki na naszej pięknej choince świecą ze zdwojoną siłą, również dzięki nim zawitał do nas sam Święty Mikołaj. Jego wizyta początkowo nie była oczywista ze względu na migrenę reniferów, wszystko jednak zależało od tego, jak dzieci zaangażują się w zaproponowane w liście zadania.
Nieoceniona pomoc Olafa, Teatru Agrafka, zespołu Teacher’s Crew, rodziców, motocyklistów z klubu Fenix i Urzędu Miasta sprawiła iż uczestnicy przez specjalną misję przeszli śpiewająco, nie straszne im były liny, kapelusze, czy zimny wiatr. W nagrodę każde dziecko otrzymało słodkości ufundowane przez Burmistrza Miasta Chełmna i ChDK, zrobiło sobie zdjęcie ze Świętym Mikołajem i Olafem. Z pomocą Studia KreaTYwy można było narysować lub napisać list i wrzucić do specjalnej skrzynki Mikołaja, który obiecał odpowiedzieć na wszystkie, piękne życzenia.
W imieniu całego Sztabu WOŚP w Chełmnie, zwracamy się do Państwa z prośbą o pomoc w realizacji przedsięwzięć związanych z „XXIV Finałem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy”.
Podczas przyszłorocznego „Finału”, już 10 stycznia 2016 roku, zbieramy środki pieniężne „MIERZYMY WYSOKO! NA ZAKUP URZĄDZEŃ MEDYCZNYCH DLA ODDZIAŁÓW PEDIATRYCZNYCH ORAZ DLA ZAPEWNIENIA GODNEJ OPIEKI MEDYCZNEJ SENIORÓW”. Warto tu podkreślić, iż oprócz kwesty dla ratowania zdrowia i życia najmłodszych, od czterech lat wspomagamy również sektor opieki medycznej dla najstarszych.
Dzięki naszej wspólnej pracy chełmiński szpital otrzymał dotychczas bardzo wartościowe dary z ramienia Fundacji, co jest m.in. Państwa udziałem. Są to m.in.: pulsoksymetry dla oddziałów niemowlęcego i dziecięcego, pompy infuzyjne, inkubator dla wcześniaków, aparat do wczesnego wykrywania wad wrodzonych słuchu oraz pompy infuzyjne z przeznaczeniem do żywienia jelitowego i pozajelitowego. W latach 2004 – 2014, nasz szpital pozyskał kolejne urządzenia, m.in. aparat do EKG najnowszej generacji, pulsoksymetr i kardiomonitor, a także wagę elektroniczną - niezbędną do dokładnego ważenia niemowląt , 20 sztuk łóżeczek niemowlęcych z materacami oraz ssak elektroniczny - urządzenie służące do odsysania dróg oddechowych u niemowląt w nagłych przypadkach.
Jeśli podsumujemy nasze wspólne działania na terenie miasta to widać, iż naprawdę warto! W latach 1997 – 2015 zebraliśmy w Chełmnie ponad 460.000 zł. Honorowi dawcy oddali ponad 500 litrów krwi i co najważniejsze – chełmiński szpital otrzymał z ramienia Fundacji WOŚP urządzenia medyczne (w tym całe wyposażenie oddziału pediatrycznego i części noworodkowego) za prawie 300.000,00 zł!!!
Po spotkaniu organizacyjnym Sztabu w dniu 20 listopada b.r., ponownie ustalono, iż program przebiegu imprez sprawdza się od lat i nie wymaga większych poprawek. W dzień „XXIV Finału” (niedziela 10 stycznia 2016 r.) w samo południe na płycie rynku, przewidziano występy zespołów muzycznych, licytacje okolicznościowych złotych i srebrnych serduszek oraz obrazów, degustację grochówki, bigosu i przejażdżki konne, pokazy walk rycerskich, prezentacje chełmińskich szkół i wiele innych atrakcji. W godzinach popołudniowych, miłośnicy „mocnego uderzenia” uczestniczyć będą w koncercie rockowym w kinoteatrze „RONDO” a punktualnie o godz. 20.00 połączymy się z całą Polską mini – pokazem sztucznych ogni czyli symbolicznym „światełkiem do nieba”.
W związku z powyższym, zwracamy się z prośbą o chociaż drobne wsparcie finansowe chełmińskiego finału, co przyczyni się do urozmaicenia cyklu imprez lub ufundowania ciepłego posiłku i napojów dla 60. wolontariuszy, kwestujących tego dnia na ulicach miasta. Nr konta – BS Chełmno 56 9486 0005 0000 0361 2000 0018 z dopiskiem: XXIV Finał WOŚP w Chełmnie. Szczegółowe informacje – M. Dombrowski – tel. 531 314 420
Z góry dziękujemy za przychylność i udzieloną pomoc.
Z poważaniem
Szef Sztabu WOŚP w Chełmnie
Marcin Dombrowski
Chełmno, dnia 2015-12-01
Warsztaty Decoupage
30.11.2015
Chełmiński Dom Kultury zaprasza na kolejne warsztaty decoupage, które odbędą się w dniu 8 grudnia / wtorek /
w godz. 16.30-19.30 / sala numer 7 – II piętro /
Prowadzenie – Anna Pawlak.
Tym razem proponujemy wykonanie eleganckich, dużych lampionów na wigilijny stół w zimowej szacie. Będzie to decoupage na szkle z użyciem papierów ryżowych, konturówek, pasty strukturalnej oraz piasków i brokatów.
Koszt udziału w warsztatach wynosi 68 zł od osoby.
Ilość miejsc jest ograniczona. Zaproszenia do kupienia w Chełmińskim Domu Kultury od dnia 3 grudnia w godzinach 8.00 – 15.15
Obchody Dnia Seniora
27.11.2015
14 listopada 2015 roku kolejny raz odbyły się uroczyste obchody Dnia Seniora słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku działającego przy Chełmińskim Domu Kultury. W ramach święta słuchacze mieli okazje wysłuchać niecodziennego koncertu ukraińskiego akordeonisty Wołodymira Gejdyczuka oraz kontrabasisty i wokalisty Michała Hajduczeni.
Odbyło się spotkanie ze Starostą Powiatu Chełmińskiego, Burmistrzem Miasta i Przewodniczącym Rady Miasta Chełmna, w którym udział wzięli również goście – słuchacze UTW z Dobrzynia nad Wisłą. Władysław Flieger wystąpił z wykładem o prof. Ludwiku Rydygierze. W warsztatach artystycznych i zabawach w Europejskim Centrum Wymiany Młodzieży uczestniczyło blisko 100 osób, a gościnnie wystąpił zespół muzyczny z Dobrzynia nad Wisłą.
10 listopada 2015 roku w Chełmińskim Domu Kultury odbyły się kolejne, cieszące się niesłabnącym zainteresowaniem warsztaty decoupage. Poprowadziła je pani Anna Pawlak, pod okiem której uczestniczki wykonały herbaciarki trzykomorowe w stylu shabby chic z reliefami z pasty strukturalnej, transferami z użyciem farb kredowych.
Dnia 14 lutego 2016 roku będziemy wspólnie uroczyście obchodzić kolejne „Walentynki Chełmińskie”. W związku z tym chcielibyśmy zaprosić Państwa do współuczestnictwa w tej imprezie, która stała się wspaniałą wizytówką naszych miast. Możecie stać się osobami, które współtworzą tę imprezę poprzez przygotowanie w swoich sklepach, instytucjach witryny walentynkowej. Przygotowanie takich witryn pozwoli na stworzenie niepowtarzalnego klimatu w Chełmnie i Świeciu. Zasady uczestnictwa są bardzo proste, a dla najpiękniejszych witryn ufundowane zostaną nagrody. Ogłoszenie wyników konkursu odbędzie się 14 lutego podczas imprezy na Rynku w Chełmnie w ramach obchodów Dnia Świętego Walentego.
Zasady uczestnictwa:
1. Wypełnione karty zgłoszeniowe przyjmowane będą w Chełmińskim Domu Kultury (II piętro) oraz w Urzędzie Miasta Chełmna – Biuro Podawcze, od 11 do 22 stycznia 2016 r. do godz. 14:00. Karty można również przesłać pocztą na adres Organizatora (sekretariat@chdk.pl) lub faxem pod numer 56 686 48 08. O przyjęciu zgłoszenia decyduje data jego wpływu do Organizatora.
2. Wszystkie zgłoszone witryny otrzymają do dnia 29.01.2016 r. numer identyfikacyjny
/prosimy o wpisanie go na załączonym ogłoszeniu i wywieszenie w widocznym miejscu /, na który będzie można oddawać głosy poprzez wysłanie sms-a – na numer 71321 o treści „chelmno. ” dla witryn z Chełmna oraz „swiecie.” dla witryn ze Świecia /po kropce wpisujemy numer wybranej witryny/ oraz za pośrednictwem strony internetowej www.pomorska.pl
Nagrody otrzymają:
Najpiękniejsza witryna wybrana przez czytelników Gazety Pomorskiej:
witryna w Chełmnie i 1 witryna w Świeciu;
Najpiękniejsze witryny ocenione przez komisję powołaną w plebiscycie:
witryny w Chełmnie i 3 witryny w Świeciu;
Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału we wspólnej zabawie!!!
Chełmiński Dom Kultury
zaprasza wszystkie dzieci
do wspólnej zabawy z teatrem AGRAFKA
“LIST OD ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA”
6 grudnia 2015 roku, godz. 12.30 – RYNEK
W programie m.in.:
- list od Świętego Mikołaja z zadaniami do wykonania,
- Olaf, tęskniący za latem,
- Święty Mikołaj z Elfami,
- słodycze, konkursy, a przede wszystkim - DOSKONAŁA ZABAWA!!!
Dzieci z całymi rodzinami zapraszają:
Chełmiński Dom Kultury
Teatr AGRAFKA
Urząd Miasta Chełmna
Klub Motocyklowy FENIX MC Poland
Sukcesy naszych wychowanków
23.11.2015
Wyniki ogólnopolskiego konkursu plastycznego dla dzieci i młodzieży „Wzdłuż Wisły” – spacer i odpoczynek u brzegu Wisły 2015.
Organizator: Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Świeciu Współorganizator: Związek Miast Nadwiślańskich w Toruniu Patronat honorowy: Burmistrz Miasta Świecia
W dniu 16 listopada 2015 roku komisja w składzie:
Bożena Januszewska – przewodnicząca,
Marta Wiśniewska-Krasuska,
Hanna Kawecka.
Dokonała oceny prac nadesłanych na Ogólnopolski Konkurs Plastyczny „Wzdłuż Wisły” - spacer i odpoczynek u brzegu Wisły. Nadesłano 844 prace z ośrodków kultury i szkół z całej Polski. Jury oceniło prace w czterech kategoriach wiekowych:
KATEGORIA 5-6 LAT
NAGRODY
ALA ULIŃSKA LAT 5 – MDK PŁOCK
WIKTOR MACHAŁA LAT 6 – MDK PŁOCK
LENKA BIEŃ LAT 6 – CHEŁMIŃSKI DOM KULTURY
ROKSANA KAŃSKA LAT 6 - CHEŁMIŃSKI DOM KULTURY
KACPER DUDZIŃSKI LAT 6 – PRZEDSZKOLE NR 6 ŚWIECIE
KATEGORIA 7-10 LAT
NAGRODY
ALEKSANDRA CHRUSTOWSKA LAT 9 – MDK PŁOCK
MAJA MICHALSKA LAT 7 – MDK PŁOCK
OLGA OLĘDRZYŃSKA LAT 8 – MDK PŁOCK
LAURA SADOWSKA LAT 9 – DOM MUZ TORUŃ
WYRÓŻNIENIA
DOMINIK PODOLECKI LAT 8 – SANDOMIERSKIE CENTRUM KULTURY
ALICJA SZCZEPAŃSKA LAT 10 – SP 7 ŚWIECIE
KAJETAN DONIEC LAT 8 – POWIATOWY MŁODZIEŻOWY DOM KULTURY W OTWOCKU
ZOSIA KOZICKA LAT 10 – DOM MUZ TORUŃ
ZOSIA LENART LAT 8 – PIERWSZA SPOŁECZNA SZKOŁA PODSTAWOWA W CHEŁMIE
KATEGORIA 11-13 LAT
NAGRODY
ALEKSANDRA KEMPA LAT 13 – MDK NR 5 BYDGOSZCZ
ADRIANNA DRZAŻDŻYŃSKA LAT 13 – MDK NR 5 BYDGOSZCZ
MARTA ADRYAN LAT 12 –ZESPÓŁ SZKÓŁ I PLACÓWEK NR 1 ,MDK NR 3 BYDGOSZCZ
JULIA CYBART LAT 13 – MDK PŁOCK
WYRÓŻNIENIE
FRYDERYK GOTTHARD LAT 11 – CHEŁMIŃSKI DOM KULTURY
KATEGORIA 14-19 LAT
WYRÓŻNIENIE
ALEKSANDRA PIĄTEK LAT 14 – ZESPÓŁ SZKÓŁ I PLACÓWEK NR 1 , MDK NR 3 BYDGOSZCZ
OLGA SMOGÓR LAT 16 –POWIATOWY MŁODZIEŻOWY DOM KULTURY OTWOCK
MARCJANNA PRĘŻYNA LAT 17 – MDK NR 5 BYDGOSZCZ
Zapraszamy na uroczystość wręczenia nagród, która odbędzie się 10 grudnia 2015 o godz. 13:00 w Kameralnej Przestrzeni Widowiskowej OKSiR.
Zakońćzenie konkursu "Chełmno w Jesiennej Szacie"
23.11.2015
10 listopada 2015 r. nastąpiło rozstrzygnięcie VII Konkursu Plastycznego i Fotograficznego pt. „CHEŁMNO W JESIENNEJ SZACIE””. Konkurs został zorganizowany przez Chełmiński Dom Kultury. Ze względu na to, że nadesłanych zostało wiele przepięknych, kolorowych prac (114 plastycznych i 122 fotograficznych), Komisja Konkursowa miała niełatwe zadanie. Jurorzy brali pod uwagę pomysł, różnorodność technik i materiałów wykorzystanych w pracy. Po długich dyskusjach i naradach, zdecydowano wyróżnić następujące prace:
KONKURS PLASTYCZNY
kat. 4 - 6 lat
I miejsce - Agata Halik /Szkoła Podstawowa Kolno/
II miejsce - Elizabet Arabadzhieva /Szkoła Podstawowa Trzebczyk/
III miejsce – Klara Motylewska /Niepubliczne Przedszkole „Brzdąc” Chełmno/
Wyróżnienie:
1. Michalina Boś /Szkoła Podstawowa Kolno/
2. Anna Brzozek /Szkoła Podstawowa Kolno/
kat. 7 - 12 lat
I miejsce – Agnieszka Gmińska /Szkoła Podstawowa Kolno/
I miejsce – Lidia Lenard /Szkoła Podstawowa nr 4 Lublin/
II miejsce – Anna Ośmiałowska /Szkoła Podstawowa nr 4 Chełmno/
III miejsce – Meagan Matus /Szkoła Podstawowa nr 4 Chełmno/
Wyróżnienie:
1. Igor Grzeszczak /Szkoła Podstawowa nr 4 Chełmno/
2. Marta Puzowska
kat. 13 – 15 lat
I miejsce – Anna Dąbrowska /1 L.O. - ZSO nr 1 Chełmno/
II miejsce – Katarzyna Warmuz /MCKiE „Dom Harcerza” Zielona Góra/
III miejsce – Julia Piekarczyk /Gimnazjum nr 1 Chełmno/
III miejsce – Ewelina Rusak /ZPS - Gimnazjum Kijewo Królewskie/
Wyróżnienie:
1. Patrycja Oller /Gimnazjum nr 2 Chełmno/
kat. dorośli
I miejsce – Renata Gruźlewska /UTW Chełmno/
II miejsce – Lidia Piesik /UTW Chełmno/
III miejsce – Krystyna Steczeń /UTW Chełmno/
Wyróżnienie:
1. Jadwiga Prełowska /UTW Chełmno/
2. Roman Marks /UTW Chełmno/
KONKURS FOTOGRAFICZNY
kat. do18 lat 3 x NAGRODY RÓWNORZĘDNE
1. Paweł Szulc /Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy Chełmno/
2. Wiktor Kulewski /Szkoła Podstawowa nr 4 Chełmno/
3. Paulina Bulińska /Gimnazjum nr 1 Chełmno/
Wyróżnienie:
1. Mikołaj Paczkowski /Szkoła Podstawowa nr 4 Chełmno/
2. Marta Osińska /Szkoła Podstawowa nr 4 Chełmno/
kat. pow 18 lat
I miejsce – Robert Borowski /Chełmno/
Wręczenie nagród oraz dyplomów laureatom konkursu odbyło się 19 listopada o godzinie 16:00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Walentego Fijałka w Chełmnie, można było również podziwiać nagrodzone prace.
Konkurs cieszył się bardzo dużym powodzeniem. Uczestnictwo zgłosiło 15 placówek: Szkoła Podstawowa w Kolnie, Szkoła Podstawowa w Trzebczyku, Niepubliczne Przedszkole „Brzdąc”, Przedszkole Niepubliczne „Bajka”, Szkoła Podstawowa nr 4 w Chełmnie, Chełmiński Dom Kultury, UTW w Chełmnie, Gimnazjum nr 1 w Chełmnie, Gimnazjum w Kijewie Królewskim, Gimnazjum w Podwiesku, ZSO nr 1 w Chełmnie, MCKiE „Dom Harcerza” z Zielonej Góry, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Chełmnie, Szkoła Podstawowa w Małych Łunawach, Szkoła Podstawowa nr 4 w Lublinie, Gimnazjum nr 2 w Koluszkach.
Dyrektor Chełmińskiego Domu Kultury
oraz Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chełmnie
Zapraszają na
WYSTAWĘ POKONKURSOWĄ
oraz podsumowanie VII edycji konkursu plastycznego i fotograficznego
„CHEŁMNO W JESIENNEJ SZACIE”
19 listopada 2015 roku /czwartek/, godzina 16:00
Miejska Biblioteka Publiczna im. Walentego Fiałka w Chełmnie
Mikołajki z Rock'n'Rolem
10.11.2015
Chełmiński Dom Kultury zaprasza na koncert grupy „CZAQU”, który odbędzie się w piątek 4 grudnia br. na scenie kinoteatru „Rondo” o godz. 18.00. Grupa – specjalnie dla Was, przygotowała własną scenografię przez co wydarzenie zapowiada się niezwykle ciekawie. Wstęp na koncert jest bezpłatny jako prezent dla fanów ROCK’N’ROLLA na zbliżające się „MIKOŁAJKI”.
Poniżej kilka słów o wykonawcach.
Zespół CZAQU powstał w 2001 roku w Toruniu. Muzykę grupy określić można jako ostry, energiczny, ale jednocześnie bardzo rytmiczny i melodyjny rock. To obraz malowany słowem i uczuciami. Zespól ma na swoim koncie wiele nagród i wyróżnień w różnych przeglądach i konkursach muzycznych, m.in.: II miejsce na Orange Warsaw Festiwal 2012, I Nagroda - Ogólnopolski Festiwal „Dachoofka” - Kraków 2012, Grand Prix – „Rockautostrada 2012”, Grand Prix i Nagroda Publiczności – "Gramy nad Prosną", Grand Prix na Ogólnopolskim Festiwalu Muzyki Alternatywnej 2010 – „OFMA” Dobre Miasto, II miejsce na VI Ogólnopolskim Festiwalu Muzyki Młodzieżowej „ROCKOWANIA” - Mława 2007, II miejsce na Ogólnopolskich Interpretacjach Muzyki Jimiego Hendrix'a 2004, wyróżnienie na Famie 2003, Grand Prix na przeglądzie KATAR 2003 i Grand Prix na Ogólnopolskim Przeglądzie Zespołów Muzycznych – „Gitariada 2002”. Z osiągnięć należy również wymienić 5 zarejestrowanych i emitowanych na żywo koncertów zarówno na antenie radia PiK jak i RDC i koncert na antenie Radia Białystok oraz dwukrotny udział w koncercie, poświeconym pamięci Grzegorza Ciechowskiego. Jesienią 2007 zespół wydał maxisingiel pt. "CZAQU". Grupa zagrała ponad 250 koncertów, występowała przed takimi zespołami jak: Kult, Kasia Kowalska, Hey, Acid Drinkers, Róże Europy, Pudelsi, Oddział Zamknięty, KSU, Golden Life, Harlem, Proletaryat czy Sydney Polak.
Uroczyste Obchody Dnia Seniora z UTW
10.11.2015
Rada Słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy Chełmińskim Domu Kultury zaprasza na koncert akordeonowy w wykonaniu Wołodymira Gajdyczuka (Ukraina), który odbędzie się w dniu 14 listopada 2015 roku ( sobota ) o godz. 14 00 w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej w Chełmnie. Wstęp na koncert jest wolny.
W dalszej części obchodów słuchacze UTW wezmą udział w zajęciach szkoleniowo-warsztatowych z elementami zabawy przy muzyce, które odbędą się w Europejskim Centrum Wymiany Młodzieży w Chełmnie. Specjalnymi gośćmi będą przedstawiciele Uniwersytetu Trzeciego Wieku z Dobrzynia nad Wisłą.
Warsztaty dla mażoretek
08.11.2015
Szanowni Państwo,
Mamy zaszczyt zaprosić Państwa do udziału w warsztatach dla mażoretek, które odbędą się w dniach 20-21 luty 2016 r. w Chełmnie.
Warsztaty mają służyć podnoszeniu poziomu tańca grup mażoretkowych oraz upowszechnianiu umiejętności tanecznych wśród dzieci i młodzieży. Podczas warsztatów dziewczęta ćwiczyć będą układy taneczne z batonem i pomponem oraz poznają zasady udziału w Mistrzostwach Polski Zespołów Mażoretkowych. Zajęcia prowadzone będą przez instruktorów Stowarzyszenia Mażoretek Tamburmajorek i Cheerleaderek Polskich.
Szczegółowy program warsztatów przesłany zostanie po zamknięciu listy uczestników.
SZTAB WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY W CHEŁMNIE
Z A P R O S Z E N I E
Mamy zaszczyt poinformować Państwa, iż w dniu 27 października 2015 r. przy Chełmińskim Domu Kultury, utworzył się Sztab XXIV Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Finał odbędzie się w niedzielę 10 stycznia 2016 r., a celem zbiórki publicznej będzie zbieranie środków pieniężnych: „MIERZYMY WYSOKO! NA ZAKUP URZĄDZEŃ MEDYCZNYCH DLA ODDZIAŁÓW PEDIATRYCZNYCH ORAZ DLA ZAPEWNIENIA GODNEJ OPIEKI MEDYCZNEJ SENIORÓW”.
W związku z powyższym, pragniemy zaprosić Państwa do udziału w pracach Sztabu XXIV Finału WOŚP w Chełmnie i tym samym zwrócić się o pomoc w organizacji planowanych przedsięwzięć. W szczególności, zwracamy się do wolontariuszy – ludzi z pomysłem, którzy chcą wprowadzić zmiany i uatrakcyjnić przebieg kolejnego chełmińskiego „Finału”.
Spotkanie organizacyjne odbędzie się 20.11.2015 r. /piątek/ o godz. 14.00 w Urzędzie Miasta Chełmna /sala nr 204, I piętro/.
Z poważaniem
Marcin Dombrowski
Szef Sztabu WOŚP w Chełmnie
Ogłoszenie o wynajmie
05.11.2015
Chełmiński Dom Kultury, ul. Dworcowa 40 a, 86-200 Chełmno wynajmie lokal użytkowy o powierzchni 14,26 m2 zlokalizowany w Chełmnie przy ul. Dworcowej 40 a (parter) z przeznaczeniem na prowadzenie działalności gospodarczej od dnia 01.12.2015 r. (działalność biurowa, edukacyjna, itp). Cena wywoławcza 350 zł brutto miesięcznie za wynajmowany lokal.
Wystawą "Sesji min" w kościele ss. Piotra i Pawła ( 8.08 - 26.08.2015r ), Studio KreaTYwy zakończyło projekt proIMpro, który wprowadził grupę młodych, ambitnych uczestników w świat sztuki improwizacji. Całe przedsięwzięcie rozpoczęło się warsztatami impro, które poprowadził Igor Belczewski z warszawskiego IMPRO.LABU. Dwa intensywne dni pracy z trenerem zakończyły się pokazem grupy warsztatowej pod nietuzinkową nazwą "Rekin w bieliźnie", w Kręgielni Grawitacja. Wspólnym występem uczestników proIMpro i członków Toruńskiej Grupy Improwizacyjnej "TERAZ" z Torunia na dużej scenie w ramach Dni Chełmna zakończył się maraton warsztatowy.
Lipiec był miesiącem, który wprowadził trochę dystansu do życia codziennego, zwłaszcza podczas Międzynarodowych Spotkań z Folklorem, kiedy to mieszkańcy oraz turyści mogli zrobić sobie zdjęcie przy chełmińskim ratuszu w ramach sesji min. Wszystkim chcącym uczestniczyć w tym przedsięwzięciu postawiono to samo wymaganie, każdy musiał wykonać niebanalną minę przed obiektywem. Owoce tego dnia można było zobaczyć podczas wernisażu fotografii 8 sierpnia, a później w kościele ss. Piotra i Pawła, aż do końca wakacji.
Owocem tego projektu jest ogromny zapał uczestników do dalszego tworzenia teatru improwizacji i rozwijania swoich umiejętności. Dlatego też od początku września, Studio KreaTYwy wkażdy czwartek, w godzinach 18:00 - 21:00 trenuje sztukę improwizacji w nadziei, że kiedyś będzie w stanie dzielić się tym co w impro przychodzi tu i teraz, na scenie.
Jeśli chcecie dołączyć do Studio IMPRO, nic prostszego! Przyjdźcie na jedną z prób, spróbujcie, a zobaczycie, że nie będziecie w stanie się uwolnić. ZAPRASZAMY!
proIMpro - warsztaty improwizacji - projekt sfinansowany w ramach Programu "Działaj Lokalnie" realizowany przez Studio KreaTYwy przy współpracy Chełmińskiego Domu Kultury.
Burmistrz Miasta Chełmna zaprasza do udziału w
Jarmarku Świątecznym,
który odbędzie się 13 grudnia 2015 roku
w godzinach od 9.00 do 15.00
na stoiskach na płycie rynku w Chełmnie.
Sprzedawane i wystawiane produkty powinny nawiązywać do tematyki świątecznej - Bożonarodzeniowej tj. ozdoby świąteczne, choinkowe, rękodzieło, regionalne produkty spożywcze i mała gastronomia.
Od sierpnia w Chełmnie realizowane są warsztaty tworzenia realistycznych masek teatralno - filmowych. Realizatorem projektu jest Stowarzyszenie NIJO przy współpracy z Chełmińskim Domem Kultury.
Głównym celem projektu jest pozyskanie umiejętności tworzenia profesjonalnych masek, które mogą posłużyć potem jako rekwizyty w teatrze lub filmie. W dzisiejszych czasach kiedy dobry sprzęt do tworzenia filmów nie stanowi już bariery, właściwie każdy może nakręcić swój własny film. Wystarczy znajomość podstawowych zasad. Warsztaty mają motywować ludzi do działania, do tworzenia i rozprzestrzeniania wartościowych ideii za pomocą filmów. Ciekawy, nietypowy bohater przyciągający uwagę to cel naszych warsztatów. Każdy uczestnik będzie musiał wykreować owego bohatera. Kim jest? Co robi? Jaka jest jego przeszłość? Jaki ma temperament? Czym się wyróżnia? Rysy twarzy mówią wiele. Czyż to nie fascynujące? Uczestnicy stworzą przykłady emocji wpisanych na stałe w ludzkie twarze, podstawowe mięśnie twarzy, przykłady zmarszczek, itp. Co pozwoli im modyfikować postać na własne potrzeby tworząc wyjątkowy i niepowtarzalny projekt. Już niebawem pierwsze rezultaty warsztatowych potyczek.
Warsztaty decoupage
29.10.2015
Chełmiński Dom Kultury zaprasza na kolejne warsztaty decoupage, które odbędą się w dniu 10 listopada w godz. 16.30-19.30 / sala numer 7 – II piętro /
Prowadzenie – Anna Pawlak.
Tym razem proponujemy wykonanie herbaciarki trzykomorowej w stylu shabby chic z reliefami z pasty strukturalnej, transferami z użyciem farb kredowych.
Koszt udziału w warsztatach wynosi 65 zł od osoby.
Ilość miejsc jest ograniczona. Zaproszenia do kupienia w Chełmińskim Domu Kultury od dnia 3 listopada w godzinach 8:00 – 15:15
W połowie października b.r. młodzi członkowie Orkiestry Dętej ChDK i zespołu tanecznego „Mażoretki” wizytowali w chełmińskich szkołach podstawowych i gimnazjach, zachęcając dzieci i młodzież do udziału w zajęciach organizowanych przez Chełmiński Dom Kultury. Muzycy i tancerki opowiadali o atmosferze podczas prób, wyjazdach krajowych i zagranicznych, prezentując przy tym fragmenty wybranych utworów z układami tanecznymi. Podczas spotkań rozdawano też ulotki promujące zespół wokalny i pracownie plastyczną.
Tanecznie w chełmińskim Rondzie
27.10.2015
Chełmiński Dom Kultury i Stowarzyszenie Kultury Ludowej „Kundzia”, byli organizatorami i patronami koncertu w ramach programu Europejskiego Centrum Wymiany Młodzieży im. Kurta Schumachera pn. „Różne kultury, jedno serce - razem ku Europie" oraz "Okno na Wschód". W piątkowy wieczór (23 października) na scenie kinoteatru „Rondo” zaprezentowali się goście: Zespół Tańca Estradowego "ANTRE" z Mińska, Polonijny Zespół Tańca Ludowego "LECHICI" z Grodna oraz gospodarze - Zespół Tańca Ludowego "KUNDZIA".
Inauguracja Roku Akademickiego UTW
24.10.2015
W dniu 21 października 2015 roku odbyła się uroczysta inauguracja Roku Akademickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku działającego przy Chełmińskim Domu Kultury. Podczas wykładu nastąpiło uroczyste wręczenie indeksów naszym nowym słuchaczom, kwiaty za swoją pracę otrzymali członkowie Rady Słuchaczy. W inauguracji uczestniczył m.in. Grzegorz Karpiński - Wiceminister Spraw Wewnętrznych i Administracji, Mariusz Kędzierski - Burmistrz Miasta Chełmna, przedstawiciele Rady Miasta Chełmna, dyrektorzy instytucji kultury, członkowie Rady Programowej UTW. Przewodniczący Rady Słuchaczy UTW- Mieczysław Majewski przedstawił plany i propozycję na najbliższy rok.
Tematem wykładu była „Muzyka i instrumenty dawne", a poprowadzili go członkowie Stowarzyszenia Akademia Muzyki Dawnej. Oprócz pięknego koncertu, słuchacze mieli okazję zapoznać się z instrumentami z epoki baroku.
Muzycy zaprezentowali utwory m.in. Bacha, Vivaldiego, Corellego i innych kompozytorów.
Wszystkich zainteresowanych zapraszamy na kolejny wykład pt. Dźwiękoterapia komórkowa, który odbędzie się już 28 października w auli Zespołu Szkół nr 2 w Chełmnie, ul. Szkolna 14.
Informacje szczegółowe - Chełmiński Dom Kultury, ul. Dworcowa 40a - sekretariat ChDK, tel. 56 6864808
Zapraszamy wystawców do udziału w kolejnym Jarmarku Świętego Walentego, który odbędzie się 14 lutego 2016 r. w godzinach od 08.00 do 20.00 na rynku w Chełmnie. Termin zgłoszeń upływa 22 stycznia 2016 roku. Szczegółowe informacje oraz wzór karty zgłoszenia poniżej.
Chełmiński Dom Kultury i Stowarzyszenie Kultury Ludowej „Kundzia”, zapraszają już w najbliższy piątek, 23 października na godz. 17.00 do kinoteatru „Rondo”. Odbędzie się tam wielki koncert w ramach programu Europejskiego Centrum Wymiany Młodzieży im. Kurta Schumachera pn. „Różne kultury, jedno serce - razem ku Europie" oraz w ramach programu "Okno na Wschód". Zaprezentują się: Zespół Tańca Estradowego "ANTRE" z Mińska na Białorusi, Polonijny Zespół Tańca Ludowego "LECHICI" z Grodna na Białorusi i Zespół Tańca Ludowego "KUNDZIA" z Chełmna. Wstęp wolny.
Walentynkowy konkurs plastyczno - literacki
17.10.2015
Zapraszamy do wzięcia udziału
w XI Ogólnopolskim Konkursie Plastyczno - Literackim
„NA ŚW. WALENTEGO… - RÓŻNE OBLICZA MIŁOŚCI”
Konkurs ten jest organizowany przez Katolickie Liceum, Gimnazjum i Szkołę Podstawową Księży Pallotynów w Chełmnie przy udziale Chełmińskiego Domu Kultury i Urzędu Miasta Chełmna w ramach XV obchodów Dnia Świętego Walentego w Chełmnie, mieście zakochanych.
Ten Ogólnopolski Konkurs literacko - plastyczny organizowany jest w miesiącu lutym. W tym roku odbywa się już jedenasta edycja tego konkursu. Ma on na celu odpowiedzenie sobie na pytanie: czym tak naprawdę jest miłość, gdzie ją można spotkać i w jaki sposób doświadczać, przeżywać? Sprostać temu niełatwemu zadaniu starają się młodzi ludzie, uczniowie wielu szkół z całej Polski. Formą literacką czy techniką plastyczną, próbują twórczo pokazać współczesne oblicza miłości, przekonując, że najważniejsza w życiu jest właśnie miłość.
W jesienną, mroźną niedzielę 11 października br., w kinoteatrze „Rondo”, odbyła się kolejna, dwunasta już edycja CHEŁMIŃSKICH SPOTKAŃ KLUBÓW SENIORA pn. „ZŁOTY, JESIENNY LIŚĆ”. Prawie 300. wykonawców prezentowało swój dorobek artystyczny w czterech kategoriach: „soliści i duety”, „zespoły wokalne”, „zespoły wokalno – instrumentalne” i „zespoły folklorystyczne”. Po uroczystym otwarciu „Spotkań” i wspólnym odśpiewaniu „Hymnu Chełmna”, rozpoczęły się przesłuchania konkursowe, które oceniało jury w składzie: Aleksandra Gasin (nauczyciel z Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Chełmnie), Roman Fieberg (muzyk, pedagog z Kujawsko – Pomorskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy) i Jarosław Ronczkowski (nauczyciel z Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Chełmnie).
W kategorii „soliści i duety” - trzecie miejsce trafiło do Jarosława Pappelbauma z Gardei, drugie przyznano Danieli Małkowskiej z Brześcia Kujawskiego, a najlepszą okazała się Ewa Bohdanowicz ze Zbiczna.
W kategorii „zespoły wokalne” - trzecie miejsce wyśpiewał zespół „Chabry” z Osia, drugie odebrał zespół „Lisewianie” z Lisewa, pierwsze zaś jednogłośnie przyznano zespołowi „Kociewiacy” ze Świecia n/Wisłą.
W kategorii „zespoły wokalno – instrumentalne” - drugiego i trzeciego miejsca nie przyznano, a najlepszym okazał się zespół „Arioso” ze Świedziebni.
W kategorii „zespoły folklorystyczne” - trzecie miejsce zdobyła grupa „Gniewkowianie” z Gniewkowa, drugie miejsce zespół „Solecczanie” z Solca Kujawskiego, a zwyciężył zespół „Spod Strzechy” z Brześcia Kujawskiego.
Zaszczytna nagroda - Grand Prix Burmistrza Miasta Chełmna przyznana została GOSPODARZOWI „Chełmińskich spotkań Klubów Seniora” - „NOWALIJKOM” z Chełmna.
Ponadto jury postanowiło wyróżnić zespoły: „Wesołe Kumoszki” ze Zbiczna i „Wesoła Harmonia” z Golubia Dobrzynia.
W czasie gorących obrad jurorów, na scenie zaprezentował się solista Jarosław Pappelbaum z Gardei, który wykonał najbardziej znane przeboje polskiej muzyki rozrywkowej.
Nagrody wręczali jurorzy w obecności Sekretarza Powiatu Chełmińskiego Tadeusza Derebeckiego. Patronat honorowy nad imprezą objął Burmistrz Miasta Chełmna a całość przedsięwzięcia dofinansowali: Gmina Miasta Chełmno, Starostwo Powiatowe w Chełmnie oraz Firma MONDI S.A.
Organizatorem „Spotkań” był Chełmiński Dom Kultury a gospodarzem zespół wokalny „Nowalijki” i Klub Seniora „Zgoda” z ChDK.
Patronat medialny nad imprezą objęli: TVP Bydgoszcz, Polskie Radio PiK, Gazeta Pomorska, Tygodnik „Nadwiślanin”, „Czas Chełmna”, MMS „Studio” i serwis internetowy www.chelmno.com.pl
Chełmiński Dom Kultury zaprasza dzieci, młodzież i dorosłych do udziału w VII edycji konkursu plastycznego i fotograficznego CHEŁMNO W JESIENNEJ SZACIE. Prace należy nadsyłać w terminie do 9 listopada 2015 r. na adres Chełmińskiego Dom Kultury, ul. Dworcowa 40 a., 86-200 Chełmno. Podsumowanie, wręczenie nagród i wystawa nagrodzonych prac odbędzie się w dniu 19 listopada 2015 r. o godz. 16.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Walentego Fiałka w Chełmnie.
W piątek /18.09./, kinoteatr „Rondo” już po raz dziewiąty gościł fanów rockowego grania. Prawie 200. miłośników mocnego uderzenia, bawiło się jak zwykle bardzo dobrze podczas IX CHEŁMIŃSKIEGO PRZEGLĄDU AMATORSKICH KAPEL ROCKOWYCH „AMATOROCK’ 2015”. Impreza organizowana przez Chełmiński Dom Kultury, cieszy się dużym zainteresowaniem rockmanów z regionu. Tym razem do rywalizacji zgłosiło się i nadesłało materiały „demo” osiem zespołów. Po przesłuchaniu wstępnym, wybrano kapele: UNCLE’S CONFESSION ze Świecia, PACT ONE z Torunia, ARYTMIA z Bydgoszczy i MEGARAŻ z Grudziądza. Goście z Torunia zjawili się niestety w niepełnym składzie i nie mogli wystąpić, ale pomogli w wyborze najciekawszej grupy wieczoru. Młodzi rockmani rywalizowali o profesjonalny „Rock Mikrofon Dyrektora ChDK”, a nagrodę główną przyznawali byli i obecni muzycy zespołów rock/blues – instruktorzy z Chełmińskiego Domu Kultury. Według jurorów, najlepszą kapelą w tym roku okazała się bydgoska formacja ARYTMIA, której ciekawe kompozycje z charyzmatyczną wokalistką, podbiły również serca publiczności, która oddała na nią swoje głosy. Wyróżnienie trafiło do młodego zespołu UNCLE’S CONFESSION ze Świecia. Organizatorzy imprezy nie zapomnieli o płycie - niespodziance dla uczestnika imprezy biorącego udział w głosowaniu. Otrzymała ją Sandra Krystofiak. Po ogłoszeniu wyników i wręczeniu nagród, nadszedł czas na koncert dla wszystkich uczestników „Przeglądu” i publiczności. W niezwykle energicznym występie zaprezentowali się zeszłoroczni laureaci – grupa PURE LAND SCHOOL z Chełmna, która na co dzień ćwiczy w pracowni muzycznej ChDK. Wielkie dzięki za tak liczne przybycie i do zobaczenia za „rock”!!!
Zapraszamy do udziału w kolejnym walentynkowym konkursie "Chełmno komiksem malowane". Jego przedmiotem jest wykonanie komiksu nawiązującego do promocji Chełmna jako “miasta zakochanych®”.
Temat prac może odwoływać się do historii, legend, zabytków może również dotyczyć wydarzenia z życia autora lub zasłyszanego opowiadania. Fabuła musi być ściśle związana z Chełmnem.
Zapraszamy do obejrzenia komiksów wyróżnionych w poprzedniej edycji konkursu, które można znaleźć klikając tutaj.
Już kolejny raz będziemy wspólnie bawić się podczas OBCHODÓW DNIA ŚW. WALENTEGO w Chełmnie. Nasze miasto z relikwiami tradycyjnie gościć będzie zespoły muzyczne z gwiazdą wieczoru, rozstrzygniemy też ogłoszone wcześniej konkursy tematyczne m.in. „Najpiękniejsza Witryna Walentynowa” czy „Chełmno komiksem malowane".
W trakcie imprezy, w której udział bierze kilka tysięcy osób, zaprezentują się również wokaliści – finaliści „IX Festiwalu Piosenki Miłosnej”. Chętni do uczestnictwa w Festiwalu już od dziś mogą przesyłać nagrania „demo” o tematyce miłosnej. Jury, po przesłuchaniu nadesłanych materiałów, wybierze finałową „dziesiątkę” najlepszych i najciekawszych piosenkarzy. Mamy nadzieję, iż poziom prezentacji będzie jak zwykle wysoki i wyrównany. Oprócz werdyktu jury, publiczność również weźmie udział w naszej zabawie, wybierając swoich faworytów i przyznając nagrodę publiczności.
Informujemy, że od dnia 17 sierpnia 2015 roku rozpoczęły się zapisy słuchaczy do UTW w Chełmnie na nowy rok akademicki 2015/2016. Na prośbę Słuchaczy zapisy przyjmowane będą do dnia 30 września w sekretariacie Chełmińskiego Domu Kultury, ul. Dworcowa 40a, tel. (56) 686 48 08. Informacje dodatkowe: Sławomir Wyrosławski, tel. 531 314 956.
Obok wykładów i zajęć fakultatywnych, Rada Słuchaczy UTW w Chełmnie organizuje cykliczne wyjazdy na koncerty, spektakle, wystawy, spotkania, wyjazdy lecznicze itp.
Aby zostać słuchaczem UTW należy:
wypełnioną deklarację z Regulaminem UTW złożyć w sekretariacie ChDK do dnia 30 września 2015 r.
wnieść opłatę semestralną w wysokości 40 zł (do dnia 30 września 2015 r.) na konto Chełmińskiego Domu Kultury: Bank Spółdzielczy w Chełmnie numer konta: 56 9486 0005 0000 0361 2000 0018 z dopiskiem „UTW”
Deklaracje muszą złożyć wszyscy chętni / także obecni członkowie UTW /.
Chełmiński Dom Kultury zaprasza na uroczystą inaugurację Roku Akademickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Chełmnie. Tematem wykładu będzie „Muzyka i instrumenty dawne", a poprowadzą go członkowie Stowarzyszenia Akademia Muzyki Dawnej.
W programie utwory Bacha, Vivaldiego, Corellego i innych.
Podczas wykładu nastąpi również uroczyste wręczenie indeksów naszym słuchaczom. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy 21 października 2015 roku / środa /, do sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej im. G.G. Gorczyckiego w Chełmnie, przy ul. Świętojerskiej 3 na godzinę 17:00.
Wykład, połączony z koncertem ma charakter otwarty. Zapraszamy wszystkich chętnych, nie tylko seniorów.
Chełmiński Dom Kultury zaprasza na kolejny koncert w rytmach rock’n’rolla. To już dziewiąta edycja tej imprezy, która cieszy się dużym zainteresowaniem wśród fanów rocka. Chęć udziału w „Przeglądzie” wyraziło dziewięć zespołów z regionu i po przesłuchaniu materiałów „demo” wybraliśmy te najciekawsze. Bawić was będą: ARYTMIA z Bydgoszczy, UNCLE’S CONFESSION ze Świecia, MEGARAŻ z Grudziądza, PACT ONE z Torunia i gospodarze – PURE LAND SCHOOL z Chełmna. Tym razem członkami jury będą seniorzy rocka z Chełmna, którzy już w latach ’80 ubiegłego wieku grywali w zespołach punk i blues w naszym regionie. Uczestnicy przeglądu rywalizować będą o nagrodę główną - „ROCK – MIKROFON DYREKTORA CHDK”. Liczymy również na włączenie się w zabawę przybyłych fanów i przyznanie „NAGRODY PUBLICZNOŚCI” swoim ulubieńcom.
„IX CHEŁMIŃSKI PRZEGLĄD KAPEL ROCKOWYCH AMATOROCK’ 2015” ODBĘDZIE SIĘ JUŻ W PIĄTEK 18 WRZEŚNIA O GODZ. 17.00 W KINOTEATRZE „RONDO”. WSTĘP WOLNY!
Zaproszenie na wykład inauguracyjny
14.09.2015
Chełmiński Dom Kultury zaprasza na uroczystą inaugurację Roku Akademickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Chełmnie. Tematem wykładu będzie „Muzyka i instrumenty dawne", a poprowadzą go członkowie Stowarzyszenia Akademia Muzyki Dawnej.
W programie utwory Bacha, Vivaldiego, Corellego i innych.
Podczas wykładu nastąpi również uroczyste wręczenie indeksów naszym słuchaczom. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy 21 października 2015 roku / środa /, do sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej im. G.G. Gorczyckiego w Chełmnie, przy ul. Świętojerskiej 3 na godzinę 17:00.
Wykład, połączony z koncertem ma charakter otwarty. Zapraszamy wszystkich chętnych, nie tylko seniorów.
Zajęcia sportowo – rekreacyjne dla dorosłych
07.09.2015
Chełmiński Dom Kultury zaprasza dorosłych do udziału w zajęciach sportowo – rekreacyjnych z elementami tańca. Poprowadzi je pani Henryka Orłowska. Pierwsze spotkanie 22 września o godzinie 18.00 w ChDK – sala nr 7. Ilość miejsc ograniczona. Odpłatność wynosi 10 zł za miesiąc. Zapisy prowadzi sekretariat ChDK; tel. 56 686 48 08; e-mail: sekretariat@chdk.pl.
"Wakacje z Jubilatem"
06.09.2015
Pomimo okresu wakacyjnego, uczestnicy zajęć plastycznych UTW przejawiali wiele aktywności - startując w terminie „0”. W dniu 29.08.2015 r. dziesięciu słuchaczy po raz pierwszy wzięło udział w 17. Ogólnopolskim Przeglądzie Twórczości Artystycznej Seniorów „Babie Lato 2015” w Bydgoszczy prezentując swoje prace plastyczne. Wrócili z dyplomami i 2 nagrodami, które komisja przyznała Romanowi Marksowi i Krystynie Steczeń. W przeglądzie swoje rękodzieło prezentowało 43 wystawców (osoby indywidualne, kluby seniora i Uniwersytety Trzeciego Wieku), a na scenie wystąpiły 23 zespoły artystyczne. Gościem przeglądu była p. minister Teresa Piotrowska.
Lista osób biorących udział w 17. Ogólnopolskim Przeglądzie Twórczości Artystycznej Seniorów „Babie Lato 2015” w Bydgoszczy:
1. Krystyna Steczeń
2. Roman Marks
3. Czesław Natkański
4. Lidia Piesik
5. Henryk Polasik
6. Ewa Grabowska
7. Alicja Dąbrowska
8. Renata Gruźlewska
9. Jadwiga Prełowska
10. Krystyna Witos
Krystyna Steczeń
Letnie spotkania wakacyjne z ChDK
30.08.2015
Za nami pierwszy tydzień zajęć wakacyjnych. Chcielibyśmy zaprosić Was do wspólnej zabawy. Wystarczy tylko przyjść i skorzystać z naszej propozycji - wszystkie zajęcia są bezpłatne. Prezentujemy kilka zdjęć z warsztatów decoupage, origami, tańca współczesnego, szachowych i perkusyjnych. Pracują również nasi aktywni seniorzy. Ruszyła również realizacja projektu "Warsztaty tworzenia realistycznych masek teatralno - filmowych". W dniu dzisiejszym zapraszamy na wakacyjny spektakl teatralny „RUNCAJS”. Teatr DUET - Kraków - kinoteatr RONDO, godz. 16.00 - wstęp wolny.
W tym tygodniu rozpoczynamy m.in. zajęcia plastyczne, warsztaty dla mażoretek, zajęcia kulinarne, ceramiczne itp.
Chełmiński Dom Kultury już po raz dziewiąty zaprasza kapele rockowe z Chełmna i regionu do udziału w „Chełmińskim Przeglądzie Kapel Rockowych AMATOROCK’ 2015”.
Grupy, chętne do udziału w naszej imprezie, zgłaszać się mogą drogą mailową na adres imprezy@chdk.pl. Zgłoszenie powinno zawierać: nazwę zespołu, skład, potrzeby techniczne oraz ewentualne osiągnięcia, nagrania, recenzje, foto itp. Konieczne jest dołączenie chociaż jednego nagrania „demo” w formacie MP3. Czas obecności na scenie – do 30 minut (łącznie podłączenie i odegranie programu). Termin zgłaszania zespołów – do 15 września. O udziale w „Przeglądzie” zadecyduje komisja, złożona z instruktorów muzycznych ChDK i powiadomi zainteresowanych.
Uczestnicy rywalizować będą o nagrodę główną – „ROCK MIKROFON DYREKTORA CHDK” oraz o „NAGRODĘ PUBLICZNOŚCI”. Zmagania zespołów oceniać będzie jury, powołane przez organizatora.
„IX CHEŁMIŃSKI PRZEGLĄD KAPEL ROCKOWYCH AMATOROCK’ 2015” ODBĘDZIE SIĘ W PIĄTEK 18 WRZEŚNIA O GODZ. 17.00 W KINOTEATRZE „RONDO”. WSTĘP WOLNY.
Zapisy do zespołów i kół zainteresowań
28.08.2015
Już od 1 września ruszają zajęcia w zespołach i kołach zainteresowań Chełmińskiego Domu Kultury. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą. Szczegółowe informacje: sekretariat ChDK, tel. 56 686 48 08, sekretariat@chdk.pl lub kierownik ds. merytorycznych – tel. 531 314 420, imprezy@chdk.pl.
W niedzielę 11 października 2015 roku Chełmno gościć będzie kluby Seniora, lokalne grupy działania i zespoły artystyczne Seniorów z naszego regionu podczas kolejnej – dwunastej edycji Chełmińskich Spotkań Klubów Seniora pn. „ZŁOTY, JESIENNY LIŚĆ”. Mamy nadzieję, iż Spotkania w naszym mieście ponownie cieszyć się będą olbrzymim zainteresowaniem wśród miłośników śpiewu, dobrej muzyki i tańca ludowego. Występy sceniczne oceni fachowe jury, ale całość traktowana będzie jako doskonała zabawa, która sprzyja integracji, wymianie doświadczeń i współpracy międzypokoleniowej. Publiczność będzie miała okazję obejrzeć różnorodne programy artystyczne, bawiąc się wspólnie z artystami.
Patronat honorowy nad imprezą objął Burmistrz Miasta Chełmna Mariusz Kędzierski, Zadanie dofinansowane zostało przez Gminę Miasto Chełmno, Starostwo Powiatowe w Chełmnie oraz Firmę MONDI ŚWIECIE S.A.
Organizatorem „Spotkań” jest Chełmiński Dom Kultury a gospodarzem zespół wokalny „Nowalijki” i Klub Seniora „Zgoda” z ChDK.
Opiekę medialną sprawują: : TVP Bydgoszcz, Polskie Radio PiK, Gazeta Pomorska, Tygodnik „Nadwiślanin”, „Czas Chełmna”, MMS „Studio” i serwis internetowy www.chelmno.com.pl
W ubiegły piątek na boisku „ORLIK” przy Alejach 3-go Maja, seniorzy – działacze Klubu Sportowego MLKS „NADWIŚLANIN” zorganizowali dla najmłodszych imprezę pełną konkurencji i rywalizacji sportowych z nagrodami. Klub obchodzi w bieżącym roku 70. rocznicę swojego powstania, dlatego wydarzenie nazwano „WAKACJE Z JUBILATEM”. Sportowcom pomagał Chełmiński Dom Kultury, którego pracownicy zabezpieczyli nagłośnienie imprezy, ciekawe podkłady muzyczne i przeprowadzili konkurs plastyczny pt. „Wzorowy Sportowiec”.
W niedzielę na terenie ośrodka wypoczynkowego nad Jeziorem Starogrodzkim, Chełmiński Dom Kultury zorganizował cieszące się ogromnym powodzeniem dziewiętnaste spotkanie z muzyką biesiadną i „dance”, czyli „FESTIWAL PIOSENKI BIESIADNEJ I REGIONALNEJ” pod szyldem BIESIADNY PIKNIK RODZINNY W DOLINIE DOLNEJ WISŁY. Tym razem impreza nie miała charakteru konkursu i wszyscy wykonawcy: „Rasta Gal, „Nowalijki” i „DJ Sid” otrzymali dyplomy za udział oraz muzyczne upominki.
Gościnnie w programie pt. „BIESIADA POLSKA – PODRÓŻ Z PRZEBOJAMI” wystąpił zespół „YAGOOAR”, z którym widzowie śpiewali wspólnie niezapomniane przeboje „Dżemu”, „Lady Pank”, „Wałów Jagiellońskich”, „Feel” czy „Oddziału Zamkniętego”.
Podczas pikniku specjalnie dla dzieci zostały przygotowane dwa programy z mnóstwem słodkich upominków i gadżetów: „Bezpieczeństwo podczas wakacji” i „Magiczne Przygody Heraklesa”. Najmłodsi mogli także pobawić się w mini-wesołym miasteczku.
Podobnie jak w latach ubiegłych w organizację imprezy włączyło się Stowarzyszenie Integracja i Współpraca z Torunia, dzięki któremu można było uczestniczyć w pokazach sprzętu i umiejętności pracowników straży pożarnej i policji oraz zapoznać się z zasadami udzielania pierwszej pomocy. Dzięki współpracy z LOKALNĄ GRUPĄ DZIAŁANIA „VISTULA” – Starogród, na terenie imprezy uruchomione zostało stoisko w stylu średniowiecznym z wyrobami regionalnymi (żurek, ziemniaki z parnika, placki ziemniaczane, miody, swojskie ciasta itp.), połączone z ich degustacją. Można było także spróbować sprawdzić się w typowych pracach twórców ludowych., a dla starszych – punkty gastronomiczne.
Całość przedsięwzięcia dofinansowali: Firma „MEDOS”, Zakład Usług Miejskich, Firma „FENIX”, Gminna Miasto Chełmno, Związek Miast Nadwiślańskich i Stowarzyszenie Integracja i Współpraca w Toruniu.
W organizacji pomogli nam: Urząd Miasta Chełmna, LGD „Vistula” - Starogród i Europejskie Centrum Wymiany Młodzieży
Patronat medialny objęli: Gazeta Pomorska, MMS Studio, Tygodnik „Nadwiślanin i serwis internetowy www.chelmno.com.pl
Miasto Chełmno zaproszone zostało do udziału w projekcie „We Unit the People of Europe”, realizowanym przez partnerskie miasto Letovice. Zadanie ma na celu bliższe poznanie się ludzi mieszkających w Unii Europejskiej. W projekcie wezmą udział delegacje z Polski (Chełmno), Czech, Niemiec, Węgier, Słowacji i Chorwacji. Realizacja zadania ma na celu poznanie problemów życia innych narodów. Będzie to też okazja do spotkania mieszkańców miast partnerskich, przedstawienia swojego miasta i kultury. Podczas wizyty odbędzie się podpisanie umowy o współpracy Letovic z miastem Budapest – Köbanya. Projekt dofinansowany został ze środków Unii Europejskiej, programu „Europa dla obywateli”.
Światowy Festiwal Folkloru “FATHERS’ VILLAGE”
18.08.2015
Święto muzyki i tańca w Chełmnie
Światowy Festiwal Folkloru “FATHERS’ VILLAGE”
KONCERT GALOWY – 28 sierpnia, godz. 18.00, RYNEK CHEŁMNO
CZECHY: Zespół dziecięcy „Iskierka” ("Jiskricka") z Pilzna, został założony w 1982 r. Zespół zajmuje się głównie folklorem czeskim, opisuje i przedstawia wiejskie życie i jego zwyczaje, związane z przyrodą i porami roku. Tancerzom towarzyszą typowe instrumenty ludowe, takie jak dudy, skrzypce, klarnet, kontrabas. Kilka tańców z repertuaru: Jadą strażacy, Rzeźnik, Pepiku knedliku, Stał sobie kontrabas, Szedłem raz sobie na jarmark, Polka i mazurek, Furiant i krasawica, Nasza mama powiedziała, Na łące, czy Tańce-liwańce. Zespół występował na wielu festiwalach krajowych i zagranicznych.
TURCJA: Powiew egzotyki! Zespół ANADOLU'NUN RENKLERİ HALK OYUNLARI VE GENÇLİK SPOR KULÜBÜ DERNEĞİ (KOLORY ANATOLII) przyjechał z dystryktu Nilüfer regionu Marmara, w prowincji Bursa w Turcji. Zespół promuje folklor turecki, jakże ciekawy i nieznany w Polsce! Cały zespół liczy ok. 90 członków w różnych grupach wiekowych, począwszy od dzieci aż do tancerzy w jesieni życia, ale do Polski w gości przyjeżdża tylko 24 wybranych, najlepszych tancerzy z zespołu!
BIAŁORUŚ: Modelowy Zespół Tańca Sportowo-Estradowego „Darling” powstał w latach 90-tych XX wieku. W zespole występuje średnio ok. 80 osób w wieku od 3 do 20 lat i starszych, a repertuar zawiera począwszy od dziecięcych tańców-zabaw aż do bardzo skomplikowanych dzieł tanecznych z elementami akrobatyki. Zespół wielokrotnie był laureatem wielu krajowych i międzynarodowych festiwali, oraz posiada liczne grono fanów nie tylko z powodu najwyższego poziomu artystycznego, ale również urody młodych członkiń i członków zespołu.
POLSKA: Już ponad 30 lat na scenach Polski i Europy! Żywiołowe tańce i pieśni wielu regionów Polski każdego roku podbijają serca publiczności oglądającej występy Zespołu Tańca Ludowego "Kundzia" z Chełmna, oraz jurorów międzynarodowych festiwali - wymieńmy kilka z nich: "Bursztynowy Neptun" i "Złoty Tulipan" na Festiwalu Folkloru Polski Północnej w Gdańsku, główna nagroda na Międzynarodowym Festiwalu Folkloru w Quillan (Francja), finalista Międzynarodowego Festiwalu Folkloru w Samsun - Turcja. W repertuarze zespołu znajdziemy również tańce i pieśni z Białorusi, Ukrainy, Francji i Szkocji.
ROSJA: Wzorcowy Zespół Wokalu Estradowego „KONFETTI”, przyjechał z Kaliningradu. W repertuarze ma głównie utwory estradowe, a więc podobające się publiczności w każdym wieku! Siłą zespołu jest również młody wiek uczestników - większość z nich to dopiero uczniowie szkół podstawowych. Co za talenty!
Letnie spotkania wakacyjne z ChDK
18.08.2015
Za nami drugi tydzień atrakcji wakacyjnych. Podczas trwania letnich wakacji, przez dwa pierwsze tygodnie sierpnia w Chełmińskim Domu Kultury, odbywały się zajęcia w kołach zainteresowań, zespołach i warsztatach rękodzielniczych. Były spotkania w „Studio Kreatywy”, gdzie liczna grupa najmłodszych bawiła się sztuką origami. Dzieci i młodzież poznawały podstawy gry na instrumentach perkusyjnych, tańca współczesnego, były spotkania przy szachownicy, odbywały się zajęcia wokalne przy mikrofonie i taneczne zabawy mażoretkowe. Dużym powodzeniem cieszyły się warsztaty rękodzielnicze, gdzie po okiem fachowców wykonywano lampiony z użyciem papieru ryżowego techniką „decoupage” , przybliżono tradycyjne sposoby wykonywania garnków na zajęciach garncarskich , tworzono realistyczne maski teatralne i filmowe ze stowarzyszeniem „NIJO” w ramach projektu w konkursie grantowym „Działaj Lokalnie' 2015”. Duża ilość dzieci zdecydowała się na zajęcia plastyczne w naszej pracowni. Tradycyjnie spotykali się seniorzy z Klubu Seniora „Zgoda” i zespołu wokalnego „Nowalijki”. W Europejskim Centrum Wymiany Młodzieży odbyły się atrakcyjne i smaczne warsztaty kulinarne dla dzieci. Najmłodsi i ich rodzice mogli obejrzeć spektakl teatralny pt. „Runcajs” w wykonaniu aktorów Teatru „Duet” z Krakowa.
Wszystkie zajęcia były bezpłatne, a naszej propozycji skorzystało blisko 200 osób.
Chełmiński Dom Kultury dziękuje wszystkim, którzy pomogli nam w organizacji tegorocznych zajęć wakacyjnych, a w szczególności GMINIE MIASTO CHEŁMNO, FIRMIE „MONDI” I BANKOWI SPÓŁDZIELCZEMU w Chełmnie za dofinansowanie zajęć.
Informujemy, że od dnia 17 sierpnia 2015 roku rozpoczną się zapisy słuchaczy do UTW w Chełmnie na nowy rok akademicki 2015/2016. Zapisy przyjmowane będą do dnia 18 września w sekretariacie Chełmińskiego Domu Kultury, ul. Dworcowa 40a, tel. (56) 686 48 08. Informacje dodatkowe: Sławomir Wyrosławski, tel. 531 314 956.
Obok wykładów i zajęć fakultatywnych, Rada Słuchaczy UTW w Chełmnie organizuje cykliczne wyjazdy na koncerty, spektakle, wystawy, spotkania, wyjazdy lecznicze itp.
Obecni członkowie UTW potwierdzają swój udział poprzez wniesienie właściwej opłaty semestralnej.
Aby zostać słuchaczem UTW należy:
wypełnioną deklarację z Regulaminem UTW złożyć w sekretariacie ChDK do dnia 18 września 2015 r.
wnieść opłatę semestralną w wysokości 40 zł (do dnia 18 września 2015 r.) na konto Chełmińskiego Domu Kultury: Bank Spółdzielczy w Chełmnie numer konta: 56 9486 0005 0000 0361 2000 0018 z dopiskiem „UTW”
Prowadzone są również zapisy na zajęcia fakultatywne. Uczestniczyć w nich mogą wyłącznie słuchacze UTW w Chełmnie.
Lektorat języka angielskiego – grupa początkująca
Lektorat języka angielskiego – grupa zaawansowana
Lektorat języka niemieckiego - grupa początkująca
Kurs komputerowy - grupa zaawansowana
Kurs komputerowy - grupa początkująca
Zajęcia plastyczne
Zajęcia fotograficzne
Aerobic
warsztaty rękodzieła artystycznego.
Zajęcia fakultatywne są odpłatne - wysokość opłaty uzależniona jest od rodzaju zajęć i ilości chętnych. Opłata przeznaczona jest na pokrycie kosztów wynajęcia sali i wynagrodzenia prowadzącego. Opłatę za zajęcia uiszcza się z góry za dany miesiąc. Deklaracje muszą złożyć wszyscy chętni / także obecni członkowie UTW /. Deklaracje udziału w zajęciach fakultatywnych należy złożyć do dnia 18 września 2015 r. w sekretariacie ChDK.
Deklaracje dostępne są w sekretariacie ChDK lub na stronie www.chdk.pl w zakładce „UTW”
Na zaproszenie Musikverein Unlingen e.V - orkiestry dętej z Unlingen, od 23 do 28 lipca 2015 roku Orkiestra Dęta Chełmińskiego Domu Kultury z towarzyszącym jej zespołem „Mażoretek” brała udział w Festiwalu Orkiestr Dętych w Unlingen / Niemcy / w ramach święta Annafest '2015. Tegoroczny festiwal był największym wydarzeniem kulturalnym w Unlingen. Wraz z orkiestrą chełmińską udział brały też orkiestry niemieckie. W ramach projektu, po uroczystym muzycznym powitaniu, nasz zespół uczestniczył w nocnym koncercie galowym, a już dnia następnego w godzinach rannych wraz z orkiestrą dętą z Unlingen zaprezentował się podczas Mszy Świętej Polowej.
Niespodzianką i niezapomnianym przeżyciem był z pewnością wyjazd orkiestry z Chełmna nad Jezioro Bodeńskie - jeziora u podnóża Alp, na pograniczu Niemiec, Austrii i Szwajcarii, trzecim pod względem wielkości w Europie środkowej. W trakcie pobytu muzycy naszej orkiestry mieli możliwość zapoznania się z kulturą niemiecką, tradycyjnymi potrawami tamtego regionu, nawiązania kontaktów muzycznych i towarzyskich. Członkowie orkiestry mieszkali u zaprzyjaźnionych rodzin.
Układ partnerski między zespołami został podpisany w 2000 roku, podczas pierwszej wizyty delegacji z Chełmna w Unlingen. Jego efektem była wizyta orkiestry z Chełmna na festiwalu w Unlingen juz w roku 2001. Zespół z Niemiec gościł w Chełmnie juz w 2002 roku, a kolejne wspólne granie w naszym mieście miało miejsce w 2014 roku. Delegacje orkiestr uczestniczą w ważnych wydarzeniach, świętach itp. Wyjazd, realizowany w ramach międzynarodowej wymiany młodzieży jest dofinansowany przez Polsko - Niemiecką Współpracę Młodzieży i Gminę Miasto Chełmno.
Chełmno - Unlingen
23.07.2015
W dniu dzisiejszym - 23 lipca 2015 roku, na zaproszenie Musikverein Unlingen e.V, Orkiestra Dęta Chełmińskiego Domu Kultury wraz z towarzyszącym jej zespołem Mażoretek wyrusza na Międzynarodowy Festiwal Orkiestr Dętych w Niemczech.
Układ partnerski między zespołami został podpisany w 2000 roku, podczas pierwszej wizyty delegacji z Chełmna w Unlingen. Jego efektem była wizyta orkiestry z Chełmna na festiwalu w Unlingen już w roku 2001. Zespół z Niemiec gościł w Chełmnie w 2002 roku, a kolejne wspólne granie w naszym mieście miało miejsce w 2014 roku. Delegacje orkiestr uczestniczą w ważnych wydarzeniach, świętach itp.
Wyjazd, realizowany w ramach międzynarodowej wymiany młodzieży jest dofinansowany przez Polsko - Niemiecką Współpracę Młodzieży i Gminę Miasto Chełmno.
TERMOpara w fazie półfinałowej
22.07.2015
15 lipca br. na terenie powiatu chełmińskiego, w Ośrodku Wypoczynkowym nad Jeziorem Starogorodzkim odbył się drugi turniej z cyklu turniejów w plażową piłkę siatkową „TERMOpara”.
Gospodarzem rozgrywek w powiecie chełmińskim był Z-ca Komendanta Powiatowego PSP w Chełmnie bryg. Janusz Pietrak. W wydarzeniu uczestniczyli: Konsul Honorowy Republiki Słowenii w Toruniu, Konsul Honorowy Republiki Mołdawii w Toruniu, Burmistrz Miasta Chełmna, Skarbnik Starostwa Powiatowego w Chełmnie, Z-ca Komendanta Wojewódzkiego PSP w Toruniu oraz Naczelnik Wydziału Organizacji i Nadzoru Komendy Wojewódzkiej PSP w Toruniu
W turnieju udział wzięło 13 par męskich reprezentujących województwa Kujawsko-Pomorskie (Bydgoszcz, Nakło nad Notecią, Grudziądz, Kamień Krajeński, Inowrocław) oraz Pomorskie (Jastarnia).
Wyniki rozgrywek: 1. miejsce: Mateusz Wołowicz/Jakub Nurczyński
2. miejsce: Jan Lesiuk/Kacper Bobrowski
3. miejsce: Marcin Krawiecki/Jakub Kłobucki
4. miejsce: Krzysztof Pańka/Bartosz Ziółkowski
Miejsca 5-6: - Dawid Grzeszczak/Mateusz Graczyk
- Bartłomiej Krzyżanowski/Szymon Jezierski
Miejsca 7-8: - Jakub Wagner/Natan Grzelka
- Damian Żurawicz/Michał Blige
Miejsca 9-12: - Dawid Plichtowicz/Jonasz Sobolewski
- Daniel Gierszewski/Maurycy Deja
- Michał Maliszewski/ Krzysztof Kierys
- Borys Borlik/Hubert Żmudzki
Miejsce 13: - Radosław Betin/Bartek Czapiewski
Barwy Folkloru, podsumowanie
15.07.2015
W dniach 11 i 12 lipca 2015 roku w Chełmnie odbył sie XVI Jarmark Jaszczurczy, połączony z Międzynarodowymi Spotkaniami z Folklorem „Barwy Folkloru”. Na scenie ustawionej na rynku mieszkańcy Chełmna i licznie przybyli turyści mogli podziwiać polskie i zagraniczne zespoły folklorystyczne. Podczas Festiwalu zaprezentowały się grupy z Mołdawii, Bośni, Rosji, Czech, Białorusi i Polski. Jak zawsze festiwalowi towarzyszył kiermasz sztuki ludowej, rzemiosła i potraw regionalnych. Były również stanowiska kolekcjonerów, na których można było dokonać zakupów lub wymiany rzeczy z własnych kolekcji. Na deptaku i płycie rynku pojawiły się liczne stragany z wyrobami twórców ludowych i rzemieślników oraz stoiska promujące wyroby kuchni regionalnej. Każdy zainteresowany miał możliwość porozmawiania z twórcą, wymiany doświadczeń i popróbowania swoich sił we własnoręcznym tworzeniu elementów wyrobu prezentowanego na stoisku. Pyszne potrawy oparte na staropolskich przepisach i przetwory z domowych spiżarni stanowiły będą dodatkową atrakcję nie tylko dla duszy ale i dla podniebienia. Dodatkową atrakcja były barwne korowody zespołów ulicami miasta, którym towarzyszyły kapele ludowe. Nasi goście uświetnili swoim śpiewem również Mszę św. w najpiękniejszej świątyni Chełmna - kościele pw. WNMP / fara /. Organizatorami tegorocznej edycji Festiwalu był Chełmiński Dom Kultury, Fundacja Europejskiego Centrum Wymiany Młodzieży oraz ZPiT Pomorze, którego członkowie w ramach wolontariatu, pracowali przy organizacji zadania. Gospodarzem Festiwalu był ZPiT Pomorze. Dziękujemy wszystkim za pomoc przy organizacji imprezy.
Oprócz występów naszego Zespołu Pieśni i Tańca Pomorze, w tym roku mogliśmy podziwiać:
Zespół “Lasomia” (Mołdawia) - został założony 5 lat temu, we wrześniu 2010 roku przez choreografa Ion Bencheci, w Szkole Sztuk Pięknych, w Straseni (Straszany).
Zespół brał udział w różnych krajowych i międzynarodowych festiwalach folklorystyczne w Bułgarii, Turcji, Grecji i Mołdawii. Członkami grupy są dzieci od 9-14 lat.
Zespół “Lijesce” (Bośnia)- został założony w 1948 roku w mieście Lijesce, od którego wywodzi się nazwa zespołu. Od początków istnienia zespół wpłynął na wiele pokoleń, które zakochiwały się w pięknie tańca, śpiewu i muzyki, a także kształtowały wspaniałe więzi między ludźmi. Wiele występów na festiwalach w całej Europie zostało wyróżnionych nagrodami, co stanowi o jakości pracy pokolenia młodych ludzi, miłośników tańca ludowego i śpiewu. W celu zachowania ludowych tańców, pieśni i zwyczajów w ich prawdziwej postaci zespół kultywuje tradycje narodowe nie tylko przez prezentowanie różnych tańców, rytmów i stylów, ale również oryginalnych strojów ludowych.
Zespół Pieśni i Tańca Chludowianie rozpoczął działalność jesienią 2000 roku. 15 lat historii Zespołu to więcej niż połowa życia jego tancerzy, spędzonego na ćwiczeniach, wspólnych wyjazdach szkoleniowych, koncertach, uczestniczeniu w akcjach i imprezach charytatywnych. Podróżowali po Polsce, poznając regiony i ich tradycje, reprezentując Wielkopolskę na festiwalach i przeglądach, a także poza granice kraju: do Niemiec, Francji, Hiszpanii, Turcji, Włoch, na Węgry, Litwę, Maltę, Ukrainę i Białoruś. W repertuarze Chludowian znajdują się tańce narodowe: polonez, oberek, kujawiak, mazur i krakowiak oraz tańce i przyśpiewki regionalne: wielkopolskie, lubelskie, rzeszowskie, śląskie, beskidzkie, kaszubskie. Zespół tworzą 4 grupy: starsza: studenci i licealiści, absolwenci szkoły w Chludowie, młodsza: uczniowie szkół podstawowych z Chludowa, Suchego Lasu i Biedruska, grupa przedszkolna oraz "25+" tancerze bardzo dorośli, choć stawiający dopiero kroki w tańcu ludowym. Nową formacją przy Zespole jest też chór, Cantus Familiaris, łącznie ok. 100 tancerzy i śpiewaków.
Zespół “Darling” (Białoruś) powstał w latach 90-tych XX wieku. W zespole występuje ok. 80 osób w wieku od 3 do 20 lat i starszych. Repertuar grupy jest bardzo zróżnicowany. Zawiera on utwory począwszy oddziecięcych tańców-zabaw do bardzo skomplikowanych dzieł tanecznych z elementami akrobatyki. Zespół „Darling” działa przy Domu Kultury „Trikotażnik” w Pińsku, w regionie brzeskim na Białorusi. Był niejednokrotnie laureatem i otrzymywał dyplomy na wielu regionalnych, krajowych i międzynarodowych festiwalach. W 2005 roku zespół otrzymał miano najlepszego zespołu regionu brzeskiego. Zespół uczestniczy we wszystkich miejskich imprezach, oraz ma liczne grono fanów nie tylko w Pińsku, w regionie i w kraju, ale również daleko poza jego granicami. Zespołem kieruje Wiera Iwanowna Timofiejewa, która w 2012 roku zdobyła zaszczytny tytuł Człowieka Roku.
ZESPÓŁ ZAOLZI i kapela LIPKA (Czechy) - zespół pieśni i tańca z żywą kapelą LIPKA. Prezentuje pieśni i tańce Beskidu Śląskiego oraz regionów: Zamutowa (Zemplin – Słowacja), Podhale ( Suchá Hora-Chochołów) oraz tańce cygańskie. W programie zespołu znajdują się liczne suity taneczne połącznone z barwnym widowiskiem tanecznym.
Zespół „Premiera” (Rosja) - zespół choreograficzny „Premiera” powstał w 2001 roku w Dziecięcej Szkole Sztuki w Guriewsku, obwód kaliningradzki. W 2011 roku zespół otrzymuje zaszczytne miano „Zespołu Wzorcowego” (decyzja nr 143 z 20 kwietnia 2011 r.). „Premiera” bierze udział we wszystkich lokalnych uroczystościach, t.j. Dni Guriewska, Dni regionu Guriewskiego, karnawał, a także w Międzynarodowym Jarmarku w Kaliningradzie, w koncertach charytatywnych dla niepełnosprawnych dzieci, a także w działaniach charytatywnych poświęconych Dniu Zwycięstwa (w domach inwalidów). Zespół uczestniczy także w międzynarodowych festiwalach i konkursach: „Dzień Kultur Narodowych” w Kłajpedzie 2012, „Dzień Kultury” w Mrągowie 2014, „Dzień Kultury” w Olsztynie 2013.
Zespoły z Rosji i Białorusi wystąpiły dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem Kultury Ludowej KUNDZIA.
Opiekę medialną zapewniła TVP Bydgoszcz, Radio PIK, Gazeta Pomorska, MMS Studio, Czas Chełmna, Nadwiślanin oraz chelmno.com.pl
Rzeczowo i finansowo wspierali nas Gmina Miasto Chełmno, Starostwo Powiatowe w Chełmnie, Muzeum Ziemi Chełmińskiej, kręgielnia "Grawitacja", hotel "Centralny", Auto Mix, firma "Panaceum", państwo Zawadzcy i Ziółkowscy, firma "Medos", ZSM URSUS w Chełmnie. Gościnnie zaprezentowała się grupa wokalna z zespołu NOWALIJKI z działającego w ChDK Klubu Seniora "Zgoda".
BIESIADNY PIKNIK RODZINNY W DOLINIE DOLNEJ WISŁY
23.08.2015 r. /niedziela/
OŚRODEK WYPOCZYNKOWY NAD JEZIOREM STAROGRODZKIM
W niedzielę (23.08.2015 r.) tym razem na terenie ośrodka wypoczynkowego nad Jeziorem Starogrodzkim, odbędzie się kolejny, cieszący się ogromnym powodzeniem FESTIWAL PIOSENKI BIESIADNEJ I REGIONALNEJ - BIESIADNY PIKNIK RODZINNY W DOLINIE DOLNEJ WISŁY.
Zabawę zaczynamy już od godz. 15.00, gdzie po programie dla dzieci, rozpocznie się prezentacja amatorskich zespołów muzycznych, które rywalizować będą o „GRAND PRIX - MIKROFON BURMISTRZA MIASTA CHEŁMNA” w ramach PRZEGLĄDU ZESPOŁÓW GRAJĄCYCH MUZYKĘ DO TAŃCA „ZATAŃCZMY RAZEM W MIEŚCIE ZAKOCHANYCH”.
Gościnnie w programie pt. „BIESIADA POLSKA – PODRÓŻ Z PRZEBOJAMI” wystąpi znana gwiazda polskiej muzyki dance – zespół „YAGOOAR”. We współpracy z LOKALNĄ GRUPĄ DZIAŁANIA „VISTULA” na terenie imprezy uruchomione zostaną rozmaite stoiska z wyrobami regionalnymi, połączone z ich degustacją oraz pracami twórców ludowych. Stoiska mają być w stylu średniowiecznym , w tym drewniane płoty, gliniane garnki, stare naczynia, swojskie jadło typu: placki ziemniaczane, ziemniaki z parnika z olejem z Kałdusa, miody, swojskie ciasta, powidła śliwkowe, zupa żurek, ziemniaczanka/zalewajka, chleb swojski ze smalcem, pierogi oraz rękodzieło - biżuteria i być może gliniane garnki oraz atrakcja dla dzieci - mini wesołe miasteczko. W trakcie imprezy odbywać się będzie akcja pt. „Bezpieczne i Ekologiczne Wakacje” z pokazem i nauką pierwszej pomocy, pokazem Państwowej Straży Pożarnej, policji i konkursami z nagrodami dla najmłodszych.
Zadanie dofinansowali: Gminna Miasto Chełmno, Związek Miast Nadwiślańskich i Stowarzyszenie Integracja i Współpraca w Toruniu.
Organizatorem festiwalu jest Chełmiński Dom Kultury.
Obchody Dni Chełmna '2015 juz za nami...
Bawiliśmy się od 26 czerwca do 2 lipca.
Tegoroczne obchody „Dni Chełmna” rozpoczęły się w piątek /26.06./ w Kościele pw. WNMP - fara, gdzie odbyły się kolejne, cieszące się dużym powodzeniem „XIII CHEŁMIŃSKIE WIECZORY ORGANOWE”. Tym razem przybyłym melomanom zaprezentowali się: Jan Mroczek z Częstochowy i Sebastian Oroń z Krakowa.
27 i 28 czerwca odbyła się już III edycja turnieju Ultimate Frisbee „Obrona Wzgórza”. Miał on nieco zmienioną formułę w porównaniu do poprzednich lat. Rozgrywki trwały dwa dni, na dwóch pełnowymiarowych boiskach Stadionu Miejskiego w Chełmnie. Pozwoliło to nam na rozegranie dłuższych meczy i zaproszenie większej liczby gości. Ostatecznie udział wzięło 8 drużyn, w tym dwie wystawione przez gospodarzy. Druga z naszych drużyn zwana Nine Hells zajęła 7 miejsce, wygrywając dwa mecze z sześciu na całym turnieju. Był to zespół składający się z najmłodszych, wspieranych przez najbardziej doświadczonych zawodników klubu. Pierwsza drużyna postawiła sobie za cel zwycięstwo i z sześciu meczy wygrała wszystkie. Dopiero w finale napotkała na godny opór ze strony drużyny Astro Disco z Bydgoszczy. W dotychczasowych finałach na „Obronie Wzgórza” już trzeci raz naszej drużynie przyszło grać przeciwko zawodnikom z Bydgoszczy. Tym razem jednak to nasi byli górą. Mecz mógł podobać się publiczności, gdyż obfitował w widowiskowe zagrania, a wynik meczu ważył się do samego końca. Organizatorów cieszy fakt wsparcia ze strony Burmistrza Miasta Chełmna - p. Mariusza Kędzierskiego, który objął honorowy patronat nad imprezą, a także to, że gościliśmy drużynę z Litwy, co podniosło rangę tego turnieju.
Klasyfikacja końcowa:
1. Nine Hills Chełmno
2. Astro Disco Bydgoszcz
3. BRAVE BEAVERS Dopiewo
4. KossMix Wilno
5. Pick up team
6. Polish Masters
7. Nine Hells Chełmno
8. Ultimatum Gdańsk
Nagroda Spirit of the game: Astro Disco Bydgoszcz
Nagroda MVP: Norbert Staniszewski z Brave Beavers Dopiewo
Nagorda WMVP: Elwira Piekard z Astro Disco
27 czerwca na płycie chełmińskiego rynku od godz. 15.00 rozpoczął się cykl koncertów pn. „SOBOTA Z CHEŁMIŃSKIM DOMEM KULTURY”. Nie zabrakło zabaw dla dzieci z konkursami i nagrodami w programie „MAMO, TATO BAW SIĘ Z NAMI”, który poprowadzili CLOWNI RUPHERT I RICO oraz dobrej piosenki w wykonaniu piosenkarzy – amatorów, którzy po kwietniowych i majowych przesłuchaniach wstępnych, zaprezentowali się w finale KONKURSU PIOSENKI ROZRYWKOWEJ pn. „PRZEBOJE WIECZNIE MŁODE”. Zmagania wokalistów oceniało jury w osobach muzyków jednej z gwiazd sobotniego popołudnia – zespołu TRZY KORONY, którzy po wysłuchaniu 10. finalistów postanowili przyznać GRAND PRIX i tytuł WOKALISTKI ROKU – Natalii Majewskiej z Chełmży oraz wyróżnienia: Dominice Kuźlik z Chełmna i Joannie Majewskiej z Chełmży. Tuż po młodych piosenkarkach i krótkich obradach, na scenie pojawili się muzycy TRZECH KORON, wykonując niezapomniane przeboje Krzysztofa Klenczona. Utwory „Historia jednej znajomości”, „Kwiaty we włosach” czy „Matura” wraz z muzykami odśpiewała liczna grupa trochę starszej publiczności. Po wręczeniu nagród w konkursie piosenki i konkursach sponsorskich na scenie gościliśmy młodych uczestników zajęć „Studia Kreatywy” i piosenkarki z koła „MusicLab” z Chełmińskiego Domu Kultury. Gwiazdą wieczoru tym razem była współczesna gwiazda polskiej estrady – MARIKA, która z zespołem bisowała znanym przebojem „Moje serce jest pełne miłości”. Cykl imprez poprzedził „Turniej Szachowy „II Memoriał Marka Gaszkowskiego”, gdzie zwyciężył Wasyl Badyra, drugie miejsce zajął Jakub Ćwik, trzecie zaś – Leszek Bultrowicz.
W niedzielny poranek /28.06./ miłośnicy wędkarstwa spotkali się nad Jeziorem Czystym i rywalizowali w corocznych „Otwartych Zawodach Spławikowych o Puchar Dyrektora ChDK”. I miesce indywidualnie zajął Marek Autrieb, II Jacek Surowiec, III Marika Kerber. Drużynowo najlepiej spisało się koło "Fam", II miejsce przypadło dla kola "Record", III dla koła ChDK.
Dla miłośników piękna naszego miasta zorganizowano SPACERKI PO CHEŁMNIE pod hasłem „HISTORIA SANKTUARIUM MARYJNEGO W CHEŁMNIE”.
Dzięki współpracy Chełmińskiego Domu Kultury z Polską Federacją Kynologiczną, 28 czerwca 2015 r. odbyła się, w Ośrodku Wypoczynkowym nad Jeziorem Starogrodzkim, I KRAJOWA WYSTAWA PSÓW RASOWYCH POLSKIEJ FEDERACJI KYNOLOGICZNEJ. W dzień poprzedzający wystawę czyli 27.06.2015 na terenie ośrodka zorganizowane zostały wykłady i pokazy z zakresu szkolenia psów. W wystawie, objętej patronatem Burmistrza Miasta Chełmna, wzięło udział 80 psów, głównie owczarki niemieckie.
Imprezie towarzyszyło ogłoszenie wyników i wręczenie nagród laureatom konkursu fotograficznego „MÓJ PRZYJACIEL PIES W ZABAWNEJ SYTUACJI”. Na podstawie głosów oddanych na Facebooku, największą ilość głosów otrzymały prace autorstwa: Oliwii Piechoty (237 głosów), Patrycji Tajs (175 głosów) i Jowity Kasprzyk (120 głosów).
Tego samego dnia w Muzeum Ziemi Chełmińskiej otwarto „VI Wystawę Prac Plastycznych Słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy ChDK”. W godzinach popołudniowych w kinoteatrze „Rondo” zaprezentowali się aktorzy TEATRU „AGRAFKA” w spektaklu pt. „PAN Wąsik”.
W poniedziałek /29.06./ w auli Państwowej Szkoły Muzycznej I st. wystąpiła YAGA KOWALIK z Teatru Piosenki Francuskiej z Krakowa w piosenkach z repertuaru EDITH PIAF. Sala koncertowa była wypełniona po brzegi. Wieczorem w Kościele pw. św. Piotra i św. Pawła zaprezentował się chór Collegium Cantorum pod dyrekcją Michała Rajewskiego w koncercie pt. „MUSICA SACRA”.
We wtorkowy wieczór /30.06./ w kinoteatrze „Rondo” gościliśmy czołówkę polskiego „country”. Zespoły: DRINK BAR, ZASADA ACOUSTIC, DROGA NA OSTROŁĘKĘ i gość specjalny – TOMASZ SZWED, którzy uświetnili swoją muzyką koncert charytatywny „Budzimy Sandrusię”. Oprócz występów gwiazd, zaprezentowali się artyści chełmińscy, a całość przeplatana była licytacjami na rzecz naszej chorej koleżanki.
1 i 2 lipca to dni „ODPUSTU CHEŁMIŃSKIEGO”. W środę w samo południe przed Bramą Grudziądzką wystąpił Zespół Pieśni i Tańca „Pomorze” - ChDK, a w godzinach popołudniowych Orkiestra Dęta ChDK z roztańczonymi Mażoretkami. Przy okazji koncertu orkiestry, Burmistrz Miasta Mariusz Kędzierski wręczył odznaki „ZASŁUŻONY DLA KULTURY POLSKIEJ” przyznane przez Ministra Kultury, Sztuki i Dziedzictwa Narodowego. Odznaki otrzymali muzycy: Sławomir Piekarczyk, Grzegorz Panek i Adam Lebiatowski.
W czwartek w Kościele pw. św. Piotra i św. Pawła odbył się III FESTIWAL PIOSENKI RELIGIJNEJ pn. „W RAMIONACH MATKI”. Zmagania wokalistów i instrumentalistów oceniało jury w składzie: Wojciech Błaszak (muzyk, pedagog z Chełmna), Grzegorz Jabłoński (muzyk, nauczyciel w Państwowej Szkole Muzycznej I st. w Chełmnie) i Anna Soborska – Zielińska (muzyk, pracownik Muzeum Ziemi Chełmińskiej). Po przesłuchaniu artystów postanowiono przyznać: w kategorii „soliści i duety” (dzieci) I miejsce – duetowi Natalia i Janek Kalinowscy z Dobrzejewic, II miejsce – Julii Kamińskiej z Chojnic, III miejsce – Sandrze Poćwiardowskiej z Unisławia oraz wyróżnienie dla Zofii Kosińskiej z Unisławia; w kategorii „soliści i duety” (młodzież i dorośli) I miejsce – Karolinie Zielińskiej z Kowalewa Pomorskiego, II miejsce – duetowi Weronika Wójcik i Marta Jakubowska z Pałuk, III miejsce – Monice Weisgerber z Kurzętnika oraz wyróżnienia dla Tomasza Jarmołkiewicza z Chełmna i Natalii Majewskiej z Chełmży; w kategorii „schole i zespoły” I miejsce – Scholi „Melodyjki” ze Zgierza, II miejsce – Scholi Parafialnej „Cantate Deo” z Łasina i III miejsce – Scholi „Pueri Sancti Nicolai” z Grudziądza. Dodatkowe wyróżnienia trafiły do Jarka Kosińskiego, gitarzysty z Unisławia i zespołu „Nieidealni” również z Unisławia. Jako niespodzianka dla uczestników „Festiwalu” wystąpił zespół PROKONCEPCJA z Krakowa. Łącznie zaprezentowało się ponad 160 wokalistów.
Organizatorami tegorocznych uroczystości obchodów dni naszego miasta byli:
Chełmiński Dom Kultury
Europejskie Centrum Wymiany Młodzieży
Koło Przewodników PTTK Chełmno
Koło Wędkarskie „Record”
LGD Vistula
Miejska Biblioteka Publiczna
Muzeum Ziemi Chełmińskiej
Nine Hills Chełmno, Państwowa Szkoła Muzyczna I st. w Chełmnie
Parafia PW WNMP „Fara”
Polska Federacja Kynologiczna
Starostwo Powiatowe w Chełmnie
Stowarzyszenie Przyjaciół Chóru „Collegium Cantorum”
Teatr „Agrafka”
Urząd Miasta Chełmna
Sponsorzy to:
ADRIANA S.A.
Alior Bank - placówka Chełmno
BANK SPÓŁDZIELCZY W CHEŁMNIE
IMS SOFA
Intermarche Chełmno
Kino „Helios” w Grudziądzu
Poczta Polska S.A.
PPH MEDOS, PSS SPOŁEM w Chełmnie
STIEGELMEYER Sp. z o.o.
Zakład Usług Miejskich Sp. z o.o.
Opieka medialna:
Telewizja Polska S.A. o/Bydgoszcz
Polskie Radio PiK
Gazeta Pomorska
MMS Studio
Czas Chełmna
Serwis internetowy chełmno.com.pl
Nadwiślanin
Chcielibyśmy zaprosić Was do wspólnej zabawy. Wystarczy tylko przyjść i skorzystać z naszej propozycji - wszystkie zajęcia są bezpłatne. Szczególne podziękowania kierujemy do Gminy Miasto Chełmno, firmy MONDI Świecie S.A. oraz Banku Spółdzielczego w Chełmnie za dofinansowanie zajęć.
Wszystkie zajęcia są bezpłatne. Zapisy przyjmuje sekretariat ChDK od dnia 15 lipca 2015 roku (56 686 48 08 ; sekratariat@chdk.pl).
Ilość miejsc na poszczególne zajęcia jest ograniczona.
Zgłoszenie dziecka na zajęcia jest równoznaczne ze zgodą na przetwarzanie danych osobowych dla potrzeb organizacji i promocji zajęć zgodnie z obowiązującymi przepisami.
Szczegółowy opis i harmonogram zajęć załączamy poniżej.
Dzięki współpracy Chełmińskiego Domu Kultury z Polską Federacją Kynologiczną, 28 czerwca 2015 r. odbyła się, w Ośrodku Wypoczynkowym nad Jeziorem Starogrodzkim, I KRAJOWA WYSTAWA PSÓW RASOWYCH POLSKIEJ FEDERACJI KYNOLOGICZNEJ. W dzień poprzedzający wystawę czyli 27.06.2015 na terenie ośrodka zorganizowane zostały wykłady i pokazy z zakresu szkolenia psów. W wystawie, objętej patronatem Burmistrza Miasta Chełmna, wzięło udział 80 psów, głównie owczarki niemieckie. Imprezie towarzyszyło ogłoszenie wyników i wręczenie nagród laureatom konkursu fotograficznego „MÓJ PRZYJACIEL PIES W ZABAWNEJ SYTUACJI”. Na podstawie głosów oddanych na Facebooku, największą ilość głosów otrzymały prace autorstwa: Oliwii Piechoty (237 głosów), Patrycji Tajs (175 głosów) i Jowity Kasprzyk (120 głosów).
XVI Jarmark Jaszczurczy i Międzynarodowe Spotkania z Folklorem „Barwy Folkloru” odbędą się w Chełmnie w dniach od 11 do 12 lipca 2015 r. Na scenie ustawionej na rynku będziemy mogli podziwiać polskie i zagraniczne zespoły folklorystyczne. Podczas Festiwalu zaprezentują się zespoły z Mołdawii, Bośni, Rosji, Czech, Białorusi i Polski. Festiwalowi towarzyszyć będzie, organizowany przez Chełmiński Dom Kultury, kiermasz sztuki ludowej, rzemiosła i potraw regionalnych. Będą również stanowiska kolekcjonerów, na których będzie można dokonać zakupów lub wymiany rzeczy z własnych kolekcji. Na deptaku i płycie rynku podziwiać będzie można stragany z wyrobami twórców ludowych i rzemieślników oraz stoiska promujące wyroby kuchni regionalnej. Każdy zainteresowany będzie miał możliwość porozmawiania z twórcą, wymiany doświadczeń i popróbowania swoich sił we własnoręcznym tworzeniu elementów wyrobu prezentowanego na stoisku. Pyszne potrawy oparte na staropolskich przepisach i przetwory z domowych spiżarni stanowić będą dodatkową atrakcję nie tylko dla duszy ale i dla podniebienia. Gospodarzem imprezy jest Zespół Pieśni i Tańca "Pomorze", a organizatorami Fundacja Europejskiego Centrum Wymiany Młodzieży i Chełmiński Dom Kultury. W ramach wolontariatu przy organizacji festiwalu pracuje grupa młodzieży z ZPiT Pomorze.
9.00 - 21.00 - Kiermasz sztuki ludowej, rzemiosła i potraw regionalnych (ul. Grudziądzka, Rynek)
11.00 - Barwny korowód uczestników (ulice starego miasta)
12.00 - Uroczyste otwarcie (scena na rynku)
12.15 - Prezentacje zespołów (Rynek)
19.00 - Wieczorny koncert międzynarodowy (Rynek)
12 lipca 2015 (niedziela)
9.00 – 19.00 – Kiermasz sztuki ludowej, rzemiosła i potraw regionalnych (Rynek)
12.00 - Barwny korowód uczestników
13.00 - Udział zespołów w Mszy św. (Kościół pw. WNMP - Fara)
17.00 - Koncert międzynarodowy (Rynek)
Letnie koncerty w plenerze
23.06.2015
Orkiestra Dęta Chełmińskiego Domu Kultury zaprasza serdecznie na letnie koncerty w plenerze:
- 1 lipca, godz. 16.00 – Bramka Grudziądzka
- 17 lipca , godz. 18.00 – Rynek
Serdecznie zapraszamy. Zespół zaprezentuje repertuar opracowany na koncerty w Unlingen / Niemcy / , gdzie orkiestra zaprezentuje się w ramach festiwalu orkiestr dętych w dniach 24 – 26 lipca 2015 roku. Orkiestrze towarzyszyć będzie zespół MAŻORETEK.
Warsztaty artystyczne
18.06.2015
Chełmiński Dom Kultury informuje o organizowanych warsztatach artystycznych z dziedziny gitary i śpiewu, które odbędą się w Europejskim Centrum Wymiany Młodzieży nad J. Starogrodzkim w dniu 1 lipca w godzinach 16.00 – 20.00 w ramach obchodów Dni Chełmna’ 2015. Warsztaty mają charakter otwarty dla wszystkich, którzy chcą podszkolić swoje umiejętności instrumentalne i wokalne, a przebiegać będą pod okiem muzyków z zespołu PROKONCEPCJA z Krakowa, który zagra jako gość specjalny w III FESTIWALU PIOSENKI RELIGIJNEJ „W RAMIONACH MATKI”. Na zgłoszenia od chętnych czekamy jeszcze do 26 czerwca b.r. Koszt warsztatów - tylko 10 zł.!
Szczegółowe informacje – Marcin Dombrowski; tel. 531 314 420; e-mail imprezy@chdk.pl
Śniadania na deptaku
12.06.2015
"Śniadania na deptaku" to cykl spotkań w przestrzeni miejskiej ze specjalnymi gośćmi. Są wśród nich osoby zajmujące się muzyką, malarstwem, filmem. Na chwilę obecną planowanych jest 6 spotkań lecz nasza lista gości wciąż się powiększa.
Celem spotkań jest ukazanie potencjału jaki drzemie w mieszkańcach Chełmna. Chcielibyśmy pobudzić społeczeństwo do konstruktywnych dyskusji, zbudować więź społeczną, nowe autorytety. Nasze spotkania to również dobry przykład edukacji nieformalnej. "Śniadania..." przebiegać będą w luźnej atmosferze, której podstawą będzie rozmowa z zaproszonym gościem.
Warto wspomnieć, że "Śniadania na deptaku" to spotkania w samo południe, na ul. Grudziądzkiej często wsparte imprezami towarzyszącymi takimi jak wernisaże, recitale. Wstęp na każde spotkanie jest bezpłatny, wystarczy żyć kulturalnie. Zapraszamy.
10 czerwca 2015 roku, w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej w Chełmnie, odbyło się uroczyste zakończenie kolejnego roku akademickiego. W tym roku w zajęciach Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy Chełmińskim Domu Kultury brało udział 112 osób, które oprócz wielu interesujących wykładów brały udział w wycieczkach, spotkaniach, koncertach itp. Była również bardzo udana, kilkudniowa wycieczka do Zakopanego.
Odbywały się stałe formy kształcenia, m.in. z języka angielskiego, komputerowe, plastyczne, sportowe, rękodzieła itp. Słuchacze prezentowali się podczas wystaw swoich prac, organizowane były plenery malarskie. W tym czasie UTW zyskało wielu nowych przyjaciół i zwolenników, którym wręczono podziękowania. Otrzymali je również najbardziej pilni słuchacze. Spotkanie zakończył wykład - koncert prof. Marii Murawskiej pt. "Muzyka filmowa".
Zakończenie kolejnego roku uświetnił występ taneczny aż czterech grup tanecznych “Mażoretek” z ChDK. Już w sierpniu ogłoszony zostanie nabór na kolejny semestr. Serdecznie zapraszamy.
Obchody "Dni Chełmna" odbywają się tradycyjnie od kilkunastu lat od ostatniego piątku czerwca do 2 lipca - drugiego dnia "Odpustu Chełmińskiego". Cykl imprez przebiega w różnych częściach miasta i ma na celu pokazanie działalności instytucji kultury, klubów sportowych, stowarzyszeń itp. Największymi przedsięwzięciami są zawsze "Sobota z ChDK", czyli festyn rodzinny na rynku miejskim z zaproszoną gwiazdą muzyki rozrywkowej oraz od trzech lat - Festiwal Piosenki Religijnej pn. "W ramionach Matki".
Dwudziesty już raz spotkali się najmłodsi piosenkarze i tancerze z terenu Chełmna i rejonu. W niedzielne popołudnie (31 maja) ponad 300. uśmiechniętych i barwnie przebranych wykonawców zaprezentowało swe umiejętności na scenie osady rycerskiej, gdzie odbył się Festiwal Piosenki Przedszkolnej "Małe śpiewanie". Od dwóch lat, ze względu na ogromne zainteresowanie imprezą, prezentacje zostały przeniesione w plener, gdyż kinoteatr „Rondo” nie mieścił wszystkich wykonawców, ich rodziców i opiekunów . Tym razem podziwialiśmy artystów z chełmińskich przedszkoli „Pinokio”, „Bajka”, „Calineczka” i „Brzdąc” „Tęczowy zakątek”. Wystąpił też oddział przedszkolny Szkoły Podstawowej nr 4” z Chełmna, Szkoły Podstawowej w Stolnie i punkt przedszkolny z Brzozowa. Na widowni, oprócz młodych śpiewaków i towarzyszących im tancerzy, gościliśmy tłumy ich rówieśników, opiekunów oraz rodziców, babcie i dziadków, którzy utrwalali występy swoich pociech kamerami i aparatami fotograficznymi. W przerwach zaprezentowała się najmłodsza grupa Zespołu Pieśni i Tańca „Pomorze” z ChDK i grupki taneczne z przedszkola „Brzdąc”. Całość ponownie traktowana była jako wielka zabawa i wszyscy wykonawcy otrzymali drobne słodkie upominki. Nie było JURY. Placówki przedszkolne, biorące udział w imprezie, obdarowaliśmy pamiątkowymi dyplomami oraz nagrodami rzeczowymi.
Najważniejsza była jednak radość naszych najmłodszych artystów i uśmiech zadowolonych Pań, które włożyły dużo serce w przygotowanie dzieci.
1 czerwca Chełmiński Dom Kultury zorganizował dla najmłodszych kolejne obchody ich święta. Na terenie osady rycerskiej przy ulicy Kościelnej, odbył się jak zwykle ciekawy festyn dla najmłodszych. Na scenie zaprezentowały się grupy zespołów tańca współczesnego i nowoczesnego z ChDK, a artyści z Agencji Artystycznej „TRAVEL SHOW” z Gdyni bawili najmłodszych w interaktywnym programie estradowym pt. „BAW SIĘ Z NAMI”. Było mnóstwo tańca, śpiewu, quizów i konkursów z nagrodami. Harcerze z 49 Drużyny Harcerskiej im. K. Wielkiego wraz z wolontariuszami „Effatha” przeprowadzali konkurencje sportowe i rekreacyjne z atrakcyjnymi nagrodami (m.in. „skakanka”, „slalom z piłką” i „rzut do celu”), odbył się też konkurs plastyczny . „Wymarzony prezent”. Nie zabrakło smacznej grochówki, a wszystkie dzieci uczestniczące w zabawach otrzymywały w nagrodę słodkie upominki. Straż Miejska dokonywała fachowego oznakowania rowerów, wprowadzając je do ewidencji. Wielką atrakcją było wesołe miasteczko – trampoliny, dmuchane zamki, zjeżdżalnie w tym wyjątkowym dniu były do dyspozycji dzieci za darmo. Na zakończenie zagrała Orkiestra Dęta ChDK, której towarzyszył zespół taneczny „Mażoretek”.
Chełmiński Dom Kultury, w imieniu najmłodszych, składa serdeczne podziękowania za pomoc w organizacji tegorocznych obchodów Dnia Dziecka wszystkim, którzy przyczynili się do jego atrakcyjnego przebiegu. W organizację i pomoc rzeczową włączyli się: Wolontariusze „Effatha”, Stowarzyszenie Kulturalne „Puzon”, zespoły taneczne ChDK, Straż Miejska, 49 Drużyna Harcerska im. K. Wielkiego z Chełmna, Zastęp Rycerski z Chełmna, Stowarzyszenie „Przyjazna Dłoń”, Stowarzyszenie Kupców i Przedsiębiorców Ziemi Chełmińskiej, PSS „Społem”, Miejskie Przedszkole „Tęczowy Zakątek”, 3 Włocławski Batalion Drogowo – Mostowy i Zakład Usług Miejskich.
W sobotę kinoteatr Rondo w Chełmnie opanowali miłośnicy tańca. Od godziny 12 Tomek Urbański – tancerz i przewodniczący jury, prowadził warsztaty z hip-hopu. O godzinie 16 rozpoczął się II Powiatowy Turniej Tańca Nowoczesnego i Współczesnego „TANECZNY MIXer”, organizowany przez Chełmiński Dom Kultury. Podobnie jak w zeszłym roku, przyjechały do nas zespoły z Pułtuska i Unisławia. Rywalizowało między sobą 5 zespołów z układami: solowymi, duetami, mini formacje i formacje. Prezentowali się również członkowie jury we własnych solówkach. Zabawa była wspaniała.
Protokół z obrad jury. Jury w składzie Tomasz Urbański, Dominik Konopacki, Marcin Dombrowski / sekretarz /postanowiło przyznać następujące nagrody:
Kat. solo powyżej 16 lat 1. Marika Murawska (Unisław)
2. Lilianna Lewandowska (Unisław)
3. Monika Rulkowska (Unisław)
Kat. duety powyżej 16 lat 1. Natalia Łukasik, Marika Murawska (Unisław)
2. Klaudia Palmowska, Natalia Gil (Unisław)
3. Oliwia Tomczak, Klaudia Wódecka (Unisław)
Kat. mini formacje do 12 lat 1. Mini Luzik – Pułtusk
Kat. mini formacje i formacje 1. Killa Crew (Łysomice)
2. Grupa z ChDK – Mażoretki
1. No Name (Unisław)
2. X-Team (ChDK)
Gościnnie wystąpiła również najmłodsza grupa z ChDK- u, dzieci w wieku 5-7 lat. Zaprezentowały się w tańcu kowbojskim i zdaniem publiczności zwyciężyli ten turniej. Organizatorem był ChDK.
W imieniu organizatorów chcielibyśmy bardzo serdecznie podziękować: Staroście Chełmińskiemu, Burmistrzowi Chełmna, wszystkim którzy pomagali mi w organizacji turnieju, a także sponsorom: Starostwu Powiatowemu w Chełmnie, Zakładowi Produkcyjno - Usługowy Drukarnia, Intermarche w Chełmnie, Ośrodkowi Szkoleniowo Doradczemu Campus i firmie meblowej IMS Sofa. Mam nadzieję, że w przyszłym roku turniej będzie cieszył się jeszcze większym zainteresowaniem i odwiedzi nas jeszcze więcej grup.
Ewa Porożyńska - Instruktor Tańca Współczesnego, pomysłodawca i organizator turnieju.
Wielkimi krokami nadchodzą wakacje pełne improwizacji dla Studia KreaTYwy, wszystko dzięki dofinansowaniu, jakie grupa otrzymała z programu Działaj Lokalnie 2015. 24-25 czerwca Igor Belczewski, z warszawskiego IMPRO.LAB czyli Laboratorium Improwizacji, przeprowadzi warsztaty improwizacji dla uczestników projektu. 25 czerwca o godz. 18:00 będzie można obejrzeć prezentację, która zakończy dwa dni intensywnej pracy. To jednak nie koniec, ponieważ kolejne dwa dni zostaną poświęcone na dalsze rozwijanie nabytych zdolności pod okiem Kamili Cieślewicz.
Improwizacja to nie wszystko. W ramach projektu, 11 lipca odbędzie się również otwarta sesja fotograficzna dla mieszkańców Chełmna oraz turystów, sesja na Rynku, sesja niezwykła. Niezwykła ponieważ osoby, które zechcą stanąć przed obiektywem będą musiały wykonać niepowtarzalną minę. Efektem tego przedsięwzięcia będzie wystawa fotografii. 8 sierpnia w kościele śś. Piotra i Pawła (ul. Wodna) zostanie otwarty wernisaż 20 najciekawszych prac. Wystawę będzie można zobaczyć aż do końca sierpnia. Podczas trwania wakacji Studio K. planuje realizację IMPROsesji, więcej szczegółów na ten i inne tematy znajdziecie na Facebooku - Studio KreaTYwy.
Jeśli nas zapytacie:
Dlaczego improwizacja? Może dlatego, że to nie tylko świetny sposób na ciekawe spędzania czasu ale również niesamowita szansa na poznanie samego siebie. Walka ze stresem, własnymi słabościami, poszerzanie horyzontów, rozwijanie kreatywnego myślenia, milion sposobów na rozwiązywanie trudnych sytuacji, wzmacnianie własnej osobowości. Można wymieniać w nieskończoność.
Dlaczego taka sesja? Po to aby ukazać dystans jaki człowiek posiada do otaczającej go rzeczywistości i samego siebie. Świat jest kolorowy, a my odważni bez zględu na wiek.
Dlaczego warto być aktorem, częścią publiczności lub modelem? Warto doświadczać!
Koncerty Symfoniczne
27.05.2015
Podsumowanie konkursu fotograficznego
07.05.2015
W ramach II Festiwalu Rodzinnego w Chełmnie odbył się kolejny konkurs, tym razem skierowany jest do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych powiatu chełmińskiego, wąbrzeskiego i grudziądzkiego Wręczenie nagród i wystawa nagrodzonych prac odbyło się w dniu 29 kwietnia 2015 r. w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Praktycznego w Grubnie.
Poza nauczycielami ze szkoły w Grubnie do organizacji konkursu włączyły się Europejskie Centrum Wymiany Młodzieży i Chełmiński Dom Kultury. Celem było pobudzenie zainteresowania krajobrazem regionu, uwrażliwienie na jego piękno, promowanie ziemi chełmińskiej. Jury w składzie: Regina Gargol, Zdzisław Sieracki, Marta Przybylska, Sylwia Drążkowska- Murak, Monika Rodzik wybrało zwycięzców.
Prace fotograficzne.
Szkoły gimnazjalne:
1. Milena Mindykowska (Katolickie Gimnazjum Księży Pallotynów w Chełmnie)
2. Weronika Folmer (Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Rudzie)
3. Patrycja Markiewicz (Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Rudzie)
Wyróżnienia otrzymali: Weronika Chejnowska, Wojciech Kołodziejczyk (Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Rudzie), Oliwia Lewandowska( Zespół Szkół Publiczych w Lisewie)
Szkoły ponadgimnazjalne:
1. Szymon Kilkowski (Zespól Szkół Centrum Kształcenia Praktycznego w Grubnie)
2. Julia Piłat (Zespół Szkół Centrum Kształcenia Praktycznego w Grubnie)
3. Natalia Aniszewska (Zespól Szkół Rolniczych w Grudziądzu)
Wyróżnienia otrzymali Łukasz Sawicki, Dagmara Demska, Roksana Chmielewicz (Zespół Szkół Centrum Kształcenia Praktycznego w Grubnie), Ewelina Bonna, Łukasz Krzemiński (Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Łasin).
Konkurs dofinansowano ze środków Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
Dnia 1 i 3 maja odbyły się spinningowe mistrzostwa koła Record oraz zawody o Puchar Dyrektora ChDK. W wędkowaniu konkursowym wzięły udział 23 osoby z całego rejonu, a na zawodach panowała miła i sympatyczna atmosfera. Zwycięzcą zawodów został Marek Ziobro, na miejscu drugim uplasował się Jerzy Hołda, trzecie miejsce zajął Jarosław Panejko. Po zawodach wędkarze posilili się grochówką wykonaną przez kolege Sebastiana Głowackiego. Największego szczupaka - 78 cm złowił Jarek Panejko, a bolenia - 66 cm Sebastian Głowacki i Marek Ziobro. Kolejne zawody już podczas Dni Chełmna.
Dziękujemy wszystkim za przygotowanie i przeprowadzenie zawodów – szczególnie koledze Jackowi Surowcowi.
Zakończenie maja i pierwszy dzień czerwca zapowiada się w Chełmnie niezwykle atrakcyjnie. Chełmiński Dom Kultury zaprasza dzieci wraz z całymi rodzinami na trzy dni wspaniałej zabawy!
W sobotę /30 maja/ w kinoteatrze „Rondo” o godz. 16.00 odbędzie się II POWIATOWY TURNIEJ TAŃCA NOWOCZESNEGO I WSPÓŁCZESNEGO „TANECZNY MIXER”. Regulaminy imprezy i karty zgłoszenia trafiły już do placówek kultury, urzędów i szkół na terenie powiatu chełmińskiego, dostępne są również na naszej stronie internetowej.
W niedzielę /31 maja/ na terenie „Osady Rycerskiej” przy ulicy Kościelnej na scenie prezentować się będą przedszkolaki z Chełmna w ramach XX FESTIWALU PIOSENKI PRZEDSZKOLNEJ „WESOŁA NUTKA”. Oprócz prezentacji wokalnych i tanecznych, zaprezentuje się najmłodsza grupa Zespołu Pieśni i Tańca „Pomorze”, czynne będzie „Mini-Wesołe Miasteczko” z dmuchanymi zjeżdżalniami. Regulaminy imprezy i karty zgłoszenia trafiły już do chełmińskich placówek przedszkolnych i dostępne są również na stronie www.chdk.pl Jak zwykle – liczymy na udział całych przedszkoli i doping całych rodzin!
Poniedziałek /1 czerwca/ to oczywiście wielkie święto najmłodszych - „DZIEŃ DZIECKA”. Spotykamy się o godz. 15.30 na „Osadzie Rycerskiej”, gdzie przygotowaliśmy wyjątkowe atrakcje. Za darmo będzie można skorzystać z dmuchanych zamków i zjeżdżalni w „Mini-Wesołym Miasteczku”, skosztować tradycyjnej grochówki i brać udział w rozmaitych konkurencjach sportowych i konkursach. Na scenie zaprezentują się artyści z „Travel Estrady” w programie pt. „BAW SIĘ Z NAMI”. Wystąpi żongler i szczudlarze, zaprezentują się tancerki z zespołów tanecznych i wokalistki z ChDK. Zagra również nasza Orkiestra Dęta z Mażoretkami. Organizatorzy i sponsorzy przedsięwzięć to: CHEŁMIŃSKI DOM KULTURY, Miejskie Przedszkole „Tęczowy Zakątek”, PSS „Społem”, Stowarzyszenie Kupców i Przedsiębiorców Ziemi Chełmińskiej, Stowarzyszenie „Przyjazna Dłoń”, Straż Miejska w Chełmnie, Wolontariat „Effatha”, Zakład Usług Miejskich, Zastęp rycerski z Chełmna, Związek Nauczycielstwa Polskiego i 49 Druzyna Harcerska im. K. Wielkiego z Chełmna. Sobotni „Turniej Tańca” odbędzie się z udziałem środków finansowych Starostwa Powiatowego w Chełmnie.
Konkurs plastyczny
07.05.2015
Klub Sportowy MLKS Nadwiślanin Chełmno oraz Chełmiński Dom Kultury zapraszają dzieci i młodzież, uczniów szkół w Chełmnie, do udziału w konkursie plastycznym “LEKKOATLETYKA - KRÓLOWA SPORTU W OCZACH DZIECI i MŁODZIEŻY”. Uroczyste podsumowanie konkursu i wręczenie nagród nastąpi podczas gali 70-lecia Klubu Sportowego MLKS Nadwiślanin.
Podczas odbywającego się w Chełmnie w dniach 25.04. – 3.05.2015 roku III Festiwalu Rodzinnego, największe zainteresowanie wywołały roztańczone, kolorowo ubrane i wesołe mażoretki, które rywalizowały w niedzielę / 3 maja / w II OTWARTYCH MISTRZOSTWACH MAŻORETEK POLSKI PÓŁNOCNEJ. Były to równocześnie nominacje do Mistrzostw Polski Mażoretek Kędzierzyn – Koźle 2015, na których zostaną wyłonione reprezentacje Polski na Mistrzostwa Europy i Mistrzostwa Świata.
Po uroczystym otwarciu, przemarszu z Orkiestrą Dętą ChDK i ocenianych prezentacjach w układach defiladowych na rynku w Chełmnie, w hali sportowej Gimnazjum nr 1 odbyła sie część konkursowa. W dyscyplinach „baton” i „pom-pom” w kategoriach „juniorki”, „seniorki” i „przedszkolaki” zaprezentowało się ponad 70. tancerek z Chełmna, Hajnówki, Zambrowa, Jasionówki, Drezdenka, Białegostoku, Elbląga i Szczecina Dodatkowo, jury wybrane z męskiej części publiczności, wyłoniło miss - Katarzynę Mital z Elbląga. W baton w kategorii solo kadetek wygrała Klaudia Markowska z Chełmińskiego Domu Kultury, a juniorek - Natalia Onopiuk z Hajnówki. W baton defilada i scena wśród kadetek zwyciężył zespół „Marcato” z Elbląga, juniorek- „Zoom” z Białegostoku, seniorek- „Dziewczęta z Buławami” z Drezdenka. W pom- pom defilada i scena najlepiej wypadły mażoretki z brudnowskiego Zespołu Szkół a z przedszkolaków - te z Chełmińskiego Domu Kultury
Organizatorami mistrzostw byli: Chełmiński Dom Kultury, Stowarzyszenie Kulturalne „Puzon”oraz Stowarzyszenie Mażoretek, Tamburmajorek i Cheerleaderek Polskich. Patronat honorowy nad imprezą objął Burmistrz Miasta Chełmna Mariusz Kędzierski, a zadanie zostało dofinansowane przez Gminę Miasto Chełmno i Starostwo Powiatowe w Chełmnie
ZAPRASZAMY DO ZABAWY I GŁOSOWANIA NA ZDJĘCIA W KONKURSIE
MÓJ PRZYJACIEL PIES W ZABAWNEJ SYTUACJI - NOWA ZABAWA DLA DZIECI
I MŁODZIEŻY DO LAT 16
O wyborze najlepszych prac zdecydują głosy / poprzez polubienie / oddane na poszczególne fotografie. od 1 czerwca do 22 czerwca godz.9.00 głosujemy poprzez "polubienie" na Facebooku: https://www.facebook.com/events/1550921071813296/ i wybieramy najzabawniejsze Waszym zdaniem zdjęcia. Z uwagi na małą ilość zgłoszeń, ograniczyliśmy prace do jednej kategorii.
Ogłoszenie wyników połączone z prezentacją najlepszych prac i wręczeniem nagród odbędzie się 28 czerwca w ramach obchodów Dni Chełmna nad Jeziorem Starogrodzkim. Wręczeniu nagród towarzyszyć będzie krajowa wystawa psów rasowych Polskiej Federacji Kynologicznej oraz wiele innych atrakcji.
Festiwal Piosenki Przedszkolnej
29.04.2015
Chełmiński Dom Kultury w ciągu roku jest organizatorem wielu przeglądów i festiwali, skierowanych do wykonawców w różnych kategoriach wiekowych, lubiących różnorakie gatunki muzyki, śpiewu czy tańca. Od wielu lat, najbardziej radosnym, żywiołowym i wywołującym wielkie emocje jest Festiwal Piosenki Przedszkolnej pn. „MAŁE ŚPIEWANIE”. W tym roku spotykamy się już dwudziesty raz i ponownie zapraszamy do uczestnictwa w imprezie całe przedszkola z rodzinami na teren „Osady Rycerskiej” przy ul. Kościelnej. Oprócz prezentacji scenicznych, można będzie zakupić watę cukrową, napoje, popcorn oraz skorzystać z dmuchanego zamku i zjeżdżalni.
Chcielibyśmy zaprosić wszystkich do udziału w III Chełmińskim Festiwalu Rodzinnym, który rozpoczyna się już w sobotę - 25 kwietnia 2015 roku w Chełmnie.
Wspólnie zamieniamy nasze miasto w wielki "plac zabaw" z licznymi atrakcjami dla całych rodzin. Początek wiosny, kilka dni wolnych od pracy sprzyjają wspólnemu spędzeniu czasu dla rodziców i ich dzieci. Odzew ze strony stowarzyszeń, instytucji, redakcji, osób prywatnych jak zawsze był bardzo duży – wszystkim serdecznie dziękujemy . Razem stworzyliśmy bardzo szeroką i bogatą ofertę kulturalno rekreacyjną. W ramach festiwalu odbędą się koncerty, spotkania, wystawy, konkursy, pokazy, wycieczki, mecze sportowe, bezpłatne zwiedzanie miasta i okolic. Będzie to również doskonała okazja do zapoznania się z tym, co dzieje się w naszym mieście. Pragniemy, żeby w tym roku było wesoło, rodzinnie i kolorowo.
Chełmiński Dom Kultury Czas Chełmna Europejskie Centrum Wymiany Młodzieży im. Kurta Schumachera
Firma „Seven Heaven” Ł. Maj
J.W. 3136 – 3 Batalion Drogowo – Mostowy w Chełmnie
Katolickie Liceum i Gimnazjum Ks. Pallotynów
Koło Przewodników PTTK w Chełmnie
Koło Wędkarskie „Record” przy ChDK
KS „Chełminianka” Chełmno
Muzeum Ziemi Chełmińskiej
Niepubliczne Przedszkole „Brzdąc” w Chełmnie
Nine Hills Chełmno
Ochotnicza Straż Pożarna w Chełmnie
Parafia PW WNMP „FARA”
Stowarzyszenie Kulturalne „Puzon”
Stowarzyszenie Kultury Ludowej „Kundzia”
Stowarzyszenie Mażoretek, Tamburmajorek i Cheerleaderek Polskich
Studio „kreaTYwy”
Teatr „Agrafka”
Towarzystwo Strzeleckie – „Bractwo Kurkowe” w Chełmnie
Urząd Miasta Chełmna
Zespół Szkół Centrum Kształcenia Praktycznego w Grubnie
Konkurs "Przeboje wiecznie młode"
23.04.2015
Tradycyjnie już w trakcie trwania obchodów „DNI CHEŁMNA” i sobotniego cyklu imprez na wielkiej scenie, odbywają się konkursy dla piosenkarzy – amatorów. W poprzednich latach były to bardzo udane i cieszące się wielkim zainteresowaniem: „MIKROFON, SCENA I TY”, „CZAS NA CHEŁMIŃSKIEGO IDOLA”, „WOKALNE WYDARZENIE ROKU”, „INTERPRETACJE PIOSENKI POLSKIEJ LAT ’80 i ‘90”, „MUZYCZNE HITY EUROPY”, „ŚPIEWAM BO LUBIĘ” czy „ROZŚPIEWANA EUROPA”.
Tym razem, Chełmiński Dom Kultury chce zaproponować Wam kolejną przygodę z piosenką w ramach obchodów dni naszego miasta. Tegoroczny tytuł konkursu brzmi „PRZEBOJE WIECZNIE MŁODE”, i dotyczy utworów, które na zawsze pozostały w pamięci słuchaczy. Jako przykłady, wymienić można tu przeboje „The Beatles”, „Smokie”, Roya Orbisona czy naszych „Czerwonych Gitar”, „Perfectu”, „Lombardu”, „Lady Pank”. Wybór utworów jest właściwie nieograniczony ponieważ każdy fan muzyki ma swój ulubiony „kawałek”, który nuci przy różnych okazjach. Aby wziąć udział w konkursie wystarczy mieć ukończone 10 lat, zgłosić się do siedziby CHDK z własnym podkładem muzycznym i wykonać wybraną przez siebie piosenkę, uważaną za „przebój wiecznie młody”. Jury oceniać będzie m.in. walory głosowe, dobór repertuaru i choreografię (w tym umiejętność wcielenia się w naśladowaną przez siebie gwiazdę). Najlepsi wykonawcy z „przesłuchań wstępnych”, zaprezentują się w wielkim koncercie finałowym w czasie obchodów „DNI CHEŁMNA’2015” w sobotę 27 czerwca, tuż przed gwiazdą polskiej muzyki rozrywkowej – MARIKĄ. Jury przyzna wtedy tytuły WOKALISTY lub WOKALISTKI LATA.
NA „PRZESŁUCHANIA WSTĘPNE”, KONSULTACJE i PRÓBY ZAPRASZAMY DO CHEŁMIŃSKIEGO DOMU KULTURY PRZEZ CAŁY MAJ W PONIEDZIAŁKI, ŚRODY I PIĄTKI W GODZ. 16.00 – 18.00 /SALA NR 24/.
Od 2003 roku odbywają się w Chełmnie koncerty w ramach Chełmińskich Wieczorów Organowych. Wielowiekowe tradycje muzyczne miasta, bogactwo zabytków architektury oraz wspaniałe instrumenty organowe były inspiracją do utworzenia corocznych cykli koncertowych. Odbywają się one głównie w najpiękniejszej i najbardziej reprezentacyjnej świątyni chełmińskiej - kościele parafialnym p.w. Wniebowzięcia NMP. Jej bogate w ślady przeszłości wnętrze oraz barwa i możliwości brzmieniowe instrumentu organowego sprawiają, iż ta niepowtarzalna harmonia staje się źródłem szczególnych przeżyć nie tylko dla słuchaczy, lecz także koncertujących muzyków. W okresie kilku lat wystąpili w Chełmnie nie tylko znakomici muzycy, ale również zdolni i wyróżniający się studenci, stawiający swoje pierwsze kroki w wielkim świecie sztuki. Podczas koncertów prezentowano także utwory wykonywane na innych instrumentach dętych takich jak flet, tuba, puzon, skrzypce, trąbka czy fletnia Pana, którym towarzyszyły organy. Często organom towarzyszył piękny śpiew solowy.
III CHEŁMIŃSKIE WIECZORY ORGANOWE
CHEŁMNO '2015
29 maja Jakub Pankowiak (Poznań) i Celina Kotz – skrzypce (Poznań)
Kościół pw.WNMP – fara, godz. 19.00
26 czerwca Jan Mroczek (Częstochowa) i Sebastian Oroń – saksofon (Kraków)
Kościół pw.WNMP – fara, godz. 19.00
31 lipca Małgorzata Klorek (Szczecin) i Małgorzata Wieland – sopran(Szczecin)
Kościół śś. Janów – klasztor, godz. 19.30
28 sierpnia Jacek Basista (Myślenice)
Kościół pw. WNMP – fara, godz. 19.00
Rzymsko-Katolicka Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
Chełmiński Dom Kultury
oraz Muzeum Ziemi Chełmińskiej
mają przyjemność zaprosić do udziału
w III Festiwalu Piosenki Religijnej - Chełmno '2015
"W ramionach Matki"
pod patronatem Księdza Biskupa Diecezji Toruńskiej Andrzeja Suskiego
Festiwal Piosenki Religijnej „W ramionach Matki” odbędzie się w Chełmnie po raz trzeci. Przedsięwzięcie to ma na celu uświetnienie obchodów odpustu chełmińskiego, którego historia sięga połowy XVII w. Tegoroczny Festiwal wpisuje się także w przygotowania do spotkania z Papieżem Franciszkiem w Krakowie w roku 2016 w ramach Światowych Dni Młodzieży. Zachęcamy zatem i do uwzględnienia tego szczególnego wydarzenia w doborze swojego repertuaru. W dniach 1 i 2 lipca co roku przybywają rzesze pielgrzymów, by wziąć udział w uroczystościach odpustowych ku czci Matki Bożej Bolesnej Chełmińskiej, zanosząc modlitwy, podziękowania i prośby szczególnie o zdrowie, gdyż Matka Bolesna Chełmińska jest opiekunką ludzi chorych i cierpiących.
W tym roku proponujemy również udział w warsztatach artystycznych w dniu 1 lipca. Festiwal odbędzie się w dniu 2 lipca 2015 r. Przesłuchania odbędą się w kościele śś. Piotra i Pawła w Chełmnie w ramach uroczystości odpustowych.
Występując w roli koordynatora obchodów Dni Chełmna, chcielibyśmy zaprosić Państwa do współpracy i współtworzenia programu. Od kilku lat z dużym powodzeniem łączymy święto miasta z uroczystościami odpustowymi. Wstępnie zaplanowano, że w tym roku odbędą się one w terminie 26 czerwca - 2 lica 2015 roku.
Chcielibyśmy, żeby program Dni Chełmna był jak najbardziej ciekawy i urozmaicony, prezentując duże osiągnięcia naszego miasta w dziedzinie kultury, sportu, rekreacji i turystyki. Jest to jednocześnie doskonała okazja do promocji lokalnego rzemiosła artystycznego, produktów regionalnych, oferty turystycznej, firm działających w Chełmnie.
Pragniemy, żeby wszyscy, którzy chcą pokazać swój dorobek mogli zaistnieć podczas organizowanych przedsięwzięć. W związku z tym zwracamy się z prośbą do stowarzyszeń, klubów sportowych, osób prywatnych, firm i instytucji, które chciałyby uatrakcyjnić Dni Chełmna o kontakt w celu przedstawienia własnych propozycji.
Zapraszamy do Chełmińskiego Domu Kultury, ul. Dworcowa 40 a, tel. 056 6864808, Janusz Napora - dyrektor@chdk.pl, 608062239. Prosimy o przedstawienie Państwa propozycji do końca maja 2015 roku. W załączeniu przedstwiamy wstępny program.
Już od 1999 roku w lipcu odbywa się w Chełmnie Jarmark Jaszczurczy - wielki kiermasz sztuki ludowej, któremu towarzyszą zabawy plebejskie, prezentacje rzemiosła średniowiecznego, targi kolekcjonerskie oraz wystawy. W tym samym czasie mają miejsce prezentacje zespołów folklorystycznych i bardzo często rycerstwa. Wszystko to stwarza niepowtarzalną atmosferę dla turystów i mieszkańców Chełmna.
Główna część imprezy odbywa się na rynku i deptaku starego miasta, w pobliżu malowniczo położonych, zabytkowych murów obronnych. Przedsięwzięcie otwiera barwny korowód zespołów i twórców, połączony z krótkimi prezentacjami grup folklorystycznych na ulicach miasta. Kapele ludowe, często prosto z wozów drabiniastych i bryczek wypełniają stare mury piękną muzyką ludową. Zainteresowani mieszkańcy, jak i przebywający w mieście turyści, mają możliwość odwiedzenia stoisk kolekcjonerskich, bursztynniczych, kowalskich, garncarskich, wikliniarskich, biżuterii artystycznej, twórców ceramiki prasłowiańskiej, rzeźbiarzy i wielu innych. W ostatnich latach niemałą atrakcją stały się tzw. "żywe prezentacje", polegające na wytwarzaniu różnych produktów bezpośrednio w miejscu odbywania się imprezy. Daje to możliwość publiczności spróbowania swoich sił w biciu monet, toczeniu na kole garncarskim czy czerpaniu papieru starymi, historycznymi metodami. Całości dopełniają stoiska z wyrobami spożywczymi, na których każdy ma możliwość spróbowania swojskiego chleba ze smalcem, kiszonych ogórków, obwarzanków, miodu lub grzanego wina. Dzieci bardzo chętnie uczestniczą w organizowanych przez rycerstwo chełmińskie zabawach plebejskich, gdzie każde z nich może poćwiczyć strzelanie z łuku, władanie prawdziwym mieczem. Impreza pozwala poczuć klimat średniowiecznego Chełmna, przeplatający się ze staropolskim folklorem. Od kilku lat impreza odbywa się w połączeniu z Międzynarodowymi Spotkaniami z Folklorem, których organizatorem głównym jest Fundacja Europejskiego Centrum Wymiany Młodzieży oraz Stowarzyszenie Miłośników Kultury Ludowej "Pomorze". Dzięki temu, oprócz doskonałych zespołów polskich, pojawiają się zespoły folklorystyczne m.in. z Rosji, Grecji, Węgier, Czech, Turcji, Słowacji, Szkocji, Chorwacji, Serbii itp. Każda edycja Jarmarku przyciąga do pięknego Chełmna coraz większą ilość wystawców jak i turystów, którzy doskonale czują się wśród barwnych straganów, pięknego folkloru i rycerstwa. Głównym organizatorem Jarmarku Jaszczurczego jest Chełmiński Dom Kultury.
MÓJ PRZYJACIEL PIES W ZABAWNEJ SYTUACJI
NOWA ZABAWA DLA DZIECI I MŁODZIEŻY DO LAT 16.
UWAGA – przedłużamy czas zgłaszania prac do dnia 28 maja 2015 roku. Zapraszamy do udziału w zabawie!
Zapraszamy Was do udziału w konkursie fotograficznym, którego głównym bohaterem będzie Wasz przyjaciel pies - ukazany w jak najzabawniejszej sytuacji. O wyborze najlepszych prac zdecydują głosy oddane na poszczególne fotografie.
Każdy może nadesłać tylko jedno zdjęcie ze swoim ulubionym pupilem. Prace wysyłamy na adres: pracownia@chdk.pl w formie załącznika do wiadomości.
Konkurs odbywać się będzie w dwóch etapach: do 28 maja – godzina 9.00 zbieramy Wasze prace, a od 1 czerwca do 22 czerwca godz.9.00 głosujemy poprzez "polubienie" na Facebooku: https://www.facebook.com/events/1550921071813296/ i wybieramy najzabawniejsze zdjęcia.
Ogłoszenie wyników połączone z prezentacją najlepszych prac i wręczeniem nagród odbędzie się 28 czerwca w ramach obchodów Dni Chełmna nad Jeziorem Starogrodzkim. Wręczeniu nagród towarzyszyć będzie krajowa wystawa psów rasowych Polskiej Federacji Kynologicznej oraz wiele innych atrakcji.
W ciepłą, słoneczną sobotę, 11 kwietnia, w Chełmnie królowały klimaty melodii harcerskich i turystycznych. W ramach „XIV Festiwalu Piosenki Harcerskiej i Turystycznej” czyli „Scout & Tourist Song Festival”, Kinoteatr „Rondo” ponownie gościł fanów tego rodzaju muzyki. Tym razem przybyło do nas 9 ekip z całego regionu, które prezentowały się w kategorii: „Harcerska” oraz jeden zespół z Chełmna w kategorii „Szkolna”, wykonując po trzy piosenki o tematyce harcerskiej, turystycznej i „miłosnej”. Po prezentacjach konkursowych, na miejsce imprezy dowieziono tradycyjną żołnierską grochówkę. Po przerwie na posiłek ogłoszono wyniki i wręczono nagrody. Wybór nie był prosty ponieważ poziom tegorocznych prezentacji był wysoki. Jury w składzie: Marcin Dombrowski, Mateusz Kręciszewski i Paulina Efta, mimo burzliwych dyskusji, wyłoniło najlepsze zespoły. Nagrody wręczał Starosta Chełmiński – Zdzisław Gamański z organizatorami i członkami jury. Po wręczeniu upominków, dyplomów i nagród głównych w postaci sprzętu turystycznego odbył się „koncert niespodzianka”, podczas którego swoje brzmienia zaprezentowała grupa „Dworcowa 56” z Bydgoszczy, wciągając wszystkich przybyłych do wspólnej zabawy.
Werdykt jury:
Kategoria „harcerska”
I m-ce : Grudziądzka Artystyczna Drużyna Harcerska GRYF z Grudziądza
II m-ce: Drużyna Harcerska IGNIS z Lidzbarka Welskiego
III m-ce: I Drużyna Harcerska z Lisewa
wyróżnienie: I Drużyna Harcerska PASIEKA z Chełmży
Kategoria „szkolna”
Wyróżnienie: zespół „Esencja” z Chełmna
Wszystkie ekipy, biorące udział w tegorocznej edycji „Festiwalu”, otrzymały pamiątkowe dyplomy i nagrody rzeczowe.
Organizatorami tegorocznej imprezy byli: 49 Drużyna Harcerska im. K. Wielkiego z Chełmna oraz Chełmiński Dom Kultury.
Kolejna szansa dla naszego miasta. Chełmno bierze udział w akcji Podwórka NIVEA. To od mieszkańców będzie zależało czy w naszym mieście powstanie nowoczesny plac zabaw. Wystarczy wziąć udział w głosowaniu. Zgłoszeń mogli dokonywać przedstawiciele gmin i spółdzielni mieszkaniowych. W sumie wpłynęło ich prawie 1000 z całego kraju. W 40 z nich powstaną Rodzinne Miejsca Zabaw, w których rodzice i dzieci będą mogli wspólnie spędzić czas w aktywny sposób. Głosowanie trwa od 1 kwietnia do 31 maja i podzielone jest na dwie tury. Z końcem kwietnia poznamy pierwsze 20 zwycięskich lokalizacji, a kolejnych 20 zostanie ogłoszonych z końcem maja. Place zabaw powstaną w nich w lipcu i sierpniu. Aby wziąć udział w głosowaniu wystarczy posiadać aktywny adres e-mail.
Każdego dnia można oddać z tego samego komputera tylko jeden głos na wybraną przez siebie lokalizację.
Chełmno zgłosiło teren za Europejskim Centrum Wymiany Młodzieży nad Jeziorem Starogrodzkim przy ul. Jastrzębskiego (na obecnym starym placu zabaw).
Serdecznie zapraszamy. Wszystko zależy tylko od nas!!!
Warsztaty Decoupage
03.04.2015
W ostatni marcowy dzień w Chełmińskim Domu Kultury odbyły się pierwsze w tym roku warsztaty decoupage dla dorosłych. W popołudniowych warsztatach wzięło udział 9 pań, z których część pragnęła rozpocząć swoją przygodę z tą techniką zdobienia, a część pogłębić wiedzę i umiejętności na temat stylu sabby chic, bielenia, transferowania oraz woskowania drewna.
Mimo, że poprzeczka poziomu trudności była ustawiona wysoko, a zadanie ambitne do wykonania w ciągu niecałych 4 godzin, uczestniczki spisały się na medal czego efektem są piękne prace. Pod okiem instruktorki – Ani Pawlak pudełka z surowego drewna sosnowego zmieniły się w urocze pojemniki na pieczywo i drobiazgi zdobione farbami z efektem bielenia, papierem ryżowym oraz transferowanymi grafikami.
Zachęcamy do udziału w warsztatach kreatywnych organizowanych przez CHDK, gdyż jest to idealny sposób na relaks i oderwanie od trosk dnia codziennego.
Niedziela - 29 marca 2015 r. w Chełmnie obfitowała w różnorodne wydarzenia kulturalne. Odbyło się uroczyste podsumowanie XVII Konkursu plastycznego na NAJPIĘKNIEJSZĄ PISANKĘ I KARTKĘ WIELKANOCNĄ, III JARMARK WIELKANOCNY oraz XX FESTIWAL PIOSENKI DZIECIĘCEJ I MŁODZIEŻOWEJ.
Najstarsze pisanki pochodzą z terenów sumeryjskiej Mezopotamii. Zwyczaj malowania jajek znany był w czasach cesarstwa rzymskiego. Na ziemiach polskich najstarsze pisanki, pochodzące z końca X wieku, odnaleziono podczas wykopalisk archeologicznych na opolskiej wyspie Ostrówek, gdzie odkryto pozostałości grodu słowiańskiego. Obecnie pisanki wykonuje się przed Wielkanocą. Mają symbolizować rodzącą się do życia przyrodę, a w chrześcijaństwie dodatkowo nadzieję wynikającą z wiary w zmartwychwstanie Chrystusa. Jak zawsze konkurs cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem. Prace przedstawione do oceny przyjechały nie tylko z naszego regionu, ale również z Lublina, Konstantynowa Łódzkiego, Gorzowa Wielkopolskiego a nawet z województwa podkarpackiego tj. Dukli i Sokołowa Małopolskiego.
Podczas tegorocznej edycji konkursu jury oceniło 194 pisanki oraz 176 kartek wielkanocnych. Szczególną uwagę zwracano na tradycyjne metody zdobienia jaj przekazywane od pokoleń, pomysłowość, technikę i estetykę wykonania oraz niepowtarzalne i ciekawe zdobienia. Wręczeniu nagród towarzyszyły przepiękne utwory ludowe w wykonaniu kapeli ZPiT Pomorze. W tym roku było naprawdę wyjątkowo, gdyż występom instrumentalnym towarzyszył śpiew dziewcząt z kapeli.
A śpiewały naprawdę bardzo pięknie. Kapela jak zawsze spisała się doskonale, o czym świadczyły gromkie brawa publiczności.
Komisja konkursowa w składzie: Joanna Koenner /plastyk - Muzeum Ziemi Chełmińskiej/, Krystyna Steczeń, Krystyna Witos /UTW Chełmno - pracownia plastyczna/, Regina Gargol /plastyk - Chełmiński Dom Kultury/ wyróżniła w kategoriach:
Pisanka:
• kategoria przedszkolna
I miejsce - Maja Górska - Niepubliczne Przedszkole „Brzdąc” Chełmno
II miejsce - Wiktoria Bogacka - Przedszkole Niepubliczne „Bajka” Chełmno
III miejsce - Hanna Mikiewicz - Miejskie Przedszkole „Tęczowy Zakątek” Chełmno
III miejsce - Wiktor Rudolf – Przedszkole Niepubliczne „Calineczka” Chełmno
• szkoły podstawowe
I miejsce – Natalia Snowacka – Klub „Rubin” Toruń
II miejsce – Jarosław Hara – Szkoła Podstawowa Małe Łunawy
III miejsce – Julia Banaszek – GOK Papowo Biskupie
wyróżnienie: Jagoda Soszyńska – Szkoła Podstawowa nr 2 Chełmno
• gimnazja:
I miejsce – Kornelia Rumińska – Gimnazjum nr 1 Chełmno
II miejsce – Agata Grendzicka – Zespół Szkół Starogród
III miejsce - Julia Obczyńska – Gimnazjum nr 1 Chełmno
• dorośli pow. lat 16
I miejsce - Alicja Wiślińska-Kornacka – Toruń
II miejsce – Anna Banaszek – GOK Papowo Biskupie
III miejsce – Andżelina Antoszewska – Klamry /ZS CKP Grubno
Kartki wielkanocne:
I miejsce – Kinga Dams – GOK Papowo Biskupie
II miejsce – Weronika Petr - Gimnazjum nr 2 Chełmno
III miejsce – Modrzyńska Władysława - Chełmno
oraz trzy wyróżnienia dla
1. Patrycja Ińska – GOK Papowo Biskupie
2. Marcel Pacholski – Szkoła Podstawowa nr 2 Chełmno
3. Joanna Szmelc – Zespół Szkół Starogród
Uczestnicy:
Miejskie Przedszkole „Tęczowy Zakątek” Chełmno, Przedszkole Niepubliczne „Calineczka” Chełmno, Szkoła Podstawowa nr 2 Chełmno, GOK Papowo Biskupie, ZS CKP Grubno, Zespół Szkół Starogród, Gimnazjum nr 2 Chełmno, Szkoła Podstawowa nr 4 Chełmno, Gimnazjum nr 1 Chełmno, Przedszkole Niepubliczne „Brzdąc” Chełmno, Szkoła Podstawowa Małe Łunawy, Przedszkole Niepubliczne „Pinokio” Chełmno, Przedszkole Niepubliczne „Bajka” Chełmno, Pracownia plastyczna przy Klubie „Rubin” Toruń, Pracownia plastyczna przy Klubie „Jantar” Toruń, Galeria „Ogród Sztuki” Konstantynów Łódzki i uczestnicy indywidualni.
Chełmiński Dom Kultury jako główny organizator, serdecznie dziękuje: Gminie Miasto Chełmno i Starostwu Powiatowemu w Chełmnie za coroczne wsparcie finansowe naszego konkursu, Muzeum Ziemi Chełmińskiej za pomoc w organizacji i przygotowanie wystawy oraz wszystkim laureatom, uczestnikom, szkołom, instytucjom biorącym udział w konkursie. A wielkie brawa dla kapeli ZPiT Pomorze.
W niedzielne przedpołudnie (29 marca '2015) sala widowiskowa kinoteatru „RONDO” już po raz dwudziesty gościła młodych piosenkarzy w ramach POWIATOWEGO PRZEGLĄDU PIOSENKI DZIECIĘCEJ I MŁODZIEŻOWEJ „WESOŁA NUTKA”. Po eliminacjach wstępnych, które odbywały się w lutym i marcu b.r. w Chełmnie i gminach naszego powiatu, na scenie zaprezentowało się blisko 100 wykonawców w kategoriach: soliści 7 – 12 lat, zespoły wokalne 7 – 12 lat, soliści 13 – 18 lat oraz zespoły wokalne 13 – 18 lat. Prezentacje sceniczne oceniało jury w składzie: Roman Fieberg - przewodniczący (pedagog, muzyk z Wojewódzkiego Ośrodka Kultury i Sztuki w Bydgoszczy), Aleksandra Gasin (muzyk, nauczyciel w Państwowej Szkole Muzycznej I st. w Chełmnie) oraz Anna Fijałkowska (instruktor tańca i śpiewu z ChDK). Poziom wystepów został oceniony bardzo wysoko, a młodzi artyści walczyli również o zakwalifikowanie się do konkursów wojewódzkich. Mimo presji, jaką wywiera na wykonawców rywalizacja, występom towarzyszył uśmiech i radość z możliwości zaprezentowania sie na scenie.
Po wysłuchaniu wykonawców JURY postanowiło przyznać:
- w kategorii „soliści 7 – 12 lat” I miejsce - Patrycji Płocińskiej (Szkoła Podstawowa nr 1 w Chełmnie), II miejsce – Klaudii Musiałowskiej (Szkoła Podstawowa w Trzebczu) i III miejsce – Zosi Kosińskiej (GOK Unisław).
- w kategorii „soliści 13 – 18 lat” - I miejsce Roksanie Kaszewskiej (Chełmiński Dom Kultury) , II miejsce – Kseni Napieralskiej (Świetlica Środowiskowa Lisewo) i III miejsce – Oliwii Wiśniewskiej (GOK Papowo Biskupie). Wyróżnienie przyznano Natalii Ogonowskiej (Gimnazjum nr 2 w Chełmnie) a Patrycja Rutkowska (Chełmiński Dom Kultury) otrzymała zaproszenie do udziału w Wojewódzkim Przeglądzie Piosenki „DEBIUT” w Ciechocinku.
- w kategorii „zespoły wokalne 7 – 12 lat” miejsc nie przyznano. Wyróżnienia trafiły do: zespołu „Wiolinki”, zespołu wokalnego (Zespół Publicznych Szkół Kijewo Królewskie) oraz do zespołu „Nieidealni” (GOK Unisław).
- w kategorii „zespoły wokalne 13 – 18 lat” miejsc i wyróżnień nie przyznano.
Ksenia Napieralska (Świetlica Środowiskowa Lisewo) i Roksana Kaszewska (Chełmiński Dom Kultury), reprezentować będą nasz powiat podczas Festiwalu Piosenki „AWANS’15” w Żninie, a Patrycja Rutkowska (Chełmiński Dom Kultury) na Wojewódzkim Przeglądzie Piosenki „DEBIUT’15” w Ciechocinku.
Oprócz atrakcyjnych nagród dla zwycięzców, wszyscy piosenkarze otrzymali pamiątkowe dyplomy, a w czasie przerwy i obrad jury zaprezentowały się zespoły tańca nowoczesnego i współczesnego oraz „Mażoretki” z Chełmińskiego Domu Kultury. Nagrody w postaci sprzętu muzycznego w obecności jurorów wręczali: Wojciech Bińczyk – Wicestarosta Powiatu Chełmińskiego i Janusz Napora – dyrektor domu kultury w Chełmnie.Przegląd zorganizował Chełmiński Dom Kultury.
29 marca 2015 roku - w niedzielę Palmową, odbył się w Chełmnie kolejny Jarmark Wielkanocny. Podobnie jak w roku ubiegłym, na mieszkańców Chełmna i turystów czekały m.in. ozdoby wielkanocne, stroiki, wyroby wędliniarskie i cukiernicze, zdrowe pieczywo i wiele innych produktów. Na chełmińskim rynku, ku wielkiej radości dzieci – ale również dorosłych, pojawili się rycerze z „Chorągwi Ziemi Chełmińskiej” oraz motocykliści z Klubu Motocyklowego „Fenix” – ze swoimi wyjątkowymi maszynami. W występach wokalno – instrumentalnych zaprezentował się zespół wokalny „Nowalijki” i Orkiestra Dęta - grupy z Chełmińskiego Domu Kultury. Całość brawurowo poprowadził Władysław Flieger.
W tym samym czasie, w sali ślubów Muzeum Ziemi Chełmińskiej, odbyło się uroczyste podsumowano i wręczenie nagród w „XVII KONKURSIE NA NAJPIĘKNIEJSZĄ PISANKĘ I KARTKĘ WIELKANOCNĄ”, organizowanym przez Chełmiński Dom Kultury. W kinoteatrze RONDO odbył się XX Festiwal Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej.
Zespół Szkół CKP im. Ignacego Łyskowskiego w Grubnie,
Europejskie Centrum Wymiany Młodzieży
oraz Chełmiński Dom Kultury
zapraszają młodzież z Chełmna i województwa
Kujawsko-Pomorskiego do udziału w I edycji konkursu plastycznego i fotograficznego
“W POSZUKIWANIU NAJPIĘKNIEJSZEGO KRAJOBRAZU ZIEMI CHEŁMIŃSKIEJ”
Konkurs plastyczno-fotograficzny „W POSZUKIWANIU NAJPIĘKNIEJSZEGO KRAJOBRAZU ZIEMI CHEŁMIŃSKIEJ” skierowany jest do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych powiatu chełmińskiego, wąbrzeskiego i grudziądzkiego.
CELEM KONKURSU JEST:
pobudzenie zainteresowania młodzieży krajobrazem regionu,
podwyższenie poziomu wiedzy na temat walorów turystycznych ziemi chełmińskiej,
uwrażliwienie na piękno otaczającego krajobrazu,
budowanie tożsamości lokalnej,
promowanie i kształtowanie pozytywnego wizerunku ziemi chełmińskiej,
rozwój i odkrywanie talentów wśród młodzieży,
rozwijanie wśród młodzieży umiejętności obserwacji przyrody i jej dokumentowania,
zachęcanie do samodzielnego poszukiwania informacji o lokalnej przyrodzie.
Prace należy dostarczyć w terminie do 24 kwietnia 2015 r. na adres: Chełmiński Dom Kultury, ul. Dworcowa 40 a., 86-200 Chełmno z dopiskiem: „W POSZUKIWANIU NAJPIĘKNIEJSZEGO KRAJOBRAZU ZIEMI CHEŁMIŃSKIEJ”.
Podsumowanie, wręczenie nagród i wystawa prac odbędzie się w dniu 29 kwietnia 2015 r. w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Praktycznego w Grubnie.
Konkurs dofinansowano ze środków Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
MÓJ PRZYJACIEL PIES W ZABAWNEJ SYTUACJI - NOWA ZABAWA DLA DZIECI
I MŁODZIEŻY DO LAT 16
Zapraszamy Was do udziału w konkursie fotograficznym, którego głównym bohaterem będzie Wasz przyjaciel pies - ukazany w jak najzabawniejszej sytuacji. O wyborze najlepszych prac zdecydują głosy oddane na poszczególne fotografie.
Każdy może nadesłać tylko jedno zdjęcie ze swoim ulubionym pupilem. Prace wysyłamy na adres: pracownia@chdk.pl w formie załącznika do wiadomości.
Konkurs odbywać się będzie w dwóch etapach: do 25 maja – godzina 9.00 zbieramy Wasze prace, a od 1 czerwca do 22 czerwca godz.9.00 głosujemy poprzez "polubienie" na Facebooku: https://www.facebook.com/events/1550921071813296/ i wybieramy najzabawniejsze zdjęcia. Uwaga – fotografie publikuje wyłącznie Organizator i Współorganizator konkursu.
Organizatorem konkursu jest Chełmiński Dom Kultury, ul. Dworcowa 40 a, 86-200 Chełmno, zwany dalej „Organizatorem”, współorganizatorem jest Polska Federacja Kynologiczna.
Ogłoszenie wyników połączone z prezentacją najlepszych prac i wręczeniem nagród odbędzie się 28 czerwca w ramach obchodów Dni Chełmna nad Jeziorem Starogrodzkim. Wręczeniu nagród towarzyszyć będzie krajowa wystawa psów rasowych Polskiej Federacji Kynologicznej oraz wiele innych atrakcji.
ŻYCZYMY UDANEJ ZABAWY...i prosimy o zapoznanie się z zasadami konkursu, które wkrótce pojawią się na stronach internetowych organizatorów. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, żeby już robić zdjęcia swoim pupilom.
Mistrzostwa Mażoretek Polski Północnej
21.03.2015
Chełmiński Dom Kultury oraz Stowarzyszenie Kulturalne „Puzon” mają zaszczyt zaprosić na OTWARTE MISTRZOSTWA MAŻORETEK POLSKI PÓŁNOCNEJ w Chełmnie w dniu 3 maja 2015 r. Będą to równocześnie nominacje do Mistrzostw Polski Mażoretek Kędzierzyn – Koźle 2015, na których zostaną wyłonione reprezentacje Polski na Mistrzostwa Europy i Mistrzostwa Świata. Impreza odbywa się w ramach III Festiwalu Rodzinnego.
Mistrzostwa Mażoretek Polski Północnej odbędą się w Chełmnie po raz drugi. Dzięki naszemu przedsięwzięciu chcemy pobudzić zainteresowanie tańcem mażoretkowym na terenie Polski Północnej, gdzie ta forma tańca nie jest zbyt powszechna i stworzyć przestrzeń gdzie młode dziewczęta będą mogły rozwijać swoje umiejętności i wymieniać się doświadczeniami.
Serdecznie zapraszamy do udziału w XIV Festiwalu Piosenki Harcerskiej i Turystycznej “Scout & Tourist Song Festival”, który odbędzie się w Chełmnie w dniach od 11-12 kwietnia 2015 r. Poniżej można znaleźć regulamin wraz z kartą zgłoszenia. W festiwalu mogą brać udział ekipy reprezentujące środowiska harcerskie, skautowe oraz szkoły. Jak zawsze gwarantujemy wspaniała zabawę.
49 Drużyna Harcerska i. K .Wielkiego z Chełmna i Chełmiński Dom Kultury.
Chełmiński Dom Kultury zaprasza
NA WARSZTATY DECOUPAGE !!!!
DREWNIANY POJEMNIK NA PIECZYWO LUB DROBIAZGI
W STYLU SHABBY CHIC
1 przedmiot: Technika decoupage w połączeniu z transferami oraz malarstwem dekoracyjnym – paski kropki.
Koszt 65 zł/os – płatność z góry – bilety w sekretariacie CHDK od 20 do 27 marca 2015 roku / liczba miejsc ograniczona /
Termin 31.03.2015 r.
Na koszt składają się:
- Zapewnienie materiałów (drewniane przedmioty, farby lakiery, serwetki, papiery etc.)
- Zapewnienie narzędzi (pędzle, gąbki, nożyczki etc.)
- Prowadzenie – instruktor Anna Pawlak
Czas trwania warsztatów 3-4 godziny od godziny 16.00.
Miejsce - Chełmiński Dom Kultury, sala nr 7.
Zaproszenie do współpracy - Festiwal Rodzinny
15.03.2015
ZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY
III Chełmiński Festiwal Rodzinny
Ponownie chcielibyśmy zaprosić wszystkich do organizacji kolejnego, III Chełmińskiego Festiwalu Rodzinnego. Początek maja, kilka dni wolnych od pracy sprzyjają wspólnemu spędzeniu czasu dla rodziców i ich dzieci - i na tym opiera sie cała idea festiwalu. Pomysł na zamienienie naszego miasta "plac zabaw" z licznymi atrakcjami dla całych rodzin z dziećmi w różnym wieku pojawił się dwa lata temu w Chełmińskim Domu Kultury. Odzew ze strony stowarzyszeń, instytucji, redakcji, osób prywatnych itp. był bardzo duży, a zainteresowanie mieszkańców naszego miasta - ogromne. Dlatego warto to kontynuować.
Razem stworzyliśmy bardzo szeroką i bogatą ofertę kulturalno rekreacyjną. W ramach festiwalu odbyły się koncerty, spotkania, wystawy, konkursy, pokazy, wycieczki, mecze sportowe, bezpłatne zwiedzanie miasta i okolic. Festiwal stał się również okazją do zapoznania się z tym, co dzieje się w naszym mieście. Wszystkie różnorodne przedsięwzięcia łączyła idea “Festiwalu Rodzinnego". Pragniemy, żeby w tym roku było podobnie wesoło, rodzinnie i kolorowo. Proponujemy, żeby termin poszczególnych przedsięwzięć zawierał się pomiędzy 25.04 / sobota / a 3.05. 2015 roku /niedziela /.
Program festiwalu będzie na bieżąco aktualizowany i publikowany na łamach „Czasu Chełmna” oraz stronie internetowej Chełmińskiego Domu Kultury / www.chdk.pl /. Propozycje przyjmowane są w ChDK: chelmno@chdk.pl; imprezy@chdk.pl oraz w redakcji „Czasu”: czaschelmna@gazeta.pl - mogą to być np. warsztaty kulinarne, zwiedzanie, wycieczki, wspólne czytanie bajek, zabawy rekreacyjno - sportowe, pikniki, rozgrywki sportowe, wystawy, pokazy itp. Zasada jest prosta - każdy sam realizuje własny pomysł, wspólnie staramy sie o jego rozpropagowanie. Wszyscy jesteśmy współorganizatorami Festiwalu.
Jak zawsze bardzo mile widziani są Sponsorzy: słodyczy, zabawek i innych upominków dla dzieci - zainteresowanych prosimy o kontakt z dyrektorem ChDK - 608062239; chelmno@chdk.pl.
W sobotę (7 marca) w sali mieszczańskiej chełmińskiego ratusza odbyły się eliminacje powiatowe 60. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Uczniowie Zespołu Szkół nr 2, Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego, przedstawiciele Chełmińskiego Domu Kultury, członkowie stowarzyszenia Teatr Agrafka z Chełmna i gość z Wąbrzeźna, którego przyjęliśmy z powodu słabego zainteresowania i odwołania eliminacji w tamtejszym rejonie, rywalizowali w dwóch kategoriach: „turnieju recytatorskim” i „turnieju teatrów jednego aktora”. Jury z Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Toruniu w składzie: Krystian Wieczyński, Radosław Garncarek i Erwin Regosz po półgodzinnej naradzie nagrodziło najlepsze i najciekawsze prezentacje. W tym roku postanowiono przyznać następujące nagrody, czyli zakwalifikować do konkursu rejonowego, który odbędzie się 21 marca 2015 roku: w kategorii „turniej recytatorski” – Zuzannę Kęprowską, Sylwię Szczęsną (Stowarzyszenie „Teatr Agrafka”) i Oliwię Kowalską (Zespół Szkół nr 2 w Chełmnie) oraz w kategorii „turniej teatrów jednego aktora” – Bartłomieja Zaleśkiewicza z Wąbrzeźna. Wyróżniono również: Monikę Meterę (Stowarzyszenie „Teatr Agrafka”) i Dorotę Kos (Chełmiński Dom Kultury).
Wszyscy uczestnicy eliminacji otrzymali pamiątkowe dyplomy, zakwalifikowani i wyróżnieni - atrakcyjne nagrody książkowe. Jurorzy jeszcze przez godzinę po zakończeniu prezentacji służyli recytatorom i aktorom (szczególnie zwycięzcom), fachowymi radami i wskazówkami, aby uniknąć błędów w przyszłości.
Organizatorem konkursu był Chełmiński Dom Kultury, koordynatorem - Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu a fundatorem nagród – Starostwo Powiatowe w Chełmnie. Za udostępnienie sali dziękujemy Muzeum Ziemi Chełmińskiej.
Inkubator przedsiębiorczości ogłasza nabór wniosków na dofinansowanie wspólnych inicjatyw mieszkańców na rzecz dobra wspólnego, w ramach programu Działaj Lokalnie IX. Program skierowany jest do mieszkańców powiatu świeckiego, chełmińskiego oraz gminy Kijewo Królewskie. Zainteresowanych zapraszamy na spotkanie informacyjno-szkoleniowe, które odbędzie się w dniu 18 marca 2015 r. (środa), w Chełmińskim Domu Kultury, o godz. 10.00 w sali nr 12.
Chełmiński Jarmark Wielkanocny
06.03.2015
29 marca 2015 roku - tuż przed Świętami Wielkanocnymi, zapraszamy do Chełmna - na kolejny Jarmark Wielkanocny. Na mieszkańców Chełmna i turystów czekały będą m.in. ozdoby wielkanocne, stroiki, wyroby wędliniarskie i cukiernicze, zdrowe pieczywo i wiele innych produktów. Na chełmińskim rynku, ku wielkiej radości dzieci, pojawią się rycerze z Chorągwi Ziemi Chełmińskiej i Zastępu Rycerskiego z Chełmna, członkowie Towarzystwa Strzeleckiego – Bractwa Kurkowego, motocykliści z Klubu Motocyklowego Fenix oraz członkowie stowarzyszenia Twierdzy Chełmno, którzy opowiedzą o swoich działaniach, planach na przyszłość i zaprezentują swoje stroje, zapraszając do wspólnej zabawy. Towarzyszyć nam będzie również Zespół Wokalny „Nowalijki” z Klubu Seniora ZGODA i Orkiestra Dęta z Chełmińskiego Domu Kultury. W tym samym czasie, w sali ślubów Muzeum Ziemi Chełmińskiej, odbędzie się uroczyste podsumowanie i wręczenie nagród w „XVII KONKURSIE NA NAJPIĘKNIEJSZĄ PISANKĘ I KARTKĘ WIELKANOCNĄ”, organizowanym przez Chełmiński Dom Kultury.
Tegoroczne ferie zimowe w Chełmińskim Domu Kultury miały wyjątkowo zróżnicowany i bogaty program z ciekawymi propozycjami spędzenia czasu wolnego dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Stało się tak również dzięki pomocy firmy MONDI Świecie S.A i Banku Spółdzielczego w Chełmnie - za co serdecznie dziękujemy, szczególnie w imieniu uczestników zajęć warsztatów papieru czerpanego i decoupage. Z naszej oferty w tym roku skorzystało łącznie 520 osób.
W Europejskim Centrum Wymiany Młodzieży zorganizowaliśmy „WARSZTATY KULINARNE”, gdzie grupa najmłodszych adeptów sztuki kucharskiej wspólnie przygotowywała różne potrawy i poznawała tajniki zdrowego żywienia na wesoło. Ta nowa propozycja okazała się bardzo ciekawą formą spędzenia czasu wolnego, a sposób organizacji bardzo podobał się najmłodszym. Z udziałem ponad dwudziestu osób odbyły się też bardzo interesujące "WARSZTATY PAPIERU CZERPANEGO”, z pokazem czerpania papieru przy użyciu tradycyjnej drewnianej prasy śrubowej, drewnianej beczki , starej zabytkowej lakownicy , gęsich piór i wielu innych zabytkowych i unikalnych eksponatów. Wielkim powodzeniem cieszyły się też warsztaty „DECOUPAGE” dla dzieci „Jajo Wielkanocne”, gdzie uczestnicy własnoręcznie wykonywali ozdoby związane ze zbliżającymi się Świętami Wielkanocnymi.
W pracowni muzycznej przebiegały „ZIMOWE SPOTKANIA Z PIOSENKĄ”, „SPOTKANIA Z ROCK’N’ROLLEM” oraz zajęcia nowego koła „MUSICLAB” - łącznie ponad trzydziestu młodych piosenkarzy i instrumentalistów kształciło swój warsztat przy mikrofonie, instrumentach klawiszowych, strunowych i perkusyjnych. Liczna, ponad trzydziesto osobowa grupa tancerek, doskonaliła układy taneczne w zajęciach dla MAŻORETEK. Roztańczone dziewczęta wzięły udział w zajęciach tańca współczesnego z elementami sztuki cyrkowej . Przez całe ferie spotykała się młodzież skupiona w Studio kreaTYwy, rozwijając swoje zainteresowania. W poniedziałki i piątki na otwarte zajęcia zapraszała ORKIESTRA DĘTA, gdzie od podstaw można było poznać techniki gry na instrumentach dętych i perkusyjnych. Z oferty orkiestry skorzystało prawie 30 osób. Cyklicznie odbywały się próby zespołu wokalnego "Nowalijki", spotkania Klubu Seniora ZGODA oraz zajęcia plastyczne i sportowe seniorów.
Kolejne dwanaście osób doskonaliło swoje umiejętności przy szachownicy, natomiast sześć zdecydowało się na warsztaty perkusyjne. W zajęciach plastycznych wzięło udział ponad trzydzieści osób w różnym wieku. Spacerkami po Chełmnie z aparatem fotograficznym zainteresowało się ośmioro adeptów tej sztuki.
Na zakończenie naszych zimowych spotkań przenieśliśmy się do kinoteatru „Rondo”. Prawie stu osobowa grupa najmłodszych uczestniczyła w przedstawieniu teatralnym pt. „SKRZAT TITELITURY”, a blisko dwustu fanów rock’n’rolla bawiło się doskonale podczas koncertu z udziałem zespołów „PURE LAND SCHOOL” z ChDK i legendy polskiej muzyki „punk” – „CELA NR 3” z Grudziądza.
Chełmno jest Miastem zakochanych - i w tym roku było to widać szczególnie 14 lutego - w dniu św. Walentego. Już tydzień poprzedzający dzień zakochanych miasto przepełnione było szczególną walentynkową atmosferą. Na ulicach miasta podziwiać można było m.in. wystawy sklepowe, a wśród nich te biorące udział w plebiscycie na „Najpiękniejsze Witryny Walentynkowe”. Do wspólnego świętowania w Chełmnie zapraszali także przedsiębiorcy, właściciele chełmińskich sklepów, restauracji i hoteli.
Cykl imprez, związany z tegorocznym świętem rozpoczął się już w środę i czwartek /11 i 12 lutego/ w Miejskiej Bibliotece Publicznej, gdzie obejrzeć można było program Sławomira Hollanda pt. „Nic nowego pod słońcem”, wysłuchać prelekcji dr Tomasza Marciniaka pt. „Zakochani w polskim komiksie” i uczestniczyć w ogłoszeniu wyników i otwarciu wystawy konkursu walentynkowego „Chełmno komiksem malowane”.
Tegoroczny konkurs dla szkół gastronomicznych "Alchemia i Amory w Kuchni" zgromadził w Zespole Szkół CKP w Grubnie 9 zespołów dwuosobowych z opiekunami z całego województwa Kujawsko - Pomorskiego. Kolejne miejsca zajęli uczniowie: I miejsce Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych ze Świecia ( Natalia Talaśka i Robert Kwiecień), II miejsce Zespół Szkół CKP Grubno ( Lidia Strzyżewska i Artur Weroński) i miejsce III ZSZ z Bydgoszczy ( Jakub Nowak i Miłosz Dolny).
W godzinach popołudniowych, w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej w Chełmnie melomani uczestniczyli w dwóch koncertach OPERUS ARTE pt. „Operetka PrzeBoye i jej czułe słówka”. Wszystkie miejsca na sali były zajęte.
W sobotę - 14 lutego, od wczesnych godzin porannych na płycie rynku i deptaku ruszył kolejny, barwny Jarmark św. Walentego. Jednocześnie dla zmotoryzowanych i nie tylko przygotowano akcję bezpłatnego sprawdzania stanu technicznego pojazdów czyli Walentynkowy PIT STOP. Przebojem tegorocznych walentynek był Happening "Walentynkowa ikona" Studia KreaTYwy - oferta dla turystów oraz mieszkańców Chełmna. Razem stworzyliśmy niepowtarzalną ikonę w kształcie serca!
Mieszkańcy i turyści zwiedzali nasze zabytki: kościół św. Ducha z Chorągwią Ziemi Chełmińskiej, Kościół św. Jakuba Starszego i św. Mikołaja z Chełmińskim Bractwem Kurkowym oraz kościół św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty w zespole klasztornym z Zastępem Rycerskim z Chełmna. W kościele pw. Wniebowzięcia NMP odbyły się spotkania przy relikwiach św. Walentego z przewodnikami. Otwarto też wystawę X Ogólnopolskiego Konkursu Plastyczno – Literackiego „Na Świętego Walentego – różne oblicza miłości". Tradycyjnie odbyła się uroczysta Msza św. w intencji małżonków i jubilatów z udziałem chóru CHORUS CULMENSIS. W tym samym czasie, w Gimnazjum nr 1 ponad dwie godziny bawiliśmy się wspólnie na „Walentynkowym Charytatywnym Maratonie tańca ZUMBY”.
W Muzeum Ziemi Chełmińskiej uroczyście otwarto wystawę „Chełmno - miasto zabytków i zakochanych” - uczestników X Ogólnopolskich Warsztatów Plenerowych Studentów Architektury.
Cykl imprez na scenie głównej rozpoczęła inscenizacja „Miłość historią pisana”. Nasi rycerze i ich goście wcielili się w wielkie postacie literackie, starając sie odtworzyć i pokazać ich miłość - Oleńkę, Kmicica i Zagłobę. W trakcie koncertów podsumowano konkursy i plebiscyty walentynkowe (m.in. „Najpiękniejsza Witryna Walentynkowa”, konkurs plastyczny i literacki „Na św. Walentego – różne oblicza miłości”, konkurs „Chełmno komiksem malowane”, konkurs motoryzacyjny ARMAR PROFI AUTO), zaprezentowali się finaliści „VIII Festiwalu Piosenki Miłosnej” gdzie I miejsce i Nagrodę Marszałka Województwa Kujawsko – Pomorskiego „wyśpiewał” Maciej Zieliński z Brodnicy. Niezwykle interesująco zagrała folk - rockowa grupa FUCUS z partnerskiego miasta Wejherowa. Mieszkańcy i turyści bardzo ciepło przyjęli Występ grup muzycznych Teacher's Crew i Rasta Gal z Chełmna. Jako gwiazda wieczoru wystąpił KAMIL BEDNAREK z zespołem. Przed koncertem naszej gwiazdy w specjalnie przygotowanym spektaklu WALENTYNKOWY TANIEC Z OGNIEM, wystąpili artyści z Pracowni Maswerk.
W trakcie imprezy działała konna POLICJA HUSARSKA, w którą wcielili się rycerze z Chorągwi Ziemi Chełmińskiej, członkowie Chełmińskiego Bractwa Kurkowego oraz Stajnia „Zagończyk”. Przez cały dzień obecna była z nami ekipa Radia RMF FM, która wybrała nasze miasto po zaciętej rywalizacji i oddawaniu głosów w internecie. Od samego rana relacje o „Mieście zakochanych” pojawiały się na antenie radia w faktach RMF FM. Towarzyszyło nam również radio PIK, TVP Bydgoszcz, MMS Studio oraz prasa.
W niedzielę 15 lutego, cykl imprez zakończył przepiękny koncert ZAKOCHAĆ SIĘ W MUZYCE w wykonaniu prof. Romana Grynia / trąbka / i prof. Bogdana Narlocha /organy/.
Nowością było oficjalne, niepowtarzalne a przede wszystkim pyszne i naturalne ciasto z logiem Miasta zakochanych. Producentem ciasta jest firma Zaskocz.
Walentynki to również okres rozstrzygnięcia wielu konkursów.
VIII Festiwal Piosenki Miłosnej - po przesłuchaniach wstępnych, jury wybrało finałową dziesiątkę, która zaprezentowała się na scenie głównej. Zaszczytne - I miejsce /1000 zł/ przyznano Maciejowi Zielińskiemu z Brodnicy, II miejsce /700 zł/– Dagmarze Maciejewskiej ze Świecia, III zaś /500 zł/– duetowi „Tunia i Klaudia” z Torunia. Wyróżnienie i nagrodę „Armar Profi Auto” przypadło duetowi „A.T. JO!” z Chełmna. W finale zaprezentowali się następujący wykonawcy: Dagmara Maciejewska (Świecie n/W), Duet Tunia i Klaudia (Toruń), Maciej Zieliński (Brodnica), Jakub Rybczyński (Świecie n/W), Monika Schaumkessel (Olsztyn), Roksana Sobieraj (Toruń), Kamil Komorowski (Brzozowo), Duet „A.T. JO!” – Ania i Tomek (Chełmno), Zuzanna Jasińska (Toruń), Ewa Kryza (Wyrzysk) i Karolina Pietrusza (Piła).
Plebiscyt NA NAJPIĘKNIEJSZE WITRYNY WALENTYNKOWE organizowany jest wspólnie przez Chełmno i Świecie oraz Gazetę Pomorską.
Zdaniem JURY najpiękniejszymi witrynami w Chełmnie były:
I miejsce: Zakład Wielobranżowy – Krzysztof Przykucki /witryna nr 8/
II miejsce: Cukiernia „Staropolska” – Alicja Graczykowska /witryna nr 2/
III miejsce: T.W.P.H. „Magictex” – Jerzy Florczak /witryna nr 7/
natomiast w Świeciu:
I miejsce: Z.H.U. „Omnibus” – Dariusz Kacprzak /witryna nr 6/
II miejsce: Sklep „Robótkowy Raj” – Aleksandra Golimowska /witryna nr 1/
III miejsce: Kwiaciarnia „Frezja” – Edmund Hein /witryna nr 3/
Głosujący poprzez sms - y i stronę internetową Gazety wybrali:
- witryna w Chełmnie – nr 5, Kwiaciarnia Victoria Pani Teresa Gmińska
- witryna w Świeciu – nr 4 - Sklep pasmanteryjny - Pani Ewa Sosnowska.
Oprócz nagród przewidzianych w regulaminie, zwycięzcy głosowania czytelników Gazety otrzymali podwójne zaproszenia do KINA HELIOS w Grudziądzu.
Po raz drugi Chełmiński Dom Kultury ogłosił konkurs na komiks o Chełmnie – Mieście zakochanych, skierowany do wszystkich ZAKOCHANYCH. Na konkurs wpłynęło 18 prac m. in. z Chełmna, Grubna, Gliwic, Krakowa, Lublina, Lubania Śląskiego, Mysłowic, Osia, Torunia, Warszawy, Włoch, Zduńskiej Woli. Jury miało niezwykle trudne zadanie ze względu na wysoki poziom artystyczny nadesłanych prac. Przy podejmowaniu decyzji brano pod uwagę: zgodność z tematem konkursu, oryginalność pomysłów, samodzielność wykonania pracy, technikę wykonania pracy, fantazję i poczucie humoru. Wysoko oceniono poziom nadesłanych prac - co warto podkreślić, ponieważ forma komiksu należy do trudnych sposobów wypowiedzi. Po zapoznaniu się z pracami nadesłanymi na konkurs przyznano następujące nagrody i wyróżnienia:
I miejsce – Aleksandra Spanowicz (Wejherowo), Tomasz Marciniak (Toruń) za komiks pod tytułem UCIECZKA KRYSTYNY
II miejsce – Ewa Gumkowska (Warszawa) za komiks pod tytułem NA SZLAKU
III miejsce – Tomasz Marciniak (Toruń), Daniel Baum (Łódź) za komiks pod tytułem ERA WODNIKA
Wyróżnienia:
Joanna Dobrzyńska (Chełmno) – tytuł pracy TU JĄ ZNAJDZIESZ...
Grzegorz - Janek - Janowski (Gliwice) – tytuł pracy /komiks narracyjny/ GOŁĄB KRÓTKA HISTORIA
Roman Gajewski (Warszawa) – tytuł pracy BALLADA O MIŁOŚCI NIEZDROWEJ
Ogłoszenie wyników i otwarcie wystawy pokonkursowej odbyło się 12 lutego 2015 r. o godz. 17.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. W. Fiałka w Chełmnie. Wystawie towarzyszyła prelekcja „Zakochani w Polskim komiksie” , która wygłosił dr Tomasz Marciniak. Na scenie głównej w dniu WALENTYNEK tj. 14 lutego br. odbyło się wręczenie nagród i dyplomów dla osób nagrodzonych i wyróżnionych. Oprócz nagród finansowych i upominków, zdobywcy miejsc od I do III mieli do dyspozycji pokoje w Europejskim Centrum Wymiany Młodzieży.
Rozstrzygnięcie X Ogólnopolskiego Konkursu Plastyczno – Literackiego pn. „Na św. Walentego – różne oblicza miłości”, przygotowanego już po raz dziesiąty przez Katolickie Liceum i Gimnazjum Ks. Pallotynów w Chełmnie również wzbudziło wiele emocji. Po przeprowadzeniu analizy prac, wyłoniono laureatów - I miejsca w poszczególnych kategoriach:
kategoria „przedszkola” – Martyna Korczak, Przedszkole „Brzdąc” w Chełmnie,
kategoria „gimnazja” – Aleksandra Piekarska, Gimnazjum Aleksandrów Kujawski,
kategoria „szkoły ponadgimnazjalne” – Sara Bedogna, L.O. Świecie,
Kamila Retkowska – Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy Chełmno.
Gratulujemy talentu wszystkim Uczestnikom naszych konkursów i dziękujemy za udział. Zapraszamy do zaprezentowania się podczas innych naszych propozycji artystycznych.
Organizatorami tegorocznych Walentynek Chełmińskich byli: Chełmiński Dom Kultury, Urząd Miasta Chełmna i Parafia pw. Wniebowzięcia NMP
Patronat honorowy objęli: Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki i Kujawsko - Pomorska Organizacja Turystyczna.
Współorganizatorzy przedsięwzięcia to: Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko – Pomorskiego, Urząd Miejski w Świeciu, 3 Batalion Drogowo - Mostowy im. gen. Karola Sierakowskiego w Chełmnie, Armar Profi Auto, Chełmińskie Towarzystwo Strzeleckie "Bractwo Kurkowe", Chorągiew Ziemi Chełmińskiej, Europejskie Centrum Wymiany Młodzieży w Chełmnie, Gimnazjum nr 1 w Chełmnie, Hotel Centralny w Chełmnie, Hotel Vistula w Świeciu, Katolickie Liceum i Gimnazjum Księży Pallotynów, Klub Motocyklowy Fenix Chełmno, Muzeum Ziemi Chełmińskiej, Miejska Biblioteka Publiczna im. W. Fiałka w Chełmnie, Ochotnicza Straż Pożarna w Chełmnie, Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia w Chełmnie, Stajnia "Zagończyk", Stowarzyszenie Muzyczne "Chorus Culmensis", Szkoła Tańca TOP DANCE Michał Bystry Świecie, Towarzystwo Przyjaciół Dolnej Wisły, ZASKOCZ sp. z o. o., Zastęp Rycerski z Chełmna, Zespół Parków Krajobrazowych Chełmińskiego i Nadwiślańskiego i Zespół Szkół Centrum Kształcenia Praktycznego w Grubnie.
Partnerzy imprezy to: MONDI Świecie S.A. i Poczta Polska S.A.
Impreza została współfinansowana przez: Gminę Miasto Chełmno, Województwo Kujawsko-Pomorskie, Chełmiński Dom Kultury, Starostwo Powiatowe w Chełmnie, Gminę Świecie, Agro-Sieć Sp. z o.o. , Armar Profi Auto, Bank Spółdzielczy w Chełmnie, Bydgoskie Meble, Firma MEDOS, Kino Helios Grudziądz, Intermarche Chełmno, Stolter Sp. z o.o., Totalizator Sportowy Sp. z o.o. Oddział w Bydgoszczy, Zakład Usług Miejskich w Chełmnie i ZASKOCZ sp. z o. o.
Patronat Medialny nad imprezą objęli: Telewizja Polska S.A. Oddział Bydgoszcz, Polskie Radio Pomorza i Kujaw - Radio PIK ,Gazeta Pomorska, Nowości, MMS Studio, Czas Chełmna, Nadwiślanin i portal www.chelmno.com.pl.
Opracował: Janusz Napora Dyrektor Chełmińskiego Domu Kultury
Po raz drugi Chełmiński Dom Kultury ogłosił konkurs na komiks o Chełmnie – Mieście zakochanych, skierowany do wszystkich ZAKOCHANYCH. Na konkurs wpłynęło 18 prac m. in. z Chełmna, Grubna, Gliwic, Krakowa, Lublina, Lubania Śląskiego, Mysłowic, Osia, Torunia, Warszawy, Włoch, Zduńskiej Woli.
Jury miało niezwykle trudne zadanie ze względu na wysoki poziom artystyczny nadesłanych prac. Przy podejmowaniu decyzji brano pod uwagę: zgodność z tematem konkursu, oryginalność pomysłów, samodzielność wykonania pracy, technikę wykonania pracy, fantazję i poczucie humoru. Wysoko oceniono poziom nadesłanych prac - co warto podkreślić, ponieważ forma komiksu należy do trudnych sposobów wypowiedzi.
Po zapoznaniu się z pracami nadesłanymi na konkurs przyznano następujące nagrody i wyróżnienia:
I miejsce – Aleksandra Spanowicz (Wejherowo), Tomasz Marciniak (Toruń) za komiks pod tytułem UCIECZKA KRYSTYNY
II miejsce – Ewa Gumkowska (Warszawa) za komiks pod tytułem NA SZLAKU
III miejsce – Tomasz Marciniak (Toruń), Daniel Baum (Łódź) za komiks pod tytułem ERA WODNIKA
Wyróżnienia:
Joanna Dobrzyńska (Chełmno) – tytuł pracy TU JĄ ZNAJDZIESZ...
Grzegorz - Janek - Janowski (Gliwice) – tytuł pracy /komiks narracyjny/ GOŁĄB KRÓTKA HISTORIA
Roman Gajewski (Warszawa) – tytuł pracy BALLADA O MIŁOŚCINIEZDROWEJ
Ogłoszenie wyników i otwarcie wystawy pokonkursowej odbyło się 12 lutego 2015 r. o godz. 17.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. W. Fiałka w Chełmnie.
Wystawie towarzyszyła prelekcja „Zakochani w Polskim komiksie” , która wygłosił dr Tomasz Marciniak. Na scenie głównej w dniu WALENTYNEK tj. 14 lutego br. odbyło się wręczenie nagród i dyplomów dla osób nagrodzonych i wyróżnionych.
Gratulujemy talentu wszystkim Uczestnikom i dziękujemy za udział w naszym konkursie.
Nagrodzone prace
I miejsce Aleksandra Spanowicz (Wejherowo) Tomasz Marciniak (Toruń) "UCIECZKA KRYSTYNY"
II miejsce Ewa Gumkowska (Warszawa) "NA SZLAKU"
III miejsce Tomasz Marciniak (Toruń) Daniel Baum (Łódź) "ERA WODNIKA"
Wyróżnienie Joanna Dobrzyńska (Chełmno) "TU JĄ ZNAJDZIESZ..."
Wyróżnienie Grzegorz - Janek - Janowski (Gliwice) "GOŁĄB KRÓTKA HISTORIA"
Wyróżnienie Roman Gajewski (Warszawa) "BALLADA O MIŁOŚCI NIEZDROWEJ"
Koncert Rockowy
20.02.2015
Warsztaty dla mażoretek
10.02.2015
W dniach 07- 08.02.2015 roku w Chełmińskim Domu Kultury odbyły się warsztaty taneczne dla mażoretek, prowadzone przez panią Natalię Richter, reprezentującą Stowarzyszenie Mażoretek, Tamburmajorek i Cheerleaderek Polskich. Na zajęciach pojawiło się ponad 30 chętnych dziewcząt, które rozwijały swoje taneczne umiejętności. Uczestniczki poznawały figury taneczne, uczyły się pracy z pomponem i pałeczką, ćwiczyły nowe układy taneczne. Zajęcia, chociaż wymagały dużo zaangażowania i wysiłku, przebiegały w miłej atmosferze. Nie zabrakło ciepłego posiłku, które zapewniło Europejskie Centrum Wymiany Młodzieży. Już w maju 2015 roku odbędą się w Chełmnie II Mistrzostwa Mażoretek Polski Północnej.
Chełmiński Dom Kultury już po raz siedemnasty ogłasza konkurs plastyczny pn. „Najpiękniejsza Pisanka i Kartka Wielkanocna”, którego celem jest: propagowanie lokalnego i narodowego folkloru poprzez popularyzację twórczości własnej związanej z tematyką Świąt Wielkanocnych, kultywowanie tradycji Wielkanocnych, zapoznanie się z technikami zdobienia i malowania jaj, rozwijanie i kształtowanie wyobraźni plastycznej i ocalenie od zapomnienia typowych form twórczości ludowej. W konkursie mogą wziąć udział prace przygotowane indywidualnie w ustalonych przez organizatora kategoriach wiekowych. Na wręczenie nagród i wystawę pokonkursową zapraszamy w dniu 29 marca b.r. o godz. 13.00 do Muzeum Ziemi Chełmińskiej.
W niedzielę 29 marca o godz. 11.00 w sali widowiskowej kinoteatru „RONDO”, już po raz dziewiętnasty spotkają się młodzi piosenkarze w ramach XX POWIATOWEGO PRZEGLĄDU PIOSENKI DZIECIĘCEJ I MŁODZIEŻOWEJ pn. „WESOŁA NUTKA”. Po eliminacjach w Chełmnie i gminach naszego powiatu, które odbędą się w lutym i marcu b.r., na scenie zaprezentują się młodzi wykonawcy w kategoriach: soliści 7 – 12 lat, zespoły wokalne 7 – 12 lat, soliści 13 – 18 lat oraz zespoły wokalne 13 – 18 lat. Najlepsi piosenkarze reprezentować będą Chełmno i powiat chełmiński na wiosenno/letnich Wojewódzkich Przeglądach Piosenki „Awans” i „Debiut”. Przegląd powiatowy organizuje Chełmiński Dom Kultury z udziałem środków finansowych Starostwa Powiatowego w Chełmnie. Zapraszamy.
Z uwagi na bardzo duże zainteresowanie mieszkańców Chełmna koncertem OPERUS ARTE "Operetka PrzeBoye i jej czułe słówka", Chełmiński Dom Kultury w Chełmnie zaprasza na dodatkowy występ, który odbędzie się 13.02.2015 w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej w Chełmnie o godzinie 16.00. Zaproszenia na koncert w cenie 10 zł do nabycia w Chełmińskim Domu Kultury / sekretariat / w godz. 8 - 15 od dnia 5 lutego 2015 roku.
Jest to przedstawienie muzyczno-teatralne, łączące najpiękniejsze hity operetkowe i te mniej znane w spójną całość, którego podstawą jest miłość z jej wszystkimi odcieniami. Jest to splot różnych emocji począwszy od młodzieńczych uniesień, przez flirt, zdradę do gorących namiętności. Artyści zdecydowanie większy nacisk kładą na zabawne perypetie damsko-męskie, śmieszne dialogi i scenki teatralne niż w poprzednim projekcie Operetka. Zaśpiewajmy o miłości.., tworząc pełne ognia, temperamentu i humoru operetkowe widowisko!
Warto zaznaczyć, iż grupa artystyczna Operus Arte swoją działalność koncertową rozpoczęła od września 2010 roku i od tego czasu wystąpili już w ponad 150 miastach (m.in. Toruń, Poznań, Grudziądz, Olsztyn, Konin, Suwałki, Ełk, Wałcz, Ostrów Wlkp.,)
Skład Zespołu:
Dorota Makulec - sopran, doktorantka Akademii Muzycznej w Łodzi
Paweł Wytrążek - tenor, doktorant Akademii Muzycznej w Łodzi
dr Piotr Żukowski - pianista, wykładowca Katedry Fortepianu Akademii Muzycznej Poznań
Piotr Stanisław - konferansjer Operus Arte
UWAGA: Nie przyjmujemy rezerwacji na bilety.
Warsztaty dla mażoretek
02.02.2015
Na tydzień przed feriami zimowymi, tzn. 7 i 8 lutego 2015 roku, Chełmiński Dom Kultury zaprasza do atrakcyjnego spędzenia czasu wolnego wszystkie dziewczęta w wieku od 10 lat. W tych dniach odbędą się kolejne otwarte warsztaty taneczne dla mażoretek, które poprowadzą dobrze przygotowani instruktorzy ze Stowarzyszenia Mażoretek, Tamburmajorek i Cheerleaderek Polskich z Opola. W programie m.in. rytmika, elementy tańca nowoczesnego, praca z pałeczką marszową i pom – pom, a także opracowanie prostych elementów choreografii.
W sobotę zajęcia rozpoczynamy od 10, natomiast w niedzielę już od 9.00. Zapisy chętnych przyjmowane są w sekretariacie Chełmińskiego Domu Kultury, tel. 56 6864808. Zgłoszenie można przesłać pocztą: sekretariat@chdk.pl Obowiązuje strój sportowy i miękkie obuwie. Bardzo prosimy rodziców o pisemną zgodę na udział dzieci w zajęciach - można ją dostarczyć każdego dnia do godziny 20.00 lub przed rozpoczęciem zajęć.
UWAGA - udział w zajęciach jest bezpłatny.
Ferie zimowe 2015
28.01.2015
Chcielibyśmy zaprosić Was do skorzystania z naszej oferty przygotowanej specjalnie na ferie zimowe. Wystarczy tylko przyjść i skorzystać z naszej propozycji. Szczególne podziękowania kierujemy do firmy MONDI Świecie S.A, Banku Spółdzielczego w Chełmnie za sfinansowanie warsztatów papieru czerpanego i warsztatów decoupage dla dzieci oraz ECWM za zorganizowanie warsztatów kulinarnych. Serdecznie zapraszamy. Mamy nadzieję, ze każdy znajdzie coś dla siebie.
Dnia 14 lutego 2015 roku będziemy wspólnie uroczyście obchodzić kolejne „Walentynki Chełmińskie”. W związku z tym chcielibyśmy zaprosić Państwa do współuczestnictwa w tej imprezie, która stała się wspaniałą wizytówką naszych miast. Możecie stać się osobami, które współtworzą tę imprezę poprzez przygotowanie w swoich sklepach, instytucjach witryny walentynkowej. Przygotowanie takich wystaw pozwoli na stworzenie niepowtarzalnego klimatu w Chełmnie i Świeciu. Zasady uczestnictwa są bardzo proste, a dla najpiękniejszych witryn ufundowane zostaną nagrody. Ogłoszenie wyników konkursu odbędzie się 14 lutego podczas imprezy na rynku w Chełmnie w ramach obchodów Dnia Świętego Walentego.
Zamieszczamy linki do stron internetowych Gazety Pomorskiej, na których możecie Państwo oddawać głosy na najpiękniejsze witryny w Chełmnie i Świeciu.
Poniżej publikujemy dokumenty związane z tegorocznym konkursem a także listę sklepów biorących w nim udział walentynkową oraz kody sms, dzięki którym można głosować na wybrany przez siebie sklep. Zapraszamy do głosowania.
Chełmiński Uniwersytet Trzeciego Wieku działający przy Chełmińskim Domu Kultury zaprasza wszystkich chętnych na otwarty wykład inauguracyjny rozpoczynający kolejny semestr. Tematem będzie nasza rodzina, czyli "Teściowie na 5 +" - o teściach idealnych słów kilka", a poprowadzi go ks. dr Sławomir Tykarski. Wykład poprzedzi krótki występ zespołu muzycznego Teacher's Crew, który zaprezentuje znany naszym słuchaczom, szczególnie korzystającym z nauki języka angielskiego, Tomasz Jarmołkiewicz. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy 4 lutego 2015 roku / środa / do auli Zespołu Szkół Nr 2 im. Adama Mickiewicza w Chełmnie, ul. Szkolna 14 na godzinę 17:00.
Zimowe Warsztaty Kulinarne
30.01.2015
Zapraszamy na „Zimowe warsztaty kulinarne z dietetykiem dla dzieci i młodzieży” w Europejskim Centrum Wymiany Młodzieży. Zajęcia poprowadzi Małgorzata Wojdyło.
W programie, m. in. diagnoza masy ciała, nawyki żywieniowe na wesoło, zdrowe gotowanie, czyli jak powstaje jogurt, pieczenie bułeczek, kreatywne sałatki, domowe lody, ciasto marchewkowe i herbaciane.
Warsztaty odbędą się:
23.02.2015 r. (poniedziałek), godz. 10.00 – 14.00
25.02.2015 r. (środa), godz. 10.00 – 14.00
27.02.2015 r. (piątek), godz. 10.00 – 14.00
Koszt: 20 zł od osoby za 1 zajęcia, całość – 60 zł.
Zapewniamy transport spod Ratusza - godz. 9.45 i odwiezienie po zajęciach.
Zapisy: Chełmiński Dom Kultury, ul. Dworcowa 40a (sekretariat), tel. 56 6864808, e-mail: sekretriat@chdk.pl.
Finaliści Festiwalu Piosenki Miłosnej
27.01.2015
W piątek (23 stycznia 2015 roku) w siedzibie Chełmińskiego Domu Kultury, odbyły się przesłuchania wstępne nadesłanych z całej Polski materiałów dźwiękowych chętnych do udziału w VIII Festiwalu Piosenki Miłosnej, organizowanych w ramach Walentynek Chełmińskich.
Jury w składzie: Mieczysław Żelazko (muzyk, Dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Chełmnie), Aleksandra Gasin (muzyk, nauczyciel w Państwowej Szkole Muzycznej I st. w Chełmnie) i Marcin Dombrowski (instruktor muzyczny w Chełmińskim Domu Kultury) miało w tym roku wyjątkowo dużo pracy i spośród ponad 30 wykonawców musiało wybrać tych najciekawszych i najlepszych. Po trwającym ponad trzy godziny przesłuchaniu postanowiono, iż podczas tegorocznej, ósmej edycji Festiwalu, zaprezentują się następujący wykonawcy: Dagmara Maciejewska (Świecie n/W), Duet Tunia i Klaudia (Toruń), Maciej Zieliński (Brodnica), Jakub Rybczyński (Świecie n/W), Monika Schaumkessel (Olsztyn), Roksana Sobieraj (Toruń), Kamil Komorowski (Brzozowo), Duet „A.T. JO!” – Ania i Tomek (Chełmno), Zuzanna Jasińska (Toruń), Monika Bernaś (Koszalin) i Karolina Pietrusza (Piła).
Wielki Finał „VIII Festiwalu Piosenki Miłosnej Chełmno’ 2015” odbędzie się 14 lutego w sobotę na chełmińskim rynku podczas obchodów Walentynek Chełmińskich tuż przed gwiazdą wieczoru – KAMILEM BEDNARKIEM.
Walentynkowy Turniej Kulinarny
26.01.2015
Zapraszamy do udziału w III Turnieju Kulinarnym„Alchemia i Amory w Kuchni”, który odbędzie się 13 lutego 2015 roku w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Praktycznego w Grubnie. Regulamin można pobrać klikając na poniższy odnośnik.
Poniżej zamieszczamy filmową zapowiedź tegorocznych Walentynek Chełmińskich przygotowaną przez MMS STUDIO.
Walentynkowowa Operetka
22.01.2015
Chełmiński Dom Kultury w Chełmnie zaprasza na koncert OPERUS ARTE "Operetka PrzeBoye i jej czułe słówka", który odbędzie się 13.02.2015 w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej w Chełmnie
Jest to przedstawienie muzyczno-teatralne, łączące najpiękniejsze hity operetkowe i te mniej znane w spójną całość, którego podstawą jest miłość z jej wszystkimi odcieniami. Jest to splot różnych emocji począwszy od młodzieńczych uniesień, przez flirt, zdradę do gorących namiętności. Artyści zdecydowanie większy nacisk kładą na zabawne perypetie damsko-męskie, śmieszne dialogi i scenki teatralne niż w poprzednim projekcie Operetka. Zaśpiewajmy o miłości.., tworząc pełne ognia, temperamentu i humoru operetkowe widowisko!
Warto zaznaczyć, iż grupa artystyczna Operus Arte swoją działalność koncertową rozpoczęła od września 2010 roku i od tego czasu wystąpili już w ponad 150 miastach (m.in. Toruń, Poznań, Grudziądz, Olsztyn, Konin, Suwałki, Ełk, Wałcz, Ostrów Wlkp.,)
Skład Zespołu:
Dorota Makulec - sopran, doktorantka Akademii Muzycznej w Łodzi
Paweł Wytrążek - tenor, doktorant Akademii Muzycznej w Łodzi
dr Piotr Żukowski - pianista, wykładowca Katedry Fortepianu Akademii Muzycznej Poznań
Piotr Stanisław - konferansjer Operus Arte
UWAGA: zaproszenia na koncert w cenie 10 zł do nabycia w Chełmińskim Domu Kultury / sekretariat / w godz. 8 - 15 od dnia 3 lutego 2015 roku.
Walentynkowy Pit Stop
22.01.2015
Już 14 lutego na Chełmińskim rynku każdy kierowca będzie mógł bezpłatnie sprawdzić stan techniczny swojego samochodu! Wszystko to dzięki akcji organizowanej przez hurtownię motoryzacyjną ARMAR oraz ProfiAuto pod hasłem: „Kochasz swój samochód? Sprawdź jego stan w Walentynki!”. Impreza będzie przeprowadzona w ramach ogólnopolskiej akcji sieci ProfiAuto w celu poprawienia stanu technicznego pojazdów na drogach. Podczas akcji, specjaliści ProfiAuto sprawdzą w każdym samochodzie stan: akumulatora oraz zawieszenia, oświetlenia, ogumienia i wycieraczek. Każdy uczestnik otrzyma upominek w postaci zestawu gadżetów oraz informację o stanie technicznym swojego pojazdu. Zapraszamy wszystkich chętnych w godzinach 9.00-15.00 w Walentynki na Chełmiński rynek.
Oprócz akcji zorganizowaliśmy czas dla najmłodszych w dużą dawką atrakcji.
A już teraz w punkcie ProfiAuto Armar (Ul.Młyńska 31 86-200 Chełmno) można zakupić ramki do tablic rejestracyjnych z Walentynkowej Edycji Limitowanej w cenie 5zł/kpl.
Koncert kolęd
21.01.2015
Już w najbliższą niedzielę (25 stycznia), Chełmiński Dom Kultury i Parafia pw. Św. Józefa zapraszają do Kościoła ks. Pallotynów o godz. 12.30 na Mszę Świętą i „Koncert Kolęd”, w którym zaprezentuje się Orkiestra Dęta ChDK. Nasi muzycy przedstawią najbardziej znane i mniej popularne kolędy oraz utwory, związane z okresem świątecznym.
Walentynkowy Maraton Zumby
20.01.2015
Już dziś zapraszamy Was na Walentynkowy Charytatywny Maraton Zumby w Chełmnie!
Całkowity dochód z imprezy zostanie przekazany na leczenie i rehabilitację Claudii Wesołowskiej!
9 letnia Claudia urodziła się z wadą mózgu,która nie pozwala Jej się prawidłowo rozwijać,wadą serduszka, niewydolnością krążeniowo-oddechową,powiększoną wątrobą i śledzioną. Ponad rok czasu spędziła pod respiratorem. Do tego wszystkiego cierpi na padaczkę lekooporną. Claudia ma bardzo dużo siły na walkę z chorobą,lecz leczenie jest bardzo kosztowne. Za zebrane pieniążki będzie mogła być rehabilitowana przez dobrych specjalistów,by w przyszłości uczyć się,bawić,biegać jak inne zdrowe dzieci.
POKAŻMY JAK WIELKIE POTRAFIĄ BYĆ NASZE ZUMBOWE SERCA !!!
KIEDY? 14 LUTY 2015
GODZINA: 16:00 – 18:00 aż 2h zumbowego szaleństwa :)
MIEJSCE: Gimnazjum nr 1 ul.Szkolna 6,Chełmno
MARATON POPROWADZĄ: Paweł Paczyński oraz Karolina Karzycka
CO NALEŻY ZABRAĆ NA MARATON: Podstawa to: DOBRY HUMOR, a oprócz tego ręcznik,dużooo wody,gdyż będziemy spalać tysiące kalorii,obuwie sportowe i wygodny strój aby nie krępował ruchów,bo będzie ich mnóstwo :)
ORGANIZATORZY: Szkoła Tańca TOP DANCE , Urząd Miasta Chełmno, Chełmiński Dom Kultury, Gimnazjum nr 1 w Chełmnie
Program Walentynek Chełmińskich
18.01.2015
14. Walentynki Chełmińskie
Obchody dnia Świętego Walentego
Chełmno, 11 - 15 lutego 2015
11.02.2015 r. (środa)
Miejska Biblioteka Publiczna im. W. Fiałka w Chełmnie
16:30 - „Nic nowego pod słońcem” - program w wykonaniu Sławomira Hollanda
Program uhonorowany Złotym Liściem Retro 2012 stanowi mozaikę utworów wybitnych poetów dwudziestolecia międzywojennego: Tuwima, Leśmiana, Słonimskiego, Jurandota, Kanitza, Hemara, Gałczyńskiego. Sławomir Holland jest ich jedynym wykonawcą, co pozwala mu zaprezentować pełnię aktorskich umiejętności, ponieważ jednego wieczora wciela się w wiele postaci. Prowadzi także błyskotliwą konferansjerkę łączącą zróżnicowane tematycznie utwory w przemyślaną całość, której motto zaczerpnięte z Księgi Koheleta brzmi: „Nic nowego pod słońcem".
12.02.2015 r. (czwartek)
Miejska Biblioteka Publiczna im. W. Fiałka w Chełmnie
17:00 - ogłoszenie wyników i otwarcie wystawy konkursu walentynkowego "Chełmno komiksem malowane", prelekcja "Zakochani w polskim komiksie" - dr Tomasz Marciniak
Chełmnianin. Autor książki "Komiks w Polsce. Wartości i dorobek artystyczny w kontekście historii społecznej". Socjolog kultury, przybliży trzy światy polskiego komiksu - tych, którzy go kochają i rysują, tych którzy go kochają, czytają oraz oglądają oraz samych bohaterów, którzy są zakochani.
13.02.2015 r. (piątek)
Zespół Szkół Centrum Kształcenia Praktycznego w Grubnie
Warsztaty kulinarne "Alchemia i Amory w kuchni"
9.30 - 14.00 - Turniej walentynkowy dla szkół gastronomicznych "Alchemia i Amory w kuchni". W tegorocznej edycji wykorzystane będą polędwiczki wieprzowe i salsefi, lubczyku, jabłek i miodu z Doliny Dolnej Wisły
10.00 - 13.00 - Pokazy kulinarne Akademii Kulinarnej "Qulinario" -Tomasz Welter, obecny szef kuchni hotelu VISTULA, pokazy barmańskie i gastronomiczne uczniów ZS CKP w Grubnie.
Sala koncertowa Państwowej Szkoły Muzycznej w Chełmnie
16:00 i 18.30 - Koncert OPERUS ARTE "Operetka PrzeBoye i jej czułe słówka"
Bukiet muzyczno-teatralny, łączący najpiękniejsze hity operetkowe i te mniej znane w spójną całość, którego podstawą jest miłość z jej wszystkimi odcieniami. Jest to splot różnych emocji począwszy od młodzieńczych uniesień, przez flirt, zdradę do gorących namiętności. Artyści zdecydowanie większy nacisk kładą na zabawne perypetie damsko-męskie, śmieszne dialogi i scenki teatralne niż w poprzednim projekcie Operetka. Zaśpiewajmy o miłości..., tworząc pełne ognia, temperamentu i humoru operetkowe widowisko!
Warto zaznaczyć, iż grupa artystyczna Operus Arte swoją działalność koncertową rozpoczęła od września 2010 roku i od tego czasu wystąpili już w ponad 150 miastach (m.in. Toruń, Poznań, Grudziądz, Olsztyn, Konin, Suwałki, Ełk, Wałcz, Ostrów Wlkp.,)
Skład zespołu:
Dorota Makulec - sopran, doktorantka Akademii Muzycznej w Łodzi
Paweł Wytrążek - tenor, doktorant Akademii Muzycznej w Łodzi
dr Piotr Żukowski - pianista, wykładowca Katedry Fortepianu Akademii Muzycznej Poznań
Piotr Stanisław - konferansjer Operus Arte
UWAGA: zaproszenia na koncert w cenie 10 zł do nabycia w Chełmińskim Domu Kultury / sekretariat / w godz. 8 - 15 od dnia 3 lutego 2015 roku.
14.02.2015 r. (sobota)
Kościoły w Chełmnie
Od 10.00 do 14.00 - możliwość zwiedzania zabytkowych kościołów Chełmna
• Kościół św. Ducha – z Chorągwią Ziemi Chełmińskiej
• Kościół pw. św. Jakuba Starszego i św. Mikołaja - z Chełmińskim Bractwem Kurkowym
• Kościół pw. św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty /Zespół klasztorny/ - z Zastępem Rycerskim z Chełmna
• spotkania przy relikwii św. Walentego (od godz. 12.00-16.00 możliwość bezpłatnego zwiedzania kościoła z przewodnikiem)
• wystawa prac z X Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego - Literackiego „Na Świętego Walentego - różne oblicza miłości
17.00 - msza św. w intencji małżonków i jubilatów z udziałem chóru Chorus Culmensis
Gimnazjum nr 1 w Chełmnie
16.00 - Maraton Zumby ze Szkołą Tańca Top Dance - Świecie
Całkowity dochód z imprezy zostanie przekazany na leczenie i rehabilitację Claudii Wesołowskiej! 9 letnia Claudia urodziła się z wadą mózgu, która nie pozwala Jej się prawidłowo rozwijać, Claudia ma bardzo dużo siły na walkę z chorobą, lecz leczenie jest bardzo kosztowne. Za zebrane pieniążki będzie mogła być rehabilitowana przez dobrych specjalistów, by w przyszłości uczyć się, bawić, biegać jak inne zdrowe dzieci.
POKAŻMY JAK WIELKIE POTRAFIĄ BYĆ NASZE ZUMBOWE SERCA !!!
MARATON POPROWADZĄ: Paweł Paczyński oraz Karolina Karzycka.
Zabieramy: DOBRY HUMOR, a oprócz tego ręcznik, dużo wody, gdyż będziemy spalać tysiące kalorii, obuwie sportowe i wygodny strój aby nie krępował ruchów, bo będzie ich mnóstwo :)
Zapisy i informacje: adres mail: mb25michal@wp.ploraz pod nr.tel. 508-160-163.
9.00 - Walentynkowy "Pit Stop!" - otwarta akcja bezpłatnego sprawdzenia podstawowego stanu technicznego samochodów
12.00 - Happening "Walentynkowa ikona" Studia KreaTYwy - Oferta dla turystów oraz mieszkańców Chełmna. Razem stworzymy niepowtarzalną ikonę w kształcie serca! Jak możesz stać się jej częścią? - To proste, wystarczy, że zostawisz ślad swojej dłoni na naszym sercu.
14.00 - Muzeum Ziemi Chełmińskiej - „Chełmno - miasto zabytków i zakochanych”. Otwarcie wystawy z X Ogólnopolskich Warsztatów Plenerowych Studentów Architektury
14.30 - Bramka Grudziądzka - Rynek
"MIŁOŚĆ HISTORIĄ PISANA" Inscenizacja wielkiej miłości Oleńki i Kmicica na tle barwnej parady Rycerstwa, Braci Kurkowych, Stajni "Zagończyk" , motocyklistów z Klubu Motocyklowego FENIX, gości i mieszkańców.
Od 15:00 - Scena Główna
• Uroczyste powitanie uczestników Parady Miasta zakochanych "MIŁOŚĆ HISTORIĄ PISANA"
• Konkursowy koncert finałowy laureatów VIII Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Miłosnej
• Występ grup muzycznych Teacher's Crew i Rasta Gal - Chełmno
• Rozstrzygnięcie konkursów i plebiscytów:
„Najpiękniejsza Witryna Walentynkowa",
X Ogólnopolski Konkurs Plastyczno - Literacki „Na Świętego Walentego - różne oblicza miłości",
"Chełmno komiksem malowane"
• Koncert zespołu FUCUS z partnerskiego miasta Wejherowa
Zespół wykonujący muzykę folkową: irlandzką, bretońską i szkocką. Głównym wypracowanym przez muzyków nurtem są tradycyjne pieśni kaszubskie oraz własne kompozycje do tekstów w języku kaszubskim, które w warstwie muzycznej inspirowane są m.in. folklorem irlandzkim. W bogatym repertuarze zespołu znajdują się również szanty i pieśni morskie. Grupa w pojawiła się na rynku muzycznym w roku 2003 . O popularności grupy świadczy fakt grania ponad 50 koncertów rocznie na terenie całego kraju.
• Maraton ZUMBY z udziałem publiczności
• "WALENTYNKOWY TANIEC Z OGNIEM"
Spektakl tworzony specjalnie na chełmińskie Święto Zakochanych w wykonaniu Artystów Pracowni "Maswerk"
• koncert gwiazdy wieczoru - Kamil Bednarek z zespołem
W 2008 roku wraz z przyjaciółmi Kamil założył zespół STAR GUARD MUFFIN, który zadebiutował poprzedzając występ EAST WEST ROCKERS. Rok później, po kilku wygranych przeglądach muzycznych, ukazał się debiutancki minialbum formacji pt. „Ziemia Obiecana”. Materiał został wydany samodzielnie przez zespół. Na początku 2012 roku wokalista wziął udział w programie telewizyjnym „BITWA NA GŁOSY”, emitowanym przez stację telewizyjną TVP2. Bednarek objął funkcję przewodniczącego szesnastoosobowej grupy wokalistów z Brzegu, wraz z którą wygrał program. Nagroda pieniężna, którą otrzymał została przeznaczona na „Fundację Rozwój”, wspierającą młode talenty na terenie miasta Brzeg. W czerwcu, wraz ze swoim zwycięskim chórem z programu, wystąpił na XLIX Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. W koncercie „Szalone lata 60!” wykonali utwór "Wszystko mi mówi, że mnie ktoś pokochał" z repertuaru SKALDÓW. W międzyczasie zespół STAR GUARD MUFFIN podjął decyzję o zawieszeniu działalności. Powodem takiej decyzji było odejście basisty – Kuby Wojciechowskiego i gitarzysty Szymona Chudego. Kamil zdecydował się kontynuować działalność artystyczną z udziałem zespołu w składzie: Piotr Bielawski (gitara), Radosław Szyszkowski (instrumenty klawiszowe), Piotr Stanclik (gitara basowa) oraz Maciej Pilarz (perkusja), który pod szyldem „BEDNAREK”, działa do dnia dzisiejszego. W dniu 28 listopada 2012 roku ukazał się pierwszy album formacji zatytułowany „Jestem...”.
W trakcie całej imprezy Chełmno patrolowane będzie przez
POLICJĘ HUSARSKĄ, którą wystawia Chorągiew Ziemi Chełmińskiej, Chełmińskie Bractwo Kurkowe i Stajnia "Zagończyk"
Dodatkowo możliwość przejazdu bryczką wokół rynku.
Nowością będzie oficjalne, niepowtarzalne a przede wszystkim pyszne i naturalne ciasto dostępne na terenie całego miasta – w kawiarniach, sklepach a podczas głównej imprezy także na płycie rynku miejskiego przy samej scenie. Producentem ciasta jest firma Zaskocz.
15.02.2015 r. (niedziela)
Kościół farny pw. Wniebowzięcia NMP
17:00 - Koncert walentynkowy "Zakochać się w muzyce" - utwory o tematyce miłości na trąbkę i organy w wykonaniu prof. Romana Grynia - Poznań / trąbka / i Bogdana Narlocha - Koszalin / organy /
Program opracował: Janusz Napora Dyrektor Chełmińskiego Domu Kultury
Tegoroczne Walentynki Chełmińskie są pod wieloma względami wyjątkowe. Jedną z nowości promujących te wydarzenie będzie oficjalne, niepowtarzalne a przede wszystkim pyszne i naturalne ciasto dostępne na terenie całego miasta – w kawiarniach, sklepach a podczas głównej imprezy także na płycie rynku miejskiego przy samej scenie. Producentem ciasta jest firma Zaskocz. Jest to kolejna inicjatywa Chełmińskiego Domu Kultury mająca na celu uatrakcyjnienie tej dużej imprezy.
Nowe wyzwania UTW
17.01.2015
2015 rok słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Chełmnie powitali kolejną edycją kursu komputerowego. W chwili obecnej w zajęciach uczestniczy pięć osób, ucząc się podstaw obsługi komputera. Kurs prowadzony jest w chełmińskim biurze europosła Janusza Zemke / SLD / i dla naszych słuchaczy jest całkowicie bezpłatny. Prowadzącym zajęcia jest Pan Hubert Sierociński. Dzięki stałej współpracy UTW z Biurem Poselskim, z każdej nowej edycji zajęć może korzystać jednorazowo pięciu słuchaczy UTW w Chełmnie. W kolejce czeka ok. 25 osób. O zakwalifikowaniu na kurs decyduje kolejność zgłoszeń, a warunkiem uzyskania takiej możliwości jest bycie słuchaczem chełmińskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, działającego w strukturach Chełmińskiego Domu Kultury. Do tej pory przeszkolono już blisko 30 osób.
Organizatorem kursów jest p. Józef Welter. W imieniu UTW - bardzo dziękujemy.
Konkurs recytatorski
15.01.2015
Wzorem lat ubiegłych w imieniu Chełmińskiego Domu Kultury, Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Toruniu i Muzeum Ziemi Chełmińskiej mamy przyjemność zaprosić uczniów szkół ponadgimnazjalnych oraz dorosłych do udziału w eliminacjach powiatowych „60. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego”. Uczestnicy rywalizować będą w czterech kategoriach: „TURNIEJU RECYTATORSKIM”, TURNIEJU „WYWIEDZIONE ZE SŁOWA”, „TURNIEJU TEATRÓW JEDNEGO AKTORA” i „TURNIEJU POEZJI ŚPIEWANEJ”.
Regulaminy i karty zgłoszeń otrzymały już wszystkie placówki ponadgimnazjalne z powiatu chełmińskiego. Karty zgłoszeń można dostarczać lub przesyłać do dnia 3 marca b.r. na adres Chełmińskiego Domu Kultury.
Dokładne informacje dla wszystkich zainteresowanych i pliki do ściągnięcia (m.in. karty zgłoszeń) dostępne są na stronie www.woak.torun.pl W razie jakichkolwiek wątpliwości, prosimy o kontakt – ChDK, Marcin Dombrowski, tel. 531 314 420, e-mail imprezy@chdk.pl. Nagrody rzeczowe ufunduje Starostwo Powiatowe w Chełmnie a laureaci zostaną zaproszeni do udziału w Eliminacjach Rejonowych 60. OKR, które odbędą się 21 marca w Toruniu.
Chełmińskie Eliminacje Powiatowe „60. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego” odbędą się 7 marca 2015 r. /sobota/ o godz. 10.00 w Muzeum Ziemi Chełmińskiej.
Podsumowanie 23 Finału WOŚP
15.01.2015
Już dwudziesty trzeci raz zagrała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Do poprzedniego Finału miasto Chełmno zebrało ponad 430 tysięcy złotych i co najważniejsze – chełmiński szpital otrzymał urządzenia i sprzęt medyczny za ponad 200 tysięcy złotych! Cały nasz oddział pediatryczny i część oddziału noworodkowego wyposażone są przez Fundację WOŚP, ratując zdrowie i życie najmłodszych. Ponownie w tym roku, oprócz zbiórki na rzecz ratowania życia dzieci, część środków przeznaczona będzie na godną opiekę medyczną seniorów. W Chełmnie, działania związane z XXIII Finałem WOŚP odbywały się w chełmińskim szpitalu, Zespole Szkół nr 2, Gimnazjum nr 1, na płycie rynku oraz w kinoteatrze „Rondo”.
W finałowy dzień od rana w hali sportowej Zespołu Szkół nr 2 toczyły się rozgrywki piłkarzy w Halowym Turnieju Piłki Nożnej o Puchar Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej a w Gimnazjum nr 1 rywalizowali koszykarze w „Turnieju Koszykówki”. Dochód z turniejów trafił do puszek wolontariuszy. Chełmiński szpital tradycyjnie już w swojej siedzibie przeprowadzał badania poziomu cukru, ciśnienia, chorób płuc oraz udzielał porad w zakresie ginekologii. Na płycie rynku od godz. 12.00, mieszkańcy bawili się wspólnie ze strażakami, motocyklistami i miłośnikami militariów. Jak zawsze - otwarcia dokonała Orkiestra Dęta Chełmińskiego Domu Kultury oraz najmłodsi z przedszkola „Brzdąc” i uczniowie Katolickiej Szkoły Podstawowej. Serwowano grochówkę, którą ugotowały panie ze Szkoły Podstawowej nr 2 oraz bigos, przygotowany przez Miejskie Przedszkole „Tęczowy Zakątek”. Na scenie odbywały się występy uczniów chełmińskich szkół, solistów ChDK i licytacja złotych oraz srebrnych serduszek. Złote serce nr 1 z brylantem zakupił Jarosław Machel za 2.500 zł. Na licytacjach nie zabrakło również innych gadżetów Fundacji WOŚP związanych z tegorocznym finałem, karnetów do Fitness Clubu i kręgielni czy obrazów i prac koła plastycznego ChDK. Cała suma ze sprzedaży gadżetów i serduszek wyniosła w tym roku 5.660,00 zł.
We wtorek /13 stycznia/ w Punkcie Honorowego Krwiodawstwa pobierano krew z przeznaczeniem na chore dzieci i seniorów. Zebrano jej ponad 12,5 litra.
Hasło MIŁOŚĆ, PRZYJAŹŃ, MUZYKA i koncerty dla młodzieży od samego początku wiążą się z Fundacją WOŚP. W kinoteatrze „Rondo” jak co roku zagrały zespoły rockowe. W koncercie różnych gatunków muzycznych zaprezentowały się grupy: HIPNOZA z Bydgoszczy, PURE LAND SCHOOL z Chełmna i GOODWAY z Lisewa oraz solistka EWA KRYZA. Na zakończenie na terenie Placu Wolności podziwialiśmy pokaz sztucznych ogni i symboliczne ŚWIATEŁKO DO NIEBA, które symbolicznie połączyło nas z całą Polską.
Największe podziękowania należą się 60. wolontariuszom za wytrwałość w kweście ulicznej. To oni w ciągu całego chłodnego dnia w towarzystwie żołnierzy z 3 Batalionu Drogowo Mostowego i „Miłośników Militariów” zbierali pieniądze do puszek. Podczas całodniowej kwesty ulicznej zebrano ponad 20 tysięcy zł! W puszkach Szkoły Podstawowej nr 1 niemal 1000 zł, Szkoły Podstawowej nr 2 – ponad 1.200 zł, Szkoły Podstawowej nr 4 – ponad 1.100 zł, Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego – prawie 500 zł, Gimnazjum nr 1 – ponad 2.000 zł, Gimnazjum nr 2 – ponad 3.000 zł, Zespołu Szkół nr 1 – prawie 2.000 zł, Zespołu Szkół nr 2 – ponad 3.000 zł, Zespołu Szkół CKP Grubno – ponad 800 zł i Katolickiego Liceum i Gimnazjum – prawie 2.000 zł + 359 zł z licytacji. Oprócz tego, nasi motocykliści i miłośnicy militariów zebrali ponad 1.000 zł, strażacy – ponad 500 zł, aresztanci – 100 zł i Miejska Biblioteka Publiczna – 180 zł. W akcję włączyła się też firma Agro – Sieć, przekazując od swoich klientów i sponsorów kwotę ponad 600 zł, zebraną na balu karnawałowym. Największe kwoty w puszkach kwestarskich zebrali: Karolina Balewska (1.739,99 zł), Emilia Galińska (1.979,07 zł), Karolina Malinowska (1.077,28 zł) i Krzysztof Haber (1.039,96 zł).
W tym roku zbieraliśmy pieniądze „DLA PODTRZYMANIA WYSOKICH STANDARDÓW LECZENIA DZIECI NA ODDZIAŁACH PEDIATRYCZNYCH I ONKOLOGICZNYCH ORAZ DLA GODNEJ OPIEKI MEDYCZNEJ SENIORÓW”.
W SUMIE MIASTO CHEŁMNO ZEBRAŁO PONOWNIE BARDZO DUŻĄ KWOTĘ – 29.430,60 ZŁ .!!!
Mam zaszczyt zaprosić Państwa 11 lutego 2015 r. o godz. 16.30 do Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Walentego Fiałka na spektakl w wykonaniu Sławomira Hollanda, który tym razem organizujemy przy współudziale Chełmińskiego Domu Kultury. Jest to jedna z imprez realizowanych w ramach obchodów Chełmińskich Walentynek.
Marzanna Pieniążęk
Kolejny Walentynkowy Konkurs
10.01.2014
Zapraszamy do wzięcia udziału
w X Ogólnopolskim Konkursie Plastyczno - Literackim
„NA ŚW. WALENTEGO… - RÓŻNE OBLICZA MIŁOŚCI”
Konkurs ten jest organizowany przez Katolickie Liceum, Gimnazjum i Szkołę Podstawową Księży Pallotynów w Chełmnie przy udziale Chełmińskiego Domu Kultury i Urzędu Miasta Chełmna w ramach XIV obchodów Dnia Świętego Walentego w Chełmnie, mieście zakochanych.
Ten Ogólnopolski Konkurs literacko - plastyczny organizowany jest w miesiącu lutym. W tym roku odbywa się już X edycja tego konkursu. Ma on na celu odpowiedzenie sobie na pytanie: czym tak naprawdę jest miłość, gdzie ją można spotkać i w jaki sposób doświadczać, przeżywać? Sprostać temu niełatwemu zadaniu starają się młodzi ludzie, uczniowie wielu szkół z całej Polski. Formą literacką czy techniką plastyczną, próbują twórczo pokazać współczesne oblicza miłości, przekonując, że najważniejsza w życiu jest właśnie miłość.
Zapraszamy do nowej grupy wokalno – instrumentalnej w Chełmińskim Domu Kultury.
Teacher’s MUSICLAB – sesje wokalno – gitarowe. Śpiewasz i chcesz śpiewać dla innych? Grasz na gitarze, a nie masz z kim? Dołącz do drużyny pasjonatów muzyki wszelakiej – LET’S SING & PLAY! Znajomość nut niekonieczna, dobra dykcja pożądana, wyczucie rytmu wskazane, zaangażowanie i pasja obowiązkowe!
Każdy poniedziałek i piątek od godziny 14.00 w ChDK – instruktor Tomasz Jarmołkiewicz.
Zajęcia są bezpłatne! Dla dzieci i dorosłych. Ruszamy już w najbliższy piątek – 9 stycznia 2015 roku.
Czekamy na Was.
Koncert Noworoczny
04.01.2015
"Od Budapesztu do Wiednia" - pod takim tytułem 2 stycznia 2015 roku odbył się uroczysty koncert z okazji powitania Nowego Roku w wykonaniu artystów Filharmonii Lwowskiej pod dyrekcją wirtuoza skrzypiec Johanna Kruka. W wykonaniu orkiestry i solistów usłyszeliśmy największe przeboje muzyki operetkowej i poważnej. Dla licznie przybyłej publiczności zaśpiewali Renata Johnson /sopran / oraz Michailo Malafij / tenor /. Dodatkową atrakcją wieczoru był występ baletowy solistów Teatru Narodowego i Opery Lwowskiej.
Na koncert zaprosili mieszkańców Burmistrz
Szanowni Państwo! Mieszkańcy Chełmna i Świecia!
Dnia 14 lutego 2015 roku będziemy wspólnie uroczyście obchodzić kolejne „Walentynki Chełmińskie”. W związku z tym chcielibyśmy zaprosić Państwa do współuczestnictwa w tej imprezie, która stała się wspaniałą wizytówką naszych miast. Możecie stać się osobami, które współtworzą tę imprezę poprzez przygotowanie w swoich sklepach, instytucjach witryny walentynkowej. Przygotowanie takich wystaw pozwoli na stworzenie niepowtarzalnego klimatu w Chełmnie i Świeciu. Zasady uczestnictwa są bardzo proste, a dla najpiękniejszych witryn ufundowane zostaną nagrody. Ogłoszenie wyników konkursu odbędzie się 14 lutego podczas imprezy na rynku w Chełmnie w ramach obchodów Dnia Świętego Walentego.
Miasta Chełmna, Chełmiński Dom Kultury, Muzeum Ziemi Chełmińskiej, Bank Spółdzielczy w Chełmnie. Salę koncertową udostępniła Państwowa Szkoła Muzyczna w Chełmnie.